Çfarë duhet të bëni nëse dhimbje koke e keqe

Author: | 2019/07/01

Cosmo Online
Shëndeti
Jo lajmeve
Çfarë duhet të bëni nëse ju keni dhimbje koke të shpeshta
depositphotos.ru

Pse kanë një dhimbje koke? Burimet e dhimbjes mund të jetë shumë e shumë. Në disa raste, ky stres , mungesa e gjumit dhe ngarkesës tepruar , në të tjera - probleme me enët e gjakut. Kur dhimbje koke dhe "presioni në sy", ajo mund të jetë nën presion. Ka edhe burime natyrore të shëndetit të sëmurë - për shembull , kur një dhimbje koke në tempuj , shkaku mund të jetë një palë vathë të rënda ose një përfundojë shtrënguar në flokë. Veç kësaj , dhimbje koke është një sinjal i sëmundjeve të rënda , të tilla si meningjit, ose tumori në tru. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të dëgjuar ndjenjat tuaja , dhe , në qoftë se ajo duket , sikur koka ime dhemb vazhdimisht , mos shtyjë rritje në terapist.

Nëse ju gjithmonë keni një dhimbje koke: Shkaqet

Para se të shkojnë te mjeku mund të përpiquni për të përcaktuar shkakun e tyre , i kushtoj vëmendje të këtyre faktorëve:

 • Dhimbje koke në qafë. Më shpesh për të fajësuar për dhimbje të ulët mbrapa dhe të tjerët me problemet e qafës së mitrës shpinë. Përveç kësaj , ekziston një sëmundje , si një ' migrenë qafës së mitrës. "
 • Dhimbje koke dhe të përzier në të njëjtën kohë. Kjo mund të jetë një simptomë e SARS-it , dhe sëmundje të tjera , të tilla si meningjiti. Nëse vjellje dhe dhimbje koke të shoqëruar nga siklet në qafë , nuk është e mundur që të anim mjekër në gjoks , pa vonesë të shkojnë në spital , për shkak se këto janë shenjat e para të meningjitit.
 • Dhimbje koke në tempuj. Ka një thënie " trokasin në tempuj." Në qoftë se ajo është e njohur për ju të dorës së parë, dhe ju shpesh ndjehen si kjo , arsyeja më e mundshme është sëmundje vaskulare. probleme të tilla shpesh ndodhin para menstruacioneve.
 • Kreu i lënduar dhe sytë. Ndoshta , ju jeni të veshur lentet e kontaktit të reja? syze të pasakta ose lente , dhe sëmundjeve të syrit mund të shkaktojnë dhimbje në ballin dhe rreth bazat sy.
 • Dhimbje koke dhe ethe. Më shumë gjasa , ju kapur një të ftohtë. Dhe siklet sinjalizon fillimin e sëmundjes , për të cilat në të ardhmen e afërt mund të shtohet rrufë dhe dhimbje të fytit.
 • Dhimbje koke në ballin. Kur dhimbja është mbledhur në një pjesë , nëse ajo është e ballit apo vetëm e drejtë, ose gjysmën e majtë , kjo është e mundur , ajo është një migrenë. Migraines janë konsideruar të jetë një sëmundje tipike femra dhe gjithashtu trashëguar shpesh. Një sulm migrenë mund të zgjasë për 4-5 orë dhe përsëritur disa herë në një muaj.
 • Dhimbje koke në pjesën e pasme të kokës së tij. Së pari , ajo mund të jetë hipertensionit. Dhe së dyti , i ashtuquajturi " dhimbje koke tension" që ndodh në një sfond të stresit dhe emocioneve. Këto ndjesi të pakëndshme për shkak të stresit të madh psikologjik dhe mendor mund të përsëritet pothuajse çdo ditë në pasditen e vonë.
 • Dhimbje koke pas ndikim. Në rast të ndonjë lëndimi është dhimbje koke shumë e mundur për shkak të një tronditje , kështu që , në qoftë se ju goditi me forcë ose kishte një aksident , të jetë i sigurt për të shkuar në spital.

Çfarë duhet të bëni , nëse ju keni një dhimbje koke

E gjitha varet , sigurisht , mbi shkakun. Ndërsa ju jeni duke pritur për rezultatet e sondazheve , ju mund të përpiquni për të hequr siklet duke përdorur fasha ftohtë në ballin , TEAS bimor ( p.sh. kamomil), si dhe masazh të kokës dhe qafës , duke përfshirë një krehër. Si një masë paraprake është e rekomandueshme edhe not dhe në këmbë jashtë. Mundohuni për të reduktuar sasinë e kafesë - caffeine shkakton migraines. Përveç kësaj , dhimbje koke nganjëherë ndodhin kundër sfondit të jotolerancës ndaj ushqimeve të caktuara , duke përfshirë vetëm kafeinë , si dhe birrë.

Për fat të keq , edhe reduktimi i stresit dhe mënyra e saktë e jetës nuk ka gjithmonë të ndihmojnë për t'u marrë me këtë problem bezdisshme. Për shembull , migraines nuk janë trajtuar me TEAS bimor dhe masazh. Prandaj, të mos shtyjë vizitë në një specialist.

Si kjo?
Regjistrohu për newsletter dhe të informohen për të rejat më interesante dhe të dobishme.

Falemnderit.
Ne kemi dërguar një letër në konfirmimin tuaj të postës elektronike.


Kliko "Like" dhe na ndiqni në Facebook

ÇFARË DUHET BËRË nëse një tableta dhimbje koke NO

Kreu mund të dhemb për shumë arsye - për shkak të një të ftohtë, stresi, ose arsye të tjera. Ndonjëherë dhimbje koke aq shpesh që të bëhet i pasigurt për të përdorur drogë, ose ajo ju kap në befasi, ku nuk ka farmaci aty pranë me drogë.

Lexo më shumë:   KARTOLINE GRUAJA Happy Birthday to duart

Ndonjëherë ajo është alergjik ndaj painkillers ose ndalimin e marrjen e tyre për arsye shëndetësore. Çfarë, atëherë, si do të lehtësojë dhimbje koke pa përdorur për të drogës - improvizuar dhe mënyra popullore?

Sigurisht, duke pasur parasysh recetave - jo njëqind për qind do të thotë për marrjen shpëtoj e dhimbje, por shpesh ata sjellin një vështrim e ndihmave dhe jo të rrezikshme për shëndetin.

Aromatherapy për dhimbje

Aromas e vajra esenciale të bimëve të ndryshme të përdorura në kohët e lashta, ata trajtohen shumë sëmundje. Nga dhimbje koke ndihmon aromën e livando - ajo relakson, heq stresin dhe soothes, ndihmon për të fjetur.

Nëse ju nuk bëni si livando, mund të ndihmojë nenexhik - edhe ajo dëgjon për të theksuar dhe qetëson nervat, nga të cilat nganjëherë një dhimbje koke. Rekomandoni vaj mente të fshij në lëkurë e kokës për dhjetë minuta. Nëse nuk ka vaj mint mund të përdoret gjethe nenexhik të freskëta: bluaj ato në pulpë dhe të aplikojnë me fërkim të butë në tempuj, qafë dhe kurorë.

Ju mund të pini çaj nenexhik me mjaltë . Kuletës vënë një shishe me mente ose livando vaj, dhe në shenjën e parë të dhimbjes, të hapur atë dhe të marrë frymë në aromas e rreth një minutë secili hark goditje.

kursimit të ftohtë

Dhimbje koke për shkak të overexertion, alergji, dhimbje barku apo të ftohtë bën ftohtë. Përfundojë akull liri peshqir ose pecetë zhytem në ujë të ftohtë, të bashkëngjitni ballin dhe tempuj. Nëse të gjithë e një dhimbje koke, ju mund të bëni të ftohtë edhe në qafë dhe supet.

Kujdes: Mos përdorni akull, jo nga ambalazhi atë në një peshqir. Kjo do të shkaktojë një vrull e enëve të gjakut dhe, pas një lehtësim të vogël, dhimbja do të rritet.

ngrohjes qetësues

Nëse dhimbje koke është e lidhur me qarkullimin dëmtuar për shkak të sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk ose vrull muskujve, rrjedhjen e gjakut në kokë është e thyer. Është e nevojshme për të zgjeruar bombolat, bashkëngjitur shishe qafën me ujë të nxehtë ose një dush të nxehtë në zonën e qafës.

Rastësisht, dush vetë përkryer heq dhimbje koke, sidomos të kundërta. Nëse ngrohje nuk janë afër ose dush ndihmon kokë rrethore të rotacionit për trazim muskujt dhe një të vogël fërkim sipërfaqen e prapme të qafës apo të qafës përfundojë leshi shall.

ajër të pastër

ЧТО ДЕЛАТЬ ЕСЛИ СИЛЬНО БОЛИТ ГОЛОВА

Shpesh, një dhimbje koke nga gjë e zakonshme hipoksi në shtëpi, sidomos në sezonin e ftohtë, kur ngrohës është djegur kështu që ne kemi nevojë për oksigjen. Ajo i ndihmon transmetimin çdo orë për pesë minuta ose në këmbë për gjysmë ore. Nëse ju nuk doni të ecin, të shkojnë në ballkon, të marrë frymë thellë dhe ngadalë për 10 minuta. Lënë duhanin të paktën për mbrëmje: nikotina dhe tymi i cigares kontribuojnë në hipoksi dhe dhimbje koke.

gjumë të shëndetshëm

Si të shpëtoj nga dhimbje koke pa drogë

Shpesh dhimbje koke ndodh për shkak të mungesës së gjumit dhe lodhjes. Pastaj vetëm të shtrihem dhe të mbyllë sytë tuaj, do të përpiqen për të marrë për të fjetur, ose të paktën disa orë për të marrë një sy gjumë. Hapur në dritaren e gjumit (dritares) ose vetëm para-hedh në dhomë, dhe të sigurt se ajo ishte e lagësht dhe të ftohtë në dhomën e gjumit.

Spot dhe masazh trupit të plotë

Është e njohur se në qoftë se shtypi intensive në pika të caktuara të trupit, mund të përmirësojë shumë Sëmundjet.

 • Masazh zonën ku konvergojnë gishtit të madh dhe indeksit gishtat e dorës. Përhapur gishtat përveç, nëse ka dhimbje në presion - kjo është pika aktive në pirun të tendons. Masazh atë intensivisht për rreth 5 minuta, dhimbje koke me shpejtësi të dobësohet.
 • Kjo ndihmon në lehtësimin e masazh pikë dhimbje mbi urë, në rritjen linjë vetull.
 • Ka dy pikat simetrike - janë dimples vogla në vende ku fundi vetull, ata duhet të masazhin në të njëjtën kohë.
 • Pika ku rritjen e flokëve bën atë qoshe të lehtë, masazh dhe dy gishtat e indeksit.
 • Kjo shpesh ndihmon për fërkim ose fërkoni earlobes në ndjenjën e nxehtësisë apo të një të mprehtë lobes compression.
 • Ndonjëherë ajo ndihmon për masazh zonën e qafës, qafën dhe kokën, sidomos në pjesën flokë. Fshij ato të ngrohtë shtetit, dhe më e dobishme për të drejtuar gishtat e tij me flokët e tij dhe masazh rrënjët e flokëve të pads e ndihmave.
Lexo më shumë:   ku ju keni për të ndërtuar një shtëpi që të gjitha dritaret e saj të dal në veri

Lëvizin larg nga monitori

Si të shpëtoj nga dhimbje koke pa drogë

Shpesh, një dhimbje koke nga të monitoruar rrah, veçanërisht në qoftë se ajo nuk është ekran LCD ose frekuenca e tij është vendosur në 60 MHz. Ky ekran i jep vend një dridhje është e padukshme për syrin, por është perceptuar nga truri, ai është i bezdisshëm dhe i mundimshëm.

Të prishet në punë për 10 minuta çdo orë, dhe duhet të jenë plotësisht dhe të lëvizin larg nga monitoruar, shikoni në distancë, dhe ushtrim.

mjetet juridike popullore

 • Më parë, çdo shtëpi ishte një balsam "Star Artë" ose "ylli". Ata smeared uiski dhe një pikë në mes të vetullave, kjo është një ndihmë e madhe ( "ylli" shesin tani).
 • Ju mund të insistojnë rrënjë sanëz në një gotë me ujë të zier dhe të Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë, ajo ndihmon për dhimbje koke që ndodhin për shkak të stresit.
 • Bëni një kompresë e thërrime buke të zezë ngjyhet në uthull (jo esenca!). Përfundojë këtë përzierje në napë dhe të zbatohet në zonën e dhimbjes, të mbajtur lart qetësua.
 • Merrni lëvore limoni dhe vendin e saj në zonën e dhimbshme, dhimbja do të kalojë.

Dhe kjo nuk është e gjitha recetave për të hequr qafe dhimbje. Megjithatë, në qoftë se dhimbje koke të bëhen shokët tuaj të vazhdueshme - ju keni kohë për të parë një mjek!

Alain Paretskaya

Si ndiheni në lidhje me shëndetin e tyre
MËSONI

pilula këqija dhimbje koke nuk ndihmojnë

"Ajo do të marrë", - reagimin më e zakonshme për një dhimbje koke. Por nëse kjo ndodh shpesh, ju duhet të shikoni për shkakun.

Arsyet për që mund të përputhen kokë grup nga faktor stresi dhe gazra të onkologjisë. Prandaj, në qoftë se dhimbje koke janë duke marrë kronike dhe "kokën pilulë" nuk ndihmojnë, ju duhet të mendoni rreth, nuk është nëse të shkaktojë dhimbje koke sëmundje serioze?

dhimbje Tenzionnye: arsyeja është stresi

Ky lloj dhimbje koke është më e zakonshme, dhe burimi është e vështirë për të diagnostikuar, sepse ajo është shpesh arsyeja - stresi jetese e njeriut modern, ndonjëherë dhimbja mund të jetë i lidhur me trauma kokë ose qafë muskujt.

Tenzionnye dhimbje lindin nga koha në kohë dhe të rrallë dhe vetëm në 3% të rasteve bëhet kronike. Sensations e dhimbjes me këtë lloj të mëposhtme: presioni apo ngushtësi e krye perimetrin kokës; muskujt e ballin dhe sy bazat e janë të tensionuara dhe duke u përpjekur për t'u çlodhur ato padobishëm.

Më shpesh, nuk është një dhimbje e tillë në pasdite, kur stresi dhe lodhja marrë gjurmën e tyre. Zakonisht zgjasin rreth gjysmë ore dhe nga koha në kohë. Duhet të trajtohet me qetësues, ju lutem të thjeshta, por në qoftë se tenzionnye dhimbja të bëhet kronike, është më mirë të konsultoheni me mjekun dhe të nënshtrohet trajtimit.

Si një masë paraprake për të ndihmuar në ushtrimin e vogël të rregullt, ajër të pastër, ajo është e dobishme për të neutralizuar faktorin e stresit.

Lexoni gjithashtu: 10 arsye filluar trajnimin me shokët 

Test: dhimbje koke NORMAL ose migrenë?

Migrenë: çrregullime të funksioneve të trurit

Nëse dhimbja është e përqendruar në njërën anë të kokës dhe zgjat 4 orë apo më gjatë - kjo është një migrenë. Ky lloj dhimbje koke shoqërohet me marramendje, vjellje dhe fotofobi (fotofobi). Para fillimit të sulmit janë anomali të zakonshme vizuale, për shembull, njerëzit të shohin një rrip të ndritshme ose unaza me ngjyrë, ndjerë ndjesi shpimi gjilpërash në të gjithë trupin e tij.

Lexo më shumë:   Çfarë është dallimi photofluorograph e X-rreze drite

Dukuri e migrenës është e lidhur me funksionin e dëmtuar e trurit dhe parasysh se në procesin e enëve të gjakut e dhimbjes kokës janë duke u zgjeruar, ka aktivitet jonormal elektrik në lëvore.

Shkaqet e migrenës janë të rrënjosura shpesh në faktorët e jashtëm: tymi i duhanit, të përsëritura me zë të lartë tinguj odors të ashpra. Njerëzit me një diagnozë e "migrenë" mjekët rekomandojnë shmangien e faktorëve provokuese si migrenë më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. Treat triptanë, relievers migrenë dhimbje nuk ndihmojnë.

dhimbje Cluster: shkaqet janë të panjohura

Një lloj i rrallë i dhimbje koke që prek rreth 1% të popullsisë, dhe 80% - janë burra.

shenja karakteristike: dhimbje të ngrirë në njërën anë të kokës në zonën e syve, marramendës, rrufë, sytë e kuqe, një nxitojnë të gjakut në kokë. Ky lloj i dhimbjes mund të jetë shumë e rëndë që personi nuk mund të lëvizë, ose të flas. dhimbje Cluster ndodhin në periudha të rregullta, të tilla si një herë në javë, muaj dhe e fundit nga 15 minuta deri në një orë.

Shkaqet e dhimbjes cluster nuk janë instaluar, ata gjithashtu mund të zhduket papritmas si ajo u shfaq. Përshtatshme për trajtimin e të vështirë. Nëse dhimbja është e zgjatur, frymëmarrje e pacientit zbatuar maskë oksigjeni dhe mjeku përshkruan ilaçe.

Lexoni gjithashtu TEST: dhimbje koke normale apo migrenë?

Test: dhimbje koke NORMAL ose migrenë?

gjellë e mbetur

Shkaku kryesor i dhimbje koke në këtë rast qëndron në faktin se doza të mëdha të alkoolit në zgjerimin e enëve të trurit dhe pengon serotonin (një substancë përmes të cilit sinjalet elektrike janë transmetuar nga një qelizë nervore në një tjetër). Gjithashtu, alkooli dehydrates trupi ka pronën që në vetvete provokon sulmeve migrenë .

Kurë klasik për këtë dhimbje - paracetamol tabletë dhe gjumë të mirë.

tumor të trurit: për të trajtuar shkaku rrënjë

Vetëm 5% e rasteve, tumoret janë të shoqëruara me dhimbje koke. Kjo ndodh për arsye se tumori, deri në një madhësi të caktuar, ai bëhet një shkak të presionit në rritje intracranial, dhe i cili shkakton një dhimbje koke.

Ky lloj dhimbje koke në mëngjes dhe është i shoqëruar me të vjella. me kohë situata është duke u përkeqësuar, sulmet janë duke u bërë gjithnjë e më shumë të dhimbshme. Njeriu humbet peshë të shpejtë, konvulsione mundshme. Nëse ju keni një sërë këto simptoma, ju nuk duhet të vonojë rekomandim për një specialist. Një trajtojnë, sigurisht, ju keni nevojë për rrënjët.

Moti dhe dhimbje koke: a ka një lidhje? Vetëm rreth 50% e dhimbje koke që lidhen me ndryshimet në motit. rast tjetër, sinjalet e kushteve të caktuara të organizmit.

Test: dhimbje koke NORMAL ose migrenë?

arteritis temporal

dhimbje koke intensive që janë shoqëruar me pagjumësi, depresion, humbje peshe. Rooting mund të krah dhe qafën. arteritis Temporal zakonisht ndodh në njerëz mbi 50, dhe faktorët që shkaktojnë sëmundja nuk është aq pak: infeksionet virale, alkoolizmi, sistematik "mbidozë" dielli, mjekim pakontrolluar.

Arteritis domosdoshmërisht duhet të trajtohen, përndryshe sëmundja mund të çojë për të përfunduar verbëri. Zakonisht, mjeku përshkruan steroid - ata të ndaluar inflamacion të enëve të gjakut. Gjithashtu, pacientët me këtë diagnozë duhet të shihet nga një okulist.

gjakderdhje intracranial

dhimbje e papritur, në rritje, mund të jetë në çdo pjesë të kokës. Simptoma të tjera që shfaqen në mënyrë të alternuar: vizion të paqartë, koordinimi, të folurit, të përzier.

Arsyeja - dëmtimi i enëve të trurit, duke çuar në hemorragji. Ajo nuk mund të jetë menjëherë e dukshme, por pas disa orë pas anijes këputje, kjo ndodh si rezultat i hedh lëng qelizat e veta, ose si pasojë e lëndimit.

Urgjentisht të nevojshme për të adresuar te mjeku. Masa e parë - heqja e kafkë të gjakut të akumuluar, sepse hematoma do të ushtrojë presion në tru. Next - për të gjetur shkakun e gjakderdhjes, të cilat ju duhet të kalojnë provimin përkatës.

Lexoni gjithashtu:

 • dhimbje koke Cluster
 • Si të shpëtoj nga një dhimbje koke?
 • Dhimbje koke gjatë shtatzënisë

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *