Çfarë të bëjë në këmbë ndrydh

Author: | 2018/12/31

Në këtë artikull:

 • Simptomat dhe Problemet
 • Çfarë duhet të bëni
 • video

Shtrihen këmbët çfarë të bëni për të lehtësuar gjendjen e fotove :? Getty

Ndrydhje në këmbën e tij: simptomat dhe problemet

Për fat të mirë, tensioni - kjo është lëndimi lightest. Sigurisht, nëse e krahasojmë me sprains apo thyerje. Por është e rëndësishme për një qasje të përgjegjshme për zgjidhjen e problemit, për rehabilitimin e së kaluarës sa më shpejt që të jetë e mundur.

Simptomet kryesore të dëmtimit ligament në këmbën e tij:

 • dhimbje;
 • ënjtje të përbashkët;
 • mund të shkaktojë bruising shkak të mikro-pushimet në litarët.

Në radhë të parë me një traume të tillë është e nevojshme për të aplikuar në traumatologist, se ajo përjashtuar dëme serioze për muskujt, ligaments ose kockat. Sidomos duhet të lajmërojnë pamundësinë për të lëvizur një gjymtyrë.

Këmbët janë në një ngarkesë të rëndë, kështu që është e rëndësishme për të sunduar nga një lot apo këputje e ligamenteve, për të mos përmendur dëmtimin e përbashkëtShtrihen këmbët: çfarë duhet të bëjmë?

 • më shumë

Çfarë ndodh nëse këmbët e tij të shtrirë?

Një rol të madh në rrjedhën e mëtejshme të periudhës së rehabilitimit dëmit të tilla si këmbët tërheqje luan ndihmën e duhur të parë. Është e rëndësishme që të reagojnë siç duhet dhe për të ndihmuar njeriun e plagosur, në mënyrë që të mos përkeqësojnë gjendjen e tij.

Ju duhet të bëni në vijim:

 • Fashë e elastik fashë ose skrap copë leckë të bllokoj dhe pak shtrydh zonën e dëmtuar. Është e rëndësishme që palëvizshmëri e një gjymtyrë është arritur.
 • Nëse dhimbja është e rëndë, ju duhet të përdorni një kompresë të ftohtë. Por jo më shumë se 2 orë.
 • Ajo duhet të ngrenë gjymtyrë të edemë nuk ishte shumë serioze.
 • Është e këshillueshme që të lyej zonën e dëmtuar me analgjezik dhe ointments anti-inflamator.
 • Nëse ju dyshoni se një lëndim më serioz - një këmbët panatyrshme pozicion, lëvizshmërinë shumë ose palëvizshmëri e plotë të përbashkët - kjo është e nevojshme për të trajtuar menjëherë në trauma.

Periudha e shërimit, kur kompetencë të japë ndihmën e parë mund të takohen vetëm 10 ditë. Ne vetëm duhet të mbani mend për të trajtuar ointments plagosur gjymtyrë dhe të përpiqet të mos barrë gjymtyrë viktimës. Dhe pastaj ligament do të shëroj mjaft shpejt. Është e rëndësishme të mbani mend se edhe nëse lëndimi duket të jetë zhdukur tashmë, ju nuk mund të vendosni vetëm këmbë barrë të rëndë. Kjo nuk është sport dhe mbante ngarkesa të rënda.

Shih gjithashtu: simptomat dhe çfarë të bëjë me duart e tij shtrirë

Ambulanca me lëndime dhe sprains: si për të vënë një fashë elastike

 • më shumë

Sprains FOOT Sa kohë koha për të shëruar

Hendeku i ligaments kyçin e këmbësPavarësisht nga madhësia e saj të vogël, kyçin e këmbës merr peshën e plotë të trupit, ndërsa në këmbë. Nga natyra ajo është mjaft e mbrojtur ligamentet lidh nyje, por askush nuk është i imunizuar nga tendosje apo shqyejnë ligaments kyçin e këmbës.

Lexo më shumë:   SI TË BËJE Kiselev e manave dhe niseshte

Lëndimi në të përbashkët mund të ndodhë për arsye të ndryshme. Varësisht nga shkalla e dëmtimit të ligamenteve, personi është plotësisht i bie për një periudhë të caktuar të jetës së përhershme, sepse kyçin e këmbës të jetë më funksionale.


përmbajtje

 • Shkaqet e tendosje kyçin e këmbës ligament
 • Si është shërim kyçin e këmbës ndrydhje?
 • ndihmë e shpejtë
 • mjekim
 • përfundim

Shumica beson se lëndimet e tilla janë karakteristike për njerëzit e përfshirë në fushën sportive tejet e ngushtë: futboll, parkour, ose, për shembull, vallëzim. Megjithatë, sipas statistikave mjekësore, kjo mund të ndodhë plotësisht për të gjithë. ligaments shqyer e kyçin e këmbës - një dëm tepër të shpeshta të përditshme.

Shkaqet e tendosje kyçin e këmbës ligament

Nëse ne të eliminuar sportive më të rrezikshme në jetën e përditshme që shtrihen lëndime të nyjeve në ekstremitetet e poshtme ndodhin në rrethana të tilla:

 • të bjerë;
 • ndryshim i beftë i pozitës këmbë gjatë lëvizjes (ecje, vrapim)
 • sprains kyçin e këmbës ndërsa veshur këpucë të papërshtatshme në sipërfaqe të pabarabartë apo të rrëshqitshme (takë të lartë këpucë për gratë, lloje të ndryshme të këpucë atletike që nuk janë të fiksuara në topin e këmbë);
 • goditje ose shembje traumatike dhe që rezulton në një pozicion pastërvitur të këmbës.

Ka disa faktorë që rrisin rrezikun e shtrihen kyçin e këmbës:

 • trashëguar ligamentet i dobët në lindje, duke rritur mundësinë e lëndimeve të tilla gjatë jetës së tyre;
 • Tensioni i rregullt i vogël për shkak të cilat mund të ndodhë një këputje më serioze;
 • madhe ushtrime fizike dhe atletike kyçin e këmbës;
 • hark kongjenitale të lartë apo të zhvillimit jonormal në periudhën fillestare të formimit të trupit;
 • sëmundje të ndryshme të tjera.

Si është shërim kyçin e këmbës ndrydhje?

Si të jetë në një ligamenteve kyçin e këmbës shtrirjeVetëm kur është koha e lëndimit, personi e kupton se sa e rëndësishme funksion kryhet nga këmbët në jetën e përditshme dhe të njohur. Menjëherë ashpër ngre pyetjen: Sa kohë është shërim kyçin e këmbës ndrydhje?

Kohëzgjatja e shërimit varet nga vështirësia e shtrihen ligaments veten dhe rigjenerimin e indeve natyror, dhe i përbashkët nuk mund të zhvendoset , dhe për të hap në këmbën e dëmtuar në të gjitha është rreptësisht e ndaluar.

Ekzistojnë tri shkallë të dëmtimit: të lehta, të mesme dhe të fortë.

Shkalla e parë - një microtensile vogël disa bundles fibra zakonisht ndodh pa ënjtje të gjymtyrëve, në vendin e lëndimit formuar një ënjtje të vogël, dhimbje të forta është i pranishëm me zë të ulët. zgjerim i tillë është trajtuar në shtëpi. Trajtuar për 10-15 ditë.

Shkalla e mesatares - është lëndim kyçin e këmbës më e komplikuar. Kur dytë shtrihen personi raporti nuk mund të qëndrojë një këputje të pjesshëm të indeve, duke shkaktuar edemë me hematoma theksuar. Nëse ndonjë lëvizje e këmbës ka një pang mprehtë. Edhe në pjesën tjetër pacienti ndjen dhimbje bezdisur. Minimumi Kohëzgjatja e trajtimit - tre javë . Për gjithë kohës këmbën interval duhet të ngujuar plotësisht.

Shkalla e kompleksit - një dëmtim serioz kyçin e këmbës, i shoqëruar nga një këputje të plotë të ligamenteve apo një të përbashkët zhvendosur. Gjymtyrë plagosur ka një bruising dhe ënjtje të theksuar Burgundy. dhimbje të forta është absolutisht e pamundur të hap jashtë në një gjymtyrë, nganjëherë të pandërgjegjshme, karakterizon treti, nivelin më të rrezikshme të lëndimit kyçin e këmbës. Nuk mund të bëjë pa shtrimin në spital, kirurgji është përdorur ndonjëherë për të rivendosur integritetin e fibrave ligament. Kohëzgjatja e periudhës së trajtimit zgjat nga një minimum prej katër javësh në gjashtë javë. periudhë rehabilitimi, në varësi nga shkalla e vështirësisë mund të zgjasë për tre deri gjashtë muaj .

Lexo më shumë:   Si për të bërë Lizunov në shtëpi pa zam PVA

Në shkallën e shërimit ka një ndikim të madh ndihmës së parë, diagnozën dhe trajtimin e duhur, pajtueshmërinë me të gjitha udhëzimet e mjekut.

ndihmë e shpejtë

Si për të ndihmuar me të shtrihen e ligamentevePara së gjithash, kyçin e këmbës elastik duhet të konsultoheni me një mjek traumatologist, për të konfirmuar një diagnozë të saktë dhe analiza e shkallës së kompleksitetit të lëndimit. Vetëm një mjek mund të diagnostikojnë shkallën e dëmtimit gjymtyrë.

Me ndihmën e X-ray është e nevojshme për të përjashtuar praninë e frakturave të mbyllura , zhvendosje dhe formimin e pinholes në kockë.

X-rrezet nuk mund të tregojnë praninë e shtrihen ose shqyen e ligamenteve, patologji të tillë mund të diagnostikuar me një mjek traumave, bazuar në pamjen e këmbëve dhe dëshmi e dhimbshme e personit të plagosur. Rëntgen vetëm eliminon mundësinë e çrregullimesh dhe / ose thyerje.

Në mungesë të një mundësi për të marrë të afërt spital apo emergjente dhomë, ju duhet së pari të bllokoj gjymtyrë e prekur, t. E. plotësisht të bllokoj atë për të parandaluar më tej dëmtimin e ligamenteve.

Ju gjithashtu duhet të hiqni këpucët e tyre, në një ënjtje pasues mund të rritet, e cila do të sjellë një numër shtesë të shqetësimeve për të përbashkët plagosur.

Nën gjymtyrë e prekur duhet të vendoset pëlhurë mbështjellë në disa shtresa , të përbashkët duhet të jetë mbi nivelin e zemrës, për të siguruar qarkullimin e gjakut dhe për të reduktuar ënjtje.

Në kyçin e këmbës së dëmtuar është e rëndësishme që sa më shpejt të jetë e mundur për të bërë akull për tridhjetë minuta dhe 48-72 orëve të para të vazhdojnë të zbatojnë intervale të ftohtë e 30/30 minuta. Pas ftohjes, ngushton enët e gjakut, dhe kjo eliminon dhimbjen dhe ënjtje. Megjithatë, lëkura në kontakt të drejtpërdrejtë me akull nuk është e nevojshme, ajo është më mirë për të vënë në një qese plastike dhe të mbyllë një shtresë e rrobave. Përdorimi i tepruar i hipotermi gjithashtu nuk mund zastuzhennye ligament nuk do të kontribuojë për një shërim të shpejtë.

Gjatë ndihmës së parë, hapi tjetër thelbësor është për të imponuar fashë elastike shtrënguar në ligaments dëmtuara, jo mbi-forcojë, por në mënyrë të vendosur fiksimin këmbë. Është e rëndësishme për fashë gjymtyrë e dëmtuar dhe për të mbajtur atë të palëvizshme.

Në asnjë rast nuk ka marrë një dush të nxehtë apo sauna për dy deri tre javë pas lëndimit. Ngrohtësia e një ndikim negativ në ligaments dëmtuara dhe rritjen inflamacion.

mjekim

Si për të trajtuar kyçin e këmbës ligament këputjePa trauma dhe X-ray në këtë patologji është e pamundur për të bërë. Një fiksimin dressings dhe fasha ftohjes too. Ka disa grupe të drogave NSAIDs (agjentët anti inflamatore josteroidale), dhe analgesics të ndryshme me të cilat të eleminuar dhimbjet dhe redukuar inflamimin. Ata janë përdorur në formën e tabletave, ointments dhe injeksione .

Lexo më shumë:   ZEMRA Holter monitorimit QË ËSHTË

First përkeqëson kyçin e këmbës - ftohje është aplikuar vetëm gjatë ditës së parë.

Është e rëndësishme për të hequr dhimbjen, veçanërisht e theksuar në pacientit. Numri Mjekim është caktuar mjete të tilla si Ibuprofen, Ketanov, Nimesil, Ortofen, Tempalgin et al.

Disa nga këto barna kanë një numër të contraindications. Aplikohet nga një mjek.

Në ditën e tretë e dyta ngrohja fillimi aplikuar, vaj antiinflammatory si Apizartron, etj Kapsikan. Efekti Ngrohjes kontribuon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe për të përshpejtuar rigjenerimin e fibrave.

aplikoni krem ​​për të lehtësuar ënjtje:

 • troksevazin,
 • Venitan et al.

Vaj për trajtimin e sprains pa intolerancës alergjike personale nuk ndikojnë negativisht në trup. E tyre terapeutike efektet është topically .

Fixing zakonshëm veshur nga tre ditë për një javë. Pas heqjes fashë elastike fillon të shtohet gradualisht ngarkesën minimale në kyçin e këmbës me gjimnastikë parandaluese dhe kurative. Më pas do të përpiqen për të minimizuar ngarkesën disa kohë në këmbë dëmtuar.

ligaments dytë Shkalla kyçin e këmbës të thyer - Përveç krijimit mjekësore periudhë longetu suva prej 10-15 ditë. Së pari, është e rëndësishme që sa më shumë të jetë e mundur për të vënë këmbën tuaj mbi kodër për rrjedhjen e gjakut. Në ditën e dytë në vendin e katërt të dhimbjes lokale aplikojnë ngrohjes e thatë. Do të duhet të lëvizë me paterica, me bosht në këmbë të shëndetshme.

Pas heqjes paftë metalike është caktuar një numër të trajtimeve fizike (elektroforeza, parafinë, magnet, UHF), terapi stërvitje, masazh, shërimin gjimnastikë, me futjen e një gradual, ngarkesës minimale në këmbën e dëmtuar.

Masazh duhet të kryhet në një dëmtim të tillë të një terapist masazh të specializuar, ose ndoshta ri-trauma fibra.

Faza e tretë është më e vështirë, respektivisht, trajtimi i këtij hapi është më i gjatë.

Për të rregulluar të hedhura këmbë është aplikuar një periudhë minimale prej katër javësh në gjashtë javë. Periudha fillestare ajo është e rekomanduar për të shpenzuar në spital.

Painkillers përshkruar nga mjeku , në varësi nga natyra e dhimbjes . Ajo mund të jetë painkillers fortë në disa raste është përdorur për injeksione.

E rëndësishme! Kur rivendosjen e fibrave të dëmtuara në çdo tension të nevojshme gjatë trajtimit për të siguruar qetësi absolute ligaments përbashkëta. Shto ngarkesës gjatë periudhës së rehabilitimit pas një kurs të trajtimit mjekësor me kujdes të madh. Mungesa e dhimbjes nuk do të thotë një rikthim të plotë!

përfundim

Shërimi periudhë tramvajPër fat të keq, parandalimin e një sëmundje si të tillë, nuk ka. Për të minimizuar rrezikun e zgjerimit kyçin e këmbës duhet të jetë e drejtë dhe e mirë të ngrohtë deri një bandë e ushtrimit të veçantë dhe të rregullt në një shumëllojshmëri të sporteve. Zgjidhni një këpucë të rehatshme ortopedike, përshkruajnë ortopedike.

Nëse një dëmtim ka ndodhur dhe e drejta mbajtur, kursin e plotë të trajtimit, së bashku me rehabilitimin, ajo duhet të mbahet mend se ngarkesa e lartë për të ligaments kyçeve janë kundërindikuar një kohë shumë të gjatë.

Kyçin e këmbës ligament këputje

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *