Çfarë ndodh nëse printer për të shtypur strip

Author: | 2018/08/22

Printer Inkjet printime vija

Shkaku i mundshëm i problemit:

 1. Low në bojë.
 2. nozzles të kokës së printimit (GHG) janë bllokuar me bojë të thata.
 3. Kreu i print është ajër.
 4. Dështimi i mekanikës apo elektronike të vetë printer.

Vija të shtypura në një printer me ngjyra me bojë
Vija të shtypura në një printer me ngjyra me bojë

1. Problemet me nivel të bojës. Çfarë ju mund të bëni:

Sin në nivelin ngjyrë duhet të jetë kur printer filloi të "rrip" papritur. Kjo nuk është në bojë, nëse: keni ndryshuar kohët e fundit ose rimbushet ink cartridge, ka pasur një mosfunksionim (p.sh., letër jam, dhe ju që u larguan nga printer), ose me printer në vetvete është diçka e gabuar (kjo është përmbysur, ka rënë ose ka qenë një kohë në të ftohtë ).

Kontrollo nivelin e bojës të programit dhe të zëvendësojë fishek.

Në menynë printer, zgjidhni "shërbim" ose "Shërbime". Run një nivele boje kontrolloni. Nëse ka pak ose jashtë - të zëvendësojë fishek.

Vizualisht kontrolloni nivelin e bojës në PCO (në qoftë se ju përdorni ato) dhe mbushëse.

Fishekë rimbushëse nivelet aktuale boje mund të mos përkojë me leximet e njehsorit, në mënyrë që fishekë duhet të hiqen dhe vizualisht të vlerësuar nivelin e bojës. Nëse ata janë lënë mjaft pak, duhet të mbushëse fishekë.

Kontrolloni funksionimin e CISS (për ata që e kanë të instaluar)

Sigurohuni që dhuruesi është tanke mjaftueshme boje. Kontrolloni nuk ndërhyn nëse diçka hyrë bojë përmes sythe, si dhe sa e lartë janë ena donatori (nganjëherë kjo ka kuptim për të rritur ato). Nëse kabllot marrë ajër, hiqni atë nga atje. Për hollësi, shihni udhëzimet për heqjen e ajrit nga Shtëllunga e CISS për Epson. Ose udhëzimet për disa modele HP dhe Canon. Nëse vija është e bllokuar me bojë të thata, ajo duhet të pastrohen ose zëvendësohet.

Ndrysho bojë të vjetër (për pronarët ZKP dhe CISS)

Nuk ka gjasa që grupi shtypjen "papritmas", do të dalin për shkak të bojës së vjetër, por jeta shelfin ende duhet të kontrollohet.

2. Problemet me kokë të shtypura. Çfarë ju mund të bëni:

Kushtoj vëmendje në këtë pikë duhet të jetë në vendin e parë, në rast se grupi kur shtypje ndonjë joproduktive printer pas një kohë të gjatë (më shumë se një javë nuk e shtypura, kjo nuk do të konservuar). Krijojnë probleme me NG gjithashtu mund të paraprihet nga manipulimi me printer: transportin nga vendi në vend, duke ndryshuar fishekë ose mbushjes përpjekjet pa përgatitje adekuate "ngjit brenda."

Filloni "Checking / grykë"

Në menynë printer, zgjidhni opsionin "Checking" ose "Kontrolloni hundë" (varësisht nga modeli) e printerit tuaj. Shtypja e një faqe test për të ndihmuar në identifikimin shkakun e dështimit dhe ndoshta edhe të eleminuar atë në software.

Run "pastrim kokë"

Në menynë printer, zgjidhni opsionin "Pastrimi kokën e printimit" ose "Pastrimi i nozzles". Ajo mund të kandidojë disa herë, por gjithmonë me një pauzë në 5-15 minuta. Nëse disa procedurat e tilla nuk ndihmojnë - të vazhdojë të procleaning lëngun e shërbimit.

Shpëlarje printhead (gazrave të vendosura në fishek)

Nëse ju dvuhkartridzhny printer, PG është në gëzhojë. Mundohuni për të larë atë në përputhje me udhëzimet (paragrafi 1), nëse kjo nuk funksionon, atëherë fishek print do të duhet të zëvendësohen.

Lëngu shërbimit printhead pastër (PG vendosur në printer)

Procesi është relevant kur ajo është e bllokuar ose ajrit hyn printhead. Përdorni një shiringë, leckë pastrimi fluide dhe garzë-free për të tërësisht të pastër nozzles.

Me udhëzues hap pas hapi mund të gjenden në udhëzimet e detajuara mbi pastrimit GHG.

3. dështimet tjera në printer.

Në shumicën e rasteve, problemi është shfaqja e bandave të lidhura me ngjyrë shtypje dhe të kreut të shtypura, por ndonjëherë - me dështimet në mekanizmin e printerit. Në këtë rast, ne jemi të sigurt për t'iu referuar specialistëve në shërbim, si një përpjekje për të "zvarritje brenda", pa njohuri të veçanta mund të çojë në dështimin përfundimtar të pajisjes.

Problemi me shirit lexim enkodernoy.

Enkodernaya (raster) Feed - rrip i tendosur brenda printer me goditje, me të cilën pajisja përcakton pozitën e transportit të shtypura në hapësirë. Rastësisht kasetë mund të marrë bojë apo papastërtitë, sepse atëherë printer do të ndalet "dukshme" një pjesë të hekurave dhe fillon të "shqip" e letrës gjatë shtypjes. Si rezultat i kësaj, do të ketë një ose më shumë gjatësore (vertikale) bende në faqe.

Problemi në këtë rast është zgjidhur nga pastrimi fëlliqur rripin. Për këtë qëllim, ajo duhet të fshihen me një leckë të thatë. Në qoftë se ju nuk e ndihmoni - fshij me një lagur pak, dhe pastaj të thatë. Njomet leckë me ujë duhet të jetë, në vend se pastrim fluide, sepse lëngu pastrimit mund të dëmtojë prek përfunduar në encoder dhe është e nevojshme të ndryshojë në një të ri.

Problemet enkodernogo lexim disk.

Enkoderny disk - rrota në anën e printerit, motor veshje e Bashkuara me mekanizmin ushqim letër. Në të, gjithashtu, ka rreziqe për të cilat printer përcakton pozicionin e fletë kur shtypje. Kontakti me bojë apo fëlliqur ka çuar në dështime në leximin dhe pamjen e vija tërthor në shtyp. Bandat do të shfaqet në një distancë të barabartë midis njëri-tjetrit, që korrespondon me një revolucion të plotë të diskut.

Si në rastin e kasetë, problemi është zgjidhur zoti pastrimi enkodernogo makinë nga ndotesve.

Printer lazer printime vija

Shkaku i mundshëm i problemit:

 1. Toner Ulët.
 2. cartridge Leakproof.
 3. Tank është e plotë të toner mbeturinave.
 4. Teh është instaluar në mënyrë të paligjshme.
 5. Mosfunksionimi i rul magnetik apo photoconductor.

ilaç:

Për printera lazer, shkaku i problemit mund të vendosen nga natyra e bandave në printuar.

printime Strip të ndodhë në një të rastit, vende të ndryshme.

Ndoshta, ngushtësi e fishek është prishur. Hiqni atë nga printer dhe kontrolloni për të parë nëse toner përleshje. Të jetë i sigurt se të gjithë nënshkrimin çamçakëz në vend. fishek pikon duhet të zëvendësohen.

spaced rastësisht shtypjen vija
spaced rastësisht shtypjen vija

Bandat janë të përbërë nga pika të vogla.

Nuk mund të jetë disa: fishek mbushur gabimisht, i mbushur rezervuari toner mbeturinave është instaluar gabimisht, apo thikë mjeku.

Ndihmuar mbushëse fishek me toner, pastrimin tank dhe instalimin e duhur të tehut, respektivisht.

Pikat Strip mbi fotokopje të pasaportës tuaj
Pikat Strip mbi fotokopje të pasaportës tuaj

Strips mungojnë vazhdimisht në një dhe të njëjtën pjesë të fletës

Ose toner shkon jashtë ose bosht fishek të goditur një objekt të huaj. Kontrollo nivelin toner, dhe rethread fishek, nëse është e nevojshme. Nëse nuk është aty - kontrolloni bosht dhe për të hequr ndonjë objekte të huaja.

vija të bardha kur shtypje
vija të bardha kur shtypje

Në buzë të shtypura kalon band onde errët

Rasti ka të ngjarë daulle njësi. Ai kishte veshur apo ka dështuar. Në këtë rast, është e nevojshme për të zëvendësuar daulle fishek ose fishek toner plotësisht.

"Valët", në anët e faqes, në rast të problemeve me daulles

vija të errëta janë të baraslarguar nga njëri-tjetri

Ndoshta kjo është vetëm një fishek tank del nga shtrati. Ju duhet të kontrolloni atë dhe fishek saktë mbushjes tërësi.

Nëse kjo dështon, është e mundshme që kontakt të dobët në mes të rul magnetike dhe daulle. Kjo ndodh për shkak të veshin dhe lot në gëzhojë. Replace pjesë i veshur me të reja apo të instaluar një gëzhojë të ri.

bare horizontale e zezë e bosht të meta akuzuar
bare horizontale e zezë e bosht të meta akuzuar

Në lidhje me nenin

WHY printer printime grupet - F1COMP.RU

Një rrip i bardhë shirit, gri ... dhe se model shirita duket e mirë! Gatshëm për të pranuar, në qoftë se ajo i përkiste një mace apo një dyshek në vend të imazhit të shtypura: ishte diçka grupi nuk është pikërisht "për t'u përballur". Banding kur shtypje - asnjë dekoratë, por një defekt të rëndë, nga të cilat ju doni të heqin qafe, sepse ai nuk ka kaluar më vete.

Pse printime printer vija.

Herët ose vonë "rrip" fillon çdo printer. Por kjo nuk do të thotë fundin e saj dhe se është koha për të vënë mënjanë para për një të ri. Shumë shpesh problemi është zgjidhur fillore. Por le të mos marrë përpara veten: Unë sugjeroj që së pari të flasim për arsyet pse printer printime vija të, dhe pastaj - për metodat për të zgjidhur problemin.

Nëse vija shtyp printer inkjet

shkaqet e mundshme

 • Boja në një ose më shumë fishekë në fund.
 • Për shkak të mospërdorim zgjatur e bojës brenda kokës regjistrimit formuar clots.
 • Kreu i print është ajër.
 • Pjesërisht i bllokuar vrima e ajrit fishekë ose CISS.
 • Vuaj ink loop CISS.
 • Koka apo tren e saj jashtë shërbimit.
 • Kontaminuar apo dëmtuar elemente të encoder (kasetë, hetim) - një pajisje që pozicionet sistemin shtypjen në një fletë letre.

Algoritmi të zgjidhur problemin

Para së gjithash, sigurohuni se fishekë të shtypura kanë ngjyrë. Nëse ata bien nën nivelin minimal, fishekë duhet të plotësohet ose zëvendësohet.

Për të përcaktuar se si për inkwells të mbushura, të drejtuar shërbimeve të menaxhimit printer, dhe zgjidhni " kontrolloni nivelet e bojës " (në versionet Anglisht - Nivelet ngjyrë).

Kontrolluar nivelin HP ink.
Ose gjeni këtë opsion nëpërmjet panelit të kontrollit në printer vetë. Rezultati shfaqet në pajisjen ekranit.

Nëse jeni duke përdorur një CISS, vetëm shikoni në tank ngjyrë. Vetëm të jetë i sigurt se ajo është e mjaftueshme, shkoni në hapat e ardhshëm.

Tjetra, shikoni trenin bojë e CISS dhe të sigurt se nuk është e përthyer. - pasi ajo filtron vrima e ajrit. Ndodh që për shkak të ndotjes së bojës që ata nuk janë më të ajrit të lirë që rrjedhin.

Nëse ju jeni një kohë të gjatë nuk ka të shtypur, problemi më i mundshëm qëndron në krye të tharjes - bllokuar nozzles boje peshë individual (vrima përmes të cilave lë bojë). Ka modele të printera, i cili për një kohë të gjatë - ajo është 1-2 ditë, por për shumicën e automjeteve në këtë kohë është 1-3 javë.

printera moderne dhe MFP janë në gjendje për të pastruar printheads hapje veten (mjet shofer ose vetë pajisjen). pastrimi opsional është në dispozicion përmes shërbimeve të saj, ose panelin e kontrollit printer.

Kontrolli MFP dhe setup markë HP, ajo është quajtur " Pastrimi fishekë » (Pastrimi fishek):

Pastroni fishek HP.
Në Epson - «Pastrimi kokën e printimit» (Pastrimi printhead). Pre mund të bëjë një kontroll hundë (shikoni hundë). Nëse ata janë të bllokuar, ju do të shihni atë në përshtypjen shtypura.

Pastrimi i shkruar kreu Epson.
Në Canon opsion quajtur thjesht - "Pastrimi» (Pastrimi) dhe "Deep Cleaning» (pastrimi Deep).

Canon Pastrimi Nozzle.
Procedura e pastrimit mund të përsëritet 2-3 herë në një rresht. Rreth një orë ose dy pas makinës është gati për përdorim.

Për lirimin e hundë (hundë) e pjesa më e madhe tharë bojë e printera të pajisura me një festë të veçantë, por modele të lirë nuk e bëjnë. Dhe metoda e mësipërme ata thjesht nuk punojnë. Në raste të tilla, të tilla shpëtimit metodat "brutale" të tilla si njomje dhe larja e kokës në pastrim të lëngshme apo të nënshkruar pastrimit lëngshme derdhur në tank ngjyrë. Për të aplikuar metodën e kokës së parë është i detyruar të jetë i ndashëm (të tilla si printera dhe të vjetër Canon Epson), ose ndërtuar në fishek (si në HP dhe Lexmark).

Procedura njomje është për ulje të kokës në lëngun nxehtë pastrimit dhe duke e lënë atë për 1-3 ditë. Është e rëndësishme për t'u siguruar se zgjidhja nuk është tharë (ajo avullohet lehtë) dhe nuk e kam marrë në kontaktet dhe komponente elektronike pajisjet e, në mënyrë që ata nuk janë gërryjtem. Pas zbutjen clots përshkruaj ato butësisht shpëlarë me derdhje një lëng nga një shiringë.

Macerating dhe shpëlarje të reduktojë printhead jetës. Në mënyrë tipike, më shumë se tre procedura të tilla, kjo nuk do të ngrihen, aq të fortë, është e dëshirueshme për të parandaluar tharje. Për parandalimin e 1-2 herë në javë vetëm të kthehet në printer (kur të kthehet në njësi në vetvete pastron nozzles janë gati për operacion). Nga rruga, më i buxhetit (bespompovym) modele vetëm përfshirja nuk është e mjaftueshme - ju duhet për ta çdo herë për të shkruar një faqe test.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të parandaluar tharjen e kokës në printer Epson. Ata kanë kjo hollësi nuk mund të ndahet nga aparati dhe është shumë e shtrenjtë. Kështu që dalja e saj nga sistemi është e barabartë me dështimin e të gjithë printer. Riparimi në raste të tilla është ekonomikisht paqëllim.

Nëse ju keni hequr kohët e fundit fishekë, shkaku banding mund të jetë një xhep ajri. Më shpesh, është e mundur për të hequr hundë kur procleaning programuar (me anë të shërbimeve). Në raste të vështira ndihmon sistem pompimi me një shiringë.

Shfaqja në shirita të bardhë letër pa-printuara, veçanërisht kompensuar pjesë të imazhit, ajo ndonjëherë është për shkak të kasetë enkodernoy kontaminimit (film i tejdukshëm me shenja të vendosura përgjatë karrocë). Për të zgjidhur këtë problem thjesht të hapur kapakun e printerit dhe të pastër kasetë, leckë garzë pa shuar me një zgjidhje pastrim. Pas makinës së saj tharje është gati për operacion.

Ajo duket si shirit encoder:

kasetë encoder.
Rastet e mbetura (për fat të mirë jo shumë) bien në dështim hardware. Dështimi i krerëve të shtypura dhe unazore tyre (aft Epson), sensorë dhe kasetë encoder arrihet duke zëvendësuar pjesët e dëmtuar.

Nëse "band" lazer apo printer LED

Shkaqet e strips në ZHEL dhe lazer printime të mund të ketë probleme me fishek, sistemit termike (furrë) ose njësi optike të vetë printerit.

Problemet me fishekë

 • Toner është pothuajse bosh.
 • Toner është derdhur nga enë për shkak të mos mbyllet siç duhet.
 • Të mbushur me njerëz bunker-sezonale punëtorë.
 • Brenda fishek ishte një objekt të huaj.
 • Shkatërruar ose veshur daulle - elementi fishek në formën e një cilindër, i cili nën ndikimin e lazer ose LED toner ndriçim përmbahet në të dhe tashmë transferuar në letër.
 • Dëmtuar daulle pastrimi thikë (thikë mjeku).
 • Shkatërruar ose veshur rul magnetike - element, që akuza grimcat cartridge, për shkak të cilat përmbahet fundit te pjeseve ndriçuese e daulles.
 • Rul magnetike nuk është plotësisht në kontakt me daulle.
 • Gabimisht fikse toner teh matëse që heq tepricën nga rul magnetike.
 • Dëmtuar mbyllja elementet dhe magnetike daulle bosht.
 • komponente dëmtuar joints, pjesë mekanike dhe pjesët e tjera të fishek.

Në themel probleme me fiksimin e bojë në letër zakonisht përcakton dëmtimin ose veshin e ngrohjes dhe presion fuser.

Problemet me optikë zakonisht nuk janë të lidhur me një defekt dhe ndotja e fundit derdhur toner ose pluhur.

Si për të përcaktuar shkakun e një gjurmë gishtash faj

Shkaku më i mundshëm i defekteve treguar në fotot. Të marrin në konsideratë absolutisht gjithçka kam gjetur të pamundur për shkak të dallimeve strukturore të printera e bën të ndryshme dhe modele.

dritë vertikale (unprinted) band afër pjesën qendrore të fletë ka tendencë të ndodhë kur toner po mbaron. Sa më e vogël ajo është lënë, më të gjerë band dhe paler printimit. Nëse toner është e mjaftueshme, defekti mund të shkaktohet nga një mosfunksionim të sistemit të saj dorëzimit.

Ajo do të jetë interesante:   akumulimi i kripërave në trajtimin nyjeve të mjeteve juridike popullore

Çfarë duhet të bëni : të plotësuar apo zëvendësuar fishek.

print defekt shirit të bardhë.

Strips të përbëhet nga një errët (ngjyrë) pixels shpërndara në të gjithë fletë . Çdo herë që të shtypura të shfaqet në vende të ndryshme . Kjo ndodh pas mbushjes fishek kur një pjesë e toner zgjohet punëtorë nga jashtë ose del nga shtrati tampon-migrant.

Çfarë duhet të bëni : të pastruar fishek për të siguruar ngushtësi e saj. Hequr papastërtitë nga tampon.

Defekt shtypjen band me pika.

Strips shtrihen përgjatë fletë dhe kanë mjegulluar edges . Kjo është gjithashtu zakonisht ndodh për shkak të një fryhen tampon, dhe - objekti të huaj gëlltitje fishek, dëmtimi ose konsum të kruajtëse.

Çfarë duhet të bëni : të pastruar fishek, të zbrazët tampon, të zëvendësojë asamblenë dëmtuar.

Defekte Print shpërndarë grupe.
Rrip i ngushtë unprinted me tehe të mprehta përgjatë fletë. strips lehta në formën e linjave të bukura.

Në mënyrë tipike, toner nuk bie në një pjesë të veçantë fletë për shkak të pengesave. Fajtori zakonisht ndodh trup të huaj (clips, monedha, patate të skuqura, dhe kështu me radhë. N.) Midis rul magnetike dhe tehut pastrimit.

Çfarë duhet të bëni : të hequr trupin e huaj.

band braktisjet.
bende fuzzy errëta të shtrihet në të gjithë fletë.

Arsyeja më e zakonshme për këtë - veshin e rul magnetike.

Çfarë duhet të bëni : të zëvendësuar nyjen dështuar apo të gjithë fishek.

print defekt vija tërthor.
Strip errët me elemente të përsëritura të vendosura në një ose të dy skajet e fletë.

Problemi ndodh për shkak të një defekti të daulle sipërfaqe apo magnet bosht sistemin roll fusing. Përcaktoni fajtor mund të jetë si më poshtë: Vendi fletë letre në printer dhe të paraqesë një punë të shtypura. Kur ai është kapur nga gjysma, fik printer dhe për të hequr letër. Nëse printuar nuk është bende - problem i sigurimit të sistemit (sobë). Nëse ka - në gëzhojë.

Çfarë duhet të bëni : të zëvendësuar njësinë meta.

Defekte të shtypura në skajet e strip.

Strips e sfondit formë të çrregullt të mbushur të gjithë fletë . shkaqet e mundshme janë: fishek toner mbushur me cilësi të ulët, pastrohen dobët rul magnetike, sistemi optik është i ndotur.

Çfarë duhet të bëni : të zëvendësuar toner, të pastër fishek, të pastër optikën e printerit. Kontrolloni pozicionin e tehut matjes.

Defekte të shtypura të hequr sfond.

vija qartë lateral rregulluar në të njëjtën distancën nga njëri-tjetri . Burime Problem: kontakt dëmtohet rul magnetike dhe daulle për shkak të skuqjen toner dëme kruajtëse tampon del nga shtrati-migrant punëtorë.

Çfarë duhet të bëni : të pastruar fishek, sigurohuni që ajo është rrjedhje, bosh tampon, zëvendësuar njësinë meta.

Defekte të shtypura përsëritet bandat tërthor.
Shpeshta bende ngushta tërthor zakonisht ndodhin për shkak të ndotjes së sistemit optik.

Çfarë duhet të bëni : pastruar optikë.

Print defekt pjesë e bar kryq.

Kauçuku dhe përsërit fletë të shtypura së bashku fragmenti janë tipike për mosfunksionim të rul primar ngarkuar - element që ionizes sipërfaqen e daulle.

Çfarë duhet të bëni : të pastruar kontaktin rul, nëse jo të ndihmojnë - për të zëvendësuar atë.

Printime defekt u përsërit fragment.

Edhe një herë, lista nuk merr në konsideratë karakteristikat individuale të markave të ndryshme të printera. Kështu, pronarët e Xerox dhe Samsung ka kuptim që të kaloni këshilla për të pastruar buffer mbetjeve, pasi ata nuk e kanë atë, dhe pronarët e lumtur e HP dhe Canon duhet të fillojë me këtë. Ajo është gjithashtu e dobishme për të vizitoni faqen zyrtare dhe forumet që diskutojnë modelin tuaj - shpesh ka informacion në lidhje me llojet e shtypjes dhe metodat e eliminimit të tyre defekte. Përveç këtij neni, ajo është shumë e lehtë për ju për të diagnostikuar dhe për të përshpejtuar zgjidhjen e problemit.

Printer printime Stripes - çfarë të bëni? - PRINTERPROFI.RU

printer printime vija e - Complete daulle veshin
Full daulle veshin

Me kalimin e kohës, çdo pajisje mund të ndikojnë dukshëm në cilësinë e printimit apo edhe të çaktivizoni këtë funksion duke lëshuar një paralajmërim në lidhje me nevojën për të riparuar një sërë arsyesh. Konsiderojnë problemet e mundshme, në të cilën printime printer vija, por nuk pranon të punojë.

Natyrisht, për faj dhe problemeve lazer dhe printera inkjet në mënyrë të konsiderueshme të ndryshme.

Strip shtypjen printer ink jet

Ajo ka nevojë për nozzles pastrimit
Ajo ka nevojë për nozzles pastrimit

Ky imazh mund të merret në një furnizim të dobët të bojës. Gjëja e parë që duhet të bëni: të ndaluar shtypjen dhe mbushëse fishekë. Kur bojë edhe pa e testuar hundë nuk mund të mbajë pa rrezikun e djegies nga nozzles.

Pastrimi hundë

Me inkwells të gjithë të drejtë, dhe printer vazhdon të "rrip"? Tani ju mund të kontrolloni nozzles. Nëse faqja testi ju mund të shihni të humbur hundë bllokuar me të vërtetë dhe duhet të pastrohen software.

Kur disa përpjekje nuk çojnë në rezultatin e dëshiruar, ju duhet të pastroj me dorë. Lexuar në lidhje ajo mund të jetë në artikull - Si për të larë kokën e printimit Canon PIXMA. Në mënyrë të ngjashme thith fishekë metodë me pjatë integruar hundë.

Kjo ishte një situatë më e pakëndshme, e cila kërkon durim dhe kohë për të rregulluar problemin. Ndoshta ju keni nuk është aq e keqe.

Përafrimin e shkruar kreu

Përafrimin e shkruar kreu (kliko për të zmadhuar)
Përafrimin e shkruar kreu (kliko për të zmadhuar)

Fishekë mbushur, nozzles provë të madhe, por shtypi është e paqartë, ka një bar, një linjë fuzzy? Një tjetër arsye e mundshme: PG raskalibrovana.

Nëse janë marrë diku në printer tuaj, ose thjesht riorganizohet keq, dridhje është mjaft e vështirë, topi mund të zhvendoset pak. Zgjidhni "shtrirjes kokë Print" në programin e shërbimit dhe të ndjekin të gjitha rekomandimet.

Pastrimi drive kasetë dhe encoder

Defektet e mëposhtme: vija e bardhë në të njëjtën distancë nga njëri-tjetri. Gjerësia e tyre mund të jenë të ndryshme dhe varet nga shkalla e kontaminimit të diskut encoder. Ky artikull është e vendosur lënë të bosht ushqim letër, është një rreth i një material transparent me një të shënuar. Kur bare janë të mbuluara me pluhur ose bojë të thata, një sensor korresponduese nuk e shohin ata, pra, gazeta është e pozicionuar si duhet. Të pastër me një leckë të butë shuar me lëngu pastrimit ose të thotë Z. dritare Muscle pastrues që përmban amoniak.

E rëndësishme : Ju nuk mund të përdorni aceton për të pastruar encoder - nuk është një rrezik për të hequr shenjat.

kasetë Vendndodhja encoder (Kliko për ta zmadhuar)
kasetë Vendndodhja encoder (Kliko për ta zmadhuar)

Për transport pozicionimin rrip takohet encoder dhe sensor përkatëse. Kur paraqitjen ndotur i tekstit është zhvendosur në anën që përsëritet në intervale të rregullta në të gjithë faqen. E vendosur këtë rrip transparent me dashes përgjatë bosht kryesor të ushqimit letër. Fshij atë të butë në mënyrë që mos të çohet nga ndeshjeve, ndërsa për detajet e instalimit në vend mund të jetë e nevojshme për të çmontimit polprintera.

Strip printer shtypjen lazer

Për të përfunduar foto, shikoni në video, thënë në lidhje me parimin e duke përdorur një printer rreze lazer.

Tani e konsiderojnë të mundshme pjesë gabimet e fishekë, në të cilën printer printon goditje të gjerësi të ndryshme, gjatësia, ngjyra dhe qartësi përgjatë ose në të gjithë faqen.

nga toner

Në shumicën e rasteve, "shirita print" fishek printer lazer është e lidhur me shtetin. Më të parrezikshëm këtu - vija e bardhë në të gjithë gjatësinë e faqes, gjerësia e të cilit rritet me çdo kopje. arsyeja e vetme - nga toner.

E rëndësishme : Mos e shkundni ink cartridge në një përpjekje për të marrë një pak më shumë faqe. Nëse toner është përdorur deri, ajo nuk do të shfaqet magjike, madje edhe nga knocks në tryezë, dhe kjo është definitivisht duke punuar jashtë prosypletsya nga gropë. mbeturinave të shtypura do të reduktojë ndjeshëm jetën e produktit.

Dëmi për shkak të rënies së fishek

Nënshkrimin çamçakëz projektuar për të vonuar pluhur, nuk mund të përballojë ndikimin e fortë, toner faji zgjohet dhe të lënë shenja në faqe.

Defekt print cartridge si rezultat i incidencës
Defekt print cartridge si rezultat i incidencës

strips gjatësore mund të jenë të gjerësi të ndryshme dhe të vendosura kudo. Repair është e nevojshme.

Overflow i mbeturinave toner plesht

Së bashku fletë dukshme errëta pika, dashes ose spote të cilat, kur shtypi vazhdon rritjen dhe shkrihen në strip. Në shumicën e rasteve, ky defekt është shkaktuar nga firë e toner mbeturinave nga tejmbushur plesht. Reason: pastrim varfër. Nevojë për një rimbushje, dhe është e dëshirueshme që të përdorin një tjetër qendra e shërbimit.

Konsumuara ose të dëmtuara photoconductor

Shfaq në skajet e faqes ndërprerje model zi shirit cila është përsëritur disa herë me siguri, dëshmi e një përkeqësim të daulles: një shtresë e hollë e llak është shuar përfundimisht skajet e letrës.

dëmtimi mekanik në sipërfaqen e daulle pluhurit, prodhime dhe objekte të tjera të huaja të shfaqet pika të zeza ose dashes, të shpërndara në faqe të shtypura në një kaotike (në shikim të parë), çrregullim. Megjithatë, një studim i kujdesshëm i qartë se vizatim defekte në fletë është përsëritur disa herë.

Nëse shfrytëzimi i mëtejshëm i daulles është dëmtuar më thikë mjeku (i cili, nga ana tjetër, gjithashtu bëhet e papërdorshme), dhe grimcat toner, defekte të vogla të rritet dhe të shkrihen në shirita të zinj. Print nuk mund të shkojnë në, sepse kruajtëse dëmtuar nuk heq pluhur plotësisht, dhe toner tepërt zgjohet në fishek dhe printer. restaurimi urgjente është e nevojshme.

thikë mjeku

Pabarabartë të vendosur thikë mjeku
Pabarabartë të vendosur thikë mjeku (kliko për të zmadhuar)

Me rëndësi të madhe është mbushja e saktë. vendosur në mënyrë të pabarabartë toner kalon thikë mjeku më shumë se e nevojshme (band blu në figurë).

Ndotja blade gjatë operacionit çon në një reduktim të hendekut në fusha të caktuara dhe duke zvogëluar sasinë e toner transmetueshme. Të shtypura ajo do të shfaqet zbehtë (nëse shumë të pista - të bardhë) vija gjatësore.

Kontaktet me daulle dhe rul primar ngarkuar

Figura në vijim tregon rezultati i plesht pluhur derdhur gjatë mbushjes, ajo ka mbetur brenda fishek të strehimit. Në operacion, kontaktet photoconductor toner shënoi (bare gri) dhe rul primar ngarkuar (të zezë në të gjithë faqen e). Për më tepër, sipërfaqja veshin e daulles ka filluar (korsi në buzë e djathtë të fletës).

Defekte të shtypura të shkaktuara nga mbushjes pasaktë fishek
Defekte të shtypura të shkaktuara nga fishek pasaktë karburanti (Kliko për ta zmadhuar)

Dëmi i ngjashëm mund të shkaktojë fishek të shtypura mbushur me një rezervuar për mbeturina. Rënë në toner mbeturinave strehimit, përveç sa më sipër, mund të shkatërrojë sipërfaqen e rul primar ngarkuar.

Pothuajse gjithmonë në fletën e defekteve të dukshme mbi dështimin e disa pjesë. Layperson për të kuptuar vështirë. Është e këshillueshme për të parë një specialist shtypura faqe identifikimin e saktë se cilat pjesë të fishek të zëvendësohet, dhe të vendosë nëse printer ka nevojë për mirëmbajtje apo edhe riparime urgjente.

Shtypura me kënaqësi.

PSE printer printime me vija - çfarë të bëni? - TONFIKS

Para se të ju tregojë për një arsye kryesore pse printer printime vija, ju duhet të dini se printera janë inkjet dhe laser. Edhe pse këto pajisje janë të ndërlidhura në parim të ndryshojnë shumë, gabimet dhe dështimet në punën e tyre, si dhe mënyrat e zgjidhjes së tyre janë të ngjashme. Pra, pse printime printer me vija? Këtu janë disa probleme të përbashkëta dhe se si ju mund të rregullohet.

Printer printime vija
shtypjen band

Arsyet pse një printer inkjet me vija të shtypura u bë:

 1. Në bojë të ulëta në bojë;
 2. Në printhead forcoi ose bojë thickened, printer mund të panevojshme kohë të gjatë nuk është përdorur;
 3. cartridge vulosur është shkeputur;
 4. Kjo ndodhi ndotjen ose shtrembërimin e bosht;
 5. Defekt ose papastërtitë në enkondere;
 6. printhead meta;
 7. CISS plume vendosur.

workaround:

1. Në ngjyrë një ngjyrë pak. Nëse printer inkjet të shtypura me një rrip në mes - për të zgjidhur këtë problem ju duhet të kontrolloni bojë dhe numrin e tyre. Nëse ngjyrë po mbaron, është e nevojshme për të mbushëse tanket boje. Nëse tank ngjyrë nuk është parë me sy, kjo mund të bëhet duke përdorur programin e kontrollit printer. Ju do të duhet për të zgjedhur "Ink Niveli kliko tek". Në këtë program, ngjyrë dhe bojë të zezë janë shfaqur veçmas.

të ulët në ngjyrë
Kontrollimi nivelet bojë

2. Në kreut të shtypura thekur ose thickened bojë. Ky problem ndodh kur printer nuk është përdorur për një kohë të gjatë, atëherë në bare fletë mund të shfaqet në vend të tekstit. Për ta bërë këtë:

2.1. Vënë në fletë tray letër të pastër.

2.2. Filloni programin e kontrollit ose konfigurimin e pajisjeve MFP.

2.3. Zgjidhni "shërbim" ose "Shërbime".

2.4. Filloni pastrimin e shkruar kreu.

2.5. Nëse kjo nuk funksionon, kryejnë këto manipulime ende 1-2 herë. Pas kësaj ju duhet të largohen nga 2-3 orë për të thatë printer dhe kontrolloni cilësinë e printimit.

pastrimi printhead
kokë printer gistka

KUJDES! procedurat e tilla janë të përshtatshme vetëm për printera që kanë një pompë për pastrimin kokë, nëse printer është një pompë, ju keni për të pastruar me dorë, për këtë ju duhet kimikate.

3. fishek përcaktua është prishur. Ky dështim është më e zakonshme pas mbushjes fishek. Toner zgjohet nëpër vrimë në fishek dhe ndërhyrje të shtypura në fletë: pika, vija, valët, m. Për të verifikuar integritetin e nevojës për të kontrolluar fishek printeri dhe të shkundur atë butësisht mbi sipërfaqen e përcaktuara më parë nga letër të bardhë. Nëse toner shpërndan, ngushtësi është thyer, ju keni nevojë për të zëvendësuar fishek me një të re. Nëse integriteti është në rregull, të vënë fishek në vend.

4. Çfarë ndodhi ndotjen ose shtrembërimin e bosht. Ky dështim është më shpesh pas përdorimit të zgjatur të printerit dhe metodat për të zgjidhur këto.

4.1. Për të eliminuar papastërtitë në rul, aplikoni një pastrues pak dishwashing të lëngshme në buzë të letrës;

4.2. Vënë në letër në tabaka letër;

4.3. Turn shtypjen faqe;

4.4. Mbajnë dhe nuk e le të shkojë e fletë, ndërsa programi nuk do të japë një përgjigje për mungesë të letrës;

4.5. Përsëriteni veprimin disa herë derisa të pastër bosht.

Këshilli. Nëse ju nuk jeni të sigurt, apo klip të meta të konsiderueshme ajo duhet të zëvendësohet me një të re.

5. Një defekt apo papastërtitë në encoder. Nëse printime printer me vija të bardha ose me një ndryshim të tekstit, arsyeja për këtë është poshtër në encoder. Encoder - kjo është gjysma e qartë një plyonochku shënuar vendosur përgjatë transportin. Për të hequr papastërtitë nga kasetë duhet të hapë kapakun printer dhe një leckë garzë pa shuar me detergjent dhe butësisht fshij encoder. Është e nevojshme për të le të thatë dhe të gatshëm për të shtypur.

Nëse encoder ka një defekt, atëherë ajo duhet të zëvendësohet. Për ta bërë këtë:

 1. Vendos mode printer zëvendësimin fishek;
 2. Shkëputeni nga rrjeti elektrik, ajo do të përzihen lirisht kokën përgjatë bosht;
 3. Hiq encoder kasetë për këtë heq kapakun rrufe që bashkangjitur shirit në njërën anë. Nga ana tjetër, hiqni kasetë bashku me pranverën në të cilën ajo është e bashkangjitur.
 4. Në vend të kasetë të vjetër të vënë një të ri. Ajo është kaluar nëpër kokë dhe lexuesit, shtrihet dhe të fiksojnë.

6. printhead gabuar. Ky problem mund të zgjidhet me ndihmën e programit, të cilat ne kemi treguar tashmë në paragrafin 2. Vetëm tani nevojën për të përdorur të gjitha mundësitë e pastrimit: Kontrolli dhe përafrimin e shkruar kreu. Kjo procedurë është kryer disa herë nëse është e nevojshme.

Nëse larje dhe pastrim nuk ndihmon, ka të ngjarë që koka nuk ka arritur dhe kërkon zëvendësim. Shumica e printera, ajo është e vendosur në fishek dhe duke e zëvendësuar atë nuk kërkon investime të mëdha. Por kompanisë Epson krerët e janë të ndara, dhe kostoja e saj është mjaft e lartë.

7. Trajnimi CISS përthyer. Ju duhet të shqyrtojë me kujdes integritetin e lak, dëmtimi ose dështimi i saj është shumë e vështirë për të diagnostikuar. Është për këtë arsye, ajo ka kuptim për të kontaktuar me Tonfiks shërbimit në mënyrë që profesionistët tanë mund të ju ndihmojë.

Arsyet pse një printer lazer filloi të shtypura me vija:

 1. Fishek cartridge;
 2. mbyllja e varfër e fishek;
 3. rul magnetike është dëmtuar ose (c) ka marrë trupin e huaj;
 4. Toner plesht është e plotë;
 5. Teh nxitje bombol cartridge ose dobët të caktuar;
 6. Konsumuara ose të dëmtuara photoconductor;
 7. Kontaktoni me rul magnetike dhe daulle është prishur.

workaround:

Nëse ju paguani vëmendje për atë që llojet e printerit zhvesh filloi shtypjen, është e mundur për identifikimin e saktë pothuajse saktësisht se çfarë çoi në metave të tilla.

Ajo do të jetë interesante:   Apartamentet numër kadastral si të mësojnë

1. Furnizimi me toner është i ulët. Në këtë rast, printer lazer do të shtypura një shirita të bardhë përgjatë fletës (zakonisht mes), këtu detajet e shtypjes zbehtë. Nëse hasni këtë problem është e nevojshme për të mbushur fishek. Nëse ju shikoni, dhe toner është i pranishëm, atëherë zgjidhja më e mirë do të ishte një sfidë për të zotëruar në shtëpi nga qendra e shërbimit Tonfiks.

2. vulosës i dobet i fishek. Kjo ndodh më shpesh pas mbushjes fishek. Për të kontrolluar vulën ju duhet të hiqni një fishek bojë dhe për të shkundur në letër të bardhë. Nëse toner është derdhur, kjo është në kundërshtim. Dhe duhet të kontaktoni qendrën e shërbimit ose telefononi për të porositur magjistar shërbimit në shtëpi, ose ta blejë një gëzhojë të ri.

 mbyllja e varfër e cartridge
fishek kontrolloni integritetin

3. Rul magnetike është dëmtuar ose nëse ka të jetë një trup i huaj. Kur print vjen me një shirit të bardhë vertikale në të majtë, të djathtë apo në mes - ajo thotë se bosht ishte një objekt i huaj (clip letër, pjesë e vogël e fletë, kasetë, etj). Për të zgjidhur këtë problem ju duhet të merrni këtë gjë. Nëse nëpër fletë shtrirje vija të shurdhër të zezë - kjo tregon se rul magnetike ka qenë i dëmtuar ose i veshur jashtë dhe duhet të zëvendësohen.

 rul magnetike është dëmtuar
nëse rul dëmtuar magnetike

4. plesht mbeturinave toner plotë. . Strip përbërë nga pika të vogla (ata janë të dy vertikale dhe horizontale) thonë se për toner plesht është e plotë. Vendimi - për të pastruar plesht. Dhe ky veprim është gjithashtu e nevojshme çdo herë kur furnizimin me karburant fishek.

 Bin për toner mbeturinave është e plotë
në bunker të mbushur me njerëz

5. teh cartridge pacaktuar bombol. Ndonjëherë njëjtë band si në hapin 4 jep teh gabuar instaluar. Inspect, të instaluar si duhet nëse është e nevojshme.

 bombol teh cartridge pacaktuar.
nëse jo teh fikse

6. konsumuara ose të dëmtuara photoconductor. Dëmtimi apo veshin e daulles shoqëruar nga banda e errët në një ose të dy anët e fletës. Kjo çon në zëvendësimin e pjesëve, pasi daulle në skadimin e kohës veshin një shtresë të ndjeshme, dhe ajo duhet të rivendoset.

daulle dëmtimi
nëse daulle dëmtuar

7. Kontakt rul magnetike dhe daulle është prishur. Kur vija shtypjen duket rregulluar baraslarguar horizontalisht nga njëri-tjetri, ata mund të shoqërohen me pika të vogla. Kjo kërkon një kontakte bosht brush dhe detaje të tjera. Nëse rezultati nuk është i pranishëm - kjo është e nevojshme për të zëvendësuar fishek.

 dështimi i kontaktit
trazuar kur kontaktimin daulle

Këshilla:

 • Ajo kurrë nuk është për pastrimin e një printer ink jet për të aplikuar një alkool ose ujë. Kjo kërkon një lëng të veçantë. Përndryshe, ju mund të përdorni dritare të pastër.
 • Kur grupet fillojnë të shfaqen kur të shtypura në printer HP dhe kompani Canon, ju duhet së pari të kontrolloni sasinë e bojës dhe e mbushur me plesht boje mbeturinave. Problemi shpesh qëndron në këtë.
 • Për të shmangur vija shtypjen duhet të rregullt të pastruar fishek të shtypura.

Printer printime me vija - Momente WINDOWS TEKNIKE

Hello, i dashur lexues! Në këtë artikull ne do të flasim për periferikësh kompjuter. Ose më mirë, ne e konsiderojmë disa aspekte të shtypjes të cilësisë me printer lazer. Shpesh ne jemi të ballafaquar me faktin se rezultati i cilësisë të shtypura nuk bëhet ajo që kemi dashur të shohim.

printime printer me vija
printime printer me vija

Arsyeja për këtë është një fishek në të cilën pjesët veshin, toner ulët ose jo fishek cilësore mbushëse është kryer. Si rezultat, printime printer me vija të errët apo të lehta. Në raste të rralla, një riparimin e printerit ose të kryejnë punën e mirëmbajtjes pajisje mjaft periferike. Pas lexuar këtë artikull ju do të mësojnë se si të pavarur mund të identifikojë shkaqet e cilësisë së dobët të shtypura (shtypje zbehtë, me vija, fëlliqur në fletë, etj), dhe më e rëndësishmja se si për të përmirësuar cilësinë e printimit të printerit, jo duke i dhënë atë në një qendër të shërbimit.

Kjo çështje në kohën e sotme është shumë e rëndësishme, pasi jo çdo përdorues do të jetë në gjendje për të përcaktuar shkakun e shtypura të dobët nga printer tuaj. Kur ju blini një printer të ri, kjo nuk do të thotë se ajo gjithmonë do të shtypura me cilësi të lartë. Me kalimin e kohës, një burim i fishek do të reduktohet dhe, në fund, ju do të pyes veten pse printime printer me vija apo pse cilësia shtypura ka rënë.

Sigurisht, në qoftë se fishek pas blerjes nirazu nuk janë bërë, është e qartë se nga toner (pluhur), dhe për këtë arsye do të duhet të marrë atë në qendrën më të afërt të shërbimit për ju për të mbushur fishek. Pas mbushjes fishek, printer do të fillojë përsëri në cilësinë e dëshiruar të shtypura.

Megjithatë, jo të gjithë përdoruesit e dini se pas dy ose tre rimbushjet fishek, ju keni nevojë për të zëvendësuar disa nga komponentët e fishek, si një burim i këtyre pjesëve nuk është e përjetshme, dhe duhet të zëvendësohen me të reja. Dhe disa qendra të shërbimit shitësit janë të heshtur në lidhje me të, vetëm të thonë se ju është koha për të instaluar gëzhojë të ri, pasi fishek i vjetër nuk është i përshtatshëm për punë të mëtejshme.

Megjithatë, duke ditur komponentët e fishek, si dhe qëllimin e tyre dhe çfarë ata mund të shkaktojnë mosfunksionim, ju lehtë mund të eleminuar këto gabimet e vetë, në këtë mënyrë të pavarur të përmirësuar cilësinë e shtypjes së printerit tuaj, dhe natyrisht, kurseni paratë tuaja. Unë sugjeroj që ju së pari të lexoni artikullin:

Në të vërtetë, nganjëherë cilësi të shtypura përkeqësohet për shkak të faktit se vetëm një nevojë për të zëvendësuar një pjesë të fishek, e cila qëndron vetëm disa qindra rubla. Dhe përdoruesit të cilët nuk janë të ditur në intricacies e këtyre shkoni në dyqan dhe për të blerë një gëzhojë të ri, kostoja e të cilave është, të themi, kështu që rreth 3000 rubla. Nga rruga Kohët e fundit unë u afrua nga një prej këtyre përdoruesve, të cilët veten se cila fishek ajo është më mirë për të blerë origjinalin ose origjinale për printerin tuaj.

Në pyetjen time, "Çfarë ka ndodhur me fishek të mëparshëm?", Një përdorues ka thënë se fishek e tij pas tre stacionet e gazit filloi të botojë shumë i zbehtë dhe ai u tha se ai nuk mund të rivendoset. Duke bërë që përdoruesit të shtypni shkaktojnë printer e tij të zbehtë, ai ishte i befasuar për shkak të disa gjërave të vogla në fishek mund të ndikojnë në cilësinë e printimit. Siç mund ta shikoni, aftësia për të kuptuar teknikën e tyre do t'ju lejojë të ende të ruajtur buxhetin rëndësishëm.

Së pari, ne kemi nevojë për të mësuar nga çdo përbërje ose kuvendet e përbëra nga fishekë printer lazer. Përveç kësaj, është e nevojshme për të studiuar funksionin e secilës njësi të fishek, dhe për të gjetur nëse faji mund të shkaktojnë një ose nyjen tjetër.

Para se të vazhdojmë të marrin në konsideratë komponentët e printerit, unë rekomandoj për ju që ju keni caktuar për veten, në atë parim i përgjithshëm i një printer lazer punon. Në përgjithësi, ju nuk e keni menduar më parë, pse printer quhet "lazer"? Në përgjithësi, të kërkoni për një video që do të ju tregojnë parimin e funksionimit të printer lazer.

Unë nuk e di për ju, por kur kam shikuar video për herë të parë, unë kam qenë qesharake në kuptimin që djemtë e shpërbërë të gjithë printer për të hequr fishek shkruar =)). E pra, në rregull, unë mendoj se pas shikuar këtë video, ju do të kuptoni parimin e përgjithshëm të printer lazer. Dhe tani le të vazhdojë të marrë në konsideratë pjesët kryesore të fishek.

Nga ajo që është fishek?

Drum njësi - apo edhe quhet një photoreceptor, është pjesa kryesore e fishek apo daulle si thonë ata - është zemra e fishek. Si cilësia print varet kryesisht në gjendjen e daulles. Nëse daulle sipërfaqe asnjë dëm fizik (scratches, vija), respektivisht, do të jetë me cilësi të lartë të shtypura. Parimi mbi të cilin vepron daulle, unë mendoj se, nuk ia vlen të përsëritur, pasi video ajo tashmë është treguar qartë në detaje.

daulle

Duhet të shtohet se daulle burim, mbi të gjitha, varet nga faktorë të tillë si cilësia e letrës, llojit të toner, temperatura dhe lagështia e dhomës. Shpesh përdoruesit për shkak të pakujdesisë së tyre vetë reduktojë daulle jetë shkak për të goditur në atë të klipeve të ndryshme letër, buttons. Prandaj, para shtypjes ju duhet të shikojnë nga afër, që së bashku me letër në printer nuk ka goditur detajet e vogla. Idealisht, daulle jeta është deri në 12.000 faqet e shtypjes.

Kruajtëse - paraqet një pjatë metalike, teh cilit është bërë nga poliuretani fleksibël. Qëllimi kryesor i thikë mjeku është për të hequr toner tepërt nga photoconductor, e cila nuk ishte transferuar në medium letër.

kruajtëse

Nga gjendja e kruajtëse varet nga gjatësia e daulles jetës. Nëse teh kruajtëse nuk do të ketë edhe dëme të konsiderueshme, kjo nga ana e tij do të ndikojë në cilësinë e printimit dhe në përputhje me rrethanat do të reduktojë daulle jetën. Nëse gjatë operacionit të fishek rezulton se cilësia shtypura është reduktuar për shkak të kruajtëse, e cila nuk është siç duhet të pastruar mbetjet e toner, ose ajo është e dëmtuar poliuretani, atëherë zëvendësimi i tehut mjeku për nevojën e re për të zëvendësuar edhe daulle vetë (pa marrë parasysh gjendjen e jashtme të photoreceptor ), si dy pjesët janë konsideruar si një njësi e vetme.

rul magnetike - eshte nje rul metal, brenda së cilës, është një bërthamë magnetike.

bosht magnetike
bosht magnetike

rul magnetike shërben për transportin e grimcave negative toner nga plesht onto daulle sipas tensionit. Vetë bosht është shumë e ndjeshme ndaj dëmit që ndikojnë cilësinë e printimit.

Ngarkues (rul akuzuar) - është një rul metalike e cila është aplikuar në krye të një gome përshtatur shell.

ngarkues

Duhet të theksohet se në modele të ndryshme të fishek, ngarkues kryen një funksion të ndryshëm. Për shembull, në disa modele, ajo pastron daulle nga pluhuri letër, modele të tjera ai ka për qëllim për të hequr ngarkuar mbetur nga photoconductor. Por më së shumti, detyra kryesore e daulles ngarkuesin është akuzuar një ngarkesë negative. Ngarkues është më pak subjekt i veshin në krahasim me pjesët e tjera të fishek. Për parandalimin e ajo është e rekomanduar për të rregullisht të pastruar sipërfaqen e ngarkuesin nga pluhuri akumuluar letër dhe toner.

Nëse print është vërejtur dyfishimin e disa rreshta të tekstit në të gjithë fletë, atëherë mbani në mend se në shumicën e rasteve, kjo është koha për të ndryshuar roll ngarkuar. Edhe pse arsyeja për dyfishimin e tekstit të të gjithë fletë nuk është gjithmonë shkaku i veshin corona.

Edhe pse ka përjashtime të tjera, ju mund ta lexoni ato në internet, ku faqja e testit, ka tavolina të veçanta që ju lejon për të identifikuar me saktësi shkaqet e shtypjes së dobët.

Doktor Blade - Mendja e prodhimit të jashtëm është bërë si një kruajtëse, por madhësia e saj është shumë më e vogël. Qëllimi kryesor i blades është shpërndarja uniforme e toner rreth rul magnetike dhe largimin toner tepërt kthehet në bunker.

thikë mjeku
thikë mjeku

Doktor Blade luan rolin më pak të rëndësishëm në sigurimin e cilësisë së mirë të shtypura. Ky artikull çdo herë që të plotësoni fishek duhet të pastrohen nga toner mëparshëm, dhe në të vërtetë të gjitha detajet e fishek kur mbushje duhet të pastrohen mirë. Në përvojën time, teh mjeku është nënshtruar veshin shumë rrallë, kryesisht në daulle dhe fshirëse veshin e parë teh.

Unë nuk do të shkoj në se si ju duhet për të kryer fishek mbushjes dhe Si për të pastruar njësitë e kompleksit, pasi ajo është një çështje e veçantë, dhe kjo është përtej fushëveprimit të këtij blogu. Unë do t'ju them vetëm se kompleksi në fishekë mbushjes është asgjë, mjafton që të ketë një kokë të ftohtë dhe të armëve drejt =)). Një çift i herë në toner njolla në bërryla, por tashmë nuk është thënë për të fituar përvojë. Në internet ka tani një shumë e materialit të dobishme, dhe ju mund të gjeni edhe video tutorial se detaje dhe në mënyrë të qartë tregon të gjitha operacionet për mbushjen e fishek.

Në përgjithësi, në mënyrë që të përmirësojë cilësinë e printimit e fletë të shtypura është e nevojshme për të studiuar dhe ata kanë nxjerrë përfundimin se shkaku i përkeqësimit të cilësisë së dokumentit të shtypur. Një problem tjetër është përkeqësimi i mjedisit të cilësisë, e cila ka ndikuar në toner gjatë magazinimit ose furnizimin me karburant. Para së gjithash, shtrohet pyetja dyqane toner në çfarë kushtesh? A krahasohen lagështia relative për ruajtjen e toner? Kjo është, cilësisë print varet nga cilësia e toner rimbushëse.

Më poshtë janë disa shembuj të ilustrime të cilësisë të ndryshme të imazheve të shtypura dhe këshilla për përmirësimin e cilësisë së tyre.

1. print bardhë shirit. Me cilësi të shtypura, unë mendoj se, çdo përdorues është dashur të përballet. Kjo sugjeron se toner cartridge është bosh dhe ka nevojë për të mbushur.

printime zbehta
printime zbehta

Në parim kjo është e mundur për të hequr fishek nga printer dhe shkundur atë, pastaj të vënë atë përsëri në printer dhe bar do të zhduket. Në këtë rast, ne, siç thonë ata fillon të "shtrydh të gjithë lëng nga ajo." Megjithatë, siç tregon praktika, kjo është shumë e padëshirueshme, që nga shpërndarja e toner kur shtypi nuk është uniforme dhe në këtë rast, para së gjithash ajo ka një ndikim negativ në daulle, atëherë nuk është veshje e saj të shpejtë.

2. bare e zezë në skajet e fletë. Në shumicën e rasteve, rrip mund të jetë një nga buzë e majtë ose të djathtë fletë.

shtypjen bare zi
shtypjen bare zi

Një arsye për fajin është përkeqësimi i daulles.

Ju duhet për të zëvendësuar daulle dhe fshirëse Blade, si dhe për të kryer një pastrim të plotë të të gjitha fishek toner dhe ri-mbushur fishek me një gëzhojë të ri.

fletë testi
fletë testi

Si rezultat i procedurës vija të errëta në fletë zhdukur.

3. Kur shtypjen është vënë re se gjethet duken të zbehtë dhe të gjejnë të vështirë për të lexuar tekstin.

print zbehtë printer
print zbehtë printer

print lehta mund të jetë një nga arsyet e mëposhtme:

- daulle duhet të zëvendësohet dhe një kruajtëse;

- nuk i plotëson toner kalitur;

- kërkon zëvendësuar thikë mjeku apo predhë magnetike roll;

- kontakt varfër me fishek rul magnetike.

Në këtë shembull, u zbulua se ka pasur një përkeqësim i daulles fishek. Pas zëvendësimit daulle dhe cilësinë kruajtëse printimit është përmirësuar dukshëm.

4. Në intervale të rregullta në letër duket tekst përsëritura apo imazh.

shtypjen përsëritura text
shtypjen përsëritura text

Arsyet kryesore:

- keq rul ngarkuar pastrim, ose ju doni për të zëvendësuar atë me të reja;

- kontakt të këqija në rul ngarkuar;

Si rezultat, ajo u gjet se akuza rul nuk është pastruar në mënyrë të mjaftueshme.

5. Në të pranishëm letër vija të zeza gjatësore që shfaqen në intervale të rregullta. një defekt të tillë më shpesh ndodh pas plotësimit të fishek, kryesisht ajo është e lidhur me faktin se fishek kontakti varfërit e rul magnetike me anën e mbuluar fishek. Nuk është një mjeshtër i zorrë fort betonuar i fishek duhet të pastrohen apo kontaktet nga toner mëparshëm.

printime printer me vija
printime printer me vija

Arsyet kryesore:

- kontakt të varfër të rul magnetike.

- ndarja e rul magnetike.

Në këtë shembull, shkaku i shirita gjatësore ka qenë i lidhur për shkak të thyerje e kontaktit të rul magnetike.

Ajo do të jetë interesante:   mbeturinave të naftës BURNER HANDS VET vizatime Videos

6. Defektet e mëposhtme në shtypje - në një fletë, ju mund të shihni se si toner fillon të rrokulliset në letër. Dhe mund të jetë ose bende cilin e shpërndau, apo e gjithë sipërfaqja e fletës. Arsyeja mund të jetë veshin e tehut mjeku, daulle, ose veshin e fishek plesht fryhen e toner shpenzuar.

toner sypitsya
toner sypitsya

Sipas zbulimit dështim është e nevojshme:

- pastrimi i toner plesht;

- zëvendësimi i kruajtëse, daulle;

- mbushjes fishek.

Në këtë rast, pas zëvendësimit të thikë mjeku dhe photoconductor, toner pushuar derdh në fletë.

7. printer printime me vija. Kur shtypjen paraqiten vija tërthor në të gjithë fletë. Duhet shtuar se ky është problemi më i zakonshëm kur shtypje

printer shtyp një shirit
printer shtyp një shirit

Shkaqet e këtyre grupeve:

- tejmbushjen toner mbeturinave;

- të kërkojë zëvendësimin e kruajtëse.

Në këtë situatë ajo është e mjaftueshme për të pastruar toner mbeturinave dhe strips zhduk plotësisht.

8. konsiderojnë si më poshtë, kur në fletë paraqitet linja onde.

printer nuk ka shkruar
printer nuk ka shkruar

Kur çmontimit fishek u gjet se toner në bosht magnetike e vendosur në mënyrë të barabartë në formën e valëve. Arsyeja mund të jetë toner përkatëse, veshin e tehut matjes ose shell magnetike roll. Në këtë rast, pas zëvendësimit rul magnetike dhe mjeku teh defekt zhdukur krejtësisht.

Për më tepër, shkaku i përkeqësimit të cilësisë të shtypura mund të jetë një magnetike bushings veshin rul, përndryshe të referuara si kushineta.

Objekti kryesor i bushings është që të mbajë një hendek të paracaktuar midis rul magnetike dhe daulle. Bushings për disa kohë në gjendje të bluaj, kështu pastrimin e nevojshëm në mes të bosht dhe daulle magnetike është reduktuar, e cila nga ana ndikon në cilësinë e printimit.

Ka raste kur në një fishekë karburantit harrojnë për të zëvendësuar kushineta ose bushings ndërpresë gjatë përdorimit të fishek, e cila nga ana është shkaku i bandave tërthor në skajet e fletë. Shifra tregon se skajit të djathtë të karaktereve fletë të shtypura janë vija të vogla të errëta.

dështimi i unazë e duhur
dështimi i unazë e duhur

Kur çmontimit fishek doli, se një nga bushings formuar çarje. Duke e zëvendësuar atë me një defekt të ri të shtypura u zhduk.

E pra, të dashur përdoruesit, në këtë këtë artikull unë jam duke shkuar për të përfunduar. Në këtë artikull unë do të ju tregojnë detajet e asaj që është një fishek, dhe gjithashtu udhëhoqi momentet e përbashkëta të cilësisë së dobët të shtypura, kur në fakt nuk mund të jetë më.

Siç mund ta shikoni, edhe detajet më të vogël të problemit fishek ndikon në rezultatin e cilësinë e printimit. Të nderuar përdorues, në qoftë se ju keni ndonjë pyetje apo sugjerime, ju lutem postoni ato në komentet. Shpresojmë, informatat që gjinden në këtë artikull do të ju ndihmojë për të në mënyrë të pavarur të analizuar cilësinë e printimit printerit tuaj dhe ju tashmë mund të bëni për të përmirësuar cilësinë e printimit dhe për të gjetur se pse printime printer me vija .

Mbetet për mua për të ju kujtoj se në qoftë se ju nuk e kanë nënshkruar për të marrë artikuj të reja, unë ju rekomandojmë që të nënshkruajë deri në jetë i pari të informuar në lidhje me artikuj të reja dhe interesante.

Në numrin e ardhshëm të artikujve, unë do t'ju them => Si mund ta di se kush vizituar faqen time në VKontakte?

Të nderuar përdorues, në qoftë se ju pas lexuar këtë artikull ju keni ndonjë pyetje ose dëshironi të shtoni diçka në lidhje me lëndën e këtij neni ose të gjithë burimeve të internetit si një e tërë, ju mund të përdorni formularin kommentariy.Takzhe Pyetni pyetjeve tuaja, sugjerime, kërkesa ..

Pra, sot ajo është në fakt e gjitha për atë që kam kërkuar për të ju them në çështjen e sotëm. Unë vetëm mund të shpresoj që ju të gjeni informata interesante dhe të dobishme në këtë artikull. E pra, unë, nga ana tjetër, përpara tua pyetje, komente, apo sugjerime në lidhje me këtë artikull apo gjithë faqja e internetit si një e tërë

PSE printer printime bende dhe çfarë duhet të bëjmë - ORGTECH.INFO

Celebrities atëherë dhe tani
reklamë
Foto Galeria e famshëm atëherë ...
Stanton Daily
Shiko Tani

Në printer defekti më i zakonshëm shtypura - është shfaqja e vija në letër. Ata mund të jetë i ngushtë, të gjerë, horizontale ose vertikale, një blurry ose shumë të ndritshme, ngjyra ose pikturë njëngjyrëshe, me ose pa hapësira. Në këtë rast, dokumenti i shtypur ndonjë band është absolutisht e bukur. Pas të gjitha, kjo është një e metë serioze, të shpëtoj nga e cila nuk është gjithmonë e lehtë. Pra, le të gjetur se pse ka linja në letër, kur keni shkruar dhe për të gjetur se si për të rregulluar këtë problem.

Printer printime vija

Për shkak të asaj që vija shfaqet kur shtypje nga një printer inkjet?

Ka disa lloje të arsyeve që çojnë në formimin e bandave në letër. Në këtë rast printera inkjet dhe laser janë të ndryshme. Për të filluar, të them Pse "shirit" printer inkjet:

 1. Low në bojë.
 2. Tharë ose thickened bojë brenda printhead (zakonisht për shkak të faktit se pajisja nuk është përdorur për një kohë të gjatë).
 3. Ndërprerë integritetin dhe ngushtësi e fishek.
 4. Një bosht deformim (shpesh e lidhur me funksionimin afatgjatë të pajisjes).
 5. printhead meta. Ajo mund të jetë zavozdushena. Ose jashtë funksionit / vetë loop hequr në fytyrë. Shpesh të gjitha në një dëmtim të tillë në fletë ka vija horizontale.
 6. Kontaminuar apo dëmtuar elemente eskondera. Ky është vetë kasetë apo sensor.

Ky është shkaku më i zakonshëm. Megjithatë, grupet mund të shfaqet kur shtypjen dhe si pasojë defekte të tjera që nuk janë të listuara më sipër.

bojë të thata

algorithm ilaç për printer inkjet

Në pyetjen se pse printer printime vija, ne e kuptojmë. Tani le të flasim rreth asaj se si për të diagnostikuar dhe për të zgjidhur të gjitha më lart, e cila shpesh është shkaku streaking në letër. Për t'ju ndihmuar, ne rekomandojmë që të përmbahen në algoritmin e mëposhtme:

 1. Së pari, kontrolloni nivelet e boje. Për ta bërë këtë, përdorni panelin e kontrollit printer, ku pothuajse çdo model ka një tipar të tillë që ju lejon të kontrolloni toner mbetur. Për shembull, një pajisje HP është e vendosur në skedën "Nivelet e llogaritura Ink". Klikoni mbi të - rezultati shfaqet. Nëse jeni duke përdorur CISS, atëherë kontrolloni boja e mbetur mund të visualized. Natyrisht, në qoftë se toner është i ulët, pastaj instaluar një gëzhojë të ri ose të veshur me të vjetër.
 2. Replace fishek është e domosdoshme dhe në këtë rast, në qoftë se ajo rrjedh. Kontrolloni integritetin e kësaj pjese është e lehtë. Hiq fishek dhe të shkundur atë një pak më shumë në tryezë në të cilën ju u përhap më parë nga disa gazeta apo gazeta. Ju shihni derdhur toner? Pastaj, fishek duhet të zëvendësohet. Nëse artikulli është i ngushtë, atëherë ne kemi vënë atë përsëri dhe të vazhdojnë diagnostifikimit.
 3. Tani ju duhet të kontrolloni gjurmët e CISS. Kushtoj vëmendje për ndershmërinë e tij. Sigurohuni që ajo nuk është hequr në fytyrë kudo. Edhe pse vetë-diagnozë faji loop mund të jetë e vështirë. Ajo është gjithashtu e vështirë dhe ta zëvendësojë atë. Prandaj, ne rekomandojmë në kontakt të tillë dëmtojnë qendrën e shërbimit.
  CISS plume
 4. Ju keni parë se CISS plume plotësisht operacionale. Pas kësaj, ajo ishte e bukur për të parë filtrat e ajrit vrima. Ata shpesh bëhet i bllokuar me bojë dhe të pushojë për të kaluar ajrit. Duke formuar një grup kur shtypje. Nëse ata janë të pista, ajo është e mirë për të ndryshuar ato me të reja .
 5. Printer ende vija? Dhe ka shirit të bardhë dhe unprinted me ndryshim të imazhit? Pra, të pastër kasetë enkodernuyu. Ky film gjysmë-transparente, është e vendosur përgjatë transportin. E gjithë kjo është e nevojshme - për të marrë një leckë garzë-free, njomet atë në një zgjidhje të pastrimit dhe të fshijë kasetë. Pastaj, t'i jepte për të thatë. Ajo nuk ka ndihmuar? Stripes vazhdojnë të paraqiten kur të shtypura? Shko në pikën tjetër.
 6. Ne do të duhet për të pastruar kokën e printimit. Ajo mund të jetë zavozdushena apo të kontaminuara. Ajo duhet të mbahet mend se në kokë bojë mund të jetë ose brenda fishek (Canon, HP), dhe veç e veç, si një pjesë të veçantë të pajisjes (Epson). Në versionin e parë kjo është shumë e thjeshtë. Ajo është e mjaftueshme për të zëvendësuar fishek. Megjithatë, nëse kreu vjen larg nga fishek, zëvendësimi i tij do të jetë i shtrenjtë. Është e përshtatshme, të pastër kokën e printimit. Kjo është bërë programmatically:

 • Fut letër të zakonshme në tabaka printer.
 • Të hapur të shërbimeve të menaxhimit të, ose të shkojnë në një settings specializuara qendra e pajisjes.
 • Ne gjeni seksionin ose "shërbim" "shërbim".
 • Run pastrimi printhead dhe check hundë (nozzles).
 • Nëse problemi vazhdon, pastaj të përsëritur operacionin 1-2 herë më shumë. Mos harroni të presin për rreth 2-3 orë. Atëherë kontrolloni për të parë nëse printer ndalur vija printim.

pastrimi printhead

Megjithatë, software është në gjendje për të pastruar kokën e printimit nuk gjithmonë punë. Për shembull, kjo procedurë është e pakuptimtë MFP inkjet Canon PIXMA MG2440. Në këtë model, nuk ka asnjë pompë për të pastruar printheads. Prandaj, për të hequr bojë të thata mund të jetë me dorë. Për shembull, duke përdorur pastrues kimike.

Pastrimi kokën e printimit dhe dora-larje të lëngshme nuk ndihmon? Pastaj, më shumë gjasa, ky artikull është jashtë funksionit. printhead meta ndodh mjaft shpesh. Arsyeja më e zakonshme - trajtimi i pakujdesshëm i këtij mekanizmi gjatë largimit / instalimit. Përveç kësaj, në qoftë se keni shkruar shumë në një printer apo MFP, dështimi koka është thjesht për shkak të veshin normale dhe lot. Cila është zgjidhja? Përgjigja është e qartë - zëvendësimi i pjesëve. Mënyra më e lehtë, në qoftë se ajo është e ndërtuar në fishek. Por shumica e printera (për shembull, kompania Epson the) koka vendoset veç e veç, dhe çmimi i saj është 50 në 80% të kostos së pajisjes së re.

Ju ndiqni algorithm rezultoi, por printer inkjet vazhdon të "rrip"? Për këtë arsye, është e nevojshme të kërkoni ndihmë në qendrën e shërbimit. Ose krejt seriozisht konsideroni blerjen e një pajisje të re.

Pse printer lazer printime vija?

Shpesh mund të vëzhgojnë grupet dhe printera lazer. Çfarë mund të jetë shkaku i një dështim të tillë? Lista është mjaft e madhe:

 • Niveli i pamjaftueshëm i bojës.
 • Depressurization i fishek.
 • Dëmtuar / daulle korruptuar.
 • rul magnetike është dëmtuar apo një objekt i huaj është goditur atë (në qoftë se një dështim i tillë në 80% të rasteve, fletë lë shtypin me një shirit të zi në buzë apo anën).
 • tank mbushur ku rënia toner mbeturinave.
 • A të lirshme teh toner matëse.
 • No daulle kontaktit dhe rul magnetike

Dhe lista mund të shkoni në një kohë shumë të gjatë. Por shkaqet më të mundshme që kemi quajtur, dhe për këtë arsye të lëvizin për në se si për të zgjidhur një dështim të shtypura dhe, së fundi, harroni fletët me banda.

Getting shpëtoj i brezave të shtypura në një printer lazer

Kur diagnostikimin e problemeve në funksionimin e pajisjeve lazer ne ju rekomandojmë që të i kushtoj vëmendje për specifikat e banding. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni se çfarë lloj të defektit të shkaktuar shtypje defekte.

 1. Supozojmë një printer lazer printon band mesme . Si rregull, kjo do të thotë se toner është i ulët. Sa më i ulët bojë në gëzhojë, më të gjerë band. Nëse ju keni kontrolluar dhe e bëri të sigurt se toner është e mjaftueshme, atëherë sistemi i gabuar ofrimit. Është më mirë të kontaktoni qendrën e shërbimit.
 2. Bandat janë të përbërë nga pika të vogla . Në 90% të rasteve, kjo shtypje defekt për shkak të faktit se plesht plotë që mbledh toner mbeturinave. Çfarë ju duhet të bëni në këtë situatë? Sigurisht, të pastër plesht. Nga rruga, kjo procedurë është e dëshirueshme për të kryer në çdo fishek karburanti. Ndonjëherë strips e pika të vogla lindin nga fakti se thikë mjeku nuk është i instaluar. Prandaj, të jetë i sigurt dhe të kontrolluar atë.
 3. Braktisjet, bandat e bardhë dhe tepër të gjerë në fletë . Nuk mund të jetë disa. Për shembull, ka pak toner. Ose në bosht të goditur një objekt të huaj (clip letër, letër ose shirit, monedha dhe kështu me radhë.). Në këtë rast, të shpëtoj nga grupet nuk është e vështirë. Kjo mjafton për të hequr trupin e huaj.
 4. Nëpër fletë shtrihet vija shurdhër të zeza? Kjo nuk është shenjë e mirë. Shpesh kjo është shkaktuar nga përkeqësimi i rul magnetike. pozicion rregulluar mund të jetë një nyje ose të zëvendësuar fishek.
 5. bare errët në një ose të dy skajet e fletë. Ato tregojnë një daulle veshur apo të dëmtuar. Më shumë gjasa, ajo është e nevojshme për të ndryshuar pika. Fakti se daulle është shuar me shtresë kohë të ndjeshme, e cila është për të rivendosur, për ta vënë atë butë, problematike.
 6. Strips formë të parregullt të mbushur të gjithë letër (background duket si). Ndoshta, kur fishek mbushjes toner të kualitetit të ulët është përdorur. Një tjetër shkak i mundshëm i tillë një defekt shtypje - rul pista mag apo sistem printer optik.
 7. Horizontale dhe substancialisht baraslarguar nga çdo brez tjetër. Në shumicën e rasteve, problemi është kontakti i dobët në mes të rul magnetike dhe daulle. Ndoshta u zgjua tank toner është plot me bojë e mbeturinave apo fajit për të varfërit fishek cilësisë mbushëse. Është e rekomanduar për të pastruar bosht dhe të kontaktoni aeroplan tjetër. Nëse kjo nuk ndihmon, atëherë kjo ka kuptim për të instaluar një gëzhojë të ri.

Siç mund ta shikoni, asgjë e komplikuar. Në këtë rast, hiqni band kur shtypje në një printer lazer është shpesh më e lehtë dhe më shpejt se "inkjets." Nëse pajisja prodhon vija në letër të shtypura, ju duhet vetëm diçka për të i kushtoj vëmendje për formën dhe pamjen e zonës, së tyre, si dhe shikoni:

 • Niveli toner;
 • Shërbyeshmëria e daulles;
 • Gjendja e fishek;
 • Pozita e thikë mjeku;
 • Mbushja e minierave.

lë të kuptohet se të dobishme

 • Në qoftë se ju vetë ose të pastër nozzles kokë të shtypura në një printer, në çdo rast, mos e përdorni alkool apo ujë. Ajo është e mirë për të blerë një lëng të veçantë pastrimit. Ajo është shitur në të njëjtat dyqane ku boja për printer. Në rastin ekstrem, ju mund të aplikoni një lëng për larje të syzet.
 • Për të shpejt të hequr strip kur shtypje në HP dhe Canon printer, ne rekomandojmë para së gjithash i kushtoj vëmendje në nivelin e bojë, si dhe kutia toner mbeturinave. Në thelb pajisjet e këtyre markave kanë filluar të "rrip", për shkak të kësaj. Pronarët e printera dhe MFP nga Xerox dhe Samsung, ju nuk mund të mendoj për pastrimin e mbeturinave tampon. Në mënyrë tipike, fishekë e këtyre pajisjeve nuk janë të pajisura me ta.
 • Nëse printer inkjet fishekë juaj e zezë dhe ngjyra të shtypura janë plot me toner, dhe një test printhead grykë është kryer në "shkëlqyer", por print ende ndodhin band, ndoshta arsyeja qëndron diku tjetër. Për shembull, kreu raskalibrovana. Kjo mund të ndodhë në qoftë se pajisja është transportuar diku, ose të riorganizohet pak tronditur duke lëvizur topi. Ju duhet të shkoni në qendrën e kontrollit e printerit dhe të drejtuar shtrirjes kokë të shtypura.
 • Me qëllim të parandalimit të banding kur shtypi është e nevojshme për të pastruar rregullisht fishek. Sidomos, në qoftë se ju jeni vetë-furnizohem atë. Fakti që mbushëse bojë zakonisht merren joorigjinal (shumica e përdoruesve nuk i blejnë ato për shkak të kostos së lartë) që janë inferiore në toner cilësisë nga prodhuesi. Në veçanti, ata shpejt të thahet dhe të bllokoj nozzles.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *