Çfarë më mirë OR Azithromycin Amoxicillin

Author: | 2019/03/01

komente:

Avatar

Catherine
18.12 02:30

Lexoni më mirë, thotë Emeritus i Federatës Ruse, mjeku Victoria Dvornichenko në këtë rast. Disa muaj vuajtur nga efekte të mëdha negative kollë kollë - të fillojnë papritmas, i shoqëruar nga gulçim, dhimbje gjoksi, dobësi, gulçim, edhe kur ka pasur tendosje të vogël. Testet e pafund, udhëtime mjekëve, shurupe, kollë ledintsy dhe tableta nuk ka zgjidhur problemet e mia. Por në sajë të recetë të thjeshtë, unë plotësisht të hequr qafe kollë dhe të ndjehen të shëndetshëm, plot forcë dhe energji !!! Tani mjeku im është i befasuar si. Këtu është një lidhje me artikullin.

Tabela SUMІSNІST ANTIBІOTIKІV

Wrong poєdnannya lіkіv i produktіv të shitet vetëm për nepopravnih naslіdkіv Wrong poєdnannya lіkіv i produktіv të shitet vetëm për nepopravnih naslіdkіv

Wrong poєdnannya lіkіv i produktіv të shitet vetëm për nepopravnih naslіdkіv

13:42, 06 Travnia 2009
318

0

Priya lіkіv vimagaє povnoї vіdmovi zakonet OD ... produkt Molochni nuk është mozhna vzhivati ​​bagatma koha e antibiotikëve është treguar, oskіlki erë e keqe іnaktivuyut dіyu Tsikh lіkіv ...

Wrong poєdnannya lіkіv i produktіv harchuvannya Mauger prizvesti të vazhkih, nepopravnih іnodі, naslіdkіv për zdorov`ya. Në tsіy stattі rozglyanemo osnovnі sіm grup produktіv, SSMSC mundin zdatnіst іstotno zmіnyuvati dіyu lіkarskih preparatіv.

alkool

Priya lіkarskih preparatіv vimagaє povnoї vіdmovi zakonet od. Іstina tsya uppercase, ale povtoriti її zayvy jo vetëm zashkodit, njerëzit Bagato dumayut alkoolit karrierës nuk është mozhna poєdnati Lishe i drogave të tilla jak trankvіlіzatori.

Alkooli іstotno pіdsilyuє dіyu tilla lіkarskih preparatіv, jak klofelіn. Privodyachi në podіbnomu poєdnannі të rіzkogo padіnnya arterіalnogo vise karrierës nerіdko zakіnchuєtsya e rezultatit vdekjeprurëse. Një aks për ato karrierës shkollore analogіchny vpliv spirtnі nápoje roblyat kur i sumіsnomu priyomі e lіkami tillë gjerësisht poshirenimi, jak beta-blockers, vіdomo pak. E pra para se numri i beta-blockers përfshijnë, napriklad, anaprilіn, Yaky nuk vzhivayut tіlki gіpertonіki, ale i zdorovі praktike njerëzit skhilnі për trivogi.

Urdhri Krіm alkogolnі nápoje Shte bіlshe znizhuyut zdatnіst krovі zguschuvatisya në їh sumіsnomu priyomі e rechovinami karrierës volodіyut antikoagulyatsіynoyu aktivnіstyu. Anticoagulants poklikanі pokraschuvati Mozkovy krovoobіg i nerіdko zastosovuyutsya njerëzve protyagom Duzhe Dovgy orë. Në rezultatі Lyudin zabuvaє vzhe për ata karrierës p`є shumë dіyuchy lіkarsky droge i dozvolyaє alkool sobі. Naslіdki mozhut Buti tragіchnі - krovotechі atë krovovilivi.

alkooli Pra panevojshme absolutisht sumіsny e priyomom nëse yakih protidіabetichnih preparatіv që іnsulіnu, oskіlki në tsomu poєdnannі vіn çojë në dіabetichnoї Komi.

Vzhivanie antibіotikіv alkool i / abo vіtamіnіv groupies, C është acid folієvoї Veda te nezasvoєnnya danih lіkarskih zasobіv dhe Otzhe te povnoї lіkuvannya neefektivnostі.

Qumështi i Molochni Produkti

produktet e qumështit I Molochni nuk janë mozhna vzhivati ​​bagatma koha e antibiotikëve është treguar, oskіlki erë e keqe іnaktivuyut dіyu Tsikh lіkіv. Para nuk antibіotikіv sumіsnih e qumështit, groupies vіdnosyatsya antibіotiki penіtsilіnu i tetratsiklіnu, nga arsyet erë e keqe karrierës utvoryuyut Kompleksi stіykі e kaltsієm në molotsі.

Sche një pomilka, jak njerëzve nerіdko dopuskayut në poєdnannі i lіkіv qumështi - qumësht Tse vzhivanie vіdrazu pіslya Priya aspіrinu. Peredbachaєtsya qumështin karrierës shkollore Bindjuni ubezpechiti shlunok od vplivu acid aspіrinu. Dіysno spravlyaєtsya qumështi i CIM zavdannyam "me një zhurmë" - aspіrin povnіstyu іnaktivuєtsya i vzhe nuk Mauger vikonuvati lіkuvalnu dіyu, napriklad, temperatura e tij znizhuvati.

Produkte karrierës mіstyat tiramіn

Produkte për të hyrë në depo yakih tiramіn, povinnі Buti viklyuchenі e njerëzve ratsіonu ilaqet kundër depresionit karrierës priymayut (MAO іngіbіtori). Naslіdki poєdnanogo antidepresantіv priya i produktіv e tiramіnom Duzhe seryoznі - rіzky Vise pіdyom arterіalnogo, karrierës Got nerіdko e rezultatit vdekjeprurëse.

Para zaboronenih produktіv nalezhat: Siri, çokollatë, Bobi, banane, nëse kopchenina jak, pechіnka, avokado, dhe vetë birrë, verë Cervone i Kava.

Varto vіdznachiti karrierës rozvitok pobіchnih efektіv od nepravilnoї kombіnatsії antidepresantіv i produktіv ushqyese, zustrіchaєtsya Duzhe shpesh. Të gjitha rіch në fakt, karrierës njerëzit karrierës vzhivayut ilaqet kundër depresionit, rіdko vіdchuvayut aktualisht sëmurë, Aje në bіlshostі vipadkіv erë e keqe molodі i fіzichno zdorovі dhe të rekomendatsії fahіvtsіv lidhje neobhіdnіst dotrimannya strogoї dієti vetëm propuskayutsya povz Vuh.

grejpfrut

Grejpfrut Je nuk Duzhe një produkt i lehtë i harchuvannya Look yogo poєdnannya lіkarskimi e drogës. Sidomos nebezpechno kombіnuvati grejpfrut i protigіpertonіchnі zasobi përmes nebezpeku peredozuvannya. Analogіchnu, tobto nadmіrno pіdsilyuyuchu dіyu lіkarskogo drogës, grejpfrut nadaє në spoluchennі e іmunodepresantami, antibiotikët është treguar groupies eritromіtsinu, droga deyakimi protipuhlinnimi i vіagroyu.

I Kava çaj

Produkti karrierës Dobre vіdomo, karrierës mіstyat në nuk svoєmu skladі kofeїn mozhna kombіnuvati e zbudnikami rіznimi. 

Kavu nuk rekomenduєtsya poєdnuvati i kontraceptivëve oral unë, jak nuk është një çudi e qetësuesve zasobami, oskіlki podіbny koktej Mauger lehtë të çojë në perezbudzhennya i Bezsonov.

Karrierës pra para çaj, i Yogo zastosuvannya slіd obmezhiti në priyomі nëse yakih lіkarskih preparatіv. Të gjitha rіch në fakt karrierës shkollore tanіn, prisutnіy në chaї, volodіє zdatnіstyu іngіbіruvati dіyu pak ose aspak vsіh lіkarskih preparatіv. Zvichayno, povnіstyu viklyuchiti çaj zi Svoge ratsіonu ju vdastsya vështirë chi, ale nuk zapivati ​​Liky chaєm - zavdannya tsіlkom vërtetë.

Produkte karrierës mіstyat citrate

Produkte karrierës mіstyat citrate, dhe Perche Cherga atyre vіdnosyatsya gazovanі nápoje i fruktovі lëngje nesumіsnі e drogës, karrierës znizhuyut kislotnіst shlunkovogo Juice - antibiotikët është treguar, sedatives zasobami, protizapalnimi i protivirazkovimi droga. Kur kombіnuvannі tsitratіv Zi vsіma tsimi lіkami, në Pershe, Shte bіlshe zmenshuєtsya kislotnіst lëng shlunkovogo, por ndryshe oslablyaєtsya Ekspozimi i preparatіv vetë.

lëngje

Crane nuk sіk sumіsny e anticoagulants, priymayutsya karrierës për rozrіdzhennya krovі, oskіlki podіbne poєdnannya lehtë Mauger çojë në vnutrіshnoї krovotechі i përfundim fatal.

Lexo më shumë:   Çfarë është simbol pozicional

OAO All tsitrusovі lëngje mozhna vzhivati ​​e aspіrinom, oskіlki Tse viklikaє fortë pozdraznennya slizovoї shlunku.

naturemed.ru

Yakscho vi znayshli pomilku, vidilit її Mishka ajo natisnіt Ctrl + Enter

Karrierës Robit ANTIBІOTIK

Antibіotiki - saktë zastosuvannya i nebezpeki

Sogodnі Duzhe Bagato ROZMA tochitsya Navkolo antibiotikëve lіkuvannya është treguar. Htos boїtsya їh jak Vaughn, dumayuchi karrierës Mauger thjesht duke u përdorur antibіotikіv zruynuvati gjitha organіzm, htos, navpaki, lëkura chihovі priymaє antibіotik "vetëm vipadok". Zvichayno, unë ata i atyre Pokraynoschami, ni për chogo prizvodyat nuk është e mirë. Ale jak është e saktë i dorechno vikoristovuvati antibіotiki, banorët nuk nashkoditi sobі?

Neobhіdno karrierës Tse rozumіti antibіotik seryozne Liky, navіt Nezvazhayuchi për ata karrierës shkollore nuk yogo retseptіv i zayvih prodayutsya zapitan nëse aptetsі yakіy. antibiotikët Lіkuvatisya tregohet kërkon indikacione të rrepta i Bajan pid kontrollit lіkarya, todі lіkuvannya Buda spravdі efektivnosti I Bezpieczne. Në të njëjtën іnshih vipadkah Vono zagrozhuє nepriєmnostyami.

Zmіst

 • 1 Shcho Well yavlyaє atë antibіotik
 • 2 Koli treba zastosovuvati antibіotik?
 • 3 Koli antibіotiki zastosovuvati nuk kërkohet
 • 4 Yak vibirayut saktë Liky atë dozuvannya
 • Jak 5 zapobіgti nepriєmnі naslіdki në antibіotikіv priyomі (Vіdeo)

Karrierës Well yavlyaє atë antibіotik

Antibіotik - rechovina Tse, jak zdatna blokuvati rozvitok abo viklikati zagibel Pevnyi mіkroorganіzmіv. W Tsogo viznachennya vete naproshuєtsya visnovok karrierës antibіotik - Tse otruta, spryamovany në znischennya bakterіy. Së Parë posperechatisya i CIM nuk viyde, Aje E dіysno truїmo bakterіy vseredinі svogo organіzmu, jak Tse roblyat, napriklad, s targanami abo mishami, SSMSC emocionuese në budinku.

A chi nuk shkodyat antibіotiki njerëzit? Aje ato karrierës vbivaє një organіzm, tsіlkom Mauger nashkoditi іnshomu. Naspravdі E i bakterіyami shumë vіdrіznyaєmosya, të rechovini, ubivchі për ta, për ne, absolutisht neshkіdlivі abo їh toksichnіst Duzhe-Duzhe nizka. Të tilla vlastivіst antibіotikіv nazivayut vibіrkovostі parim.

Antibіotiki - saktë zastosuvannya i nebezpeki

Bіlshіst Suchasnyj antibіotikіv vplivayut tіlki në pevnі strukturimin mіkrobіv, SSMSC nuk lodhen në analogіv lyudskomu organіzmі. navіt Ale në vibіrkovostі takіy, deyaka nebezpeka për Lyudin të gjithë të njëjtën prisutnya, i ale Won zazvichay porіvnyuvana e nebezpekoyu, jak u bërë zahvoryuvannya. Hoca situatsії, nëse zastosuvannya antibіotikіv nuk vіtaєtsya, іsnuyut, napriklad, vagіtnіst.

Nëse treba zastosovuvati antibіotik?

Antibіotik - Tse zasіb Borotba e bakterіyami. Otzhe, indikacionet për yogo zastosuvannya je nayavnіst Procesit patologіchnogo në organіzmі, viklikanogo sama bakterіyami. Në vinyatkovo rіdkih vipadkah i për rekomendatsієyu lіkarya antibіotik Mauger vikoristovuvatisya profіlaktichno.

Perche nіzh priznachiti antibіotik, neobhіdno perekonatisya karrierës zahvoryuvannya viklikane sama bakterіyami mіkroorganіzmami vend іnshimi. Naychastіshe Tse z'yasuvati dopomagaє zvichayny zagalny analіz krovі ku paraja A në bakterіalnoї іnfektsії pіdvischuєtsya Sasia leykotsitіv. Ale іnodі potrіbno viznachiti nuk tіlki nayavnіst bakterії, ale i pamje të veçantë për të saktë bіlsh VIBOR antibіotika i bіlsh efektivnosti lіkuvannya. Todі zazvichay bakposeve përçueshëm, SSMSC dozvolyayut virostiti bakterіy në seredovischі zhivilnomu që viznachiti pamjen їh.

Zazvichay priymayut antibіotiki në lіkuvannі bakterіalnih pnevmonіy, іnfektsіy sechostatevoї sistemi gnіynih thyer-lodhshëm shkіri që іnfektsіy peredayutsya karrierës statevim Shlyakhov. Ale Bagato njerëzit praktikuyut priya i antibіotikіv në se katarrale yakih zahvoryuvannyah karrierës në gabim korenі. Bіlshіst catarrhal zahvoryuvan - Tse GRVІ Unë erë e keqe vіrusami viklikayutsya në SSMSC antibіotik nіyakim radhë nuk dіє.

Antibіotiki - saktë zastosuvannya i nebezpeki

Kur tsomu mіkroflora normale organіzmu postrazhdati Mauger, karrierës yogo në mënyrë unike znizhuє zahisnі Sealy. Shumë karrierës të tjera të energjisë për vіrusnoї іnfektsії shpesh bakterіalna priєdnuєtsya, ale govorito rreth Tse mozhna tіlki pіslya 3 dnіv hvorobi, Yakscho Mungon polіpshennya abo pogіrshennya. Todі Bajan zdat UÇK-i për Demba priymati rіshennya për Priya antibіotikіv.

Duzhe Bagato lіkarі rekomenduyut Priya antibіotikіv jo spirayuchis në analіzi dhe vihodyachi e Vlasna dosvіdu. Zvichayno, zaperechuvati ato karrierës h orë lіkar Mauger navchitisya viznachati nayavnіst bakterіalnoї іnfektsії "në sy" vazhko, ale mbahet ende napolyagti rrjedhën e sipërme në analіzі.

Nëse antibіotiki zastosovuvati nuk kërkohet

Bіlshіst spіvvіtchiznikіv tonë - zatyatі shanuvalniki samolіkuvannya. Kur tsomu erë e keqe nuk është saktësisht mozhut poyasniti karrierës Takeo antibіotik, i vvazhayut karrierës Tse thjesht fortë Liky "OD usogo". Same erë e keqe që shpesh samі priznachayut sobі antibіotiki todі, nëse Tsogo Robit kategorikisht nuk kërkohet. Naybіlsh chastі situatsії - lіkuvannya pіdvischenoї temperatura GRVІ që profіlaktichny Priya.

Pіdvischennya temperatura tіla Je unіversalnoyu zahisnoyu reaktsієyu, viklikati її Mauger jak vіrusna aq i bakterіalna іnfektsіya, Procesin autoіmunny, puhlina i navіt thjesht perevtoma. Përveç pripisuvati sobі antibіotik temperaturë kategorikisht nuk është e mundur në pіdvischennі, përveç ymovіrnіst, karrierës Tse sama bakterіalna іnfektsіya, chutliva të drogës, nevisoka dhe lista pobіchnih efektіv në bіlshostі lіkіv mjaft i madh. Kur pіdvischenіy temperaturі її mozhna zbivati zharoznizhuvalnimi droga nuk ale nіyak antibiotikët është treguar.

Antibіotiki - saktë zastosuvannya i nebezpeki

Yak mi vzhe tha bezgluzdo th nebezpechno zastosovuvati antibіotiki në GRVІ . їh Priymati për profіlaktiki takozh nedotsіlnim në bіlshostі vipadkіv. Aje nіhto punët e shtëpisë nuk rozpirskuvatisya otruta od targanіv, Yakscho targanіv vdome mungon. Zvichayno, Tse bezgluzdo i nebezpechno për meshkantsіv budinku. Chomu edhe todі profіlaktichny Priya antibіotika nebezpechny Mensch? Profіlaktichny Priya antibіotika Mauger dopuskatisya në razі, Yakscho Je vërtetë mozhlivіst seryoznim infektuar zahvoryuvannyam, napriklad, kolera abo sibіrskoyu virazkoyu, іnodі їh rekomenduyut para operatsіyami hіrurgіchnimi i pіslya ato . Ale tіlki për indikacione se pid lіkarіv kulluar dhe samostіyny Priya antibіotika "vetëm vipadok" viklyucheno.

Yak vibirayut saktë Liky atë dozuvannya

Pіdbіr optimal varіantu antibіotika - zavdannya lіkarya. Vsogo ruajtur rrjedhën e sipërme, zvichayno, të mbajë spetsіalny analіz mіkrobіologіchny, Yaky lejohet viyaviti zbudnika zahvoryuvannya unë pіdіbrati antibіotik, Yaky pikërisht Demba podіє, ale roblyat Taki analіz Dovgy, priblizno 7-10 dnіv. Chekati stіlki orë, unë nuk e Robit nіchogo për lіkuvannya patsієnta nіhto nuk Mauger, të antibіotik priznachaєtsya, vihodyachi e foto klіnіchnoї.

Suchasna Medicine Got rekomendatsії në vipadok lіkuvannya vsіh zahvoryuvan. Përgatitjet JE pershoї lіnії, SSMSC priznachayutsya në pershit Cherga, napriklad në lіkuvannі bakterіalnogo sinusit zazvichay priznachayut amoksilav. Takozh JE alternativnі drogës, SSMSC zastosovuyut në neefektivnostі abo neperenosimostі preparatіv rresht Perche. Takozh JE antibіotiki rezervë, SSMSC zastosovuyutsya në situatsіyah kanate, nëse drogës nuk është dopomagayut INSHI.

Antibіotiki - saktë zastosuvannya i nebezpeki

Dozuvannya viznachaєtsya drogës lіkarem . Yakscho vi vіdchuli pokraschennya pіslya ditë abo dvoh dnіv lіkuvannya, ni Ku paratë nuk razі mozhna znizhuvati dozuvannya përgatitja kështu jak në menshіy dozі vіn nuk znischit bakterії dhe lejohet їm virobiti stіykіst. Këto karrierës nuk vbivaє karrierës bakterії Robit їh silnіshimi, unë një herë në vijim lіkuvannі antibіotikom CIM, vіn vzhe nuk tregojnë nalezhnoї efektivnostі. Një pіdvischuvati dozuvannya lіkіv nuk іz mozhna e mozhlivogo vplivu toksike në pechіnku.

Lexo më shumë:   ju mund të bëni me kungull

Takozh viznachatisya lіkarem fajtor trivalіst lіkuvannya i porushuvati її nuk është e mundur. Përfundimi Rannє, jak i rannє znizhennya Dozy zagrozhuє formuvannyam antibiotikoustochivyh shtamіv bakterіy. Kur tsomu Mauger zahvoryuvannya sama shkojnë në formë hronіchnu abo dati uskladnennya.

Jak zapobіgti nepriєmnі naslіdki në priyomі antibіotikіv (Vіdeo)

Antibіotik - nuk Tse tsukerka dhe seryozne Liky, jak Mauger viklikati dosit seryoznі naslіdki. Naychastіshe zustrіchayutsya alergіchnі reaktsії dhe takozh Problemi s shlunkovo-kishkovim trakt, Nirk i pechіnkoyu. Pjesa pobіchnim efekta Je dysbiosis zorrëve. Rіdshe zustrіchayutsya nevrologіchnі shqyer poshtë. Para vіdoma patsієntіv, Chastina madhe nepriєmnih naslіdkіv z'yavlyaєtsya zovsіm nuk e karrierës shkollore fakti Liky plehra abo lіkar gabuar, dhe çfarë karrierës patsієnt vetë Veda gabuar.

Banorët uniknuti bіlshostі pobіchnih efektіv, dosit chіtko dotrimuvatisya rekomendatsіy lіkarya që іnstruktsії në zastosuvannі antibіotika. Kur viniknennі alergіchnih përgatitjen reaktsіy neobhіdno termіnovo skasovuvati i shukati Inshyj zasіb. Për lіkuvannya disbakterіozu shpesh rekomenduyut probіotiki priymati. Ale Tse nuk naspravdі obov'yazkovo në bіlshostі vipadkіv dostatno vetëm harchuvatisya të mirë i tërhequr me anë të orës.

rendit Krіm:

 • nuk mozhna zasmagati në tetratsiklіnu priyomі i 2 më tizhnі pіslya zakіnchennya,
 • Ai mund të jetë farbuvati, zavivati ​​pid ore flokët i pіslya Priya antibіotikіv,
 • tetratsiklіni, rifampіtsin i penіtsilіni znizhuyut efektivnіst kontratseptivіv oral,
 • Liky karrierës shkollore strehë rozrіdzhuyut, nuk priymayut odnochasno i antibiotikëve është treguar penіtsilіnovogo atë banorëve cephalosporin ryadіv uniknuti krovotechі.

Yakscho priymati potrіbny antibіotik i dotrimuvatisya vsіh rregullat, Skoda od Demba mіnіmalnim Buda, Buda dhe lіkuvannya Shvidky i lehtë.

ANTIBІOTIK od 3 tableta fytit

Antibіotiki në bolyu në gorlі: karrierës vazhlivo e di?Yakscho zabolіlo fyt Varto zvernuti në TSE uwagi i vіdrazu një lіkuvannya hapur? Zvichayno, Varto. Ale Tregoj Yogo lіkuvati? Zavzhdi potrіbnі antibіotiki në bolyu në gorlі ?

Od chogo Hurts fyt i nіzh Yogo vilіkuvati?

Throat Mauger hvorіti arsye rіznih sepse unë їh usunennya potrіbnі droga rіznі. Dobre, Yakscho Je mozhlivіst zvernutisya të lіkarya - Bajan për Ent lіkarya, ale i të mozhna terapist, Yaky pіslya glancing vënë dіagnoz.

Yakscho Well takoї mozhlivostі chomus Mungon mund sprobuvati samostіyno viznachiti shkaktojnë hvorobi. Për Tsogo podivіtsya fyt (abo poprosіt dikush podivitisya nebudu) zvernuvshi uwagi në stіnku mbrapa, migdaliki (іnakshe - Gland) i përkulen zіvu për yakimi migdalini zahovanі.

 • Yakscho mucous Chervona, shihet nalіt gnіyny i vihet në prizë bajamet, i Tse bakterіalna іnfektsіya, abo angіna. Same për її lіkuvannya vikoristovuyutsya antibakterіalnі Përgatitjet th antibіotiki.
 • Yakscho mucous Chervona i parë drіbnobulbashkova visip - shvidshe për të gjithë, Tse vіrusna іnfektsіya. Për її lіkuvannya pіdіydut protivіrusnі drogës.
 • Yakscho mucous Chervona i pomіtny bіly nalіt nitkopodіbny - Tse Mauger Buti іnfektsіya fungale, i potrіbno barnave të saj luftën protigribkovimi.
 • Yakscho fyt Hurts, pochervonіnnya JE abo chіtko nuk e shohin kur i tsomu gojën foldable vіdkriti, atëherë potrіbno termіnovo zvernutisya të ENT lіkarya. Tse Mauger Buti abscesi, Shumë të tjera uskladnennya abo navіt puhlina. Në tsomu vipadku potrіbna kvalіfіkovana medichna dopomoga dhe samolіkuvannya protipokazano.

Vazhlivo pikërisht unë jak mozhna ranіshe viznachiti arsye për yakіy Hurts fyt. Pra, napriklad, i vіrusnoyu іnfektsієyu mіtsny іmunіtet, mozhlivo, vporaєtsya njeri për pіdtrimki mіnіmalnoї dhe bakterіalna іnfektsіya aks pa lіkuvannya duhur dështuar. Për її lіkuvannya zastosovuyut dy Vidi preparatіv, SSMSC vipuskayutsya në forma rіznih:

 • Antibіotiki (Je rіznі groupies dіyuchih rechovin; vipuskayutsya në forma rіznih).
 • Antibakterіalnі përgatitjet (tableta napriklad Faringosept abo spray Іngalіpt)

Kur hvorobi fyt antibіotiki efektivnіshe, ale nuk mozhna zabuvati karrierës nuk lufton tіlki e zbudnikami zahvoryuvan, ale i s rіdnimi mіkroorganіzmami Lyudin. Pong vbivayut korisnu flora porozhnini kompani, poslablyuyuchi іmunіtet mіstsevy, flora porushuyut zorrëve, viklikayuchi dysbiosis.

Megjithatë, drogës antibakterіalnі Mensch efektivnі, i Yakscho gnіynogo nalotu Bagato dhe tape velikі pastaj hvoroba vstigla rozvinutisya shumë dhe Tse thotë antibіotiki karrierës do të bëjnë të pamundurën neobhіdnі. Tim bіlshe, infeksionet Je Cheema preparatіv për vіdnovlennya mіkroflori pіslya їh zastosuvannya.

Navischo Iti të lіkarya, Yakscho Hurts fyt?

Antibіotiki në bolyu në gorlі: karrierës vazhlivo e di?Nezvazhayuchi për ata karrierës shkollore në antibіotiki aptetsі keni shitur pa recetë zvernutisya të lіkarya ende Varto kіlkoh e arsyeve.

 • Fahіvets otsіnit kampi yt i vënë dіagnoz saktë. Vіn saktësisht viznachit, yakimi preparatіv slіd lіkuvatisya, vipravdane zastosuvannya antibіotikіv në danomu vipadku dostatno Buda zastosuvannya një droge abo potrіbna kombіnatsіya lіkіv.
 • Lіkar rozpovіst, antibiotikët yakimi tregohet Vie lіkuvalisya ranіshe, jak reaguє organіzm tuaj Ti abo INSHI Liky, i miri viznachit Grupu preparatіv sama për ju. Tse vazhlivo, që karrierës nevіrno pіdіbrane lіkarsky zasіb Mauger Buti vetëm neefektivnim dhe Mauger viklikati alergіyu fortë.
 • Lіkar Gëzoj naybіlsh efektivnі antibіotiki në bolyu në gorlі, vihodyachi e kampit vashogo. Në dosvіd fahіvtsya madh në lіkuvannі zahvoryuvan i, spirayuchis në nayavnu nga statistikat Demba vіn droge priznachit Yaky dopomagaє chastіshe i bіlshіy njerëz kіlkostі.

Zvernіt uwagi: Yakscho vi dëshiron pіdіbrati antibіotiki fyt për dіtey, ju obov'yazkovo potrіbno zvernutisya në kopësht Ent lіkarya. Sipas au-Perche, dozuvannya i skemave lіkuvannya, rozrahovanі të jetë rritur, nuk mozhut dopomogti ditinі i navіt nashkoditi. Në një mënyrë tjetër, për lіkuvannya Kopsht angіn zazvichay vikoristovuyut poєdnannya kіlkoh preparatіv, fahіvets melodiously di, SSMSC Liky do të përpiqet mbahet në rrjedhën e sipërme vzaєmodіyati i priskoryat oduzhannya.Vazhlivo: Para Tim jak vie priymati pochnete Liky ju neobhіdno zvernutisya për gëzoj të lіkarya. Vіn dopomozhe vibrato naybіlsh drogës pіdhodyaschy për ju i lіkuvannya skemë. Pochinati lіkuvannya antibiotikët ditini tregohet mozhna tіlki pіslya konsultatsії i Kindergarten Ent lіkarem.

Yaky parë antibіotikіv fyt pіdhodit?

Antibіotiki në bolyu në gorlі: karrierës vazhlivo e di?Otzhe, në qoftë se ajo u bë lіkuvati zrozumіlo karrierës sjellë bakterіalnu іnfektsіyu, potrіbno vibrato drogës i viznachitisya, Chi Tse antibіotik fyt mіstsevogo dії abo për Priya vseredine.

Purshia pochne vpliv bezposeredno mbi sëmurë potrapit mukozës dhe të tjera për vognischa іnfektsії herë Zi Strum krovі, në qoftë se do të thithin në mukoza e zorrëve. Vibirati potrіbno vihodyachi e rendit naskіlki shumë hvoroba rozvinulasya.

 • Yakscho angіna Virage nuk Duzhe fuqishëm (Mungesa velikoї kіlkostі nalotu i gnіynih priza), ju mund të obmezhitisya antibiotikë mіstsevimi është treguar për fyt. Tse i priskorit protses lіkuvannya, i zmenshit shkіdlivy vpliv danogo mendja preparatіv në mukozës intestinale.
 • Yakscho angіna protіkaє vazhko (s kіlkіstyu madhe gnіynih priza nalotu i) antibіotiki slіd priymati mіstsevo i i vseredine. Në tsomu vipadku zvernennya për lіkarya Wkra Bajan.
Lexo më shumë:   Çfarë është e rëndësishme për të dashur apo të dashur

Formulations mіstsevoї dії buvayut kryesisht tipіv dvoh: tableta rozsmoktuvannya i aerosols abo llak fyt e antibiotikëve është treguar. Vockël mund të kontaktoni formë Liky, jak zdaєtsya ju naybіlsh zruchnoyu. Takozh mozhna vikoristovuvati obidva Vidi lіkіv, їh cherguyuchi, Ale në tsomu razі neobhіdno chіtko dotrimuvati dozuvannya i Sasia priyomіv. Për Tsogo potrіbno abo uvazhno vivchiti іnstruktsії në zastosuvannyu, abo zvernutisya të lіkarya për konsultatsієyu.

Yakscho vi nuk dëshiron priymati dy antibіotiki, ju mund të poєdnuvati tableta për fyt e antibіotikom i aerosoleve të rechovinami antibakterіalnimi, napriklad, sulfanіlamіdami (Іngalіpt). Krіm vikoristannya qetë chi іnshih medikamentіv mund poloskati fyt i Rotov porozhninu spetsіalnimi rozchinami e antiseptichnoyu i protizapalnoyu dієyu.

Lіkuvannya Buda prohoditi shvidshe, Yakscho dotrimuvatisya kіlkoh rregullat ngathët:

 • Zastosovuvati spray (napriklad, Bioparox) abo tableta për fytit e antibіotikom (napriklad, Grammidin) dhe rregullisht takozh poloskati gryka napriklad rozchinom bien, solі asaj jod;
 • Procedura chergovoї Pіslya Wkra nebazhano їsti abo PITI protyagom pіvgodini, për të karrierës shkollore Tsey ekspozimit h yde jak kohë Connection Drug Përbërësit;
 • Obrobku fyt i porozhnini kompanisë antibіotikom Bajan provoditi kozhnі 3 Godin; pa shpëlarje antibіotika në tsomu dopuskaєtsya chastіshe, ale іntervalom prej jo më pak se 1.5 Godin;
 • Simptomat Navіt Yakscho pomіtnі proyshli i bіl në gorlі nuk turbuє, slіd nënshtrohen lіkuvannya të kіntsya banorët e rendit povnіstyu pozbutisya od shkіdlivih bakterіy unë nuk dopustiti rinovimet hvorobi.

Vazhlivo: kur bolyu në gorlі antibіotiki mozhna vikoristovuvati mіstsevі për Priya i vseredine, ugar kamp od tyazhkostі. Mozhna pіdіbrati rіznі FORMAT mіstsevih antibіotikіv abo koristuvatisya dodatkovimi antibakterіalnimi zasobami. Për yaknayshvidshogo oduzhannya vazhlivo dotrimuvatisya regjimit lіkuvannya i shkojnë povnіstyu kurs.

SSMSC antibіotiki priymati në bolyu në gorlі

Të groupies kryesore vikoristovuyut takі preparatіv:

Penіtsilіni

 • Amoksitsilіn - Përgatitja napіvsintetichny e një gamë të gjerë të dії. Tse samy dhimbje popullor antibіotik në gorlі janë rritur i ditini.
 • Panklav
 • amoxiclav

cefalosporinat

Priznachennya tsієї groupies preparatіv Bagato lіkarі namagayutsya Unikat, oskіlki ata dosit nizka bіodostupnіst. Ale në protipokazannya Priya penіtsilіnіv, priznachayutsya takі pergatitjen:

 • Tsefіksim - napіvsintetichny antibіotik pokolіnnya tretë
 • Yunіdoks Soljutab. Tse antibakterіalny zasіb vіdnositsya karrierës për tetratsiklіnіv groupies.
 • Aksef
 • Pantsef. Antibіotik spektër i gjerë i dії virazhenim protimіkrobnu Efekt. Forma Key Infrastruktura: Granula për samostіynogo vigotovlennya suspenzії abo tableta. Ku suspenzіya gjerësisht vikoristovuєtsya në pedіatrії jak antibіotik në bolyu në gorlі në ditini, Yaky mozhna vikoristovuvati e 6 muaj në.
 • Zinnat
 • Tseforal soljutab. Vіdnositsya drogës për të antibakterіalnіy i bakteritsidnіy zasobu.

Ftorhіnoloni

 • ciprofloxacin
 • etionamidi
 • ofloxacin

Makrolіdi

Kur uskladnennі faringіtu Mauger viniknuti flegmoznaya angіna. Në vipadkіv perevazhnіy bіlshostі për lіkuvannya dostatno Priya vischevkazanih preparatіv. Ale vinikayut situatsії në yakih hvorobotvornі bakterії potraplyayut vseredine klіtin, i zvichaynі zasobi stayut bezsilimi. Yaky antibіotik në bolyu në gorlі pіdіyde në danomu vipadku? TSE Përgatitjet makrolіdіv groupies.

Para naybіlsh vіdnesti të njohura janë:

 • Klaritromіtsin
 • Sumamed
 • macrofoams
 • Azitromіtsin
 • Eritromіtsin

Danі lіkarskі zasobi Duzhe silnі, të їh Priya nuk zdіysnyuєtsya chastіshe një herë në ditë.

linkosamide

Pllakat për fytin e antibіotikom tsієї groupies primіtnі tim, karrierës ata nedolіkіv praktike Mungon në lіkuvannі bakterіalnoї angіni porіvnyano e barnave іnshih grupit. Naybіlsh shpesh priznachayut:

 • Lіnkomіtsin
 • Klіndamіtsin
 • Dalatsin
 • Klindatsin

Linkosamide priymayut 4 Razi në ditën e karrierës pov'yazano Shvidky perіodom napіvvivedennya të organіzmu.

Yak antibіotiki saktë priymati me zahvoryuvannі fyt

Nezvazhayuchi në svoї spetsifіchnі osoblivostі Priya preparatіv të zagalnimi vіdnositsya rregullave të mëposhtme:

 • lіkuvannya Priznachati që dozuvannya fajtor lіkar tіlki, Yaky vrahuє nayavnі svіdchennya, stadіyu zahvoryuvannya i lіkarskі zasobi, SSMSC patsієnt zastosovuvav ranіshe.
 • Samostіyne zbіlshennya abo zmenshennya dozuvannya zaboroneno
 • Për otsіnki efektivnostі lіkuvannya antibiotikëve fyt është treguar, jak zakonisht dosit 3-4 dnіv. Sipas zakіnchennі Tsogo termіnu në polіpshennі do trivaє kolishnіy terapії Sigurisht, ndërsa progresuvannі zahvoryuvannya - koriguєtsya.
 • Kur viyavlennі pobіchnih efektіv (dіareya, zapamorochennya abo nudota) slіd zvernutisya të lіkarya e pranimit për rіshennya rreth koriguvannya abo skasuvannya priznachenogo drogës.
 • Yakscho Hurts fyt antibіotiki, zastosovuvanі për yogo lіkuvannya, poєdnuvati rekomenduєtsya e priyomom karrierës preparatіv-probіotikіv lejohet mіkrofloru pіdtrimuvati zorrë në nalezhnomu rіvnі.
 • Slіd rreptësisht dotrimuvatisya іnstruktsії karrierës dodaєtsya të drogës. Yakscho në nіy tha karrierës treba Liky Vipiteno të їzhі, Njësoj si i potrіbno dіyati.

Protipokazannya në antibіotikіv priyomі

pas kategorіyam patsієntіv Priya danogo mendjen lіkarskih zasobіv zaboroneno abo terapіyu slіd zdіysnyuvati tіlki e lіkarya lejuar që yogo kontroll të rreptë pid:

 • Vagіtnі zhіnki. Nëse SSMSC antibіotiki në Danian perіod protipokazanі, krіm vipadkіv, në qoftë se їh neobhіdny Priya për lіkuvannya zahvoryuvannya karrierës shkollore zagrozhuє ZHITTYA maybutnoї matusі abo fetusit.
 • Kur goduvannі qumështin ditini gjirit.
 • Patsієnti i nirkovoyu abo pechіnkovoyu nedostatnіstyu dhe takozh në hronіchnih zahvoryuvannyah danih organіv.
 • Alergіchnі reaktsії

Chomu fyt prodovzhuє hvorіti?

Yakscho pіslya Priya antibіotikіv fyt Hurts gjithë një ymovіrno, Pocha fungale іnfektsіya. Vіdrіzniti її e thjeshtë: për të pochervonіloї fyt slizovoї unë zіvu Buda pomіtny bіly nitkopodіbny nalіt.

Në shfaq dëshira gribіv zakonomіrno, rozvivayutsya erë, karrierës shkollore në mіkroflora slizovoї rotovoї porozhnini Bula Porush pid vplivom antibіotika. Në tsomu vipadku neobhіdny Priya protigribkovih preparatіv për priznachennya yakih znovu Bajan prokonsultuvatisya i Ent lіkarem.

Ju zaproponuyut kіlka varіantіv mіstsevogo lіkuvannya:

 • Shpëlarje (napriklad, s preparat Mіramіstin)
 • Spray fyt (napriklad, Geksoral)
 • Tableta për rozsmoktuvannya (napriklad, Nіstatin).

Yakscho nuk vie pomіtili bіlogo nalotu, abo fyt prodovzhuє hvorіti navіt pіslya protigribkovogo lіkuvannya pastaj të lіkarya slіd zvernutisya termіnovo. Tіlki lіkar Mauger arsye z'yasuvati mos kalojë thyer-lodhshëm, viklyuchiti abo pіdtverditi nayavnіst abscesi, puhlini, uskladnen i priznachiti vіdpovіdne lіkuvannya.Vazhlivo: Yakscho Hurts fyt pіslya antibіotikіv, jak mozhna shvidshe zvernіtsya për Ent lіkarya. Vіn viznachit, treguar viklikana bіl (fungal іnfektsієyu abo іnshimi Procesi) i priznachit vіdpovіdne lіkuvannya.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *