Cili është emri i saktë parave Tree

Author: | 2018/08/29

Si të duhet të kujdeset për pemën e parave?

Jade ose Crassula - që është shkencërisht të referuara si një pemë të holla apo pema e lumturisë. Në vitet e fundit, bimore ka bërë mjaft popullore. Shpesh ajo mund të gjendet në shtëpi me miqtë, dhe në zyrat. Të gjitha për shkak të modesti dhe bukurinë e saj. Në rast se ju vendosni të merrni këtë mik të gjelbër, ne kemi hedhur disa këshilla se si për të korrigjuar që ata të kujdesen .

Në të vërtetë, duke u kujdesur për këtë lule të mrekullueshme është mbajtur në disa faza. Në qoftë se ju në mënyrë rigoroze të ndiqni këshillat tona, ju do të merrni shpërblimin tuaj - një pemë do të rriten të shëndetshëm dhe i pastër, dhe një kohë të gjatë do të kënaqet me bukurinë e saj. Pra, ne ju ofrojmë rregullat themelore.

1. Lotim

Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se Crassula nuk ka si lagështia e lartë, kështu që është e mjaftueshme për të derdh atë 1-2 herë në javë. A nuk e lejojnë tharje rrënjët, por edhe të sigurt për atë që paletë nuk kishte ujë të tepërt, sepse ajo mund të çojë në sëmundje të ndryshme të lules, për shembull, ajo mund të sulmojnë kërpudhat.

2. temperature optimal

Për pemë të holla dhomë ideale në + 18- + 25 ° C, dhe kjo është e dëshirueshme për të vendosur lule larg ngrohje. Në fakt Crassula mund të tolerojë temperatura të tilla, por gjethet mund të bie mbi të, i cili nuk është pamja shumë estetike, kështu që është më mirë të mos të rrezikojnë atë.

3. Lighting

Është e njohur se në qoftë se ndonjë bimë nuk është dritë të mjaftueshme - ajo sëmuret dhe vdes. Pika më e rëndësishme për rritjen e shëndetshme e lule është vendi në të cilën ajo qëndron. Në mënyrë të veçantë, për pemë të holla është rrezet e diellit shumë e rëndësishme, por është e nevojshme për të siguruar se gjethet e saj nuk janë në rrezet e diellit direkte. Ajo është e mirë për të vendosur një pemë lodh në dritare jug-lindje. Kështu, dekorimin e brendshëm do të gëzojnë shumë diell në mëngjes, dhe në të njëjtën kohë nuk do të marrë atë në bollëk gjatë gjithë ditës. Por në pranverë dhe verë shpesh duhet të paraqesë atë në ajër të pastër, për shembull, vendosni luleshitës për një kohë në ballkon ose verande.

4. Feeding

Crassula janë më të mirë për të furnizuar ushqyesve menjëherë pas lotim, sepse ajo ishte atëherë se është më mirë për të thith ato. Është e rekomanduar për të ushqyer lule në pranverë dhe verë. aditivëve pleh përshtatshme për cacti dhe succulents, si dhe universale.

5. Dëmtuesit dhe sëmundjet

Siç e kemi thënë, më të rrezikshme për bimët është një tepricë të lagështisë. Kjo është për shkak të kësaj ajo lë të fillojnë të bien, por sistemi rrënjë - kalb. Gjithashtu, duhet pasur kujdes në mënyrë që lule ishte në një vend të ajrosur mirë. Por në mesin e dëmtuesit më të zakonshme duhet të bëhet krimb zbetë. Merren me të është e thjeshtë - fshij atë me leshin ngjyhet në alkool apo trajtojnë pemë të holla me insekticid për succulents.

Author: Julia Nastenko

Ekzaminimi DNA zbuloi që babai i djalit të saj Frisco

Tree parave SHENJAT

Prosperity në shtëpi nuk është aspak dhe kështu që është e lidhur gjithmonë me vete një shumëllojshmëri të legjendave dhe histori. Ajo u besohet, për shembull, se bimët e shtëpisë normalisht do të ekzistojnë vetëm në ato shtëpi ku gjithmonë do të jetë mjaft. Deri më sot, besohet se dy lloje të bimëve shtëpie mund të tërheqë paratë - kjo është një barbarozë dhe Crassula. Dhe pastaj, dhe një tjetër bimë kërkon kujdes të vazhdueshëm.

Jade është nganjëherë i quajtur pinguicula ose Crassula. Ajo i përket bimëve shijshëm. "Pema para" të trasha woody rrjedhin, mish rrumbullakosura gjethet jeshile të errët. Lulet janë ngjyrë të vogël të bardhë apo të zbehtë rozë me këndshëm petals pak përdredhur janë mbledhur në tufë lulesh në formë të një çadër në këshilla e degëve.

Feng Shui thotë se kujdeseni për "pema e parave" do të sjellë të holla në mirëqenien e çdo shtëpi, në çdo familje. Kjo pemë është aq e thjeshtë që mund të përshtaten lehtë në çdo brendshme. Nga rruga, pak e dinë që substancat që janë lëshuar këtë fabrikë në vazo, janë shumë të dobishme për trupin e njeriut.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE pasties me mish në një nga ana e bazuar PAN recetë

Shumë besojnë se për kujdesin pemë paraja sjell një shumë probleme. Por ky nuk është rasti. Kjo houseplant tolerohet shumë mirë nga ndonjë thatësira dhe vuajtje, dhe nuk thatë edhe në rast të ndriçimit të dobët.

Siç dihet, Crassula, ose "pema para" nuk kërkon kushte të veçanta - vetëm duhet të vënë atë houseplant në një vend të caktuar, dhe shpesh është e dëshirueshme që të mos ndryshojë. Gjithashtu duhet të kujdeset për atë si një njeri, dhe dashuri, dhe atëherë të ardhurat do të ofrohet në shtëpi - një mrekulli të vërtetë të vijnë.

kujdes

Filloni atë me mbjelljen e kësaj bime. Si më poshtë nga enciklopeditë specializuara që përshkruajnë këtë lule, ajo shumëfishon shumë shpejt dhe nuk sjell shumë probleme. Ju mund edhe vetëm të mbjellë një gjethe të një fabrikë shtëpi, dhe së shpejti ju do të merrni bimore të rritur, e cila do të dekoroj shtëpinë tuaj. Dhe shoots mund edhe le rrënjët, nuk kërkon tokën - vetëm në ajër.

pemë të holla \ u2014 shenjat dhe këshilla

Por sipas legjendës do të jetë e mrekullueshme vetëm lule, e cila nuk është sjellë dhe paraqitur. Fuqia e mrekullueshme do të ketë dhomë lule, një pjesë e të cilave ju vetëm vjedhin fshehurazi. Vetëm atëherë ai do të jetë një hajmali magjike, e cila do të jetë idhulli juaj financiare. Por nëse ju ende nuk mund të vendosë për të vjedhur një gjethe të kësaj bime, është e nevojshme për të blerë atë (por nuk e marrin dikush).

Në mënyrë që të "pemë para" presë më të mirë, është e mundur për të ndërtuar një kapak petë të jetë transmetimin çdo ditë. Nëse ju nuk mund të bëjë një "kapak" të tillë, atëherë thjesht të mbuluar atë me xham të zakonshëm, dhe pastaj të hapur për një kohë të hedh atë.

Është e dëshirueshme që dritarja, ku do të ketë një lule, duke e lënë në jug-lindje. Ju gjithashtu mund të bashkëngjitni për një fjongo pemë të kuqe, e cila do të tërheqë fat dhe fitim.

Para mbjelljes bimore në pjesën e poshtme të tenxhere, ju mund të vënë një monedhë, e cila do të rrisë të ardhurat e materialit tuaj. Por në verë ju mund të bëni Jade në rrugë, ku një shumë të lehta. Ajo është shumë i dua, sepse kjo lule është vendas në Afrikë, kështu që dielli do të kontribuojë vetëm në rritjen dhe forcimin e bimëve që klnechno, shumohen paratë tuaja.

pronat medicinale

Shumë njerëz besojnë se pema lodh sjell para, por jo të gjithë e dinë pronat medicinale të pemës.

Nëse ju kujdeseni për një pemë të holla, ju do të pajiset me një gjendje të mirë mendore dhe fizike. Besohet se pema paratë heq stresin dhe lodhjen. Përveç kësaj, ajo do të jetë në sajë të tij, në qoftë apartamente tua do të bjerë dhe microflora dëmshme.

Përveç kësaj, ky mjekim është gjithmonë me ju, gjithmonë në majë të gishtave tuaj, në dritareje tuaj. Vetëm duhet të dinë dhe të jenë në gjendje të përdorin atë. Vetitë kryesore medicinale të bimëve - efekt antibacterial dhe antiviral me lëng fletë.

• Njomet lëng të lë dhe të aplikojnë një fashë në të përbashkët e dëmtuar ose muskujve. Pastaj Nestle përfundojë dhe të sigurt me një fashë. Ndryshimi fashë çdo 3 orë.

• Cut fletë Jade do të ndihmojë të shpejt lehtësimin e dhimbjeve dhe ënjtje në thumbi i një grenzë. Fix suva e saj në faqen e kafshimit (tul poshtë) dhe pas pak minutash dhimbja do të largohem, dhe nuk ka ënjtje, ethe dhe komplikime të tjera, në qoftë se ju bëni atë të drejtë larg.

• Inflamacion i veshkave: 1 lugë çaji lë grimcuar pour filxhan me ujë të valë dhe të mbajë për 15 minuta në një banjë me ujë. Lënë të mbush për 1 orë më shumë. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet. Trajtohen të paktën 10 ditë. Përsëriteni kurs mund të jetë në një javë.

• Në trajtimin e hemorroide akute vijon: Merrni 4 fletë, larë, shtrydh lëng dhe përzierje tërësisht me parafinë të lëngshme. Lyej ato hemorroide, nëse ata janë të afërt apo vënë një shtupë pambuku me këtë përzierje për 15-20 minuta. Procedura përsëritet disa herë në ditë për të nodules ulur, dhe dhimbja u zhduk.

Ajo do të jetë interesante:   trajtimi i mjeteve juridike popullore veshkave NË SHTËPI

• Trajtimi i lë Jade është gjithashtu efektive në një rëndim të ulcerat gastrike dhe duodenale: një stomak bosh çdo mëngjes për të ngrënë 2 fletë pemë të holla, jo larjen e tyre poshtë me ujë. Mëngjesi vetëm një orë.

Është interesante, por në qoftë se shtëpia dikush është i sëmurë, bimë menjëherë fillon një përkeqësim të mprehtë: ai bëhet i ngadaltë, gjethet fillojnë të bien. Por pas pacienti rimëkëmbet, Crassula pëlqen rilind përsëri.

Crassula

Paratë Tree, Crassula, tostyanka
pemë të holla

Crassula (Latin Crassula.) - Familja sukkulentovoe bimë Crassulaceae (Crassulaceae). Ajo rritet në jug dhe sub-Sahariane dhe Madagaskar. Ai përfshin më shumë se 300 specie. Dimensionet maksimale të kulturës - 2 m të lartë. Një prej bimëve hardiest, në qoftë se ajo nuk mbush.

Të gjitha llojet tolstyanok kanë të trasha, të rregulluar kundër njëri-tjetrit, gjethe me mish. Formë është gjethe ovale, të kujton një monedhë ose cepa.

Në shtëpi, blooms rrallë, por kur kjo ndodh, bimore është i zbukuruar me lule të bardha, të verdha, blu apo të kuqe të mbledhura në tufë lulesh çadëri apo formë racemose. Megjithatë, një zëdhënëse e familjes Crassulaceae Juicy vlerësuar jo për bukurinë e lulëzuar, por për thjeshtësi e kujdesit dhe pamjen gjithmonë elegante.

Emri Plant: Crassula , Crassula , Paraja Tree , Bear vesh , Kotidelon (e gabuar), cotyledon (djathtas).

lloje të popullarizuara të Jade :

  • Crassula portulacaceae (Crassula portulacea Lam.) Ose Crassula ovale , vezak (Crassula ovata). Emri më i zakonshëm - Paraja Tree . Ajo rritet deri në 0.6 - 1 m në lartësi. Ajo lulëzon në moshën e rritur, të bardhë, trëndafili lule. Ajo ka ovale errët të vogla jeshile lë me shkëlqim. Emra të tjerë: cotyledons ovale, argjendi Crassula (Crassula argentea Thunb.), Silver Jade, Jade portulacaceae (cotyledon ovata Mill.).

Blej Crassula (pemë të holla) mund të jetë në dyqan tonë

Crassula-d10-20-2-s
Crassula-d10-20-4-s
Krasssula, pemë lodh, pemë të holla
Crassula-d12-25-3-s

  • Crassula arborea (arborescens Crassula) ose pemë Crassula. Dhe kjo është quajtur edhe Jade Tree parave. Ajo rritet në një lartësi prej 1-1,2 m në lartësi. Në moshën e rritur (10-12 vjet) lulëzon me lule të vogla të bardha. Trasha të vogla dark-green lë ovale. Well formuar për Bonsai.
  • Crassula qumështi (Srassula Láctea Ait.). Shoots sexhde. Ajo është rritur si një bimë var-Downing. Gjethet janë mishi, ngjyrë jeshile vezak me pika të bardha në skajet. Në kohën e dimrit ka lule të bardha, u mblodhën në një të vogël tufë lulesh-panicle.

Blerja dhe zgjedhja e Crassula . Që bimore është i thjeshtë për t'u kujdesur për rekomandimet e veçanta për zgjedhjen e shkallës më të mirë nuk është i pranishëm. Blej pemë të holla që ju pëlqen.

style="vertical-align: inherit;">Crassula, Crassula - Care

à thermophilic në aftësinë për të përshtaten me klimën e ftohtë, gjëja kryesore nuk është për të ulur temperaturën e dhomës poshtë 10-15ºC. lule më të rehatshme ndjen jug-perëndim apo lindje anën e banesës. bimët zbukuruese të mos dëmtuar nga rrezet e diellit direkte, kështu që kanë lejuar pranë dritares në jug.

Për shkak të mungesës së dritës mund të bie gjethet dhe shoots të shtrihet, kështu që në verë është e dëshirueshme për të lëvizur tenxhere me një fabrikë në një ballkon apo tarracë.

Për shkak të diversitetit të Crassula është shumë popullor në mesin cirk dhe phytodesigners. Ajo mund të jetë rritur si një fabrikë e vetme, gjithashtu i madh për krijimin e peizazheve dhe kompozime me succulents. Ajo duket e mirë në shoqërinë e bimëve dekorative gjeth dhe cacti.

Lighting . pemë të holla do kohë e mirë. Summer duhet të durojnë ajrit në natyrë në dimër, kur nuk ka dritë të mjaftueshme, të vënë afër dritares. Pas një dimri të motit me re, dielli duhet të mësohet gradualisht, në mënyrë që të mos dëmtojë sipërfaqen e gjetheve dhe bima nuk do të shkaktojë djegie.

Temperatura . Pranverë-verë Crassula ndiheni mirë në 20-25 ° C në dimër, është e dëshirueshme për të ulur temperaturën në 15 ° C. Kur Jade nuk është e mundur për të rregulluar dimrin, të paktën, nuk e vënë atë pranë një radiator.

Ajo do të jetë interesante:   formatimit kartën në kujtesën nëpërmjet kompjuterit

Lagështia . Për Crassula, si për shumicën succulents tjera, lagështia nuk luan një rol të veçantë. Flower përshtatet të përkryer për pothuajse çdo kushte dhomë. Llak mund të, por është më mirë për të bërë pa humidification shtesë.

Lotim . Gjëja kryesore - mos derdh pemë paratë tuaja . Para lotim të ardhshëm tokës duhet të thahet për rreth 3-4 cm. Në dimër, veçanërisht në qoftë se Crassula të përfshira në një temperaturë të ulët, uji nuk është më shumë se 1 herë në muaj. Por gjithashtu të sigurohemi se toka në tenxhere nuk është tharë plotësisht.

Fekondues . Në pranverë-verë ushqyer një pleh universale apo pleh të veçantë për cacti 1 çdo 3-4 javë. Në sezonin vjeshtë-dimër është e mundur mbarësuese gjysmën doza 1 herë në muaj. Është e rëndësishme për të aplikuar pleh pas para-ujitjes.

Transplantit . Crassula transplanti mund të jetë një mënyrë për të transferim në vit. Baza duhet të jetë e lehtë. Është e mundur që të përdorin tokën për kaktus ose një përzierje e Sheet 1 h 1 h. Turf, 1 orë.. Peat 0.5 orë. Sand, patate të skuqura tulla dhe pak qymyr. Gjithashtu, mos harroni të bëni kullimit nga balta e zgjeruar ose tulla të thyera kuqe që uji i tepërt nuk do të zgjatem në tokë.

Transplantin është e nevojshme në një tenxhere të gjerë, i cekët apo tas (në lidhje me diametër të kurorës), pasi që sistemi rrënjë është i cekët Jade. Lotim pas transplantimit duhet të jetë me kujdes, në pjesë të vogla, në mënyrë që të mos provokojnë prishjen e sistemit rrënjë.

Prerja dhe formimin . Për të formuar një Crassula një pemë me gjeth duhet menjëherë majë atë: të largohen nga veshkën që rriten mes çifte të lë. Më të mirë për t'u tërhequr nga me piskatore apo thonjtë të gjata. Në vend të këputur do të jetë 2-3 buds të reja fillojnë të dega në degë. Vetëm në degë, e cila këpusin veshkave, duhet të jetë jo më shumë se 3-4 palë e lë. Nëse janë më shumë, është më mirë për të thyer jashtë një dege (prerje) vetëm mbi palë 4 të lë, ku rritje pikë. Vendin rrethprerjen mirë spërkasë qymyr.

Lulëzuar . Bimët lulëzim vetëm të rriturit e moshës 10-12 vjeç në verë. Me kujdesin e duhur Crassula do të ju jap një të vogël, lule delikate. Zakonisht lulëzuar ndodh në fund të shkurtit - fillim të marsit.

Riprodhimi . Crassula zakonisht propaganduar nga kërcell, mund të jenë ato që kanë mbetur pas zvogëlimin, apo fletë. Rooting prerje në ujë ose rërë lagësht. Pas sukses rooting mbjellë në pots vogla me një substrat, për transplantimin.

Sëmundjet dhe dëmtuesit . Sick Crassula sëmundje kryesisht fungale, kjo ndodh për shkak të lotim të pahijshme në vend del nga shtrati. Si rezultat i stagnimit të ujit mund të fillojë të bjerë gjethet. Nëse gjethet janë kthyer të verdhë, janë bërë shumë i butë në të prekur, është e nevojshme për të shqyrtuar rrënjët e bimëve, për të eliminuar shfaqjen e kalb rrënjë. Prania e qarqeve të zeza në gjethe lodh tregon djegien nga dielli.

Ju gjithashtu mund të shikoni në shkallë Jose, zbulimin e dëmtuesve duhet të trajtohet gjethet me ujë me sapun.

Crassula jashtëzakonisht të fortë dhe rezistent ndaj dëmtuesve houseplant, në qoftë se ju ndiqni rregullat e thjeshta të përmbajtjes, ajo nuk do të shkaktojë arsye për shqetësim.

pemë para në dimër . Lotim nuk është më shumë se 1 herë në muaj. tolerohet mirë në dimër në ballkon ose belveder. Temperatura optimale duhet të jetë rreth 12-15 ° C.

Kjo është interesante : Jo shumë njerëz e dinë se Crassula pastron ajrin e baktereve të dëmshme, ka antibacterial, antivirale dhe anti-inflamator pronave. Për efekte shëruese në trupin e njeriut barabartë me aloe.

Megjithatë, për të përgatitur drogë e tyre mbi bazën e një houseplant nuk është e rekomanduar , si fletë tul përmban arsenik. Marrë medikamente që përmbajnë lëng Jade, vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Link në origjinal : //floralife.com.ua/encyclopedia-of-plants/indoor-plants/item/89-crassula

Ju lutemi të përfshijë një lidhje në artikullin origjinal, të respektojnë punën e autorit!

Me vlerësimin, Life Flora.

FOTO Jade. Klikoni mbi tablo për të zmadhuar

VIDEO: Crassula, Crassula

Si të duhet të kujdeset për Crassula. Transplant, rritje Crassula.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *