Çfarë analiza tregon urinë Nechiporenko

Author: | 30/12/2018

Përmbajtja:

  • urinalysis
  • urina Të tjera

Në mesin e testeve të shumta që një grua lëvron gjatë shtatzënisë, më "popullor është" urinalysis. Shtrohet pyetja: pse ajo duhet të marrë aq shumë dhe se është e mundur për të mësuar?

testet e urinës gjatë shtatzënisë

Mbrapsht në përmbajtjen

urinalysis

Së pari, le të flasim për banale përgjithshme analizën (klinike) të urinës . Gjëja e parë që llogaritet në këtë analizë - kjo është ngjyra . Normalisht, urina ngjyrë - e verdhë e hije të ndryshme. Por mund të ketë disa ndryshime. Dhe ata nuk gjithmonë flasim për patologji. Për shembull, në qoftë se ju hani panxhar, manaferra ose qershi, ngjyra e urinës bëhet ngjyra të përshtatshme. Dhe në qoftë se ju merrni vitamina të verdhë, urina do të jetë ngjyrë intensive të verdhë. Por në qoftë se në dietë Produktet ngjyrosur zhdukur, atëherë ndoshta ju duhet të mendoni se pse ngjyra e urinës ndryshoi papritur.

E dyta Kriteri - se transparenca . Normalisht, urina është e qartë - dhe nuk ka opsione të tjera. Prandaj, në qoftë se urina është e re, është e mundur për të dyshuar praninë e kripërave, bakteret, pikat e yndyrë, eritrociteve, leukociteve dhe madje edhe qelb. Ky është shkaku i trazim e urinës mund të jetë një infeksion, gurët në veshka, etj

Kjo është diçka që mund të vlerësohet, siç thonë ata, "syrin zhveshur". Tjetra, ne e konsiderojmë analizën e artikujve që maten direkt në laborator. Rezultati i këtij studimi do të shohim pas disa kohe.

Urina gravitet specifik, ose pesha e saj specifike . Normalisht varion nga 1010 deri 1025 g / l. Rritja e densitetit të mbi 1025 g / l quhet baruria. shkaqet e saj mund të jetë prania e glukozës, proteina, sasi të vogla të urinës. Uljen densitetin e mëposhtëm 1010 g / l quhet gipostenuriey. Ndër shkaqet e saj mund të identifikohet sëmundje të veshkave, arsye hormonale, një sasi të madhe të lëngshme liruar.

Vlerësimi i aciditetin e urinës (PH), është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për natyrën e ushqimit: Nëse ju jeni një dashnor i ushqimit mishit, urina është reagimi acid, por nëse ju jeni një praktikë vegjetarian apo qumështit dietë, reagimi është alkaline. Vlerat normale - 4.5 deri në 8, por ky është rasti, nëse një analizë të freskëta. Rritja e pH e urinës do të bëjë mjeku mendoni për patologjinë e mundshëm të veshkave ose parathyroid gjëndra. Uljen e pH të treguar praninë e dehidratimit temperaturë të lartë (p.sh., sipas toksikoz shprehur hershme e cila është i shoqëruar nga të vjella), mangësi kalium (p.sh., kur pritëse diuretike irracionale).

Lexo më shumë:   Si të gatuaj speca mbushur në një tigan

Nëse analiza e proteinave urinës u shfaq, madje edhe në sasi të vogla (0,033 g / L), ajo është në çdo rast ai thotë se për problemet në trup, veçanërisht veshkat si proteina normal në urinë nuk duhet të jetë në të gjitha. Dhe sigurisht, ajo që është, keq.

Gjithashtu, në një mostër urine normale duhet të jetë jo glukozë . Në urinë organet Ketone mund të tregojë praninë e diabetit apo agjërimit të zgjatur (mundësisht me toksikoz theksuar në fillim të grave shtatzëna).

Lejueshme, dmth, mos e quajnë vigjilencë mjeku, numri i qelizave të bardha të gjakut - deri në 0-3 njësi në fushën e mendimit. Sa më e vogël se numri, ose mungesa totale e saj vetëm mund të gëzohen. Por rritja e numrit të tyre mund të tregojnë inflamacion: cystitis, pyelonephritis.

Prania në urinë e gjakut , më saktësisht, përbërësit e tij - qelizat e kuqe të gjakut në fushën e parë (e cila është e lejuar 1-2 anëtar) do të bëjë mjeku dyshojnë praninë e ndonjë patologji (infeksion dhe gurë për sëmundje të ndryshme). Prandaj, në eritrocitet normale nuk duhet të jetë.

Në analizën e urinës mund të shënojë praninë e sedimenteve. Kjo ndonjëherë mund të shihet në urinë, është vazhdimisht në dritareje ose në shelfin e poshtme të frigoriferit. Normalisht, beftë mund të ndodhë në një përqendrim të lartë të urinës pas stresit fizik, pas një mish të rëndë apo ushqim vegjetal dhe urinës pas në këmbë të zgjatur. Prania e kripërave në analizën më shpesh flet për gurë në veshka.

Nëse mjeku vërehet në rezultatet e analizave tuaj çdo ndryshim, ajo mund të ju dërgojnë në ri-analizë, që dikur vërejtur ndryshime - kjo nuk është një diagnozë, është e nevojshme, apo për të konfirmuar ose të hedhur poshtë. Konfirmuar ose hedhur poshtë diagnozën e çdo studimeve shtesë, duke përfshirë analizën shtesë e urinës.

Natyrisht, një ndryshim në ngjyrën e urinës, pH dhe dendësia janë të shoqëruara zakonisht me ndryshime në treguesit e tjerë. Prandaj, ato konsiderohen jo në mënyrë të izoluar, por vetëm në lidhje. Por në disa raste, mjeku juaj mund të tërheqë vëmendjen për ndryshimin e vetëm një parametër të urinës. Çfarë mund të jetë?

Lexo më shumë:   si për të blerë bileta për WORLD CUP 2022

Proteina në urinë, madje edhe në sasi shumë të vogla, të quajtur Proteinuria . Që gjatë shtatzënisë është barrë shumë e madhe vendoset në veshkat, paraqitja e proteinave në urinë mund të tregojë se veshkat nuk mund të përballen me një ngarkesë të tillë të rëndë. Kjo gjendje quhet nefropati dhe kërkon hulumtime të mëtejshme dhe monitorim. Për të sqaruar sasinë e proteinave të humbur nga një mjek mund të përshkruajnë një urinë të përditshme. Prania e proteinave në urinë është e shoqëruar shpesh nga ënjtje dhe rritjen e presionit.

testet e urinës gjatë shtatzënisë

Leucocyturia - leukociteve në urinë - shumë shpesh një simptomë sëmundje mjaft e tmerrshme - pyelonephritis (kjo nuk është e vetmja sëmundje në të cilën qelizat e bardha të gjakut të shfaqet në urinë). Kjo është një sëmundje infektive ndikon negativisht edhe gjatë shtatzënisë dhe zhvillimit të fetusit. Prandaj, koha zbuluar simptomat do të ndihmojë për të ruajtur shëndetin e jo vetëm ju por edhe fëmijën tuaj.

Mbrapsht në përmbajtjen

urina Të tjera

Për të sqaruar aftësinë e veshkave për t'u përqëndruar urinë, edemë zbulimin (edhe fshehur), të respektojnë raportin e ditës dhe natës sasia e urinës. Kjo analizë quhet avari Zimnitsky . Urina është mbledhur gjatë ditës, edhe gjatë natës. Mbledhja e urinës prodhuar në 8 kavanoza të ndryshme që përputhen me një periudhë të caktuar kohore. Në të njëjtën kohë monitoron sasinë e lëngjeve për të përcaktuar raportin e sasisë së saj me sasinë e urinës.

Kur numri i leukociteve në urinë dhe prania e eritrociteve dhe kryhet një të vogël (por ende më e lartë se norma) urinë nalysis nechyporenko . Urina ishte mbledhur për të, si dhe për analizën e përgjithshme. Në këtë shqyrtim, të vlerësojë numrin e leukociteve dhe eritrociteve në 1 ml të urinës.

Që nga sëmundjet infektive, të cilat tregojnë ndryshime në analizën e urinës në Nechiporenko kërkojnë trajtim me antibiotikë, të drogës e zgjedhjes per me teper sjellja kulturës urinës . Për ta bërë këtë, të bëjë një kulturë e urinës. Në këtë shqyrtim, ajo numëron numrin e baktereve në 1 ml të patogjen të zbuluara dhe të përcaktojë antibiotik që vepron në një patogjen të caktuar. Për fat të keq, ka raste kur gratë të ndjehen nuk vuan, por ka një bacteriuria fshehur (bakteret në urinë). Dhe çfarë gruaja nuk ndjeni ndonjë siklet, kjo nuk do të thotë se fëmija nuk vuan. Por trajtimi, megjithatë, është e nevojshme.

Lexo më shumë:   se si të paraqesin duart tuaja në ditëlindjen e gjyshe prej letre

Në kristaleve të kripës në urinë kombinuar me qelizat e kuqe të gjakut dhe qelizat e bardha të gjakut mund të tregojë praninë e sëmundjeve të tilla si urolithiasis. Për fat të keq, metodat e diagnostikimit të sëmundjes gjatë shtatzënisë është shumë e kufizuar. Prandaj, rëndësia e konsiderueshme është dietë shtatzënisë, që synon parandalimin e zhvillimit të gurëve.

Sigurisht, jo të gjitha sëmundjet mund të zbulohet nga një test të urinës. Këto janë vetëm disa nga masat - ato që janë përshkruar më së shpeshti gjatë shtatzënisë. Por rezultatet e këtyre analizave mund të jetë e rëndësishme për të marrë informacion, kështu që të përpiqet për të ndjekur të gjitha udhëzimet e mjekut tuaj dhe të marrë të gjitha testet e caktuara për ta. Kjo do të ndihmojë në kohë për të zbuluar simptomat e sëmundjes dhe për të shmangur pasojat e tij.

Për analizën e përgjithshme është e preferueshme për të përdorur "mëngjes" urinë, e cila është duke shkuar gjatë natës në fshikëz; Kjo redukton luhatjet ditore në parametrat natyrore e urinës dhe kështu më objektivisht karakterizojnë parametrat studiuar.

Për studimin e besueshme kjo merr të paktën 70 ml urinë. Para mbledhjes së urinës është e nevojshme për të kryer një tualet të plotë të aparatit gjenital të jashtëm (dështimi për ta bërë këtë mund të rezultojë në një humbje). Për analizën, ju mund të mbledhë të gjitha urinën e, por ajo mund të merrni elementet e inflamacion të uretrës, organe gjenitale të jashtme, etj .. E dyta (mesatar!) Portion është mbledhur në një enë të pastër pa prekur balonë trupit. Enë në urinë shtrënguar-montim kapakun. Urinalysis kryhet jo më vonë se 2 orë pas përgatitjes së materialit. Urina është ruajtur më gjatë mund të jenë të kontaminuara me florën bakteriale pa lidhje. Mikroorganizmave konsumuar glukozë, kështu që ju mund të merrni një rezultat negativ ose të ulët me glycosuria. pigmente biliare janë shkatërruar në mes. Ruajtja e urinës të çon në shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut në të dhe komponentëve të tjerë celulare.

Irina Boyarinova
laboratorike mjekësore

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *