Si për të pastruar veshët cat në shtëpi

Author: | 30/12/2018

Pastrimi veshët në macetCat - është besnik ynë dhe mik i përkushtuar, ajo sjell ngrohtësi dhe rehati në shtëpi. Por mirëqenien e kafshëve imponon detyrime të caktuara për mbajtësit: një mace kërkon kujdes të rregullt në rast të sëmundjes është e nevojshme për të trajtuar, të ushqyer në mënyrë korrekte. Pastaj manar juaj gjithmonë do të kënaqet. Mirëmbajtja e rregullt lejon cat për të minimizuar gjasat e sëmundjeve të rënda dhe do të sigurojnë shëndetin e mirë të manar tuaj.

Kujdesi i rregullt i mace nuk është e komplikuar, ajo nuk ka marrë shumë nga koha juaj. Para së gjithash, ju duhet të paguani më shumë vëmendje për të lesh të kafshëve, është e nevojshme të krehër rregullisht. kujdesit tuaj kërkojnë macet dhëmbët dhe mishrat, si dhe sytë e saj dhe kthetrat. Ajo është gjithashtu e nevojshme që të lahet rregullisht cat, bathed racave të ndryshme me frekuencë të ndryshme.

Kërkojnë veshët veçanta kujdes cat, ato duhet të pastrohen rregullisht dhe të përpunuara. Në mënyrë tipike, veshët pastrohen menjëherë pas larjes manar. Të gjitha këto procedura, është e dëshirueshme për të mësuar një mace nga një moshë të re, për shkak se kjo kafshë është trajtuar shumë nervoz manipulimet pakuptueshme janë kryer në të.

Sa shpesh dhe për atë që është bërë

veshët cat pastër nuk kanë nevojë shumë shpesh. Ata me kujdes të pastër nga kafshën para se të marrë pjesë në ekspozita, pastrim nga dyllë beshi. Nëse cat juaj nuk merr pjesë në konkurs, ju do të nga koha në kohë, vetëm duhet të pastër nga pluhuri dhe i poshtër. Shpesh është e nevojshme për të trajtuar veshët e kafshëve në rast të humbjes së tij, marimangat veshit.

pastrimi parandalues ​​përfshin heqjen dhe trajtimin e pjesës arritshme e veshit, nuk ngjiten brenda kanalit të veshit. Në mënyrë tipike, këto manipulimi parandalues ​​është kryer pas kruarje manar.

Frekuenca e pastrimit varet veshit të një race të kafshëve, të moshës, gjendjes shëndetësore dhe cilësi të tjera personale. racave të ndryshme të gjëndrave të ndryshme veshit aktive, dhe një mace që të çon një mënyrë të qetë të jetës në veshët dirt janë zakonisht më të vogla.

Lexo më shumë:   ZEMRA Holter monitorimit QË ËSHTË

sphinxes pastrimi veshëtMë shpesh ju duhet për të pastruar veshët e Sfinksit, ata kanë një shumë e madhe dhe i poshtër ata grumbullohen shumë shpejt. Pronarët e këtyre kafshëve për pothuajse çdo ditë për të kryer këtë procedurë
sphinxes pastrimi veshëtështë gjithashtu shpesh e nevojshme për të pastruar veshët macet orientale, siamez, reksoidnym racave të ndryshme. Ata kanë nevojë për të kryer këtë procedurë nga një deri tre herë në javë

Racave që kanë veshë të vegjël, në nevojë për pastrimin e tyre një herë në javë ose edhe një muaj. Në këtë drejtim, çdo gjë është shumë individuale dhe varet nga kafshë individuale dhe fiziologji e saj. Vetë pronari duhet të vendosë kur të kryer këtë procedurë. Dhe, sigurisht, të jetë i sigurt për të pastruar veshët cat para se të tregojnë.

Si është bërë?

Dhe tani ju them direkt se si për të pastruar veshët cat në shtëpi.

Jo vetëm një mace si ky proces. Por në qoftë se ju mësuar manar tuaj për atë nga fëmijëria, atëherë ajo zakonisht do të prite fundin e manipulimit. Në qoftë se kafsha që procedurat e tilla nuk janë të mësuar me, pastaj pastruar veshët e saj kanë dy njerëz: njëri është mbajtur, ndërsa tjetri sugjeron lugs shkëlqim familjes së maces. Disa ekspertë këshillojnë Pre para kësaj procedure të kosit kthetrat mace, apo të siguruar atë me një peshqir , përndryshe ju mund të plagosur. Për të bërë manar tuaj në mënyrë të sigurtë mbante manipulime të tilla, pas çdo seancë kënaq trajtojnë të saj të preferuar.

cat më të mirë përfundoi në një peshqir, lehtë për të pastruar veshët e sajmanar juaj nuk i pëlqen ajo që ju ngjit në veshët e tij, dhe do të zeroja dhe të thyer nga duart tuaja. Për të lehtësuar punën tuaj dhe të mos dëmtojë veshët mace, në rast se fillon për të rezistuar, vetëm të përfundojë manar tuaj në një peshqir

Merrni një shtupë pambuku. Së pari fshij thatë shtupë veshit mace, duke hequr papastërtitë kryesore dhe pluhuri. Përdorimi më i mirë kur pastrimi peroksid hidrogjeni ose çdo mjet tjetër të ngjashme. Ju duhet të bëni një lëvizje rrethore nga brenda jashtë. Tamponin të ndryshojë si ndotja e tyre.

Si një masë parandaluese operacione të tilla të nevojshme për të bërë jo më pak se një herë në muaj. Megjithatë, kjo është krejt tjetër gjë, nëse manar juaj është i infektuar me marimangat veshit. Në këtë rast, ju dhe macja juaj do të ketë një trajtim të gjatë dhe të pakëndshme.

marimangat veshit

Marimangat Ear - një sëmundje mjaft e zakonshme e macet, sidomos kafshët e reja janë shpesh të sëmurë. Në Pinna mbledh qelb, dhe ajo është e mbuluar me një kore të errët.

Lexo më shumë:   Çfarë është e rëndësishme për të dashur apo të dashur

Kjo sëmundje shkaktohet nga marimangat Ototdectes cynotus quajtur atë otodektoz. Mite ushqehet me grimcat e epidermë dhe shkakton kruajtje të rënda. Manar juaj mund të merrni atë vetëm nga kafshët e tjera, kështu që macet janë në rrezik, i cili ka qasje në rrugë. Për njerëzit, kjo mite nuk është e rrezikshme. Gjithashtu, ky patogjen ndikon edhe qentë dhe kafshët e tjera.

Kuptoni se lënduar juaj manar është shumë e thjeshtë - cat dhunë, me gjak, krehje veshët e tij, shumë i shqetësuar dhe vazhdimisht tundur kokën e tij. Për më tepër, në veshët e squfurit lirohet me bollëk. Nëse sëmundja është filluar, atëherë ajo është përkeqësuar zakonisht nga lezione bakteriale të kanalit të veshit. Plus, kafsha ndonjëherë krehje veshët dhe lëkurën përreth tyre për të nxjerrë gjak.

Kjo sëmundje trajtohet mjaft lehtë, sidomos në fazat e hershme. Kjo sëmundje mund të diagnostikuar dhe veten time, por është më mirë të kontaktoni veteriner tuaj. Ai identifikuar me saktësi sëmundjen dhe shkallën e dëmtimit. Për ta bërë këtë, të mbajë një ekzaminim mikroskopik të veshit të jashtëqitjet e kafshëve. Ju pastaj mund të bëni trajtimin.

Për trajtimin e kësaj sëmundjeje zbatohen drogë protivokleschevye, së bashku me agjentët e anti-fungale dhe antibacterial.

efektet e pastrimit veshët e një macePara se të përdorni produktin, ju duhet të tërësisht të pastër veshët mace e fëlliqur dhe squfurit, ku ka më shumë se e mjaftueshme. Përndryshe, të drogës nuk do të jetë në gjendje për të vepruar në zonën e prekur

Më të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundjeje, macet rinj dhe kittens, edhe pse mund të duket shënoni në kafshët e çdo moshe. Mjekimi zakonisht zgjat tre deri në katër javë. Pas kësaj ju duhet të ri-kontrolluar në një klinikë veterinare.

Megjithatë, duhet theksuar se individët janë të sëmurë më shpesh me imunitet të dobësuar, kështu që nëse cat juaj është gjetur shënoni vesh - atëherë ju keni nevojë për të ndryshuar diçka në përmbajtjen e saj.

Lexo më shumë:   Si për turshi trangujve mënyra më e shpejtë në tigan

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *