SI për të mbledhur kërpudha të bardhë në rajonin e Moskës

Author: | 2018/08/23

Vjeshtë - kohë e Agaric mjaltë, kërpudha të qumështit, volnushek dhe kërpudha. Por, për disa arsye, dua të thirrni bardhë shportë!

Moscow - rajon i pasur kërpudha. fun sezonale, por tepër popullor. Një biletë në tren ose një çift litra benzinë ​​- dhe të gjithë këtë tokë e juaja. Kristal e qartë, i shijshëm ajrit Rowan vjeshtë dhe web brishtë. Lirë palestër - shpatet, shpatet dhe shpatet përsëri. Të gjitha në një paketë - një pjesë e rënies së shëndetit, trajnimin e muskujve dhe zemrës dhe terapia me doza më të larta të oksigjenit, një eksperiencë të paharrueshme ... dhe kova, shporta, backpacks kërpudhave!

"A jeni të vërtetë duan për të mbledhur kërpudha, apo ju vetëm dëshironi të ecin nëpër pyll me një thikë?"

Mushroomer i pari Pyetja

© Mikhail Ogorodnikov

qarkut Ruza: një pyll i madh nuk do të largohet pa një kapur

Ruza qarkut miqësore me mjedisin urban është e njohur për pyjet e saj. Veçanërisht të pasura me kërpudha në vendet e zonës Nut, drejtimin e Ivanovo së Administrimit të Territorit, pyll pranë Novovolkovo. Nga rouses për kontrollin terretorialnogo Ivanovo mund të arrihet me autobus №25, ai ndalet në ndalesat (Sevvodstroy, livadhe, Rakitino) në Oreshek autobus lokal №26. grove ri Aspen në afërsi të fshatit të fshatit ngjitur me Vertoshino Maleevka - një depo për të dashuruar e mjaltit agaric.

Fotografitë me kova e kërpudhave të vogla, por e shijshme mbushur online. Gjëja kryesore - siguria dhe aftësia për të kuptuar mushrooms (mos ngatërruar këto kërpudha false: për momentin - "funde" në këmbë). Para Vertoshina dhe Maleevka udhëtim me autobus ose minibus №21, që shkojnë shumë shpesh. Aty pranë, në sanatorium Dorokhovo, shumë kërpudha.

Para largimit, kontrolloni pajisjet tuaj: thikë, ndeshje apo të lehta, elektrik dore, busull, bilbil, dritë mushama plastike. Dhe gjithashtu - një telefon i ngarkuar qelizë me harta, kërpudha përcaktues dhe numri i urgjencës. Si një super-sigurimit - ngarkues shtesë dhe hartat letër!

Stupino qarkut: Aspen, kërpudha të bardha!

Në rrethin Stupino ka disa vende të mëdha për të arrihet me lehtësi me tren nga stacioni Paveletskaya. Stacioni Mikhnevo: tre kilometra nga hekurudhës në të dy anët. East - drejt Koshelevke, Vasilevsky, Ignatiev. Në perëndim - në Razinkovu dhe USADA. Këtu, russules kapur më shpesh, boletus, Blackie, Val. Shugarovo Station: 3-4 km në perëndim të stacionit, drejt TORBEEVO, Zavorykinu kërpudha porcini janë gjetur.

Zhilevo stacion: në të dy anët e hekurudhës të lehtë të thirrni kërpudha Aspen, të bardhë, mjaltë. Shiko për ata të jenë në 1-2 km nga fshati Petrovo ose pranë Poçinik, Sitno-Shchelkova, Psareva. Stupino Station: 2-3 km nga hekurudhës në të dy anët, në afërsi të fshatit të vjetër Sitnya (veri-lindje) dhe në afërsi Matveykova dhe Saygatova (në perëndim) dhe shumë kërpudha syroezhek Aspen. Acre Station: kërpudha në pyll në perëndim dhe në jug të stacionit në drejtim të Saygatovu, Sokolova Shkretëtirat janë gjetur, Russula, Aspen.

Mbroni veten nga rriqrat. pantallona të fut në çorape dhe këpucë, rrobat duhet të jetë me mëngë të gjata dhe prangat shtrënguar. Mos harroni ilaç kundër insekteve. Flokët e gjata duhet të jenë të bishtalec, të jetë i sigurt për të përdorur kapelë.

\ Zonë U200bEgorevsky: Merrni një hartë - dhe për kërpudha!

Në pyll pranë fshatrave Shuvoye, Savva, Costin Vereyka, Gridino Large rriten të bardhë, Aspen, Verduni, volnushki, Kërpudha, chanterelles, podbolotoviki. Forest në afërsi të fshatit shikuar Ryazanov gjithashtu e pasur gribami.Tolko mos harroni të veshin çizme të gomës sa më shumë gjarpërinj në pyje, sidomos në pyje Shuvoye, Vereyka, Gridino Large, Ryazanovka. Pyjet e këtij rrethi është më e mirë për të shkuar me dikë që e di mirë ata. Nuk janë një shumë të rrugëve të vjetra, rrugëve, është e lehtë për të humbur një pikë referimi dhe për të marrë humbur.

Nga Moska për Egoryevsk mund të arrihet me tren nga stacioni hekurudhor Kazansky (edhe pse ata rrallë ecin), ose nga numri i autobusit 325 nga stacioni i autobusëve (pothuajse çdo gjysmë ore) pranë "Kotelniki" stacioni i metrosë. Nga stacioni i autobusëve "Egorievsk" pastaj me autobus: Numri 80 - në fshat Timshina, numri 43 - deri me .. . Znamenskoye ose Inshino d, № 36 - te ndaluar. Gull, № 33 - deri zgjidhjes Shuvoye, № 31 - për të ndaluar. Gull ose deri Kuz'minki d, № 27 -. Për s. Lelech; ose fshati Kuz'minki, № 26 - te Yurtsovo d, № 26 -. Riasanovsky te n ose p .. Radovizy.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË MERRNI TË Veliky Novgorod nga Moska

Enë më e mirë për kërpudha mbledhjen - shportë. Thurje mur formë breathable nuk lejon rrudhë nxjerrë, dhe hardhi natyrore heq lagështi. Në vendin e dytë - dhe palosjen kovë kanavacë. Ajo ishte vetëm e treta - e qese plastike.

Mushrooms në Roshal: të drejtë në qytet!

Në Meshchersky ultësirë ​​kupën këtu çdo kërpudhat - bardhë dhe Edulis, mushama dhe Russula, kërpudha qumësht dhe Ryzhikov, volnushki, mjaltë, qimnon zi, chanterelles, Edulis. vende të veçanta pranë qytetit të Roshal - të drejtë në qytet: Rr. Leskhoznaya dhe SNT "Jubilee-1" dhe "2-vjetorin". Directions nga Moska: autobus nga stacioni i metrosë Kotelniki në Roshal autobus №376, në tekstin e mëtejmë - autobus të qytetit №4 të ndaluar pylltari, autobus №10 për SNT jubileut.

Me tren nga stacioni hekurudhor Kazansky në stacion Shatura, pastaj me autobus №26 në qytet Roshal, atëherë autobus të qytetit №4 të ndaluar pylltari, autobus №10 për SNT jubileut.

Gjarpërues këmbën e vendit të atyre që beson se nuk kalbet miceli nga mbeturinat e këmbëve kalbur. Prerë me një thikë të mprehtë, ata që besojnë se eshtrat e një këmbë thjesht të prera shpejt ngrënë nga krimbat dhe slugs, dhe nuk shkaktojnë ndonjë dëm.

Popular "kërpudha" vende të qarkut Odintsovo: një kilometër në jug të stacionit larks, drejt fshatrave Mit'kin, Sumino, Small Vyazemy. mushrooms Rich vende - përgjatë autostradës zonën Minsk Butyni ose jug të autostradës në drejtim të një njësie ushtarake mes ST Sivkova dhe agim. Hlyupin (Zvenigorodskaya w / d pas dega Golicyno) në kokë stacioni në drejtimin veri-lindje të vendbanimit Goryshkino. Woodland në afërsi të fshatit Hlyupin fshatrat pranë Skorotovo, Yamschina, Nazarevo, Uspenskoe kërpudha të pasur dhe të bardhë.

Kubinka është në afërsi të pyllit, i rrethuar nga vila ST "Forest Glade", të fshatit dhe lumit Chupryakovo Trasnoy. Nga gratë kubanë duhet të udhëtojnë 2 km në autostradë Minsk dhe nga ana e majtë. Rritet chanterelles, Kërpudha dhe aspen; këtë sezon, sidomos një shumë e Agaric mjaltë. Para Hlyupin mund të arrihet me autobus nga stacioni №22 Golitsyno ose Zvenigorod », №50 nga stacioni Odintsovo. Kubinka në stacion, treni nga stacioni hekurudhor Belorussky, ka një autobus nga autobusi Odintsovo.

Ajo është shtëpia e dhelpra, Aspen, boletus, boletus, Russula, volnushki, kërpudha. Në qoftë se ju përzënë në autostradë Dmitrov në fshatin Iksha dhe në fshat, para lëvizje, për ta kthyer në rrugë teknologjike dhe për të marrë off pas fshatin Khoroshilova jetë pyjeve me kërpudha, kërpudha të bardha, Aspen, boletus, Russula, kërpudha qumësht dhe volnushki. Ndonjëherë ka edhe kërpudha. Midis fshatrave Staro Khoroshilova dhe flukset beneaped lumin Klubish, përgjatë brigjeve të tij është gjithashtu e mundur për të ndjekur me sukses për kërpudha. Makinë është e lehtë të arritshme, sepse Leningradke dhe M-11 drejt CMI / A-107 (Rajoni i Moskës).

Dalja nga M-11, pastaj të vazhdojë përgjatë unazës vogël Moska / A 107 në destinacion.

Starodachnye dhe vendi okolostantsionnye ku përdoret për të mushrooms, janë ndërtuar. Duke dalë në vend, në vend të vendeve kërpudha ju mund të gjeni të katërtat e reja. Kjo është shumë e keqe, ju me sukses mund të investojnë në pasuri të patundshme.

© Nikita Rybin

Klinskoe kërpudha shkëlqimi: pushtimi i kërpudhave dhe kërpudha

Numri i kërpudha afër Klinës në sezonin kujton festivalit "Pushtimi" vetëm në versionin lehta. Mushrooms të ketë në të dy anët e autostradës Leningradit, e cila çon nga Klin për Solnechnogorsk: chanterelles dhe Aspen, boletus. Në anën tjetër të autostradës, pranë Reshetnikovo, janë gjetur të bardhë dhe boletus. Për autostradë Dmitrov, ju mund të "gjueti" për Aspen dhe të bardhë. Boletus dhe chanterelles janë gjetur edhe më tej poshtë rrugës, ZAVIDOVO, në të njëjtin vend - dhe kërpudha porcini.

Ajo do të jetë interesante:   Si te Letër-muri vinyl ngjitës në një bazë të letër

Për kërpudha që shkojnë në drejtim të Maleevka, frenave në mënyrë të sigurtë në rrugë, vetëm mos harroni ", i cili kishte ardhur, dhe kërpudha." Jenë të kujdesshëm - kërpudha pangrënshëm Klin janë gjithashtu në rritje: hidhërimin dhe satanik. E fundit duket gati si një të bardhë, vetëm këmbë me një ngjyrë vjollcë. Nëse ju nuk jeni të sigurt se kërpudhat është me të vërtetë ushqimor, vetëm lënë atë aty ku ajo rritet.

qarkut Kolomna dhe të tjera

Fshati Shapkino - pyje të përziera. Një kombinim të favorshme e llojeve halore dhe qumeshtit si kërpudhat bardhë, boletus, kërpudha gjalpë, volnushki, kërpudha reale dhe të zezë podgruzdok svinushki bardhë, Morel, Russula, chanterelles, gocë deti kërpudha, mjaltë verë agaric dhe vjeshtës. Ky vend ndodhet në pjesën veriore të rajonit, 8 km në veriperëndim të Kolomna, 4 km në jug-perëndim nga autostrada M5 "Ural". Me makinë: në w. Novoryazanskoye dhe E30 / M5 kokë drejt w. Novoryazanskoye. Me w. Novoryazanskoye / E30 / M5, dalje në devijim në Kolomna. Vazhdo në w. Novoryazanskoye të Shapkino fshatit destinacion. Në Kolomna vazhdojë përgjatë rrugës. Revolucionit të Tetorit. Pastaj nga ana e djathtë në w. Malinska në Shapkino fshatit destinacion. Me autobus №460: Moscow (Bus Kotelniki) - Kolomna (stacioni i autobusit "Old Kolomna"). Pastaj autobus №24 Kolomna-Bogdanovka. Me tren: Moscow (stacioni hekurudhor Kazansky) - Kolomna (Stacioni i trenit "Golutvin"). Pastaj taksi në stacionin e autobusëve №68 "Old Kolomna". Pastaj autobus №24 Kolomna-Bogdanovka.

Fshati KOLODKIN shumë kërpudha. Ajo është e vendosur 8 km në perëndim nga tiparet e Kolomna. 3 km në veri të fshatit kalon autostradës Malininskoe. Në afërsi të fshatit ka një pellg i madh. Qyteti më i afërt - fshat dhe fshati Explorer Borisov. Me makinë: On w. Novoryazanskoye dhe E30 / M5 kokë drejt w. Novoryazanskoye. Me w. Novoryazanskoye / E30 / M5, dalje në devijim në Kolomna. Vazhdo në w. Novoryazanskoye në fshat destinacion KOLODKIN. Në Kolomna vazhdojë përgjatë rrugës. Revolucionit të Tetorit. Pastaj nga ana e djathtë në w. Malinska në fshat destinacion KOLODKIN. Me autobus №460: Moscow (Bus Kotelniki) - Kolomna (stacioni i autobusit "Old Kolomna"). Pastaj autobus №54 Kolomna-KOLODKIN. Me tren: Moscow (stacioni hekurudhor Kazansky) - Kolomna (Stacioni i trenit "Golutvin"). Pastaj taksi në stacionin e autobusëve №68 "Old Kolomna". Pastaj autobus №54 Kolomna-KOLODKIN.

Nëse ju nuk duan të shkojnë larg, ju mund të vizitoni qarkut Chekhov. Mushrooms, morels, boletus, Aspen, dhelprat janë gjetur në afërsi të poligonit "Dinamo" dhe në pyll përgjatë rrugës nga d. Terpigorevo në d. Afanasovo.

Orekhovo-Zuevo "Parkovsky" pyll mund të arrihet me taksi №3. Për të arritur ndalesa e fundit dhe pastaj 100 metra më këmbë ose taksi №17 për të ruajtur "sulm" dhe pastaj të ecin 1 km. Këtu janë gjetur boletus, Aspen, Chanterelle, Russula. Në Krutovsky pyjeve mund të arrihet me tren në flladin e stacionit. Pastaj të ecin 1 km ose me taksi №8 dhe №15 në stacionin "në frigorifer". Chanterelle korrur, Russula, svinushki. dru (pisha) pasura Syroezhko, luteus, chantarelles, kërpudha, kërpudha thupër "Isakut". Ju mund të merrni atje me taksi №20, në stacionin e fundit.

Ajo do të jetë interesante:   si për të kontrolluar trafikun hapit MTS

Viti në vit nuk është e nevojshme. Mushroom "emigrojnë" vende dhe "sezonin e lartë" zgjat kaq gjatë. Një valë e korrjes duhet të jetë në gjendje për të dhe duan për të kapur. Dhe në qoftë se kjo ndodh - në dimër ju dhënë supave ushqyes dhe rostiçeri crunchy për pushime. Sidomos një shumë të mjaltit agaric në ditët e vjeshtës, kërpudha qumësht dhe kërpudhave të tjera kripë-shtresë, nuk janë Aspen dhe të bardhë më vonë. Si të pazakontë të gatuaj kërpudha, në qoftë se e njohur supë Zharenko dhe të ngopur, na u tha në artikullin "Pse shkojnë në të mirë vendet kërpudha periferi."

Ku më të mirë për të marr kërpudha në periferi në 2018: MAP ...

Ajo do të japë një përgjigje të detajuar në pyetjen "Ku të marr kërpudha në Moskë në vitin 2018", dhe do të kthehen në shtëpi me një shportë plot me letra vende kërpudha pranë Moskës në vitin 2018 , e cila është në dispozicion për të gjithë ardhurve. Harta tregon të gjitha vendet më të njohura kërpudha në Moskë, ku ju gjithmonë mund të garantuara për të gjetur kërpudha në sezon.

Ku më të mirë për të marr kërpudha në periferi në 2018: vende Card Mushroom afër 2018

Kur dhe ku të marr kërpudha në periferi?

Drejtimi Belarusian "Sushkinskaya" stacioni "Petelino" "Tailors", "Tuchkovo", "Dorokhovo", "Shalikovo". Rritje Aspen, Kërpudha dhe të bardhë.

vendi më i kërpudha: nën-stacione "Sushkinskaya", "Petelino" dhe "Tailors" është një pyll i madh, ku një shumë e boletus kafe kapak dhe kërpudha Aspen.

Drejtimi Volokolamsk "Opaliha" stacioni "New Jerusalem." Këtu rriten Kërpudha dhe Aspen.

Drejtimi Kazan : "Danino" stacioni "Grigorovo", "GZHEL", "Ignatievo". Këtu mbledhë boletus bardhë, Kërpudha dhe chanterelles.

vendi më i kërpudha: në veri të stacionit 'GZHEL' në lagjen Minino dhe Konyashin fshatrat rritje kërpudha të bardha.

Ku më të mirë për të marr kërpudha në periferi në 2018: vende Card Mushroom afër 2018
Zona Kiev

: ". Alabino" stacioni "Selyatino", "Rassudovo", "Bekasovo", "shpërblim Zosimova" Ku kërpudha të rritet pothuajse të gjitha llojet: kërpudha, të bardhë, chanterelles, kërpudha, kërpudha gjalpë, etj

Transformuar entryway tuaj
reklamë
Setup një derë & the Easy i Larti
realizëm bërë këtë kurorë trendsetting ...
Balsam Hill
Mësoni Më Tepër

vendi më i kërpudha: në lindje dhe në jug të platformës "Bekasovo" drejt fshatrave Afanasovka, Ivanovka Mogutovo dhe Savelovka mund të gjeni një shumë të chanterelles, kërpudha qumësht dhe gjalpë.

Kursk Direction "hryvnia" stacioni "Lviv", "KOLKHOZ", "të lartë", "gjueti Sharapova." Galore - kërpudha të bardha, aspen, Russula, qimnon zi, kërpudha, boletus, chanterelles, boletus.

vendi më i kërpudha: në lindje të stacionit "Lviv" në pyll jashtë fshatit Mesherskoye rritet një shumë të bardhë.

zona Leningrad , "Firsanovka" stacioni "Radishchevo", "Povarovo", "Golovkin." Këtu mbledhin boletus, Kërpudha, Aspen, Russula, kërpudha, kërpudha, chanterelles, kërpudha porcini dhe kërpudha.

Trendsetting kurora Fall
reklamë
Setup një derë & the Easy i Larti
realizëm bërë këtë kurorë trendsetting ...
Balsam Hill
Mësoni Më Tepër

vendi më i kërpudha: në veri-lindje të stacionit "Firsanovka" në fshatin Elin është një pyll të dendur të përzier. Kjo është një tokë kafe kapak boletus, të bardhë, kërpudha, mjaltë.

Drejtimi Savelovo "Iksha" stacioni "Frost", "Tourist". Në këto vende, mbledhësit kërpudha të mbledhë një shumë kafe kapak boletus, mjaltë, gjalpë dhe syroezhek.

vendi më i kërpudha në perëndim të stacionit "Frost" dhe "turistik", në afërsi të fshatrave Novlyanki Grigorkovo, Paramonov Strekovo rritet boletus, Aspen, të bardhë dhe chanterelles.

Drejtimi Paveletskoye , "Shtyllat White" stacioni "Barybino", "Velyaminovo", "Privalov," "Mikhnevo", "Stupino". Ata rriten me bollëk Aspen, boletus dhe kërpudha, Russula, Blackie, Val.

Trendsetting kurora Fall
reklamë
Setup një derë & the Easy i Larti
realizëm bërë këtë kurorë trendsetting ...
Balsam Hill
Mësoni Më Tepër

Vendet më të veçanta: rreth 6-7 km nga "shtyllat White" stacion në jug të fshatit është pyll Sonjës. Këtu fillon në mbretërinë e kërpudhave të bardhë.

Drejtimi Yaroslavl : "Zelenograd" bimore "Sofrino", "Kalistovo" "Abramtsevo". Shpesh ka kërpudha, Russula, boletus, të bardhë.

vendi më i kërpudha: 3 km në perëndim të stacionit "Sofrino" në drejtim të fshatrave dhe Mitropoliti Novovoronino rritet Russula, kërpudha dhe chanterelles.

Ku më të mirë për të marr kërpudha në periferi në 2018: vende Card Mushroom afër 2018

Si për të mbledhur kërpudha në periferi - rregullat e sigurisë

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *