SI JANË të veshkave në njerëzit FOTO

Author: | 2018/08/22

Ku janë veshkat në njerëz - një pyetje kërkuar nga shumë. Dhe unë nuk ishte përjashtim, sidomos kur pripeklo. Nëse, pra, kur kam pasur simptomat e gurëve në veshka, dija gjërat që unë e di tani, për shembull, për ku veshkat janë të vendosura në njerëzit, kjo do të jetë shumë e ndryshme.

Veshkave - një organ i rëndësishëm i sistemit urinar dhe trupi i njeriut, roli i të cilit është për të filtruar gjakun.

Veshkave izoluar nga trupi, e cila më pas dërgon një urinë nëpër uretër dhe fshikëz.

veshkat njeriut, janë të vendosura në rajonin e mesit në të dyja anët e kolonën e mesit në murin pasmë abdominale, ose më tepër në sipërfaqen e saj të brendshme.

Lokacioni i veshkave në trupin e një njeriu - në lidhje me nivelin që variojnë nga 11 deri në 3 rruaza kraharorit të rruazë mesit. Gratë veshkave pozicionuar pak më e ulët se ajo e meshkujve - rreth polpozvonka.

Veshkave drejta është përafërsisht e ulët gjysma e majtë, dmth rreth një rruazë. rreth gjysma e saj në pjesë të barabarta ndan edge 12 e cila është e vendosur pak sakte prapa veshka e djathtë.

Për një ide më të mirë, ku veshkat janë në një njeri, shih foto - foto.

Gde nahodjatsja pochki u cheloveka

Se një pjesë e veshkave e majtë, e cila është e vendosur mbi brinjë 12, një kontakt të vogël me diafragmë.

Veshkat përafruar me njëri-tjetrin në krye përfundon rreth 8 cm., Dhe skajet më të ulët të veshkave spaced përveç nga një distancë prej rreth 11 cm.

Struktura i ngjan një groshë. Veshkave është një buzë e jashtme dhe nje brendshme si dhe 2 polet - ulët dhe të lartë.

Personi i cili për herë të parë ballafaqohet me dhimbje në veshkat, simptomat e gurëve në veshka, simptomat e dhimbje barku i veshkave, fillon një kuptim të mirë të kur të vendosur buds nevojë për forca.

Unë do të doja që njerëzit të kanë paguar trupin tuaj, duke përfshirë veshkat, vëmendjen e duhur. Atëherë rastet e veshkave do të reduktohet shumë.

Në vogël të pakëndshme ndjenjat, ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhimbje e prerjes menjëherë kontaktoni mjekun. Këto mund të jenë simptoma të sëmundjeve të tilla si gurë në veshka, të cilat duhet të fillojnë për të trajtuar veten sa më shumë që të jetë e mundur skoree.Beregite!

Previous Paraqitur

Trajtim njerëzor VESHKA

Shutterstock.com

Por fakti që ai filloi sëmundje të veshkave, njerëzit shpesh papritmas mëson. Një shembull tipik: Marina, 32 vjeç, pësoi një grip të rëndë, pas së cilës mbetet një dobësi të çuditshme në trup. Mjeku shkroi një rekomandim për kimi të gjakut. Kur Marina erdhi për rezultat, ajo u nderua me ... drejtimin në dializë (a procedurë aplikohet kur veshkat largohet nga puna).

Beat në zemër

- Veshkat - trupi memec - thotë Lyudmila Rozhen, Shef. Departamenti i organizimit të shtetit "Research Center endokrinologjisë." - Simptomat e para shfaqen kur veshkat të largohet nga puna. Dyshojnë problemin në një fazë të hershme mund të jetë nga një test të gjakut - por kjo është fuqia e mjekut kompetent. Ne kemi të njëjtat nefrologëve - copë profesionin e ekzistencës së tyre, pacientët zakonisht të gjeni ose nga Interneti ose pas rënies në spital me një sulm në zemër ....

sëmundje të veshkave: çfarë janë dhe si të shmangen ato

Në pamjaftueshmëri renale formuar kalcium tepërt në gjak - ai vendos në muret e enëve të gjakut dhe ngushton ato. Prandaj, në pacientët me pamjaftueshmëri renale, vdekshmëria nga çrregullime kardiovaskulare në 30-40 vjet është e njëjtë si në njerëz pa sëmundje të veshkave në 60-80 vjet.

Nga rruga, zhvillimi i shpejtë i nefrologjisë në botë filloi pas SHBA-ve, pasi një studim në shkallë të gjerë gjeti se sëmundje kronike të veshkave prek 12% e amerikanëve (sëmundje ishemike të zemrës - në 10% të popullsisë). Por në qoftë se cores janë nën mbikëqyrje mjekësore, e pacientëve veshkave për të kërkuar kujdes mjekësor vetëm 20% dhe 90% e tyre vdesin nga një atak në zemër para moshës diagnozës.

Trajtimin më të mirë - Moving?

Të ndihmuar pacientët në veshka - Forma e shtrenjtë e kujdesit mjekësor, një pacient në dializë kushton shtetit më shumë se pacientët e kancerit. Kostoja e një procedure -. 6800 rubla, procedurat e tilla duhet të të zhvillohet 3 herë në javë në spital. Life. Përveç, sigurisht, do të jetë në gjendje për të arritur atje.

- Sigurimi i rusët dializë - 212 banorë për 1 milion popullsisë (dhjetë herë më e ulët se në vendet e zhvilluara), - thotë Natalya Tomilina, Shef i Departamentit të Nefrologjisë MSMSU tyre. Yevdokimov.

Trajtimi i pacientëve veshkave paguhet në kurriz të buxhetit vendor. Ajo është mbi supe vetëm në rajonet e pasura, banorët e vendeve të tjera për të marrë në trajtim nuk mund.

E njëjta gjë - me transplantim. Në Rusi ka disa qendra kryesore transplantin - në Moskë, Krasnodar, Shën Petersburg. Por ata trajtojnë vetëm pacientët "e tyre". Një person që jeton në Vologda, më të lehtë për të bërë një transplant veshke në Pakistan se në Shën Petersburg. Prandaj, forma më e përballueshme e trajtimit për një person me veshkat e sëmura - duke lëvizur në një rajon të favorshme në këtë drejtim.

Të ulur koston e trajtimit për pacientët veshkave mund të identifikojë nëse sëmundjes në një fazë të hershme. Nefrologëve "grusht" shfaqjen e pacientëve në rrezik - pacientët me hipertension, atherosclerosis, obeziteti dhe diabetit. Ata kanë nevojë për një vit për të bërë ultratinguj e veshkave, urinës, dhe kimi të gjakut. Dhe vetë pacientët duhet të jenë më të vëmendshëm të saj.

më shumë
Ushqimi për veshka. Parimet dhe menu mjekësore numër Tabela 7

Që shkakton sëmundjen e veshkave

Trashje - me një tepricë prej indit dhjamor fillon të prodhojë komponente që reduktojnë ton enëve të gjakut, dhe yndyrë të tepërt ushtron presion mekanik mbi veshkat, duke i bërë ato të vështira për të punuar.

humbje peshe shpejtë - veshkat janë të vendosura në kapsulë mbrojtëse yndyrore. Kur humbet shtresa e yndyrë peshë thins dhe veshkat janë të pambrojtur.

Diabetes - për shkak të sheqerit të lartë të gjakut rrit ngarkesën në veshkat, dhe ata janë të lodhur shpejt.

Pirja e duhanit dhe alkoolit - alkooli dehydrates trupin, gjaku trashet, ajo shkakton veshkat për të punuar në një mënyrë të jashtëzakonshme. Pirja e duhanit ofron trupin e substancave toksike.

"Cold" poshtë brezit. Pse ka cystitis dhe pyelonephritis

Subcooling - shkaku kryesor pyelonephritis (inflamacion akut). Simptomat - ethe, dhimbje prapa, urinim të dhimbshme. Të shkaktojnë sëmundje ose higjienës personale, abuzimin e erëza, yndyrore dhe ushqime të tymosur, u zhvendos në këmbët e tij sëmundjeve virale.

Hipertensioni - shkakton dëme dhe përçarje e enëve të veshkave.

simptomat e sëmundjes

 • Kushtoj vëmendje për pamjen - me sëmundje të veshkave shpesh janë ënjtje në mëngjes në fytyrë (çanta sy) e dhe në kofshët, të cilat zhvillohen në mbrëmje. Lëkura bëhet e zbehtë, e thatë, me një nuancë të verdhë.
 • Dhimbja - një simptomë të shpeshta e sëmundjeve infektive (pyelonephritis), dhe në shkeljes rrjedhjes së urinës (hydronephrosis).
 • dobësi të pashpjegueshme, lodhje, dhimbje koke dhe ethe - një pasojë e çrregullimeve metabolike dhe inflamacion.
 • Të ndryshojë ngjyra, erë dhe prodhimit urinës duhet të alarmuar.

Si për të gjetur se çfarë JUST lënduar veshkave

Recommended: //www.athleticblog.ru Si mund të dini që të dëmtojë veshkat.

Ku janë veshkave dhe të mëlçisë

Cilën anë është mëlçisë dhe për një veshkë

dhimbje në anët, nuk mund ta kuptojnë se të mëlçisë ose veshkat. Cila anë është ajo?

Mëlçisë është personi në anën e djathtë

Këtu vizatim //lechipechen.narod.ru/liverinsitu_over.jpg

dhe këtu e disa të mëlçisë:

Mëlçia është organi më masiv të brendshëm në trupin e njeriut, ajo peshon 1.2 - 1.5 kg për të rriturit, dhe masa e saj është rreth 5% të peshës trupore të fëmijëve dhe rreth 2% - të rriturit. Mëlçisë është e vendosur në kuadratin e sipërm të djathtë (s) e stomakut, buzë e saj më të ulët normal është përafërsisht në nivelin e brinjës së fundit (djathtas) dhe është i lidhur me diafragmë dhe murit të barkut (murit të barkut) me ligaments veçanta.

Ajo do të jetë interesante:   Si të Treat mitrës Endometrioza medikamentozno

Mëlçisë është e përbërë nga dy pjesë - majtas dhe djathtas ndarë nga një ligament (faltsiformnoy), dhe ka një përqindje prej 4: majtas, djathtas, dhe bisht katror se furnizimit me gjak të majtë dhe të djathtë degëve të venë portal dhe arteries hepatike. Bile është mbledhur në kanalet djathtë dhe të majtë hepatike. Ajo mbulon tërë sipërfaqen e kapsulës mëlçisë quajtur hollë Glisson kapsulë. ind i ngjashëm lidhës është së paku korse (ose frame brendshme mbështetje) e indeve të mëlçisë e ndan atë në një numër të madh të karafil të vogla dhe përmban enët e gjakut dhe nervat.

Si organe të tjera, mëlçisë ka "fluksin" e sistemit të furnizimit me gjak përmes të cilit gjaku vjen në dhe "ottochnuyu", përmes të cilit gjaku, pasi që rezultatet e mëlçisë, vjen nga ajo.

Sistemi "Marrja" i furnizimit me gjak të mëlçisë është si një të dyfishtë (në krahasim me organet e tjera perfused në përgjithësi një prej anijeve të mëdha). Nga njëra anë ajo është e pajisur me enët e gjakut shtrihen nga trakti gastro-intestinale dhe gjakut kështu të tillë të pasur në ushqyesve. Ky gjak është mbledhur në venë portal, e cila është drejtpërdrejt vjen në mëlçi dhe sjell rreth 75% të qarkullimit total të gjakut në të. Nga ana tjetër mëlçisë merr gjak të pasur me oksigjen nëpërmjet arteries hepatike. Vienna portal dhe arteries hepatike hyjnë mëlçisë në një vend të veçantë të quajtur porta hepatike dhe pastaj të zgjerohet në enët më të vogla është direkt në të.

Sistemi "Ottochnaya" është e përfaqësuar nga dy venat portalit (majtas dhe djathtas), bashkimin në një të madhe (Caval ulët) venë. Përveç enëve të gjakut, duke u zgjeruar, siç u përmend tashmë, në septa fibrotike kuadër të mëlçisë dhe Glisson kapsulë, nuk janë rregulluar enët e sistemit limfatik në të cilën ka rrjedhjen limfatike.

Fshikëz fshikëz e tëmthit, e cila mbledh bile para për lirimin e saj në traktin gastro-intestinale, është pjesa më e madhe e njerëzve në fushën e sipërfaqes të ulët mbrapa e mëlçisë. Ka disa pjesë: pjesën e poshtme, trupit dhe qafës. Ai është i furnizuar me të degëve të gjakut arterie veçantë cistike, duke u zgjeruar nga një arterie e madhe hepatike.

anatomy minutë

Si çdo organ tjetër, mëlçisë ka një microanatomy veçantë apo strukturë të nevojshme për të kryer të gjitha funksionet e shumta. Të gjitha mëlçisë përbëhet nga një numër i madh i të ashtuquajturve njësi strukturore ose lobules. thelë Classic mëlçisë gjeometrik i ngjan një segmentet prizëm janë të ndara me njëra-tjetrën nga ndarëse të indit lidhor, enëve të gjakut dhe kanalet biliare (tuba, e cila do të biliare), si dhe anije dhe kanalet biliare. Në qendër të secilit prej wedges qendrore shtrihet në Vjenë (ose venule fundme hepatike).

60% e masës së mëlçisë përfaqësuar qelizat e veçanta e mëlçisë (hepatocytes) që janë përgjegjëse për të gjithë specifike mëlçisë. Në përgjithësi, qelizat e mëlçisë janë të strukturuara mirë, t. E. Keni një të veçantë brenda ultrastructure, të gjithë komponentët (organelet) që kryejnë funksione të veçanta. Përveç kësaj, muret e çdo qelizë vetë (membranës qelizore) ka një strukturë komplekse, dhe kryen disa funksione. Është gjithashtu interesante se qelizat e njëjtë indeve të mëlçisë lloji përbëjnë, mund të ndryshojnë në strukturën e saj të brendshme në varësi të vendndodhjes së tyre në organin.

Funksioni 2. mëlçisë

Funksionimi i mëlçisë do të thotë vetë kryejnë disa funksione të saj të rëndësishme për trupin. Midis tyre, yavlyutsya më e rëndësishme detoxification (shkatërrimi i vschestv toksike) nxjerrës (sekrktsiya dhe bile), sintetike (sintezë e shumë materiale biologjikisht aktive) dhe të energjisë (mbajtjen e bilancit të energjisë në trup).

sëmundje të mëlçisë është gjithmonë i lidhur me shkeljen e funksionimit të tij, kështu që diagnoza është bërë nga vlerësimi i funksioneve të tij me anë të metodave instrumentale dhe laboratorike. Diagnostics Laboratory (kimi të gjakut) përfshin studimet e:

enzima serum të mëlçisë;

përmbajtje produkt nxjerrje (kulmore) - bilirubin, acide biliare dhe amoniak;

Përmbajtja e produkteve sintezë: proteina (albumina, faktorëve të koagulimit) dhe kolesterolit

a) nxjerrës (ose nxjerrës) funksion

Kualifikimi funksion nxjerrës të mëlçisë (kjo matja e bilirubin gjakut dhe acideve biliare) është një nga mjetet kryesore në diagnozën e hepatitit.

b) funksioni sintetike

Kjo është një nga funksionet më të rëndësishme, për shkak se mëlçisë është i përfshirë në metabolizmin e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet. Mëlçisë sintetizon të gjitha proteinat e rëndësishme të gjakut, kapacitetet e saj backup janë shumë të larta.

Nëse funksionimit jonormal të mëlçisë, ndryshime cilësore dhe sasiore në sintezën e proteinave. Reduktimi i sintezës së proteinave nga të mëlçisë (të tilla si haptoglobin, proteina albumina, dhe të tjerët.) Rezulton në një rënie të përqendrimit të tyre në gjak. Megjithatë, reduktimi me të vërtetë e rëndësishme në përqendrimin e proteinave ndodh vetëm në rastin e sëmundjeve të zgjatur dhe të rënda të mëlçisë.

Nga gjaku proteinat sintetizohen në mëlçi, dhe përfshijnë substanca të ndryshme të përfshira në koagulimit të gjakut. Prandaj, mëlçisë çon përkatësisht në përçarje dhe koagulimit.

c) funksioni energji

Mëlçia është organi që akumulon të gjitha proceset që ndodhin në një organizëm funksionon normalisht. Kjo është rregullatori kryesor i metabolizmit dhe të energjisë bilancit. Që qelizat nuk janë marrë veçmas mund të jetë në "vetë-mjaftueshmërinë" për jetën e tyre normale, ata kanë nevojë për të ashtuquajturin furnizimit me energji elektrike të aftë për të furnizuar qelizat me energji të nevojshme për ta vazhdimisht, pasi ato janë të nevojshme. Mëlçisë dhe në këtë kuptim, është burimi kryesor dhe "ruajtjen" e rezervave të energjisë në formë të substancave të ndryshme kimike. Për shembull, dyqane glycogen në mëlçi për të shpejt të prodhuar glukozës (sheqerit) në trup, kur ajo bëhet e nevojshme (për shembull, me një rënie të mprehtë të përqendrimit të tij në gjak). indet e tjera, të tilla si muskujve dhe yndyra, janë proteina magazinimit dhe triglycerides, respektivisht, dhe gjithashtu mund të bëhet e nevojshme në qoftë se burime të tjera të energjisë dhe substancave (p.sh., agjërimi).

Shkelja e mëlçisë, t. E. Dëmtimi i funksionimit të saj në shumicën e rasteve ndodh kur çrregullime daljeve apo rrjedhjen e gjakut në një organ (p.sh., dështimi i zemrës), trazirat (p.sh., pengesë mekanike në formën e gurit) biliare aktuale ose dëmtimi i drejtpërdrejtë i qelizave të mëlçisë çdo agjenti infektiv (p.sh., virus i hepatitit B, C, etj).

Këto çrregullime janë identifikuar, siç u përmend tashmë, duke vlerësuar numrin e përqëndrimeve në gjak, si dhe nga ultrazërit, tomography llogaritur, rezonancë magnetike, biopsies, etj

//lechipechen.narod.ru/anatomija.html

dhe veshkat janë të vendosura në qendër, dy prej tyre

Mëlçisë është e vendosur në të djathtë. Me buzë të ulët të mëlçisë mund të zgjatet pak nga poshtë brinjëve (por shih ju bëni atë, natyrisht, nuk mund të! Fellow Veshkat duhet të shohim mbrapa në anën e pasme. Që të dy prej tyre, që janë të vendosura në të djathtë dhe të majtë në të njëjtën distancë nga shpinë rreth gjerësia një pëllëmbë më lartë bel.

grua e moshuar abonentë Gauguin Solntseva goditi figurën e sajKëtu është gruaja më e dëshirueshme Russian (foto)Volochkova "emancipuar" të pamundur: në fund është arritur (foto)Aktorja Popular mori në një skandal për shkak të lidhje me të riu

Si mund të përcaktojë se dhemb veshkave?

Urolog tha në lidhje me sëmundjet

Heqja e veshkës është e rrezikshme për gratë shtatzëna

Doktor, unë nganjëherë të dëmtojë veshkën. Ndoshta me një shishe me ujë të nxehtë në vend të bast?

- Ku, mbi të - mendoni se është veshkave?

E pra, nën bel ...

- Unë mendoj se ju jeni të gabuar për të përcaktuar vendndodhjen e veshkave. Ata janë në nivelin e brinjës së fundit. Për më tepër, veshkave drejtë është pak më e ulët se e majta. Pra, ju ndoshta nuk do të dëmtojë veshkën. Dhe kjo mund të jetë një nevralgji dhe inflamacion i shtojca, dhe Sëmundjet të tjera. Kështu që diagnoza nuk është e nevojshme për të vënë veten e tij.

- Dhe si do të përcaktojë se ajo ju dhemb një veshkë?

- Është e nevojshme për të kryer ultratinguj dhe urinalysis.

-Unë kam identifikuar në ptosis veshkave ultratinguj. Dhe ajo dhimbje. Pse ekziston kjo sëmundje?

- Arsyeja për lëshim të veshkave, ose siç është quajtur, Nephroptosis - shkelja e fiksimit të veshkave në vend të pozicionit të saj normale. Kjo është për shkak të pamjaftueshmërisë së aparatit ligamentous të veshkave, abdominals dobëta. Pacientët, dhe pjesa më e madhe janë gra, ankohen për dhimbje kur në këmbë, pas ushtrimit.

Ajo do të jetë interesante:   çfarë kartat la këmbë

Unë veçanërisht do të doja të tërheq vëmendjen tuaj për rrezikun e ptosis veshkave në gratë shtatzëna. Gjatë shtatzënisë mitra rritet, dhe në shtyn veçanti në veshka e djathtë. Kontrolloni gjendjen e veshkave duhet të jetë në një fazë të planifikimit të shtatzënisë. Veshkave Sëmundjet shtatzënia do të jenë më të rënda, dhe se komplikacione të ndryshme.

- Dhe çfarë, por dhimbja mund të jetë ndonjë simptome?

- femrat e tilla shpesh njoftim hematuria që është gjak në urinë, tensioni i gjakut mund të rritet. Ajo është gjithashtu mjaft e zakonshme e çrregullimeve emocionale, gra të tilla shpesh nervozizëm, i ndjeshëm, i prekshëm.

- Si është mosveprimi i veshkave?

- Është e nevojshme për të forcuar muskujt e murit të përparmë të barkut. pacientët e hollë mund të këshillohen për të fituar peshë, në mënyrë që të formojnë një sasi të mjaftueshme të yndyrës retroperitoneale, e cila do të mbështesë veshkën.

Me një lëshim të madh të veshkave dhe prania e komplikimeve duhet të mbështetet në kirurgji: fiksimin e veshkave në muskuj. Ky operacion i jep rezultate të shkëlqyera dhe tani është duke u bërë laparoscopically, që është, pa një prerje të madhe.

Mbi këmbët e tij dhe në pishinë!

- Një sport nuk ndikojnë ptosis veshkave?

- trajnimi intensiv në palestër, veçanërisht ato që lidhen me lëvizjet e tharë dhe pesha të rënda përkeqësojnë ptosis veshkave dhe rritjen e dhimbje. Por ushtrimet në pishinë, në të kundërtën, pacientët e tilla janë të dobishme. Gjatë udhëtimit veshkave është në pozicion normal dhe duke forcuar muskujt e murit të përparmë të barkut.

- A mund të bëjë diçka për të ndihmuar kur metodat tradicionale të dhimbjes lidhur me prolapse veshkave?

- Më e lehtë kombëtar Metoda: Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe për të rritur këmbët tuaja deri. Veshka do të jetë në vendin e zakonshëm, dhe subsides dhimbje. Të ndihmojë në uljen e dhimbjeve dhe barnave me efekt antispasmodic: Baralginum, Nospanum. Megjithatë, që të përfshihen në vetë-trajtim nuk është e nevojshme. Në mungesë të ndihmave, veçanërisht nëse dhimbja është e shoqëruar me ethe, kërkoni këshilla mjekësore.

- Kam dëgjuar se është e nevojshme për të zhytem në një banjë të nxehtë ose një bllok ngrohje për të aplikuar në dhimbje barku i veshkave?

- Kur nephroptosis ajo nuk duhet të bëjë. Megjithatë, ka mjete për parandalimin e shfaqjes së dhimbjes lidhur me mosveprim veshkave: ajo është - një fashë mesit. Fashë mban veshkave në vendin e saj normal. Ajo vënë në pozicionin e shtrirë në shpinë, kur një person merr lart, grupi nuk do të lulëzojë rënie.

Me transplantim të veshkave jetojnë përgjithmonë në lumturi pas

- Çfarë është dështimi i veshkave?

- Kjo është gjendja në të cilën veshkat nuk arrijnë të kryejë funksionin e saj të pastrimit substancave të dëmshme nga trupi.

Këto substanca kanë një ndikim në pothuajse të gjitha sistemet dhe organet, duke përfshirë të trurit. Për të pastruar gjakun e produkteve të dëmshme në një aparat të veçantë, ndonjëherë i quajtur "veshkave artificiale", hemodializë. procedurat e tilla janë duke vazhduar për 4-5 orë disa herë në javë. Një fushë tjetër e trajtimit të pacientëve të tillë është një transplantim të veshkave.

Këto procedura dhe operacionet janë bërë falas. Veshkat mund të transplantuar si nga një person i vdekur, dhe nga një donator i gjallë lidhur. Qyteti ynë ka një përvojë të gjatë në transplantim të veshkave, e arritur rezultate të shkëlqyera. Por, për fat të keq, një transplantim të veshkave kufizon rëndë mungesën e organeve të donatorëve. Dhe në sajë të gazetës tuaj, ju ngrenë çështjen e transplantimit në qytetin tonë.

Dhe me veshka njerëzit transplantin jetojnë një jetë të plotë:. Punë, të kenë fëmijë.

- pesëmbëdhjetë vit Vajza ime vjetër është rëndë xhinse të shtrënguar, ulet të ulët, në mënyrë që një bark të zhveshur dhe hips. Unë mendoj se është e mundur për të qetësohuni fshikëzës, por ajo nuk beson ...

- Atëherë nëna ime e drejtë! Në këto xhinse mund të qetësohuni dhe fshikëz, dhe shtojca. Një veshje shumë i ngushtë, duke përfshirë xhinse, shkel furnizimit me gjak të organeve pelvike, si dhe kontribuon në zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme.

- Unë shpesh kanë cystitis. Më tregoni, pra, është e mundur për të marrë antibiotikë?

- Le të fillojmë me faktin se shumë pacientë marrin për cystitis është sëmundje shumë të ndryshme fshikëzës. Cystitis në njerëzit duhet të kenë të gjitha tre simptomat: dhimbje gjatë urinimit, urinim i shpeshtë, ndryshimet në analizën e urinës. Në qoftë se të paktën një nga këto simptoma nuk janë të pranishëm, atëherë ajo nuk është e cystitis. Një diagnozë të saktë të një sëmundje të fshikëzës mund të jetë vetëm një mjek. Dhe në çdo rast nuk është e nevojshme të regjistrohen ndonjë ilaç, sidomos antibiotikët!

... mund të bëjë një fshikëz të re

- Kohët e fundit kam filluar mosmbajtjeje kur kollitet ose teshtij, ose gjallërohen ritmin e tij në rrugë. Çfarë mund të bëhet për të parandaluar këtë problem?

- Përshkruan simptomat karakteristike për stresit mosmbajtjeje urinar. Kjo sëmundje është e zakonshme në njerëz të moshës mesatare, edhe pse ai mund të jetë në të rinjtë. Pjesa më e madhe prej tyre gra vuajnë. Arsyeja për zhvillimin e saj është shpesh një dobësim i muskujve legenit dhe ptosis pasojë e organeve pelvike. Arsyeja për këtë mund të jetë një lindje e vështirë, të punojnë në këmbët tuaja, ose pesha të rënda.

Sot sëmundja është eliminuar me sukses me ndihmën e ndërhyrjeve të ndryshme kirurgjikale. Megjithatë, një çështje e rëndësishme është parandalimi i kësaj sëmundjeje. Prandaj, gratë, sidomos pas lindjes, ajo është e rekomanduar për të kryer ushtrime të veçanta për të forcuar muskujt e legenit.

- dhjetë vit Djali i vjetër urinim i pavullnetshëm im. Ndërsa ai është trajtuar dhe nëse ajo mund të kalojë me moshën?

- Më bedwetting zhduket nga mosha 13-14 vjeç, por në rreth 1% e fëmijëve mbetet në moshën e rritur. Aktualisht, përdoret shumë në mënyrë efektive një shumëllojshmëri të barnave për trajtimin e kësaj sëmundjeje. Por ata vetëm mund të emërojë një mjek. Dhe prindërit mund të këshillohen që të mos japin fëmijës për të pirë gjatë natës, sigurohuni që para se të shkojnë në shtrat për fëmijën nuk është duke parë TV ose duke luajtur lojëra kompjuterike që stimulojnë sistemin nervor. Nuk është e rekomanduar për të zgjoheni një fëmijë natën për të urinuar, si është praktikuar shpesh nga shumë prindër. Dhe së fundi, mos shaj fëmijën tuaj në mëngjes për fletët me njolla!

- Burri im u diagnostikua me kancer të fshikëzës. Ai trajtohet?

- trajtuar! Trajtimi kirurgjik përfshin endoskopike ose kirurgji të hapur. Në disa raste, pacientët e prekur fshikëz është hequr dhe një formë e re e indeve të veta, më së shpeshti nga zorrë. Operacione të tilla janë kryer falas. Ashtu si të gjitha kanceret, fshikëz në një fazë të hershme trajtim më të suksesshëm të kancerit. Simptomë më të hershme të kancerit të fshikëzës është pamja e gjakut në urinë. Prandaj, edhe me një dukuri e vetme e gjakut është e nevojshme për të bërë një takim me një urolog dhe nënshtrohen testet e nevojshme.

SI JANË të veshkave në Grave Fotografitë

Veshkat - çiftëzohet organ, të cilat ngjajnë në formë fasule e tyre. Veshkat kanë rrumbullakuar sipërme dhe të poshtme polet, para dhe sipërfaqet pasme. Pjesa e brendshme konkave e veshkave formon portën. Nëpërmjet tyre testohet venat, arteriet, nervat dhe uretres, i cili rrjedh nga legenit dhe hyn cistike ( skajor ) fundin e fshikëzës. Në normal të veshkave rregulluar përafërsisht në nivelin e brinjëve 12 në të dyja anët e shtyllës kurrizore në hapësirën retroperitoneale. Veshkave majtas është pak më e lartë se e drejta. Nga lart ata janë të mbuluara me një cipë të dendur fijor. Pesha e secilit veshkës është afërsisht 150-200 g

veshka

Veshka dalluar dy shtresa:

 • Cortex errët përbëhet nga rruazat e veshkave dhe tubthave në nephrons. Ata kryhet filtrimit ( pastrimin ) e gjakut;
 • Palcë ngjyra të lehta përbëhet nga 15-20 piramidat veshkave formë konike që gjatësor hulli tubules. Vertices e piramidave janë veshkat në sinus ku bashkohen për të formuar papillae veshkave. Papillae pa probleme në të vogla, atëherë një gota të mëdha në veshka, në një sasi prej 2 deri në 4. gota të mëdha të veshkave janë kanalet që lidhin gota të vogla me legen i veshkave.
  Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE kimchi lakër NË SHTËPI

  Nephron - një njësi funksional i veshkave, e cila ka nje strukture komplekse. Ajo dallohet trupin dhe tubthat. strukturë nephron të lidhur në mënyrë funksionale me të enëve të gjakut. Në total janë 1 në 2 milion nephrons. Pothuajse 80% e nephrons janë të vendosura në korteksin e veshkave.

  funksionin e veshkave

 • Formimi i urinës.
  Procesi Uropoiesis perbehet nga: 1) filtrimit glomerular; 2) reabsorption tubular; 3) perqendrimi osmotik e urinës. Pas filtrimit sipërfaqen per veshkave ditore shtrihet nga 100 deri në 150 litra gjak, e cila është e formuar vetëm nga 1.5 -2.5 litra urinës sekondar. Gjaku veshkat filter kthyer atë substancë të dobishme:. A proteina, sheqer, enzimat, vitamina, etj;
 • rregullimin e presionit të gjakut.
  Trashësia e shtresës lëvore veshkave midis arteriale dhe të kapilarëve venoz rregulluar qelizat që sintetizojnë hormon - renin. Nën ndikimin e saj kryhet mekanizëm delikat dhe kompleks rregullimin siguruar qëndrueshmërinë e ton enëve të gjakut, presionin e gjakut;
 • Funksioni i hematopoiesis.
  Përveç veshkat renin prodhojnë erithropoietin, e cila i jep kohën e ekipit për të plotësoj në qarkullimin e gjakut e qelizave të kuqe të gjakut të freskët;
 • Rregullimi i mjedisit të brendshëm.
  Rregullohet nga veshkat në gjak e proteinave të ndryshme ( presionit oncotic ) dhe acid - bilancin bazë. Balanca midis alkali dhe acidit është kryer përmes nxjerrje e acidit, produktet alkaline.

  Zhvillimi i veshkave në periudhën embrionale, dhe fëmija

  Zhvillimi i veshkave është kryer në tre hapa:
  1) pronephros ( pronephros ); 2) veshkave primar ( mesonephros ); 3) veshkave përfundimtar ( metanephric ).
  veshkave Final fillon për të formuar me 7 javëve të zhvillimit të fetusit, gradualisht lëviz në pjesën e barkut të pelvisit. Në foshnjat e porsalindura, veshkave tubthave ngushtë dhe më e shkurtër se sa të rriturit. Deri në 2 vjet nephron moshës diferencuara dobët. Vetëm për 5 vjet në strukturën dhe funksionimin e veshkave e fëmijës është e ngjashme me veshkat e një të rrituri.

  sëmundje e veshkave

 • Pyelonephritis - inflamacion me pasues deformim hi - sistemit mbledhur dhe një proces që përfshin patologjike parenchyma renale. Shkak i sëmundjes është e lidhur shpesh me një infeksion që mund të merrni në hematogjene veshkave apo rrugë ngjitje. Ajo promovon depërtimin e infeksionit të uretrës ose fshikëz lart nga overcooling. Veshkat lehtë mund të qetësohuni në qoftë stinët frigorifer veshur me rroba unseasonably dhe këpucë. Shumë shpesh pyelonephritis prek personat me diabet dhe gratë shtatzëna. Pyelonephritis është zakonisht një prapa lënduar të ulët. Fillimisht, kjo dhimbje mund të ngatërrohet me mioziti dhe osteochondrosis. Përveç dhimbjes edemë mundshme, humbje e oreksit, ethe, të ndryshojë në të gjakut dhe testet e urinës ( norma e sedimentimit rritur eritrociteve, leukociteve etj );
 • Kist veshkave jonormale, noncancerous ind veshkave strukturë ndryshim. mur kist përbërë nga hollë membranën e indit lidhor. Kist zgavër mbushur me limon të lëngshme - të verdhë. Ato mund të jenë të vetme ose të shumëfishta dhe të ndodhë në çdo moshë. . Madhësia Brush nga 1 deri në 10 cm Si rregull, cysts të vogla nuk e shkelin veshkat punën, dhe shpesh nuk shfaqet;
 • Policistike e veshkave - një sëmundje në të cilën edhe gjatë zhvillimit të fetusit në indet e veshkave e një fëmije formuar cysts të shumta. Shkaqet e polycystic lidhen me disa infeksione virale që një grua mund të lëvizin gjatë shtatzënisë. Sëmundja, në shumicën e rasteve, nuk ka simptoma. Në rastin kur tumori zë një sipërfaqe të madhe të parenchyma veshkave dhe i jep funksionimin e tyre, simptomat e mëposhtme: dhimbje e lehtë në rajonin e mesit, polyuria ( urinë e madhe .), Shqetësim e oreksit, etja, etj;
  Kanceri i veshkave - një sëmundje me kursin malinje, shkaqet e të cilat nuk janë të njohura plotësisht. Por edhe studiuar faktorët, të cilat përfshijnë :. pirja e duhanit, rrezatimi, sëmundje kronike të veshkave në fazën terminale, përdorimin e shpeshtë të disa barnave, ekspozimi ndaj kadmiumit dhe pacientët e tjerë në fazat e para të kancerit nuk vëreni ndonjë shenjë të sëmundjes duke përgatitur. Kur tumor fillon të rritet dhe metastasize, pacientët shënim: lodhje, dhimbje, haematuria ( përzgjedhje e gjakut në urinë ), anemi, hipertension, etj;.
 • Hydronephrosis - shkelje rrjedhjen e urinës nga veshkave - legen renal sistem me shtrirje të mëvonshme ( pyelectasia ) dhe nje rritje te presionit hidrostatike aty, atrofi parenchyma veshkave dhe përkeqësimit të funksioneve të saj bazë. Shkaqe të hydronephrosis përftuar përfshijnë: ndryshimet inflamatore në sistemit urinar ( pyelonephritis ), sëmundjet e gurit të veshkave, ngushtim traumatik, tumoret, dëmtime të shtyllës kurrizore, që të çojë në një shkeljes së innervation të organeve urinare dhe rrjedhën e urinës. Hydronephrosis është e rrezikshme për komplikimet e saj. Një prej tyre - legen hendek apo hi. Në këtë rast, urina Shkup derdhet në hapësirën retroperitoneale.

  Diagnoza e sëmundjes së veshkave

  # 1. Metodat laboratorike:

 • e gjakut komplet për të përcaktuar inflamacion ( e ngritur norma eritrociteve sedimentimi, qelizat e bardha të gjakut );
 • By urinës përbashkët në sëmundje të veshkave përfshijnë analiza të përgjithshme dhe mostër Zimnitsky. Sipas analizës ndryshuar përgjithshme të urinës mund të shihet në shumë sëmundje, jo vetëm veshkat por edhe organet e tjera. rritur Përmbajtja e proteinave dhe hematuria tregon inflamacion, i cili ndodh në pyelonephritis, Glomerulonefriti dhe të tjerët. Glycosuria ( sasi të lartë të sheqerit në urinë ) treguese e diabetit dhe të tjerët. Zimnitsky mostrës ndihmon të përcaktuar përqendrimin e funksionit të veshkave.

  # 2. Metodat instrumentale:

 • Me kosto të ulët, të arritshme, metoda informative e studimit është që të ultrazërit veshkave. Ajo mund të përdoret për të përcaktuar formën, madhësinë, vendndodhjen dhe veshkat. njohur sukses formacionet e ndryshme patologjike: gurë, rërë, tumoret, ptosis renale ( nephroptosis .), etj;
 • Sqaruar shkakun e sëmundjes së veshkave mund të ndihmojë në metodat moderne: MRI dhe angiography;
 • Nxjerrës urography - Studimi radiografike e veshkave, jep një tregues të pengim të traktit urinar. Metoda është edhe informative me dështimin e veshkave.

  Trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të veshkave

  Trajtimi konservativ i caktuar droga të ndryshme efektive në pyelonephritis, glomerulonefriti, gurët në veshka dhe të tjerët. Në lidhje me terapi konvencionale trajtimin në mënyrë efektive popullore. Herbs tilla si :. bearberry, fletë boronicë, horsetail, etj emëruar në mënyrë aktive terapistët për lehtësimin e simptomave të inflamacionit. ndihmë e mirë për të përballuar me sëmundje të ndryshme të veshkave projektuar posaçërisht dietë №7, 7a, 7B.

  Në varësi të heqjes kirurgjikale të tumoreve të ndryshme beninje dhe malinje. Në mënyrë tipike, kur një largimi malinje tumor është kryer jo vetëm veshkave ( nefrektomija ), por edhe indet përreth. Përveç operacionit është caktuar për kimioterapi dhe terapi rrezatimi.

  Një nga sëmundjet më të zakonshme të veshkave është sëmundje gur në veshka. Trajtimi i saj i përfshirë mjek dhe kirurg. Në varësi të madhësisë, numrit dhe rregullimin e gurë mjeku vendos për metodën me të cilën ajo do të fshihet. Para se të bërë kirurgji të hapur abdominale, të cilat kanë një shërim të gjatë dhe komplikime të ndryshme. teknikat moderne kirurgjikale për shërimin e tyre të shpejtë. Ato përfshijnë: metodën endoskopike, shkatërrimin e gurit përmes një birë në rajonin e mesit, lithotripsy nga shoku - valë lithotripsy, duke hequr gurët përmes traktit urinar, dhe të tjerët.

  Transplantimi i veshkave

  Në rastin kur veshkat nuk e kryejnë funksionin e tyre të kërkuar apo heqjen e saj, si një terapi zëvendësimi transplantim të veshkave të shëndetshme donator mund të kryhet. Kërkesat e rëndësishme për donatorët dhe marrësit: përputhen grupit të gjakut dhe Rh - faktorit, moshës, gjinisë dhe pesha. Është më mirë për të marrë veshkën rrënjë nga një dhurues të gjallë. Veshkave transplant menjëherë, por vetëm pas trajnimit të veçantë. Ajo është e përpunuar dhe ruajtur për deri në 72 orë në një zgjidhje të veçantë. Zakonisht, veshkat e tyre nuk hiqni marrësit. veshkave Donatorëve është vendosur në fossa çapokor, zakonisht e drejtë. Veshkave transplant është kryer në të gjitha vendet e zhvilluara. Çmimi i veshkave në Rusi është nga 10 000 deri në 100 000 dollarë.

  Parandalimi i sëmundjeve të veshkave është reduktuar në përputhje me rregullat e përgjithshme të një jetese të shëndetshme. Është e rëndësishme që trupi nuk ishte vatra të infeksioneve kronike ( dhëmbët karies, bajamet dhe Al përflakur. ), Të cilat janë burimi i infeksionit të hyjnë në veshkë nga hematogjene dhe duke shkaktuar sëmundje të ndryshme.

 • Shto një koment

  e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *