Mushrooms Lactarius photo Rufus dhe përshkrim se si të përgatiten

Author: | 2018/08/27

Apple Recetë byrek me fotoOchen recetë popullore Charlotte me mollë, tortë e shijshme, salcë dhe nezhnyymaster-recipes.comSkryt Ads
Cake për 15 minuta! Shih tortë videoVideoretsept shpejtë pa pjekje! Provo dhe të mos jetë i zhgënjyer! SalatySupyVtory blyudaVypechkahlebosoul.ruSkryt Ads

Lactarius Rufus ( Lactarius Rufus ) - mushroom me djegie, shije djegës, i njohur me emra të tjerë. Për shembull, qumështi kërpudha-gorchak . "Karoўkoy" emrat e prekur në gjuhën Bjellorusisht, kjo kërpudhat. Shumë njerëz nuk mbledhin Rufus Lactarius, duke e konsideruar atë të vogël këpurdhë apo kërpudha për ushqim. Jo të gjithë e di se ajo - ngrënshëm kërpudha Kategoria IV. Konvertimi Referenca-perëndimore përcaktues kërpudhave në mënyrë unike përfshijnë Lactarius Rufus (si shumica e kërpudhave me latex) deri kërpudha pangrënshëm dhe madje edhe helmuese.

Lactarius Rufus
Lactarius Rufus, foto nga grup të kartolinave "ekskursion në natyrë. kërpudha "

Përshkrimi i Lactarius Rufit

Hat. diameter me 11 cm (zakonisht deri në 8 cm) Cap. Kërpudha e re është pak konveks, si rritja bëhet gyp-përfundoi me buzë brenda. Në qendër ka një xhungë, e cila është një nga shenjat dalluese të Lactarius Rufit. hat butë ngjyrë të kuqe-kafe apo gështenjë-kafe. Pllakat janë të ndritshme të kuqe-verdhë ngjyra. Ata mund të qëndrojnë për një kohë shtresë bardha në mosmarrëveshje. Të rinjtë kërpudha cap buzë prej kadifeje.

Pulp. Mishi Firma Lactarius Rufus ngjyrë gri-të bardhë. Nën lëkurë ajo mban kapakun ngjyra. Me moshën, mishi merr një ngjyrë të kuqërremtë-kafe. Ai përmban të bollshme djegur llogore të bardhë që djeg buzët. Prania e saj gjithashtu (si spikatur përplasem) është një nga karakteristikat kryesore të dallimeve të ngjashme Lactarius Rufus kërpudha mbi të. Erë gorkushek dobët. Disa njerëz e gjejnë të pakëndshme, ndërsa të tjerët nuk i kushtoj vëmendje atij. Kërpudhat është e rrallë çudi.

Leg. Veshja e sheshtë rrjedhin cilindrike (gjatësi 10 cm) është lehtë se kapakut. gorkushek ri është e fortë, atëherë ai bëhet i uritur. Në fund të këmbëve janë parë shpesh off-bardhë ndjerë miceli.

Vendndodhja dhe gorkushek koha e rritjes

Lactarius Rufus - kërpudhat, për të cilin ata thonë se ajo është në rritje në të gjitha pyjet. Kjo është veçanërisht shumë, ku ka pemë pishe, toka është e mbuluar me myshk, liken dhe pemë. Ashtu si Lactarius Rufit dhe pyje të përziera, veçanërisht me lagështi. Lactarius Rufus ndodh në formë individuale apo familje. fruiting Mushroom tepri nga qershori deri në tetor, vazhdon të rritet edhe pas ngricat e vjeshtës.

Në Rufit Lactarius ka veta kërpudha-binjakët. Për shembull, ngrënshëm mishi mlechnik kuq (Gladyshev). Dallimet kryesore mlechnika: hat baltak lagur pa protuberancë. Ka dallime të tjera, për shembull, qarqe mezi të dukshme të errëta mbi kapak, këmbë më të shkurtër, më pak shije të hidhur, dhe të tjerët.

Kujton Rufus Lactarius dhe kamfor mlechnik . Kjo këpurdhë vogël ushqimor ka një kapele të kuqe-kafe me tehe me onde. Hat në një kodrinë të vogël, e cila është më e vogël se ajo e Lactarius Rufit. lëng qumështi më i holluar me ujë dhe e ëmbël. Mushroom erë të këndshme, ajo është në krahasim me një lule.

mlechniki tjera, ngrënshëm dhe jo-ushqimor, gjithashtu kanë disa ngjashmëri me Lactarius Rufit. Por dallimet janë shumë më të mëdha.

Recipes kriposje gorkushek

Lactarius Rufus përshtatshme për pickling. Më shpesh marinuar ose i pjekur në skarë e tyre pas njomje paraprak dhe valë. Në vitet ligët mes valëve apo rritjen fisnike kërpudha të Lactarius Rufit shumë njerëz janë të shpëtuar. Sapo kam biseduar me gratë që erdhën nga pyjet me kova plotë gorkushek. Ata thanë se në verë ata nuk kanë kohë për të shkuar për kërpudha "vërtetë". Kështu që ata shpesh të drejtuar në fshatin më të afërt në pyll, një gjysmë ore për të mbledhur një kova pak gorkushek për kriposje.

Këto gra më tha se ata do të thith Rufus Lactarius në frontin e kriposje, ose në kërpudhave është hidhërim.

Metoda Hot kriposje

Lactarius Rufus mirë hot-kripë. Ky opsion nuk do të anulojë para-njomje kërpudha. Për këtë qëllim ata janë të larë mirë, të prerë pjesën e poshtme të këmbës, prerë në copa kapak të mëdha dhe të derdhur në ujë të ftohtë. Thith për 5 - 6 ditë. Uji është ndryshuar të paktën dy herë në ditë. Është e nevojshme për të hequr latex djegur. Pas njomje Rufus Lactarius mund të kripet.

Së pari, Lactarius Rufus shpëlarë me ujë të pastër, kapele mesme (në këmbë lënë më pak se 2 cm) dhe zier për 30 minuta në ujë të bollshëm të kripur. Nga koha në kohë ata janë të përziera, në mënyrë që ata nuk janë djegur. Pas se kërpudhat me supë ftohur, dhe hedh në një kullesë.

Ngjitur Rufus Lactarius përhapur në këtë mënyrë në një kavanoz qelqi (smalt kovë, një mund ose tenxhere). Hidh ato me kripë (50 g për 1 kg kërpudha të freskëta) nga duke shtuar karafil hudhër, kopër, karafil, allspice, etj janë të vendosur në pjesën e poshtme të gjethet e rrush pa fara e zezë dhe rrikë. Mushrooms të mbuluar gjethet e lartë e rrush pa fara e zezë (rrikë). Ndonjëherë ata vënë një pecetë të pastër leckë. Në mënyrë që të kërpudhave janë mbajtur në ujë me kripë, por jo pop up, nevojat e ngarkesës. Ajo është vendosur në një klub druri apo një pjatë të përmbysur balte.

Paketime me kërpudhave mbahen në një vend të ftohtë (5 - 7 ° C). ju nuk mund të largohet në kripur të ngrohtë, si kërpudha shpejt të kthehet thartë. Nëse është e nevojshme, për të shtuar anije sasinë e kërkuar të ftohur ujë të vluar i kripur. Duke dalë myk pastruar (fshihen me një leckë të lagur me vodka) dhe rrethit (pjatë) lahen dhe zgjedha.

Miqtë e mi të nxehtë kripur Lactarius Rufus vetmja mënyrë. Ata mbajnë kavanoza në frigorifer. Në krye të kërpudhave gatuar dhe i ftohtë derdhi vaj luledielli (pa erë) ose pluhur derdhur mustardë. mbyllur më pas me letër apo plastike të trasha shkronja kapitale.

mënyrë të ftohtë për kriposje gorkushek

Rufus Lactarius, të cilat janë të dashur për turshi mënyrë të ftohtë, të jetë i sigurt për të thith 5 - 6 ditë. Përndryshe, jo çdo hidhërim vullnetin. Uji është ndryshuar çdo 4 - 5 orë.

Ajo do të jetë interesante:   Kartolina duart HAPPY njeri i moshuar

kërpudha ngjyhet larë përsëri dhe vendosen në një enë kapele në rënie. Çdo shtresë (trashësi 5 - 7 cm) me kripë dhe hudhër karafil. Shuma totale e saj - rreth 50 g për 1 kg kërpudha të freskëta. Në krye me rrush pa fara gjethe, qershi, dhe rrikë, hudhër, kopër, karafil dhe piper. Bay fletë nuk është për të gjithë në kërpudha të kripura. erëza në krye të hedhur një klub druri (pjatë) dhe peshën e një peshë të tillë që e bëri shëllirë.

Ju mund të raportojnë në kërpudha të freskëta në enë, e cila tashmë kripur Lactarius Rufus. Për ta bërë këtë, pasi shëllirë është drenazhuar dhe pastrohet në kohën e rrethit me ngarkesës (nga loja e mëparshme). Ata vënë në një kërpudhave të freskëta. Natyrisht, koha pickling do të rritet. kripur ftohtë Lactarius Rufus gati në 40 - 50 ditë. Ata janë marrë shijshme.

Në fund dua të theksohet se shkencëtarët përdorin Rufus Lactarius për të prodhuar substanca antimicrobial. Përgatitjen e një ekstrakt prej tij për frenimin e rritjes së patogjene që shkaktojnë tifoid dhe paratifoid.

© A.Anashina. Blog «Moscow», www.podmoskovje.com

© "Moska", 2012-2018. Tekstet kopjimi dhe fotografitë ndalohet faqe podmoskovje.com. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

♦ Kategoria: Mushrooms.

PËRSHKRIMI e kërpudhave me fotografi / kërpudhave ushqimor, manaferrat, herbs

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 05.15.2018

Morels (Latin morchella.) - një gjini e familjes kërpudhave Smorchkova, pezizales rendit klasës Pezizomycetes, Departamenti i marsupials. Nga numri i specieve të gjinisë është përfshirë diskutim.

Të gjitha kërpudha / kërpudhave ushqimor / kërpudha helmuese

Mokhovikov - një kërpudhat që i përket departamentit Basidiomycetes, agaricomycetes klasës, rendi boletovye, boletovye familja (Latin Boletaceae.).

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 07.19.2017

(. Latin suillus) Boletus - kërpudhave që i përkasin departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasës, rendit boletovye, familja suillaceae, greasers gjini.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 02.28.2017

kërpudha gocë deti (kërpudha gocë deti) - një kërpudhat që i përkasin Bazidiomikota- departamentit, agaricomycetes e klasës, agaricales rendit, familjare apo pleurotaceae plevrotovye, figolistnaja vjetër Pumpkin (lat Pleurotus.). Këto kërpudha të rritet në të egra apo edukuar artificialisht.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 01.23.2017

kërpudha shiitake - kërpudhave ushqimor, të cilat i përkasin departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasë, agaricales rendit, familjes marasmiaceae, gjini lentinula. Emri Latin: Lentinula edodes (Berk.) Pegler, 1976.

Të gjitha kërpudha / kërpudhave ushqimor / kërpudha helmuese

Blewits (triholoma) - kërpudha, e cila mund të jetë ose të ngrënshëm ose helmuese. blewits Mushrooms përkasin departamentit Basidiomycetes, agaricomycetes klasës, agaricales rendit, familjes ryadovkovye, blewits gjini.

Të gjitha kërpudha / kërpudhave ushqimor / kërpudha helmuese

Mushroom-ombrellë për pjesën më të madhe është një kërpudha ngrënshëm, edhe pse ai ka helmuese look-alikes, dhe specie pangrënshëm. Kërpudhat i takon Bazidiomikota- departamentit, agaricomycetes klasës, agaricales rendit, champignon familjes.

Të gjitha kërpudha / kërpudhave ushqimor / kërpudha helmuese

Clitocybe ose klitotsibe (lat Clitocybe) -. Genus e kërpudhave, e cila përfshin edhe ushqimor dhe që shkakton vdekjen amanita helmuese. Clitocybe referohet Departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasë, agaricales rendit, ryadovkovye familjes.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 08.16.2016

Boletus, osinovik alias ose krasnogolovik - Emri i kombinuar i llojeve të ndryshme të kërpudhave të llojit Lektsinum: Ose leccinum (Latin Leccinum.).

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 07.09.2016

Edulis Boletus (Boletus Latin Boletus.) - llojin e kërpudhës që i takon Departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasës, rendit boletovye, boletovye familjes, gjini boletus. Kjo është më e gjallë përfaqësues i mbretërisë së kërpudhave.

Të gjitha kërpudha / kërpudhave ushqimor / kërpudha helmuese

Borovik (të sëmurë, boletus) (Latin Boletus.) - një gjini e kërpudhave që i përkasin mbretërisë së kërpudhave, Basidiomycetes departamenti, agaricomycetes klasës, rendit boletovye, boletovye familjes.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 05.22.2016

Truffle (zhardhok Latin.) - kjo është kërpudha më i shtrenjtë në botë, një delikatesë të rrallë dhe e shijshme, e cila ka një shije unike dhe aroma e fortë specifike.

Të gjitha kërpudha / kërpudhave ushqimor / kërpudha helmuese

Mushrooms - një kërpudhave që i përkasin agaricomycetidae klasës, agaricales rendit, champignon familjes, gjini kërpudha (Latin Agaricus.).

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 02.11.2016

Honey agaric në një përkthim nga latinishtja në mjetet ruse "byzylyk". Ky emër nuk është befasi, sepse kur ju shikoni në një trung peme, e cila zakonisht vendosen të qetë kërpudha, ju mund të shihni një formë të veçantë të kërpudhave në rritje në një ...

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 01.30.2016

Boletus (Leccinum) - është një fungus ushqimor që i përket lektsinum genus (leccinum) boletovyh familjes. kërpudha Emri vjen nga rritja e saj pranë rrënjëve thupër. Të gjithë anëtarët e familjes janë të ngrënshëm, dallime shumë të vogla në karakteristikat e shije.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 01.15.2016

Russula - ky departament agaricomycetes Basidiomycetes kërpudha e klasës, rendi russulovye (russulalnye, Russula), familja Russula, gjini Russula (Latin Russula.). Emri i tij rus i kërpudhave të marra për shkak të faktit se shumë prej tyre mund të hahet pas ...

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 11.16.2015

kërpudhave kuq (kashtanovik, Gyroporus Castaneus) (shqip Gyroporus castaneus.) - ajo është e kërpudhave ushqimor, i referohet formën e tubulare, Giroporus llojit, familjes Boletovyh.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 10.29.2015

shafran Mushroom - është një nga më të shijshme dhe të njohura në Rusi kërpudha. Ginger është një lider në shije dhe vlera ushqyese, ajo nuk shkakton një ndjenjë e shurdhim në stomak.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 10.17.2015

Amanita Caesarea, kërpudha mbretërore, Amanita Caesar Caesarea kërpudha (Latin Amanita caesarea.) - e gjithë kjo është emri i kërpudhat ushqimor që i takon departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasë, agaricales rendit, familjen Mukhomorov, gjini Amanita.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 05.09.2015

(. Latin: Cantharellus) Chanterelle - kërpudhave që i përkasin departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasës, rendit kantarellovye, lisichkovye chanterelles familjes, gjini. Këto kërpudhave janë të vështira për përzierje me të tjerët, pasi ata kanë një pamje shumë të paharrueshëm.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 08.11.2015

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 07.08.2015

Cep thupër apo kolosovik (Latin Boletus betulicola.) - kjo është një kërpudhat ushqimor që i takon departamentit të Basidiomycetes, agaricomycetes klasës, rendit boletovye, boletovye familjes, gjini boletus.

Të gjitha mushrooms / kërpudhave ushqimor 07.07.2015

Rufus MUSHROOM Lactarius (Gruzdev hidhërim): FOTO Përshkrimi dhe si për të përgatitur

Agaric hidhur më gjerësisht i njohur si Lactarius Rufit, siç është quajtur Gorchakov, e kuqe Rufus Lactarius, Mountain Girl. Kjo ndodh në formë individuale dhe në grupe prej pyjet halore ose të përziera (me pisha, thupër, bredh). Periudha e rritjes është në fund të qershorit dhe në fund të tetorit. Ajo preferon vende me lagështirë, skajet e keneta, mshanistuyu pjellë.

Cap me një push të lehtë nga 3 deri në 10 cm. Në diametër në fillim ka një formë konveks me një breg dhe pastaj shtrirë konvekse me gungë të vogël akute vonë voronchatuyu hollë tehe drejtë. thatë sipërfaqe. matt, ngjyrë të kuqe-kuqe-kafe me një qendër të errët të kuqe-kafe dhe tehe të lehta. Në mot të lagësht të bëhet me shkëlqim dhe ngjitës.

Pllakat ishin të shpeshta, nuk e gjerë, adnate ose slaboniskhodyaschie. pllaka me ngjyra të parë të verdhë off-bardhë, të kuqe-kafe me një lulëzim të bardha mbi spore fungale.

Rrjedhin ka një gjatësi prej 5-9 cm. Diametër dhe rreth 2 cm .. formë cilindrike, struktura, së pari të dendura dhe të qëndrueshme, pastaj të uritur. Ngjyra është e njëjtë me atë të cap. Në bazë të këmbës pak thickened, pak më e errët, ajo ka një push të bardhë.

Mishi është e fortë, thërrmueshëm dhe ka një erë të Woody dhe një shije të hidhur. Në kafshët e reja mishi ngjyra të bardha, pjell vjetër ose kafe. Bujarisht ndan latex bardhë, shumë djegës dhe të hidhur. të ajrit lëng nuk ndryshon ngjyrën.

Përdorni në kripur dhe turshi. Ajo kërkon njomje paraprak në ujë të ftohtë, e ndjekur nga valë të paktën 15 minuta.

Ajo do të jetë interesante:   GPA ÇFARË ËSHTË NË SHKOLLË

cilësi terapeutik fungus për shkak të prani të një substance të aftë për të ngadalësuar rritjen e bakteret patogjene (si Staphylococcus aureus, Escherichia coli dhe bari shkopinj).

Foto dhe fotot e hidhur Gruzdev (Rufit Lactarius)

Photo gorkushek rritje në katin halore pyll
photo gorkushek

Shiko të lartë dhe në fund të hidhur agaric
Shiko të lartë dhe në fund të hidhur agaric

pyll Photo gorchanok
pyll Photo gorchanok

Rufus Piktura Lactarius në periudha të ndryshme të zhvillimit
Rufus Piktura Lactarius në periudha të ndryshme të zhvillimit

Përshkrimi directory Rufit Lactarius
Shih gjithashtu:

Rufus MUSHROOM Lactarius: Përshkrimi, vendi i shpërndarjes, PHOTOS

Mushroom Lactarius Rufus vetëdije ka një emër - kjo reflekton shijen e saj të veçantë. Përshkrimi, shpërndarjes, kohën e mbledhjes, metodat e përgatitjes. Pyjet dyshe gorkushki.V pazakontë mbretërinë përfaqësues kërpudha të ngjajnë një kryq në mes të një këpurdhë, volnushki dhe Russula - një Rufit kërpudha Lactarius. Stumble ajo mund të çdo kërpudha, por shumë për të shmangur të mbledhur. Arsyeja - një shije të veçantë. Në Evropë, kjo kërpudhat është konsideruar krejt pangrënshëm. Megjithatë Lactarius Rufus hahet mund të jetë. Ku është mbledhur këtë kërpudhat, se si të gatuaj, se si duket - në materialin e mëposhtëm, ne do të përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve.

përshkrim

Lactarius Rufus (Lactarius Rufus) - agaric Familja Russula përkasin gjini Mlechnikov. Në Rusi, ajo i takon kategorisë IV kërpudha kushtimisht ushqimor, por udhëzon huaja pothuajse unanimisht njohin atë pangrënshëm. Kjo kërpudhat ka disa emra të përbashkët: ajo quhet penny hidhur, Mountain Girl, Rufus Lactarius kuqe, Gorchakov. Pothuajse të gjithë prej tyre ishin në mesin e njerëzve dhe në fjalimin e shkencëtarëve për shkak të shije të veçantë karakteristike të kërpudhave - hot-kaustike.

kerpudha Lactarius rufus

Directories japin Rufus Lactarius mëposhtme përshkrim:

 • hat anëtarë të rinj të një specie me një breg vuri harkuar në mes, në kërpudha të rritur ajo është e sheshtë me qendër në depresion - Bump është ruajtur. Në një ditë me diell sipërfaqja është e thatë dhe të butë në të prekur, me një qime të lehta, në një mot të lagësht - ngjitës dhe me shkëlqim. kapele Edge tucked brenda. Dimensionet e tij janë relativisht të vogla - deri në 10 cm në diametër, megjithëse mostra individuale të arrijnë 12 cm ngjyrë kafe-kuqe lëkurë ;.
 • Leg qetë, cilindrike-formë, banesë, zakonisht jo më shumë se një lartësi prej 8 cm dhe një trashësi prej 1.5 cm, me një push të lehtë. Në këmbët e pjekur gorkushek brenda një zgavër. Ngjyra është zakonisht shumë më e lehtë se të lëkurës në Hat - kuqe, rozë, me një kontakt të ndryshk, por mund të jetë të njëjtën ngjyrë si kapelë. Kërpudha të rinj këmbë shpesh pothuajse të bardhë;
 • mishi kafe hije gorkushek pothuajse të bardhë apo të lehta të vogël dhe të errët - për të pjekur. Ajo është e dendur dhe i brishtë, ka një aromë të lehtë të drurit. Në kapërcyell çast ndan sasi të mëdha të një llogore qumështi të bardhë, shumë i thellë dhe shije të athët. Pas lëng përfundimisht prerë ngjyrë nuk ka ndryshuar;
 • të dhënat janë shumë shpesh të ngushta, pak pjerrësi poshtë në këmbë, i zbehtë kuqe-verdhë ngjyrë në kafshët e reja, pastaj kafe të lehta dhe kafe - nga pjekur. Në gorkushek shumë të vjetër ata kanë një shtresë të bardhë;
 • sporet bardha, ovale.

Shpërndarja dhe fruiting sezon

Lactarius Rufus mund të gjenden në pothuajse çdo pyll ku ka një shtrat të mirë - ajo është gjetur në rripin halore dhe të përziera pyjeve. vend i preferuar i rritjes së kërpudhat - pyllin me pisha me tokë myshk, si dhe habitatet e likenet. Shpesh të hyjë në një marrëdhënie simbiotike me thupër.

kerpudha Lactarius rufus

kërpudha e para shfaqen në qershor dhe gjendet me bollëk në pyjet deri në tetor - ato janë rezistente ndaj acar. Rritet si familjet dhe të vetme. Rufus Lactarius - një nga speciet më të zakonshme oportune ushqimor Mlechnik. Interesant, kjo kërpudha është e rrallë çudi.

Që Lactarius Rufus ka tendencë për të grumbulluar në vetvete substanca të dëmshme, dhe në radionuclides të veçanta, atëherë ajo nuk mund të mbledhë pranë ndërmarrjeve industriale dhe pasojat lokale të Çernobilit pasojat.

specie të ngjashme dhe të ndryshme nga ato

Në mesin e numrit të madh të përfaqësuesve të mbretërisë kërpudha janë shumë reale gorkushek homologu. Kjo kamfor mlechnik ngrënshëm (Lactarius camphoratus) dhe marsh agaric (Lactarius sphagneti), si dhe pangrënshëm mlechnik mëlçisë (Lactarius hepaticus). Dallimi kryesor Lactarius Rufit, të nga të gjitha këto lloje - djegia lëng, djegie buzët dhe nuk ndryshojnë ngjyrë kur e ekspozuar ndaj ajrit (lëng hepatike mlechnika të verdhë). Nga kamfuri mlechnika atë erë të ndryshme - erë e para të rrënjëve të thata, ndërsa Lactarius Rufus - dru. Swamp agaric ndryshme nga nenet karakter që rritet në pyjet moçalore dhe nuk ka breg në qendër të cap.

përpunimi primar dhe përgatitja

Rufus Lactarius mund të kripet, marinoj, dhe nganjëherë - edhe tiganisje, edhe pse Metoda e fundit e përgatitjes është përdorur rrallë. Megjithatë, në mënyrë që të përgatisin ato dhe të shpëtoj të hidhësisë karakteristike të pranishëm për shkak latex, kërpudha kërkojnë njomje.

Marinoj Rufus zakonisht vetëm të rinj Lactarius. Salt mund të jetë edhe hot-dhe të ftohtë, por definitivisht më të mirë për të bërë atë me erëza. Duhet gatuar Lactarius Rufit, të kripura apo turshi mund të bëhet një dekoratë e vërtetë e tabelës festive.

Lactarius Rufus - një dhuratë e natyrës, e cila është e përshtatshme jo vetëm për ushqim, por përdoret edhe në mjekësi. indet e saj përmbante një substancë që ndikon në disa baktereve, përfshirë Staphylococcus aureus dhe. Pra, Rufus Lactarius mund të përdoret jo vetëm në ushqim, por gjithashtu do të jetë e dobishme për shëndetin.

Çfarë tjetër duhet të shikoni:

MUSHROOM Lactarius Rufus: ushqimor apo jo, përshkrimin, vendndodhjen dhe data ...

Lactarius Rufus \ u2014 është kërpudha mjaft e zakonshme ngrënshëm

Lactarius Rufus (Lactarius Rufus) - është i ngrënshëm mjaft e zakonshme në pyjet e kërpudhave vendin tonë i përkasin gjini ose Mlechnik Lactarius dhe familjen Russula (Russulaceae). Pothuajse të gjitha mbledhësit përvojë kërpudha janë përshkrim të vetëdijshëm gorkushi dhe e quajti atë gruzdom hidhur Gorchakov ose Gorjanki.

Përshkrimi dhe karakteristikat

Lactarius Rufus ka një mbulesë plan-konveks diametri i të cilit arrin 11-12 cm. Për mostrave rritur karakterizuar nga një funnel-, fileto, sipërfaqe të thatë e kuqe-kafe matte. Në pjesën qendrore të cap shpesh është vërejtur bregore tangy rrethuar nga përshtypja. mostra pjekur shpesh kanë një kapelë të kuqe të errët ose të kuqe-kafe me një të theksuar paksa zonë të lehta rrethore. Në sipërfaqe mund të ketë një lloj të imët-grooved, ngjyra e shurdhër Mat.

Mushrooms Lactarius Rufus: mbledhja (video)

Pulp Lactarius Rufus karakteristike aroma rrëshinor druri dhe praninë e zjarrit-kaustike, të bardhë lëng, shumë të bollshme qumështi. pllaka të ngushta janë të vendosura shpesh në organet e rinj fruiting kanë një ngjyrë të kuqe-verdhë. Me plakjen e targave bëhet kuqalashe-kafe ngjyrim me një shtresë mjaft të theksuar të verdhë-bardhë. Pjatë pak zbritur në këmbë dhe të përmbajnë një të shtypura off-bardhë spore.

Këmbë është relativisht e gjatë. Në fazën e zhvillimit të plotë të trupit të frutave, lartësia mesatare e cilindrike, të bardhë-tomentose, këmbët pubescent në bazën është rreth 6-8 cm me një trashësi mesatare prej 20 mm. Për mostra të rinj gorkushi karakterizohet nga një këmbë të ngurta të bardhë, dhe në kopje të vjetra të këmbës është i uritur, rozë apo ndryshk-ngjyra e kuqe. Shumë shpesh, këmbën Lactarius Rufus është e njëjtë me një ngjyrë hat.

Ajo do të jetë interesante:   Si për të pastruar tuba në banjë në blozë DUART VET

Shumë shpesh, këmbën Lactarius Rufus ka të njëjtin ngjyrim me një kapelë
Zona e rritjes

Gorkusha është mikorizobrazovatelem me conifers dhe birches. Më shpesh ajo rritet në plantacione halor dhe zonat pyjore. Ajo preferon tokat acid pyjore. Specie ka një mjaft e përhapur në shumicën e rajoneve të vendit tonë dhe në mesin speciet që hasen më shpesh mlechnikov.

Gjatë masa e fruiting aktive ndodh në verë dhe në dhjetë ditët e para të vjeshtës. Duhet të theksohet se një tipar karakteristik i Lactarius Rufit është aftësia për të në mënyrë më aktive të grumbulluar izotopet radioaktive, kështu që mbledhja e organeve fruiting e Lactarius Rufit në zona me sfond rritjen radioaktiv është rreptësisht e ndaluar.

Si maja Lactarius Rufit (video)

Ngjashmëria me specie të tjera

connoisseurs papërvojë dhe rishtar "gjuetia e heshtur 'gorkushu kuqo mjaft shpesh ngatërrohet me organet fryt i një ushqimor kamfor ose qumësht kërpudha Lactarius camphoratus. Megjithatë, kohët e fundit tul ka një aromë relativisht të theksuar të rrënjëve të thata. mushrooms kamfor janë kërpudha ngrënshëm, por për shkak të shijes specifike dhe prania e sasive të mëdha të latex, nuk i përkasin kategorisë së kërpudhave të njohura nga kërpudha të brendshëm.

Lactarius Rufus gjithashtu ka ngjashmëri me të zakonshme në mlechnikom vendin tonë portokalli badiosanguineus agaric ose Lactarius, organeve fruiting që kanë të fortë kuqalashe-kafe kapelë errësirë ​​me një pjesë dhe të kuqe të errët qendrore rrjedhin. këmbë me ngjyrë. Në Lactarius Rufus mjaft e vështirë si agaric marsh ose Lactarius sphagneti. Ajo ka për t'u ngjyrosur të ngjashme dhe të rritet në tokë me lagështirë dhe kënetore në zonat pyjore bredh apo pishe.

Papërvojë dhe rishtar connoisseurs e "gjueti të qetë, mjaft shpesh të hutuar kuqo gorkushu me organet fryt i një ushqimor camphoratu kamfor ose qumësht kërpudha Lactarius

Shumica e burimeve përfshijnë kërpudha Lactarius Rufus me kusht ushqimor, kategoria e katërt, e cila është shkaktuar nga vlera shumë të lartë ushqyese dhe shije performancën mjaft mediokër. Megjithatë, organet fruta janë përdorur gjerësisht për pickling, dhe pickling të kryhet vetëm pas pretreatment. trajtimin e duhur konsiston në valë ose ngjyhet tërësisht në disa ujëra, dhe lejon shpëtoj organeve hidhura fruta dhe latex bollshme.

Rufus Lactarius mund të jenë të përgatitur në shumë mënyra
Është e rëndësishme të mbani mend se gorkushi u ngjyhet dhe nuk ngjyhet

Ndryshimet në mënyrë të shpeshta të ujit të nevojshëm për katër apo pesë ditë. kërpudha të ziera mund të jetë tri herë larja e detyrueshme nën ujë të rrjedhshëm. Një rezultat i mirë jep përdorimin e dy metodave të para-trajtimit të organeve fruiting, i cili siguron liri të plotë nga trishtim e natyrshme në këtë lloj të kërpudhave. Një tipar karakteristik është ndryshimi në ngjyrë të organeve fruiting në procesin e kriposje në një ngjyrë kafe të errët.

Ka pronës vlefshme Lactarius Rufus tjera. Lactarius organet Rufus fruiting përmbajnë një sasi të mjaftueshme të agjentit të antibiotikëve, e cila është në gjendje të ushtrojë një efekt trishtues mbi një shumëllojshmëri të baktereve. Përveç kësaj, tul kontribuon në ndalimin e rritjes së kulturës së Staphylococcus aureus, kështu që në disa zona përdorimi i Lactarius Rufit në qëllime terapeutike ose profilaktike është kërkesë të mjaftueshme.

Marinuar Rufus kërpudha Lactarius: recetë (video)

Galeria: kërpudha Lactarius Rufus (25 photos)

IMAGES CORRESPONDANT Mushrooms një foto Lactarius Rufus dhe përshkrim se si të përgatisin

Duke Zhvilluar: fishermanyou

Licencë: e Lirë

Rating: 1.0 / 5 - 1, vota

App Details

version1.0
madhësi7.1 MB
Release Date7 dhjetor, 17
kategoriLibra & Referenca Apps

Lejet App:
Lejon aplikime me një bazat e rrjetit të hapur. [Shih më tepër (3)]

Përshkrim nga zhvilluesi:
Mushrooms: Mushrooms boletus, boletus Si për të identifikuar false, sa kohë, dhe se si të gatuaj Aspen duket si krasnogolovik ku mund të shikoni Kërpudha (... [Lexo më shumë / shih përkthehet ]

App preview ([të parë të gjitha 5 screenshots])

Në lidhje me këtë app

Në këtë faqe ju mund të shkarkoni Kërpudha dhe të instaloni në Windows PC. Mushrooms është libra falas & pagese Reference, i zhvilluar nga fishermanyou. Versioni i fundit i Mushrooms është 1.0, u lirua më 2017-12-07 (përditësuar më 2018-07-16). numri i vlerësuar i shkarkimeve është më shumë se 10. Vlerësimi i përgjithshem i kërpudhave është 1,0. Në përgjithësi shumica e Apps të lartë në Android Store kanë vlerësim të 4 +. Ky aplikacion u vlerësua nga përdoruesit 1, 1 përdoruesit e kishte vlerësuar atë 5 *, 1 përdoruesit e kishte vlerësuar atë me 1 *. Versionet e vjetra të kërpudhave janë gjithashtu në dispozicion me ne 1.0

Si të instaloj Mushrooms në Windows?

Udhëzim se si të instaloni Mushrooms në Windows XP / 7/8/10 PC & Laptop

Në këtë post, unë jam duke shkuar për të ju tregojnë se si ta instaloni Mushrooms në Windows PC duke përdorur Android App Player tilla si BlueStacks, NOx, KOPlayer, ...

Para se të filloni, ju do të duhet për të shkarkuar APK installer fotografi, ju mund të gjeni butonin Shkarko në krye të kësaj faqe. Ruaje atë të lehtë për ta gjetur vendndodhjen.

[Shënim]: Ju mund versionet Gjithashtu të vjetër pa e app në këtë fund të kësaj faqe.

Më poshtë ju do të gjeni një të detajuar udhëzues hap-pas-hapi, por unë dua të ju jap një pasqyrë të shpejtë se si funksionon. Të gjitha që ju duhet është një emulator që do të matem një pajisje Android në Windows PC tuaj dhe pastaj ju mund të instaloni aplikacione dhe e përdorin atë - ju shihni se ju jeni në të vërtetë duke luajtur atë në Android, por kjo nuk shkon në një smartphone ose tabletë, ajo shkon në një PC.

Nëse kjo nuk funksionon në PC tuaj, ose ju nuk mund ta instaloni, komentoni këtu dhe ne do t'ju ndihmojë!

Udhëzues hap pas hapi ta Instaloni Mushrooms përdorur BlueStacks

 1. Shkarko & Install BlueStacks në: //bluestacks.com
 2. Hapni skedarin APK: Double-click file APK për të nisur BlueStacks dhe instaloni aplikacionin. Nëse dosja juaj APK nuk ka automatikisht BlueStacks hapur, right-click mbi atë dhe zgjidhni Hap me ... Kërkoni për BlueStacks. Ju gjithashtu mund të drag-and-drop file APK onto ekran të Bluestacks shtëpi
 3. Pas instaluar, vetëm klikoni Run për të hapur, ajo punon si një hajmali: D.

Si për të instaluar Mushrooms në Windows PC duke NoxPlayer

 1. Shkarko & Install NoxPlayer në: //bignox.com. Instalimi është e lehtë për të kryer.
 2. Drag skedarin APK për të NOx dhe të heqë atë. File Manager do të shfaqen. Klikoni butonin Folder Open XXX nën shenjën e file që kthehet blu.
 3. Pastaj ju do të jetë në gjendje për të instaluar APK qe sapo shkarkuar nga kompjuteri juaj për Nox apo veprim / kopjoni skedarin në vende të tjera në Nox.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *