ÇFARË TË Kollë për gratë shtatzëna

Author: | 2019/06/01

 Një nga simptomat më të rënda dhe të pakëndshme të ftohjet gjatë shtatzënisë është kollë. Ajo duhet të trajtohet si duhet, kështu që ai nuk ka dhënë komplikime. Si për të trajtuar një kollë gjatë shtatzënisë analizuar në këtë artikull.

A është e rrezikshme kollë në shtatzëni

Kolla - një reagim mbrojtës i organizmit për acarim në traktin e sipërme dhe të poshtme të frymëmarrjes (pluhur, mukusit, viruset dhe bakteriet, organeve të huaja). Kur kollitjes është një frymë të mprehtë të shkurtër me një reduktim duke mbyllur aperture e glottis. Për të hapur glottis, duhet të bëjë një tym detyruar. Kjo ndihmon të qartë udhë ajrore.

Kur shtatzënia është kolla e fortë ose të shpeshta mund të rrisë presionin e barkut, ajo rrit tonin e mitrës, duke çuar në ndërprerjen e ventilimit dhe hipoksi fetusit.

Ajo mund të prishin gjumin dhe gjendjen e përgjithshme e nënës shtatzënë, sjell të vjella, dobësi, duke çuar në ngjirurit e zërit.

Shkaqet e kollë gjatë shtatzënisë 

 • SARS dhe të përbashkët të ftohtë, gripi;
 • inflamacion i faring dhe traktit respirator;
 • humbja e traktit respirator sipërme (sinusit, grykët);
 • alergji;
 • acarim e pluhurit, tymit, ajër të thatë;
 • Gastro-oesophageal zbaticë (hedh ushqimin nga stomaku në ezofag).

Në shtatzëni, periudha e ftohtë është shumë e rëndësishme të saktë dhe efikase për të ngrënë, kështu që blejnë në dyqane specialiteti nënes sime zgjedhur vetëm ushqim natyral për shtatzëna dhe pleqsh.

Shënim. Kthehu ushqimi dhe produktet kozmetike në kurriz tonë është i mundur vetëm nëse paketimi paprekur.

Si për të trajtuar një kollë gjatë shtatzënisë

Në çdo kollë gratë shtatzëna duhet të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar shkakun dhe të përshkruajnë trajtim të duhur. Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj, sidomos në fazën fillestare të shtatzënisë. Shumë droga mund të ketë një efekt negativ në zhvillimin e fetusit apo formimin placenta, deri në keqformime fetale dhe vonesa zhvillimore.

kollitet katarrale dhe format e tjera të saj janë përdorur si një metodat e trajtimit jo-drogës dhe barnave të mjekësisë tradicionale dhe popullore.

Është e rëndësishme të mbani mend - të gjitha drogat, si perime dhe origjinën kimike në shtatzëni duhet të emërojë një mjek! Jo të gjitha shurupe bimor, TEAS bimor dhe polishes, përfundon janë të sigurta, si dhe jo të gjithë ilaçe nga farmacia e rrezikshme për trajtimin e grave shtatzëna.

Shkurtimisht analizuar drogë për kollë, që mund dhe nuk mund të përdoret gjatë shtatzënisë. Ata ndryshojnë në mekanizmin e tyre të veprimit dhe lirimin formë, vendi i veprimit dhe efekt në shtatzënisë dhe fetusit.

Lexo më shumë:   çizme PA thembra e çfarë duhet të veshin

Në mekanizmat e veprimit:

 • Droga për të shtypur refleksin e kollës. Ato ndikojnë në qendër kollë trurit, të veprimit sistematik. kundërindikuar pothuajse të gjithë.
 • Droga, hedh lëng mukusit, i cili ndihmon të përkthehet në një kollë lagësht, gëlbazë. Nëse shtatzënia nuk zgjidh çdo gjë, ju keni nevojë për të studiuar me kujdes përbërjen.
 • Expectorants, janë përdorur gjatë shtatzënisë kujdes ekstreme, duhet të shohim përbërjen.

Përveç kësaj, për të përballuar me një kollë mund të ndihmojë në përgatitjet e tilla, të cilat përdoren në vend - për hidratues dhe zbutjen fyt inatosur.

Çfarë mund të një kollë gjatë shtatzënisë

 • Përgatitjet për shpëlarje fytin ose ujitjes. Ata veprojnë vetëm në nivel lokal, nuk ngjyhet në gjak, dhe pa ndikuar fetusin dhe shtatzënë. Ajo mund të përdoret si mjetet në dorë, kripë dhe zgjidhje të sode, TEAS bimor dhe infuzione, ilaçe dhe droga. Këto përfshijnë Miramistin, Romuzalan, furatsillina, Chlorhexidine, Chlorophyllipt.
 • Candies, tabletat. Ata janë të përshtatshëm në se ato mund të përdoren kudo, përqendrimi i substancës arritur shell është i lartë, ndërsa në sistemin e tretjes mungon një sasi të papërfillshme të drogës nuk ndikon në fetusin. Ajo lozenges Strepsils, Falimint, i urtë, eukalipt.
 • Thithja përdorur Nebulizers ose avull. Steam mbytje është kundërindikuar në ethe, ata duhet të kryhet me kujdes në mënyrë që të mos merrni djegur, saktësia veçantë është e nevojshme në inhalations me vajra esenciale. Nebulizer mbytje kryer me përgatitjet kripur Kollë (Lasolvan, Ambrobene) ose zierje e bimëve (kamomil, i urtë ose eukalipt).
 • Sprays për hidratues apo zbutjen fyt, antiinflammatory ose antimicrobial. Ata veprojnë në nivelin lokal, në të njëjtin përqendrim që bie brenda traktin digjestiv - është i papërfillshëm dhe nuk shkaktojnë dëm të fetusit, dhe shtatzënia. Këto përfshijnë Tantum Verde, Geksoral, Ingalipt, Kameton, Bioparox.
 • Droga nga farmaci, me bazë bimore:
 1. pastilles për gjiri urtë, eukaliptusi, echinacea;
 2. Dr. IOM si tabletat, shurup ose melhem;
 3. kolle shurupe ose Gedeliks Linkus. Ato nuk përmbajnë alkool.
 • Kur kollitet vazhdueshme apo nevojën për trajtim të shpejtë përdorur drogat sintetike kollë. Ato janë të përcaktuara vetëm nga mjeku, nën mbikëqyrjen e rreptë të tij.

Mund të përdoret gjatë shtatzënisë (në konsultim me mjekun tuaj):

 • Bromhexine dhe analoge të saj. Ajo ka agjent expectorant dhe mukusit hedh lëng.
 • Ambroksol, droga në bazë të tij ka expectorant dhe liquefies efekt gëlbazë.
 • Acetilcisteinë, liquefies gëlbazë dhe ndihmën e saj të shpëtoj tubave bronkial.
 • Kur kolliteni lidhur me infeksionet microbial dhe zhvillimin e pezmatim i fytit, tracheitis dhe bronkit, shtatzënia Bioparox përdoret si një llak. Ajo ka një efekt lokal, edhe pse përbërja dhe përmban një antibiotik, ajo nuk është e zhytur në gjak.

Mjetet juridike popullore për kollë gjatë shtatzënisë

Gjëja e parë që rekomandohet për kollë në gratë shtatzëna - janë ndihmuesit e brendshme dhe mjekësi tradicionale. Shumica e ilaçeve kundër kollës në gratë shtatzëna - në bazë të mjaltit. Në qoftë se ju keni alergji, ju duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm me metoda të tilla, është e nevojshme që të përpiqen fillimisht mjaft e mjaltit, dhe në qoftë se nuk ka asnjë reagim, është e mundur për të filluar trajtimin. Mjaltë për kollitet ka efekte natyrore antiseptike, duke eliminuar shkakun e kollë dhe njomje në fyt, duke ndihmuar në pështymë.

Lexo më shumë:   Kontrata dërgesë ÇFARE ESHTE

Kur kolliteni gjatë shtatzënisë për të ndihmuar:

 • qumësht të ngrohtë me gjalpë dhe mjaltë;
 • rrepkë me mjaltë;
 • onions me mjaltë;
 • Çaj me limon dhe mjaltë;
 • çaj bimor me mjaltë.

Shpesh kur shtatzënia e një gruaje dhe të përdorin TEAS bimor për të luftuar kollë. Është e rëndësishme të mbani mend se jo të gjitha këto akuza janë të sigurta për gratë shtatzëna. Ju duhet të studiojë me kujdes përbërjen, pasi jo të gjitha herbs janë të lejuara gjatë shtatzënisë në çdo drejtim.

Ndalohet nga kollës shtatzënë

 • Shën Gjonit Wort, hisopin, anise, tërfili, rigon dhe të gjitha përgatitjet për administrimin oral, tarifat dhe teas, në të cilën ata janë një pjesë. Ata rrisin tonin e mitrës dhe mund të shkaktojnë abort në shtatzëninë e hershme apo abort në periudhat e mëvonshme.
 • Duke pranuar ndaluar brenda: nënë-dhe-njerkë, Calendula, kamomil në të gjitha fazat e shtatzënisë. Këto formulimi mund të zbatohet vetëm në vend si një pije.
 • Ndonjë tretësirë ​​alkoolike per administrim oral.

Përdorimi i çdo infusions bimor të tjera dhe duhet të diskutohet me mjekun tuaj, të marrin ato në bazë të udhëzimeve.

Ndaluar për përdorim në të gjitha tremujorëve të shtatzënisë:

Në vijim janë të ndaluara rreptësisht përgatitjet ftohtë - Codelac dhe fito-Codelac bronkit, Ascoril, Alex Plus, Bronholitin, Grippeks, Travisil, Glikodin, Travisil, Pertussin, Dzhoset, Tussin-plus Kodeterpin, Terpinkod, Insty, Thermopsis.

Si për të trajtuar një kollë gjatë shtatzënisë 1 afat

tremujorin e parë kërkon një qasje të veçantë për trajtimin e kollë, si në këtë kohë ka një tab i të gjitha organeve të brendshme dhe indet e fetusit.

Ju mund të aplikoni:

 • pijshëm mjaft e lëngjeve;
 • lozenges thithshme me një efekt zbutje, lehtësimin e thatësi dhe dhimbje të fytit;
 • inhalacion nebulizer;
 • përgatitjet për gargling (Miramistin, Romuzalan, furatsillina, Chlorhexidine, Chlorophyllipt - në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve );
 • Vetëm me recetë të mjekut drogës dhe të hollë e mukusit (ACC, Lasolvan, ambroksol - në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve).

Kur kollë e thatë e lejuara:

 • shurup, rrënjë alte, Evkabal, Mukaltin, Stodal, Broncho-grand.
 • Me përdorimin e kujdesshëm të dr IOM Bronhikum dhe Gedeliks (me recetë).
Lexo më shumë:   shkaqet vanitet dhe trajtim në të rriturit

Kur kollë lagësht e zbatueshme:

 • Dr. Theiss, Stodal, Broncho-grand.
 • me përdorim të kujdesshëm Bronhikum, Bronhipred.

Ndonjëherë thatë, kollë joproduktive provokon ajër shumë të thatë në shtëpi. Në dyqanin e nënës sime që ju mund të zgjidhni dhe për të blerë Ionizers dhe humidifiers, të cilat janë të nevojshme gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes së fëmijës. 

Mendoni se është e ndaluar për t'u përdorur kundër kollës.

Banned në tremujorin e parë:

 • banja aktive, procedurat termike (ju nuk mund të fluturoj këmbët, të marrë banjot e nxehtë, sjelljen mbytje me avull, mustardë në çorape)
 • mustardë dhe bankat,
 • absolutisht nuk mund të jetë një mjet për kollë të thatë butamirata bazuar - Omnitus, neo Codelac, Sinekod.
 • Shën Gjonit Wort, hisopin, anise, tërfili, rigon dhe të gjitha përgatitjet për administrim oral, tarifat dhe teas, në të cilat ata janë një pjesë.
 • elektroterapi dhe çdo llojet e rrezatimit.

Si për të trajtuar një kollë gjatë shtatzënisë tremujorit të 2 dhe 3

Tremujorin e dytë dhe të tretë të lejojë një gamë të gjerë të trajtimit, edhe pse shumica e formulime gjithashtu duhet të përdoret me kujdes. 

Ju mund të aplikoni:

 • pijshëm mjaft e lëngjeve;
 • lozenges thithshme me një efekt zbutje, lehtësimin e thatësi dhe dhimbje të fytit;
 • inhalacion nebulizer;
 • përgatitjet për gargling (Miramistin, Romuzalan, furatsillina, Chlorhexidine, Chlorophyllipt - në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve);
 • sprays fyt për ujitje (Tantum Verde Geksoral, Ingalipt, Kameton, Bioparox);
 • hedh lëng ilaçe pështymë (ACC, Lasolvan, ambroksol - në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve).

Kur kollë e thatë e lejuara:

 • shurup, rrënjë alte, evkabal, mukaltin, stodal, bronkopulmonare madh.
 • Me përdorimin e kujdesshëm të dr IOM Bronhikum dhe gedeliks, Libeksin bromhexine, Stoptussin, Akodin.

Kur kollë lagësht e zbatueshme:

 • Dr. Theiss, Stodal, Broncho-Grand, Pulsatilla
 • me përdorim të kujdesshëm Bronhikum, Bronhipred, Fluifort, ambroksol.

Ndaluar në 2-3 tremujorit:

 • banja aktive, procedurat termike (ju nuk mund të fluturoj këmbët, të marrë banjot e nxehtë, sjelljen mbytje me avull, mustardë në çorape);
 • mustardë dhe bankat;
 • Shën Gjonit Wort, hisopin, anise, tërfili, rigon dhe të gjitha përgatitjet për administrimin oral, tarifat dhe teas, në të cilën ata janë pjesë;
 • elektroterapi dhe çdo llojet e rrezatimit.

Mbani në mend se artikulli i përmendur në emrat e veçanta të drogës, nuk them se ju mund ta bleni pakontrolluar farmaci. Secili prej drogës dhe dozen e saj duhet të zgjidhni mjekun tuaj në mënyrë individuale.

Falënderime të veçanta për përgatitjen e këtij pediatrit materiale Alain Paretskaya.

Cikli Artikulli kryesor Si për të trajtuar një të ftohtë gjatë shtatzënisë dhe e dobishme Si për të trajtuar një kullojnë hundët gjatë shtatzënisë.

Kur pazar në dyqan Mamin ne garantojmë një shërbim të këndshme dhe të shpejtë .   buzëqeshje

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *