AS është Rroba shpesh të turbullt

Author: | 2018/08/28

A e dini se sa shpesh është e nevojshme për të ndryshuar shtrat?  Lexoni këshilla të ekspertëve

Dy vjet më parë, një nga portalet argëtuese Estonisë pyetur lexuesit e tyre, kur ata ndryshimi i fundit në shtrat e tyre. Prej më shumë se 2.800 të anketuarve nga 38 për qind thanë se ata ndryshojnë rrobat çdo javë. 24 për qind - çdo dy javë, 15 për qind - një herë në muaj. Dhe ndërsa 6 për qind tha se herën e fundit ka qenë më shumë se gjashtë muaj.

"Bedding duhet të ndryshohet çdo 10 ditë, sidomos nëse personi me djersitje gjatë natës. Jastëkët dhe batanijet duhet të pastrohen dhe lahen 2-3 herë në vit, mundësisht në ndryshimin e stinëve. Lingerie mund të jetojnë parazitë të tilla si bedbugs, marimangat pluhur, krimbave parazitare ", - thotë epidemiolog Kai Rashkës.

Ajo gjithashtu i referohet fjalëve të specialistit të famshëm britanik Lisa Ackerley, i cili këshillon për të ndryshuar fletë, pillowcases dhe duvet mbulon një herë në javë, për shkak se çdo gjë tjetër liri pista të kontribuojë në rëndim të sëmundjeve kronike, të tilla si astma.

"Në hotelet, hostele dhe institucione të tjera të liri strehim është ndryshuar pas largimit të vizitorit, me kërkesën e tij ose në një bazë të rregullt gjatë qëndrimit të tij. Për vizitorët në rreziqet në drejtim të higjienës nuk është "- shton një epidemiolog.

Në spitale, sipas rregullave, ndryshuar javore, më shpesh nëse është e nevojshme.

Më shpesh kanë nevojë për të ndryshuar rrobat, të cilat ju vënë në veten tuaj. "Nightgowns duhet të ndryshohet çdo dy ditë. Nëse gjumit shëtitje në dush, ju mund të veshin atë deri në një javë. Peshqir duhet të lahen një herë në çdo 3-4 përdor. Liri dhe peshqir duhet të jenë të thata në një zonë të ventiluar. lavanderi pista mund të shkaktojnë alergji, ekzemë. Një erë të pakëndshme, dhe formon një medium ideal për patogjene të sëmundjeve të ndryshme ", - thotë ai Kai shpejt.

Boulevard 27 gusht

Shëndeti 27 gusht

SI SHPESH liri Wash krevat - pastrimi në kënaqësi

  1. jastekë

Sa shpesh për të larë shtrat në çfarë temperature dhe se si për të larë shtrat në një makinë larëse thotë Teknolog kompani lavanderi me vetëshërbim MeClean. Nëse jeni duke përdorur mbulon mbi jastëkë që janë vendosur nën pillowcases, pads lahet nuk kanë më shumë se tri herë në vit. Mbulon duhet të hiqet dhe të lahen një herë në muaj. Vaj dhe i poshtër nga flokët dhe fytyrë janë të zhytur në jastëk, ata gjithashtu mund të depërtojnë në filler jastëk.

Lahen batanije çdo muaj, sipas etiketës për larje me një pastrues i butë Ariel Professional Alpha, e cila do të sigurojë pillows pastër dhe të freskët. Nëse ju nuk përdorni mbulon mbi jastëkë, të larë pillows poshtë Swan-së në baza mujore ose të paktën një herë në dy muaj. Shumica makina larëse mund të sigurojë ngarkimin e njëkohshme të dy jastëkë. Ajo është gjithashtu e rekomanduar të mos për të larë një jastëk pendë me arsyetimin se daulle makina, më shumë gjasa, nuk do të jetë i balancuar.

Si për të larë një jastëk
Si për të larë një mbulesë prej pupla në një makinë larëse

  1. Fletët dhe pillowcases

Frekuenca e larë fletët dhe rastet e jastëk, ka të ngjarë të varet nga preferencat tuaja personale. amvise përvojë preferojnë të larë fletët dhe pillowcases të paktën një herë në javë. Shumë e dua erën e freskët liri krevat dhe të shohim përpara për të, kur shtrati do të mbushet përsëri dhe shpesh pyesin linens si koll. Sheets absorbuar naftës dhe papastërtitë nga organet tona, të cilat mund të çojnë në njollat ​​vazhdueshme. Të jetë i sigurt për të kontrolluar që linens për praninë e njollat, pa marrë parasysh se sa shpesh larë linens.

Gjithashtu, për të shmangur larje shtrat në ujë të nxehtë. Fakti që ujë të ngrohtë çon në tkurrje e liri krevat. Ju nuk mund të injorojë atë pikërisht për aq kohë deri sa ju të përpiqen për të hedhur një krevat përsëri. Nga ana tjetër, uji i ngrohtë premton larje të duhur dhe nuk mund të mbahet për një tkurren. Me vlerë të dini saktësisht se çfarë temperatura të larë liri krevat dhe hekuri atë nëse është e nevojshme, kjo do të ndihmojë etiketat dhe shenjat rreth parametrave larëse qepi

Ajo do të jetë interesante:   tërheq AS bark gjatë menstruacioneve

  1. Mbulesa

Për të vendosur se sa shpesh për të larë batanije, ju duhet të gjeni se sa shpesh ato janë përdorur në të vërtetë. Nëse keni batanije, të cilat janë të përcaktuara në fund të krevatit dhe nuk të vendosur zakonisht për t'u përdorur plotësisht, të larë disa herë në muaj duhet të jetë e mjaftueshme. Megjithatë, nëse mbuluar është përdorur ditën dhe natën, si një batanije shtesë, ju mund të shtoni atë në orarin larë çdo javë ose dy.

Të jetë i sigurt për të ndiqni udhëzimet për kujdesin dhe të larë batanije të veçantë temperatura sipas drejtimeve. Nëse batanije të përdorur më pak, ju duhet të jetë i vetëdijshëm për gjasat e errësirë. Ju gjithmonë mund të jepni mbuluar me pastrues, nëse keni përvojë ndonjë problem me lavanderi e tij.

  1. Duvets dhe duvet mbulon

Si për të larë një batanije
sa shpesh për të larë mbulon në makinë larëse

Nëse ju keni një mbulesë duvet, ajo do të të mbrojë batanije brendshëm nga papastërtitë dhe njollat. Nëse ju nuk e hedhë në batanije, ju nuk do të duhet për të larë mbulon më shpesh se një herë ose dy herë në vit. mbuluar duvet, megjithatë, duhet të larë çdo javë, ose, në raste ekstreme, mujore. Në qoftë se ju përdorni në mënyrë të vazhdueshme një mbuluar duvet, ju gjithashtu përshtaten orarin e 2-4 javë për larje.

Nëse ju nuk përdorni një mbulesë duvet, ju keni nevojë për të larë mbulon çdo javë ose dy, dhe kur ju bëni diçka është derdhur ose përndryshe lënë njolla mbi të. Nëse makinë larëse nuk mund të përballen me madhësinë e batanije, ju duhet të shkoni në dhomë lavanderi, ku ka makina për sende të mëdha.

  1. mbulon dyshek

Përdorimi i mbuluar për dyshek bëhet një lloj shkop magjik për kohëzgjatjen e dyshek. Mbulon në dyshek mund të ndihmojë të parandaluar dëmtimin e dyshek, duke parandaluar alergji, si dhe të përmbajnë dyshek të pastër dhe komoditet. mbulon dyshek duhet të hiqet dhe të lahen të paktën një herë në muaj. Gjithashtu, në qoftë se ju derdh diçka për të mbuluar dyshek duhet të hiqen menjëherë dhe larë sipas udhëzimeve.

  1. Skirts për një krevat, perde dhe perde

Të gjitha këto opsione të tjera të shtratit është përdorur zakonisht për dekorimin, në vend të funksionit. Gjëra të tilla si krevat pantallona të gjera, awnings, blinds dhe të tjerët, si rregull, nuk do të marrë të pista. Nëse vuani nga alergji, është e mençur për të larë këto gjëra një herë në 2-3 muaj. Për të gjitha të tjera dy herë në vit ose një herë në vit do të jetë e mjaftueshme për të larë, me përjashtim të vetëm, në qoftë se ju derdh diçka apo të merrni të pista ndryshe këto objekte. Jetë i sigurt se ju ndiqni udhëzimet për të shmangur dëmtimin e rrobave dhe për të parandaluar venitje.

Pastrimi i shtëpisë: sa shpesh keni nevojë për të larë xhinse, liri ... dhe qentë ...

Përmbajtja:

Larje dhe pastrim - një klasë, e cila nuk mund të shmanget. Çdo gjë: Telefonat, mbathje dhe kafshët - kanë nevojë për pastrim të rregullt. Megjithatë, do të ishte mirë të dini se si të rregullt. Kjo do të tregojë një mikrobiologu, një stilisti dhe një specialist në të brendshme.

Pastrimi i shtëpisë: sa shpesh duhet të larë xhinse, të brendshme dhe qen ...
Mbrapsht në përmbajtjen

Telefon: ditore

Studimet kanë treguar se mesatarisht prekim telefonit celular 150 herë në ditë, dhe shkencëtarët amerikanë gjetën 7.000 lloje të ndryshme të baktereve në pesëdhjetë e një "analizë", të marra nga telefoni. Disa prej këtyre baktereve janë të padëmshme, por disa.

"Kur përdorni telefonin nxehet, duke krijuar një mjedis ideal për bakteret, - thotë Laura Bovoter, një mikrobiolog në Universitetin e East Anglia. - Enterococcus (bakteret fekale) dhe Pseudomonas aeruginosa - agjentëve të sëmundjeve të rënda, dhe të dyja janë gjetur në sipërfaqen e telefonit. Më të keq të gjitha modelet me tastierë, për shkak të mangësive të hollë në mes të çelësat. Kështu që ju duhet për të pastruar në telefon në baza ditore, duke përdorur fshin antibacterial. "

Liri shtrati: një herë në javë

Çdo ditë ne rënie miliona qelizave të lëkurës, dhe një pjesë e drejtë e tyre mbetet në shtrat. Përveç kësaj, mesatarisht, për një natë personi prodhon rreth një litër e djerse. Dhe pastaj, dhe më shumë ajo tërheq marimangat pluhur.

Vetë, këto marimangat janë të padëmshme, por produktet e tyre metabolike - një alergjen të fortë që mund të shkaktojë sytë itchy, rinitit (me fjalë të tjera, të ftohtë të përbashkët) dhe madje edhe astmë. Kështu që këtu është një fakt alarmante: një në dhjetë ndryshim linens vetëm çdo katër javë, dhe një e treta e ushtrive pritur dy javë para se të ndryshojë fletët dhe pillowcases.

Pra, Mikrobiologët këmbëngulin për një larje javore prej liri krevat në një temperaturë jo më të ulët se 60 gradë: kështu që është e mundur për të shkatërruar shumicën e baktereve. Në mënyrë ideale linens duhet të jenë tharë në diell: Drita UV është e dëmshme për shumë mikroorganizmave. Dhe në mënyrë që në mënyrë efektive të përfunduar "gjenocid bakteriale ', hekur rrobat në" mënyrë pambuku "- në 200 shkallë temperatura vrasin mbetjet e mikrobeve.

Ajo do të jetë interesante:   trajtimi i mjeteve juridike popullore veshkave NË SHTËPI

Jastekë: një herë në tre muaj

Pillows janë si sponges, thithin djersën, e cila bëhet një supë të shkëlqyer ushqim për bakteret dhe marimangat. Mjekët kanë gjetur se deri në një të tretën e peshës së jastëkut mund të jetë bakteret, qelizat e lëkurës vdekur, këpusha dhe mbetjet e tyre të jetës, dhe në një jastëk të pista mund të gjeni 16 lloje të ndryshme të kërpudhave. Pështirë.

Pra larë pillows çdo tre muaj: dhe me gëzof, dhe modele sintetike mund të jetë makinë larë, edhe pse etiketa nuk ka dëm për të kontrolluar. Temperatura e 60 gradë do të vrasë shumicën e mikroorganizmave.

Sigurohuni që të përdorni detergjent të lëngshëm: pluhur mund të largohet nga sedimenteve - dhe pije pillows dy herë. Në qoftë se ju përdorni një tharëse për lavanderi, pastaj zgjidhni mënyrën temperaturë të ulët dhe të vënë në daulle një çift të topat e tenisit - ato janë pillows përkryer vzobyut gjatë tharjes.

Nëse jeni të prirur për alergji, rastet anti-alergjike jastëk - zgjedhjen tuaj.

Dyshek: çdo gjashtë muaj

Të gjitha që është thënë në lidhje pillows, dyshekë dhe shqetësimet: ka edhe marimangat pluhur sport, duke na kërcënuar një reaksion alergjik. Për më tepër, në disa dyshekë mund të gjenden Staphylococcus aureus, Campylobacter (ata mund të shkaktojë ethe, dhimbje dhe diarre) dhe Norovirus, e cila në kushte të favorshme, dyshek mbetet e qëndrueshme deri në gjashtë javë.

"Është e rëndësishme për vakum ose trajtuar me avull dhe pastaj të hedh në dyshek të paktën një herë në gjashtë muaj", - thotë Laura.

Njollat ​​mund të hiqet me një leckë të lagur në ujë të ftohtë me shampo për tapiceri mobilje. Pas pastrimit, dyshek do të ishte mirë që të kthehet. Sa për namatrasnogo mbulon që mund të lahen në makinë, ky është një investim i shkëlqyer në shëndetin tuaj.

Jeans: pas çdo këmbëve të pestë

Designer xhins veshje Donna Ida thotë se xhinse duhet të lahen pasi ju vënë ato pesë herë - kështu që të jetë i shpëtuar dhe ngjyra, dhe fibra. Nëse larë xhins më shpesh, ajo do të veshin jashtë shpejt.

Për të rifreskuar xhinse tuaja pa i larë, ju mund të përdorni sprays antibacterial për pëlhurë. Megjithatë, një tjetër metodë: të vënë në xhinse në një qese të mbyllur dhe ngrirje: ajo shkatërron bakteret më të mirë se larjes.

Donna thotë se xhinse urrejnë të ngrohjes: ajo është fatale për këtë lloj të leckë. Prandaj larë xhins gjërat që ju duhet në ujë të ftohtë, madje edhe 30 gradë - është shumë e ngrohtë.

Bra: pas çdo çorape të dytë

Dunmore Kelly, një ekspert në kompani lingerie Rigby & Peller, këmbëngul se nevoja për të larë një sytjena, pasi ju keni vënë atë dy herë, një maksimum prej tre. "Zonë Bust dhe sidomos sqetull - një burim i pashtershëm i sebum dhe djerse."

Këtu ne jemi duke pritur për kompleksitetin: bra larë nuk janë të rekomanduara në makinë, sepse ajo shkatërron elasticitetin e fibrave pëlhurë dhe zvogëlon kohëzgjatjen e jetës shtrenjtë liri me sytjena kujdes të duhur duhet të zgjasë për të paktën një vit.

Pra, mrekullia në kockat duhet të jetë dorë-larë dhe pastaj të thata në temperaturë dhome, të shtrirë në një peshqir: radiator ngrohjes ose tharje makinë shkatërron stilastik.

Pajama: pas çdo çorape të dytë

"pantallona Pajama apo pantallona të shkurtra duhet të lahen pas dy netëve çorape, dhe të lartë mund të zgjas pak më të gjatë. - Kelly thotë. - Është shumë e rëndësishme për të mbajtur shtrat të pastër dhe të freskët ". Kjo është veçanërisht e vërtetë e dimrit, kur fle në pizhame të ngrohta dhe aq më shumë djersë.

Pastrimi i shtëpisë: sa shpesh duhet të larë xhinse, të brendshme dhe qen ...
Mbrapsht në përmbajtjen

Dog: dy mujore

qen Imuniteti është në gjendje për të përballuar me një shumë të baktereve, në mënyrë që ne të larë kafshët e tyre kryesisht për përdorim vetjak. Megjithatë, ata mund të marr parazitëve të lëkurës, patogjene të sëmundjeve të lëkurës, të tilla si heyletioz, e cila është e rrezikshme për njerëzit. Pra vet Rosie Barclay rekomandon larë qenin tuaj çdo dy muaj.

"Në qoftë se ju të larë qen shpesh, ne shkatërrojnë shtresën yndyrore mbrojtëse të lëkurës së saj dhe një natyrore" i qëndrueshëm ndaj ujit mbarsje "leshi, e cila është absolutisht e nevojshme për kafshë, sidomos në dimër, - thotë Rozi.- Nëse pallto duket shumë vaj ose një erë të pakëndshme, është koha për një dush . Nëse qeni mori pista ndërsa në këmbë, ajo është e mirë për pije atë nën dush, pa përdorur shampo ose pastrues të tjera. "

peshqir kuzhine: pas çdo përdorimi

Dishcloths - një mjedis ideal për bakteret, të cilat janë shumë për çdo kuzhinë. "Ata janë plot me mikrobe të rrezikshme - thotë mikrobiologu Laura Bovoter. - E. coli dhe të baktereve të tjera të dyfishojë popullsinë e tyre çdo 40 minuta ".

Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE pasties me mish në një nga ana e bazuar PAN recetë

Temperatura optimale për jetën e këtyre mikrobeve - 37 gradë, dhe kjo rezulton se peshqir çaj lagur tharë në derën e furrës - kjo është një armë e vërtetë biologjike. Universiteti i studimit Arizonës zbuloi se 25% e peshqir kuzhine përmbajnë E. coli. Pra, Laura rekomandon për të larë peshqir në 60 gradë pas çdo përdorimi, dhe pastaj të hekurosura me hekur të nxehtë.

"Sa i përket sponges dhe lloj pëlhurash për larjen e enëve, atëherë ata - edhe më keq, sepse ajo është vazhdimisht në kontakt me mbetjet e ushqimit, - thotë Laura. - Pra, çfarë ideale duhet të vlim ato për pesë minuta pas çdo larë enët apo rrjep për gjysmë ore në një strukturë që përmban klor ".

Çantë: një herë në javë

"Bakteret fekale, Escherichia coli ose Staphylococcus aureus ekzistojnë në pothuajse çdo vend publik - Laura shpjegon. - Edhe nëse ju rregullisht lani duart tuaja, mikrobet mund të merrni në çantë tuaj, vënë në tryezë apo jo tërësisht fshihen counter në kafene ".

Specialistët nga Shën Petersburg (Florida) kryer një studim në shkallë të gjerë: ata ishin në kërkim për bakteret në të holla. Ajo doli se 80% e kartëmonedhave jeton aureus, si dhe gjysma e kartës së kreditit hetuar. Dallimet janë të qarta: në letër poret më të mëdha se në plastike. Pra, çantë duhet të dezinfektohet një herë në javë - për sigurinë tuaj.

Qese: një herë në javë

Vetëm shikoni në fund dhe dorezë e çantën e tij, dhe ju kurrë nuk do të hedhin atë në krevat dhe të vënë në tryezën e kuzhinës. Qese me ne kudo: në tregjet, transportin, WC-të publike. Ne të mbajë duart në tavolinë Metro, dhe pastaj të marrin përsipër të trajtojë e qese.

"Ajo është e mirë për të fshirë qese me pelena antibacterial një herë në javë - thotë mikrobiologu. - Kështu që ju mund të shpëtoj e viruseve staph dhe vektorëve të tjera sëmundje ".

Natyrisht, para se larja e tërë qese, kontrolloni agjent në një zonë të vogël në një vend që s'bie në sy do të ishte një turp për të shkatërruar një lëkurë të mirë për shkak të frikës së tyre të shkatërruar, por krijesa të shumta dhe të rrezikshme.

Dërgoni historinë tuaj për botim në faqen e internetit mund të jetë në [email protected]

Sa shpesh duhet të lani femrash shtrat? | Pyetja e përjetshme ...

Photo: unsplash.com

Vajzat që monitorojnë gjendjen e lëkurës së tyre, të vetëdijshëm se jastëk duhet të zëvendësohet çdo 4-5 ditë (ideale - çdo 2 ditë). Kjo qasje nuk do të grumbullohen në atë sebum tepërt dhe lagështi, e cila do të bëjë një person më të "bruised" pas zgjohen. Dhe në të njëjtën kohë, për shkaqet e përmendura tashmë, të vendosë problemin e flokëve që, edhe në qoftë se ju të larë ato gjatë natës, në mëngjes për disa arsye duken të pista.

Por ajo që për shtrat në të gjitha? Ne kemi gjetur përgjigjen në një fushë specialist i Mikrobiologjisë, të cilët vënë gjithçka në vendin e vet.

Sipas bazë në Nju Jork mikrobiologu Philip Tierno (Philip Tierno) në një intervistë me Business Insider, më shumë se një e treta e jetës kalojmë në shtrat, kështu që vendndodhja lehtë mund të bëhet një "kopsht botanik" e baktereve. "Nëse nuk do të ndryshojë rrobat për një kohë të gjatë jetës, mikroskopike në folds e shtratit tonë mund të shkaktojë siklet serioze dhe madje edhe dhimbje", - thotë Tierno.

Për të shmangur këtë, një ekspert i këshillon për të larë fletët dhe duvet mbulon një herë në javë. Pse është kjo e rëndësishme? Njerëzit, sipas IFL Shkencës, prodhojnë rreth 100 litra djersë në vit. Kur moti është i nxehtë dhe i lagësht (hello, verë!), Kjo lagështia dyfishtë bëhet një mjedis ideal për kulturën fungale. Në një studim të kohëve të fundit, e cila vlerëson nivelin e ndotjes nga shtratit kërpudhave, shkencëtarët kanë gjetur se në mostrat e pendë dhe jastëkët sintetike (periudha përdorimi - nga 1 vit deri në 20 vjet) përmbajnë një mesatare prej 16 lloje të kërpudhave.

Por kjo, për fat të keq, jo të gjithë. Përveç kërpudhave dhe baktereve që vijnë nga djersa juaj, pështymë, qelizat e lëkurës, vaginal dhe anal sekrecioneve, ju gjithashtu do të ndajnë shtratin e tij me "një vizitojnë" mikrobeve. Këto përfshijnë, për shembull, leshi, pezmatim të kafshëve, polen, myk dhe kështu me radhë.

Philip Tierno vuri në dukje se "të gjitha këto gjëra" bëhet i rëndësishëm për një javë - kjo është arsyeja pse pas kësaj periudhe, ju duhet të ndërmarrë veprim. Gjithashtu, mbani në mend se në qoftë se ju papritmas filluar alergji, e cila kurrë nuk ka ndodhur, fajin për këtë mund të jetë të gjithë të njëjtën në shtrat: të. Vetëm për shkak se mikrobet janë të aftë për të provokuar një sulm, ajo është shumë afër mukozës.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *