ÇFARË DUHET BËRË NËSE dhimbje veshi në shtëpinë e fëmijës

Author: | 2018/08/25

Fëmija ka një vesh të fytit: çfarë të bëni
Fëmija ka një vesh të fytit: çfarë të bëni

veshët e fëmijëve (dhe më konkretisht - tub Eustachian) janë të rregulluar në një mënyrë të tillë që shumë faktorë të jashtëm mund të shkaktojë një shkelje të tenderit dhe flautit lehtësisht të prekshme. Është për këtë arsye që shumë prindër nuk e di të dorës së parë në lidhje me çështje të ngjashme që ndodhin në 75% të të gjithë fëmijëve nën moshën vjeç 3-Yoh.

Sharp, krejtësisht e papritur, ndodh shpesh gjatë natës ose në fund dhimbje të veshit mbrëmje parandalon gjumë, i shqetësuar dhe jep një shumë të vuajtjeve. E padurueshme për të parë të gjitha, por çka nëse fëmija ka një vesh të madhe, e vizita te mjeku këtë minutë është e pamundur? Si për të ndihmuar thërrimet për të qetësuar atë poshtë? Së pari ju duhet për të analizuar situatën dhe për të kuptuar se çfarë arsyet mund të shkaktojë këtë dhimbje.

shkaqet e mundshme

Find out pse fëmija ka dhimbje veshit, dhe prindërit mund të zotërojnë. Për ta bërë këtë, ne duhet të kujtojmë se fëmija është duke bërë në ditët e fundit (Arsyet mund të jenë faktorë të jashtëm), si dhe atë që ai kishte qenë i sëmurë për javën e fundit (dhimbje mund të jetë rezultat i pësimit të një sëmundje). Përcaktimit të shkakut do të ndihmojë në të ardhmen për të caktojë trajtimin e duhur dhe për të kontribuar për një shërim të shpejtë. Faktorët më të zakonshme që shkaktojnë dhimbje veshit tek fëmijët janë:

Exterior:

 • not në qoftë se uji merr në vesh, sidomos shpesh ndodh, në qoftë se ajo ishte e ftohtë ose të pista;
 • hyrjen e një trupi të huaj;
 • trauma veshit (blanë, djeg, djeg, daulle e veshit ia plas dhe kështu me radhë.);
 • formimi i një cerumen mëdha në kanalin e veshit;
 • duke ecur në një mot me erë, pa një kapelë.

 • shkaku më i zakonshëm i dhimbje të veshit tek fëmijët është otitis media: ajo mund të jetë mesatare - është një inflamacion që është karakteristikë e veshit të mesëm, ajo është më shumë gjasa të ndodhë si pasojë e rinofaringjit (faring mucous dhe hundë); apo e jashtme - një inflamacion i kanalit të jashtëm auditory, e cila mund të zhvillohet pas një i thatë ose një plagë në kanalin e veshit;
 • otomikozë (fungus);
 • evstahiit - inflamacion i tubit Eustachian;
 • infeksion viral;
 • ftohjet nedolechennaya ose shumica e fillimit të saj;
 • Disa sëmundje të ndodhë në mënyrë që dhimbja mund të japë veshit është shytat, sinusit, grykët ose probleme dentare;
 • lezioni i nervit auditiv;
 • proceset neoplastike;
 • patologji organeve të ndryshme ngjitur (trurit, sy, hunda, fytit, qafa, enë përreth);
 • presion të lartë të gjakut dhe intracranial, qarkullimi cerebrale dhe hipotension.

Prindërit duhet të përpiqen për të gjetur nëse fëmija ka dhimbje veshi, cili prej këtyre faktorëve mund të provokojë gjendje e sëmurë. Në qoftë se kjo është një vështirësi të caktuar, është e nevojshme të dinë se çfarë simptomat e më shumë, por dhimbja është e shoqëruar nga një apo një tjetër sëmundje të veshit tek fëmijët. Ata do të ndihmojnë për të diagnostikuar më saktë patologjinë dhe në përputhje me këtë fëmijë të kenë kujdesin e nevojshëm mjekësor për ardhjen e mjekut, për të lehtësuar gjendjen e tij.

Ky problem ndodh për shkak edhe procedura më e zakonshme mund të jetë, të tilla si larje. Në këtë çështje shumë seriozisht duhet qasje zgjedhjen e kozmetikës larje. Hapi i parë është për të shfletuar shampo.

Është e nevojshme që menjëherë të braktisin produkt, e cila është përmbajtja e natriumi Lauryl / LaurethSulfate, Coco Sulfate, të gjitha llojet e kunj, MEA, DEA, çaj, silicones, Parabens, ngjyra. Këto aditivëve kimike kanë shkruar në mënyrë të përsëritur në artikuj shkencorë. Kur banje, këto substanca përmes lëkurës në gjak dhe grumbullohen në organet, duke shkaktuar sëmundje shumë të rënda, madje edhe kancer. Kur injektuar në veshët e tenderit të fëmijëve, mund të shkaktojë iritim.

Shumë nëna të shkruar zyrën tonë, ata nuk mund të gjeni kozmetike drejtë larëse, kërkoni këshilla, si të vërtetë, raftet janë të mbushur me kimi, jo të destinuara për përdorim të sigurt. Kompania vetëm ne mund të këshillojë - kjo Mulsan Cosmetic, prodhues plotësisht i sigurt kozmetike.

Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE Cake në një gotë e madhe

Kjo kompani është shpallur fitues dhe vlerësimin e kozmetikës natyrore. Për ata që duan të mbrojnë familjet e tyre nga produktet me cilësi të ulët, ne rekomandojmë zyrtare dyqan online mulsan.ru. Kujdesuni për shëndetin tuaj, dhe të jenë të kujdesshëm kur zgjedh kozmetike.

Simptomatologjia

Nëse fëmija juaj ankohet se veshi i tij dhemb, ju duhet të shikojnë me kujdes mbi gjendjen e saj dhe të inspektojë shell saj akustikës. Ndonjëherë ajo ndihmon për të përcaktuar më saktë se çfarë ndodhi në vesh foshnjës vërtetë. Pra, çfarë është shqyrtimi kryesor, i cili mund të bëjnë prindërit në shtëpi.

 1. Shqyrtoni veshin e foshnjës. Ndoshta ajo do të jetë e mjaftueshme vetëm për të butë të hequr trupin e huaj prej saj, nëse ajo është e cekët. Për ta bërë këtë, anim kokën e fëmijës veshin e pacientit. Është e pamundur në këtë rast për të përdorur ndonjë swabs pambuku ose piskatore: për shkak se ju mund të shtyjë një trup të huaj edhe më tej.
 2. Klikoni mbi tragus - të ashtuquajturin kanal kërcor jashtëm auditory në frontin e projektimit: nëse fëmija përgjigjet për veprimin tuaj në heshtje, më shumë gjasa të problemit - në organet e tjera dhe dhimbje ky vend jep vetëm.
 3. Ndihmës bëhet një termometër. Nëse fëmija ka një vesh të fytit, dhe temperatura është rritur, ne duhet të jetë një lloj procesi inflamator -. Otitis, evstahiit, etj Në këtë rast, përpara se ardhja e mjekut vetëm mund të japin antipiretik në doza të vogla, mosha-e përshtatshme fëmijën.
 4. Nëse fëmija ka dhimbje veshit pa ethe, shkaku i sëmundjeve mund të jetë çdo faktor ose e presionit të gjakut probleme të jashtme. Pra, nuk është në vendin e vet për të matur atë, në qoftë se prindërit kanë aftësi të tilla.
 5. Ndonjëherë ajo mund të shkojë qelb, të cilat tregojnë një infeksion.
 6. Nëse fëmija ka veshë ënjtje bë ngjyrë kaltërosh - kjo mund të jetë një pickim insekti ose një blanë të thjeshtë.
 7. Kruarje tregon infeksion fungale.
 8. Shumë shpesh, në qoftë se fëmija lënduar keq veshin, ajo është kapriçioz dhe qan edhe britma, duke refuzuar për të ngrënë, nuk mund të fle. Prindërit duhet në këtë rast të jetë i durueshëm, jepni fëmijën tuaj një reliever dhimbje dhe të japin ndihmën e parë para mbërritjes ose mjek vizitave.

Kjo Simptomatologjia është e nevojshme për të gjetur në një çështje të minuta, si të ndaluar për dënimin e fëmijës sa më shpejt që të jetë e mundur. Dhimbje veshi në fuqinë e saj po kompletohet vetëm nga dhëmbi, kështu që të vazhdojë me të parë dhe e nevojshme të tilla nuk mund të përdoret. Prindërit duhet të dinë se si ata mund të ndihmojnë fëmijën e tyre në shtëpi, në qoftë se ai ka veshi ishte i sëmurë.

të ndihmës së shpejtë

veshi i fëmijës dhemb: ndihmën e parë në shtëpi
veshi i fëmijës dhemb: ndihmën e parë në shtëpi

Vetëm mjeku juaj pas ekzaminimit mund të themi me siguri, se sa për të trajtuar fëmijën, nëse ai ka një dhembje vesh. Por ka situata kur përpara se të kryeni këshilla ende nevojë për të mbijetuar. Dhe këtu është e rëndësishme për çdo prind që të dinë se si të japin ndihmën e parë, kur dhimbja në veshin e një fëmije, e cila lind shumë shpesh vonë në mbrëmje dhe madje edhe gjatë natës. Një udhëzues i vogël për të ndihmuar të përballen me panik dhe lehtësimin e dhimbje të padurueshme për pritjen në mjeku.

 1. Telefononi mjekun lokal apo edhe një brigadë "ndihmës së parë".
 2. Para mbërritjes së tyre, jepni fëmijën tuaj çdo ilaçe dhimbje, duke marrë parasysh moshën e tij ose të saj. Sidomos në qoftë se fëmija ka dhimbje veshi gjatë natës dhe nuk mund të fle, dhe mjeku nuk ka mundësi për të vizituar më herët në mëngjes.
 3. Bëni alkoolit compress në vesh, e parë shtresë të - mbarsur garzë alkool, e cila ka një çelës automatik për të veshit; dytë - celofan me të njëjtin celesit automatik; i treti - të ngrohtë, është një shall të ngrohtë që përfundoi kokën e saj.
 4. Nëse fëmija ka temperaturë të lartë dhe një vesh të lënduar, ju mund të jepni antipiretik, por vetëm në qoftë se situata është kritike dhe ndryshe lehtësuar gjendja fëmija nuk është marrë. Ju mund të provoni për të njomet leshi pambuku në acid borik të ngrohtë dhe të mbyllë veshët e vet që dhemb. Le të pijë ujë më të thjeshtë.
 5. Nëse keni këtë lloj të situatës nuk është e pazakontë - është e mundur që të përdorin pikat vesh që janë të përcaktuara më parë për fëmijën mjekun (për shembull, shpesh janë të përshkruara "Otipaks", "otinum" ose "Anauran").
Ajo do të jetë interesante:   SI ROSES janë të izoluar për dimër në korsinë e mesme

Kjo është e gjitha që ju mund të bëni për një mjek shpejti. Sigurisht, ajo është shumë e rëndësishme për prindërit në këtë situatë - të qetësuar veten, të jetë i durueshëm dhe mos panik, edhe në qoftë se front - një natë pa gjumë me një fëmijë të sëmurë. Jo për të ngritur zërin e tij, të marrë në duart tuaja, swing, të përpiqet të bëjë teka e tij të vogël. Të bëjë gjithçka në mënyrë që ai të mund të paktën për një kohë të harrojmë për dhimbjen e tyre. Pas vizituar mjekun ajo do të jetë shumë më e lehtë, sepse ajo do të jepet trajtim.

Si dhe çfarë të trajtuar

Në spital, fëmija do të inspektojë, të identifikuar shkakun e vërtetë të dhimbje veshi dhe të organizojmë trajtimin e duhur. Ata prindër që kanë fëmijë të cilët janë të lënduar shpesh veshët, e di se së bashku me specialistë terapi të drogës shpesh janë të këshilluar që të përdorin mjete popullore. Me përdorimin e duhur të tyre, ju mund të përshpejtojë shërimin e fëmijës dhe për të shmangur komplikime të mëtejshme.

mjekim

1. Antibiotikë (injeksion penicilinë) 7-10 ditë për të përcaktuara për infeksioneve, inflamacionet. Me anulimin e terapisë të tillë mund të rezultojë në meningjit otitis media, mastoiditi, absces trurit.

2. Ear pika:

 • " Otipaks " - janë të caktuar me otitis media si një analgjezik dhe anti-inflamator drogës përbëhet Lidokain, e cila shpesh shkakton reaksione alergjike tek fëmijët;
 • " Otofa ", - përdoret për trajtimin e çrregullimeve akute të veshit të mesëm, ofron një rifampicin fuqishme antibiotik;
 • " Garazon " - një medikament me një efekt anti-inflamator dhe antibakteriale;
 • " Otinum " - ajo ka veti anti-inflamator dhe analgjezik, është i kundërindikuar në fëmijët nën 1 vit;
 • " Sofradeks " - një antibiotik i fuqishëm;
 • " Remo-Wachs " - është treguar për heqjen e cerumen.

3. përpunimit të lëngshme parafine ose peroksid hidrogjeni i prodhuar kur heqjen e fëmijës nga cerumen veshit.

4. Larja e kanalit të veshit është treguar për infeksionet fungale. Gjithashtu përdoret për dezinfektimin melhem Wisniewski, peroksid hidrogjeni, dhe vaj arrë pishe.

mjetet juridike popullore

Recetave më efektive në shtëpi:

 1. Bajame ose vaj badiava nxehtë në një shtet të ngrohtë, pikoj 1 pikë tri herë në ditë në vesh të prekur.
 2. Kamomil thatë copëtuar (1 lugë çaji) Hidh ujë të nxehtë (1 filxhan), të mbuluar, të lënë për aq kohë sa infuzion nuk do të ngrohtë. Strain. Ujitur veshin butë lënduar dy herë në ditë. Sidomos ky ilaç popullore punon edhe në sekrecione purulent, otitis dhe inflamacionet tjera.
 3. Holluar mjaltë me ujë në proporcione të barabarta, të sjellë një çiban, ulur atë të hollë, por një pjesë e panxhar, kuzhinier për gjysmë ore. Le të ftohtë, të përfundojë në napë dhe të aplikojnë për veshin që dhemb. një vë llapë e tillë i zier në panxhar mjaltit ndihmon për të përshpejtuar shërimin në pothuajse çdo sëmundje.
 4. Fresh limon balm (degëz) Hidh ujë të nxehtë (1 filxhan), të mbuluar, të lënë për aq kohë sa infuzion nuk do të ngrohtë. Strain. Ujitur veshin butë lënduar dy herë në ditë. Infuzion të limon balsam gjithashtu mund të japin fëmijën brenda, si një çaj, por vetëm në qoftë se ajo nuk ka një alergji ndaj tij.
 5. Mix mjaltë dhe alkool Propolisi tretësirë ​​në pjesë të barabarta. Dalë në formën e ngrohjes për 1 pikë tri herë në ditë në vesh të prekur.
Ajo do të jetë interesante:   SI trajtuar brenda QV me vajzën

Nga popullore mjetet juridike duhet të jetë tepër i kujdesshëm dhe të mos përdorin ato në këshillat e gjysheve, fqinjët: vetëm me recetë. Përndryshe, ju mund të shkaktojë zhvillimin e komplikimeve të tilla si shurdhim, sëmundje të daulle e veshit, humbjen e dëgjimit. Për të shmangur ato, ajo është shumë më e lehtë për të kujtuar në masat parandaluese sesa të sjellë çështjen në dhimbje të padurueshme.

Mbrojtur veshët e fëmijëve: të sigurt se ata nuk bien asgjë, mbajtur crumbs tuaj kokë gjithmonë të ngrohtë, të forcuar imunitetin e tij ndaj çdo infeksioni nuk është i impresionuar nga trupi pak. E vetmja mënyrë ju mund të merrni të lumtur 25% e fëmijëve të cilët nuk e dinë se çfarë një dhimbje në veshët.

Dhimbje veshi fëmijën pa ethe, fëmijë EMERGJENT

(Votes: 50, mesatare: 2.92 nga 5)

Dhimbje veshi fëmijën
Dhimbje veshi fëmijën

Prindërit e më shumë se 70% e fëmijëve të moshës 0 deri në 5 vjet, u përball me një problem të tillë, kur ajo dhemb veshin e fëmijës, pa temperaturë apo me një rritje të saj. Dhe mirë, në qoftë se një sulm i tillë ka ndodhur gjatë ditëve të javës, kur ju mund të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj ose telefononi atë në shtëpi.

Por në disa raste, çdo gjë ndodh kohë shumë të keqe: në kohën e pushimit në vend, ose në fshat, në fundjavë, gjatë natës, kur nuk ka mundësi të fëmijës menjëherë te mjeku dhe të trajtohen. Disa prindër janë të humbur, në qoftë se fëmija ka dhimbje veshi gjatë natës. Çfarë duhet të bëni në një rast të tillë, si për të lehtësuar vuajtjet e tyre dhe të jetojnë deri për të shpëtuar këshilla specialiste?

Shkaqet e dhimbjes në veshët

Para se të filloni të vetë-mjekoj (e cila, që ra fjala, do të ishte më mirë të mos angazhohen në) dhe të fillojnë të bëjnë diçka për të lehtësuar gjendjen e crumbs, ju duhet të kuptoj se çfarë e shkaktoi dhimbje, se çfarë është shkaku.

Mund të jetë disa arsye:

 • Trauma ose pickim insekteve. Ato karakterizohen zakonisht nga blueness dhe ënjtje të syrit.
 • Prania e një objekti të huaj në kanalin e veshit. Fëmijët e vegjël mund të rrinë në vesh ndonjë lodër të vogël ose një sferë e cila është.
 • Kontaktoni me ujë gjatë larjes. Kjo mund të ndodhë si në natyrë dhe në shtëpi, dhe pas vizitës në pishinë.
 • cerumen arsimit kur veshët e fëmijës nuk janë pastruar.
 • Otitis media - sëmundja më e zakonshme që është pasojë e zgjatur ftohjet ftohtë apo të tjera. Ky është shkaku më i zakonshëm i veshit që dhemb një fëmijë nën moshën 5 vjeç.
 • Kërpudhat në vesh. Ai gjithashtu e shoqëruar zakonisht me kruarje të rënda.
 • infeksioni viral. Ajo është e shoqëruar jo vetëm nga dhimbja e veshit, por edhe një rritje të temperaturës, dhe shkarkimin nga veshi me një erë të pakëndshme.
 • Proceset neoplazike.
 • Presioni i lartë i gjakut dhe intracranial apo, anasjelltas, hipotension. Në këtë rast, temperatura nuk rritet, por për të matur presionin e foshnjës ka kuptim.
 • Lezione organet e ngjitur (qafës, nazofaringu, sy, e trurit).
 • dhimbje veshi mund të ndodhë si një jehonë me dhimbje të një natyre të ndryshme, të tilla si dhimbje dhëmbi, derr, angina, etj

Përveç këtyre shkaqet e dhimbjes veshit tek fëmijët mund të jenë të lidhura me anatomike përmban trupin e fëmijës, si dhe predispozitë gjenetike. Nëse nëna apo baba si një fëmijë shpesh ballafaqohen me problemin e otitis media, atëherë fëmija është më shumë gjasa të jenë të ndjeshëm ndaj të njëjtën sëmundje.

Dhe mos nënvlerësojnë rolin e kapele të ngrohtë, veçanërisht në mot me erë dhe të ftohtë. Ear vetëm mund të "fryj", siç thonë ata.

për përmbajtjen ↑

Otitis media - shkaku më i zakonshëm i dhimbjes

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *