Si për të blerë bileta për WORLD CUP 2022

Author: | 29/12/2018

FIFA World Cup në Rusi nuk ka ardhur ende në një fund, por e tërë bota tashmë ka filluar për të folur për kampionatin e ardhshëm botëror, i cili do të mbahet në nëntor - dhjetor 2022 në Katar. Duke marrë parasysh se sa para shpenzohen nga tifozët e huaj gjatë Kupës së Botës 2018, ne jemi me ju duhet për të filluar kursim për Kupën e Botës tjetër tani. Sa do të kushtojë një udhëtim zakonshme turistike të huaja në kryeqytetin e vajit?

Qatar VS Moska

Të gjitha Katari është i vendosur në një sipërfaqe prej 11,586 metra katrorë. km, e cila është katër herë më e vogël se zona e rajonit të Moskës (45 900 sq. km). Moskë, natyrisht, më pak i Katarit - 2511 metra katrore. km, por popullsia e kryeqytetit prej më shumë se 12.5 milionë njerëz, ndërsa rreth 2.5 milionë jetojnë në gadishullin Katar. Merr një ndjenjë, në qoftë se të gjithë qytetarët e lëvizje Katarit në Moskë, ata do të jenë në gjendje për të asimiluar këtu pothuajse imperceptibly.

fluturim

Tani Katari është vetëm një aeroport civil "Hamad" , e cila u hap në vitin 2014. "Hamad" është e vendosur në kryeqytetin e shtetit - qytetin e Doha, dhe në territorin e saj në kohë më "Domodedovo". Brenda - një shumë e dyqaneve të markave luksoze dhe lounges të mëdha për çdo portë. Caktuar "+" aeroport - nuk ka autobusë, konvikt dhe zbritjen kryer deri shkallë.

Gjithashtu, "Hamad" është përdorur si një aeroport tranzit për ata fluturimit në Tajlandë apo Bali.

 • Opsioni më i buxhetit për fluturim nga Moska në Doha - «Turkish Airlines» kompani me një lidhje në Stamboll. Një mënyrë biletë kushton rreth 15 mijë rubla, atje dhe kthehet - 25,000.
 • Ju mund të fluturojë dhe fluturim direkt pesë-orëshe Airways Qatar - kjo ajrore lokal është një nga më të mirë në botë, por bileta në të dyja palët do të arrijnë në një mbresëlënëse 50 000 rubla. Por në bord, edhe në klasë ekonomike ofrojnë pije falas (duke përfshirë alkoolike), ushqim të mirë, të bëjë të mundur që të lidheni me një ekran videove personale, dhe nuk janë të detyruar të fikni telefonat e tyre.
 • Nëse ju fluturojnë biznes klasë Katarit ajrore, një fluturim nga Moska do të duhet të paguajnë (nuk duan të ju shoku, por unë jam i keq) 140 000. Për krahasim, një biletë në klasë të biznesit nga Moska në Nju Jork kushton 100 000 (duke vënë në dukje se fluturimi zgjat 5 orë, dhe 12).

Nga rruga, nga vendet fqinje në Katar nuk do të merrni më e lirë se Moska - bileta nga Arabia Saudite, Greqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në një mënyrë me kosto klasë ekonomike nga 20 000 rubla. Me sa duket, Katari do të duhet të presin vetëm fluksin e tifozëve rusë, të cilët do të vijnë për të dëshmuar arritjet e reja të ekipit tonë. Nuk është çudi që Stanislav Cherchesov pas ndeshjes me Kroacinë, ka thënë: "Katari do të jetë më mirë."

A kam nevojë për një vizë për në Katar?

Nga 2017 në Katar futur një regjim të thjeshtuar të vizave - për të hartuar dokumentet do të jetë pas mbërritjes në aeroport, të mjaftueshme që të ketë një pasaportë të vlefshme për të paktën 6 muaj pas mbërritjes në vend. Gjithashtu, ju mund të kërkohet për të treguar një biletë kthimi, rezervim hoteli dhe një garanci që kartën tuaj të kreditit ose me para në dorë ju keni të paktën $ 1,500. Ajo duhet të jetë një vizë turistike për një muaj 100 Riyals Katarit (rreth 1700 rubla), ajo mund të zgjatet nëse e dëshiruar.

Ku për të jetuar në Katar?

Ajo të gjitha varet nga ajo kohë të mbërrini në Kupën e Botës 2022, por çmimet për hotele në Doha vend demokratik.

 • Numri Opsioni 4-star hotel me pishinë, spa dhe palestër objekteve nga 2800 RBL. / ditë.
 • Hotel lirë në Booking në Katar, sot do të kushtojë 1000 rubla. / Ditë, për sa kohë që turistët fitimprurëse për të marrë dhoma në hotele të mira. Por ekziston një mundësi e fortë se çmimet Kupën e Botës për hotele të rritet në mënyrë të konsiderueshme.
 • Në Airbnb për strehim në Doha Çmimet ndryshojnë shumë, tani çmimi mesatar për një apartament të vogël me një dhomë gjumi do të jetë në 6000 rubla. / Ditë.
Lexo më shumë:   Si për të përcaktuar ndarjen e ovulacionit

klima lokale

Katari është i vendosur në Gadishullin Arabik, është pothuajse gjithmonë një shkretëtirë. Summer në temperaturën mesatare - + 40-45 gradë gjatë ditës kështu që askush nuk është duke qëndruar në rrugë për më shumë se 15 minuta. Në të gjitha fushat, duke përfshirë nënkalimeve, kanë ajër të kondicionuar, por, pavarësisht nga kjo, vendasit rekomandojmë që të largohet nga shtëpia vetëm në mbrëmje.

Kjo është arsyeja pse e Kupës së Botës 2022 vendosi të mbajë nga 21 nëntor deri më 18 dhjetor - temperatura në dimër në Katar bie në 26-30 gradë.

Ushqim, ujë dhe argëtuese

Pothuajse çdo gjë me përjashtim të naftës dhe gazit të importuar në Katar, një shumë të markave të njohura në dyqane ruse. Nuk janë ëmbëlsirat lokale dhe erëza, këto janë ato që blejnë turistët. çmimet e ushqimeve janë shumë më të larta se në Rusi (për shembull, një kavanoz e cola kushton 150 rubla).

Megjithatë, një taksi, ju nuk shpenzojnë një shumë të holla - në Katar, çmimi i benzinës është shumë më e ulët (28-30 rubla / litër). Shumë popullor Uber, dhe, nga rruga, taksitë në Doha - deri tani vetëm formë e Transportit. Rrjeti i autobusit është vetëm duke filluar për të zhvilluar, dhe metro në Doha do të vihet në veprim vetëm në 2019.

Bare, restorante dhe klube nate bollëk në Katar. Argëtuese më të njohura - hipur dhe shkon nëpër shkretëtirë në një xhip. Ju gjithashtu mund të marrë një udhëtim jashtë qytetit në plazh dhe duke notuar në Gjirin, ngasin një deve, vizitoni Muzeun e Artit Islamik, apo thjesht shëtitje nëpër qendrat tregtare dhe tregu Souq Waqif (aty i qe shitur erëza lokale dhe ëmbëlsirat), për të shkuar në Trashëgiminë Kulturore Fshati e Katarit. Për Kupën e Botës 2022 në Katar premtimin për të ndërtuar edhe më shumë muzeume dhe atraksione arkitekturore.

alkool

Sjellë alkool në Katar nuk do të punojë - ajo do të heqë në aeroport dhe të heqë dorë në rrugën prapa. Alkooli në Doha është shitur në disa pika, dhe vetëm një kartë të veçantë të kufizuar botim (me vendasit ajo nuk është), e cila është lëshuar për të huajt që punojnë në vend. Sipas hartës, ju mund të bleni alkool në një sasi që nuk i kalon 10% të të ardhurave zyrtare.

Duke vizituar turistët pijshëm në bare, hotele dhe klube nate - ku alkooli është lirisht në dispozicion. Por çmimi i të gjitha produkteve është shumë më e lartë se në Rusi - një gotë birrë në bar do të kushtojë një minimum prej 600 rubla një shishe vodka - 1500 rubla. Në rrugët që ju nuk mund të pini, por Kupa e Botës premtimin për të bërë në zonën tifoz, ku alkooli është lirisht në dispozicion.

Kultura lokale

gra lokale, si në shumicën e vendeve muslimane, të shkojnë në një burka me një çelës automatik për sytë dhe fytyrën, njeri - në veshjet lokale. Turistët këtu mund të vishen si ata dëshirojnë, por në institucionet zyrtare të tilla si muze mirë që të veshin pantallona të gjata (për burrat), dhe gratë duhet të mbulohen supet dhe nuk neckline shumë të thellë. Në plazh nuk mund të shfaqet në një kostum banje, me majë të hapur dhe një bikini në plazhet e egra - ju mund.

Lexo më shumë:   Çfarë tregon analizën e urinës Nechiporenko

vajzat lokale nuk mund të shkojnë në klube dhe bare, ngasin autobus. Nëse një vajzë lokale martohet me një të huaj, ajo humbet shtetësinë, në mënyrë për të përmbushur bukurinë Katarit me të huajt mund të - por jo më.

buxheti indikativ

Bazuar në çmimet aktuale, ju tani mund të supozojmë, me çfarë çmimi do t'ju kushtojë një udhëtim në Katar për Kupën e Botës në vitin 2022 (i llogaritur në një udhëtim një-javor).

 • hotel mesatarisht me katër yje për një person - 600 euro.
 • Fluturimi vajtje-ardhje direkte fluturimi - 700 euro.
 • Transferimi me Uber - 100 euro.
 • Shpenzimet për ushqim, alkool dhe argëtim - 1000 euro.

Total: EUR 2,400 + në një biletë ndeshje (është e vështirë për të edhe të imagjinojmë se sa do të kushtojë).
Total në rubla: udhëtim (duke marrë parasysh çmimet aktuale) do të kushtojë rreth 200 000 për shpenzime të moderuar, Direct klasë ekonomike fluturimit, jo hotelin më të shtrenjtë dhe biletat përjashtuar për këtë ndeshje.

Kështu që tani ju duhet për të filluar kursim, dhe shpresoj se në disa mbetur të viteve të para në Katar për të ndërtuar aeroporteve të reja, hotele dhe tërheqjet, çmimet nuk rriten, dhe njerëzit lokal të pasur të largohen nga vendi, në mënyrë që të mos ndërhyjë festuar fitoren e kombëtares ruse të futbollit.

Qatar Airways REKOMANDON BRONIROVATBILETYNACHEMPIONAT ...

BBC News: CHAMPIONSHIP MIRAPOFUTBOLU 2022GODA MAY ... - VESTI.RU

ShoubiZZZ - të gjitha ... NovyeLuchshieObsuzhdaemyeKommentariiO proekteReklamaSoglashenieObratnaya svyazPomosch

ShoubiZZZ - të gjitha në lidhje yjet

ShoubiZZZ - të gjitha në lidhje yjet

Faqja Star Our Overseas Star Style Positive Media

  GlavnayaNashi zvezdyZamorskie zvezdyStilPozitivSMI

  publikime të njohura

  • Konkluzionet pas 50 vjet martesë December 26, 11:00
  • "Ironi të fatit." Ekspozuar një kryevepër dhjetor 27, 10:00
  • Pse "nëna" George Detochkin Zhenya Lukashin dhe vdiq në varfëri më 27 dhjetor 11:13

  komentet e fundit


  • Krymchanka 29 dhjetor 18:17
   E pra, shkruaj! .. "dreamlike bukurinë" ... grua të bukur dhe asgjë bolee.U kanë gjysma e bukurive rusë, më shumë dhe më të bukur ...Fairy Nëna bukuria e Angelina Jolie

  • Mart 29 dhjetor 18:07
   A nuk jep për materialet provokuese !!! "Vdes menjëherë": poshtërimi i gruas së tij nga tifozët Bojarski nuk presin

  • Lydia 29 dhjetor, 18:04
   Si dy engjëjve, gra të bukura.
   Bukuria nënës Fabulous e Angelina Jolie

  Rasputin poshtëruar Shfaqja Bledans

  2015/11/10 në 8:01 am

  Këngëtari legjendar Masha Rasputina hyri në grup dhe i dha mesazhin e duhur për të gjithë të tjerët, të cilët janë ylli i vërtetë këtu. Aktorja u soll provokuese që filmuar pjesëmarrësit përjetuar një shok.

  Evelyn Bledans dhe Masha Rasputina. Photo: Dni.RuEvelyn Bledans dhe Masha Rasputina. Photo: Dni.Ru

  Rreth Masha Rasputina kalit është legjendare në biznesin vendas tregojnë, në mënyrë shumë të tregojnë organizatorët nuk preferojnë të luajnë me të.

  Lexo më shumë:   se si të paraqesin duart tuaja në ditëlindjen e gjyshe prej letre

  Por transferimi i "Njeriu i padukshëm", e cila është aktorja kryesor Evelina Bledans, ajo quhet ende. "Të gjithë e dinin se Masha është karakter shumë e vështirë, por askush nuk e imagjinonte se do të jetë aq e vështirë me të. Nga momenti i parë që ajo filloi të sillet si një superstar . Ju thjesht nuk keni ide se sa kohë ajo ishte ndryshuar! Si rezultat, duke shënuar programin e saj duhej të lëvizur në kohë ", - u tha gazetarëve se pjesëmarrësit e xhirimeve.

  Rasputin nuk kanë kohë për të dalë nën Spotlights si  këngëtaren kategorikisht nuk e pëlqen se si ajo duket në foto . Maria kërkuar për të ndaluar të shtënat. Dhe jo për të vazhduar bisedën për aq kohë sa operatorë nuk janë të ekspozuar mbulim të tillë, të cilën ajo e sheh të arsyeshme. Duke parë se ajo ishte duke shkuar për të bërë lëshime, këngëtari ka hyrë në mënyrë të qartë në shije.

  "Të gjithë mysafirët që vijnë me programin, të kryer disa hapa të thjeshtë. Ata japin ekspertët një pjesë të thonjve, flokëve, kafshoj mollë - ". Njeriu i padukshëm" për ta, ekspertët tanë mund të mendoj se çfarë lloj Ajo bëri të gjithë heronjtë tanë dhe Anastasia Volochkova, dhe Lolita, dhe Alexander Revva. Por Masha nga kjo kategorikisht refuzoi. Nga nëntë gjërat që ajo u pyet për të bërë, Rasputin me hidhërim në gjysmë ai përfundoi vetëm tre. Në ngulitur thellë gjetën kundër qëllimit të saj!  Ndërsa të gjithë ishin të tuned në atë shumë pozitivisht ", - citon partinë e procesit të shtënat.

  Kur artisti erdhi për ekspertët, ishte i qeshur, thonë ata, ata nuk kuptojnë asgjë, dhe tha se ai beson në Zot, dhe vetëm Ai e di se çfarë na pret në të ardhmen. " Kjo është e gjitha pothuajse mat veshura. Unë nuk e kuptoj pse ajo kishte ardhur . Ajo thotë: "Unë jetoj me Perëndinë." Por, besimtarët, sidomos që vijnë për të xhiruar, nuk rri një kryq në krye të kostum, ashtu si edhe Marinë. Pastaj ju do të shihni atë të kalojnë! Ai duket më shumë si madhësia e kohës, dhe në studded lartë me diamante. njerëzit fetarë janë ndër më afër trupit, "- tha Dëshmitarët indinjuar yjet trillet.

  Në fund të programit, ekspertët janë fotografuar zakonisht me një mysafir i famshëm. Megjithatë, Rasputin erdhi vetëm një tregimtar pasuri. Pjesa tjetër e të shtënave pranë Masha refuzoi kategorikisht. " Ky agresion kundër këngëtares nuk pritej . Gjithë atë ishin në shok! Për shkak të vagaries e yllit ne kemi mbaruar të shtënat tre orë më vonë. Gjëja kryesore është përfunduar për shkak se sa në këtë moment të kërkuar për të marrë dhe të shkojnë ", - përfundoi filmuar pjesëmarrësit histori.

  Interesante, gazetarët ardhur dhe deri Evelyn Bledans. Që foli me shumë kujdes për të punuar me rasputina: "Masha Rasputina, natyrisht, burimi nuk është e thjeshtë. Por unë jam shumë i lumtur që ajo ka ardhur në programin tonë. Mary duket shumë mbresëlënëse ".

   

  burim

  Ashtu si faqen tonë? Join ose të regjistroheni (në postë do të marrë njoftime në lidhje me tema të reja) në kanalin tonë në MirTesen!

  Evelyn BledansNAShIMasha Rasputin

  Share:

  159-142

  Materiale të tjera faqe

  Së pari shikojmë NACHM - 2022POFUTBOLU: kartëvizitë ...