Sa shpesh mund DO photofluorograph LEHTA

Author: | 2019/08/01

Procedura standarde është për gjoks x-ray. Rezultatet e studimit janë përdorur për të diagnostikuar sëmundjet e mushkërive, zemrës dhe gjirit. Me ndihmën e x-rrezet mund të zbulohet:

 • ënjtje;
 • faqet e inflamacionit (në rastin e ndarjes së një sasi të konsiderueshme të inflamacionit në inde);
 • zgavër përfaqëson formimin jonormal - p.sh., cysts, zgavrat, abscese (flyorografi lejon gjithashtu të përcaktuar ajo që kjo zgavër mbushet - lëngshme ose gaz);
 • skleroza (zëvendësimi i organeve normal ind indit lidhor);
 • fibroza (mbresë formacioni ngjeshjes dhe indit lidhor);
 • objekte të huaja.

mushkërive fluoroscopy zbulon një tumor malinje apo tuberkulozi ende në një fazë të hershme, kur sëmundja nuk kanë simptoma dhe diagnoza e sëmundjes vështirë. Kur ankesat e shkurtësinë e vazhdueshëm të frymëmarrje, lodhje, kollë kronike është e rekomanduar që të jetë i sigurt për të bërë gjoks x-rrezet.

Sa shpesh mund të bëjë gjoks x-rrezet?

Për të përjashtuar mundësinë e TB gjoks X-rrezeve të dritës është e rekomanduar për të kryer në mënyrë periodike. Për shkak se studimi është i lidhur me ekspozimin, ajo nuk mund të bëhet shpesh. digital pajisje moderne x-ray lejon flyorografi pa rrezik për shëndetin 1 herë në vit. Në identifikimin e rasteve të tuberkulozit në studim Inner Circle emërohet çdo gjashtë muaj. Nëse një frekuencë e tillë studim tejkalon dozën e lejuar edhe ndodh.

Si është fluoroscopy?

Procedura nuk kërkon përgatitje paraprake dhe merr kohë minimale. Prandaj, një urgjente gjoks X-ray mund. Për fotot shkoni në kompjuterin tuaj kabinë, të marrë pozicionin e duhur, të udhëhequr nga mjeku dhe të mbajë frymën tuaj për disa sekonda.

Nëse fotografia është asgjë e dyshimtë është zbuluar, një certifikatë e duhur mjekësor (Certifikata e kalon flyorografi mund të kërkohet kur të aplikoni për një punë).

contraindications

Gjoks X-rrezet nuk e bëj për fëmijët nën moshën 15 vjeç dhe gratë shtatzëna. Nuk është e rekomanduar për të kaluar gratë flyorografi gjatë laktacionit.

Fluoroscopy ose rreze-X?

Radiografi jep një tablo më të saktë. Megjithatë, në disa raste, gjoks X-ray është e preferueshme. Nëse simptomat dyshimta nuk janë respektuar, dhe ajo është vetëm e nevojshme për të marrë konfirmimin e mungesës së sëmundjeve, është e këshillueshme për të bërë pikërisht gjoks x-rrezet.
Krahasuar me X-ray flyorografi ka përparësitë e mëposhtme:

 • koha minimale e kërkuar (mundësia e menjëhershme x-rrezet);
 • digital X-ray jep një dozë të vogël.

Sa shpesh mund DO photofluorograph NË UKRAINË

Në mars të këtij viti, duke vepruar Ministri i Shëndetësisë Juliana Suprun tha se fluoroscopy është i paefektshëm për shkak se ajo nuk ka zbuluar tuberkulozin në fazën e hershme dhe nga ky lloj hulumtimi do të refuzojnë Ukrainën. Por, megjithatë, punëdhënësit kërkojnë punonjësit e tyre, si në të kaluarën, një herë në vit nënshtrohen gjoks x-rrezet dhe të prodhojë rezultate. Ne kemi gjetur se si legjitime këto pretendime.

Në faqen në FB Igor Matviy Share Story juaj:

"Në vend të punës, kemi pyetur flyushku. Vendi ka një fushatë globale për të luftuar tuberkulozin. Megjithëse reformatorët këmbënguli në atë flyushki joefikasiteti. OTG ynë kalon formatimit sferën mjekësore.

Ambulanca lokale nuk flyushki (350 milion). Në spital nuk është OTGshnoy (9 km). Ju mund të bëni një e shtënë të lirë në spitalin tuaj të shreds (36km) përmes riparuar ndonjëherë urë. 04:00 Rruga, autobusi 60 UAH ..

Dhe çfarë nuk mund të jetë më afër? Çfarë flyushka plep paguar? Ata lëshuar një leje qëndrimi në film fotografik ?? Kaloni një gjysmë dite në XS ... Doreformirovalis. Ndoshta mjekët nuk mund të shpjegojë? "

Në të vërtetë, në pranverën e këtij viti, Juliana Suprun tha mungesa e efikasitetit të fluoroscopy. Si, kjo nuk do të zbulojë tuberkulozin në një fazë të hershme dhe, për këtë arsye, në Ukrainë një vit vdesin nga tuberkulozi 4000 - 11 çdo ditë. Ulyana Suprun tha se në vendet e qytetëruara, të gjithë nuk është dërguar në gjoks X-rrezeve, dhe shfaqen, dmth pyetje. Nga pyetësorët e plotësuar nga mjeku pacientit familjar përfundon tualetin pacientin e tij në rrezik dhe pastaj ne ta dërgojnë atë për të kaluar gëlbazë. Tashmë analiza do të tregojnë në dy orë - nuk ka në bacil trupi gungë apo jo.

Deklarata duke vepruar ministri shkaktuar një stuhi e kritikës së mjekëve, të cilët thonë se qasjet e tilla përgjithësisht shkatërrojë diagnostikimin e tuberkulozit dhe kancerit të mushkërive të vendit. Poll në vend të inspektimit - mënyra e drejtë për të siguruar që një pacient sëmundje vdekjeprurëse mëson disa javë para vdekjes së tij. Pas këtyre deklaratave Ministria e mjekëve Shëndetësisë nuk ishte aq kategorik. Gjoks X-ray është ndër metodat e ekzaminimit, por është e këshillueshme që të përdorin atë në grupet me rrezik të lartë, sesa si një inspektimi parandalues ​​të popullsisë.

Ndërkohë, flyorografi detyrueshme në provimet profilaktike për të gjithë të Ukrainës shfuqizoi 4 vjet më parë, duke e zëvendësuar atë në këtë mënyrë në pyetje. Në vitin 2014, Ministria e Shëndetësisë ka miratuar rregulloren "Për mbajtjen e provimeve të detyrueshme parandaluese mjekësore për tuberkulozin", në të cilën flyorografi detyrueshme lënë vetëm për njerëzit në rrezik për sëmundje dhe ata që janë në detyrë të bëjë me një numër të madh të njerëzve - mjekë, mësues, punonjës socialë etj Për pjesën tjetër - në prani të simptomave të identifikuara në sondazh dhe inspektimit . Dhe nga rruga, këto ekzaminime duhet të jetë e lirë.

Por në të njëjtën kohë i punësuari, në bazë të ligjit "Për mbrojtjen e Punës" është e nevojshme për të kaluar një ekzaminim mjekësor dhe disa punëdhënës kërkojnë një gjoks x-rrezet për të gjithë pa diskriminim. Por nuk është në Ukrainë dhe të ligjit "Për mbrojtjen e njeriut nga ndikimi i rrezatimit jonizues", e cila eliminon X-rrezeve, në qoftë se vetëm ne nuk po flasim për anketë në të cilën ju dërguar një mjek, duke e ditur ju, për shembull, tuberkulozi.

Pranvera Ethet në Ministrinë e Shëndetësisë në lidhje me anulimin e fluoroscopy thjesht futur konfuzion për një çështje tashmë konfuze: nëse është apo nuk është e nevojshme të nënshtrohen gjoks x-rrezet. Në përgjithësi, në qoftë se ju jeni në rrezik për sëmundje, puna juaj nuk është i lidhur me komunikimin, ju nuk jeni një i burgosur, një mjek, një mësues apo një punonjës të industrisë ushqimore - ju mund të merrni në paraqesin. Sa i përket komoditet-bezdisjen e kalimit - një pyetje që është ngritur Igor Matviy - ajo duhet të adresohen tek autoritetet lokale. Dnepropetrovsk Zona përreth Dnieper, në aspektin e logjistikës fare të pakëndshme. Në të njëjtën kohë, pritësi në klinikën №4 Topola tha se çështja për banorët e zonës është vendimtare. Gjëja kryesore - që do të vijnë gjatë ditëve të javës, dhe për të sjellë një pasaportë. Se sa do të kushtojë, pritësi nuk pranoi të thuhet, ishte këshilluar që të shkojnë direkt në zyrë, thonë ata, nuk do të tregojë të gjithë.

Marina Deobald

Lexo më shumë:   verë nga rrushi në shtëpi Rritet

Tags: spital, mjeku, Dnipro Dnipropetrovsk rajon, Ministria e Shëndetësisë, tarifa, Ukraine

pjesë
pjesë
cicërimë
pjesëYak SHPESH Robit FLYUOROGRAFІYU

Yak shpesh mund të Robit flyuorografіyu?

Tse pushtet hvilyuє bіlshіst njerëzve pratsyuyuchih, yakih për asnjë arsye të dukshme në yakostі obov'yazkovoї profіlaktichnoї vijnë në, karrierës schorіchno, dhe e dyta në dvіchі Viti, napravlyayut në rentgenologіchne obstezhennya grudnoї klіtki.

Për chogo TSE robitsya? Karrierës pokazuє flyuorografіya legenіv? Jo Won Chi nese vіdchutnoї Skoda për organіzmu Lyudin?

Skіlki razіv në Vitin e lejueshme Robit doslіdzhennya? Postaraєmosya vіdpovіsti në OAO çdo pushtet tsі.

Zmіst:

 • Për flyuorografіya chogo potrіbna?
 • Indikacione se protipokazannya të doslіdzhennya
  • Dëshmia para fillimit të procedurës
  • Protipokazannya para fillimit të procedurës

Për flyuorografіya chogo potrіbna?

Për chogo e mbajtur rentgenologіchne doslіdzhennya legenіv karrierës Vono pokazuє? Flyuorografіya Je naybіlsh dispozicion nga fіnansovomu planі i dosit іnformativnim metodë doslіdzhennya grudnoї klіtki.

Won dopomagaє viyaviti takі vdekje nebezpechnі për Lyudin zahvoryuvannya, kanceri jak i tuberkuloz legen, zloyakіsnі novoutvorennya unë metastaza në organet іnshih, thyer-lodhshëm legenіv.

Yakim mjekët radhë vstanovlyuyut nayavnіst në patsієnta vischeperelіchenih zahvoryuvan? Zavdyaki analіzu flyuorografіchnogo znіmka legen se іnshih organіv grudnoї klіtini.

Shiko:

Yakscho në znіmku nіyakih plyam i blackout mungon, lyudinі shkruani shëndetin karrierës vіn, unë s Zhadan vіdmіtkoyu në medichnіy knizhtsі vіdpravlyayut Get out.

Yakscho Well radiolog viyavlyaє blackout në znіmku pastaj patsієnta napravlyayut në yogo terapist.

Ostannіy në Cherga, tsіly priznachaє numri doslіdzhen saj: i Laboratory (nasampered, analіz krovі), i aparatno (MRI abo CT) SSMSC do bіlsh іnformatsіyu specifike rreth kampit Zdorov'ya patsієnta.

E drejta në faktin karrierës çarë ndërprerje në znіmku nuk garantuyut nayavnіst tuberkulozu i kancerit dhe mozhut z'yavlyatisya në legenyah pіslya transferohet nëse hvorob.

Bagato pomilkovo dumayut hto karrierës flyuorografіya që X - rreze tse sinonіmi. Megjithatë, Tse nuk është kështu.

Dіysno në osnovі Oboh metodіv lezhit një i njëjti parim: vpliv në organіzm Lyudin për Relief іonіzuyuchogo vipromіnyuvannya.

Ale, me o-Perche, vіdrіznyayutsya Dozy vipromіnyuvannya: rreze-X në hodі fëlliqura unike vischі, nіzh në hodі flyuorografії.

Unë, nga ana tjetër, vіdrіznyaєtsya іnformativnіst doslіdzhen: rentgenіvsky znіmok nabagato chіtkіshe vіdobrazhaє OAO All strukturimin grudnoї klіtini, flyuorografіchny nіzh. Takozh flyuorografіya - Metoda bіlsh lirë obstezhennya.

Lexo më shumë:   Çfarë është e rëndësishme për të dashur apo të dashur

Otzhe, skіlki Well razіv në Viti potrіbno Robit flyuorografіyu? Odnoznachnoї vіdpovіdі në Tse pushtet mungon.

Vіdeo:

Për prohoditi ligjit rentgenologіchne doslіdzhennya legen rritur pratsyuyucha Personi i Vitit Got lëkure.

Megjithatë navіt Yakscho Mova yde rreth pratsevlashtuvannі neofіtsіynomu, unë nuk Lyudin skarzhitsya në mbrojtje shëndetësore, prohoditi flyuorografіyu, le të mos Kozeny Viti, ale Madhe gjashtë herë në dy potrіbno Rocky në tsіlyah profіlaktichnih. Od Tsogo Mauger zalezhati mbrojtjen e shëndetit tuaj, mozhlivo, navіt ZHITTYA.

E drejta në karrierës fakt, Nezvazhayuchi në galas rreth Skoda flyuorografії i X-ray në ostannі Rocky rozdutu Presa, yakogo nebudu vіdchutnoї Skoda për organіzmu nuk rentgenografіya Nese dhe unë Fakti aks SSMSC Tse pіdtverdzhuyut.

Skіlki mіlіzіvert opromіnennya otrimuє patsієnt pid ore flyuorografії? Në serednomu 0.05 mіlіzіvert!

Skіlki mіlіzіvert radіoaktivnih promenіv Mauger vplivati ​​në Lyudin pa organіzmu për Skoda? 200 mіlіzіvert! Yaky radіoaktivny sfond nga mіstah madh? 0002 mіlіzіvert!

orë Pid obstezhennya grudnoї klіtki Lyudin otrimuє zovsіm krihіtnu portsіyu vipromіnyuvannya - Sasi, blizke në sfond natyror.

Yakima gradën e I pogіrshiti Zdorov'ya abo, jak pomilkovo vvazhayut deyakі, kanceri viklikati nuk flyuorografіya Mauger.

Indikacione se protipokazannya të doslіdzhennya

Jak vzhe zaznachalosya, schorіchno prohoditi flyuorografіyu legenіv lëkure fajtor kultivuara cholovіk.

Në deyakih Set për personelin obov'yazkovo flyuorografіchne doslіdzhennya grudnoї klіtki i porositur chastіshe - pіvrіchchya lëkurës.

Dëshmia para fillimit të procedurës

Pra, në dvіchі Viti povinnі otrimuvati tij portsіyu іonіzuyuchogo vipromіnyuvannya (dhe i njëjti Tsei view promenіv vikoristovuєtsya për doslіdzhennya) nastupnі gromadyani:

 • spіvrobіtniki Pologova budinkіv kështu jak kimi pratsyuyut e naybіlsh kategorієyu popullatës së mjeruar - vagіtnimi zhіnkami i novonarodzhenimi dіtmi;
 • spіvrobіtniki tubdispanserіv - kështu jak erë e keqe Duzhe madh mundin Rizik іnfіkuvannya palichkoyu Koch;
 • robіtniki e kompanive të virobnitstva asbestit i Gumi, stalі - në spіvrobіtnikіv shkіdlivogo virobnitstva zrostaє Rizik u shfaq onkologії;
 • robіtniki gіrnichodobuvnoї promislovostі - gіrniki chastіshe іnshih profesіy strazhdayut vdekje nebezpechnimi hvorobami legen;
 • rodichі atë INSHI popullit të blizkogo otochennye Sëmundjet në tuberkuloz kështu jak kanë іnfіkuvannya madh ymovіrnіst.

Takozh zrobiti flyuorografіyu ranіshe pokladenogo termіnu (Year Yakscho çarë proyshov nuk) është e mundur për Vlasna Bazhanov.

Vіdeo:

Pra Yakscho bіlshe dvoh tizhnіv vie nuk mund pozbavitisya od nav'yazlivogo kollë i subfebrilnoї temperaturës postіyno vtomlyuєtesya - ymovіrnіst infektuar madh kalimin tuberkulozom abo zvichaynogo grz legenіv në thyer-lodhshëm.

Obidva tsі zahvoryuvannya vdastsya dіagnostuvati për lehtësim flyuorografії. Procedura tsya takozh dopomozhe proslіdkuvati zbіlshennya lіmfovuzlіv, problemi i shtyllës kurrizore i stravohodom.

Protipokazannya para fillimit të procedurës

Karrierës stosuєtsya protipokazan, pastaj, jak i kanë nëse yakogo іnshogo mendjen aparatno doslіdzhennya Have flyuorografії takozh erë e keqe Kinie.

Para vіdnosyatsya nayvazhlivіshih protipokazan:

 • Vagіtnіst. I Robit flyuorografіyu nëse SSMSC INSHI aparatnі doslіdzhennya në hodі yakih vikoristovuєtsya іonіzuyuche vipromіnyuvannya, vagіtnim nuk është e mundur në mënyrë jak opromіnennya maybutnoї Mami (Sheshi od termіnu vagіtnostі) Mauger sprovokuvati seryoznі Wadi rozvitku fetusit;
 • Laktatsіya. Vetë sobі perіod goduvannya gruddyu Je protipokazannyam para flyuorografії jo Po, por goduvati ditinu gruddyu vіdrazu pіslya opromіnennya nuk rekomenduєtsya - nënat slіd dvіchі retelno ztsіditi qumështi (propustiti dy goduvannya), i Lishe potіm figurë jashtë Yogo dіtyam;
 • Kindergarten vіk. Behind dіtyam ligjit 14 rokіv flyuorografіya provoditis pafajshëm. Poyasnyuєtsya Tim Tse, rechovin karrierës obmіn në ditini nabagato shvidshe, nіzh janë rritur, kështu, od opromіnennya Maluk otrimaє nabagato bіlshoї Skoda;
 • Zagalny vazhky mulli sëmurë. Yakscho Person i zahvoryuvannyami strazhdaє në stadії zapuschenіy (bronhіalnoyu astma dіabetom) Yakscho në Demba dіagnostovano onkologіchne zahvoryuvannya pastaj Robit flyuorografіyu, banorët nuk situatsіyu posilyuvati, Yomou nuk slіd. Në tsomu Mauger vipadku lіkar porekomenduvati sëmurë bіlsh schadnі Metodi doslіdzhennya, napriklad MRI grudnoї klіtki abo SPL.

Bagato hto zadaєtsya pushtet, skіlki orë flyuorografіya Je dіysnoyu.

Sepse ligji flyuorografіchny znіmok Je dіysnim (tobto vіdmіtka në medichnіy knizhtsі nuk stitched) dnіv 365 kalendarik, tobto rіvno Vitit.

Shiko:

E rendit të CIM në leximeve razі nayavnostі të dostrokovogo doslіdzhennyu (napriklad, zahvorіv në htos tuberkuloz të blizkih druziv abo sіm'ї) mirëmbahen mulli në rrjedhën e sipërme perevіriti svoїh legenіv ranіshe.

Lexo më shumë:   Si për të pastruar veshët cat NË SHTËPI

Vіdchutnoї Skoda organіzmu Tse nuk ka sjellë, por në nerva zaspokoїti, dhe, mozhlivo, i vryatuvati ZHITTYA, Pocha lіkuvannya në rannіh stadіyah rozvitku hvorobi, dopomozhe.

Ju takozh tsіkavo bude:

Jak marrë zіskrіbok në enterobіoz në dіtey?

Nëse Paratë A batkovі, ditinu yakogo Bulo viyavleno parazitare zahvoryuvannya ...

Yak marrë një shpifje nga cholovіkіv në іnfektsії - bolyache TSE?

lіkarіv-urologіv svіdchat për ata, karrierës-vlerësuar bіlshіst patsієntіv nuk e di për ...

Jak alkoolit vplivaє në spermogramu?

Cholovіkіv, SSMSC në maybutnomu hochut nëna dіtey, turbuє pushtet - Yak alkool ...

Іrigoskopіya zorrë: Tse karrierës Takeo i jak mbahen?

Karrierës Takeo іrigoskopіya i jak її përçueshëm? Jak її transferimin patsієnti, Chi Tse bolyache? ...

Іrigoskopіya abo kolonoskopіya - karrierës mbahet në rrjedhën e sipërme?

Іrigoskopіya abo kolonoskopіya - karrierës mbahet në rrjedhën e sipërme? Obidva Metodi zastosovuyutsya në ...

Intoxic (Intoksik): De blen, tsіni, depo, dopomagaє?

Intoxic - Ekspozimi unіkalny Drug yakogo spryamovana në Borotba e parazitëve. ...

Sa shpesh mund DO photofluorograph - DOCDOC.RU

 

1 janar 2018 hyn në fuqi Ligji për telemjekësi, shkruan "Rossiyskaya Gazeta". Shërbimi i ri do të ndikojë seriozisht në tregun e sigurimit vullnetar mjekësor (vmi).

Ligji i ri në mënyrë të konsiderueshme zgjeron kapacitetet e telemjekësisë. Tani gjatë mundësi e largët konsultimit mjekësore janë kufizuar. Mjeku mund të ofrojë vetëm shërbime informuese, këshilla për pacientin. Edhe në qoftë se, për shembull, në bazë të analizave të ofruara nga mjeku, çdo gjë është e qartë, e vënë diagnozën largët, ai nuk ka të drejtë për nevojat personale të vizitës pacientit.

Pas hyrjes në fuqi të ligjit të ri në vitin 2018 të monitorimit të largët, diagnoza, këshillimin dhe Concilia do të jetë e mundur, dhe nga 2019-th do të jetë në gjendje për nxjerrjen e-recetat. shërbimet e telemjekësisë tregu do të rritet dhjetë herë pas fillimit të funksionimit të ligjit.

Tani pothuajse të gjitha kryesore siguruesit LCA filloi zbatimin e shërbimeve të telemjekësisë në programin e sigurimit shëndetësor për programet individuale janë ofruar, duke përfshirë shërbimet e telemjekësisë, dhe madje edhe më shumë opsione në lëvore, NA ose sigurimi i turistëve (konsultime të largëta pacientit përveç trajtimit jashtë vendit). Ka disa propozime për konsultime të telemjekësisë në klinikat e huaja. Është e sigurt të parashikojnë se shërbimet e telemjekësisë do të bëhet një element i domosdoshëm i korporatave VMI në vitin e ardhshëm. Një rritje të konsiderueshme në numrin e produkteve Boxed pakicë LCA ndodhë, ndoshta në fillim të këtij viti - në fillim të ardhshëm, dhe mund të bëhet një shofer të vogël të tregut LCA në vitin e ardhshëm. Në veçanti, ajo mund të jetë një program për prindërit me fëmijë të vegjël, që është versioni buxheti i DMS e fëmijëve klasike s (me largimin e mjekëve në shtëpi) çdo kohë për të thirrur mjekun ose shkoni në shqetësim pritjes dhe vonon procesin e shërimit. Plus, shpesh "shqetësuar" prindërit konsultimi mjaft të largët, nuk ka nevojë për vizitë me kohë të plotë.

Ndërsa Telemjekësisë për ne është kryesisht një shërbim të përshtatshëm për të siguruar tonë - aftësia për të marrë konsultime mjekësore në vendin e gabuar dhe në një kohë kur ai është i përshtatshëm për të siguruarit. Pa pagesë shtesë, ne e lidhur këtë opsion të gjithë e siguruar në kompaninë tonë.

Por në të ardhmen shumë të afërt, duke përfshirë miratimin e ligjit të ri, telemjekësisë do të bëhet një pjesë integrale e programeve të mjekësisë parandaluese përmes mundësive të ofruara zbulimin e hershëm, monitorimin e largët dhe kështu me radhë. Prandaj, ky opsion produktet DMS do të jetë në kërkesë të lartë nga klientët e korporatave, sepse në fund ajo do të ndihmojë për të zvogëluar mungesat.

Një rol tjetër i rëndësishëm i telemjekësisë - përdorimit të saj në formimin e një ofertë të personalizuar për grupet e sigurimit për shkak të aftësive të largëta të monitorimit.

Sa për mundësi të zgjedh shpenzimet (dhe ndikimin në vlerën LCA) për shkak të futjes së shërbimeve të telemjekësisë është ende shumë herët për të dhënë ndonjë parashikime të sakta. Gjatë fazës së zbatimit është e mundur edhe një rritje të lehtë në shpenzime, pasi konsumatorët të cilët nuk janë përdorur në mjet të ri mund të kombinohen vizitën tradicionale në klinikë, dhe konsultimeve të telemjekësisë. Por në të ardhmen ajo është me të vërtetë një reduktimin e kostos, ky faktor është një nga arsyet për zhvillimin e shpejtë të telemjekësisë në Shtetet e Bashkuara.

Për fat të keq, tendenca e përgjithshme për të gjithë botën - është, çuditërisht, reduktuar qasjen në kujdesin shëndetësor. Dhe në vendin tonë, për shkak të disponueshmërisë tradicionalisht të gjerë të kujdesit shëndetësor, ky trend do të bëhet edhe më e shquar. Prandaj, miratimi i ligjit të telemedicinës është veçanërisht e rëndësishme.

Details: https://www.dp.ru/a/2017/11/08/Kak_povlijaet_na_rinok_str

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *