SI TË BËJE hrenovina me domate dhe rrikë dhe hudhër

Author: | 2018/08/23

25

Photo mallkim domate
Ora Përgatitja: 20 orë

përbërësit:

Si për të bërë një domate mallkim në shtëpi

Shije e tapas nuk mund të krahasohet me ndonjë tjetër. Ai nuk e pëlqen faktin që ne jemi të thirrur adzhika, dhe një rrikë tradicionale me panxhar, ai gjithashtu duket si një pak. Ka disa emra nga enët, më të famshme të tyre - hrenodor, gorlodor, bollocks. Në të vërtetë, yadrena aromë rrikë, është themeli i këtij recetë, ju në fakt mund të heq fytin.

Kjo salcë nuk është vetëm stimulon oreksin, por edhe në mënyrë të konsiderueshme stimulon sistemin imunitar, e cila është veçanërisht e rëndësishme në dimër. Shumë njerëz mendojnë se për të përgatitur domate mallkuar në dimër nuk mund të jetë. Kjo nuk është fare e vërtetë. Nëse ju përmbahen rregullave të caktuara, atëherë kjo gjellë lehtë mund të qëndrojnë deri në Vitin e Ri, dhe madje edhe më gjatë.

Recetë Video "domate mallkuar":

Hap pas hapi se si të gatuaj një pjatë me fotot në shtëpi

Për përgatitjen ju duhet të gatuaj një mallkim pjekur domate të kuqe, rrikë, hudhër, kripë. (Opsional \ u2014 sheqer, por ajo do të reduktojë jetën shelfin).

hapi 1

Për përgatitjen ju duhet të gatuaj një mallkim pjekur domate të kuqe, rrikë, hudhër, kripë. (Opsionale - sheqer, por ajo do të reduktojë jetën shelfin).

2 kg domate shpëlarë dhe të vënë në një peshqir të thatë.

hapi 2

2 kg domate shpëlarë dhe të vënë në një peshqir të thatë.

Next \ u2014 brush 100 rrënjë g rrikë.

hap 3

Më tej - furçë 100 rrënjë g rrikë.

Për të hequr tepërt hidhërim duhet të derdh ujë të valë mbi rrënjët e rrikë.

hapi 4

Për të hequr tepërt hidhërim duhet të derdh ujë të valë mbi rrënjët e rrikë.

Hapi \ u2014 prerë rrikë copa e ardhshme për të kombinuar.

hap 5

Hapi i ardhshëm - prerë copa ferr për të kombinuar.

Tani zaymomsya marrë 100g hudhër Ajo duhet të jetë e qartë.

hap 6

Tani zaymomsya marrë 100g hudhër Ajo duhet të jetë e qartë.

Getting sqimë e përbërësve tanë. Së pari ju duhet të bluaj rrikë, gradualisht duke shtuar shpejtësinë.

hap 7

Getting sqimë e përbërësve tanë. Së pari ju duhet të bluaj rrikë, gradualisht duke shtuar shpejtësinë.

Shto hudhër dhe vazhdojnë të bluaj me shpejtësi të lartë.

hap 8

Shto hudhër dhe vazhdojnë të bluaj me shpejtësi të lartë.

Cake për 15 minuta! Shih tortë videoVideoretsept shpejtë pa pjekje! Provo dhe të mos jetë i zhgënjyer! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt AdsPirogYablochny byrek me molla të shijshme dhe të përzemërt gatuar shumë thjesht dhe bystro.master-recipes.comSkryt Ads

Si rezultat i kësaj, ju duhet të merrni është një paste tillë.

hap 9

Si rezultat i kësaj, ju duhet të merrni është një paste tillë.

Domate të prerë në lagjet, hiqni vendin kërcell.

hap 10

Domate të prerë në lagjet, hiqni vendin kërcell.

Vendoseni në një tas me një blender.

hap 11

Vendoseni në një tas me një blender.

Bluar në një pjesë të perzjeres.

hap 12

Bluar në një pjesë të perzjeres.

Në skedën e fundit shtoni paste domate e hudhër dhe rrikë, mirëqenien e rrotull.

hap 13

Në skedën e fundit shtoni paste domate e hudhër dhe rrikë, mirëqenien e rrotull.

Major kripë (2 tbsp. L.) milled në një mulli kafeje për të shpërndarë me shpejtësi.

hap 14

Major kripë (2 tbsp. L.) milled në një mulli kafeje për të shpërndarë me shpejtësi.

Të gjitha të përziera në një enë të madhe.

hap 15

Të gjitha të përziera në një enë të madhe.

Vendoseni në një vend të ftohtë, në mënyrë periodike nxitje me një shpatull druri për të njom përzierje u la në blender kur kurbanit gazit dhe kripë shpërbëhet plotësisht. Nëse përdorni një mulli mishit, ju mund të nxjerr sa më shpejt që kripa shkrin.

hap 16

Vendoseni në një vend të ftohtë, në mënyrë periodike nxitje me një shpatull druri për të njom përzierje u la në blender kur kurbanit gazit dhe kripë shpërbëhet plotësisht. Nëse përdorni një mulli mishit, ju mund të nxjerr sa më shpejt që kripa shkrin.

Damn derdh në kavanoza për ruajtjen dhe vendin në një vend të freskët. Shërbyer me mish, dolli, ju vetëm mund të ketë një bukë të zezë.

hap 17

Damn derdh në kavanoza për ruajtjen dhe vendin në një vend të freskët. Shërbyer me mish, dolli, ju vetëm mund të ketë një bukë të zezë.

Recetë nga domate mallkuar dhe hudhër për dimër në shtëpi ...

Hrenovina ose hrenoder, gorloder, adjika Siberian, Cobra - një rrikë popullore këndshëm, i cili është ushqyer me mish, patate të ziera, makarona, ravioli, muskul dhe enët e tjera shtëpi. Edhe vetëm e shtriu mbi buka është shumë e shijshme për darkë. Recetë Damn me domate me hudhër - një tradicionale, kuzhinier mallkuar mund të, si në të kaluarën bëjnë nënat dhe gjyshet - përmes një mulli mishit, dhe në kohën tonë - një procesor blender apo ushqim. Rrënjët e salcë rrikë gorlodera marra ri, në çdo rast, jo zverdhur dhe jo të lirshme, ajo është gërmuan mirë në fund të vjeshtës. Ky është Xhehennemi është e nevojshme për shtëpi i bërë të fortë, shije të mprehtë dhe është shumë i dobishëm për shëndetin.

domate hrenovina me hudhër
Hrenovina domate me hudhër

hrenovina klasik

përbërësit:

 • 10-12 mesme rrënjët mesme rrikë
 • 3 kg domate
 • 2 krerët e hudhër
 • kripë, sheqer për shije

Recetë për domate mallkuar në shtëpi: 1. Shpëlarje tërësisht rrikë dhe rrjep për disa orë në ujë të ftohtë për të hequr qafe djegësirë tepërt. Pastaj zhvishem dhe të prerë në copa të vogla. 2. Lahen domate dhe të prerë në 4-6 pjesë. 3. çmontimit dhe të pastër dhëmbët në hudhër. 4. Merrni kthen perime lëvizni nëpër një mulli mishit.

Rrikë në rëndë do poyadrenee qepë, kështu Grinder mbuluar prizë me një qese plastike në vajra esenciale të saj nuk u përhap nëpër ajër.

5. Mix dhe sezonin me kripë për shije. Sheqeri nuk mund të bëjnë, dhe të përpiqemi me të, dhe pa atë, gjëja kryesore që ju ka pëlqyer atë. 6. Vë paraformoj pavlerë me domate dhe hudhër në kavanoza të pastër (e mirë shterp ato) dhe të mbyllë vidë ose kapron kapak.

Kavanoza duhet të vogël, për të hapur një rostiçeri nuk e humb shpirtin e tij të fuqishme.

Mbani mallkim nevojshme në frigorifer apo bodrum. Kjo është më e mira recetë mallkuar, ju mund të ndryshojë përmasat e produkteve, duke shtuar diçka më shumë ose më pak për shijen tuaj. Rritja e numrit të domate, bosh prodhon tenderin, dhe për ashpërsinë vënë më shumë hudhër.

Si për të bërë një domate mallkim dhe hudhër me piper i kuq

përbërësit:

 • domate - 1 kg
 • purifikuar rrikë - 100 g
 • qëruar hudhër - 100 g
 • Paprika - 0.5 lugë
 • Salt - 3 lugë
 • sheqer - 1 lugë

Përgatitja paprika mallkuar: 1. Domate zhvishem, duke e bërë ndër-prerë në rrjedhin, rënia e tyre të parë në ujë të vluar, pastaj në ujë akull. Bluaj ato në një blender. 2. Rrikë (para-ngjyhet) mund të jetë terren apo fshij në rende të vogël. Dhe i njëjti është bërë me hudhër. 3. Të gjitha përzierje mirë, është përhapur në kavanoza sterilizuar, të ziera forcojë kapele vidë. Mundohuni të hani një domate mallkim për 6 muaj, atëherë ajo bëhet e amësht, aroma, vizuale dhe të fuqishme. Por në përgjithësi, të gjitha pronat e dobishme e rrikë ruajtur vetëm në muajin e parë pas mallkim përgatitjes. Prandaj ajo është e mirë për t'u përgatitur për rrikë rrënjë dimrit dhe salcë nxehtë për të bërë kur të doni.

Ajo do të jetë interesante:   tërheq AS bark gjatë menstruacioneve

strehoj mallkuar me uthull

përbërësit:

 • 200 g të rrënjës rrikë
 • 2 kg domate
 • një gjysmë filxhan të shtrihen. vajra
 • 200 gram hudhër
 • 1 tabelë. lugë për kripë
 • 1 tbsp. lugë sheqer
 • 3 lugë uthull

Si për t'u përgatitur për hrenovinu dimrit: 1. rrikë ngjyhet në ujë për 3-4 orë. Me domate, hiqni zhvishem dhe pres ato. 2. Shtoni kripë dhe sheqer dhe vihet në furrë. Pas vluar, vlim për 20 minuta në ngrohjes mesme. 3. Në fund të gatimit, shtoni gjalpë dhe uthull. 4. Hudhra scroll me mulli rrikë. 5. Add atyre të vluar në masë domate, llokoçis shpejt dhe menjëherë të hiqni nga të nxehtit. Vë në kavanoza sterilizuar me kapele vidë. Hrenovina shumë të mirë në vjeshtë dhe dimër ftohjet, sepse ferri rrit imunitetin dhe vret mikrobet. Por në qoftë se ju keni probleme stomaku nga ky Tabasco është më mirë të refuzojë.

Mallkuar domate dimrit dhe hudhër | Spark me rrikë

Hrenovina për dimër - një meze e domate, hudhër dhe rrikë. Hrenoder / Twinkle / Gorloder - ka emra. Si të gatuaj shpejt dhe saktë? Ndryshe nga në uthull ose pa gatim!

Spark për domate dimrit pa gatim https://youtu.be/1DRzsnjg_z4

Përbërësit dhe gatim këtu: http: //edanalyuboivkus.ru/vse-recepti ...

përbërësit:

domate pjekur - 1 kg;

Hudhër - 100 gram;

rrënjës rrikë - 100 gram;

kripë - 1 lugë;

sheqeri - 1 tbsp.

Jam https Instagram: //www.instagram.com/edanalyuboi ...

Grupi VKontakte https://vk.com/edanaluboivkus

Group dhe shokët e klasës https://ok.ru/edanaluboivkus

https Facebook: //www.facebook.com/profile.php ...?

Fitim parashë në YouTube //join.air.io/edanalyuboivkus

Më shumë klip receta në kanalin tim "ushqim për të gjithë", abonuar për të mos humbasë asgjë:

https: //www.youtube.com/channel/UCRc2 ...

Faleminderit për shikimin !!! Shkruani komentet, ndajnë me miqtë!

Tapas "mallkim", - hap pas hapi recetave me fotot në ...

1

Hrenovina - Emri i mrekullueshëm, por çuditërisht të mjaftueshme këtë gjellë të njohur, i cili vjen përveç thelbin. Emri i gjellë është marrë nga prania e rrikë në recetë, e cila jep në kombinim me produkte të tjera mprehtësi. Hrenovina i njohur edhe me emra të tjerë, të tilla si: të lehta, gorlo- ose hrenoder.

Suite kryesor i produkteve:

 • rrikë,
 • domate (fruta - domate)
 • hudhër,
 • kripe.

Variacionet e këtij rostiçeri një shumë, kështu që për një shumëllojshmëri të flavors janë shtuar gjithashtu:

 • piper (terren i kuq ose i zi)
 • kumbulla (prunes ose freskët)
 • karrota,
 • piper (bullgare)
 • panxhar,
 • mollë,
 • uthull
 • dhe madje edhe sheqer.

Kjo pjatë është përgatitur nëpërmjet mulliri të gjithë përbërësit, me ose pa gatim. Sauce mprehtësinë rregullohet nga sasia e domate, më shumë që të vënë ato, të butë do të shijojë.

Rrikë - një bimë e dobishme, por shumë aromatik dhe djegëse. Prandaj, para se të përgatitur për të kujdeset për sigurinë e tyre: të pastër dhe të shtypni rrënjët mund të jetë vetëm në një zonë të ventiluar, dhe mundësisht pranë një dritare të hapur. Të mbetet në duart e nuk djegur lëng është më e mirë për të veshin dorashka e disponueshme.

Për të shmangur sytë e përlotur dhe aroma e rrikë nuk e ndërpresë ju frymë - të vënë në paketën mulli mishit.

Dallimet në gatim mallkuar shumë, por në çdo rast ata kanë nevojë para se të rëndë rrikë ngjyhet në ujë të pastër të ftohtë për të paktën dy orë.

Ne kemi përgatitur të gjithë përbërësit e nevojshme për të larë, rrikë - para-ngjyhet disa orë. Ne kemi nevojë për:

 • Domate - kilogram;
 • rrikë dhe hudhër - 100 g;
 • sheqer dhe kripë (1: 2).

Opsionale, në qoftë se familja juaj do salcat me "flakë", ju mund të shtoni një piper pak të nxehtë.

Domate dhe rrikë bluaj në një mulli mishit, ajo është e mirë për të alternativ e tyre për të zbutur shijen e rrikë. Hudhër imët bluaj - ose me një thikë, apo chesnokodavke.

Përzierje përbërësit milled dhe për të shtuar sheqer dhe kripë. Numri i rregullueshme për shije - në recetë përmban 1 lugë të vogël të sheqerit dhe një të madhe - kripë. Në qoftë se ju vendosni të përdorni speca të nxehtë - është shtuar në formë pluhur në shumën e zgjedhur.

Në këtë gatim mallkuar është e përfunduar. Salcë të mbetur shtrirë në një kavanoza të pastër sterilizuar dhe shkoni lart ose forcojë kapele.

Ju do të duhet:

 • palë kg e pjekur domate,
 • 150-200 g rrikë
 • 10-15 karafil të hudhër,
 • kripë - sipas zgjedhjes së saj,
 • vaj vegjetal - 1/2 kupa.

 1. Lëng domate është duke bërë, më mirë për të zgjedhur mjet të përshtatshëm për këtë qëllim, në mënyrë të veçantë fara.
 2. Ne kaloni nëpër rrënjët mulli mishit ngjyhet e rrikë dhe hudhër.
 3. Pas duke shtuar kripë dhe vaj perimesh.
 4. All - hrenoder gati. Mbetet për të vënë të gjithë të pastër jar (sterile) dhe të mbuluar.

Derisa salcë gatuar ju duhet të vënë në frigorifer për disa ditë. Pas skadimit të kësaj periudhe mund të hahet.

 • 2.7 kg domate, preferueshem dhjamosur;
 • 170 g kali-rrepkë;
 • 15 dhëmb. hudhër;
 • 600 g piper (mundësisht të kuqe);
 • 450 g të sheqerit;
 • Salt 40 g;
 • terren piper i zi dhe i kuq (sipas preferencave tuaja shije).

 1. Lëng domate (mund të jetë me eshtra) vihet në zjarr. Pas valë, gatim për 25 minuta.
 2. Muzik të gjithë përbërësit e mbetur dhe shtoni lëng të valë. Pas nxitje - kuzhinier për një tjetër 15-20 minuta.
 3. Kripë dhe sheqer vënë dhe erëza të tjera për shije.
 4. Hidh në kavanoza sterilizuar dhe roll up mbulon ngrohtë.
 5. Bankat me salcë pastaj me kokë poshtë dhe të mbuluar me një batanije gjatë natës. Pas - të bjerë në bodrum.

Nëse jeni të shqetësuar ende që bollocks tuaja u në bodrum për një kohë të gjatë pa kapak fryrë, pastaj për paqen e mendjes tuaj në recetë, ju mund të shtoni uthull (9%) në vlerë prej një lugë çaji. Duke shtuar se duhet të jetë një çift i minuta para se të hiqni mallkim me zjarr dhe të fillojnë për të hedhur jashtë në kavanoza.

 • Rrikë - nga 80 deri 120 g (udhëzuar nga preferenca shije);
 • Hudhër - 1 koka (rreth 6-8 karafil rezulton sekondare);
 • domate - paund;
 • uthull - nga të vogla në lugë të madhe (për të zgjedhur nga, ju keni nevojë për të shpëtuar rostiçeri pa myk);
 • kripë dhe sheqer - për shije, por kjo recetë është e rekomanduar për të marrë 2 lugë;
 • Opsionale, ju mund të shtoni ndonjë erëza që ju pëlqen.
Ajo do të jetë interesante:   ÇFARË TË rrit gjoksin

Rrikë - ngjyhet dhe peeled domate - derdh mbi ujë dhe zhvishem, hudhër të valë - pastrohen.

Të gjithë ngarkesës në një blender (aq shumë më shpejt se të bluaj në mënyrë individuale në një mulli mishit) dhe bluaj. Shtoni sheqer, kripë, uthull dhe erëza të zgjedhura. Mix, shishe në kavanoza të përgatitura sterilizuar dhe vënë ato në frigorifer.

bollocks akute - përgjigja ruse në adzhika klasik! Përgatitja e një rostiçeri është shumë e thjeshtë, për këtë ju duhet për të blerë një grup bazë të produkteve (domate, rrikë, hudhër, kripë, sheqer) dhe natyrisht piper të nxehtë (djegës).

Të gjithë përbërësit që ju duhet për të marrë në një raport prej 1: 1. Kripë dhe sheqer - 1: 2. Rrikë para-ngjyhet në ujë të ftohtë.

Nëse ju gatuaj pak, ju mund të përdorni një rende. Nëse ju vendosni të aksioneve deri kohë të mallkuar të gjatë - është më mirë të përdorni një mulli mishit ose blender.

 • Fshij të gjithë përbërësit përveç piper.
 • Llokoçis.
 • Shtoni kripë dhe sheqer.
 • Copëtuar imët ose copë piper hidhur me një blender.
 • Duke shtuar në përzierje një prerje mprehtë.
 • Llokoçis.
 • Ne zhvendoset në një kavanoz dhe vënë ato në frigorifer për disa orë. Pastaj ju mund të hani.

Damn pa domate gatuar në mënyra të ndryshme, të gjitha varet nga preferencat shijen e secilit, por bazë për çdo recetë është një palë e rrënjëve të rrënjës aromatik dhe kripë.

Ne ju ofrojmë një recetë mallkim me lëng limoni, i cili i jep meze amëz pazakontë dhe ndriçon enët qëndrueshmëri:

 • Rrënjët pastrohen dhe hekura,
 • shtoni kripë sipas shijes (për një çift të rrënjëve rreth një majë)
 • shtoni një lugë lëng limoni,
 • përzierje,
 • le të qëndrojë në frigorifer për 3-4 orë,
 • rostiçeri gati.

Me kërkesë të një salcë, ju mund të shtoni ndonjë erëza që ju pëlqen. Ajo mund të jetë gjethe nenexhik, borzilok, majdanoz, edhe një majë e pastinak integruar.

Hrenovina me speca e ëmbël dhe karrota

 • Domate - 1 kg;
 • rrikë - 100 g;
 • karotë - 300 g;
 • piper - 300 g;
 • hudhër - 12 karafil;
 • kripë dhe erëza - për preferencën tuaj.

Të gjithë përbërësit janë milled në një mulli mishit dhe përzierje. Pastaj shkoni jashtë në të ftohtë për disa orë dhe një meze të lehtë të gatshëm. Ajo rezulton jo shumë të mprehta dhe të djegur, kështu që mund të jepet në mënyrë të sigurtë për të ngrënë edhe fëmijët e vegjël.

Nëse ju vendosni të aksioneve deri për dimër, pastaj shtoni në një meze të lehtë rreth 1 lugë gjelle uthull dhe rrokulliset deri në bankat. Për paqe e mendjes, ju mund të sjellë salcë një çiban, pastaj shtoni uthull dhe roll.

Panxhar është një ngjyrë natyrale. Në rastin e mallkim nuk shtua për shkak të preferencave shije, dhe për të pikturuar një meze të lehtë kur domate për përgatitjen e tij nuk janë përdorur.

 1. Çifti Grind të rrikë shtet i butë (në trangujve në një blender ose mulli).
 2. Boil panxhar vogla (sallatë - pa rrëshqet bardhë brenda).
 3. gjysma Rub e panxhar në një rende gjobë, ju mund të dhe të shtoni në snacks, por njerëz që nuk janë shumë të dua e këtij perimeve vetëm shtrydh lëng dhe tortë hedhur.
 4. Tjetra, shtoni kripë, sheqer, uthull dhe erëza të tjera në tuaj.
 5. Para përdorimit rostiçeri duhet të mbush disa ftohtë orë.

përbërësit:

 • rrikë dhe mollë (për të marrë 1 lugë gjelle rrikë integruar - 1 kosi jo mollë shumë lëng);
 • uji - një çift i lugë të mëdha;
 • sheqer - një lugë i madh;
 • kripë - një majë;
 • lëng limoni - një lugë të vogël.

Përgatitja:

 1. Pritini mollë në feta - hiqni thelbin. Vënë ujin në zjarr të vogël, kuzhinier deri një slurry.
 2. Ndërkohë, fshij në një rende rrikë vogël.
 3. tul Apple është duke kaluar nëpër një sitë gjobë për të marrë qull përsosur pa gunga dhe pjesë të zhvishem.
 4. Ne u japim pure molle të freskët.
 5. Shtoni në rrikë ftohtë slurry, kripë, sheqer, lëng limoni, i cili do të japë acid dëshiruar për snacks ruajtjen afatgjatë.
 6. Të gjitha përzierje, të vënë në një kavanoz dhe e vënë atë në frigorifer.
 7. Një rostiçeri orë është gati për të ngrënë.

përbërësit:

 • domate - 1 kg;
 • Kumbulla - 100 g (lëvozhgë);
 • rrikë - 100 g;
 • Hudhër - 9 karafil mesëm;
 • kripe dhe sheqer (1: 2).

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit janë tokë dhe të përziera, pastaj shtoni kripë dhe sheqer. Nëse ju kanë përgatitur një meze të lehtë për përdorim të mëvonshëm, pa afat-gjatë magazinimit, ajo mund të zgjerohet menjëherë në kavanoza dhe fshehin atë në frigorifer. Por në qoftë se keni nevojë për një dyqan rostiçeri, ajo është ende më mirë të sjellë një çiban në një zjarr të vogël, dhe vetëm pas ftohjes poshtë për të fshehur në frigorifer.

Hrenovina Kamxhiku up përbëhet nga një grup minimal të produkteve: rrikë, kripë dhe ujë. Megjithatë, ju mund të shtoni uthull ose një lugë gjelle lëng limoni. Shpesh praktikë duke shtuar një lugë të vogël vaj (perime). Nga dhe të mëdha, ju mund të shtoni çdo gjë që është në dorë, dhe nëse ju pëlqen shijen - erëza, lëng panxhar, sheqer, domate, hudhër, etj

Përgatitja këtë gjë damn është shumë e thjeshtë - hekura rrikë, sezonin me kripë dhe shtoni një lugë ujë dhe uthull ose një lugë të madhe me lëng limoni. All - rostiçeri gati. Përshtaten në kavanoz dhe ta dërgojnë atë në frigorifer. Brenda një ore ju mund të hani.

Bollocks - një rostiçeri të veçantë ose salcë, të cilat ju mund të vendosni dhe shtoni të gjithë që erdhi në mendje. Kjo pjatë është e pamundur të prishin. Gjëja kryesore - nuk e teproj me sasinë e përbërësve të shtuara. Mos harroni se produkti kryesor - është ferri.

Si të gatuaj një mallkim se ajo ishte e shijshme?

 • Ju duhet qasjen e duhur për zgjedhjen e komponent kryesor. rrënjët rrikë duhet të jetë trashë se gishtit tuaj, pa defekte, lëng. Ajo është e këto rrënjë mund të "pan" me aroma e saj dhe shije, ndryshe snack juaj nuk do të jetë.
 • Rrënjët janë të ngjyhet në ujë para se të pastrimit atë të paktën 1:00.
 • Hall me rrënjë nuk duhet të kursehen, e gjithë shtresa e sipërme push të lëkurës, ju keni për të qëndruar në duart e rrënjëve të përbashkëta Górny.
 • integruar vetëm rrënjë në një rende gjobë do të ju jap snacks optimale qëndrueshmëri. mulli mishit dhe blender ende lënë gunga të vogla.
 • Pas gatimit është e nevojshme të krijoj. Nëse jeni të përgatitur pa trajtim të ngrohjes, është e nevojshme për të pastruar frigoriferin në një herë për disa orë të paktën. Nëse jeni duke sjellë një çiban një meze të lehtë, atëherë le të freskët dhe të vënë ato në frigorifer apo bodrum.
Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE Cake në një gotë e madhe

"Bollocks" e domate dhe rrikë hudhër - WOMANADVICE.RU

domate Hrenovina dhe rrikë me hudhër

Zbavitës "bollocks" salcë e domate dhe rrikë hudhër të vendosur të përkryer jashtë gamë shijen e çdo drithërave, mishit, peshkut apo pure patatesh. Megjithatë, ajo, ndryshe nga një rrikë revistë, krejtësisht të natyrshme.

Recetë origjinale për "mallkim" me domate dhe hudhër

Ata që nuk kërkojnë të kallajxhi me ruajtjen shumë e komplikuar, mjaft të vlerësojmë këtë gjellë. Nëse ju vendosni të gatuaj "bollocks" e domate, rrikë dhe hudhër - mos u shqetësoni, ajo do të marrë një minimum të kohës për të gjitha operacionet e kuzhinës.

përbërësit:

 • sheqeri - 1 tbsp. lugë;
 • rrikë - 200 g;
 • uthull - 3 tbsp. lugët;
 • domate - 2 kg;
 • Salt - 1 st. lugë;
 • vaj luledielli - 0.5 kupa;
 • hudhër - 200 g

preparat

 1. Lahen rrikë dhe për të hequr lëkurën dhe pastaj plotësoni atë me ujë të ftohtë dhe le të qëndrojë për rreth tre orë. Pastaj shtrydhje atë, mish i grirë.
 2. Zhvishem hudhër, shtrydhje atë nën presion dhe përzierje me rrikë.
 3. domate dip në ujë të vluar për rreth 10 minuta, pastaj të hequr ato nga zhvishem, të kalojë përmes një mulli ose blender, pure kripa rezulton dhe shtoni sheqer.
 4. Vlim domate rreth 20 minuta në ngrohjes mesme, pour uthull dhe vaj luledielli.
 5. Pas përzierje tretje me domate hrenovo-hudhër përzierje dhe sipas recetë origjinale "hrenovina" domate, hudhër dhe rrikë le përzierje ziej disa minuta më shumë.
 6. Pastaj derdh përzierje mbi kavanoza tashmë sterile dhe roll up shpejt.

"Bollocks" me domate, hudhër dhe rrikë - një recetë e thjeshtë

Ata që nuk mund të hani erëza shumë nxehtë, apo ata që duan për të ushqyer këtë rostiçeri shijshme fëmijët tuaj mund të provoni për të riprodhuar këtë recetë. Kjo recetë Georgian ju tregon se si për të bërë "mallkim" me domate dhe hudhër pak thumbues.

përbërësit:

 • hot piper - 1 mbështjellëse;
 • Domate - 1.2 kg;
 • rrikë - 100 g;
 • peppers - 500 g;
 • hudhër - 500 g

preparat

 1. piper i shijshëm dhe të ëmbël Lahen mirë dhe për të hequr prej tyre farat dhe kërcellin. Rrikë duhet të pastrohen dhe do të shpëlahet me ujë të rrjedhshëm.
 2. Domate shpejt djegje me ujë dhe zhvishem vluar, dhe hudhër të pastër dhe kaloni nëpër spadefoot.
 3. Pastaj përzierje piper, rrikë, domate, dhe hudhër, dhe pres me hapa të vogla.
 4. Pure rezultuar për të vënë jo shumë zjarr, prisni derisa të vluar, vlim një përzierje prej rreth 3-4 minuta dhe menjëherë pour atë të nxehtë për një të pastër, kavanoza sterilizuar mirë.
 5. Menjëherë roll up to dhe pas ftohjes, të dërguar në një vend të freskët.

"Bollocks" me domate dhe hudhër dhe piper

Kjo paraformoj është i përshtatshëm edhe për ata që janë në një dietë dhe nuk mund të hani shumë djegien e ushqimit. Në këtë "mallkuar", me domate, bell peppers, rrikë dhe hudhër ende japin tuaj të përditshme ushqim special "shije".

përbërësit:

 • rrikë - 320 g;
 • hudhër - 350 g;
 • piper - 300 g;
 • molla - 300 g;
 • domate - 1 pc.

preparat

 1. Lani specat dhe hiqni kërcellin dhe fara.
 2. zhvishem hudhër dhe shtrydhje nën presionin ose bluaj përdorur spadefoot.
 3. Molla janë të pastër dhe për të hequr thelbin.
 4. Domate duhet të trajtohet me ujë të vluar për largimin më të mirë të lëkurat. Pritini specat dhe mollë në copa të vogla dhe vendin në një mulli mishit.
 5. Shtoje te tyre peeled rrikë, hudhër dhe domate.
 6. Muzik gjitha deri qetë, derdh në tigan, sezonin me kripë dhe shtoni sheqer dhe vlim për rreth dy minuta.
 7. Pastaj derdh në kavanoza sterilizuar dhe menjëherë roll up. Kërkohet lënë ata të ftohtë, mundësisht në formë të përmbysur, duke e vendosur në një vend të ngrohtë, dhe pastaj të transferuar në bodrum apo frigorifer.

Domate me rrikë dhe hudhër - Delicious Recipes boshllëqet për të ...

Bars e domate - Recipes për dimër

perime e preferuar verore e shumë njerëzve - domate. Këto "Red Lady" e bukur, lëng dhe e dobishme. Kur ju shihni një produkt të pjekur dhe aromatik në treg, në raftet dyqan, ose shumë më mirë, në shtretërit e tyre, ju me siguri do të duan atë sa më shpejt të jetë e mundur për të shqyej dhe të konvertohet në një pjatë të veçantë, të pavarur qiellor. Edhe domatet mund të jenë të përgatitur nga çdo boshllëqet në të gjitha stinët e vitit. A është e mundur që të braktisin dimrin nga domate kripur pjekur, i cili është mirë dhe "pyeti" në gojë në darkë. Kjo është vetëm për vjeljen e brendshme e domate për dimër ishte një sukses, ju keni nevojë për një recetë të mirë. Pra, pse të mos i kushtoj vëmendje të një recetave të tilla të thjeshta, të cilat ju mund të gatuaj amazingly shijshme, korrje lëng të domateve me rrikë dhe hudhër.

Snack për domate dimrit dhe rrikë

Snack për domate dimrit dhe rrikë kërkon përbërësit e mëposhtme:

përbërësit

 • domate pjekur (e kuqe) - 2 kg;
 • dill (1 ombrellë);
 • rrënjës rrikë (100 c);
 • bay leaf - 1 pc;
 • 3 tbsp. l. sheqeri;
 • piper - 5 bizele;
 • 2 tbsp. l. kripe;
 • fletë dushk, qershi, rrush pa fara - 1 pc. secila;
 • hudhër - 4 copa;
 • 1 h. L. uthull - 70%.

Udhëzime për përgatitjen e paraformoj nga domate për dimër dhe rrikë

Meze domate recetë dhe rrikë për dimër

Gatim fillon me domate larjes. Pastaj merret si rrënjët e rrikë, ajo duhet të pastrohen dhe të prerë në qarqe. Pasi domatet shpoj me një pirun (apo një thikë) rreth kërcell (është e domosdoshme që në procesin e marinating domate zhvishem nuk është e thyen) dhe përhapjen e tyre në një para-sterilizuar kavanoza për mbylljen për të dimrit, e ndjekur nga rrikë është vënë dhe kjo është e gjitha e mbuluar me gjethe.

Përgatitja e marinadë nevojën e sheqer, erëza, uthull, si dhe 1,5 litra. uji dhe nje kripe. "Përkëdhel" domate marinadë para se ju duhet të përsëritur kthesë. Së pari, në një kavanoz me një "pionierë të kuqe" për herë të parë derdhur marinadë për 5 minuta, pastaj - ndërfutur dhe zier. I njëjti veprim është i nevojshëm për të bërë një më shumë kohë. Domate të mbushura me marinadë në fund të tretën herë, atëherë shtoi uthull në kavanoz (në kopertinën më të madhe). Bankat mbyllur menjëherë me kapak sterilizuar. Kjo është ajo - seaming shijshme për domate dimrit me rrikë gati!

Recetë adzhika rrikë dhe domate në dimër

Mbyllni domate mund të jetë si një e tërë, ose në formën e adzhika. Tepër e shijshme dhe të gjitha sanduiçe me bukë të freskët dhe adzhika aromë-ëmbël - një të thjeshtë, por në të njëjtën kohë trajtojnë shumë interesante.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *