Si të bëjnë një adzhika WINTER

Author: | 2018/08/22

Adzhika domate ka metoda të ndryshme gatim, për shembull me ose pa gatim. Gatim është e lehtë, ajo është mbajtur mirë dhe për një kohë të gjatë - të gjithë dimrit. Çdo adzhika shtëpi recetë në origjinal e vet. Këtu janë disa prej tyre - ndoshta më i suksesshëm.

Adzhika Lista e recetave në artikull:

 • Adjika me domate
  Adjika domate me hudhër dhe piper Si për të përgatitur?

Kjo recetë është universale, por ka edhe një klasik. erëz gatuar do të moderuar të rënda. Megjithatë, ajo është nxjerrë në pah - hudhër.

Përbërësit e nevojshme për gatim:

 • 3 kg domate
 • 1 kg e ëmbël piper (bullgare)
 • 500 gram hudhër
 • 150 g speca të nxehtë
 • kripë 0.5 kupë
 • sheqer 3 lugë

Pas ndarjes nga speca kryesore. Tjetra, të prerë bishtin nga domate, zhvishem hudhër. Pastaj lani të gjitha perimet.

speca e ëmbël dhe e nxehtë, domate dhe hudhër në një mulli mishit të bluaj. Pastaj shtoni kripë dhe sheqer. Përzierje rezultuar është vënë në frigorifer brenda natës. Në fund të kohës, kullimin e lëngjeve të tepërta. Pastaj adjika domate tretem dhe të bankave dhe sterilizuar përsëri në frigorifer për ruajtje.

 • 2 kg domate të kuqe
 • 1 kg e ëmbël piper
 • 300 gram hudhër
 • 300 g speca nxehtë
 • 300 g rrikë (rrënjës freskët 1)
 • kripë 1 kupë
 • 1 kupë uthull (9%)

Domate dhe piper Lahen, hiqni farat dhe gjeth. Gjithashtu, të pastër hudhër dhe rrikë.

Domate, e ëmbël dhe speca të nxehtë grij. Hudhër dhe rrikë dhe bluaj. Tjetra, shtoni kripë dhe uthull. Të gjitha përzierje mirë dhe thahet lëngshme tepërt. Përzierje pastaj u përhap jashtë në kavanoza konvencionale dhe mbyllni kapakun kapron. Adjika Shitore në frigorifer në shelfin e poshtme. Kjo shumë e përbërësve është marrë rreth 3 L adzhika.

Disa amvise si adjika me shtimin e kungull i njomë. Pse jo? Përgatitja e një meze të lehtë dhe të papritur familjen tuaj.

Ajo do të jetë interesante:   RT për të formuar gurit

përbërësit:

 • 2 kg njomë pastruar
 • 400 g domate
 • 230 ml vaj vegjetal
 • sheqer 1 kupë
 • 0.5 kupa uthull
 • 10 karafil të hudhër
 • 2 lugë kripë
 • piper të nxehtë dhe kripë - për shije

Courgettes pastrohen, prerë në kube dhe mish i grirë. Pastaj, në një chilli veçantë tas grij, herbs dhe hudhër. E kungull i njomë milled, shtoni paste domate, vaj vegjetal, sheqer, kripë - çdo gjë tërësisht. Pastaj vihet në zjarr dhe kuzhinier për 25 minuta pas valë, duke mos harruar periodikisht nxitje për adjika mos djegur. Pesë minuta para përfundimit të gatimit shtoni hudhër, chilli, bimeve dhe uthull.

Rezulton adjika vë në kavanoza të thatë, të mbuluar, të përfundojë dhe të vënë me kokë poshtë për të cool. Kjo adjika të ruhen në mënyrë të sigurtë deri në pranverë. Përveç, sigurisht, kjo nuk është ngrënë më parë.

Adzhika përgatitur për këtë recetë nuk është veçanërisht e mprehtë, dhe mollë t'i jepte një shije të veçantë. Por ajo nuk është e ëmbël, në mënyrë të përsosur si një salcë ose garniturë për çdo mish.

Lista e produkteve të kërkuara:

 • 2.5 kg domate
 • 1 kg molla të çdo varietet
 • 1 kg karrota
 • 1 kg piper
 • 100 g piper të nxehtë (kjo mesataret rreth tre pod)
 • 150 ml uthull
 • 150 g sheqer
 • 1 kupë vaj luledielli
 • 200 gram hudhër
 • 50 g kripë

Në këtë recetë adzhika përbërës kryesore - domate. Ata formojnë shijen e erëza. Prandaj, domatet nuk duhet të jetë i ngadaltë dhe jo të gjelbër. Megjithatë, i aftë dhe dëmtuar pak. Pas të gjitha, domate ende do të jetë tokë, kështu që pamja nuk adzhika përkeqësohet.

Lahen domate, prerë ata nga kërcell. Pastaj, fruta të vogla, të prerë në dy gjysma, dhe të mëdha - në katër. Apple zhvishem dhe për të hequr core. Larë dhe të pastër karrota. peppers ëmbël dhe të nxehtë të ndara nga farës. Atëherë të gjitha perimet grij.

Ajo do të jetë interesante:   ÇFARË TË rrit gjoksin

rezulton Transferimi masiv në një kazan (të thellë ose tigan me një fund të trashë), brumosur tërësisht me një lugë druri dhe vihet në zjarr. Adjika ziej për një orë, duke mos harruar në nxitje të vazhdueshme. 7-10 minuta para përfundimit të gatimit, shtuar uthull, sheqer, kripë, gjalp dhe hudhër (bluar parë). Edhe një herë, llokoçis, vlim dhe vë në brigjet.

Pastaj bankat adzhika përfundojë batanije, nga ana e tyre me kokë poshtë dhe të lënë deri cool.

Të ngjall zjarrin e dashurisë njeriun tuaj, ju keni nevojë për të trajtuar domate e tij akute adzhika. Edhe më zgjedhje "cool" ndez pasion nga një piper.

Produktet e nevojshme për përgatitjen e adzhika "mashkullor":

 • 1 kg domate
 • 800 gram piper i kuq
 • 200 g speca të nxehtë - 500 gram hudhër
 • 3/4 kupë kripë bluarje №0
 • 0.5 kupë vijon përzierje: koriandër, Khmeli suneli, fara kopër
 • dorashka gome

doreza gome nuk janë përfshirë në listën gabimisht. Në referencë të pasakta për të "rrezikshme" përzierje djegies mund të djegur ruki.Ne merak të madh, stomaku juaj asgjë e keqe nuk do të ndodhë. Nëse, natyrisht, ju nuk do të ketë lugë të tilla adjika.

Ndarë speca nga thelbi. Pritini "bishtin" e domate, zhvishem hudhër dhe lani perimet. speca të nxehtë dhe e ëmbël në një bluaj blender. Ju mund të kaloni ato dhe përmes një mulli mishit, por pastaj duhet të bëni atë tri herë. Gjithashtu bluaj hudhër. Pastaj pres koriandër dhe kopër fara e. Të gjitha përzierje tërësisht, shtoni kripë. Duhet të marrë masë homogjene zverdhur. Ready adjika shërbejnë në Kupa e cekët si një salcë për rrjedhën kryesore.

 • Adzhika klasik
  Adzhika klasike: recetë për dimër

Flavors adzhika varen nga përmasat e komponentëve të shtuar. Mos kini frikë të eksperimentojnë. Sigurisht, për herë të parë është më mirë të përmbahen në mënyrë rigoroze në recetë. Dhe pastaj ju mund të shtoni adjika se zemra dëshiron ose barkun tuaj. Në çdo rast, në shtëpi dhe dyqan tastier.

Ajo do të jetë interesante:   Apartamentet numër kadastral si të mësojnë

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *