Bojë uji opake masazh ÇFARE ESHTE

Author: | 2018/08/27

Massage bojë uji opake - një formë e lashtë kineze masazh. Emri përkthehet në "hall gjitha e keqe", dmth "Gua" - për hall; "Wa" - e keqe. Në mënyrë që të "hall", një pjatë të veçantë. Me të u trajtuar me pjesë të caktuara që përbëjnë pika të ndryshme dhe zonat refleks të trupit, fytyrë dhe lëkurë e kokës. Reflex stimulim pjatë të veçantë shkakton një impuls të fuqishëm, ka një restaurimi i microcirculation e indeve të lëkurës dhe organeve. Indeve të fillojnë për rigjenerimin e vetë, për të përmirësuar metabolizmin, shkaktoi proceset natyrore rigjeneruese të trupit, nuk është një kullimit limfatik, spastrimi i toksinave dhe papastërtitë.

teknikë të performancës

Masazh bojë uji opake përkryer kombinon thjeshtësinë e zbatimit dhe efektivitetit, duke e bërë atë në dispozicion për përdorim të gjerë nga ana e mjekëve rusë. Nuk përjashtohet fazë pikë të vështira lokalizimin sakta që kërkohen për akupunkturë. Ndikimi i të qënit në një zonë mjaft të madhe të trajtimit, si dhe aftësi për të përdorur pjatë është fituar pas disa mësime ngjitur me mentor me përvojë.

Masazh bojë uji opake përfshin tri metoda kryesore të ekspozimit: CE-gua - lëvizje të shpejtë me presion të fortë (metoda dispersion); Bu-gua - ngadalë me presion të ulët; Ping-Ping Bu-ce: ngadalë me presion të fortë. Scrapers përdorur konfigurime të ndryshme të lodh apo bri kafshë kineze. Masazh është kryer në një vaj të veçantë. Një seancë zgjat 20-25 minuta. Efekti i ekspozimit fillon menjëherë. Zona e parë terapeutike blushes me forcë, djegia mund të ndodhë. Pastaj, në fushat e lëkurës që janë të projektuara mbi procesin patologjik, ka hemorragji - "sha" spote. Kështu, lëkura të tregojë përmes "mbetjeve" të procesit. Njollat ​​mund të jetë pothuajse i zi - një "jo-të gjallë" gjak. Shfaqja e këtyre hemoragji mund të friksojnë pacientin, por procedura është zakonisht një pak e dhimbshme. Në vendin e hemorragji në të ardhmen ka bruises që kalojnë shpejt - brenda 2-3 ditëve. Pas sesionit të mund të marrin lodhje të rënda si pas ushtrimit.

Efekti i Gaush masazh shpesh ndodh gjatë procedurës. Prandaj, ajo mund të përdoret në fazën akute, për largimin e simptomave të shprehura. Procesi i trajtimit mund të kalojë nëpër një rëndim. Për trajtimin e sëmundjeve të nevojshme masazhet periodicitetit 1-2 herë në javë pas zhdukjes së bruises masazh mësipërm. Kursi përfshin nga 10 deri në 20 seanca. është e dëshirueshme për të mbajtur kurse të tilla 2 herë në vit.

Fushëveprimi masazh bojë uji opake

masazh Shtrirja bojë uji opake është shumë e gjerë dhe e larmishme. Këtu janë disa shembuj të veprimit të saj terapeutik.

 • Përmirësimin e gjendjen e lëkurës . Për shkak të eliminimin e toksinave të hequra pigmentim, fytyre, përtëritje të lëkurës ndodh.
 • Osteochondrosis . Përmirëson qarkullimin e gjakut në zonat e prekura, duke rritur rrjedhjen limfatike, duke hequr të zhduket ënjtje dhe dhimbje të lidhur, heq spazma e muskujve.
 • Ftohjet . Ekspozimi pikës dritë projeksionit heq edemë bronkiale Mukoza, eliminon dyspnea, zvogëlon kollën.
 • Cholecystitis . Procedura bojë uji opake largon një vrull të fshikëz fshikëz e tëmthit, dhe normalizes lëvizshmëri saj, heq dhimbjen, heq përzier.

Kur ekspozohet në zona të caktuara të trupit përmirëson gjendjen e sistemit kardiovaskular : presion të reduktuar të gjakut, ritmin normal të zemrës. Ajo vuri në dukje një efekt pozitiv në sistemin nervor : gjumi është përmirësuar, ankthi hequr, oreksi përmirësuar, dëmtohet për shkak të sëmundjeve nervore. Kryerja masazh bojë uji opake në zonat refleks të ulët mbrapa dhe barkut përmirëson qarkullimin e gjakut dhe limfatike normalizes legen që heq stagnim të gjakut në këtë zonë, ul inflamimin dhe normalizes veprimtarinë funksionale të organeve pelvike, duke çuar në resorption e mbështjelljes .

Kundërindikimet për përdorimin e bojë uji opake masazh

 • Sëmundjet infektive të lëkurës,
 • alergji,
 • trombocitopenia,
 • sipërfaqja scarred e lëkurës,
 • frakturat para fuzionit e kockave,
 • reduktohet funksion i veshkave,
 • tension të lartë
 • shtatzënisë.
Ajo do të jetë interesante:   dita kur farmacisti NË RUSI

Masazh bojë uji opake ajo që është, teknikat masazh Gua Sha, blej ...

Çfarë është masazh ose scraping kruese bojë uji opake? Technique Gua Sha është e pazakontë, ky masazh është kryer si për diagnostifikim dhe për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Ancient teknikë kineze masazh bojë uji opake ka qenë i njohur për disa mijëvjeçarë. Ajo është mjaft e zakonshme në Lindjen e Largët.

Gua Sha kryer scrapers të veçanta të cilat janë bërë e materialeve të ndryshme dhe kanë forma të ndryshme. Më të mirë besoj scrapers bojë uji opake nga guri shenjtë Bian (lodh zi), lodh gjelbër dhe buall bri. Edhe pse e përdorur ndonjëherë dhe e zakonshme pjatë, nëse jo në çdo gjë të dorës tjetër.

Parimi është: së pari, scraping përgjatë vijave të kalimit të autoriteteve meridianet energjetike të identifikuar problemin dhe sistemin e pacientit, dhe vetëm atëherë, duke vepruar në zonën e bruising më intensive shpenzojnë rivendosjen funksionimin e sistemeve dhe organeve me shkeljet e tyre të punës.

Shfaqur në masazh gua sha vija ngjyrë vjollcë në lëkurë nuk paraqesin ndonjë rrezik dhe zhduken brenda 5-6 ditëve.

Blej scrapers bojë uji opake dhe një libër mbi artin e masazh, ju mund të www.jiznelub.com.ua online ose të urdhërojë ata me telefon: + 38-095-793-6071.

Lexoni më shumë për bojë uji opake masazh mund të jetë në faqen e internetit: http: //vita-jizn.net/sdorovje/massazh ...

Regjistrohu për të ushqyer tim: https: //www.youtube.com/channel/UCEBX ... dhe mos harroni të klikoni mbi zile për të mbajtur krah për krah e lajmeve sonë!

Unë ju ftoj në faqen time në rrjetet sociale:

Shëndetin, bukurinë, hobi - https: //plus.google.com/1154858698897 ...

//www.facebook.com/100001736047921

//sdravo-krasota.livejournal.com

Grupi im: https://www.linkedin.com/groups/8337543

Masazh bojë uji opake çfarë është - Shëndeti dhe Bukuria e duarve tuaja

 • mbajtjen e fërkoni kruese
  mbajtjen e fërkoni kruese
 • një grup i vajrave dhe scrapers
  një grup i vajrave dhe scrapers
 • procedura massaging
  procedura massaging
 • fërkoni scrapers mbrapa
  fërkoni scrapers mbrapa
 • Skin gjendje të përsosur
  Skin gjendje të përsosur

masazh bojë uji opake
masazh bojë uji opake

Massage bojë uji opake - një nga format më të lashta të masazh kineze. Nga të gjitha teknikat aktualisht ekzistuese masazh, kjo është ndoshta më e afërt me njerëzit. Përkthim i fjalëpërfjalshëm i kësaj ngjarje të vërtetë unik - "hall gjitha e keqe."

Karakteristikat e bojë uji opake masazh

mbajtjen e fërkoni kruese
mbajtjen e fërkoni kruese

"Sha" - një komponent negative, të cilat, sipas mësimit të lashtë kineze, duke e lënë trupin e pacientit pas seancës. Kjo energji vjen jashtë, duke u paraqitur në sipërfaqe të lëkurës në formën e spoteve të intensitetit ngjyra të ndryshme. Varësisht nga shkalla e ngopjes ngjyra të vlerësojë nevojën për trajtim.

"Gua" - hall, hall. Kjo teknikë masazh përfshin praninë e mjeteve të tjera të përdorura në këtë proces. Ky mjet është një kruese bojë uji opake (bojë uji opake është për këtë arsye quhet edhe masazh kruese). Shkencëtarët kinezë kanë supozuar se më të mirë të lodh kruajtëse. Ky mineral, sipas besimit popullor, janë më të mira se të tjerët copes me detyrën e O energjisë negative. Por, së bashku me ta, janë përdorur me sukses për pjatë masazh e materialeve të tilla si:

 • eshtrat e kafshëve të mëdha;
 • fuqia çarë-thundrore;
 • bakri;
 • oniks;
 • carnelian;
 • turtles predhë;
 • agat.

scrapers bojë uji opake
scrapers bojë uji opake

Për të shmangur efektet negative nuk duhet të kryejnë këtë procedurë vetë në shtëpi. Pavarësisht numrit të madh të fotografive dhe video tutorial dhe udhëzon, është më mirë të besimit specialist dore.

Ekzistojnë tri metoda të këtij masazh kinez. Ata ndryshojnë në shkallën e intensitetit dhe shpejtësinë e ekzekutimit.

 • Ce - Gua (me shpejtësi të lartë, sjelljen intensive).
 • Bu - Gua (shpejtësi të ulët dhe intensiteti më të ulët).
 • Ping - Ping bu - ce (ndikimi mesme).

Teknika e bojë uji opake masazh në pjesë të ndryshme të trupit

një grup i vajrave dhe scrapers
Vlen të theksohet se kineze masazh bojë uji opake kruese është tre llojesh:

 1. Kryer ekskluzivisht në qëllime kozmetike.
 2. Kryer me qëllim parandalimin e sëmundjeve.
 3. Ajo zhvillohet si diagnozë dhe trajtim të menjëhershëm.

Fytyrës dhe qafës

Massaging të ardhurat e njësive me më pak intensitet, kruese bojë uji opake është më i vogël. Ajo është ekzekutuar si në lëkurë përgatitur (trajtuar me vajra të veçantë ose krem), dhe të papërgatitur. Ajo duhet të theksohet se para se të bëjnë një fytyrë dhe qafë vetë masazh, është e këshillueshme që të nënshtrohen trajnimit. Kjo do t'ju lejojë të arritur rezultatet e dëshiruara.

Ajo do të jetë interesante:   si për shikimin në YouTube marrin para

procedura massaging
Indikacione për këtë procedurë në fusha të tilla të ndjeshme janë:

 • thatë dhe problemi të lëkurës;
 • prania e puçrra fytyre dhe puçrra në fytyrë;
 • ngjyrë shurdhër fytyrës;
 • dhimbjet migrenoze të kokës;
 • rrudhave.

 1. Gjëja e parë që bëni është e ndarë me sy në gjysmën e ballit dhe të bëjë 10 lëvizjet kruese bojë uji opake nga qendra në tempuj.
 2. Numri i njëjtë i lëvizjeve të kryera nga scraping sinuseve në tempuj. Për lehtësi dhe shpejtësinë e një sesioni të përdorur zakonisht në të njëjtën kohë dy pjatë masazh.
 3. 20 - 25, lëvizjet e pjesëve të buzëve dhe mjekër në pjesën e poshtme të tempujve.
 4. Me procedurën e intensitetit më të ulët kompleton lëvizjen nga maja e hundës deri në buzën e sipërme dhe buzën e poshtme të mjekrës.

Pas fytyrës, masazh kruese vazhdojë në qafë. Ai kryer më intensivisht, por në të tre drejtimet.

 1. 30-35 scraping lëvizjen nga mjekër me clavicles.
 2. 10-15, lëvizjet e rruaza të qafës së mitrës (nuk ndikojnë gjoks).
 3. 25 deri në 30 lëvizjet e linjës së rritjes së flokëve (mbrapa) në supet e tij.

Earlobes dhe krahë hundë nuk janë për t'u besuar masseurs joprofesionale, pasi që atje, sipas shkencëtarëve kineze janë pika shumë të rëndësishme të energjisë.

Fërkoni pjesën e prapme

Bojë uji opake Massage e pasme dhe trupit për të bërë veten vullnetin tuaj, për ta vënë atë butë, problematike. Por procesi duhet të jetë i njohur për ju, madje edhe në rast të rekursit ndaj personelit të shërbimit të kualifikuar. bojë uji opake kineze masazh, i cili zhvillohet në trup, kërkon përgatitjen e lëkurës me një vaj të veçantë.

fërkoni scrapers mbrapa
Lëvizjet stroking paraprake për ngrohjen.

 1. Duke filluar nga rruaza 7 të qafës së mitrës në coccyx, lëvizjet e tharë scraped bërë 10-15 repetitions.
 2. Tërhiqen nga shpinë 2 - 3 cm dhe paralelisht për të kryer lëvizje të ngjashme në të djathtë dhe të majtë.
 3. 30-35 kohët e blades në sqetull.
 4. Hand dhe për të përcaktuar hapësirat ndër brinjëve e shpinë për bark të shpenzuar 6-7 lëvizjet.
 5. Kompletimi lëvizjet e intensitetit më të vogël nga qëndra në anët e pasme.

Në varësi të reagimit të lëkurës (ose numri i sha në largim, sipas terminologjisë kineze), ju mund të përdorni një locion qetësues ose krem.

Procedura efekt bojë uji opake

Përmirësimi rrjedhjen limfatike dhe qarkullimin e gjakut, duke reduktuar ënjtje dhe heqjen e vrull muskujve, një efekt pozitiv në sistemin nervor qendror dhe përmirësimin e ngjyra e lëkurës dhe statusin e saj - kjo është një pjesë e vogël e asaj që ndodh me trupin pas masazh.

Skin gjendje të përsosur
Skin gjendje të përsosur

Ajo është konsideruar më e mirë sigurisht bojë uji opake respektimi vjetore prej 10 procedurave. Çdo seancë të njëpasnjëshme është kryer pas përfunduar zhdukjen "pika Sh.A", si rregull, nga 3 deri në 5 ditë.

Pas një masazh, të veshin veshje të ngrohtë e bërë nga pëlhura natyrore dhe për të shmangur draftet. Mos e merrni një dush dhe banjë për 5-6 orë pas masazh. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të mos për të kufizuar futje fluide, sepse trupi vazhdon pastrimin e saj dhe ajo ka nevojë për të hequr qafe të produkteve prishjen e trupit të energjisë negative.

Kundërindikimet për masazh bojë uji opake

Në tregun rus të bukurisë dhe masazh shërbimeve, kjo procedurë nuk ka ardhur shumë kohë më parë, por ende arritur të fitojë tifozët e tyre. Pas leximit ose dëgjimit komente pozitive, nuk nxitojnë për të provoni atë për veten tuaj.

Kineze masazh bojë uji opake, edhe pse djaloshi është mjekësi tradicionale, por përdoret vetëm në mënyrë rigoroze në dëshminë. Së bashku me këtë ka një numër të contraindications. Ju duhet të jenë të njohur me këto pika për të shmangur pasojat e pakëndshme. Kryerja e një sesion të lashtë bojë uji opake masazh kineze do të jetë e pamundur nëse keni:

 • plagët e lëkurës janë të pranishëm, bruises mëdha dhe shkurtimet;
 • Nuk janë sëmundjet infektive;
 • ka një tendencë për të reaksioneve alergjike, kur të ekspozuar të lëkurës;
 • hipertension dhe / ose dridhje;
 • numër pamjaftueshme i trombociteve gjakut (trombocitopenia);
 • shtatzënisë në çdo drejtim dhe menstruacioneve - si një arsye për të braktisur këtë masazh.

Në Azi e sotme, ky ritual është mbajtur pothuajse universalisht si një masë parandaluese për mbajtjen e një jetese të shëndetshme. Rezultati nuk ka të bëjë një pritje të gjatë, jetëgjatësia e banorëve që jetojnë në këtë pjesë të botës, në mënyrë të konsiderueshme më të larta se ajo e evropianëve. Thjeshtësia relative në dizajn na lejon për të mësuar nga zotërit kineze dhe për të arritur rezultate të prekshme në territorin e saj.

Ajo do të jetë interesante:   Butterfly DUART VET prej letre

Video: Chinese bojë uji opake masazh litsa- teknikë e trajnimit

Teknikat masazh bojë uji opake mbi kurrizin e tij - YouTube

Shkolla e masazh "kinesis". Kurse në masazh Minsk.

Mësues Nikolai Poltorzhitskaya - masazhist, specialist Aplikuara Kinesiology.

Masazh bojë uji opake: Teknologji, contraindications DHE KOMENTE

Massage bojë uji opake - një masazh tradicionale kineze. vlerësime të ndryshme rreth masazh bojë uji opake - një arsye për të eksploruar më tej efekt në trup, të mësojnë në lidhje me procedurën dhe contraindications.

pajisje masazh

Për të përdorur pjatë masazh bojë uji opake (gërmuesit e dheut) e bakri, guri natyror (nefrit, opal) ose bri të kafshëve. Healers e Kinën e lashtë janë përdorur për këto qëllime, dhe monedha bakri. Përpara se të kryeni procedurat e aplikuara në lëkurë një vaj të veçantë. Lëvizjet janë kryer në të njëjtin drejtim. Teknika është praktikuar bojë uji opake tri lloje të ekspozimit:

 • se-gua - me presion të fortë, lëvizja e kruajtëse (fletët) prerjes
 • Bu-gua - dritë i ngadalshëm,
 • Pin-boo - presioni është i fortë, lëvizjet e ngadalta.

Koha e procedurës - 15-25 minuta. Kursi - 5-10 seanca.

Ekzistojnë tri lloje të bojë uji opake masazh:

 • kozmetike,
 • parandalues,
 • diagnostikues dhe trajtimi.

Bojë uji opake masazh: nuancat e procedurës

Demonstration masazh Master bojë uji opake.
Demonstration masazh Master bojë uji opake.

Bojë uji opake është përkthyer si "për të hequr të gjitha gjërat e këqija." Teknika e performancës përfshin sekretim intensiv të toksinave nëpërmjet lëkurës. Ky proces prodhon efekte anësore që shkaktojnë një reagim të përzier pacientë pastërvitur. Këto efekte anësore përfshijnë:

 • erë për shkak të lëshimit të toksinave,
 • shenjat e ndritshme të kuqe që shfaqen në ndarjen e acidit laktik,
 • bruising në vendin e njolla të kuqe që zhduken brenda 2-4 ditë (çdo seancë pas mbahet pas zhdukjen e plotë të gjurmëve të procedurës së mëparshme)
 • dhimbje (në këtë drejtim, Testimonials pacientëve janë shumë të ndryshme dhe janë të përcaktuara nga niveli i pragut dhimbje)
 • lodhje, të krahasueshme me ndjenjat pas kryqit.

Pas bojë uji opake masazh (6 orë) nuk është e rekomanduar për të marrë një banjë ose dush.

Për toksinave intensive të prodhimit janë të këshilluar që të pini mjaft të ngrohtë.

Indikacionet për procedurën

masazh bojë uji opake

Parandaluese dhe kozmetike bojë uji opake të bëjë pa indikacione. Këto lloje të masazh çlodhur, lehtësimin e stresit, rritjen e vitalitet.

Terapeutike dhe diagnostike bojë uji opake është treguar për:

 • ënjtje,
 • mbipeshë,
 • spazma e muskujve,
 • sëmundjet vaskulare,
 • dhimbje të përbashkët,
 • dhimbje në shpinë,
 • Shkeljet të sistemit nervor qendror,
 • pagjumësi,
 • sëmundje të zemrës,
 • wilting dhe sagging lëkurës.

efekti i bojë uji opake masazh

Rezultatet e rrjedhës së bojë uji opake masazh:

 • pastrimin dhe detoksifikimin e trupit,
 • humbje peshe,
 • metabolizmin e përmirësuar,
 • përtëritje e indeve,
 • kurajo, durim,
 • zhdukja e celulitit,
 • Stabilizimi psikikë stresi.

contraindications

Bojë uji opake Massage është kundërindikuar në:

 • presioni i ngritur,
 • zvogëlimin e numrit të trombocitet në gjak, i shoqëruar nga problemet që lindin kur ndalur gjakderdhje (trombocitopenia)
 • edemë cerozë mëlçisë,
 • plagë të hapura në lëkurë, acarim, reaksioneve alergjike dhe dëmtime të tjera,
 • frakturat për të përfunduar fusion,
 • përkeqësim të sëmundjeve të lëkurës,
 • sëmundjeve infektive.

bojë uji opake të pavarur dhe profesional

Efektet e mësipërme bojë uji opake tipike për llojin mjekësore diagnostikuese të masazh. Spektri i veprimit të trajtimeve kozmetike dhe parandaluese në mënyrë të konsiderueshme më të gjatë. Trajtimet mjekësore dhe diagnostifikimit të kryhen nga mjeshtri trajnuar praktikues, jo terapist, gjatë fundit përplasje. Në këtë rast, eliminuar ndikimin negativ të procedurës - mjeshtri është duke monitoruar nga afër reagimin dhe gjendjen e pacientit. Diagnostikuar sëmundjen pa kualifikim nuk është e mundur, për këtë arsye, nuk mund t'i besohet "fitimprurës", që ofron vetë-mësohet.

Bojë uji opake - ky efekt intensive në trup, kështu që masazh (duke përfshirë mjekësore, kozmetike dhe parandalues) është kryer me kujdes. Deklaratat optimiste se bojë uji opake për të mësuar vetë-masazh është e lehtë, e pabazë - madje edhe për procedurat kozmetike kërkojnë trajnim.

zgjedhur me kujdes të naftës dhe një pjatë (kruese) për bojë uji opake. Çmimi për produkte të tilla në dyqanet është e ndryshme. nuk duhet të jenë të orientuara në kosto, dhe certifikatat. Disa simulojnë guri natyror ose lidhjet e bakrit përmbajnë aditivë të dëmshme për trupin. Theu gjatë kruese plagos procedurat e indeve. vaj i përshtatshëm bojë uji opake nuk përmban komponente toksike. Simptomë përbërjen natyrore - kushtet e magazinimit (e nevojshme për të shmangur ekspozimit të drejtpërdrejtë në dritë ultravjollcë, për t'i bërë ballë temperaturë, nuk duhet të kalojë jetën raft dhe kështu me radhë.)

No tags për këtë post.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *