SI TË RUSISHT Shanseve territorin tërmet

Author: | 2018/08/22

  • Një e katërta e territorit të Rusisë kërcënojnë për tërmete të forta

Ministria ruse për Mbrojtjen Civile, Emergjencat dhe eliminimin e pasojave të Katastrofave Natyrore (EMERCOM e Rusisë) lëshoi ​​një deklaratë për shtyp, duke kujtuar rrezik të lartë sizmik në vendin tonë. Sipas hulumtimeve të bëra në përgatitjen e programit shtetëror "Mbrojtja popullsinë dhe territoret nga situata emergjente, të sigurisë nga zjarri dhe sigurisë në organet e ujit", më shumë se 25% e territorit të Federatës Ruse me një popullsi prej mbi 20 milionë njerëz mund të jetë subjekt i një tërmet i madhësisë 7.

Këtë vit, sipas parashikimeve të ekspertëve MM, tërmete të magnitudë më të madhe se 7.5 janë të mundshme në Sakhalin (në veri të vatër tërmetit Nevelsk), Kuril Islands, në jug të Kamchatka dhe ngushticës Kamchatka. Lartësia e valëve, të cilat mund të jenë formuar në të njëjtën kohë, mund të arrijnë pesë deri në tetë metra. Përveç kësaj, ngjarjet sizmike të madhësisë 5,5-6,5 nuk janë të përjashtuara në territorin e Stavropol dhe Krasnodar rajone, Osetinë e Veriut, Ingusheti, Çeçeni dhe Dagestan.

Një program i ri shtetëror për të mbrojtur popullsinë dhe territoret ruse nga situatat e emergjencës u miratua në vitin 2012. Në kuadrin e saj në forcimin sizmik i ndërtesave të banimit, objektet kryesore dhe sistemet jeta-mbështetje në rajon Kamchatka natyrshme 1.48 miliardë rubla, Primorye ndarë për këtë qëllim më shumë se 640 milionë rubla.

Ata që jetojnë në zonat aktive sizmike, ekipet e shpëtimit kanë rekomanduar të ashtuquajturën "valixhen alarmante" - një grup bazë të gjërave për të mbijetuar në situata ekstreme deri në ndihmë arrin.

Në çdo rast, "valixhja alarmante" plotësuar në përputhje me vendin e banimit dhe karakteristikave individuale cheloveka.V ndër gjërat më të nevojshme quajtur shpëtuesit ndihmës së parë kit, një elektrik dore dhe bateri ekstra, një mini-radio apo një celular me një funksion radio, një thikë të shërbimeve me një grup të mjeteve bilbil, produktet higjienike, ndeshjet dhe lighters.

Mos harroni një ndryshim të rrobave, dokumenteve të rëndësishme ose kopjet e tyre. Furnizim me ushqim dhe ujë është e rekomanduar për të bërë për një periudhë prej 1 deri në 3 ditë. Paketimit të gjitha më e mirë në një shpinës ngjyra të ndritshme me vija reflektuese, pas "rregull turistike": veshje të lehta dhe Essentials - nga lartë dhe në xhepat, dhe një liri lëvizshëm dhe ushqim - në fund.

Ajo do të jetë interesante:   Si të kthehet në pjesën e përparme jack kufjeve panel në Windows 10

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *