Vrimë në si pemë mollë Terminated

Author: | 2018/08/22

Vrimë në mollë

Shfaqja e hollows në pemë e vjetër mollë - një problem që në mënyrë të pashmangshme do të duhet të përballen me shumë cirk. rritje kryesor patologjik rrezik i tillë, që është faza e fundit e kalb plagë, qëndron në aftësinë e saj për të zgjeruar. Infected Mushroom shpellë saprotrophic infektojnë indeve në afërsi të shëndetshme, dhe kështu vazhdimisht duke përparuar në madhësi, e cila në fund të fundit çon në vdekjen e pemës. Për të ndaluar këtë proces dhe për të zgjatur jetën e një mollë, gjendet në bagazhin e vrima e saj i kalbur sa më shpejt të jetë e mundur për të pastruar dhe për të mbyllur ndonjë material biologjikisht inerte.

përmbajtje

Vula e shkumë

Për nënshkrimin mollë uritur në fuçi, ju do të duhet:

 • ndërtimin e një thikë shumë të mprehtë dhe një daltë;
 • lugë çeliku;
 • Kopsht Var;
 • një qese sulfate bakri;
 • cilindër shkumë;
 • Tavan të rrumbullakët;
 • syze;
 • llak;
 • respirator ose gozhde shirit;
 • dorashka gome.

Hollow patjetër duhet riparuar, përndryshe pema do të vdesin së shpejti

Embedding shkumë uritur: udhëzim

 • Gjëja e parë për të grihë pak theksoj edges dhe bëj lugë të trajtojë atë në mënyrë që ajo ishte i përshtatshëm për të shpëtuar nga pluhuri uritur.
 • Pastaj, të armatosur me lugë duke përgatitur dhe daltë, pluhuri nga të gjithë kalb uritur. Punuar me kujdes, plehra marr me thërrime e fundit, ende solide, por zonat e prekura të kalb dru, preu një daltë deri në inde të shëndetshme. Në mënyrë për të parandaluar përhapjen e infeksionit në faqen tuaj, të gjithë nxjerrë nga mbeturinat uritur drurë grumbulluar në pako, e cila më pas djegur kopsht jashtë.
 • Pas pastrimit brendësi të uritur, të prerë me kujdes skajet me koren e saj të gjithë nxirë.

Këshilli. Për të lehtësuar punën tuaj dhe të përshpejtojë procesin e pastrimit nga zgavra në vend të një daltë, përdorni një stërvitje elektrike pajisur me një furçë metalike (anësor dhe në fund). Përdorimi i pajisjeve të tilla jo vetëm që do të thjeshtojë këtë çështje, por edhe për të përmirësuar cilësinë e pastrimit.

 • Shkrihet 2 teaspoons (ka slides) e sulfate bakrit në një gotë me ujë, të vënë të gjithë municionin mbrojtëse (maskë, syze, doreza) dhe me llak ose maklovitsy trajtojnë të përgatitur fllad me tretësirë ​​antiseptike dhe të brendshme të uritur seksioni kryq përgjatë skajet e saj.
 • Pas 3-4 orësh, kur hapja pastruar në fuçi është e thatë, buzë e saj obmazhte katran kopsht, dhe pastaj goditje jashtë në shkumë uritur rritje. Pasi shkumë ka ngurtësuar, preu tepërt me një thikë të mprehtë.

Këshilli. Për të nënshkruar një polimer i tillë nuk është i dekompozuar nga drita, ngjyra me bojë të naftës.

Vula e çimentos

në këtë mënyrë ju do të duhet për embedding uritur:

 • kruese çeliku dhe daltë;
 • paketim i sulfate ngjyra;
 • brush butë;
 • çimento;
 • sand seeded;
 • 1-2 tullë kuqe;
 • vaj liri natyrore,
 • doreza gome;
 • mistri;
 • fashë garzë.

Para se të vënë vula zgavrën është e nevojshme për të trajtuar me antiseptik

Embedding llaç çimento uritur: Procedura

 • Me ndihmën e një kruese dhe daltë, të pastruar brenda e zgavra e indeve nekrotike.
 • Pas mbarimit të lopatë uritur pluhur, të përgatisë 5% e tretësirave dezinfektuese. Për këtë sulfatit vsypte 4 teaspoons në 0.4 l ujë të ngrohtë dhe tërësisht trazim të lëngshme.
 • Vendos mbi doreza dhe të zakonshëm dhe me një furçë të trajtuar sipërfaqen e brendshme të uritur vetëm e bëri antiseptik.
 • Pas uritur është e thatë, të mbushur atë sa më shumë të jetë e mundur e vogël me tulla të thyera.
 • Legen çimentos jar përzierje litra me 3 litra rërës, gradualisht të derdhë ujë në një enë dhe llaç brumosur. Kur ai arrin konsistencën e krem ​​të trashë, hedh në të një lugë gjelle vaj liri dhe përzierje mirë përsëri.
 • Hidh zgjidhje në vrimë lindi. Nëse uritur ngushtë dhe vertikale, tretura që janë në doza e administruar veç e veç, duke shtuar një pjesë të mëvonshëm pas forcim pjesshme të një mëparshme.
 • Mbaruar vula nuk duhet të ngrihen mbi kore, për aq kohë sa çimentos nuk është tharë, të hequr tepërt me një mistri dhe të qetë në sipërfaqe të dorës zgjidhje në doreza gome.
 • Gjashtë ditë pas pallto vula 2 shtresa e bojës të naftës të.

Këshilli. Nëse ju duhet të sajoj një zgavrën shumë të madhe dhe të thellë, për më të mëdha mbushje çimentos forca mund të përforcohet me copa e rrjetë teli çeliku dhe suva.

Pavarësisht nga metoda e zgjedhur e embedding uritur, për të trajtuar mollë është më i miri në fund të vjeshtës, kështu që në këtë kohë të gjitha proceset e jetës janë ngadalësuar në pemët frutore, dhe lëvizja e lëng ndaloi pothuajse tërësisht.

Si për të nënshkruar vrimë në pemë: Video

Vrimë në mollë: Photo

vrimë SI përfundojë në pemën mollë: çfarë dhe çfarë e shkakton pamjen

Bukur, dru frutor i mbajtur mirë - krenaria e çdo kopshtar. cirk avancuara moshë të re formuar kurorën klasën e shartuar në modë, tallaze, pllenuar, mirëmbahen. Çfarë një zhgënjim kur preferuar pemë tuaj molle papritmas shfaqet uritur. nuk duhet të heqin dorë. Arsimimi në pemë uritur mollë, një dukuri mjaft të zakonshme, por kjo nuk është një dënim.

Është më mirë për të parandaluar shfaqjen e një plagë të tillë në trupin e mollës. Nëse ka ndodhur probleme, trajtimi kompetent për të ndihmuar të shpëtuar pemë.

Procesi i zhvillimit të uritur mund të fillojë edhe me të vogël leh trauma molle. Pas dëmtuar shtresa e sipërme, procesi vazhdon shkatërrimin Bast - indeve druri, e cila është e vendosur në mes të leh dhe dru. Se kjo ndodh ushqyerit pemë. Në këtë pikë, rreziku i infektimit nga sëmundjet fungale dhe shfaqjen e infeksioneve bakteriale rritet në mënyrë të konsiderueshme. Insekte dhe kafshë të vogla të rritet zgavrën.

Për të parandaluar këtë, është e rëndësishme për të shmangur lëndimet mollë.

Rrugët për të dëmtuar në lëvoren e pemëve mollë:

 1. Vrimë në mollë

  Tëharrje pahijshme nxit formimin e dëmtimit të dhëmbëve. Në qoftë se në vend degët zvogëlimin mbeti trung, ai thahet, bie nga trungu, është formuar uritur.

 2. Hollows të shfaqet në faqen e internetit në rrjet saktë trim nëse prerë nuk është i mbrojtur nga ndikimet e jashtme.
 3. Neglizhimi i prerjes sanitare gjithashtu çon në dëme. Është e nevojshme për të paguar vëmendje jo vetëm në degët e thyera, por në plas. Veçanërisht çarje të rrezikshme nga degët rritet vertikalisht, në një kënd i ngushtë për fuçi.
 4. Në procesin e luhatjeve të shpejta të temperaturës ndodhin në leh acar-çarë. Ky është vendi i rrezikut.
 5. nuk mund të injorojë dëmin e shkaktuar nga kafshët. dëm të madh në hares shkaktojë dimrit dhe brejtësve të vogla.

Kuptimi shkaqet e hollows në Apple do të lejojë që në fillim për të marrë masa për të parandaluar shfaqjen dhe zhvillimin e tyre.

Një qasje e integruar për kujdesin e një kopsht, ju lehtë mund të shmangur këtë problem, si vrimë në pemë molle. Çdo pemë është e nevojshme për të monitoruar nga afër dhe të ndjekin disa rregulla të thjeshta.

 1. degët Shkurtimi parë

  Siç tëharrje prodhojnë. Degët skeletore të prera në rrjet, duke lënë trungje.

 2. Çdo fetë më shumë se 2 cm. Të jenë të përpunuara katran kopsht. Dega e madhe-diametër në një seksion alokon një shumë të lëng. Ndonjëherë një trajtim i vetëm me katran të mjaftueshme. Është e nevojshme për të vëzhguar prerë më të gjatë dhe, nëse është e nevojshme, trajtojnë atë përsëri. Gjithashtu, në krye të një kopsht të katran mund të mbulohen fetë me bojë të naftës ose llaç çimento.
 3. Nuk është një teknikë në të cilën korja deformuar ose të humbur në një pemë molle mund të rivendoset. Puna kërkon aftësi, por rezultati është me vlerë të përpjekje. Në këtë metodë, sipërfaqja e dëmtuar është mbivendosur patch - një pjesë të leh, marrë nga të panevojshme, vetëm të prerë degët. patches formë duhet të ndjekin në mënyrë të qartë konturet e dëmit. Pjesa problematike e trungut duhet të pastrohen mirë, të vënë në patch e tij dhe të rregulluar materialin e saj natyrore.

  Urina mund të përdoret si një ruajtës, kërp, etj Vështirësia është se kjo procedurë duhet të bëhet shumë shpejt, dhe konturet e prerë dhe patch në mënyrë ideale duhet të përkojnë. Nëse bëhet si duhet, leh në zonën e prekur do të rivendoset gjatë viteve, një pemë do të lihet dëme të dukshme.

 4. tëharrje kohë i degëve të thyera dhe të plasaritur.
 5. Për të mbrojtur mollë nga efektet e ftohtë dhe brejtësve. Për këtë vjeshtë duhet të zbardh trungjet e pemëve me llaç gëlqeror 40-50 cm mbi nivelin e pritur të mbuluar bora.

Ndjekur këto metoda mund të shmanget lehtësisht lëndime të rënda e pemë me mollë.

Trajtimin zgavrën në pemë molle: nuk duhet të trajtohen, si dhe kur për të filluar?

Nevoja për trajtim shpesh ndodh në kultivuesve rishtar. Janë në fakt dushku lashta me hollows mëdha dhe në rritje - jo në rënie. Mjerisht, mollë - nuk lisi. Dru me ta shumë më të butë, në mënyrë më të prekshëm për vdekje nga një dëmtim të thellë leh është shumë e lartë. Large shkaku oral dëme të mëdha në pemë molle:

 • Vrimë në mollë

  Dështimi dru pengon lëvizjen e lirë të ushqyesve se dobëson pemë molle;

 • zgavër uritur mund të jetë një strehë për insektet dhe dëmtuesve, dukuri e kallamishtet në atë praktikisht garanton shkatërrimin e pemës;
 • plagë të pashëruara e trungut lejon shfaqjen e infeksioneve, fungale dhe bakteriale natyrës;
 • Nëse uritur është pranë degëve skeletore, është e mundshme që ai do të thyer;
 • reduktuar pemë frutor;
 • zgavër e madhe mund të shkaktojë rënien e mollës.

Në mënyrë që të mos humbasin pemë, të ndaluar deri uritur është e nevojshme.

Sa më shumë që procesi trajtimi nuk është e komplikuar, materialet për t'u marrë me këtë lloj të plagë të lirë, si dhe një shumë e kohës ajo nuk ka marrë. Doli në zgavrën rrjedhin ndryshojnë në madhësi dhe thellësi.

 1. Vrimë në pemë

  uritur sipërfaqe. hollows jo të thellë, e cila nuk e ka filluar procesin e kalbur dru të mjaftueshme për të trajtuar larë gëlqere ose katran kopsht. Më parë, zona e prekur duhet të dezinfektohet.

 2. Deep uritur vogël diametër. Këto lloje të lëndimeve shpesh ndodhin për shkak të nyje vdekur mbetura pas prerjes hollë degët. Për të hequr qafe vrima formuar aty është hartuar plug druri e diametër të duhur. Prerë atë, ju thjesht mund të sawed degë. Është e rëndësishme që të instaloni plug është i rrafshët me sipërfaqen kryesore të fuçi. Më tej, pjesa lyhet kopsht katran për të parandaluar depërtimin e lagështisë, dhe për të parandaluar druri kalbur.
 3. uritur thellë e një madhësi të madhe. zgavrat e mëdha zakonisht janë formuar menjëherë. Ky është rezultat i degradimit afatgjatë të indeve, për këtë arsye të grumbulluar në gropën e një shumë të plehrave: mbeturina, plehra, të lëna nga jeta e insekteve dhe të kafshëve të vogla.

Faza e parë e trajtimit - pastrimi lezione brainstem brenda. Procedura kryhet në dy hapa:

 • pastrimi pjellë nga të uritur;
 • zvogëlimin dru në indet e gjallë të mollës.

Është e mundur për të bërë një daltë të vogël apo kruese. E dyta - faza kryesore është mbyllja e plagës. Në këtë fazë është e nevojshme për të përgatitur paraprakisht.

 1. Embedding pemë uritur

  Nevojë për gurë të vegjël. Ajo mund të grimcuar guri, zhavorr, tulla të thyera, etj

 2. Zgjidhja dizinfektimin. Përshtatshme solucion sulfate bakrit (3%) ose solucion sulfat hekurit (5%).
 3. përzierje rërë-çimento me shtimin e gëlqere në proporcionet e 6: 2: 1,
 4. Fino ose width errët shirit polietileni nga 5 deri në 10 cm. Ky shirit mund të blihet, dhe kjo është e mundur për të prerë nga filmi i zi kopsht.

Para se të nënshkruar vrimë në Apple, është e nevojshme për të dezinfektoj mjet zgjedhur, të thata si duhet, vë gurët brenda dhe vulose përzierje përgatitur. Kjo duhet të bëhet me kujdes, duke mos lënë xhepat e ajrit. Nga lagështia dhe ndikimet e jashtme komplot ngulitur fino mbrojtur apo film bandaged. hollows duhur trajtimit jo vetëm që do të mbrojë kundër përkeqësimit të drurit, por edhe të japë forcat mollë, dhe ndoshta ju shpëton nga vdekja.

Plotësimi vrimë në pemë

Koha më e mirë për punën e prodhimit fillon në mes të vjeshtës dhe të mund të vazhdojë gjatë muajit të parë të dimrit. Kushti kryesor - moti duhet të jetë e thatë. Në ditët me shi dhe trajtimin e të lartë të lagështisë nuk është kryer hollows. Zgjedhja e termit është për shkak të faktit se proceset aktive në trupin e mollës gjatë kësaj periudhe poshtë ngadaltë, pema përgatitet për dimër, rrjedha sap është i dobët. Trajtimi i pranverës nuk do të çojë në një rezultat të favorshëm. Lëng Active Izolimi do të ndërhyjnë me plagë shërimin.

druri aktive rritja në gjendje të shtyjë jashtë gropën si një tapë dhe çimento. Nëse dëmtimi është i vjetër, drejtimin, trajtimi i tyre kryhet vetëm në këtë kohë. Muaji - dy pritjet në këtë rast nuk ka gjasa të dëmtojë. Gjëja kryesore - për të mos lënë plagë të hapura për dimër.

Pastrimi leh

Çfarë ndodh nëse tumori u shfaq në fund të dimrit ose të pranverës, dhe pema do të përfundojë lëng? Në këtë rast, duhet të vazhdojë menjëherë për të korrigjuar situatën. Por e ka vetëm për të kryer një pjesë të punës, përkatësisht në zonën e prekur të pastër, dezinfektoj, dhe për të mbrojtur atë nga lagështia. Ajo është e mirë për të përdorur shirit të errët plastike. Me nënshkrimin zgavrën duhet të fillojë në vjeshtë, në kohë.

Për pemë me mollë, si dhe për njerëzit, deklaratë e vërtetë, ajo është më mirë për të parandaluar sëmundje se sa për të trajtuar atë. vëmendje të kujdesshëm për pemët frutore - çelësi i shëndetit, jetëgjatësi dhe fruiting mirë.

Programi shëndetësor

Ne duam të ju tregojë për një fakt, i cili fsheh një shoqërie moderne. Trupi ynë është i mbushur tepër me të gjitha llojet e parazitëve dhe ata jetojnë jo vetëm në zorrë, por edhe në mëlçi, mushkëritë dhe mund të merrni edhe një trurin e njeriut. Sidomos fakti frikshme se shumë njerëz nuk e kuptojnë se ata janë parazitët që helmojnë jetën e çdo ditë e automjetit të tij të gjallë.

Ne shpesh flasim për probleme të rënda shëndetësore, por nuk e kuptojnë se çfarë parazitëve janë shkaku i pothuajse të gjitha sëmundjeve të zakonshme. Dhe këto janë vetëm disa prej tyre:

 • dhimbje koke
 • cardiopalmus
 • spote të zeza para syve të tij (fluturojnë)
 • Apatia, nervozizëm, të qenët i përgjumur
 • vizion blurry
 • djersitje
 • lodhjes kronike
 • ënjtje të fytyrës
 • Mpirje e gishtave dhe të dridhura
 • surges presion

Edhe një nga këto simptoma duhet të bëjë që ju të pyes veten. Dhe në qoftë se dy prej tyre, mos hezitoni - trupi juaj është i infektuar me parazitët.

Si për të shfaqur parazitët nga trupi, kur ka një numër të madh të barnave që kushtojë një shumë të holla?

Shumica droga nuk bëni ndonjë të mirë, dhe disa madje mund të dëmtojë! Në këtë pikë, e vetmja kurë për këtë është e rekomanduar zyrtarisht Ministrisë së Shëndetësisë për të hequr qafe e parazitëve - një koleksion tibetian të parazitëve.

Elena Malysheva në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë kryer programin e njeriut "pa parazitë" . Si pjesë e kësaj përgatitje është mbledhja Tibetan e parazitëve në dispozicion në çmim peni. Lexo më shumë të hyra E.Malyshevoy >>>

SI vrimë përfundojë në pemën mollë: ÇFARË njollosur dhe trajtojnë

foto 1

Shfaqja e hollows në Apple - një sinjal alarmi . Është e nevojshme për të mbrojtur pemë nga shkatërrimi dhe të zgjasin jetën e saj, nuk do të parandalojnë rënien e yield-eve dhe aktivitetit të rritjes. Është e rëndësishme të dini se si për të trajtuar pemët uritur mollë.

Rreziku rritet nëse rrjedhin është dëmtuar në afërsi të bazës së degëve skeletore. Fuqia e drurit është reduktuar për të rritur rrezikun e prishjes së kurorës.

KUJDES! Brenda zgavrën akumulon mbeturinat vendosen myshqet, likenet, eshkë dhe dëmtuesve. Nëse është e pamundur për të hequr një herë në pushim të vogël në bagazhin e nevojës së tyre të vazhdueshme për të pastruar dhe zbardh.

Në dëm të fortë të pemëve, të papajtueshme me jetën, të shpëtuar shartim e tij mbi Wilding.

Arsimimi pemë uritur në kopsht - një shenjë e kujdesit të pahijshme. Problemi lind si rezultat i:

foto 1

 1. Dëmtime aksidentale mekanik që nuk janë përpunuar si duhet (katran kopsht).
 2. Dëmtimet pas krasitjes pasaktë, kur dega është larguar, duke lënë një trung, dhe kjo është e nevojshme "në ring."
 3. Acar-çarje (plasaritje e drurit për shkak të ngrirjes së ujit).
 4. Scuffing kore me prerje jo të saktë të degëve, nëse harron kultivues podpilit parë poshtme bazë.

trajtim kohë plagë - parandalimin primar i zgavra dukuri, ose kolonizimin e bakterieve dhe kërpudhave prishjes dru do të rritet dhe dëmtimi. Zgavër, nëse jo për të ndërmarrë veprime, do të rritet çdo vit. Nuk është një pyetje serioze, në qoftë se një pemë molle në uritur, çfarë duhet të bëjmë?

Në atë kohë për të nënshkruar uritur?

Apple uritur të mbyllur deri në mes të rënies , të paktën në dimër. Në një procedurë emergjente për të përmirësuar gjendjen e shkallës së kryhet në çdo kohë.

zgavër Pranvera nënshkrimin kryhet rrallë për shkak të trafikut të rëndë të lëngjeve, duke shkaktuar shkatërrimin e fiksimin e kompozime.

Dëmi sanitization (pastrimi i mbeturinave, zbardh) lejohet të kryejë në çdo kohë, por kur fungicides aktive druri metabolizmin dhe insekticide janë aplikuar në dozen minimale.

Koha optimale për të punuar - nuk ftohtë dhe e thatë në vjeshtë, kur pemët mollë reduktuar metabolizmin. Kur punon në tetor, duke plotësuar zgavrën e vogël të kohës të kalit.

Operacioni Winter përfshijnë një sërë vështirësish:

 1. Kur një negative Var oborr temperatura ndërpreu me të ftohtë.
 2. Një zgavër e madhe në vulë të ftohtë e vështirë për shkak të motit të pakëndshme për personin, kështu që në këtë kohë dëme të saktë të vogla dhe thellimit.

TIP: Plotësoni vrima të mëdha me çimento është kryer në mes të verës, përbërja mund të ngrijë plotësisht.

Kohët e fundit u shfaq mbyllur uritur pavarësisht të sezonit , për të mos lënë zgavrën e hapur në dimër. Për shembull, kur zbulimin pranverë në Apple çarë me rrjedh lëng ose gunga nën lëvore pa dëmtime.

Si për të nënshkruar vrimë në mollë: dhe para-trajtim fazat

foto 1

Përzgjedhja vulën uritur varet nga madhësia e tij.

faza:

 1. Pastrimi zgavrën e mbeturinave dhe druri të vdekur.
 2. Këpurdhëvrasës dhe insekticid.
 3. Plotësimi zgavrën (përbërja Sundae nuk duhet të shtrihet përtej skajet e uritur).

Ashpër muret uritur e daltë kalbur druri kryer, thikë kopsht, daltë, lopatë ose mjet tjetër të përshtatshëm. Pastrimi bëhet me dru të shëndoshë, e cila është pak e hequr.

Zgavër është fshihen, lëvizje të gjitha mbeturinat, dhe pastaj lejohet të thatë. Në muret para trajtimit me dezinfektues duhet të ketë lagështi.

Me një vëllim të madh të kavitetit në një pemë portbagazh pastrimi i trashë i plotë është i vështirë. Artificialisht të bëjë një pasazh të vogël për të lehtësuar në shfletim muret e brendshme për përpunim.

Kur hollows hard-formë ndihmojnë elektrik dore dhe është lugë çaji vendosur apo gjelle. Është e nevojshme për të hall druri kalbur zi për shtresa të lehta.

foto 1
Hollow, e cila u zbulua pas pa prerë degët.

TIP . Të gjitha mbeturinat grumbullohen në një qese plastike dhe djegur, sepse ju nuk mund të lejojë të hyjnë mbetje kalbur në tokën e kopshtit për të parandaluar infeksionin. Skajet e hollows janë bevelled në një hije të lehta për stimulimin e proceseve të rigjenerimit.

Ndonjëherë procesi i dorë scraping rot shumë punë intensive, kështu që përdorin një stërvitje me një hundë të veçantë me brushat metalike. Syzet e sigurisë do të mbrojtur sytë nga hyrje mbeturinat dhe infeksionit gjatë pastrimit.

kalbet Hollow nga brenda

Nëse trungu vrullshëm zbrazëti, por hollows absolut jo, kërcënon të drurit kalbur nga brenda . Sawed ose shpuar kalimin artificiale lejuar mundësinë e pastrimit të lirë. Ajo mbetet vetëm për të zgjedhur atë për të mbuluar deri në gropën e një pemë molle.

Dezinfektimi, plagë dhe të ndaluar shkatërrimin e drurit

Për zgjidhje të dezinfektimit duke përdorur fungicidal uritur që zotëron dhe veprim antibakterial:

foto 1

 1. sulfate bakrit (1-3% 100-300 g për 10 litra ujë);
 2. sulfate hekuri (5%, 500 g per 10 litra ujë);
 3. mangan;
 4. Nje acid karboksilik ose fenol (3%).

Zgavër prekur nga kërpudhave

Për të kryer përpunim pa mikrobe të përshtatshme gjethet lëpjetë . Në raste të rënda druri kalbur kërpudhat dhe përdoren fungicides blera sintetike, dhe Bordeaux përzierje dhe squfur përgatitjet.

Në rastin e një dezinfektim të madhe uritur kryhet në disa faza (3-5) çdo 2-3 javë. Pas trajtimit zgavër tharë (disa orë).

formulime të tjera

Për indeve shtesë dezinfektimin dhe parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të sipërfaqes së trajtuar:

foto 1

 • rrëshirë pishe (oleoresin);
 • katran kopsht;
 • stuko veçantë me substancat fiziologjikisht aktive (blihen kopsht analoge Vara ose xhel);
 • Perberje folklorike, p.sh., një përzierje e argjila freskëta dhe lëpushkë në pjesë të barabarta .

Në varësi të formulimeve të madhësisë sponde aplikuar vetëm për të dëmtuar në mur apo të mbyllur plotësisht, duke formuar një shtresë të butë në sipërfaqe fuçi. Pas tharjes, përbërja e zonës së problemit është mbështjellë fashë, cohë e ashpër ose inde të tjera të natyrshme pas brushing katran kopsht buzë.

Top fuçi lidhur shtresa e filmit për të parandaluar njomje e materialit.

Zgavra formuar në filiz

Një vrimë e vogël në fidanëve pas procedurave të dezinfektimit të mjaftueshme për të komentoj mbi katran kopsht . Kur ju mbyllni defekt, ju mund të përdorni një grup elastike për të rregulluar marrje ryshfeti.

Nënshkrimin vrima të vogla

Pas plotësimit në ndalesa uritur depërtojnë lagështi dhe ajri, i cili eliminon proceset e kalbje. vrima të vogla pas pastrimin dhe dezinfektimin mund të bëj një plug thatë solide prej druri të ngurta.

Fund e sipërme të plug është shkurtuar në nivelin e skajet e sipërfaqes është e nevojshme për të pikturuar mbi katran kopsht ose bojë të naftës në tharje natyrore vaj me bazë. Punimet kryhen në doreza gome.

Hidhni një sy në video, si për të kryer trajtimin në një pemë uritur. detaje të rëndësishme:

A trashë përzierje e çimento dhe rërë (1: 3 ose 1: 4) zgavra e përfshirë në molle, vrima të vogla, pas futur tela endur aty fiksuar me gozhda.

Unë nuk dua të prishin pamjen e pemës? Ju mund të vini deri një bojë të naftës për stuko e jashtme në ngjyrën e leh.

Përdorimi si balta stuko dhe plehut organik është jashtëzakonisht e rrezikshme për shkak të pronave lagështithithës e komponentëve. Një rezultat i mirë është arritur pas tharjes të plotë të këtyre substancave dhe mbylljen e tyre kundër depërtimit të ujit, të tilla si nga stuko çimentos.

Në prani të lagështisë nga nuk e kalbur të hequr qafe.

uritur madh

Derdhje grimcuar fine guri ose tulla mbeturinat rërë-çimento përzierje me shtimin e gëlqere (6: 1: 1) - një njohura dhe metodë të lira nga mbyllja vrimat të madhe . Në zgavrat shumë të mëdha mbushje të prodhuara në shtresa, d.m.th. mbushës është alternuar me përzierje potting.

Exterior vulën e errët bojë të naftës apo një përzierje të trashë të çimentos dhe rërës.

pretornal zgavër (në pjesën e poshtme të fuçi) dhe nëpërmjet zgavra

Në rastin e basal dhe përmes disa zgavra të përdorë gjithashtu një përzierje çimento. Kur rakitik tree trunk bëhet e rrezikshme për të tjerët, kështu që është e prerë, por të lënë cungun me shpresën e shfaqjes së fidaneve të rinj dhe formimin e një pemë të re.

foto 1
uritur radikal.

Mbushjen ndërprerje volumit është kryer nga therrime tullash apo gurë mesme të ndjekur nga derdhje lëngshme përzierje çimento-rërë (1: 4). Hole bordit të mbuluar, për të parandaluar derdhje e përbërjes. Pas forcim përzierje është aplikuar nga lart paste dendur çimentos.

Veshja e jashtme bojë ose çimentoje solucion trashë pengon formimin e hendeku midis vule dhe skajet e vrima.

probleme të ndryshme me hollows dhe Zgjidhje

Në thellësitë e fuçi një shumë prej druri i kalbur

Nëse pema mund të ruhen , pasi të ashpër, tharje dhe dezinfektimin e pushim është e mbushur me metodën klasike përdorur çimento.

Nga ana tjetër, një përzierje e hirit dhe qymyr mbushur zgavrën mbyllur ndalues ​​të lartë prej druri dhe gome për të mbrojtur nga lagështia.

Prania e milingonave

dru i kalbur është pastruar së bashku me milingonat , të gjitha zonat e prekura dhe milingonat derdhur në një kovë dhe derdh ujë të valë. Kaviteti është trajtuar me formulim insekticid është bërë në një thellësi prej rreth-trungu metodë rrethi fortifikimin.

foto 1
Në disa hollows e milingonave të gjalla.

Zgavra e pemës së vjetër mollë

Nëse pema vdes , por kjo është një varietal, atëherë ju mund ta ruani atë nga shartim në një Wilding. Me fruiting shembull të mirë duhet të përpiqet që të ringjall metodat e mësipërme.

Video: si për të nënshkruar vrimë në mollë

Në këtë video, të shohim se si për të shëruar pemë uritur mollë me duart e tyre me ndihmën e tullave të thyera dhe çimento.

Hidhni një sy në video, çfarë të bëjë me një vrimë në pemë molle. algorithm rritje.

Në uritur ka fole një zog

foto 1
Ajo rrjedh nga lëng uritur

Ju duhet të prisni derisa do të shfaqin dhe chicks fluturojnë larg , dhe pastaj të kryejë mbushjen e uritur.

TIP. Nëse dëshironi të ruani shtëpi të shpendëve duhet të jenë të pastër dhe të thatë zgavrën, trajtojnë katran kopsht sipërfaqe, dhe bashkëngjitni kulm të lartë të shiut.

Pas tharjes, socket uritur është vënë në vend.

Mjekimi kryhet në varësi të shkakut.

Kur lezione lëvore, scolytus në pjesët insekte aktellik injeksione (2 ml / l i ujit për 1 katrore. M fuçi). Sezonin e ardhshëm, pas humbje e ngjyrës pemë me mollë u mbulua Fufanonom (10 ml në kovë me ujë).

Wood kalbur çrregullt pas trajtimit plagë të çon në rrjedhje. Zonat shkurtohet Kopsht thikë dezinfektohen dhe pas 20-30 min paste përzierje është veshura dhe kopsht var Rannet.

foto 1
Scraping trajtimin e pemë me mollë.

përfundim

Cilado metodë se plug zgavrën në pemë molle, të gjitha mjetet për punë janë të sterilizuar. Shtrëngimi i uritur shpejtë në qoftë se dëmi vjetor prerë buzë të cambium.

Kur procesi i lartë vaksinimi oral përshpejton prerje tejkalohen ose transplantimit të kore me një mostër të shëndetshme.

Më tregoni se si për të mbyllur deri vrimë në pemët frutore? - YouTube

Zbritje në produkte për banorët e verës në CIS //bit.ly/2ho8anK

vrimë SI përfundon në duart pemë VET - FOTO | VET ...

Trajtimi në pemë uritur

hollows trajtim në kohë të zgjatur pema e jetës dhe i mbron ata nga shkatërrimi.

Shkaqet e uritur

Këto përfshijnë të gjitha llojet e dëmtimit mekanik, të cilat janë aplikuar në periudhën e pemës së jetës, sidomos ato që nuk janë pikturuar mbi ose lyhet me katran. Ajo mund të jetë, për shembull, gabimet druri që rezultojnë nga një shkarkimin e degëve skeletore në një kënd të mprehtë; lëndim pas zvogëlimin pahijshme (nëse dega është prerë lënë kërpin) si rezultat i dëmtimit, scuffing lëvore, acar-çarë.

Rrezikun e lëndimeve

Shfaqja e plagëve të hapura në trungun dhe degët skeletore të kulturave frutore dobëson pemë. Nëse ju nuk e izoluar ato në kohën e duhur, në sipërfaqen e plagëve të fillojnë të parazitoj kërpudhave të ndryshme dhe bakteret që shkaktojnë dru pakthyeshëm kalbur. Kjo është ajo që shkakton shfaqjen e hollows në bagazhin.

Si e bën një vrimë në pemë

Si njerëz që vdesin qelizat topsheet plagë hap qasje në drurit. Nën ndikimin e lagështisë dhe thith ajo shërben si një substrat të mirë për rritjen e mikroorganizmave të përfshira në shkatërrimin e shtresave të mëtejshëm të thella.

Hollow - një sëmundje e vërtetë e pemëve frutore. Pemët Hollow karakterizuar nga një rritje e dobët dhe fruiting, të humbasin fuqinë dhe mund të shpërthejë nën peshën e të korrave, ose nga era e fortë.

Për të parandaluar shfaqjen e hollows në pemë duhet të krijojë menjëherë kushtet për shërimin e tyre të shpejtë. Por ajo duhet të mbahet mend se shkalla e shërimit plagë ndikon në madhësinë e tyre. Në qoftë se plaga është e vogël, ajo do të shërohet shpejt, por në qoftë se plaga është e madhe, rritje e jashtëzakonshme e saj do të kërkojë një periudhë më të gjatë.

Faqet Lidhje: pemë Trajtimi pranverë - çarje, acar-plas dhe i uritur

Koha për trajtim

trajtimi i zbrazët përfshin nxjerrje e drurit vdekur përpunimin sipërfaqen e brendshme të fungicid, mbushjen thyer tulla dhe vulosjen llac çimentoje. Është më mirë për të filluar nga mesi i rënies në kohën të ngrohtë, e thatë, t. Për të. Ishte gjatë kësaj periudhe, pemët frutore reduktuar metabolizmin.

Nënshkrimin pemë çimento është kryer në mes të rënies, jo më vonë, për vulën kishte kohë për të thahet plotësisht. Në pranverë është e dëshirueshme për të bërë: material nuk mjafton ngurtësuar mund të shkërmoqet për shkak të rritjes së drurit. Megjithatë, në rast të nevojës urgjente të presë deri në vjeshtë nuk është e nevojshme.

këshill

hollows thellë e diametër të vogël mund të bëj një tapë prej druri dhe të lartë stuko mbuluar kopsht.

Është shumë e rëndësishme për të parandaluar depërtimin e lagështisë në të uritur dhe për të zvogëluar kalbëzim prej druri. uritur trajtimi në këtë rast mund të kryhet në 2 faza. Pastruar dru vdekur nga zgavrën e uritur, këpurdhëvrasës dezinfektuar

dhe izolimin nga hyrja në precipitimin lugët, p.sh., duke përdorur një film i polietilen ose material mbulim. Një mbushje dhe nënshkrimin migrojnë në vjeshtë.

Pastrimi dhe dezinfektimi

Pas shfaqjes së zgavra ajo duhet të riparohet urgjentisht. Në asnjë rast nuk mund të lihen në pemë shfaq uritur në dimër hapur.

Se ata nuk laget, bëjnë mbushje .

bosh gjendet purifikohet nga druri kalbur duke ashpër muret. Kushtoj vëmendje të veçantë për faktin se pas heqjes druri i kalbur muret e brendshme e të uritur ishin të thatë (foto 1). Nëse ata janë të lagësht, atëherë brenda pak ditësh uritur duhet të jetë e hedh dhe e thatë.

Pasi përgatitur behen, ajo është e dezinfektuar me solucion 3% e sulfate bakrit (300 g 1 koves e ujit) ose solucion 5% e sulfat hekuri (500 g 1 koves e ujit). Edhe një herë, pak të thata dhe pastaj të vulosur.

mbushje uritur

Metoda më njohura dhe të lira nga mbyllja e një zhavorr mbushje lugët mirë ose tullë thyer, e ndjekur me derdhje përzierje që përbëhet nga rërë, çimento dhe gëlqere (6: 1: 1) (photo 2).

uritur vogël pas pastrimin dhe dezinfektimin mund të bëj një plug thatë solide prej druri të ngurta. Fundi sipërme e plug duhet të jetë në nivelin e edges uritur. Është e nevojshme për të pikturuar mbi katran kopsht ose bojë.

Nëse hollows janë shumë të mëdha, pastaj plotësoni me një përzierje të Set klorhidrik prodhuar në shtresa, të paktën t'i mbushur me zhavorr ose tulla të thyera.

Pjesa e jashtme e bojë të naftës ose Paint mbi një zgjidhje të trashë është derdhur çimento dhe rërë në mënyrë që të përputhen qasjen e ajrit dhe druri lagështi (foto 3).

Shih gjithashtu: birdhouse me duart e tyre (Foto)

anaplerosis

Ju mund të përdorni një fashë plastike e filmit të zi për shërim më të mirë plagë. prerë e saj në shirita 5.8 cm e gjerë dhe helically plagë të shtrënguar nga poshtë lart ,. në uritur. Fund e sipërme të filmit fort knotted spango.

Në pranverë, sa më shpejt që të cambium aktive ndan, zgjidh fashë mbi kufijtë e uritur thikë, të mprehtë, hiqni tape, zbulojnë një rrip të cambium gjallë dhe kasetë përsëri. Në errëta qelizat kushtet cambium aktive vë indeve të reja në drejtim të uritur.

Ju lutem më tregoni se si për të zgjatur jetën e pemë molle. Ajo shkon përgjatë trungut uritur të thellë dhe të gjatë (nga rrënja në fillim të degëve fruiting). Leh dhe druri i pemës nuk është brenda. Por pemë molle në gjendje të tillë të keqe jep fryte. Është e paqartë se si vetëm janë të ushqyesve? Ndoshta ajo duhet të jetë një lloj suva dhe bojës mbi bëni për të ndaluar prishjen e mëtejshme?

Dmitri Larin

Pyetje: "Si për të kuruar një pemë molle, një mollë për të shpëtuar ..." lindin vazhdimisht. Unë duhet të them se në rastin e një gropën e madhe nuk është në lidhje me trajtimin, dhe zgjerimin e pemës së jetës, është e pamundur për të kuruar! një pemë e tillë mund të krahasohet me pacientin dhe dhëmbë të lënë pas dore në masë të madhe. Mjekët nuk e trajtojnë atë, dhe të hiqen.

Të thuash të drejtën, mollë sëmurët dhe të shkatërruara gjithashtu kishte të hiqet nga kopshti. bimët dobësuar 'tërheq' sëmundje, dhe pastaj të përhapet infeksioni si spore fungale në pemë të tjera. Por kultivuesit nuk janë të gatshëm të heqin dorë mollë, sidomos kur ajo vazhdon të japë fryt.

Për të përshkruar procesin e "trajtimit" të mollës përsëri kthehet në krahasim. Paramendoni se ju jeni një mjek dhe keni nevojë për të ndaluar një dhëmb.

Gjëja e parë që bëni është që duhet të pastër të gjithë indet e kalbur. Në mjeku për këtë qëllim janë bor-makinë. Kopshtarëve janë përshtatur për të përdorur një stërvitje. Ajo është e bashkangjitur furçë metalike të rrumbullakët që ju lejon të shpejt të pastruar indet e vdekur. Kjo është shumë më e shpejtë dhe më efikase se hall thika rot ndryshme, spatulas dhe mjete të tjera.

Sigurisht, jo kudo ju mund të merrni një stërvitje, ajo vetëm përshpejton procesin në qoftë se një i uritur madhe. E pengesa duhet të punojnë materiale të tjera në dorë, për shembull, ajo ndihmon tela, prirje në formën e një goditje. Është e këshillueshme për të hequr të gjitha kalbur, dru të lirshme për të indeve të shëndetshme.

Pas tërësisht pastrimin e sipërfaqes brenda gropën trajtohen me fungicides. Përdorin një zgjidhje 5% të sulfatit të hekurit, ose një sulfate bakrit (përzierje Bordeaux) është shtuar. Zgjidhja mund të aplikohet me një furçë, dhe brenda fuçi, veçanërisht në hapësira të ngushta, më mirë përmes spërkatës në një shkop të gjatë. Zgjidhja duhet të mbulojë sipërfaqen shumë të mjaftueshme për të eliminuar kërpudhat e mundshme.

Dhe të rekomandojë përdorimin e një RanNet veçantë paste ku tashmë shtuar Bluestone. Për lehtësi, ajo është e holluar me hollë të jetë në gjendje për të aplikohet me një furçë.

Problemi me mollë është se ne nuk e shohim të gjithë zgavrën e uritur dhe nuk mund të pastër nga të gjithë kalb e deri në fund. Infeksioni mbetet dhe vazhdon të ha në pemë nga brenda, edhe pas trajtimit me fungicides.

Hapi i ardhshëm - mbyllur uritur nga lagështia me llaç çimento (foto 2). Kjo është një metodë e vjetër, tani përdorin dhe shkumë kuvendit. Në të njëjtën kohë forcon fuçi llaç, në qoftë se shumë e madhe i uritur.

Në rast se ka thënë Dmitry Larin (uritur në formën e një prerje të gjerë përgjatë fuçi nga poshtë lart) para çimentos mbushje fuçi duhet të përfundojë leckë të zgjidhjes u derdh. Nëse zgavër është shumë e madhe, kursimet çimentos në gurë uritur porotë, tulla të thyera, dhe madje edhe një shishe të vogël plastike.

Gurë dhe çimento janë vendosur në shtresa, duke u kujdesur se zgjidhja është e mbushur maksimalisht vëllimit uritur dhe të zhvendosë ajrit.

Kur çimento ngurtesohet, vazhduar në -duplo final fazë të veshura me vaj boje çimento mortaja (mundësisht në trungun ton). Kjo nuk është vetëm për perceptimin estetike. Pikturë mbush çara tepër i hollë dhe i mbron nga lagështia. Periodikisht bojë duhet të rinovohet.

Në varësi të madhësisë së uritur dhe se si me kujdes të kaluar përpunimin jetën pemë zgjatet nga 3-5 vjet. Gjatë kësaj kohe, filiz i ri do të rritet, të cilat ju të mbjellë këtë pranverë për të zëvendësuar pemë sëmurë molle.

Dhe së fundi, gjëja më e rëndësishme. Kujdes Tree duhet të merren në mënyrë korrekte dhe në kohë për të kryer shkurtim, dhe i uritur nuk është e nevojshme për të trajtuar atë thjesht nuk formon!

© A.Petrischev Moska

reklamë

Më poshtë hyra tjera në temën "Si për të bërë duart tuaja - të zotin e shtëpisë!"

 • Trajtimi i sëmundjeve Si për të trajtuar pemët dru të cilit ...
 • Si për të kuruar një të braktisur, kopsht të vjetër në një sezon, si rezultat i tokës blerë një të braktisur ...
 • shtëpi pemë me duart e veta - vizatime Si për të ndërtuar një shtëpi pemë ...
 • Vilë me duart tuaja: këshillave popullore dhe ideve të dobishme - një koleksion i 106 këshilla të dobishme për njerëzit në shtëpi ...
 • Punojnë në kopsht në fillim të pranverës Çfarë mund dhe duhet të bëhet ...
 • përpunimi i njollë druri dhe qitjes për të nxjerrë në pah cilësi e drurit cilësi të drurit dhe theksin e tij më me ...
 • Mos heq tank ujë në të ftohtë ... Çfarë duhet të bëni për të mos dilnin ...

  Ndiqni në grupet tona.

  Le të jenë miq!

 • Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE Cake në një gotë e madhe

  Shto një koment

  e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *