ÇFARË DO rrush për dimër

Author: | 2019/03/01

Rrushi - kokrra të kuqe e dobishme dhe ka një shije të hollë, dhe kështu i dashur nga shumë. Më shpesh, kur rrushi përmendur, para se sytë e mi të paraqiten bandë bukur të dekoruar një hardhi apo rubin verë aromatike. Fakti se rrushi - është material i përsosur e parë për përgatitjet e dimrit, jo të gjithë e dinë. Çfarë boshllëqet nga rrushi në dimër ju mund të bëni vetë në shtëpi, ne mësojmë nga ky nen.

Recipe №1 - «Jam»

Në qoftë se të korrat shumë dhe vendosi të bëjë workpiece nga rrushi nuk do të marrë rreth në vëmendjen e tyre bllokim.

përbërësit:

 • varene-iz-vinograda-izabella_1401246565_7_maxRrushi - një kilogram;
 • sheqeri - një kilogram;
 • uji - 3 kupa;
 • acid citrik - 0.5 lugë;
 • cherry lë - 5-7 copë.

Përgatitja.

rrushi të pjekur pa të çara dhe dëmet pije mirë. përgatitjen tej shurup sheqeri: të sjellë në ujë të vluar me sheqer nxitje për ngrohje të ulët. Vlim shurup nuk kanë nevojë për të, pas valë, ajo ka pikërisht konsistencën që është e nevojshme. Tani ne vë manaferrat përgatitur shurup dhe përsëri kemi sjellë bllokim në një çiban. Le të qëndrojë deri në bllokim 6:00. Tani është koha për të shtuar gjethet qershi, vlim përsëri, vlim për 3 minuta dhe të lënë mënjanë. Pas 10 orësh përzierje është përsëri vlim ëmbël, vlim 3 minuta. Pas një procedure të mëtejshme 10 orë përsëritet. Në këtë fazë, përfunduar jam derdhur në bankat dhe twists.

Numri Recipe 2 - "komposto"

Komposto i rrushit është i ndryshëm nga twists tjera Berry thekshëm shije të këndshme dhe aroma e pasur. Prandaj, në qoftë se ka një rrush të tepërta, të përgatisë një pije të vogël të kësaj shtëpi dhe të papritur familjen tuaj dhe mysafirët.

përbërësit:

 • sheqer - qelq;
 • Rrushi - një tretë kanaçe 3-litër;
 • acid citrik.
Lexo më shumë:   Si për të përcaktuar ndarjen e ovulacionit

Përgatitja.

v4rrushi të pjekur janë të renditura jashtë, ne zgjidhni artikujt të dëmtuara. Manaferrat e mi nën ujë të ftohtë, ai është i përshtatshëm për t'u përdorur për këtë kullesë. Pasi një rrushit drenazhuar plotësisht me ujë, palosshme atë në kanaçe, para-sterilizuar.

Ena mbushet në ujë (2,5 litra), fle dhe përgatitjen shurup sheqeri. Këtu të lëngshme për të valë dhe derdh atë të përgatitur manaferrat. Bankat e mbuluar me një kapak, e cila si pasojë do të kthesë komposto. Pas 15-20 minuta, derdh të lëngshme përmes mbuluar me vrima, të sjellë në vlim dhe kuzhinier për 2 minuta. Në fund shtoni një majë e pineapples dhe derdh manaferrat. Tani komposto është gati dhe mund të jetë i mbështjellë lart.

lëng rrushi, gatuar në këtë recetë, ajo rezulton të koncentruar dhe shije si lëng rrushi. Shitore jar me këtë detalit është e mundur edhe në temperaturë dhome. Gjithashtu, një rrushit tillë komposto mund të përdoret si një komponent në përgatitjen e mousses, jellies dhe desserts tjera frutash.

Për këtë recetë, rrushi mund të përdoret jo vetëm thyer, por edhe drejtpërdrejt në furçë. Atëherë bankat do të duket shumë e bukur. komposto shijshme është marrë nga rrushi Isabella.

Numri Recipe 3 - "Juice"

lëng rrushi - pije është jashtëzakonisht e dobishme. Dhe nëse ai është ende i përgatitur në shtëpi, atëherë ekziston besimi se ajo nuk paraqesë papastërtitë padëshirueshme. Kjo nuk është gjithmonë në dorë ka një shtrydhëse frutash e perimesh apo një tenxhere me presion, por kjo nuk do të thotë që të përgatisë vetë lëng rrushi i tyre bërë në shtëpi do të jetë e pamundur.

Pra, ne kemi nevojë për:

 • vinogradnyy-sokRrush - 5 kg (më mirë të gjesh arrëmyshk);
 • sheqer - qelq;
 • acid citrik.

Përgatitja.

Ne këpusin manave me twigs, larë dhe dele në pellgun smalt. Plotësoni në ujë tas, vënë në zjarr, të sjellë në vlim dhe kuzhinier për rreth 30 minuta. Lëngu ftohur është i tensionuar dhe manaferrat e squeezing gjithë lëng. Tortë e mbetur nuk mund të hidhet larg, por përdoret si lëndë e parë për të bërë birrë në shtëpi.

Lexo më shumë:   Si për të blerë bileta hekurudhor në internet

filtruar sheqer lëng add, përsëri vu zjarri, dhe tani pas valë lëng të mjaftueshme për të vlim për 10 minuta. Tani pije është derdhur në kavanoza sterilizuar dhe kapak vidë. Mos harroni për ta kthyer kavanoza dhe mbuluar ato në një lëng të tillë shtetëror të ftohet plotësisht. lëng rrushi shtëpi, gatuar në këtë recetë, mbajtur për një kohë të gjatë edhe në një dhomë me temperaturën e ambientit.

Recetë numër 4 - "Rrushi turshi"

Ky opsion është shtëpia e korrje dimrit domosdoshmërisht papritur mysafirët tuaj. rrushi turshi - një rostiçeri e madhe që është e përkryer për zogun dhe rosto derri. Quite organikisht duket në një pjatë me turshi shtëpi. Konsideroni disa opsione për përgatitjen e rrushit turshi me mbush ndryshme.

Përbërësit (për litër të ujit):

 • maxresdefaultRrushi - sa do të përshtaten në një kavanoz;
 • sheqeri - gjysma kupë;
 • uthull 6% - gjysma e qelqit;
 • kanellë, Lavrushka, allspice, karafil.

Përgatitja.

rrush e mi, ajo mund të vjedh nga degët, dhe mund të lihet direkt në furçë. Përhapjen rrushin në kavanoza të përgatitura, të vënë të gjitha erëza. Për marinadë në ujë shtoni uthull, sheqer, të sjellë në valë dhe derdh manaferrat përgatitur. Bankat do të duhet të sterilizuar. Për litër kërkojnë 12 minuta në 3 litra prej 20 minutash.

Për mishërim dytë të marinadë do të kërkojë komponentet në vijim:

 • uji - 3,5 litra;
 • sheqer - 700 gram;
 • Uthull - 500 gram;
 • kripë - një lugë.

Një tjetër mundësi:

 • Uji - litra;
 • kripë - gjysmë lugë gjelle.
 • limoni me gjallëri.

Feta limoni hedhin në një kavanoz me rrush dhe gjallëri integruar hedhur në marinadë në fund të valë.

Recipe № 5 - "Med nga rrushi" (pekmez)

img_64061-1024x820lëng zier rrushi quajtur Becks. Gatim ajo duhet të jetë në këtë mënyrë, lëng të zier e 3-3,5 herë. Pas kësaj, lëng bëhet ngjyrë kafe të lehta në ngjyrë dhe shije pikante. Hidh atë në një enë qelqi, është e mundur që të përdorin shishe apo kanaçe. Pekmez përdoret si mjaltë ose shurup sheqeri si në përgatitjen e bllokimit nga manaferrat dhe fruta. Në përgatitjen e bllokim do të diskutohet në përgatitjet recetë e mëposhtme për dimër.

Lexo më shumë:   Kartolinë DUART ditët e të Moshuarve

Recipe № 6 - "jam lëng frutash rrushi"

Prerë në copa ato fruta që janë në dorë: mollë, kumbulla, dardha, pjeshkë. Dele në tas fruta për bllokim gatim dhe plotësoni pekmez (mjaltë rrushit). Për çdo kilogram të frutave do të duhet një pekmez qelqi. Japin lëng frutash për të filluar, le të qëndrojë për 5-6 orë. Jam sjellë një çiban dhe të lënë anash. Pas çiban të plotë ftohës përsëri dhe vlim për 10-15 minuta. Tani ju mund të derdh bllokim përfunduar mbi bankat dhe do të forcojë kapakun.

vinogradnij-uksus-1Numri Recipe 7 - "uthull verë"

Për përgatitjen e uthull rrushi është përdorur jo manaferrat, dhe pulpë mbetura pas nxjerrjes së lëng ose prigtovleniya verës. 1.5 kg e brumit të palosur në një enë 3-litër. Hidh të gjithë me ujë mbi supet e bankave, i hedh një gjysmë gotë me sheqer. All kravatë përzierje qafën me napë dhe vihet në një vend të ngrohtë për 3 muaj. uthull Ready është filtruar, tape fort dhe ruajtjen atë në një vend të errët në pozicion horizontal.

Si kjo? Share me miqtë tuaj! Lexoni në:

 1. Recipes Canning rrush për dimër
 2. domate konservuar me vreshta në dimër
 3. Si të gatuaj bllokim nga rrushi?

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *