Çfarë duhet të bëni nëse një dhembje stomaku gjatë menstruacioneve

Author: | 2018/08/27

dhimbje të barkut mund të jenë të njohura për ju shok mujore. Nëse është kështu, atëherë ju nuk jeni vetëm! Ajo rezulton se vetëm rreth 25% e vajzave dhe grave të rritura nuk i përjetojnë gjatë ditëve kritike të shqetësimit. Për pjesën tjetër, menstruacionet e dhimbshme - një i njohur, edhe pse jo në pjesën më të këndshme të jetës. Mjekët kanë shpikur edhe një term të veçantë për këtë shtet - algomenorrhea. Më shpesh, dhimbje menstruale shqetësuar vajzat e reja dhe gratë nuk kanë pjellë. ndjesi të pakëndshme zakonisht ndodhin pak para fillimit të menstruacioneve apo ditën e saj të parë. Nëse dhimbja është e lehtë ose e moderuar, dhe nuk e pengon që të angazhohen në biznes si zakonisht, i mundshëm nuk ka arsye për shqetësim.

Cilat janë simptomat dhe çfarë është i shoqëruar me dhimbje në ditën e parë të muajit?

Dhimbje në ditën e parë të muajit

Siklet në bark mund të shfaqet në mënyra të ndryshme. Disa vajza janë të shqetësuar shumë dhimbje në ditën e parë të muajit, të tjerët - mjaft siklet tolerueshme. Në shumicën e rasteve, tërheq bark të ulët. ndjesi të pakëndshme mund të japë një zonë bel ose anusit. Ndonjëherë dhimbja jerking ose futje del sulme. Zakonisht në ditën e dytë ose të tretë të mirëqenies kthehet në normale.

Përveç dhimbjes, ju mund të vëreni simptome të tjera të pakëndshme të menstruacioneve. Ndonjëherë "janë" ditët e humbja e oreksit, vjellje, në raste të rralla - madje edhe të vjella. Shumë vajza janë shkelje të shqetësuar fron (kapsllëk ose diarre), dhimbje gjoksi në nipples. Ju mund të vini re se gjatë menstruacioneve djerse më shumë se zakonisht. Apatia, nervozizëm dhe depresioni - shpesh shoqëron menstruacioneve. Dhe në qoftë se ju keni një dhimbje stomaku dhe bymehet gjoksin, për të ruajtur humor normal bëhet edhe më e vështirë!

Ajo do të jetë interesante:   SI trajtuar brenda QV me vajzën

dhimbje menstrual lidhur me ndryshimet ciklike në trup femëror. Çdo muaj trupi juaj maturohet vezën. Kur ndodh kjo fekondimi (dmth. E. Jo bëhet shtatzënë), endometrium updated. qelizat "e vjetër" janë hedhur poshtë dhe të shkojnë së bashku me gjakun jashtë. Kjo është e menstruacioneve. Për të hequr qafe indeve padëshiruar, kontratat e mitrës. Kjo është arsyeja pse një dhimbje stomaku në ditën e parë të muajit - kjo është thjesht rezultat i spazma. Kur siklet shkaktuar vetëm nga kontraktimet e muskujve të mitrës, nuk ka asgjë të parregullt. Por ndonjëherë, dhimbje menstruale janë të lidhura me shkaqe të tjera. Në varësi të kësaj, mjekët kanë identifikuar dy variante të një gjendje të tillë.

algomenorrhea primar. Në këtë rast, dhimbja është i lidhur zakonisht me karakteristikat individuale të strukturës së trupit apo pozitës jo të drejtë të mitrës. Ajo zakonisht duket si një adoleshent. Shumica e vajzave ndjesi të pakëndshme të ndodhë pothuajse menjëherë pas fillimit të menstruacioneve apo 1-3 vjet.

algomenorrhea mesëm. Në këtë rast, dhimbje gjatë menstruacioneve ndodh për shkak të sëmundjeve gjinekologjike, mosfunksionim të organeve pelvike, duke përdorur një pajisje intrauterine për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar. Shumica e këtyre dhimbje janë gra të shqetësuar rritur.

Nëse dhimbja në ditët e para dhe të mëvonshme të menstruacioneve është mjaft e tolerueshme, ju mund të përpiquni për të lehtësuar shëndetin e tyre. Për ta bërë këtë, ndiqni disa udhëzime të thjeshta:

Çfarë duhet të bëni në ditën e parë të muajit
Mundohuni të pini më shumë ujë, sepse së bashku me sekrecionet e trupit për të humbur lëngun;

 • veprim - Aktiviteti i moderuar shpesh ndihmon në lehtësimin e spazma;
 • të marrë një dush të ngrohtë (A nuk e bëjnë ujë shumë të nxehtë);
 • pi vetëm ato relievers dhimbje që mjeku juaj ka këshilluar.

Megjithatë, nëse dhimbja gjatë menstruacioneve është aq e fortë se ajo është e vështirë për të lëvizur, dhe ju mezi mund të merrni nga shtrati, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një gjinekolog. Kjo simptomë mund të tregojë një sëmundje serioze, e cila është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të shkuar te mjeku. Ai do të diagnostikuar dhe të sugjerojnë se çfarë të bëjë me dhimbje në ditën e parë të muajit. Në çdo rast, në qoftë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me siklet në bark, gjoks, ënjtje apo simptoma të tjera të pakëndshme, është e këshillueshme që të konsultoheni me një specialist.

Ajo do të jetë interesante:   RT për të formuar gurit

ÇFARË DUHET BËRË NËSE dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve? - WOMANADVICE.RU

çfarë të bëni nëse ju keni një dhembje stomaku gjatë menstruacioneve

Ky fenomen, si menstruacione të dhimbshme, i njohur për shumë gra. Megjithatë, jo të gjitha zonjat t'i jepte vlerë, duke preferuar për të lehtësuar dhimbjen duke marrë antispasmodics. Le të shqyrtojmë këtë fenomen në mënyrë më të detajuar, dhe detaje mbi çfarë të bëjë në lidhje me një vajze të re, në qoftë se barkut mujore lënduar.

Para se të kryeni ndonjë veprim, mjekët sugjerojnë për të përcaktuar shkakun e këtij fenomeni. Fuqizimi i grave bëjnë praktikisht të pamundur. Prandaj, e vetmja mënyrë e sigurt për të dalë - një apel për gjinekologu për këshilla. Shkaku më i zakonshëm i dhimbjeve gjatë menstruacioneve është një tipar fiziologjike e procesit.

Gjë është se gjatë menstruacioneve ka një rritje në përqendrimin e prostaglandinës në trupin e një gruaje. Ky material biologjik kontribuon në aftësinë shtrëngohet të enëve të gjakut që gjenden në organet riprodhuese të tilla si mitrës. Si rezultat i vrull ndodh jo vetëm enët e vetë, por edhe muskulaturë të mitrës qetë rezultojnë të fituar aktivitetin shtrëngohet të këtij organi. Në fakt, ky fenomen çon në shfaqjen e dhimbjes në të tretën e poshtme të stomakut.

Çfarë duhet të bëni kur të menstruacioneve stomaku shumë të lënduar dhe për të pirë?

Përgjigja për këtë pyetje është me interes për shumë gra. Në shumicën e këtyre situatave, pritje droga vrullshëm (No-spa, papaverine, Spazmalgon) nuk e zgjidh këtë situatë plotësisht, dhe në një kohë të shkurtër dhimbje rishfaqet.

Prodhimi i kësaj dispozite mund të jetë përdorimi i agjentëve nonsteroidal anti-inflamator, shembuj të cilat mund të jenë Ibuprofen, naproxen, ketoprofen. Megjithatë, para përdorimit të tyre duhet të konsultoheni me një mjek.

Por jo gjithmonë shkaku i dhimbjes gjatë ditëve kritike është rritja e përqendrimit të gjakut të prostaglandinës. Në përpjekje për të rregulluar ato vetë dhe të shpëtoj nga fenomenet shoqëruese të pakëndshme, grua mjaft të respektojnë rregullat e mëposhtme:

Ajo do të jetë interesante:   Si të kthehet në pjesën e përparme jack kufjeve panel në Windows 10

 1. Vitamina E në këto ditë në një dozë prej 300 mg në ditë jo vetëm që do të zvogëlojë dhimbje në fund të barkut, por edhe për të parandaluar ndodhjen e dhimbjes të gjirit që menstruacioneve nuk është gjithashtu e pazakontë.
 2. Për të zvogëluar tonin e mitrës, mjekët rekomandojnë për të ngrënë më shumë magnez, edhe si pjesë e një kompleksi të vitaminave, si dhe me ushqim. Shumë prej elementit gjurmë gjendet në produktet e mëposhtme: vezë, qumësht, perimet jeshile, peshku.
 3. Për të reduktuar ënjtje, e cila është edhe vërejtur shpesh gjatë menstruacioneve, është e nevojshme për të konsumuar një sasi të madhe të kaliumit.
 4. Mos të jetë e gabuar gjatë gjakderdhjes menstruale për të marrë vitamina B, sidomos B6. Ishte ai që, duke vepruar në estrogjenit, çon në normalizimin e niveleve hormonale.
 5. Përveç faktit që një grua të bëjë nëse, gjatë procesit të menstruacioneve stomakut dhemb, ju duhet të përmend nevojën për të rritur aktivitetin motor këto ditë.
  fortë dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve çfarë të bëjë

  Për ta bërë këtë, të kryejnë një ushtrim të thjeshtë shtrihen: Merrni një batanije, ta shkarkuar atë në rul, dhe shtrihem në atë mënyrë që ajo është një linjë përgjatë shtyllën kurrizore. këmbët përkulem në gjunjë dhe përhapjen tyre, në mënyrë që këmbët janë të bashkuar. Ky ushtrim ndihmon për të zgjas muskujt kofshë, i cili nga ana e tij ka një efekt refleks në segmentin palcës kurrizore, për shkak të cilat nuk ka acarim të mitrës.

Kështu, që të dini se ju mund të pini, nëse dhimbje stomaku gjatë menstruacioneve, gruaja është më mirë që të konsultoheni me mjekun. Gjë është se simptoma të tilla mund të jetë një manifestim i çrregullimeve gjinekologjike, të cilat, nga ana tjetër, kërkon një ilaç krejtësisht të ndryshme.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *