WHAT poliestër BETTER ose najloni

Author: | 2018/08/27

Çdo turist ka blerë ndonjëherë valixhen e tij leckë. Dhe duke zgjedhur një valixhe në frontin e udhëtarit lind pyetja: cila është më mirë apo najloni poliestër? Në fakt, zgjedhja nuk është aq e madhe. Aktualisht, prodhuesit janë duke bërë çanta dhe poliestër dhe e jo jonik. Por ajo që është e ndryshme nga najloni poliestër dhe ne do të përpiqemi për të kuptuar.

Çfarë poliestër mirë apo najloni
Çfarë poliestër mirë apo najloni

Kështu, poliestër - një fije sintetike që është përdorur gjerësisht në prodhimin e bagazhit. Në varësi të aditivëve mund të jetë një poliestër shkëlqyer dhe i errët. poliestër

dries -Quickly,

UV -stable,

-Mirë ruan formën e saj dhe

-Excellent pastruar e ndotesve.

Valixhet poliestër ndryshojnë në shkallën e densitetit (denier), aq më e lartë dendësia, më të fortë pëlhurë. Valixhe e dendësisë poliestër 600D (p.sh., Samsonite 78V * 903 Cayambe), do të mbajë pamjen kohë shumë më të gjatë se sa rastin e densitetit të ulët. minuset poliestër mund të quhet hygroscopicity e saj në vend të lartë.

Çfarë poliestër mirë apo najloni
Çfarë poliestër mirë apo najloni

Çanta bërë prej najloni (poliamide) është shumë më e lehtë se sa homologët e tyre të bërë nga poliestër. Këtu, të marrë të paktën një valixhe mesatare Samsonite V97 * 005 B-Lite Fresh Spinner 67/24, e cila peshon vetëm 3.14 kg, ndërsa rasti i poliestër do të jenë më të rënda në mesatarisht 1 kg. Pavarësisht nga valixhet lehta najloni peshë, ata kanë një rezistencë të lartë veshin. material të qëndrueshme nuk është fshirje dhe nuk e thyejnë. Lagështi-provë najloni, elastike, dhe mban formën e saj. Veshje të veçantë korrupsioni largon papastërtitë dhe lejon për të arritur efektin e një sipërfaqe e lëmuar. qese najloni janë shumë rezistente ndaj shumë kimikateve, por rezistenca UV i poliamide është pak më e ulët se ajo e poliestër.

Ende nuk mund të vendosë me zgjedhje? Atëherë merrni veten një qese najloni dhe poliestër, për shembull, Samsonite U27 * 006 X'ion 3 Spinner. Në këtë valixhe kombinon të gjitha avantazhet e dy pëlhurave kryesore konkurruese.

Çfarë poliestër mirë apo najloni
Çfarë poliestër mirë apo najloni

Në fakt, jo aq e rëndësishme se ajo është më e mirë poliestër ose najloni. Të dyja parë dhe të dytë - pëlhurë të qëndrueshme dhe të veshin-rezistente. Në materialet e prodhimit modern valixhet pëlhurë janë të pajisura me të gjitha llojet e mbrojtjes mbarsje. Gjëja më e rëndësishme është për të blerë cilësi të quajtur valixhe sesa tregun mallrave të konsumit. Valixhet dyqan Robinson ju do të gjeni vetëm produkte nga prodhues të besuar të cilët kujdesen për qëndrueshmëri të produkteve të tyre. valixhe të qëndrueshme mbi rrota është një nga komponentët e rëndësishme të një udhëtim të këndshëm!

Najlon ose poliestër. ÇFARË kurrizit MIRË parashutë?

Dashamirët e kurrizit parashutë ndoshta takuar më shumë se një herë me praninë e najloni dhe poliestër parashutë kurrizit në treg. Çfarë është e mirë dhe çfarë është dallimi në mes këtyre dy llojeve të kurrizit parashutë. Në shikim të parë, dhe materiale të para dhe të dyta sintetike, të dy të fortë dhe të besueshëm, por mes tyre ekziston një dallim i madh.

Për të kuptuar këtë pyetje, të marrë në konsideratë materiale nga fillimi i prodhimit.

Najlon (najloni, poliamide), si dhe poliestër (poliester) është marrë nga tërhequr fibrave nga masa e shkrire. Por përbërja kimike e dy materiale janë të ndryshme. Ne nuk do të shkojë në formulë kimike dhe numri i grupeve hydroxyl në këto dy materiale, dhe të fillojnë me dy fibrave sintetike.

Pra prodhimit. Procesi i krijimit të kurrizit parashutë i najloni dhe poliestër identike parashutë kurrizit. Procesi analoge për të krijuar litarë për ngjitje, vetëm numër të ndryshëm të filamente në thelbin dhe shell. Para së gjithash, najloni ose fije poliestër është plagë në rrotë, e cila më vonë formojnë shell. Brenda shell janë fije ushqyer dhe proces si ky:

Procesi i përdorur në prodhimin e një të quajtur kurrizit balistike parashutë endje. Ajo konsiston në atë që bobinë lëviz në një zigzag, shmangur njëri tjetrit, në këtë mënyrë formojnë një fije, dhe tjerrje predhë të ngurtë. Kjo metodë e gërshetim u shfaq në kohën e Luftës së Dytë Botërore, dhe është përdorur për të qep vests. Ajo tani është përdorur në prodhimin e shiritat parashutë, litarë për ngjitje dhe parashutë vetë kurrizit.

Pra, ne kemi një produkt të përfunduar, najloni dhe poliestër parashutë kordonin, por cilësia është dukshëm e ndryshme.

Dallimet janë gjetur, picking up kordonin poliestër dhe najloni parashutë:

Së pari, ndjenjat prekshëm. Poliestër parashutë kurrizit rougher se kurrizit parashutë najloni, ndjeu vrazhdësi dhe vrazhdësi e lehtë në qoftë se ju mbani një dorë. Najloni parashutë kurrizit është shumë nicer për atë të duan për të prekur. Ajo gjithashtu ndikon në cilësinë e punës me kurrizit parashutë. Kur punon me vështirësi kurrizore parashutë poliestër lindin: bends keq shpejt spliced ​​në këshilla dhe nyjet në të keq vonuar. Përveç kësaj, ka një erë të pakëndshme kur shkrin poliestër. Me parashutë kurrizit najloni probleme të tilla nuk lindin.

Në - strukturën e dytë. Edhe pse këto dy kurrizit parashutë bëri të njëjtën mënyrë, por sidomos struktura ata ndryshojnë. temat e brendshme që janë përdorur në parashutë kordonin e poliestër, kanë tendencë të zbulohej në mënyrë spontane. Që kurrizit parashutë poliestër mbështet djegien, djegur përfundon cilësisht vështirë. Najloni parashutë kurrizit është shumë më praktike. Në intervalin, filamente të rrinë së bashku dhe në bashkim të formuar një lidhje zoti dhe të fortë.

Mirë dhe së treti, në cilësinë. Siç e dini, parashutë kordonin e poliestër është i prirur për të vyshket. Me kalimin e kohës, ju gjeni byzylyk tuaj ose poliestër keychain venitur, lagështi dhe rrezet e diellit ka një ndikim të rëndësishëm në produktet dhe ngjyra e preferuar nuk është më sjell gëzim të ish.

Najloni parashutë kurrizit është tolerohet mirë dritë UV, ekspozimi ndaj lagështisë. Vazhdon mjedis acid dhe alkaline, pa hyrë në një reaksion kimik. Këto shifra tregojnë se produkti najloni do të ruajë pamjen e saj gjatë viteve, dhe pa marrë parasysh në çfarë kushtesh produkti është (nën diellin përvëlues, ujin e detit, baltë, etj).

Dallimet theksuar të përmbledhur:

Shiko parashutë kurrizit najloni parashutë kurrizit poliestër parashutë kurrizit
Rezistenca ndaj mjedis acid i qëndrueshëm relativisht të qëndrueshme
Rezistenca ndaj kushte alkaline i qëndrueshëm relativisht të qëndrueshme
Rezistenca ndaj rrezatimit UV i qëndrueshëm jo rezistente
qëndrueshmëri i fortë jo të qëndrueshme
ndjenjat i prekshëm i këndshëm relativisht të këndshme
Lehtësia e operacionit i përshtatshëm jo të rehatshme
përvëlues nuk e mbështet mbështet

Bazuar në analizën e karakteristikave dhe shqyrtim të hollësishëm të dy llojeve të kurrizit, ne mendojmë se çështja e zgjedhjes së najloni kurrizit parashutë apo poliestër finalizuar.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se shpesh kurrizit parashutë poliestër bërë vendet aziatike. Kjo është për shkak të faktit se najloni lirë poliestër, rrjedhimisht, çmimi i produktit të përfunduar më pak. Çmimi i kurrizit parashutë poliestër është ulur edhe për shkak të mungesës së kontrollit teknik, certifikatat e cilësisë dhe inspektimin final të produktit të përfunduar. fabrikat aziatike pronarët vetëm kujdesen për fitime, ata nuk e kujdesit në lidhje me produktin dhe një qëllim prioritar - swift shitje psevdoparakorda poliestër.

Nëse marrim shembullin e prodhuesve amerikanë (home parashutë kurrizore), procesi i prodhimit është i dukshëm e ndryshme. Çdo batch është testuar për kurrizit parashutë thyer ngarkesës, shtrirje dhe të inspektimit të çojë për defektet, si dhe kryerjen e testeve epidemiologjike. Përveç kësaj, kompanitë të paraqesin një certifikatë të produkteve të tyre.

rishikim Video se si testimin e produkteve në Shtetet e Bashkuara:

Company Fibex, bën parashutë kurrizit najloni vetëm. Duke punuar ngushtë me shqetësimet ushtarake, industria e tekstilit, turizmit, tregtare, sportive mallrave dhe pajisjeve ushtarake në territorin e vendeve të CIS dhe Evropë Fibex zë një vend kryesor për shitjen e kurrizit parashutë të najloni. Ne përputhje me standardet e cilësisë në prodhimin e produkteve tona.

Prodhimi ynë sertefitsirovanno certifikatën ndërkombëtare të cilësisë ISO 9001, i cili garanton respektimin e standardeve evropiane të prodhimit dhe kontrollit teknik dhe palcës parashutë kaluar fazën vleresimit, duke përfshirë testimin dhe sanepidemiologicheskuyu inspektimit.

Shkarko: ISO Certifikata për prodhimin e kurrizit parashutë

Download: Certifikata SES për një kabllo parashutë

Download: Testi Raporti parashutë kurrizit

Pra, kur është fjala për cilësinë, të themi me besim, që prodhojnë një produkt me cilësi të lartë dhe të mos tolerojë kompromis. Zgjedhjen e një produkti dhe kompania mbetet me përdoruesit, ne rekomandojmë informacionin që ju ndihmon të bëni një zgjedhje.

Company Fibex.

Ajo do të jetë interesante:   QË Zhorik Revazova me një dorë

E cila është më e mirë - najloni ose poliestër, Si mund ata të ndryshojnë?

Në tregun e materialeve sintetike janë vazhdimisht në zhvillim shumëllojshmëri të artikujve të reja, për të kuptuar se ajo është shumë e vështirë. Për shembull, çfarë është më e mirë - najloni ose poliestër? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje është e nevojshme për të studiuar karakteristikat dhe vetitë e indeve.

windbreaker najloni

Karakteristikat dhe fushëveprimi

Najlon përdoret për prodhimin e acidit Adipic dhe hekzametilenediamine. Kur komponimi me këto substanca shkakton një reaksion kimik që rezulton në krijimin e kripës. Kjo përbërje është shtuar tretës, dhe pastaj të nxehtë, duke marrë një poliamide - një lloj të veçantë të plastike. Tjetra, kjo masë është bërë nga fibra të cilat janë përdorur në prodhimin e rrobave najloni.

Kjo pëlhurë është rezistent ndaj konsumuarit, dhe nuk i nënshtrohet deformim elastike. Ajo është përdorur për qepje e veshjeve të jashtme, stockings dhe pajisje.

Poliestër është bërë nga poliesteri, e cila është përftuar nga naftës. Web është marrë jo aq e lehtë sa najloni, por ajo ka veti të ngjashme dhe është rezistent ndaj ndikimit mekanike, ndotja dhe lagështia.

Poliestër është konsideruar si një nga materialet më të njohura sintetike dhe është përdorur kur qepje tuta, çanta dhe produkte të tjera. Shpesh fibrave poliestër janë përzier me pambuku ose leshi fije, dhe nganjëherë kombinon me najlon.

najloni ngjyra të forta

Avantazhet dhe disavantazhet

Si me të gjitha llojet e materialeve, najloni dhe poliestër kanë një numër të avantazheve dhe disavantazheve.

Nga najloni Përfitimet përfshijnë cilësitë e mëposhtme:

 • lehtësuar;
 • forca;
 • elasticitet;
 • Aftësia për të ruajtur formën origjinale;
 • rezistenca ndaj lagështisë dhe kimikateve.

Të metat e një pëlhurë të tillë renditen faktorët e mëposhtëm:

 • rritur elektrikisht;
 • pėrshkueshmėrisė ulët e ajrit;
 • aftësia për të shkaktuar alergji;
 • digjen në diell;
 • parehati gjatë afatgjatë sende veshin najloni.

njëngjyrëshe poliestër
Si avantazhet e poliestër janë vetitë e mëposhtme:

 • lehtësinë e kujdesit;
 • tharje shpejt;
 • rezistenca ndaj stresit mekanike dhe tensionit;
 • lehtësia relative (edhe pse kjo shifër është më e keqe se ajo e najloni);
 • rezistenca ndaj lagështisë dhe myk, kur ruhet në vende të lagësht.
Ajo do të jetë interesante:   formatimit kartën në kujtesën nëpërmjet kompjuterit

Faktorë të tillë të përfshijnë dobësitë e këtij indeve:

 • alergjeniteti;
 • elektrilizim;
 • rezistenca e dobët të removers njollë kimike dhe bleaches.

këshill

Veshje bërë prej najloni ose poliestër nuk duhet të vishen në çdo kohë: për shkak të pėrshkueshmėrisė dobët të ajrit, këto materiale nuk lejojnë lëkurën të marrë frymë. Gjithashtu, njerëzit të prirur për reaksionet alergjike duhet të shmangin veshur me xhaketa dhe mantelet nga pëlhura të tilla.

Najloni dhe poliestër

Ngjashmëritë dhe dallimet në mes të materialeve

Ngjashmëria e këtyre fibrave sintetike është se ata kanë përmirësuar rezistencën veshin dhe rezistencë, ajër-depërtueshëm dobët dhe mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

Dallimi është si më poshtë.

 • Raw. webs najloni janë bërë nga hekzametilenediamine dhe acid Adipic, poliestër si një produkt i rafinimit naftës.
 • Struktura. Sipërfaqja fibra qetë najloni dhe poliestër - përafërt.
 • Pesha. Për këtë tregues, pëlhura poliestër janë superiore ndaj najloni.
 • Përshkueshmëria nga uji. Nëse najloni vështirë të aftë për të thithur një lëng, pëlhurë poliestër lagështi në sasi të vogla.
 • Reaksion te rrezeve ultraviolet. Najloni poliestër të ndryshme nga ato që zbehet në diell, ndërsa kjo e fundit nën rrezet e drejtpërdrejta të kërcënimit agresive pak.

Pavarësisht nga disa dallime, këto najloni dhe poliestër nuk është e vështirë për të ngatërruar, kështu që para se blerja duhet të shqyrtojë me etiketën me kujdes.

Vajza me ombrellë

Çfarë pëlhurë është më e mirë?

Gjërat bërë prej najloni dhe poliestër janë po aq të njohura, por konsumatorët janë shpesh shtrohet pyetja, çfarë është materiali më i mirë. Të japë një përgjigje definitive nuk mund të jetë - kjo varet nga preferencat tuaja personale, si dhe për qëllimin e gjërave. Për shembull, për të qep një xhaketë dimrit apo demi-sezon të mirë të arsyeshme web najloni, dhe një xhaketë të lehta duhet marrë nga poliesteri, pasi materiali i tillë do më shumë "frymëmarrje".

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *