HEART Holter monitorimi QË ËSHTË

Author: | 29/12/2018

Nëse ka probleme me zemrën, EKG nuk është gjithmonë informative. Shpesh, puna e nevojshme për të rregulluar muskujt kryesore e trupit për një kohë më të gjatë. Për këtë qëllim, Holter Heart Monitor.
Pse Përdorimi EKG Holter dhe kur është e nevojshme - do të mbulojë në këtë artikull.

Çfarë është ajo?

Monitorimi Holter i zemrës (monitorimit ECG) - Metoda e vazhdueshme elektrokardiogramë regjistrim (EKG) për një ditë ose një kohë të gjatë me anë të vishet kardioregistratorov (vëzhguesve).

Thelbi i studimit është regjistrimi i vazhdueshëm EKG në kartën e kujtesës në pajisjen. Pas përpunimit të regjistrimit të mjekut kompjuterik të diagnostikës funksionale të sigurojë një përfundim në ritmin e shkeljeve të tij, ndryshimet ishemike, ka heshtje.

Metoda e merr emrin e vet nga emri i shkencëtarit, i pari për të aplikuar regjistrimin afatgjatë EKG në vitin 1952.


Çfarë metodë përdoret?

Para kryerjes monitorimin e përditshëm të EKG duhet të shqyrtohet nga një mjek ose kardiolog. Kjo është e nevojshme për trajtimin e saktë udhëzime për kërkimin, sqaruar inspektimin e pjesëve (për shembull, heqja e drogës), formulimin e diagnozës.
Monitorimi EKG zbulon:

 • llojin e ritmit të zemrës dhe norma e zemrës;
 • aritmi (supraventikulare dhe ventricular rrahje parakohshme, spazmatik çrregullim të ritmit, pushim);
 • ndryshimet ishemike EKG shkaktuara nga sëmundja arteries koronare;
 • në disa modele - norma e zemrës ndryshueshmëri.

Monitorimi EKG është përdorur në situatat e mëposhtme:

 • Diagnoza e aritmisë me ankesat e rrahje zemre të shpeshta, ose të ngadaltë, ndërprerjet në zemër, norma e vrullshëm të zemrës, episodet e marramendje, dobësi të rënda ose humbje të vetëdijes, ndjesi e arrestit kardiak;
 • Diagnoza e ishemik (privimi oksigjen) infarkt me ankesat e ngutshme, squeezing, djegia dhimbje prapa gjoksit, veçanërisht nën ngarkesë, para emërimit të testeve të stresit, ankesat e ndjenja e "gungë në fyt", urth, episode dhimbje në nofullën e poshtme apo bërryla;
 • Kontrolli i stimuluesin instaluar;
 • monitorimin e pacientit me kalimin e kohës, duke përfshirë monitorimin e efektivitetit të trajtimit.
Lexo më shumë:   SI të bashkohen në një këngë

Si për t'u përgatitur për procedurën?

Në mëngjes para se testi duhet të marrë dush higjienik. Lëkura nuk lyej, ajo duhet të jetë e pastër dhe të thatë. Burrat janë rekomanduar me forcë për të rruaj flokët në gjoks: ajo jo vetëm të ju kursejnë nga heqja dhimbshme e elektrodave, por edhe të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e regjistrimit.

Medikamente janë anuluar në këshillat e mjekut. Nëse ju dërgoni një mjek për studimin e udhëzimeve të veçanta nuk janë dhënë, të gjitha drogat të përdorura në dozen e zakonshme.

Nëse keni nevojë për të blerë bateri për të monitoruar, ju duhet të paguani vëmendje të shenjave. Bateritë duhet të jetë alkaline (alkaline), AA-size ( "gisht") ose AAA ( "mizinchikovye").

Kur suva varfër tolerability është e dëshirueshme për të blerë në një farmaci të veçantë shirit ngjitës hypoallergenic në baza mëndafshi. Kjo do të ndihmojë për të shmangur acarim të lëkurës.

Para provimit, është e dëshirueshme për të fjetur, zakonisht mëngjes, të mos nguten për të ardhur në klinikë. Pacienti do të jenë më të rehatshme nëse ai vesh shtrënguar T-shirt, dhe në krye - lirshme-montim rroba, sipas të cilës ajo do të jetë e mundur për të fshehur regjistrues. Gratë e dëshirueshme të veshin sytjena.

Si Anketa është kryer?

Sipërfaqja e përparme e infermierit kraharorit jep të rrumbullakët elektroda e disponueshme, fiksimin e tyre me një allçie ngjitës. Më shpesh ata janë 5 - 7 prej elektrodë telat shtrihen në një pajisje të vogël - ofiqari. Sekretari varur në qafën e pacientit (më pak në rripin) në një rast të veçantë. Pas kthyer në regjistrimin fillon regjistrues EKG. Pas kësaj, ekran touch nuk është e nevojshme. Shtyn disa butona në të është e nevojshme vetëm në përgatitjen e udhëzimeve të tilla nga infermiere, dhe kjo është fakultative.

Pacienti është dhënë ditarin e vëzhgimit. Në të, ai duhet të tregojë të fle natën (sa shkoi në shtrat natën, sa u ngrit në mëngjes). Në disa klinika, pacienti është e rekomanduar për të regjistruar të gjitha veprimet tuaja dhe ndjenjat gjatë gjithë ditës. Në vende të tjera - kryerjen ngarkesa të shumta.

Lexo më shumë:   Si për të pastruar veshët cat NË SHTËPI

Më shpesh, pacienti është rekomanduar gjatë ditës disa herë për të ngjiten shkallët në lodhje (ose përpjekje), duke vënë në dukje fillimin e rimëkëmbjes dhe duke treguar për ndjenjat e tij pas ushtrimit. Kjo hyrje në ditar do të ndihmojë mjeku të përcaktojë marrëdhënien e ndryshimeve EKG me ngarkesë dhe ankesave.

Në qoftë se gjatë ditës pacienti ndjeu një përçarje e zemrës, palpitations zemrës, ai u shfaq marramendje ose disa ankesa të tjera, ai duhet gjithashtu të shënohet në ditar. Detajet nuk duhet të jetë e shkruar, gjëja kryesore - për të specifikuar kohën e ankesave të tilla.

Duhet të theksohet, ndërsa duke marrë ilaçe. Vazhdimisht të matur presionin e gjakut dhe rekord nuk është e nevojshme. Duhet të theksohet kohën e ngrënies, pjesa tjetër, stresi emocional, në qoftë se ata disi ndryshuar disponimin.

Pacienti ka të flejë si zakonisht, jo vetëm të shtrirë në bark.

Kur elektroda ungluing duhet bashkëngjitni ata prapa.

Mëngjesin tjetër, pacienti kthehet në zyrë për të hequr të monitoruar. Procesverbali është shqyrtuar nga mjeku juaj. Ky proces mund të zgjasë disa orë, kështu që është më shpesh rezultati është gati për të nesërmen.

Gjatë ekzaminimit, ju nuk mund të kalojë nëpër detektor metalik në dyqane, stadiumet dhe kështu me radhë. Përdorni një telefon celular dhe kompjuter mund të jetë. Është e pamundur për të kryer rrezeve X apo rezonancë magnetike e çdo organ. Ekzaminimi me ultratinguj mund të, në qoftë se ajo nuk ndikon në gjoks dhe nuk ndërhyn me regjistrimin.

dëshmi

 1. Ankesa e episodeve marramendje e humbjes së ndërgjegjes, aritmive kardiake.
 2. Inspektimi në rast të infarktit të miokardit, cardiomyopathy hypertrophic, dhe sëmundjeve të tjera të rënda të zemrës.
 3. sindromi WPW zgjat sindromi interval QT.
 4. Dyshohet për ishemi asimptomatik miokardit.
 5. Sindromi i dyshuar apnea gjumë (program i zbatueshëm veçantë për analizën e apnea e gjumit).
 6. Kontrolli i stimuluesin.

contraindications

monitorimi EKG nuk tregohet në sëmundjet inflamatore akute e lëkurës të gjoksit. kufizime të tjera të rëndësishme të këtij studimi atje. Ajo mund të kryhet në çdo moshë dhe çdo sëmundje shoqërues.

Lexo më shumë:   Si për turshi trangujve mënyra më e shpejtë në tigan

Çfarë duhet të bëni pas studimit?

Analiza e monitorimit të përditshëm EKG është teksti me një shumësinë termat errët laik, numra, grafika dhe imazhe. Prandaj, ajo mund të llogarisin vetëm mjeku saktë. Referojuni një specialist për diagnozën e mëtejshëm, caktimin e metodave të tjera të hulumtimit dhe trajtimit.

Video mbi "Holter EKG-"Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *