Trajtimi zorrëve dysbiosis e simptomave te fëmijët

Author: | 2018/08/28

Çfarë është dysbiosis

Pediatër moderne janë gjithnjë duke thënë se rritje e jashtëzakonshme e baktereve - kjo nuk është një sëmundje, por një kusht i ndonjë prej mukozës, në të cilat bilancin thyer microflora. Dysbiosis më e zakonshme zorrëve tek fëmijët - një reduktim i microflora dobishme dhe riprodhimin e organizmave patogjene.

Dysbacteriosis në fëmijët nën një vit - një fenomen shumë i zakonshëm. Normalisht pranishëm në bifidobacteria gut njeriut dhe lactobacilli, ata mbrojnë zorrët nga florës abnormale dhe toksina të përfshira në tretje, ju lejon të tretet plotësisht proteina, yndyrna, karbohidrate, vitamina, acide të ndryshme.

Përveç baktereve të dobishme në zorrë e fëmijës live dhe organizmave oportune (staphylococci, enterokoket dhe të tjerët), e cila në sasi të vogla nuk janë të rrezikshme, por shumëzohuni, mund të shkaktojnë simptomat e dysbiosis në fëmijët: vjellje, bloating dhe dhimbje barku, dhe kështu me radhë.

Bakteret gungë në fëmijët: Shkaqet

Papjekuria e traktit gastrointestinal

Dysbacteriosis në fëmijën muaj e vjetër është më shpesh për shkak të moszhvillimit të microflora e mukozës së stomakut dhe zorrëve kA. GI Jobs porsalindur ende për t'u zhvilluar, dhe bakteret e dobishme për funksionimin zorrëve të qëndrueshme nuk mund të jenë të humbura.

mosushqim

Fuqia pamjaftueshme moshës (ose përzierjet ndryshimi i shpeshtë është ia ndau gjinin shumë herët administruara), si dhe përdorimin në alergeneve ushqimore (p.sh., produktet e qumështit me intolerancë lactose) mund të të promovuar zhvillimin e dysbiosis.

Dysbacteriosis pas antibiotikut në një fëmijë

Nëse fëmija është duke marrë antibiotikë, microflora natyrore të zorrëve ajo është e thyer, si antibiotikët vrasin të gjitha bakteret, jo në kërkim, ata janë patogjene ose të dobishme.

infeksionet e zorrëve

Nëse çrregullime funksionale tretjes në një foshnje është më shpesh shkaktohet nga papjekuri e traktit gastrointestinal, apo gabime në dietë, bakteret rritje e jashtëzakonshme në një fëmijë 2 vjeç mund të jetë për shkak të një infeksioni viral (rotavirus, dizenteri, salmonellozave), e cila rezultoi në zorrë ishin sëmundje që shkaktojnë mikrobet.

mjedisi i pafavorshëm

Gjendja e stomakut dhe zorrët dhe ndikon në mjedis: ndotjen e ajrit nga exhausts industriale, helmimit kimike, jo të mjaftueshme të ujit të pijshëm të pastër mund të shkaktojnë zhvillimin e dysbiosis.

Madje edhe para se të shkojnë te mjeku është zakonisht prindërit kuptojnë se dysbiosis fëmijë zorrëve. Simptomat në fëmijët paraqiten mjaft të ndritshme dhe të shkaktojë siklet, veçanërisht të sapolindur dhe foshnjave.

Dysbacteriosis në fëmijën: Simptomat

 • Dhimbje, ndjenja e trishtim dhe ënjtje në bark, bloating;
 • frustrimi i një karrige: kapsllëk ose diarre;
 • mbetjet e ushqimit patrazuar, mukusit apo kokrra në feces;
 • regurgitation bollshme, belching, dhe nganjëherë të vjella;
 • lëkurë dhe skuqje, skuqje dhe skuqje pelenë, dermatitis atopik;
 • humbjen e flokëve, thonjtë brishtë, gjakderdhje mishrat;
 • halitosis;
 • veshja e bardhë ose gri në gjuhës;
 • pllakë të errët në dhëmbë;
 • oreks të dobët.

Shumë sëmundje gastrointestinale kanë të njëjtat simptoma si simptoma dysbiosis në fëmijët. Trajtimi duhet të jenë të ndryshme, kështu që është e rëndësishme për të diagnostikuar saktë.

Trajtimi dysbiosis në fëmijët

Për të përcaktuar përbërjen sasiore dhe cilësore të microflora zorrëve është e nevojshme për të kaluar analizën scatological, biokimike dhe bakteriologjike të feces. Në varësi të llojit të florës oportuniste, dhe në çfarë sasie do të gjenden, mjeku-gastroenterologist zgjidhni trajtim.

Për të luftuar dysbiosis të aplikuar:

 • bacteriofaget - droga që shkatërrojnë bakteret shkaktar i dysbiosis;
 • probiotics - përgatitjet në bazë të mikroorganizmave të gjalla që lejojnë artificialisht populloj gut të florës dobishme;

 • prebiotics - substance patretshëm (lactulose, celulozë) stimulimin funksionin lokomotor të zorrëve;
 • enzimat e tretjes - substanca që ndihmojnë prishen dhe të tretet ushqimi.

Kur droga zgjedhjen llogariten për dhe shkakun e goiter. Nëse faji i zorrëve çrregullim - antibiotikët, trajtimi do të jetë një nëse një dispozitë alergjik të trupit - të dyja.

Mos zgjidhni drogë për trajtimin e microflora zorrëve të tyre. Farmacitë janë tani një shumë prej tyre ( "Atsipol", "Linex", "Bifidumbacterin", "Bifiform Kid" dhe të tjerët.) Dhe një farmacist domosdoshmërisht të ju këshilloj asgjë, por të drogës zgjedhur gabuar dhe doza të pasakta mund të prishin më tej microflora zorrëve.

Trajtimi i drogës pa e dysbiosis

Popullimit florën gut e fëmijës të dobishme, mos harroni në lidhje me parimet themelore të të ushqyerit:

mbani ushqyerjen me gji

Bakteret gungë në foshnje është më pak të ngjarë se foshnjat Formula-ushqyer, si qumështi i gjirit - një burim i lactobacilli dobishme. Nëse mirëmbajtjen ose restaurimin e ushqyerjes me gji nuk është e mundur, përdorni një përzierje të mjekimit.

Hani një dietë

Në qoftë se fëmija nuk është i ushqyer qumështin e gjirit, të kujdeset për dietën e tij: të eliminuar nga dieta e zarzavate të freskëta, fruta, bukë gruri, fasule, qumështit dhe produkteve të tjera që rrisin vanitet. Baza e dietë duhet të jetë drithërat, mish ligët, prodhimet e qumështit, fruta lejohet banane dhe mollë e pjekur.

Vëzhgoni rutinë e përditshme

Në trajtimin e dysbiosis është shumë e rëndësishme për fëmijën për të krijuar një mjedis të relaksuar dhe të rehatshme për të eliminuar stresin dhe i kushtoj vëmendje për gjumë të shëndetshëm, shëtitje, stërvitje në ajër të pastër.

Dysbiosis në fëmijët. Pediatri - MEDPORTAL.RU

Në zorrë përgjithmonë jetojnë mikroorganizmave.

Dhe një person i shëndetshëm "varg" e tyre, dhe përqindja - pak parametra të vazhdueshme që përcaktojnë të ashtuquajturat florës normale ose më shumë.

Bakteret rritje e jashtëzakonshme - një shkelje e raportit normal të mikroorganizmave në zorrë të njeriut. Dysbacteriosis zbuluar vetëm në hulumtime mikrobiologjike. Kjo është klinik ekuivalent i dysbiosis zorrëve. Sëmundje të quajtur "dysbiosis" nuk ekziston.

dysbiosis zorrëve është e zakonshme në fëmijët e vegjël.

arsyet

Faktorët e rrezikut për zhvillimin e dysbiosis përfshijnë:

 • lidhja më vonë në gji,
 • ushqyerit artificial,
 • kequshqyerja.

Ndryshimet në përbërjen e microflora - kjo është vetëm një pasojë e çdo ngjarje negative në trup, dmth, dysbiosis gjithmonë kusht sekondar. Nga dysbacteriosis mund të shkaktojnë:

 • zorrëve dysmotility - kapsllëk, diarre, ndodhin për arsye të ndryshme;
 • sëmundjet që shkaktojnë malabsorption në zorrët,
 • sëmundjet kronike e stomakut dhe zorrëve (gastroduodenitis, ulcera peptike, koliti ulcerative, etj),
 • sëmundjet alergjike (alergji ushqimet, dermatit atopik),
 • semundjet akute infektive (infeksion intestinal, gripi, etj.)
 • ekspozimi ndaj rrezatimit,
 • Procedurat e ndryshme kirurgjikale,
 • Përdorimi i antibiotikëve dhe droga të tjera.

Microflora normale zorrëve

Në zorrë e njeriut jeton rreth 500 lloje të mikroorganizmave. Shumica e microflora e zorrë të mëdha bifidobacteria up.

Ajo do të jetë interesante:   recetë lasagna në shtëpi me mish te grire

microflora normale ka një shumë të rëndësishme për punën e trupit të foshnjës së:

 • Ajo mbron kundër baktereve të rrezikshme (patogjene), duke formuar një film të dendur në mur zorrëve;

 • përfshirë në formulimin e vitamina K, C, B1, B2, B6, B12, PP, acid pantotenik dhe folik;

 • është e përfshirë në metabolizmin, ngjitet proteinat, karbohidrate, fibra dietetike.

 • pjesë në metabolizmin e acideve biliare;

 • prodhuar substanca që rregullojnë zorrët.

Microflora e traktit gastrointestinal nuk është konstante, si e lidhur ngushtë me natyrën e marrjes të ushqimit, moshës njerëzore, sëmundjet e transferuara.

Diagnostics

Shkeljet e dysbacteriosis zorrë e lidhur kryesisht me sëmundje themelor (shih. Shkakton dysbiosis). Aktualisht microflora çrregullime përbërjen mund të çojë në të dyja kapsllëk dhe diarre, pamja e mukusit në stol, bimeve dhe papastërtitë e tjera.

Diagnoza "dysbiosis" është e ekspozuar gjithmonë dhe mjek sekondar në prani të sëmundjeve të tretjes sistemit (gastroduodenitis, kapsllëku, sëmundje kronike inflamatore të zorrëve, dermatit atopik, etj).

Diagnoza Dysbiosis është i bazuar në studimet laboratorike.

dysbacteriosis fekal aktualisht nuk është standarde për diagnozën, sepse ajo është praktikisht e pamundur për të kryer mbledhjen e saktë stol (ajo duhet të mblidhen në një enë sterile në kushte anaerobe, hetohen të ngrohtë, etj ..). Përveç kësaj, përbërja e microflora zorrëve intraluminal bie në feces, ndryshon nga ajo e murit të microflora zorrëve (të vendosura në muret e zorrëve).

Për të përcaktuar përbërjen e microflora zorrëve janë përdorur aktualisht:

 • Studimi scatological
 • Ekzaminimi biokimike e feces,
 • ekzaminim bakteriologjik i përmbajtjes zorrëve dhe biliare.
 • ekzaminimin bakteriologjik i scrapings mukozale nga 12- ose jejunum në endoskopi (gastroscopy),
 • ekzaminim bakteriologjik i gërryerjeve nga mukozën e rektumit dhe zorrës së trashë me colonoscopy.

Dy studimet e fundit të na lejojë për të vlerësuar florën gut parietal, dmth të marrë informacion objektiv. Sigurisht, kryerjen e studimeve komplekse endoskopike vetëm për të konfirmuar dysbiosis është e papërshtatshme dhe duhet të bëhet në bazë të indikacioneve të rrepta.

trajtim

Që ne mund të gjykohet vetëm në mënyrë të tërthortë nga stol analizën rutinë të asaj që përbërja e microflora zorrëve, trajtimi kërkon vetëm një shtet, i shoqëruar nga simptoma klinike. Me fjalë të tjera, në qoftë se një fëmijë ka një lëvizje normale të zorrëve të rregullt dhe të mos lënduar në stomak, nuk është e nevojshme për t'i dhënë atij drogë bakteret vetëm për shkak se analiza e tij ndryshon nga norma mesatare. Nëse goiter është ende manifestuar, është e këshillueshme për të gjetur rrënjët e saj. Ndoshta një fëmijë shumë herët ose gabimisht hyri joshur? Ose ai mori antibiotikë? Ndoshta ai nuk ka ndonjë enzimë ndihmon tretjen e ushqimit? Ndoshta ai kishte një alergji ushqimore? Pas përgjigjur këto dhe pyetje të tjera adresuar çështjen e korrigjimit të biocenozat (përbërjes microflora) të zorrëve.

Korrigjimi i dysbiosis është kryesisht për të eliminuar shkaqet e saj. Trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga bakteret rritje e jashtëzakonshme, pediatër, gastroenterologist, allergist ose sëmundje infektive të angazhuar, në varësi të natyrës së patologjisë themelor. Gjatë trajtimit të themelore manifestimet sëmundje dysbiosis ulur në të njëjtën kohë. Për shembull, kur ndodh normalizimi karrige fëmijë apo korrigjim enzimatike çrregullime të zorrëve përmirësim peisazhit mikrobiologjike.

Baza për korrigjimin e dysbiosis është të ushqyerit e duhur, afatgjatë vskamlivanie gji, të ushqyerit plotësuese në kohë. Ruajtur përbërjen microflora në nivelin e duhur të ndihmojnë gjithashtu përzierje kosi-qumësht dhe ushqime të fortifikuara me bifidobacteria dhe lactobacilli ( "NAS me bifidobacteria", "Laktofidus", "Bifidok", "Narine" et al.).

Nga agjentët medicinale përfshijnë droga që përmbajnë mikroorganizma - përfaqësuesit e florës normale (të lëngshme dhe të thatë "Bifidumbacterin", "Lactobacterin", "Lineks", etj); agjentët që janë medium lëndë ushqyese për rritjen e bifidobacteria dhe baktereve acid laktik dhe stimulojnë proliferimin e tyre ( "Hilak forte", "Lizozima", etj), bacteriofaget, në disa raste, trajtimi fillon me antibiotikë destinacion me korrigjimin e mëvonshme e mikroorganizmave probiotic.

Dysbacteriosis në fëmijët: Simptomat dhe Trajtimi - MY mjeku i familjes

Për shumë prindër, fjala "bakteret" dhe "bakter" i referohen një luzmë e "monsters" që mund të shkaktojë infeksion dhe dëmtojnë shëndetin e dashur e fëmijëve. Por kjo rezulton, mikrobet mund të jetë jo vetëm patogjene, por edhe të dobishme për trupin e fëmijës.

Këto mikrobe nuk janë armiq, por miq dhe ndihmësit e trupit të njeriut. Ata kolonizuar zorrë. Është shumë e rëndësishme për sasinë dhe vlerën e tyre.

Kushti që zhvillohet në kundërshtim me përbërjen cilësore të këtyre mikroorganizmave të dobishme apo raporti i tyre sasior (bilancit), i quajtur dysbiosis, apo dysbiosis .

Përmbajtja §

Roli i microflora dobishme në zorrët është i madh dhe shumëdimensional:

 • Mikrobet janë të përfshirë në tretje të ushqimit;
 • bakteret sintetizimin jo vetëm enzime të përmirësuar tretje, por substanca hormon aktivë;
 • ata nxitur absorbimin e vitaminës D dhe shumë elementë gjurmë hekurit, bakrit, kalcium, fosfor, kaliumit, natriumit, magnezi;
 • vitamina sintetizuara (grup B, acid askorbik, acid folik, vitamina K, biotin);
 • janë përfshirë në mekanizmat rregullatorë të metabolizmit;
 • mbrojtur trupin e fëmijës nga patogjene (Salmonella, dizenteria bacil, kërpudhave, etj) të afta për të shkaktuar infeksion të zorrëve: prodhojnë substanca që pengojnë shumëzimin e patogjenëve;
 • të kontribuojë në promovimin e ushqimit tretet dhe lëvizjen e zorrëve;
 • marrin pjesë në formimin e imunitetit;
 • të mbrojtur trupin nga efektet e faktorëve negative: neutralizuar veprimin nitrateve i kimikateve (pesticide), droga (antibiotikët).

Cilat mikroorganizmave janë "miq" të njeriut?

Përbërja e florës normale në zorrë të sigurojë:

 • bifidobacteria - pjesa më e madhe (90%) dhe flora më të rëndësishme;
 • flora lidhura (8 deri në 10%): lactobacilli, enterokoket, jo-patogjenike E. coli;
 • mikroorganizmave me kusht patogjene (më pak se 1%.): Proteus, tsitrobakter, Enterobacter, Klebsiella, maja-like fungi, staphylococci nonpathogenic, etj; në sasi të tilla të vogla, ato nuk janë të rrezikshme, por nën kushte të pafavorshme, dhe një rritje në numrin e tyre mund të bëhen patogjene.

Në rastin e ndryshimit natyrën dhe sasinë e microflora dobishme në zorrë fillojnë të shumohen kërpudhave saprofite dhe mikroorganizmave të tjera të dëmshme. Ata janë gjithnjë e duke u shtrydhur nga microflora zorrëve dhe të shkaktojë çrregullime të tretjes, metabolizmin dhe imunitetin e fëmijës.

Bakteret gungë - nuk është një sëmundje e pavarur, dhe shëndeti sekondar. Ajo kontribuon në shfaqjen e një sërë arsyesh dhe faktorësh.

Zorrët gjatë fetusit zhvillimin e fetusit është sterile. Pjesa e parë e mikrobeve vijnë nga nëna tek fëmija gjatë lindjes. Pas shfaqeshin në dritë fëmijë duhet të zbatohet menjëherë në gjoks të nënës florës mori në sistemin e tretjes fëmijën. Ajo nxit formimin e bilancit normale të bakterieve në porsalindur me një mbizotërim të bifidobacteria dhe lactobacilli.

Shkaqet e shkeljes së microflora normale në zorrë e një fëmijë mund të jenë shumë të ndryshme:

 • nënat papërshtatshme ushqyerit;
 • marrjen e një nënë ose një fëmijë të antibiotikëve;
 • më vonë shtojcën parë fëmijën në gji;
 • ndërprerja e papritur e ushqimit me gji;
 • ushqyerit administrimi e papërshtatshme;
 • ushqyerit artificial dhe ndryshimi i shpeshtë i formulës foshnjore;
 • intolerance të proteinave të qumështit;
 • përballohen infeksionet e zorrëve;
 • atopic (exudative) diatez dhe sëmundje të tjera të alergjik.
Ajo do të jetë interesante:   Nga ajo D Panthenol vaj të parfumuar

Në parashkollore fëmijët e moshës dhe nxënësve dysbiosis shkaqet mund të jenë:

 • dietë të pahijshme (konsumimi i tepërt i produkteve të mishit dhe ëmbëlsirat);
 • përballohen infeksionet e zorrëve;
 • sëmundjet kronike e sistemit tretës;
 • Perdorimi i shpeshtë ose të zgjatur të antibiotikëve (nga goja ose me anë të injektimit); antibiotikët të shkatërrojë jo vetëm patogjene, mikrobet e dëmshme, por edhe të dobishme;
 • trajtim afatgjatë me agjente hormonale;
 • sëmundjet alergjike;
 • ftohjes shpeshta dhe infeksionet virale;
 • infektimi krimb;
 • stresi;
 • Kirurgji në organet e tretjes;
 • Ndryshimet hormonale gjatë pubertetit;
 • kushtet e pafavorshme mjedisore.

Një fëmijë që vuajnë nga dysbiosis zorrëve, mund alternative diarre dhe kapsllëk.

Çdo manifestime thjesht veçanta ka të dysbacteriosis.

Simptomat dysbiosis mund të jenë shumë të ndryshme. Më shpesh se nuk ka shkelje nga ana e traktit digjestiv. oreksi i fëmijës ul, ndjenja shqetësuar e bloating. Nuk mund të jetë dhemb, dhimbje bezdisur në bark, më e theksuar në gjysmën e dytë të ditës. Ata mund të kenë cramping në natyrë. Vegjël Infants shënuar regurgitation (ose të vjella) ulet në peshës trupore.

Fëmijët më të rritur mund të festuar një shije të pakëndshme metalike në gojë. Karakteristike është diarre alternuara dhe kapsllëk. Karrige ka një erë të pakëndshme në stol mund të jetë një përzierje e mukusit dhe ushqim i patrazuar.

Ka thirrje të shpeshta për të vepruar e jashtëqitjes - të ashtuquajturit "duck simptomë" ose "shqip-ushqim": vetëm duke marrë ushqim, fëmija ulet në oturak ose tualet running. Kryesuesi nuk mund të jetë i holluar me ujë, baltak, me mbetje ushqim i patrazuar.

Shpesh zhvillojnë reaksione alergjike në formën e llojeve të ndryshme të skuqjen, pezmatim i lëkurës, lëkurë lëkurë. Zhvillimi dysbacteriosis mungesa e vitaminave është manifestuar mishrat e gjakderdhje, flokët e brishtë dhe thonjtë.

Dysbacteriosis ul mbrojtjen e trupit të fëmijës, kështu që fëmija gjithmonë "kapem" ftohjet e shpeshta, sëmundjet virale dhe infektive. Dhe ata, nga ana tjetër, të kontribuojë në përkeqësimin e mëtejshëm dysbiosis.

Dhe ndryshimin e sjelljes së fëmijës: ai bëhet me humor, i shqetësuar, i mbytur në lot, fle dobët. Në dysbacteriosis avancuar mund të rrisë temperaturën në rangun e 37.5 C.

Metodat laboratorike përdoren për të konfirmuar diagnozën:

 • ekzaminim bakteriologjik i feces: ju lejon për të përcaktuar llojet e mikroorganizmave, sasinë e tyre dhe ndjeshmëria ndaj antibiotikëve dhe Bakterofagjet; shqyrtim kërkon përafërsisht pjesë në mëngjes 10 g feces të mbledhura në një enë sterile dhe dorëzohet menjëherë në laborator;
 • Analiza klinike e feces (coprogram) studiuar tretshmërinë e ushqimit në zorrë.

Ultratinguj fibrogastroduodenoscopy, intubation duodenale mund të caktohet për të sqaruar statusin e organeve të tjera të sistemit të tretjes.

Mund të jetë efektive vetëm trajtim kompleks i dysbacteriosis. Pika e rëndësishme është për të gjetur shkaqet e kësaj gjendje dhe përjashtimin e saj në të ardhmen.

Trajtimi mund të përfshijë komponentë të tilla:

 • dietologji;
 • mjekim;
 • trajtim simptomatik.

Në çdo fëmijë të moshës dietë ushqimore është me rëndësi të madhe për trajtimin e dysbiosis. Dietë është edhe mjet më e rëndësishme se përgatitjet mjekësore të me lactobacilli jetojnë dhe bifidobacteria.

E pra, në qoftë se fëmija është ushqyer me gji. Nëse një fëmijë është i shishe-ushqyer, është e nevojshme për pediatri vendosë nëse do të largohet formulën e vjetër e qumështit ose për të shkuar në mjekësore (të tilla si "Bifidolakt", "Humana", etj).

Në disa raste të butë goiter e mundur për të eliminuar plotësisht një fëmijë të vogël fuqi vetëm korrigjim, pa mjekim.

Fëmijët e çdo moshe e dëshirueshme për të përfshirë në produktet ushqimore qumësht i thartuar (qumësht të fermentuar apo përzierje për foshnjat) përmban bifidobacteria dhe lactobacilli. E ashtuquajtura probiotics natyrore më të përdorura në dysbacteriosis dhe është një e mirë ilaçe alternative:

 • Bifidok: eshte nje kos plotësuar me Bifidumbacterin: rivendos flora normale në zorrë kontribon në ndalimin e baktereve putrefactive dhe me kusht patogjene Staphylococcus rritjes ngadalësuar;
 • Bifilin: mund të përdoret nga lindja e foshnjës, përmban bifidobacteria, mund të përdoret edhe gjatë trajtimit me antibiotikë; rikthen microflora zorrëve;
 • Immunele: përmban një sasi të madhe bakterieve te acidit laktik dhe vitamina; normalizes Microflora, përmirëson sistemin imunitar;
 • Asetet: ajo përmban bifidobacteria, por mund të përdoren vetëm me moshën 3-vjeçare të fëmijës;
 • Actimel: përmban lactobacilli, gjithashtu ndihmon për të rivendosur microflora zorrëve.

Qumështi nga dieta e fëmijës është eliminuar plotësisht. Është e nevojshme për të zëvendësuar produktet e qumështit.

Gjej të drejtën produkt qumështi fëmija ndihmon pediatrin. Kos, kefir, Narine mund të gatuaj në shtëpi, pasi të gjithë për të blerë kos dhe majaja veçantë në farmaci nuk është aktualisht një problem.

Gatuar vetes produktet e qumështit do të sjellë fëmijën më të mirë, për shkak se, në kundërshtim me reklamat, produktet industriale, numri i baktereve të dobishme nuk është e mjaftueshme. Jeta Sa më i madh raft, aq më pak ajo përmban probiotics si bakteret e gjalla të dobishme janë vrarë brenda disa ditëve të para.

Të freskëta, të shijshme dhe të shëndetshme produktet e qumështit është e mundur dhe e nevojshme për të gatuar në shtëpi!

Për fëmijët më të vjetër në dietë duhet të përfshijë drithëra (elb, tërshërë, hikërror, oriz, mel), fruta dhe perime. Për fëmijët më të vegjël qull duhet të jepet në një lënë pas dore. Makarona dhe bukë e bardhë duhet të përjashtohet plotësisht.

Perimet, në sajë të indeve në to, për të përmirësuar tretje dhe lëvizjen e ushqimit nëpër zorrët. 2 vit të jetës fëmija duhet të jetë e përgatitur purees vegjetale (duke përjashtuar perimet përmbajnë niseshte).

Dobishme për fëmijët janë perime të tilla si kungull i njomë, karrota, kungull, lulelakër, panxhar. Për më tepër, deri në 3 vjeç duhet të japin fëmijës perimet në zier, zier ose steamed.

Është një dobishme dhe një zierje e këtyre perimeve. Në perimet e papërpunuara mund të jepet pas 3 vitesh në një sasi të vogël, për të shmangur efektin irrituese në mukozën e traktit digjestiv.

Disa fruta (Cranberries, currants zi, kajsi, shegë, Rowan) të ketë një efekt shkatërrues mbi mikroorganizmave "i keq". Të dobishme për fëmijët dhe mollë e pjekur, hips supë. Në formën e saj të para, ju mund të jepni banane fëmijën tuaj.

lëngje të freskëta janë të përjashtuara. Të ujit për të dhënë fëmijën nuk duhet të gazuar.

Është e rekomanduar për të gatuaj fëmijët, fruta dhe komposto kokrra të kuqe dhe pelte, komposto e frutave të thata. Është e këshillueshme që të mos ëmbël ato si sheqer krijon një mjedis të pafavorshëm për bakteret e dobishme të zorrëve. Në një rast ekstrem, ju mund të shtoni ato në supë dhe një komposto të vogël mjaltë, me kusht që fëmija nuk ka alergji.

Për të siguruar proteinat e trupit duhet të përgatisë omelettes avull fëmijës, peshk ligët, mish pule ose lepuri mishit të zier ose steamed.

Ajo do të jetë interesante:   si për shikimin në YouTube marrin para

Nga dieta e fëmijëve më të vjetër ju duhet të plotësoni eliminimin e ushqime të skuqura, tymosur, i kripur, turshi dhe ushqim erëza, ushqim të shpejtë, ëmbëlsirat, pijet e gazuara. Është e këshillueshme që të përputhen me dietë dhe për të eleminuar snacking.

dysbiosis në fëmijët
produkte popullore

Trajtimi i drogës i dysbiosis përfshin dy hapa të rëndësishëm:

 1. Eliminimi i patogjene nga zorrë:

 • përdorim i drogës antibakteriale ose antibiotikët;
 • emërimi i Bakterofagjet;
 • probiotics.

 1. terapi zëvendësuese, ose "zgjidhje" në thellësi të microflora dobishme me probiotics.

Skema individuale të trajtimit për çdo fëmijë është një mjek (pediatër, sëmundjet infektive apo gastroenterologist).

Dobia e antibiotikut të përcaktuara nga mjeku pas pranimit të gungë fekal baktereve. Zakonisht antibiotikët janë të përshkruara në kolonizimin pjesa më e madhe e florës patogjene. Mund të përdoret nifuroxazide, furazolidone, Metronidazole, antibiotikët macrolide.

Nga disa patogjene mund të eliminohet me ndihmën e Bakterofagjet. Bakterofag - një virus për një lloj të caktuar në mënyrë rigoroze të baktereve (Salmonella, dizenteria bacilare), të aftë për shkatërrimin e tyre. Është e qartë se ajo mund të përdoret vetëm në një saktësisht patogjene.

dysbiosis në fëmijët
Linex - e probiotic më popullor

Metoda më e butë e shkatërrimit të florës patogjene - përdorimin e drogës, probiotics. bakteret e dobishme shumohen në zorrët dhe për të krijuar kushte të pafavorshme për të "mikrobe të dëmshme", që është gradualisht duke zëvendësuar ato. Këto barna përfshijnë Enterol, Baktisubtil, Bifiform. Zbatohen ato pas një viti të moshës.

Për zëvendësimin terapi përdoret probiotics dhe prebiotics. Probiotics (Lactobacillus ose Bifidobacterium përmbajnë) janë përzgjedhur në bazë të rezultatit të analizave në një dysbacteriosis. Një prebiotic të krijojë kushte të favorshme për baktereve të dobishme, "ushqyer" e tyre, do të stimulojnë rritjen dhe riprodhimin.

Nuk janë droga, simbioze, në të cilat struktura ka edhe probiotics dhe prebiotics. Këto përfshijnë droga Bifiform Bakteriobalans, Bifidin, Bonolakt, Polibakterin dhe të tjerët.

Më shpesh për të rivendosur microflora zorrëve janë përdorur droga të tilla:

 • Atsipol: Përgatitja shumë aktive përbëhet nga kokrra kefir Lactobacillus dhe mund të caktohet në lindjen e fëmijës, rrit rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve;
 • Lineks: përmirëson thithjen e elementeve gjurmë dëmtime dysbacteriosis aplikuar nga lindja tek foshnjat capsule mund të hapur dhe përzierje pluhur me lëngshme;
 • Bifiform-fëmijë: ajo përmban lactobacilli dhe bifidobacteria, pasuruar me vitamina C. B, në dispozicion në pluhurat, tableta përtypëse, e përdorur që nga viti;
 • Bifiform: përbërja është e njëjtë,
  dysbiosis në fëmijët
  bifiform

  Si në formulimin e mëparshme, por është i disponueshëm në kapsula të cilat të mbrojtur medikament nga degradimi nga acidit gastrik; Kjo vlen edhe për fëmijët më të vjetër;

 • Bifilin: një pasuri e enzimave aktive është aplikuar për 3 vjet;
 • Bifidumbacterin: lejohet që nga lindja, suppresses flora patogjene, përmirëson statusin imunitar të fëmijës;
 • Lactobacterin: normalizimin e florën e zorrëve, suppresses zhvillimin e mikroorganizmave patogjene dhe kushtimisht patogjene rrit reagimi mbrojtës i organizmit është përdorur nga lindja;
 • Enterol: mund të përdoret në një vit të moshës, përmban maja medicinale janë rezistente ndaj antibiotikëve;
 • Lactulose: prebiotic, rrit numrin e lactobacilli në zorrë, zorrëve kapsllëk zbrazjes absorbon substanca toksike, pengojnë rritjen e Salmonella mund të përdoret me foshnjat;
 • Hilak forte: lehtëson tretjen dhe tretje, normalizes florën e zorrëve, pengon zhvillimin e florës patogjene, të përdorura nga lindja.

Si simptomatike terapi përgatitjet enzimë për të përmirësuar tretjen e ushqimit, sorbents (të caktuar në raste të rënda, toksina patogjenëve) mund të administrohen, vitaminë komplekset.

Aderimin e ditës, me përjashtim të stresit dhe punë jashtë orarit, ecën çdo ditë në ajër të pastër - e gjithë kjo do të ndihmojë të përballen me këtë sëmundje.

Disa prindër janë ithtarët e mjekësisë tradicionale. Këshilla për trajtimin e dysbacteriosis bazuar në përdorimin e decoctions dhe infusions e bimëve. E dobishme do të përdorë decoctions e bimëve me një efekt antiseptik (kamomil, Wort Shën Gjonit, i urtë), por përdorimi i tyre gjithashtu duhet të bien dakord me mjekun, sepse ekziston gjithmonë rreziku i një reaksion alergjik ndaj barit.

Disa këshilla mjekësi tradicionale:

 • me diarre mund të aplikohen lëvore supë lis që ka, përveç fiksimin, efekti anti-inflamator;
 • infuzion i qepë, të përgatitur me 2 qepë, copëtuar dhe ngjyhet 3 gota me ujë të ftohur zier, të këmbëngulë natën, konsumuar gjatë gjithë ditës gjatë javës; ndoshta, ky infuzion do (??) të marrë vetëm një fëmijë të vjetër;
 • zierje ose shkurre Potentilla "Kurilskiy çaj", ka blerë në farmaci: Merrni 1 g barit dhe 10 ml ujë të valë për peshë baby 1 kg, vlim 3 minuta, filtër, të ftohtë, fëmijë të ujit;
 • për trajtimin e dysbacteriosis në grudnichkovom marrjes moshës kefir (10 ml / kg peshë trupore), fshij nëpërmjet një sitë, dhe pas ngrohjes deri karrige fëmijë për të vënë atë me kos klizmë; përsëritur procedurën duhet të jetë 2-3 herë.

parandalim

Parandalimi i dysbiosis duhet të fillojnë të angazhohen në fazën e planifikimit të shtatzënisë dhe gjatë saj. Nëna shtatzënë duhet të ndërmarrë një studim për të konstatuar gjendjen e microflora në vaginë dhe trajtuar nëse zbulohen patologji. Në disa raste, mjekët rekomandojnë parandaluese bifidobacteria trajtimi dhe laktat drogë.

Me rëndësi të madhe është lidhja e hershme e fëmijës në gji, periudhën më të gjatë të ushqyerjes me gji, respektimin e nënës pleqsh dietë e duhur. ushqime plotësuese duhet të futet në kohë, duke përfshirë një përzierje të ushqyerit të qumështit me bifidobacteria.

Shpesh dhe kiddies gjatë sëmurë probiotics duhet të jepet prophylactically. Kur ju shihni ndonjë manifestimet e çrregullimeve të tretjes së ushqimit, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek dhe një trajtim në kohë në rast të dysbiosis.

Është e rëndësishme për të gjetur arsyen e paraqitjes së saj, për të parandaluar shfaqjen e re.

Përmbledhje për prindërit

Dysbacteriosis mjaft të zakonshme në fëmijët e moshave të ndryshme. Ne nuk duhet të injorojë natyrën e ndryshueshme të stol tek fëmijët, ankesat e traktit digjestiv në fëmijët më të vjetër. Diagnostikuar dysbiosis nuk është e vështirë. Dhe arsenal ekzistuese e përgatitjeve të veçanta mund të përballen me këtë sëmundje.

Është shumë më e vështirë për të instaluar dhe për të hequr shkakun e sëmundjes, për të shpëtuar fëmijën prej saj përgjithmonë. Duke ditur masat e parandalimit të dysbiosis, ne duhet të përpiqemi për të parandaluar zhvillimin e saj. Pas të gjitha, metoda më e besueshme e trajtimit - parandalimi.

Për të cilat mjeku pyet

Kur problemet zorrë duhet të konsultoheni me pediatrin tuaj. Pas një shqyrtimi fillestar, ai do të dërgojë fëmijën në një gastroenterologist. Përveç kësaj, një konsultimi sëmundje infektive është caktuar (zbulimin e sëmundjeve infektive), si dhe immunologist sepse dysbiosis është e lidhur direkt me çrregullime të proceseve imune në trup. Shpesh, fëmija shqyrton dhe allergist, dhe në manifestimet e lëkurës të sëmundjes - një dermatolog. Ajo do të jetë e dobishme për dietist konsultimit.

Pediatër EO Komorowski tha të dysbacteriosis:

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *