Çfarë duhet të sjellë TË LISTËS VSM e gjërave në Turqi

Author: | 2019/07/01

Caravan deve të ngarkuar me ngadalë duke lëvizur në tavolinë para në aeroport ... dukej i njëjtë! Ndërsa të gjithë duhet të ketë parë turistët, varur me çanta dhe valixhet me kaq shumë gjëra, në qoftë se ata duan të jetojnë në një ishull të shkretë. Në Turqi, thjesht nuk ia vlen për të përmbushur në këtë mënyrë. Pse?

përmbajtje

 1. dokumentet
 2. Çfarë duhet të marrë një fëmijë
 3. Çfarë medikamente për të marrë në Turqi
 4. ushqim për fëmijë
 5. Gadgets
 6. Atë monedhë për të marrë në Turqi
 7. Çfarë ju nuk mund të marrë
 8. Çfarë nuk duhet të sjellë

Çfarë duhet të sjellë në Turqi: gjithçka që ju nevojitet në një valixhe

Së pari, për shkak se ajo është një vend i civilizuar me një infrastrukturë që funksionon mirë . Hotele kujdesen për mysafirët e tyre, mendoj se nëpër të gjitha detajet që udhëtarët nuk duhet të mbajnë tuaj peshqir, bathrobes, tharëse flokësh dhe gjëra të tjera të nevojshme. Nëse diçka nuk është në hotel, ju mund të blejnë në supermarket ose në një kiosk të thjeshtë në rrugën për në plazh.

Së dyti, për shkak se ajo është një vend me një klimë të nxehtë . Kjo do të thotë se me të nuk kanë për të marrë një xhaketë të ngrohtë dhe këpucë - rroba dhe vëllim të rëndë.

Megjithatë, disa gjëra patjetër duhet të vënë në një valixhe. Kidpassazh bërë një detajuar check-lista, se çfarë për të marrë në pushime në Turqi, në qoftë se jeni të udhëtonte me një fëmijë. Check-lista është e ndarë në disa seksione: dokumentacionit, të gjitha të nevojshme për fëmijën, çantë e ndihmës së parë, ushqim, Gadgets, paratë.

Në gjëra edhe një listë do të listuara më i përshtatshëm për të marrë një hotel ose të blejnë në vend: me këto këshilla bagazhi juaj do të jetë një çift i kg të lehta.

Gjithashtu ju do të gjeni një listë të sendeve që janë të ndaluara për të importuar: le asgjë t'ju ndalojë në rrugën për në det.

dokumentet

Lista e çfarë për të marrë me vete në Turqi, duke filluar me dokumente, sepse pa to nuk mund të bëjë ndonjë një udhëtim.

Çfarë duhet të sjellë në Turqi: gjithçka që ju nevojitet në një foto valixhe 2

Kjo listë është e rëndësishme për të gjitha udhëtimet:

 • Një pasaportë e vlefshme për të gjithë anëtarët e familjes ose pasaportës së brendshme si ID-Card (ky është një opsion për qytetarët e Ukrainës), ose hyrjes për fëmijët nën 14 vjeç në pasaportën e njërit prej prindërve (kjo rregull është e vlefshme për aq kohë sa në Rusi);
 • kopje të certifikatës së lindjes së fëmijës;
 • leje noterizuar për të lënë fëmijën, nëse ai po udhëton pa prindërit e tyre ose të njërit prej tyre;
 • Fluturimet në të dy drejtimet ose të shtypura një faturë;
 • sigurim mjekësor për të gjithë anëtarët e familjes;
 • kupon në hotel apo një dokument që konfirmon rezervimin;
 • kupon udhëtimit (në qoftë se ju blej të gatshme turne);
 • patenta e shoferit (në qoftë se ju jeni do të marrë makinë me qira);
 • para dhe kartat e kreditit.

Çfarë duhet të marrë një fëmijë në Turqi

Bagazhet e udhëtarëve të rinj asgjë më pak se sa bagazh të rritur. Në mënyrë që të mos dal në një valixhe të gjithë dhomën e fëmijëve, ju mund të përdorni listën tonë të gjërave të fëmijës tuaj.

Veshje dhe Këpucë

Kjo pjesë e bagazhit varet nga të sezonit, kur ju do të kalojnë pushimet në Turqi, dhe nga vendi i çlodhjes, dhe mosha e fëmijës.

Rekomandimi i përgjithshëm është: të verës duhet të mbajnë veshje kryesisht të ndritshme të lehta bërë nga pëlhura natyrore, duke përfshirë edhe veshje që mbulon trupin - për të mbrojtur nga dielli.

Një palë rroba të ngrohta në rast nevoje dridhura mbrëmje apo ekskursione në male. Në pranverë dhe në vjeshtë në bagazh duhet të jetë rroba të lehta dhe të ngrohtë.

Këtu ne duhet të shtoj se në vendpushimet e bregdetit mesdhetar të Turqisë, vera fillon më herët dhe zgjat më shumë se në bregdetin e Egjeut. Prandaj, në qoftë se ju do të Antalia dhe Kemer nga maji deri në shtator, bagazhi juaj do të jetë kryesisht rroba verore dhe rroba të ngrohta janë të nevojshme për një pushim në prill ose tetor.

Çfarë duhet të sjellë në Turqi: gjithçka që ju nevojitet në një foto valixhe 3

Për një udhëtim në Bodrum apo Marmaris në maj dhe shtator tashmë është e nevojshme për të marrë një pak më shumë rroba të ngrohta dhe fëmija nuk do të parandalojë kapak të lehta. Në çdo sezon ju do të duhet këpucë plazh, sandale dhe një palë këpucë të mbyllura në rastin e ekskursione në mal apo ftohje.

Shumë gjëra të shtypur në foshnjat të cilët nuk janë mësuar me saktësi. Ata dëshirojnë që të marrin një sërë rroba për çdo ditë të pushimeve. Fëmijët më të rritur mund të marrë një grup për 2 ditë.

Foshnjat, të cilët shkojnë për një shëtitje në karrocë, ju keni nevojë për të marrë një fletë krevat dhe një batanije të lehta.

Pra, çfarë rroba fëmija juaj do të duhet:

 • një kapelë për mbrojtjen nga dielli;
 • 2-3 çifte nxehet ose swimsuits;
 • disa bluza ose këmisha me mëngë të shkurtra (një për çdo ditë pushimi);
 • disa pantallona të shkurtra ose funde;
 • 1-2 këmisha e hollë gjatë-mëngë;
 • pantallona hollë;
 • 2-3 çifti çorape;
 • disa çifte të brendshme;
 • pantallona të shtrënguar dhe një bluzë (xhaketë) në rast të dridhura mbrëmje;
 • plazh pantofla, sandale, atlete, pantofla (nëse ju jeni duke përdorur për të).

Lista e asaj për të marrë fëmijët në Turqi për një udhëtim në vendpushimet e skive, standarde për këtë lloj të rekreacion. Për fat të mirë, veshje moderne dimrit peshon pak. Gjithashtu ndihmon që një pjesë e konsiderueshme e të nxehtit të gjërave që ju vënë në bagazhin tuaj, dhe vënë në rrugë.

 • Pushime familjare në Turqi
 • vendpushimet Top turke për familjet me fëmijë
Lexo më shumë:   Operatori Operatori MTS MTS se si për të thirrur

aksesorë

Lista e asaj që duhet të marrë në Turqi do të thotë për t'u kujdesur për një fëmijë, është bërë bazuar në faktin se çdo gjë që ju nevojitet ju do të jetë në gjendje për të blerë në vend.

Kështu, pelena janë shitur në të gjitha supermarkete, kështu që është e mjaftueshme për të marrë një paketë të vogël në të parë disa ditëve. Por shampo, locion vaske, krem ​​fëmija është më e mirë për të marrë ato, çfarë ju zakonisht përdorin.

Çfarë duhet të marrë në pushime:

 • pelena
 • fshin lagësht;
 • mat ose pelenë papërshkueshëm nga uji;
 • do të thotë për larjen e fëmijës;
 • intereson agjent (gjalpi, krem, pluhur);
 • kreh;
 • Baby gërshërë gozhdë;
 • dhëmbësh dhe pastë dhëmbësh;
 • teethers;
 • shishe dhe përzierje të ujit;
 • Enët e fëmijëve (në qoftë se keni ndërmend të jetojnë në apartament);
 • bib platformë me gji;
 • napkins letër apo shami;
 • Sling, "kangur", në qoftë se ju përdorni ato.

Një pjesë e pelena dhe fshin me lagështi vënë në bagazhin e dorës për të vishen një fëmijë në rrugë nëse është e nevojshme.

Lodra & Entertainment

Shkarkoj në një valixhe të gjitha lodrat nuk janë të vlefshme. Si rregull, nuk është një shumë gjëra interesante në lojëra dhomën e hotelit, në qoftë se ju doni diçka që ju mund të blejnë në vend. Ajo është e mjaftueshme për të marrë një ose dy lodra të preferuar të vogla, një lodër të re (ju mund të jepni një fëmijë në avion).

Sa për argëtim, më shumë gjasa, ata do të duhet vetëm në rrugë, nëse hoteli organizon argëtuese për fëmijë me qëllimin e pandarë e Turqisë.

Udhëtimi do të jetë e shënuesve të dobishme, crayons, jastëk skemë dhe libra për t'u ngjyrosur me stickers, lojra bordit kompakte. Në qoftë se ju nuk do mend fëmijën për të luajtur në tabletë, ose laptop, zagotovte më të përshtatshme për lojëra moshën e tij. Për fëmijët, ju mund të shkarkoni mjaft e karikaturave. E pra, në qoftë se ju do të merrni me vete edhe një ose dy libra për fëmijë.

Pajisje për plazh dhe pishina noti:

 • sunscreen me një SPF e 30 deri 50;

Me një det mirë për të marrë dy sunscreen të ndryshme me SPF-faktor. Në ditët e para ju do të përdorni do të thotë një nivel të lartë të mbrojtjes nga rrezatimi ultravjollcë, atëherë ajo do të jetë e mundur për të kaluar në një krem ​​me SPF të ulët-faktor.

 • flokësh;
 • syze dielli të fëmijëve;
 • lodra për lojëra plazh;
 • rrethi ose mëngë për foshnjat;
 • pelena për not (jo më shumë se 1-2, ju mund të bleni ato në vend);
 • Maskë dhe tub për simulim;
 • pantofla-koralki për t'u çlodhur në plazh me guralecë;
 • peshqir plazhi dhe batanije.

peshqir plazhi janë lëshuar në shumë hotele. Por ndonjëherë kjo ka kuptim për të marrë të paktën një peshqir me ju: në qoftë se ju mbërrini në vendpushimin e gjatë para kohës së zgjidhjes në hotel, ju menjëherë mund të shkoni në det, pa pasur nevojë të prisni deri sa ju do të jepet një pajisje plazh.

Zgjidhni një sunscreen për fëmijët

Nëse janë apo jo të mbajnë me vete një batanije, në varësi të preferencave tuaja personale. Fëmija C-slider shpesh e përshtatshme të vendosura vetëm në kuvertë, dhe jo në qilim. Çfarë saktësisht nuk është e nevojshme për të marrë, kështu që është një çadër nga dielli: ajo mund të merret direkt në plazh .

Çfarë medikamente për të marrë në Turqi

Farmaci në Turqi, sigurisht, atje, dhe ka shumë ilaçe mund të blihet pa recetë. Por vetëm në rast, në qoftë se siklet do të ndodhë gjatë natës, ose të dielën kur farmaci janë të mbyllura, ne jemi të sigurt për të mbledhur rrugor kit ndihmës së parë. Ne ofrojmë një listë bazë të barnave: është e mundur për të shtuar në diskrecionin tuaj.

 1. Antiseptike (jod, CHLORHEXIDINE, peroksid hidrogjeni) - nevojshëm për trajtimin e këmbë të thyera.
 2. Mjetet për djegien nga dielli (Panthenol).
 3. Antihistaminet si tableta dhe vajrave (cetirizinës, loratadine, fenistil) - në rastin e alergjisë, për heqjen e kruarje nga pickimi i insekteve.
 4. Anti-inflamator, antipiretik dhe analgjezik droga (paracetamol, ibuprofen) - për të reduktuar ngrohjes me SARS dhe sëmundjeve të tjera.
 5. Antibiotikët (Augmentin, furazolidone, ersefuril) - infeksionet bakteriale, veçanërisht të zorrëve. Është gjithashtu e mundur për të marrë antibiotikë në një vaj për trajtimin e plagëve (levomekol).
 6. Antiseptics për fyt (ingalipt, Geksoral).
 7. mjete kollë.
 8. drogë antidiarrheal (smectite, loperamide).
 9. Sorbents dhe përgatitjet për rehidrim oral (enterosgel si rehydron Sorbent ose mjete të ngjashme për të shërohen ekuilibrin e ujit dhe kripës) - në rast të helmimit me ushqim, goditje ngrohjes apo takimin me rotavirus.
 10. Vasoconstrictor dhe veshit pika (vibrotsil, nazivin, otipaks).
 11. Mjetet nga sëmundje lëvizje (Dramina).
 12. Ilaçet për sëmundjet kronike.
 13. suva baktericid, fashë, pads pambuku.
 14. Termometri.

Çfarë duhet të sjellë në Turqi: gjithçka që ju nevojitet në një foto valixhe 4

Në lidhje me ilaçet për fëmijën, është e dëshirueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj. Ajo ka të bëjë me përdorimin e antibiotikëve, relaxants muskujve, steroid, antitusivë, asnjë mjekim për fëmijët deri në 3 vjet. Nëse jeni të udhëtojnë thërrime, e cila është gati të fillojë teething, pyesni pediatrin tuaj nëse për të blerë një xhel anestetik me mishrat.

Duhet të theksohet se në Turqi, farmaci mos aksioneve zakonshëm, termometra, inhalers - e gjithë kjo është e nevojshme që të shikojmë në dyqanet MEDIKAL.

 • kit fëmijë të parë të ndihmës në det, dhe një listë të rekomandimeve
 • Të gjithë ju duhet të dini në lidhje me turistike sigurim shëndetësor
Lexo më shumë:   Pse trullosur kur çohesh apo shtriheni

ushqyerit fëmijë

ushqim për fëmijë në Turqi - nuk është një problem. Në supermarkete janë shitur formulë, drithëra dhe pure në tregjet në çdo kohë të vitit janë perime të freskëta dhe fruta, hoteli ofron meny për fëmijë me një zgjidhje të madhe të perimeve dhe të qumështit ushqime, drithëra, supave, Stews dhe mish të zier ose peshk. Nëse jeni të pyesin voprosomkakoe ushqim në hotele në Turqi, atëherë shikoni për përgjigje në artikullin e ardhshëm.

Ne rekomandojmë që të sqaruar nëse ka në tryezën e fëmijëve, dhe çfarë është e përfshirë në përbërjen e tij: kjo ndodh se menu përbëhet tërësisht e ushqimit të shpejtë.

Për ato pak mund të marrë qull dhe pure në të parë disa ditë dhe pastaj të blerë ushqim për fëmijë në dyqane. Furnizimin me energji për të gjithë periudhën duhet vetëm nëse fëmija ka nevojë për një dietë të veçantë, e cila është shitur kudo. Ajo është gjithashtu në lidhje me rezerva të energjisë është e nevojshme për të mendoj se në qoftë se ju jeni duke shkuar, pa një pushim të pushuar në një vendpushim i vogël.

A duhet të marrë një shishe ngrohta ose çaj, në varësi të hotelit të veçantë. Ky hotel familjar ofron një kazan, një ngrohës, një sterilizator. Restoranti i hotelit janë të pajisura shpesh me një qoshe për gatim dhe ngrohje ushqim për fëmijë.

Gjithashtu, në Turqi nuk ka probleme në mënyrë që të organizojnë dietën e fëmijës, i cili ka lëvizur tashmë për në ushqimin e të rriturve. restorante Vizitoni është i sigurt, dhe kuzhinë shumë turke do të bien fëmijët për shije.

 • Kuzhina Kombëtare e Turqisë: si për të ushqyer fëmijën?
 • Frutat në Turqi

Si për të ushqyer vetë, supermarkete shesin gjithçka që ju nevojitet, duke përfshirë qumështin dhe produktet e qumështit, drithërat (përveç hikërror), mish, peshk, vezë.

Nëse ju do të jetojnë në një apartament, kontrolloni që nuk ka nga vegla gatimi dëshiruara (mikrovalë, tenxhere me presion, blender dhe kështu me radhë. D.).

Gadgets

Çfarë duhet të sjellë në Turqi, me përjashtim të smartphone dhe kamera, ju vendosni. Por edhe në qoftë se ju jeni të kufizuar vetëm nga këto dy pajisje, ju patjetër do të duhet:

 • Ngarkues me plug Euro (në shumicën e Turqisë vendosur konvencionale tokëzimi-pin e hoteleve, dhe nëse jo, pritja ofron përshtatës);
 • Rasti i papërshkueshëm nga uji për telefonin smart (i dobishëm jo vetëm për rekreacion);
 • Bateri e jashtme;
 • bateri për kamera dhe ngarkues për to;
 • kartën e kujtesës;
 • monopod ose trekëmbësh;
 • adapters dhe adapter (p.sh., litarët microUSB për microSD Adapter).

Veprimi Kamera mund të jenë të dobishme për aktivitete në natyrë. Nëse jo znaetechem merr një fëmijë në rrugë - tabletë apo laptop.

E cila monedhë është më e mirë për të marrë në Turqi

Monedha zyrtare e Turqisë - Lira e re turke (TRY). Në të njëjtën kohë vendi është pothuajse gjithmonë e mundur për të paguar US $ dhe Euro.

Çfarë lloj të parave për të marrë në Turqi? Të sjellë dollarë dhe euro të pjesërisht në vend për të shkëmbyer ato për lirash. Ne rekomandojmë për të kryer prerje të vogla për kthese, pagesën e udhëtimit dhe shpenzimet e tjera të vogla.

lyre kursit të këmbimit është vazhdimisht luhatshme, kështu që shuma e principalit e rekomanduar për të mbajtur atë në dollarë dhe euro. monedhë turke ju do të duhet për të transportuar në qoftë se keni ndërmend për të udhëtuar dhe për të blerë gjëra të vogla që kushtojnë më pak se një dollar.

Një vend të sigurtë vend Currency Exchange - degët e bankës. Zyrat e këmbimit të ketë dyqane dhe hotele, por sigurisht nuk është zakonisht më pak fitimprurëse se sa bankat.

Nëse jeni të udhëtonte me një të holla prej më shumë se $ 5000, një shumë sipas zakoneve turke rregulloret duhet të deklarohet. Në mënyrë që të mos komplikojë udhëtimin, ju mund të marrë së bashku kartën Visa ose MasterCard: shuma në një hartë nuk duhet të deklarojnë kartat janë pranuar në shumë dyqane, por ju mund të hiqni sasinë e nevojshme nga ATM. Ne nuk e rekomandojmë përdorimin e ATM-ve të rrugës në vendpushimet e vogla.

Sa të holla për të marrë një udhëtim? Përgjigja për këtë pyetje varet nga lloji i festës. Nëse ju do më së shumti të kalojnë kohë në hotel (sidomos me të gjithë përfshirëse) dhe nuk planifikojnë udhëtime, ju nuk keni nevojë më shumë se 150-200 dollarë për person.

Kjo sasi është e mjaftueshme për të blerë suvenire dhe mallra në Duty Free, perime të freskëta, fruta, pelena dhe ushqim për fëmijën. Ky program mund të shtoni disa ekskursione të lira ose falas: për shembull, shih Antalya vjetër mund të jetë i lirë, dhe duke vizituar qytetet e lashta do të kushtojë një paund disa.

Dhe si për të marrë paratë, nëse planet - programi informativ dhe zbavitëse? Në këtë rast, ju do të duhet të paktën 300-500 dollarë për person.

Shpenzimet e mundshme: Me qira një makinë ($ 45) dhe darkë në një restorant kuzhinë turke ($ 30 për të dy), një vizitë në parkun e ujit ($ 20 për një fëmijë dhe $ 30-40 për një të rritur), delfin ($ 30), duke e lënë në turne (turne të organizuara - nga $ 60 ), rekreacion ($ 50).

shuma e llogaritjes për një pushim në vendpushimet e skive - rreth 50-90 $ për person në ditë. Kjo përfshin koston e skipass ($ 15-25), ski me qira dhe çizmet ($ 20-25), ushqim jashtë hotelit ($ 15-40).

Në vendpushimet e skive turq gjithashtu kanë hotele me konceptin e "all inclusive", dhe në qoftë se ju do të kalojnë pushimet në këtë hotel, shpenzimet e ushqimit mund të zbriten nga shuma totale.

Lexo më shumë:   si për të thirrur në Moskë nga Bjellorusia

Çfarë ju nuk mund të marrë

Disa njerëz besojnë se ne nuk duhet të marrë gjëra për Turqinë, të cilat janë të lehtë për të blerë në vend. Kjo është kryesisht për faktin që do të përdoret gjatë pjesës tjetër dhe mos shtoni peshë bagazh në mënyrë të kundërt.

Pra, e drejta në vendpushimin, ju mund të lehtë të blej një sunscreen për fëmijët dhe të rriturit, pelena, fshin me lagështi dhe pelena e disponueshme, pastë dhëmbësh, fondet për kujdesin e trupit.

Disa gjëra duhet të merren vetëm në një sezon të caktuar. Për shembull, në verën dhe vjeshtën e hershme të gjërat që ne mund të sigurtë të vënë cadra ose raincoats.

Shpesh ka pyetje nëse janë apo jo për të marrë një fumigator dhe repellents në formën e krem. Në mënyrë tipike, mushkonjat dhe insektet tjera të mos fyejnë udhëtarët. Hotelet në dritare dhe dyert instaluar rrjeta e sigurisë janë repellents përdoren.

Nëse ju doni për të siguruar më tej numrin e mushkonjave fumigator mund të blihet në supermarket. Krem, ilaç kundër insekteve mund të jetë e nevojshme për udhëtime në parqet natyrore.

Para se të shtoni në listën e gjërave për endacak baby, kontrolloni nëse ju nuk mund të marrë qiranë e saj: ka një shërbim të tillë në shumë hotele familjare në Turqi.

 • hotele familjare në Turqi: Mbledhja e autorit

E njëjta gjë vlen edhe në pyetjen nëse do të marrë fëmijën tenxhere. Disa hotele ofron fëmijëve një tenxhere ose një vend fëmijës në tualet, por një mundësi e tillë duhet të pyesni paraprakisht. Megjithatë, për të udhëtuar në mes të fëmijës që ka zvjerdhur tashmë nga pelena, ju mund të marrë një tenxhere kompakt rrugë.

Ajo duhet të marrë hekurin e pushimit? Nga njëra anë, nga pëlhura natyrore Rrudhë gjëra, dhe unë dua të jap atyre një pamje zoti. Megjithatë, edhe një planer kompakte peshon më pak se një gjysmë kile.

Është më mirë për të bërë bagazhet e nemnuschihsya gjëra dhe duhet të dal një valixhe që ishte më pak në rrudha veshje. Shumica e hoteleve kanë një lavanderi dhe hekurosje shërbimet. Punon dhe një jetë e thatë: var dëmton në mënyrën se si gjërat janë në ballkonin e hotelit, kështu që në folds e lagësht e ajrit të ngrohtë të vijë i drejtë veten.

Vënë gjërat në bagazh varet se si ju do të shpenzojnë kohë. Për shembull, një maskë, periskop dhe fins është që të marrë fëmijët vetëm nëse ato janë të mvarur nga snorkeling.

Nëse interesi në zhytet tilla ekzistojnë tashmë në vendpushimin, pajisje të drejtë, ju mund të marr me qira. Në mënyrë që fëmija të mund vetëm të zhyten në det me kokë, ju mund të bleni në vend syze noti apo një maskë.

Kjo nuk mund të importohet në Turqi

inspektimit post-fluturimi mbi zakonet turke konsiderohet jo si të rrepta si në kontrollin e aeroporteve të BE-së. Megjithatë, ne nuk e rekomandojmë për të marrë sende që nuk mund të importohen në vend.

Përveç ndalesave të përgjithshme dhe kufizimet (armë, drogë dhe gjëra të tjera potencialisht të dëmshme), ka të veçantë në Turqi.

 1. Antike . antike të vlefshme ra në kategorinë e asaj që nuk mund të merret në Turqi. Vlera e tyre - një koncept subjektiv, por doganierët mund të ketë pyetje bizhuteri të vjetër-looking. Recommended tregojnë të gjitha gjërat që ju mbani me ju, në mënyrë që të mos kandidojë në probleme kur largohen.
 2. Disa medikamente . Në Turqi e pamundur të importojë ilaçe që përmbajnë substanca psikotrope dhe narkotike. Nëse keni nevojë për të marrë ilaçe për në Turqi me një efekt të fortë analgjezik, hipnotike, neuroleptics, të jetë i sigurt për të aksioneve deri në recetë, duke konfirmuar nevojën për përdorimin e ilaçeve të tilla.
 3. Mishi dhe produktet e qumështit . Ky rregull ekziston në shumë vende, dhe të respektojë atë shumë në mënyrë rigoroze. Kjo do të thotë se në qoftë se keni ndërmend për të marrë sanduiçe rrugore me mish, gatuaj ato jo më shumë se ju mund të hani në aeroplan. Besohet se ajo është e mirë për të marrë arra, fruta të thata, biskota për freskim në udhëtimin.

Ka edhe disa kufizime mbi importet. Ja se çfarë ju mund të sjellë në Turqi me respektimin e rregullave :

 1. Spirits . Me një import të lejuar jo më shumë se 5 shishe parfum, secila prej jo më shumë se 120 ml. Të gjitha shishe duhet të unpacked: ajo është konsideruar si një konfirmim i faktit se ju nuk keni shpirtrat fat për shitje.
 2. Cigareve dhe duhanit . Mund të sjellë me vete 3 e cigare, puro, ose 50, ose 200 gram duhan. një numër i tillë ju mund të sjellë në pa deklaruar dhe paguar një tarifë.
 3. Alkooli . Detyra-Turqia mund të sjellë në 3 litra fuqisë alkoolit e më i madh se 22% dhe më pak se 2 litra pijeve të vështirë.

Cigare, duhani dhe alkooli mund të marrin me vete turistët mbi 18 vjet.

Për krahasim, kostoja e cigareve në Turqi - nga US $ 5-7 SHBA për paketë, një gotë birrë - rreth $ 1, verë - rreth $ 2. shpirtrat e cilësisë janë shërbyer vetëm në hotelet më të shtrenjtë.

Kur të menduarit në lidhje me bagazhet nuk zënë kokën, ju mund të kënaq në një biznes të këndshme - në plan programin e argëtuese. Kidpassazh mbledhur një koleksion të pasur të argëtuese familjes Turqisë: zgjidhni atë që do të ju lutemi të gjithë familjen tuaj.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *