Si të gatuaj Shurpa qengji

Author: | 2018/08/27

qengji Shurpa

Shurpa qengji 2

PËRBËRËSIT

 • qengji në kockë - 600-700 g
 • Flokëkuq - 1 pc. (Drithëra).
 • onions bardhë - 1-2 copa. mjedise.
 • Hudhër - 5 karafil
 • kuq bell piper - 1 pc.
 • Patate - 3-4 cope. Imët guri.
 • domate (dhjamosur) - 1 pc. Imët guri.
 • HOPS-suneli, karafil, allspice i zi piper, gjethe dafine - për shije
 • kripë dhe sheqer - për shije
 • domate paste - 1 tbsp. l. (Fakultative)
 • qepë të kuqe dhe herbs (cilantro, për shembull) - kur paraqitjen

Hap pas hapi recetë për gatim

hapi 1

Shurpa qengji. hapi 1
mishi im, të mbushur me ujë në tigan në mënyrë që mishi është i mbuluar nga 10-15 cm me ulcerën-off timer. qepë Peel dhe karrota.

hapi 2

Shurpa qengji. hapi 2
Shurpa qengji. hapi 2

Pas valë, dhe largimin e shkumë të vënë së bashku me mish qengji merak karrota, hudhër dhe qepë në shell. Cook, në varësi në trupin e qengjit dhe moshës për rreth 2 orë apo më shumë, por nuk e marrin fyell, si ne gatuaj Shurpa sesa hash.

hap 3

Shurpa qengji. hap 3
Shurpa qengji. hap 3

Pasi mishi fillon për të lëvizur larg nga kockave, për të marrë atë, kemi hequr nga kockat dhe prerë në copa të mëdha. Opsionale, ju mund ta kthejë atë në supë për gatim enët apo vënë në tashmë kur paraqitjen.

hapi 4

Shurpa qengji. hapi 4
Flokëkuq mund të dyja gatuar dhe prerë në feta. Të jetë i sigurt për të gatuar karrota me mish - ajo është e mbarsur me shije qengji dhe bëhet tastier.

hap 5

Shurpa qengji. hap 5
Cook qepë deri butë, të plotë, hudhër, squeezing gishtat e tij nga shell dhe qepë të pastër dhe hudhër "mish" nëpërmjet një sitë në supë të shijojnë pjatat është përmirësuar, por jo në supë qarkulloi filmat çrregullt qepë.

hap 6

Shurpa qengji. hap 6
piper bullgare prerë në unaza e gjysmë janë mjaft të mëdha dhe ajo është dërguar në supë. Në Shurpa nuk duhet të granulë perime.

hap 7

Shurpa qengji. hap 7
Shurpa qengji. hap 7

Patate të prera në kube të mëdha, vënë në supë dhe kuzhinier deri butë. Ju gjithashtu mund të pres qepë pak të bardhë, por duke pasur parasysh faktin se furnizimi i qepëve do shumë. Domate nuk është gjithashtu më e vogël, por filmi ende ka kuptim për të hequr, kështu që nuk e prishin pamjen e gjellë - vënë atë në fund të gatimit në mënyrë që ajo feta.

hap 8

Shurpa qengji. hap 8
Nëse e dëshiruar, mbushje ngjyra, ju mund të shtoni 1 tbsp. l. tomatpasty, por jo më shumë. Para se të hiqni nga të nxehtit, shtoni kripë, sheqer, nëse dëshirohet, erëza dhe të japë një kapak Brew 10 min.

hap 9

Shurpa qengji. hap 9
Shurpa qengji. hap 9

Vuri mishin në një tas (në qoftë se ju nuk e keni vënë në një supë), pour supë, dekoroj me herbs freskëta dhe të prerë fllad hollë gjysmë-unaza qepë të kuqe.

Shurpa qengji klasik receta ana e bazuar me fotot ...

Shurpa qengji, receta klasike me hap pas hapi fotot

Shurpa qengji, recetë klasike me një foto në shtëpi

Shurpa qengji - e shijshme supë mish me perime në një guximshme, supë të pasur. Emri i saj vjen nga arabe "çorbë" ose Turkic "chorba", dmth supë. Shurpa - një nga enët më të njohura në Lindjen myslimane. Pak më vonë, recetë ka emigruar dhe kuzhina Azisë Qendrore, në Ballkan dhe Moldavisë. Kjo supë e trashë me shumë perime të freskëta, të cilat janë trajtimi minimal ngrohjes. Avicena rekomanduar atje Shurpa si një ilaç medicinale për Sëmundjet shumë. Për këtë ditë në Uzbekistan Ftohjet trajtohen shurpa, duke shtuar një shumëllojshmëri të erëza, erëza dhe barëra. Përfitimet e supë është për shkak të koncentruar supë të nxehtë e mishit me perime.

Çfarë recetave të ndryshme shurpa qengji! Kjo supë është gatuar në furrat në rrezik në furrë. Por shourpa klasike Lindore ndryshme nga çdo supë të tjera të mishit me të njëjtin mish qengji ose viçi? Së pari, të gjithë përbërësit për shurpa prerë është shumë i madh. Së dyti, gatuar supë me mish para-skuqur yndyrore, në mënyrë që supa marrë është shumë kalori. Së treti - supë domosdoshmërisht acidifikues (në një nga "shourpa" do të thotë "thartë"). Një recetë klasike parashikon një domate të freskët, por nganjëherë përdoren fruta si quinces ose kumbulla. Për më tepër, shurpa erëza të ndryshme mund të shtohet në tifoz: qimnon, koriandër ose koriandër, piper i kuq, etj Por mos përzihen disa erëza, jo për të shënuar një shije të qengjit dhe perimeve. Për të rritur pronat medicinale e piper të nxehtë është shtuar, thjesht nuk e prerë atë, dhe të vënë në një supë të tërë gjatë gatimit dhe hiqet pastaj.

Lamb - ndoshta mishi më e preferuar e të gjithë muslimanëve. Ky mish është shumë i dobishëm, i pastër, aromatik dhe e shijshme. Por ka mundësi me mish viçi (recetë viçi shurpa ne shikojmë në në një moment), dhe madje edhe mishit të pulave (p.sh., rosa). Mishit të përdorura në kockë. Bone do të bëjë supë më ushqyes, por supa është e këndshme për të ndjehen të mishit pa eshtra. Në përgjithësi, përgatitja e shurpa - një proces krijues. Ne do të përgatisë supë në një recetë të thjeshtë klasik - me deleje dhe perime copëtuar vrazhdë. Në shtëpi, përgatitjen shourpa rreth 1-1.5 orë. Kjo pjatë është gatuar për një kompani të madhe ose një familje. Unë ju ofrojmë një recetë me fotot për lehtësi dhe kënaqësinë e shikimit.

Përbërësit (për pans kapacitet 3 l.):

 • 700 eshtra G Qengjit;
 • 0.5 kg patate;
 • 1 piper i madh zile;
 • 1 karotë;
 • 1 qepë i madh;
 • 2-3 domate mesëm;
 • 1 lugë paste domate;
 • dill ose majdanoz;
 • 3 karafil hudhër;
 • 2 gjirin e lë;
 • kripë dhe piper për shije;
 • kurdjuchnyj deleje yndyrë ose pak vaj vegjetal për tiganisje;
 • 2 litra. ujë;
 • piper i kuq (optional).

përbërësit shourpa deleje

Recetë shurpa qengjin në shtëpi

Delicious Shurpa Shurpa nuk përgatisë e vështirë është shumë e kënaqshme dhe e shijshme: mjeshtër-recipes.comSkryt AdsShurpa - recetë me Foto shijshme! Receta nga chefs në botë! Të gjitha shijshme dhe të shëndetshme! Së pari blyudaVtorye blyudaZakuskiSladostiretsept.netSkryt Ads

1. Ne fillojmë hap tonë pas hapi recetë me mish qengji. Lahen mish mbi kockat, dhe fshihet e fshin tepërt lagështi. Më të mirë për të marrë një këmbë të qengjit, por të arsyeshme dhe brinjë, qafën apo gji. Supë vijnë nga copa e mishit që përmbajnë një shumë të indit lidhor. Recetë për Uzbek përdorur qengj, por në qoftë se ajo nuk ka, viçi është e mirë.

larë mish në kockë (këmbën më të mirë të qengjit)

2. Fry copa të mishit në një tigan (tigan ose tigan me një shtresë të veçantë jo-ngjit, por nuk enameled) vaj vegjetal derisa pak kafe flushed nga të dyja anët. Një kore për të rrëmbyer një të shpejtë, dhe nuk kanë kohë për të dalë jashtë lëng mish (mish i gatuar duhet të jetë me lëng dhe e butë), skuqura mbi lartë ose të mesëm-të lartë të ngrohjes.

Një sekret të vogël: të vajit vegjetal është më pak Splatters kur rënia në copa tigan me mish, sasi e vogël pak vaj dhe kripë.

skuqur në gjalpë në një tigan

3. Tani derdh kujdes ujë të ftohtë në tigan. Ujë për shurpa duhet të jetë e butë dhe të pastër. Merrni ujë mineral jo-gazuara ose kaloni nëpër një filtër konvencional.

derdh ujë

4. vlim deri sa qengji i gatuar. Në mënyrë që uji do të vlim, të vënë pan në ngrohje të lartë, dhe pastaj të zvogëlojë atë. Gatuaj mish në një çiban të ngadalshëm, kështu që aksioneve do të mbetet transparent. Supë kripë atë! Shtoni kripë vetëm më vonë, në supë. Foam në sipërfaqe të butë hiqni me një lugë slotted, në mënyrë që asnjë pjesë nuk është e përzier me supë.

vlim deri tenderit

5. Përgatitja e qengjit merr një mesatare prej 30 minutash, por koha gatim varet nga mosha e mishit. Është më mirë për të provoni një pjesë, për të siguruar disponueshmërinë. Në recetë klasike në përfunduar supë, mishit dhe kockave mbetjeve (edhe pse ajo ishte prerë fillimisht në pjesë). Por në qoftë se ju nuk më pëlqen të dal nga kockat supë, ju mund të hiqni ato. Ne të gatuar mish nga supë, ne ndryshim në një tas dhe lejohet të ftohtë. Është më mirë për të mbuluar atë me një kapak, në mënyrë që ajo nuk do të zavetrilos.

Ne kemi marrë mish dhe lejohet të ftohtë nën kapuç

6. Ndërsa mishi është i gatuar, copëtuar vrazhdë karrota. Kështu që ajo do të japë supë një shije maksimale dhe ushqyesve. Gjerësia e rrethit - rreth 5-6 mm. Është e rëndësishme për të vënë karrota në supë sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që ajo mund të gatuaj, kështu që të transferojë atë në supë parë.

flokëkuq

7. Patate prerë në të madh, too (I prerë në 2 pjesë). Nëse tubers janë të vogla, ju mund të vënë ato në Shurpa tërësi.

Vrazhdë pres patate dhe hedhin një

8. Shto patate në supë për shurpa.

në shurpa

9. mishi ftohur është i ndashëm nga kockat dhe prerë në shumë e madhe.

copëtuar shumë të vrazhdë

10. Drop feta mish përsëri në supë.

heq në supë

11. Qepë të prerë në të trasha, unaza quartered. Për të holluar me ujë sytë Kur prerja, thikë zhytem në ujë të ftohtë. Një mënyrë tjetër - të bëj diçka, ndërsa të pastër dhe të prerë. onions zakonshëm mund të zëvendësohet nga të kuqe.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE kimchi lakër NË SHTËPI

qepë

12. Zhyt onions në tigan. Vlim derisa patatet janë gjysma gatuar të gjithë.

vlim derisa patatet janë gatuar gjysma

13. Ndërkohë shurpa brewed fara piper pastrojë nga fibrave akute dhe të bardhë. Prerë në të mëdha, si dhe perime të tjera. Shfaqja e piper nuk është aq e rëndësishme, gjëja kryesore - aromë e saj.

piper copëtuar

14. domate hequr rritje kërcell, copëtuar. Opsionalisht heqjes lëvozhgë.

domate

15. domate dërgesës dhe speca në supë.

në supë

16. Si për të përgatitur jo vetëm ushqyes, por edhe një ngjyrë të bukur supë? Vetëm të shtoni paste domate në të.

shtoni makarona

17. kripë dhe piper, shtoni fletë gji. Peretz marrë piper i zi. Ju mund të zgjidhni për të bluaj atë ose të marrë tokën përfunduar. Që shourpa - drogës supë, prania e erëza në të mirëpritur. Nëse e dëshiruar, shtoni koriandër tonë supë ose cilantro freskët, borzilok, qimnon dhe seasonings të tjera. Shumë të përshtatshme për të shtuar një pod të piper i kuq (vetëm të jetë i sigurt për të marrë atë, atëherë, kështu që nuk kishte asnjë surpriza).

kripë dhe piper, fletë gji

18. hudhër finely bërxollë dhe bimëve. Disa receta sugjerojnë për të vënë hudhër në supë karafil tërë, por në këtë formë ajo shpërndahet në supë, duke i dhënë asaj një shije magjike.

hudhër dhe bimëve të freskëta

19. Të gjitha perimet gatuar në Shurpa.

perime të gatshme

20. Turn off zjarr, pastaj shtoni bimëve të freskëta dhe hudhër. Të mbuluar me kapak dhe i japin krijoj supë 20 minuta për të freskët atë pak dhe u bë edhe më të pasur.

Rezulton se, Pastaj shtoni bimëve të freskëta dhe hudhër. këmbëngulin 20 min

21. Një shijshëm dhe kalori shourpa qengji në recetë klasike është gati. Ju bëftë mirë!

një hap pas hapi recetë shurpa në shtëpi

gatim shurpa

shijshme qengji shourpa

Shurpa LAMB Recipe - kuzhina turke: supave. "USHQIMI"

Receta: shourpa Nuhut me mish qengji
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Get Rich, supë të pasur, me as një shije të pakrahasueshme. Mundohuni të jetë i sigurt, dhe të më jepni njëqind herë thënë faleminderit, unë jam i sigurt !!! Një kusht - përbërësit nuk ndryshojnë! Sidomos qengji dhe nuhut!

Receta: Shurpa
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Chorpa, shorpo, sorpa. Shurpa - mbushje supë ose supë, përhapur gjerësisht në Lindje, ku është njohur me emra të ndryshëm: shourpa, chorpa, shorpo, sorpa fund, Moldavia dhe Ballkani, ku ajo ka qenë e adoptuar, chorba. © recetë Wikipedia për furrë

Receta: shourpa im
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

I dua qengjin në të gjitha format e saj, por kjo supë të gatuar, kur unë do të doja supë aromatik, por jo me yndyrë. Nëse dikush të jetë në dispozicion, unë do të jetë i kënaqur; -)

Receta: Shurpa
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

"Shurpa" (sorpa, sorbitol, etj ...) - në gjuhët turke - "supë". Por kjo është supë absolutisht e mahnitshme e qengjit dhe perimeve pjekur - ushqyes, aromatik.

Receta: Shurpa Osh
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Një nga opsionet e gatim. Kjo recetë shurpa I sjellë nga Kirgistani. Ai më mësoi të bëj të afërmin e saj - Uzbek. Shumë të shijshme, aromatik, një pjatë të veçantë. Unë mund të telefononi atë kjo recetë Uzbek shurpa, por unë shkruaj Osh, pasi nuk do të ketë njerëz që do të thonë se kjo është recetë e gabuar, dhe kështu me radhë. N., kështu që nuk ka emra Uzbek. Por një rezervim është bërë, kjo është një nga varietetet e Uzbekistanit shurpa recetë, t. Për. Një shumë prej tyre. Këtë herë bëhet me nuhatom (bizele). Në përgjithësi, vlerësojnë 🙂

Receta: Shurpa Përshëndetje nga Kazakistani
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Duke folur për Shurpa shumë menjëherë imagjinoni kazana të mëdhenj ku gatuar Barbecue pakëndshme anë, kockat, thundrat, brinjë, dhe duke qëndruar pranë të Uzbek ose Kazake stroking kokën svezheotrublennuyu dele. Është thënë se në realitet, ajo aktualisht është e mundur për të gjetur një skenë të tillë, por ne do të shkojmë në një mënyrë të civilizuar dhe të fisnikërojë këtë gjellë për përdoruesit evropiane.

Receta: kourma shourpa skuqur
Category: Gatim Mishi në multivarka në multivarka

Unë ju ofrojmë një recetë kourma (Kovurma) nga libri "111 nga recetat më të mira për Multivarki nga e gjithë bota." Shurpa - trashë supë ushqyes Uzbek, e cila është bërë zakonisht nga qengji. Kourma - do të thotë përkthyer skuqura, ju përfundojnë me një të tillë të pasur aromas të pasur të gjallë dhe shijet e një supë të trashë me përbërësit e skuqur. Në versionin klasik të kuzhinier 8 të tij orësh, por ne përdorim multivarka dhe kuzhinier një shumë më pak!

Receta: Shurpa
Kategoria: broths dhe supave supave Hot

Gjellë takon të parë, një supë të shijshme, që unë isha mësuar në vendin tim, në Uzbekistan.

Receta: Shurpa me misër
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Ushqyes, i pasur dhe jashtëzakonisht të flavorful supë.

Receta: Shurpa Burlatskii
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Burlatskii pjesa - e rëndë. Kjo punë është e ngjashme me veprat pranverës në dache- plugimi, duke gërmuar tokën, mbjelljen .. Në të dyja rastet, një dietë të mirë ushqyese. Në këtë drejtim, Boatmen kanë zhvilluar një menu të veçantë. Në thelb ajo është e para pjatë - supë ose mish supë. Dhe e dyta - qull. Për pronarit të anijes dhe shoqërimin e tyre qull ngarkesave tregtare të përgatitur ndaras. Mbushur pjesë e pasme në një qese kanavacë dhe i gatuar në një kazan të supë. Qull është marrë pasurinë, në një supë mishi. hahet mishi mori pjesë detyrueshëm. Mundohuni për të tërhequr anijen shkallë të tonazhit në një stomak bosh. Por deri në fund të ditës të gjitha kalorive shpenzuar në rrip Burlatskii. Le të fantasize se çfarë mund të jetë Burlatskii p.sh. shourpa. Gatuan emëruar re Burlacu, kjo ishte ngarkesa e tij shtesë gjatë qëndrime gjatë natës, kur ka pasur një erë të drejtë, dhe me një ditë të drejtë të shkoni me vela dhe të natës. Në këtë kohë, ne të përgatitur në bord. Për ta bërë këtë, kemi bërë një arkë druri me tokë ose rërë, dhe tashmë në atë për të bërë një zjarr. Ne veten se çfarë gjykatat janë të përgatitur për tregtarët orientale jashtë ndoshta u përpoq të gatuaj enët e tyre - për shembull Shurpa. Vetëm rregullimi recetë për veten e tyre. domate dhe speca jashtë - kjo nuk është për njeriun. perime vetëm lokale, por zarzavate pranverë, e cila u rrit në bollëk pranë shtigje spango - hithra të rinj dhe lëpjetë.

Shurpa qengji . Shurpa qengji (emra të tjerë - sorpa, chorpa, shorpo) është një i pasur, ushqyes, supë mjaftueshme yndyrë. Shurpa shpesh gatuar me perime dhe erëza. Por perimet në qoftë se ata janë shtuar në përgatitjen e supë me deleje, jo para-skuqur, jo passaged.

Deleje është duke u përpjekur për të përdorur kockave. Kështu supë do të jetë më i ushqyeshëm. Për të përgatitur shurpa deleje, mish është i larë, e ndarë në copa, të vënë në një kazan, në krye me ujë. Perimet janë shtuar në procesin e menjëherë gatim mish. Ato mund të shtohet në formën e një një-copë, atje dhe prerë ata në copa të mëdha.

Zakonisht gjatë perime përgatitja shurpa të përfshira të tilla si patate, karrota, qepë, domate (paste domate zëvendësohet nëse është e nevojshme), e ëmbël piper, piper të nxehtë (në qoftë se si supë të mprehtë në supave), hudhër.

Si seasonings përdorur tufë lulesh oriental erëza të thata, kripë, piper i zi terren.

Nga Shurpa shërben ëmbëlsira, bukë skuqur, çdo crumbs bukë Lindore. Shpesh për të ofruar Shurpa veçmas bimeve shpërbë imët.

Shurpa përfunduar nxehtë derdhur në lojë me birila, më parë duke hequr prej saj perime të mëdha të ziera (qepë, karrota), të prerë patate të jenë të mëdha në pjesë dhe të lënë pllaka.

Receta: Qengji Shurpa në Dnepropetrovsk
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

supë mjaft e thjeshtë qengji. Sigurisht, faqe ka një recetë të ngjashme, por ndoshta, dhe ky opsion është e dobishme për dikë ... Shurpa - në arabisht do të thotë supë. supë e shijshme, kështu që për të thënë drejtimin "Lindje". Në përgjithësi - gatim shumë variante, emrat e mundshme - vetëm nuk mjafton. Ju mund të gatuaj mish, pulave dhe madje edhe peshk ... por ju mund të përzierje diçka me diçka. Karakteristikat kryesore, sipas mendimit tim (edhe pse ka mundësi të më dietetike) shurpa: së pari - shourpa duhet të jetë vaj, së dyti - akute dhe të tretë - shumë e nxehtë, kur ka shërbyer. Këtu është një recetë për shurpa ju dhe unë imagjinoni. Dhe - Unë nuk pretendojnë të autenticitetit. I tillë është aktualisht "strehim" recetë ...

Receta: Shurpa në Uzbeke
Kategoria: broths dhe supave supave Hot

Receta: qengji brinjë Shurpa
Kategoria: lengjet e mishit dhe supave Hot supave supave të tjera

Shurpa LAMB - Receta me fotografi - POJREM.RU

si për të bërë Shurpa viçi

Shurpa - kjo recetë supë kuzhinë orientale, e cila është përgatitur zakonisht qengji dhe deles së dhjamur, por si për të bërë Shurpa viçi? Pothuajse si dhe qengji. recetë të detajuar përshkruar më poshtë do t'ju ndihmojë të bëni çdo gjë të saktë dhe për të marrë një trajtojnë shijshme. Në Shurpa mund të shtoni erëza të ndryshme që i përshtaten preferencat tuaja. I pranishëm për ju një aromatik dhe në të njëjtën kohë, të kënaqshme dhe të lehtë për të përgatitur gjellë të kuzhinës orientale.

përbërësit

informacion

pjatë e parë

Servings - 8

herë gatim - 1 h 0 min

Ajo do të jetë interesante:   SI TË gjëndër qumështit në shtëpi për një javë

Si mund të Shurpa viçi: si për të përgatitur

Së pari ju duhet për të vënë në vlim supë. Sepse për të marrë më të kënaqshme dhe të dobishme, mishi duhet të zhytur në ujë të vluar, dhe sa më shpejt uji fillon të valoj përsëri menjëherë drenazhuar atë. Pastaj viçi përsëri derdhi ujë të ftohtë ka zier për rreth një orë derisa mishi gatuar. Mos harroni të hequr zhurmën në supë përfunduar ishte e qartë. Të pastër dhe pres karrota. Dërgoje me supë valë. E njëjta gjë është bërë me një hark.

Kur uji vjen në një çiban me perime, të shtoni në supë copëtuar në kube patate të mëdha. Ajo duhet të jetë para-zhvishem dhe të larë.

Ndërsa përgatitjen e perime, ju mund të merrni nga mishit shurpa dhe ndani atë në feta të vogla portioned, dhe pastaj të dërguar përsëri në tigan. Në këtë fazë, kripë supë dhe piper.

Kur mbajtur për rreth 15 minuta dhe patatet janë të butë, do të prerë domate, cilantro dhe majdanoz. Shto të gjitha në tenxhere dhe të kthehet off gazit në bazë të saj.

Si për të bërë një viç aromatik dhe të përzemërt Shurpa? Ndiqni hap pas hapi recetë dhe ju do të dalë supë shumë të shijshme dhe të shijshëm. Shurpa shërbyer pasi ajo konfigurosh vetë nën kapuç rreth një gjysmë ore. Ju bëftë mirë!

Print | Kategoria Enët: Enët Mish, për drekë,

Shurpa Lamb - recetave. Shijshme Shurpa. Këshilla se si të ...

shourpa

Shurpa qengji përgatitjen e Lindjes për qindra vjet dhe ende nuk ka humbur popullaritetin e saj. Tradicionalisht, kjo gjellë duhet të jetë i gatuar në një kazan, tepër e shijshme qengji merret shourpa i gatuar mbi një zjarr kampi. Sigurisht, kjo gjellë kërkon shumë kohë, por rezultati është me vlerë përpjekje, sepse tabela do të jetë tepër e shijshme, flavorful, pjatë i përzemërt me copa e tenderit të Qengjit.

Tradicionale qengji shurpa në Uzbeke është mjaft i trashë dhe flavorful supë perimesh supë dhe transparent.

supë mish në një kazan

Besohet se shourpa deleje referohet kuzhinës uzbeke, por sot pothuajse çdo grua nga Azia Qendrore e di ins dhe largimet e gatim këtë gjellë. Kjo recetë është shumë popullor jo vetëm në Lindjen e Mesme, por edhe në Ballkan, Moldavia, në të njëjtën kohë, në çdo vend ka hollësitë caktuara të shurpa gatim. Për shembull, në disa zona, para se të filloni të gatuaj Shurpa mish dhe perime të parë të skuqura, atëherë ata janë të shuar në një sasi të vogël të lëngut. Më poshtë janë recetat më popullore shurpa qengji.

qengji shourpa

qengji Shurpa

Kjo është një klasik dhe të nxehta qengji recetë shurpa, përveç përgatitjes shourpa tilla mjaft lehtë.

përbërësit:

2,5 l ujë,

2 tbsp. l. domate paste,

1 pod e piper zjarrtë të kuqe,

4 qepët

100 g yndyrë deleve,

500 g patate,

500 g qengji

dill dhe cilantro - një pako vogël,

kripë, bay leaf - një shije të vogël.

mish qengji

Përgatitja:

Së pari janë duke u përgatitur mish - deleve larë tërësisht me ujë të ftohtë, pastaj prerë në copa relativisht të vogla. Tani kemi marrë yndyrë dhe të prerë në kube.

Qepë peeled dhe larë me ujë të ftohtë, të prerë në unaza hollë. Së pari, në një kazan të skuqura pjesët e yndyrës deri në cracklings janë marrë, dhe pastaj të vënë ato në një pjatë të veçantë.

soup mish me brinjët

Kazan e yndyrë shkrirë në copa yndyrë skuqura deleje, ndërsa në sipërfaqe të saj nuk është formuar rozë freskët. Pastaj shtoni qepë mishit, paste domate, peeled dhe diced patate - skuqur të gjithë së bashku nga rreth 10 dhe deri në 20 minuta (koha gatim varet nga forca e zjarrit).

Pastaj shtoni ujë në kazan dhe hedhin piper i kuq të nxehtë, kripë atë pak dhe për të sjellë përzierje në zbaticë. Tani kapem ngrohjes në minimum dhe të gatuaj një pjatë për një orë në ngrohje të ulët.

Rreth pesë minuta para përfundimit të gatimit në kazan vënë një fletë gji, si dhe para-copëtuar kopër dhe cilantro.

Të paraqesë tabela Shurpa me mish qengji duhet të shërbehet e nxehtë.

supë mish

Shurpa në Uzbek

Për të përgatitur të tillë një supë të shëndetshme mishit me deleje rekomanduar brinjë qengji.

përbërësit:

2 domate të freskëta,

2 peppers vogla bell,

6 patate të mëdha,

2 qepë mesme,

2 karrota,

500 brinjë g qengji

kripë dhe bimëve të freskëta - një shije të vogël.

mish qengji

Përgatitja:

Së pari të marrë brinjë mish deleje dhe të larë ato tërësisht dhe pastaj vlim deri gatuar.

Ndërsa, derisa brinjët e gatuar, le të përgatisë perime. Patate, karrota dhe prej qepëve të pastër. Karrota të prera në feta jo shumë të trasha, unaza hollë qepë dhe prerë çdo patate në gjashtë pjesë. domate e mia dhe prerë në dy pjesë. mine piper, hiqni rrjedhin dhe të gjitha farat, pastaj prerë nuk është unaza shumë të trasha.

supë mishi me chickpeas

Pasi brinjë qengji i gatuar plotësisht, të gatshëm për të nxjerr to lëngun e mishit copëtuar karrota, patate, dhe domate. Në supë me pjesën tjetër të përbërësve janë shtuar dhe ëmbël piper.

Rreth 15 minuta para përfundimit të supë gatim në shurpa shtoni qepë dhe zarzavate, të cilat u pluhur paraprakisht. Ne u japim mundësi të supë për çiban dhe kuzhinier deri gatuar.

Shërbyer me mish qengji Shurpa nevojshme në enët portioned thellë, shërbeu nxehtë.

shourpa me perime

Shurpa me mish qengji dhe chickpea

Kjo recetë do të përshtaten zonjë më shumë përvojë si të gatuaj këtë Shurpa mjaft i mundimshëm, dhe jo të gjithë mund të trajtojë një detyrë të tillë të vështirë. Nëpërmjet përdorimit të bizele shijshme aziatike (chickpeas) shourpa rezulton tepër e shijshme, flavorful dhe shumë të kënaqshme.

përbërësit:

400 g patate,

200 g të ëmbël piper zile,

300 g domate të freskëta,

300 g qepë,

bishtin e majmë 300 g,

200 g karrota,

100 g pea aziatike (chick pea)

1 kg bërxolla fileto mishi derri,

koriandër - një shije të vogël.

shourpa

Përgatitja:

Së pari të marrë chickpeas, të mbushur me ujë dhe të lënë për natën, në mëngjes në një tigan të madh (opsioni ideal do të përdoret për përgatitjen e qengjit shurpa kazan) Vendos mish me yndyrë, derdh ujë (të ftohtë!).

Vendos pan në ngrohje të ulët dhe të gatuaj mish, pas një kohë, kur supë vlon, prezantoj chickpeas. Nëse ju dëshironi të bëni gjellë më djegëse, ju mund të shtoni një spec i kuq i kuq, por kjo nuk është një përbërës i detyrueshëm.

Cook mish zogth në gjysmë, dhe pastaj u përhap në karrota kazan, të prerë në feta, domate të prera në dy gjysma, unaza qepë dhe unaza piper.

Pothuajse në fund të gatimit shtoni patate Shurpa, prerë në copa nuk është shumë i madh, dhe para-copëtuar bimëve të freskëta.

supë mish në zjarr

Shurpa qengji në rrezik

Kjo recetë shurpa vetëm e përkryer për gatim në natyrën, gjëja kryesore për të marrë kujdesin e për të marrë me të gjitha produktet.

përbërësit:

2 speca e ëmbël,

1 kg domate të freskëta,

1.5 kg patate,

1 kg qepë,

1 kg qepë të kuqe,

1 kg karrota,

1.5 deleje

koriandër jeshile, majdanoz, kopër, borzilok - një rreze.

erëza:

2 h. L. koriandër,

2 h. L. HOPS-suneli,

2 tbsp. l. hudhër thatë (1 mund të zëvendësohet me një kokë të hudhër të freskët),

2 h. L. supp,

1 h. L. piper i zi,

kripë - një shije të vogël.

supë mish

Përgatitja:

Le të parë mishi është prerë. Pra, mishi u larë mirë me të ftohtë pak ujë, dhe pastaj të prerë butësisht off plotësisht tërë trupin, në të njëjtën kohë të hequr venat dhe plenochki, kështu që ata nuk e prishin shijen e gjellë.

Tani ne kemi ndërtuar një zjarr dhe ngritur stol me tri këmbë, dhe pastaj të pezulluar mbi kazan zjarrit (mund të përdorni një kovë të thjeshtë të pastër) të mbushur me ujë të ftohtë. Ujë të derdh vetëm sa për buzë deri në kusia mbetet rreth 10 centimetra. u përhap menjëherë në ujë të ftohtë dhe të prerë kockave dele.

Pas vluar në vlim me ujë dhe kockave (rreth 20 ose 30 minuta), një ibrik shtoni pulpë qengji, prerë në kube të vogla. Të paktën 20 minuta, gatuaj mish, ndërsa është e nevojshme për të periodikisht të hequr shkumë shfaqet.

supë mish

Ndërsa, si do të gatuaj mish, të marrë qepë, pastrohen nga lëvore dhe prerë unaza mjaft të trasha (trashësi unazë duhet të jetë rreth 1 centimetër). Pas 20 minutash, kur mishi është semifinished, përhapur në kazan vlim përsëri dhe supë qepë rreth 20 minuta.

Ajo do të jetë interesante:   Si për të rinovuar iPhone 4 AT

Pastaj merr domate, larë dhe prerë në 4 pjesë, dhe pastaj me një thikë të mprehtë me kujdes hiqni zhvishem. Karrota pastruar dhe prerë në feta hollë, dhe pastaj diagonalisht në kube.

Hiq bisht dhe farat e piper dhe pastaj të prerë në unaza trashësi të cilëve është që të jetë rreth 1 centimetër. Pastaj kemi marrë një qepë të thjeshtë dhe të prerë në hollë gjysmë-unaza.

Në këtë kohë, kjo merr kohë mish gatim me qepë (siç është shkruar më shumë se 20 minuta), dhe kazan nxjerr karrota, kuzhinier për 15 minuta, pastaj shtoni partia e dytë hark.

supë mish

Pas rreth disa minutash shtoni domatet dhe kuzhinier për një tjetër 10 minuta Shurpa. Tani shkruani piper bullgare, menjëherë të vënë në një kazan peeled patate (në qoftë se patatet janë të mëdha, ajo duhet të jetë prerë në disa copa, por në qoftë se ajo është e vogël, ju mund të vënë një e tërë).

Pas 10 minuta nga koha e shtuar patate Kazanok përhapur në rreth gjysmën e para të gjelbër milled dhe pjesën e mbetur që do të përdoret për gjeth hidhnin shurpa mbaruar.

shourpa

Më tej në Shurpa futur erëza dhe kripë. Ju mund të shtoni të gjitha erëza përmendura në recetë, ose të zvogëlojë numrin e tyre, pasi që të gjitha varet nga preferencat individuale shijen e çdo personi. Në vend të hudhër të thatë është e lejuar për të marrë një të freskëta, por në këtë rast, ajo duhet të jetë prerë në feta hollë.

Pasi shtuar të erëz Shurpa duhet të gatuaj supë deri patate gatuar plotësisht (rreth 20 minuta), dhe pastaj hiqni kazan nga të nxehtit dhe të lënë për 20 minuta, gjellë mund të duhet të krijoj.

Tani Shurpa mund të jetë derdhur në pjesë në pjata, shtoni një lugë salcë kosi, sasi e vogël me herbs mbetura.

qengji me perime

qengji Shurpa

Pas përgatitjes gjellë për këtë recetë, ekziston një mundësi e madhe për të papritur familjen tuaj një enët e shijshme dhe origjinale orientale.

përbërësit:

1 bell piper,

1 tbsp. l. paste ëmbël domate,

3 karafil hudhër,

2 qepë,

2 karrota vogla,

3 patate mesme,

3 litra vodichki ftohtë

1,5 kockat kg qengji,

1 h. L. erëza aromatik orientale,

kripë - një shije të vogël.

mish shourpa

Përgatitja:

Në tenxhere pjatë caktuar mbushur me ujë të ftohtë, dhe të lënë për disa kohë deri sa uji vlon. Pastaj në ujë të vluar Vendos mish qengji në kockë direkt. Tani, shtoni erëza në supë dhe sezonin me pak kripë dhe kuzhinier për 1,5 orë nën një kapak rreth ngrohjes mesme.

Pas kësaj kohe Supë nga gat mishit me saktësi. Patatet janë peeled dhe prerë në kube jo shumë të mëdha, karrota imët shinkuem dhe zhvendoset perimet në supë valë.

Tani kemi marrë ëmbël piper, hequr bishti dhe farat (piper larë brenda për të pastruar të gjitha farat, përndryshe ata mund të dëmtojë në masë të madhe shijen e gjellë). Piper prerë në shirita të hollë dhe u përhap në një tigan pas rreth 5 minuta pas shtimin e karrota dhe patate.

Pothuajse në fund të gatimit shtoni karafil supë hudhër, finely copëtuar dhe domate paste. Tani Shurpa kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri sa deri sa ajo është e patate e përgatitur plotësisht. Vendos pan në prerë nga kockat e mishit, gjithashtu duhet të hiqet dhe të gjithë yndyrë të tepërt.

Shurpa qengji është e gatshme, dhe kjo mund të sjellë në tryezë me një lugë të salcë kosi dhe spërkatën me një sasi të vogël të zarzavate të freskëta.

Këshilla të dobishme chefs profesionale:

- ajo mund të përdoret për gatim shurpa jo vetëm qengj, por edhe me dhi apo deve do të shijshme dhe të kënaqshme;

- ajo duhet të mbahet mend se në qoftë se një kohë shumë të gjatë për të mbajtur supë të nxehtë, mund të prishin në masë të madhe shijen e saj;

- shtoni Shurpa nevojë për shumë e zarzavate të freskëta, dhe ju mund të përdorni jo vetëm cilantro dhe majdanoz, por dragua, basil, në mënyrë që shijen e ushqimit do të bëhen më të gjalla dhe të ngopur. Në fund të gatimit duhet të hiqet nga sprigs tenxhere të dragua;

- të ushqyerit mysafirët Shurpa qengji, ju duhet të vënë në çdo pjatë një copë mish deleje. Shumë e shijshme përzierje krem ​​marrë nga;

- të paraqesë në tryezën e një pjatë duhet të jetë vetëm e nxehtë sa ndryshe mund të jetë i ngrirë yndyrë deleje, dhe shije shurpa përkeqësohet.

Elena Malak

Shurpa LAMB "e shijshme dhe të lehtë. Recipes me ...

Shurpa - një supë të pasur aromatik erëza ngjyhet orientale, hudhër të vogël dhe bimëve të freskëta. Të përgatisë atë si një rregull i qengjit. Për më shumë supë që ju mund të përdorni mish me kocka.

Shurpa - Kuzhina Uzbek, dhe ajo është e përgatitur në rajone të ndryshme në mënyra të ndryshme. Nëse qengji me perime të skuqura, atëherë ajo Kovurma. Nëse ju gatuaj pa para tiganisje - ajo kaynatma. Si quajtur këtë gjellë, por është e pamundur për të thyer larg nga ai!

copë zheltyy1 piper.

vaj luledielli Art rafinirovannoe3. l.

 • Lamb sipas mendimit tim, pak e thatë me një peshqir letre. Pritini off yndyrë të tepërt dhe film. Do të shkurtojë mishit në chunks të mëdha.

  Shurpa e baraniny1
 • Jo-ngjit tigan nxehet vaj perimesh. Në vend të kësaj, është e mundur që të përdorin yndyrë një dash, atëherë shourpa marrë më shumë pasuri. Copë e rënie qengji në vaj vetëm kur ajo është e ndezur siç duhet. Është e nevojshme për të nënshkruar qengjin. Ajo është formuar crispy, e cila ruajnë mishin lëng dhe e tenderit brenda. Kur podzolotitsya mishi nga njëra anë, një shpatull druri të shfletoj atë në anën tjetër. Mishi nuk do të sjellë në gatishmëri, gjëja kryesore për të marrë kafe e artë.

  Shurpa e baraniny2
 • Ndërsa qengji është i pjekur, ne do të prerë perime. Për shurpa perime do të prerë në copa të mëdha. Kjo do të bëjë gjellë edhe më të shijshme dhe të shijshëm. Piper Pomo, hiqni kërcellin me cores të. Ne prerë në gjysmë piper dhe ne do të prerë në shirita.

  Shurpa e baraniny3
 • Tani të kthehet në hark. Pastrohet nga lëvore promoem ujë të ftohtë. Pritini qepë në lagjet dhe do të shkurtojë atë në shirita. Si rezultat i kësaj, ju duhet të merrni lagjet e unaza.

  Shurpa e baraniny4
 • karrota të rinj sipas mendimit tim, të pastruar dhe ne do të prerë cubes.

  Shurpa e baraniny5
 • Domate gargarë dhe ne do të prerë në të njëjtën mënyrë si hark: gjysma përsëri në gjysmë, pastaj në shirita. Nëse domate lëkurë të trashë, ajo mund të hiqet duke bërë një prerje në atë gabimisht dhe duke rënë një domate në ujë të vluar për një minutë.

  Shurpa e baraniny6
 • Kur mishi është i thekur mirë, shtoni perime copëtuar.

  Shurpa e baraniny7
 • Ne do të vënë nga të gjithë bukurinë rreth 5 minuta, nxitje herë pas here. Perimet do të mbushet lëngje qengji dhe t'i jepte aromë e saj unik.

  Shurpa e baraniny8
 • Pastaj, butësisht zhvendoset qengji i pjekur me perime në një tigan. Plotësoni të gjitha dy litra ujë të nxehtë. Vendos pan rreth ngrohjes mesme. Kur uji vlon, të zvogëlojë ngrohjes. Ne do të gatuaj mish me perime 40 minuta. Gjatë kësaj kohe qengji është e tenderit dhe dogotovitsya brenda.

  Shurpa e baraniny9
 • Ndërsa qengji është i gatuar, të përgatisë patate. patate Pomo, lëvozhgë, ne do të prerë në chunks të mëdha. Plotësoni patate copëtuar me ujë të ftohtë, kështu që nuk ka errësuar deri në kohën kur ajo do të duhet të shtoni në gjellë.

  Shurpa e baraniny10
 • Heq feta patate në një tigan, llokoçis.

  Shurpa e baraniny11
 • Kur patatet janë të tenderit, shtoni dy lugë paste domate. Nëse ju bëni këtë para se patatet janë crispy dhe jo aq të mirë.

  Shurpa e baraniny12
 • Kaloni karafil hudhër përmes shtypit dhe të shtoni në Shurpa. Hudhër japin aromë pjatë pabesueshme. Tjetra, pour erëza dhe sezonin me kripë Shurpa. Nëse nuk ka HOPS-suneli, ju mund të përdorni koriandër terren, spec i kuq, borzilok, Indisë, kerri me erëza, piper i zi dhe të kuq. Për të vendosur aromë në Shurpa lavrushki larë gjethet dhe bizele allspice.

  Shurpa e baraniny15
 • Larë dhe të thata herbs finely nashinkuem. Për shurpa cilantro përsosur, majdanoz dhe kopër.

  Shurpa e baraniny16

  herbs Vysyplem në një tenxhere, ne do të mbuluar me një kapak dhe vlim Shurpa me mish lope për disa minuta. Për tifozët e mprehtë në një pjatë, ju mund të shtoni një piper pak të kuqe. Pas gatimit, ajo duhet të jetë e qartë se ai nuk ka dhënë hidhërim shtesë.

  Shurpa e baraniny17
 • Pasuria shurpa deleje sigurojë bëri spërkatjen e nxehtë e bimëve të freskëta.

  Shurpa e baraniny18

  Ju bëftë mirë!

  Shurpa e baraniny19

Author: Dmitry Korzhavin

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *