Çfarë për të dhënë një fëmijë rostiçeri në shkollë

Author: | 2018/08/27

Çfarë lloj ushqimi për të dhënë fëmijën në shkollë

Pavarësisht nga fakti se pothuajse në të gjitha shkollat ​​lokale kanë mensa, prindërit zakonisht i japin fëmijëve me një meze të lehtë ose një vakt të plotë. Ne kemi kërkuar pediatër, rrjeti mjekësore pediatrike gastroenterologist "Dobrobut" Tatiana Gnatenko japin rekomandimet e tyre, cilat ushqime është e preferueshme për të vënë në një student Lunchbox dhe çfarë nuk është e nevojshme.

Ukrainas shkollat ​​publike vakte të në shkollën fillore të lirë, fëmijët të hanë një ndryshim të madh pas mësimit të dytë. Në dhomën e ngrënies që ata janë të dhënë, zakonisht peshk ose pjatë të mishit me një garniturë, ndonjëherë vezë të fërguara ose casseroles, dhe për ëmbëlsirë - çaj ose fruta zier dhe një kifle. Nga klasa e pestë për fëmijët dreka paguajnë prindërit. Në dhomën e ngrënies një zgjedhje e parë, të dytë, pasta dhe pije. Gjithashtu, fëmijët mund të bleni diçka nga pjekje ose lëngje. Por si për të holla fëmijët xhepi shpesh blejnë ëmbëlsirat, crisps ose krisur, që është e dëmshme për ushqimin e fëmijës, shumë prindër preferojnë të japin një fëmijë me diçka që është e shijshme dhe të shëndetshme. Kjo është tani dhe do të diskutohet.

Çfarë duhet të japë për snacks të shkollave

Në shumicën e rasteve, shkolla ka mundësi për të mbyllur një vakt në dhomë ngrënie. Kjo do të thotë, në të folurit e produkteve që mund të marrë fëmijën në shkollë, ne jemi duke iu referuar një meze të lehtë. Çfarë mund të japin për veten? Ajo duhet të jetë e shijshme, në mënyrë që fëmija nuk e kishte injoruar kujdesin e nënës së saj, dhe të dobishme. Ju mund të jepni me arra dhe fruta të thata . Kjo do të jetë një alternativë e shkëlqyer për ëmbëlsirat. Ky ushqyes, dhe i jep fëmijës energjinë për trurin dhe muskujt, ushqen trupin me substanca të dobishme, dhe në të njëjtën kohë nuk është e dëmshme për dhëmbë dhe nuk e ndërpret oreksin tuaj. Për më tepër, fruta të thata, ju mund të përgatisë veten në verë.

Ushqim tradicional për snacks shkollore janë sanduiçe . Është e rekomanduar për të përdorur bukë gruri tërë për një sanduiç. Jo mirëpritur suxhuk gatuar dhe qentë e nxehtë, pasi ato janë të prishet. As nuk duhet të vënë në një sanduiç të sallam i tymosur. Gjalpë dhe majonezë edhe ato produkte të cilat mund të vihet në një fëmijë sanduiç. Zgjidhja e saktë është për të vënë një fetë e mishit të zier ose i pjekur ose proshutë, për shembull, një fetë e hollë e proshutë tharë. Një alternativë e mirë janë sanduiçe djathë të vështirë, pasi ajo është e ruajtur mirë, dhe një burim i kalciumit kalori për trupin e fëmijës. Nga sanduiçe të jetë i sigurt për të dhënë fëmija perime . Ajo mund të jetë feta kastravec, piper, bimëve të ndryshme. Sugjeroni sanduiç me marule, shije mund të shtohet raketë. Fëmijët janë gjithashtu të mirë perceptojnë karrota. Mirë për të zgjedhur një lëng, varieteteve të ëmbël. Flokëkuq përmbajnë një shumë të carotene (provitamin A), e cila është e dobishme për vizionin dhe të lëkurës. Flokëkuq mund të pastrohen, të prerë në copa të vogla dhe vihet në një grup të castors për dreka shkollore.

Mirë në shkollë për të dhënë fryte . dendur të ishte e dëshirueshme që të mbajë formën, të tilla si mollë ose dardha. Fruta Soft (pjeshkë, kajsi), nuk është e nevojshme për të dhënë, agrume është edhe më mirë për të shmangur. Korrekte për të dhënë disa fruta të vogla, se sa një njeri i madh. Për shembull, nëse ju jap një mollë shumë të madhe, fëmija nuk ka gjasa që të ketë kohë për të ngrënë atë për një ndryshim. Karakteristika të tilla janë marrë më mirë në konsideratë.

Nëse ju doni të jepni fëmijën në shkollë pjekje , është e dëshirueshme që ajo ishte në shtëpi, nga miell gruri (hikërror, misër, wholegrain), në vaj, në vend se margarinë. Dyqane në margarinë dhe pasta me mbushje të japin për të një nuk ia vlen, ajo është shumë kalorifike dhe përmbajnë yndyrna të dëmshme.

Në mënyrë që fëmija nuk harroi të hani atë që ata i dhanë atij, ajo është e rëndësishme që të dal ushqime të rehatshme dhe të bukur. Tani në dyqane një larmi të madhe të Lunchbox për fëmijët, në të cilën disa degë. Në këto zyra mund të zgjerohet sanduiçe, fruta dhe perime për snacks. Sandwiches mund të përfundoi në përfundojë plastike, fëmijës ishte më e lehtë për të ngrënë ato. Ajo është gjithashtu e saktë për të vënë një pecetë.

Përveç ushqimit, ne nuk duhet të harrojmë për pije në shkollë. Kjo mund të jetë një shishe 0.33 ose 0.5 litra ujë të pastër. Ju mund të jepni lëng, por jo shpesh, dhe mundësisht një nga ato fruta që rriten në zonën tonë të klimës: mollë, dardha, rrush. Lëng nuk duhet të përmbajnë sheqer apo preservatives. Për shkak të acideve natyrore që do të nxisë më tej oreksin.

Cilat produkte nuk duhet të jepni fëmijën tuaj

Nëse ju kujdeseni për ushqimin e plotë të shëndetshëm fëmijën tuaj, ju nuk duhet të japin shkollës një "të shpejtë" ushqime: burgers Blerje, bare çokollatë, karamele, patate të skuqura, biskota. Është gjithashtu e nevojshme që të jenë të kujdesshëm me produktet e qumështit. Nëse ju ende duan të japin djathë fëmija vilë apo kos, ju duhet të jetë i sigurt se ai do të hani ato shpejtë të mjaftueshme, dhe nuk do të veshin një shpinës gjatë ditës, dhe produkti është i lagësht. Është gjithashtu e rëndësishme që paketa ka qenë solid, i njëjti kos Mos shtypur ose rrodhi në backpacks e shkollës.

Fëmijët të cilët kanë probleme me traktin gastrointestinal, ajo mund të jetë e këshillueshme për të aplikuar në shkollë te mjeku-gastroenterologist. Ndoshta mjeku e konsideron të nevojshme për të rekomanduar një tryezë diete, madje edhe në kujdesin e fëmijës. Në këtë rast, përfundimi i prindërve të mjekut janë kthyer në shkollë, dhe si rezultat fëmija në dhomën e ngrënies merr një furnizim të specializuar të energjisë. Për shembull, kur dysfunctions tëmthit fshikëz rekomanduar dietë №5, kështu që nëse tabela e përgjithshme jep cutlets ose peshk skuqur, atëherë dietë do të ofrojë fëmijën e tyre të №5 pjekur ose të zier.

Mos harroni në lidhje me mëngjes para shkollës

Edhe një mbledhur siç duhet në ushqimin e shkollës nuk ka plotësisht të zgjidhur problemin e pushtetit të studentëve. Është e rëndësishme që një fëmijë para mëngjes në shkollë. Shpesh fëmijët u zgjua, nuk duan të hanë. Në këtë rast është e nevojshme për të marrë deri në një orë e gjysmë më parë me një fëmijë para se shkolla ishte një kohë për të zgjoheni dhe mëngjes. Për të zgjuar oreksin, ju mund të jepni fëmijën për të pirë një gotë me ujë në një stomak bosh. Gjithashtu i dobishëm për oreks për të bërë një pagesë të vogël për 3-4 minuta. Disa mocionet rrethore forearms, duart mbrapa dhe me radhë disa ulem-ups të kontribuojë për zgjimin e trupit dhe për të promovuar lëvizshmëri të traktit gastrointestinal. Dhe ne mund të presim që edhe "maloezhka" kërkojnë që të ketë mëngjes në shtëpi. Ndryshe rostiçeri shkollor, mëngjes duhet të jetë e ngrohtë. Kjo mund të jetë një qumështit ose qull qumështit pa, vezë të fërguara, casseroles, çaj.

Çfarë lloj ushqimi jepet shkollës në vende të ndryshme

Gjermania . Tradicionalisht këtu japin për sanduiçe të shkollave të bukës kafe me djathë, sallam ose peshk, copa të frutave ose fruta të thata, biskota. Gjithashtu jepet një shishe me ujë ose një pije.

Australia . Përmbajtja tradicionale Lunchbox - sanduiçe, fruta, ëmbëlsirë; Fëmijët gjithashtu të marrë një shishe me ujë.

Canada . Që nga dreka në shkollë janë të shtrenjta, prindërit shpesh mbledhin termos fëmijë i enët e nxehtë dhe perime të freskëta. Si snacks janë fruta, kos dhe granola bare.

Israel . Në thelb, prindërit japin fëmijëve të tyre për sanduiçe të shkollave me mbushje të ndryshme.

France . Si rregull, fëmijët në shkolla janë të ushqyer mirë. Por drekë është dhënë kohë të mjaftueshme për prindërit për të marrë fëmijët për të ushqyer dhe shtëpia.

Tatiana Koryakina

Faleminderit për ndihmën tuaj në përgatitjen e materialit një pediatër, rrjeti pediatrik gastroenterologist mjekësore "Dobrobut" Tatiana Gnatenko (med.dobrobut.com, (044) 495 2888).

rostiçeri dritë e shëndetshme për fëmijët e shkollës: Dhjetë Këshilla - shëndetshëm ...

rostiçeri të shëndetshme për fëmijët e shkollës: dhjetë këshilla

E pra, nëse shkollës fëmija mund të hani plotësisht. Por çfarë nëse shuplakë ofron vetëm muffins dhe i krisur, dhe në rrugën nga seksionin e sportive janë gjetur vetëm stalla me shawarma? Vetëm një mënyrë për të dalë - për t'i dhënë fëmijës një vakt me të.

Ajo do të jetë interesante:   SI magjepsur djalë pa pasoja

Këtu janë dhjetë këshilla për ata që duan të bëjnë në shtëpi i bërë më tërheqëse dhe të dobishme për fëmijën tuaj:

1. Vegjël kanë tendencë për të treguar off me njëri-tjetrin, duke përfshirë ushqimin. A nuk e pajis keq dhe për të blerë një fëmijë një lunchbox ndritshme me fotot bukur. Sa më shumë divizione nuk do të jetë - më të mirë.

Vendin e tyre në një shumëllojshmëri të formës së sanduiçe, qesharake fytyra, perimet, të ziera vezë në formën e një zemre dhe fruta të thata skewered në një shkop druri. Kjo do të ndihmojë studentët të dal në mesin e kolegëve të tyre dhe me të drejtë krenar për zgjuarsi të prindërve.

2. rostiçeri aktual kohë në shumicën e institucioneve arsimore zgjat për 15 deri 20 minuta. Sigurohuni që paketimin e ushqimit është e lehtë për të hapur , dhe ushqimi nuk kërkon përpunim të mëtejshëm - për shembull, pastrimin. Përndryshe, workpiece juaj do të mbetet e paprekur - nxënësi aktiv nuk është thjesht kohë të mjaftueshme për ta.

3. Fëmijët e vegjël nuk janë në gjendje për të ngrënë më shumë në një kohë. Mundohuni të bëni disa tapas të vogla në vend të një sanduiç të madh dhe të vënë një duzinë rrushit në vend të një molle. porcione të vogla - më shumë të ndryshme do të jetë snacks.

4. Pjesë të vogla të ushqimit fun atje , dhe ata janë të lehtë për të ndarë me miqtë. Pritini buding gjizë në sheshe të vogla, bëjnë karrota shkopinj dhe prerë fruta në copa të vogla. Të jetë i sigurt se fëmija nuk do të shkojnë të uritur.

5. Sandwiches me të njëjtin bukë bajate shpejt. Përdorni për sanduiçe, mini-krisur, waffles freskëta dhe pita hollë. I kushtoj vëmendje të tjera mini-ushqime : manaferrat, rrush të thatë dhe arra.

6. A nuk merrni kryer larg me risitë kur është fjala për drekë fëmijëve. Fëmijët në natyrë - konservatorët, dhe ata kanë nevojë për të provoni një ushqim të ri 10-12 herë për të mësohen me të dhe, sidomos, dashuri. Nëse fëmija i pëlqen snacks e tij, dhe ata të jenë në përputhje me rregullat e të ushqyerit të shëndetshëm për fëmijët - gradualisht të ndryshojë përbërjen e tyre duke shtuar një produkt të ri në javë .

7. perime pjekur dhe i pjekur në skarë, bukë misri dhe fruta - një zgjedhje e madhe për çdo meze të lehtë, pasi që ata janë të pasura me fibra dhe të sigurojë një ndjenjë të ngopjes. Mundohuni të mbani këto produkte të zënë pjesën më të madhe Lunchbox.

8. Nëse ju jeni mbledhur ushqim për një fëmijë në mëngjes, sigurohuni që ajo qëndron i freskët deri në drekë. Shmangni paketim ushqim të nxehtë dhe të ftohtë - mikrobet ngrohtë zhvillohet shumë më të shpejtë. Hidhni salcice dhe djathë të vështirë - nën ndikimin e nxehtësisë ata lëshojnë yndyrë dhe të shëmtuar në pamjen dhe shije.

Për të mirë të ruajtur drekë, Lunchbox mund të bëhet nga një frigorifer. Për ta bërë këtë qese të ftohtë të vogël me lëng dhe e vënë atë në një Lunchbox. Ai ngrohur deri në temperaturën e dhomës në kohë për drekë, dhe në të njëjtën kohë të ndihmojë ushqime të tjera për të qëndruar të freskët.

9. Përbërësit individuale për sanduiçe është shumë më e lehtë që të dal në Lunchbox se senvichi gatshme. Përveç kësaj, fëmija do të jetë në gjendje vetë të mbledhur një sanduiç ose hani përbërësit e saj veç e veç. Vetëm mos harroni të vënë një paketë të fshin me lagështi për fëmijën tuaj për të fshirë duart e tij pas "ndërtimit" sanduiç.

10. Mos harrojmë për pije. Nëse ju nuk doni të jepni foshnjës lëngje të paketuara ose kos, përgatitjen e të cilit prodhuesit janë abuzuar zakonisht sheqer, të blej një të pijshëm të ndritshme Bowl-tenxhere . Në këtë cilësi do të marrë fëmijën lehtë me një lëng shtëpi apo komposto. filxhan të ushqyerit është shumë më i përshtatshëm se sa shishe ose çanta me një kashtë - ka një shans që rrobat e foshnjës do të mbetet i pastër.

Më të rëndësishme

Lunchbox ndritshme, tas të pijshëm të lehtë dhe pak e imagjinatës - një garanci që fëmija juaj nuk do të hani krisur darkë nga restorantin shkollor.

JAP se fëmija në shkollë Dreka - fëmijët e moshës

që i japin fëmijës në shkollë për drekë

Dreka e shkollës Problemi sot është mjaft akute. Në disa shkolla, ajo kushton ushqim tepër të shtrenjta për fëmijët, por cilësia lë shumë për të dëshiruar, dhe fëmijët e tjerë nuk janë të ushqyer në të gjitha.

Prandaj, prindërit janë gjithnjë në kërkim për të cilat për të dhënë fëmijën në shkollë për drekë, kështu që ai mori maksimumin e dobishme dhe ushqyesve nga dreka e shkollës. Në këtë artikull ne do të përpiqemi për të marrë parasysh rreziqet dhe përfitimet e snacks të shkollave, këshilla të dobishme të pediatërve dhe nutritionists, ne mësojmë se si të mirë për të bërë darkë për fëmijën, dhe atë në përgjithësi është më mirë të mos për të dhënë një meze të lehtë në shkollë.

përmbajtje

1. Pse kemi nevojë për një alternativë për mensën e shkollës

2. Snacks: mirë apo i keq?

3. japin mëngjes për mëngjes?

4. Çfarë nuk duhet të japin fëmijën në shkollë për drekë?

5. Çfarë mund të japë një fëmijë në shkollë për drekë?

6. Në vend të një përfundim

Pse kemi nevojë për një alternativë për mensën e shkollës

Shumë fëmijë të moshës shkollore shpesh refuzojnë të drekës në shkollë nga lokal shkollor, dhe në këtë ata janë të lehtë për të kuptuar. Shpesh gjendja ushqyese e fëmijëve në shkolla të cilësisë së ulët, enët nuk duket shijshëm, dhe shpesh të pakëndshme erë. Edhe prindërit nuk mund gjithmonë të kontrollojë se çfarë për të dhënë për fëmijët në lokal shkollor dhe nëse fëmijët e hëngri ushqimin e ofruar.

Prandaj, një alternativë e mirë për mensën e shkollës do të jetë darkë, e cila do të marrë fëmijën me vete nga shtëpia. Nëse prindërit do të marrë parasysh preferencat shije e pasardhësit e tyre, ato mund të jetë absolutisht i sigurt se fëmija nuk do të shkojnë të uritur dhe me një oreks të ha drekë në shkollë.

chto-dat-rebenku-v-shkolu-na-obed.jpg

Kohëzgjatja e një ndryshimi të shkollës është 15 minuta. Shpesh kjo kohë nuk është fëmija e mjaftueshme që të ketë kohë për të kandiduar në lokal shkollor dhe kanë drekë. Fëmijët dhe nivelit të lartë të shkollës së mesme duhet të këtë kohë jo vetëm për të përgatitur furnizimet për mësimin e ardhshëm, por edhe një kohë për të shkuar nga një klasë në tjetrën, sepse kjo kategori për nxënësit në shkollat ​​e shpiku sistemin kabinetit.

fëmijët e shkollave fillore caktuar në një dhomë dhe për shkak se pak më e lehtë për të planifikuar pushim dhe të ketë kohë për të ngrënë. Këtu, megjithatë, të dy prindërit dhe mësuesi klasës, u përball me një problem tjetër. Niveli Shkolla fillore nuk ka qenë ende në gjendje të shpejt dhe ka 15 minuta nganjëherë provon të jetë shumë e vogël.

Për të shmangur këtë të ndodhë, fëmijët duhet të mësohen për të ngrënë shpejt, duke filluar me grupin e mesme dhe të lartë të kopshtit. Nëse fëmija juaj është i përtypet shumë i ngadaltë, atëherë ju duhet të mendoni për darkë në mënyrë që fëmija në çdo moment mund të përfundojë vakt dhe hani ushqimin në ndryshimin e ardhshëm.

Disa prindër mund të thotë, çfarë do të sjellë drekë, aktivitetin e panevojshme. Kjo është e mjaftueshme për të vënë në një fëmijë mollë shpinës dhe banane, dhe problemi nuk do të jetë. Në mëngjes, fëmija do të ketë mëngjes në shtëpi, dhe për darkë janë kthyer nga mësimet në shtëpi dhe hani.

Në të vërtetë, në qoftë se nxënësi është një regjim të tillë, është e mundur për të kufizuar rostiçeri fruta midis klasave. Por në qoftë se fëmija është i ngarkuar, ajo ka më shumë se 5 mësime në ditë, ai është i angazhuar në klubet e shkollave dhe seksioneve, atëherë ai duhet të ketë një darkë me diçka më substanciale sesa një mollë apo banane.

Snacks: mirë apo i keq?

Tani, ndoshta, shumë prindër çudi kur lexoni fjalën "kafshimit". Në fakt, nutritionists, duke çuar telecasts në ushqim të shëndetshëm, relentlessly tha se snacks janë të dëmshme për trupin tonë. Dhe nëse është kështu, pse të mësojnë të ushqyerit për një fëmijë të tillë?

Ndërkohë, në qoftë se fëmija juaj kalon në shkollë nga 5 deri në 8 orë në ditë (dhe nxënësit e shkollave të mesme nganjëherë më të gjatë), atëherë për momentin pa ushqim, acid stomak prodhuar në stomak. Jo "gjendet" në stomak të ndonjë ushqim, ai fillon të tretet vetë.

Si rezultat, fëmija ndjen vjellje, siklet barkut, rumbling në stomak, dhe simptoma të tjera. Në më të mirë, një vit më vonë, kjo "uria" të dalë me shfaqjen e gastritit në një fëmijë, dhe në më të keq - me një bandë e tërë e çrregullime gastrointestinale.

chto-dat-rebenku-v-shkolu-na-obed.jpg

Por snacking fëmijë në shkollë duhet të jetë e saktë. Ata duhet të jenë lehtësisht të tretshëm, kalori, përmbajnë sasinë e kërkuar të ushqyesve, sasi të balancuar të proteinave, yndyrave dhe karbohidratet.

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë ndodhi me Andrey Malakhov

Përveç kësaj, snack duhet të jetë e tillë që për ta bërë atë të përshtatshëm për të sjellë në shkollë dhe të hani të qetë. Disa prindër preferojnë të japin fëmijëve me të ashtuquajturat "breakfasts të thatë", por ata nuk gjithmonë të plotësojnë kërkesat e të qënit të ushqyerit e fëmijëve.

Që japin mëngjes për mëngjes?

Nutritionists argumentojnë se gjëja më e rëndësishme në mëngjes - kjo ishte prania e tij. Ju nuk mund të le një fëmijë në shkollë vetëm një pulëbardhë me një sanduiç. Në rastin më të mirë, foshnja të mbijetojë pa ushqim deri në fund të mësimit të parë, në më të keq, ai dëshiron të vështirë se kanë arritur derën e shkollës.

Pse është e rëndësishme për të ushqyer fëmijën para se të shkojnë në shkollë? Se ai normalisht ka studiuar në klasë dëgjuar mësuesin, në vend se ëndërroja një sanduiç apo patty që nuk kishte pasur një dhimbje stomaku.

Se fëmija në mëngjes ishte kombinimi më e dobishme e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet, është e rëndësishme të dini se si për të zgjedhur ushqime në mëngjes e tij, shijshëm në gjendje të përzierje dhe ndeshjen e tyre.

Pediatër thonë se ajo është shumë e vështirë për të menduar në lidhje me proporcion të drejtë të ushqyesve në dietën e fëmijës dhe do të rekomandojë një fokus më të madh në enët specifike.

Për mëngjes, fëmija mund të jepet qull me një copë mish ose peshk, një sanduiç dhe çaj. Ju mund të ofrojë atij një omëletë me pule zier, bukë dhe gjalpë dhe çaj. Për një dietë mëngjes përshtaten cheesecakes me salcë kosi, pancakes me bllokim dhe sallatë të freskët perimesh. Perimet nisur të brendshmet, ëmbëlsira djathë ose pancakes do të japë një ndjenjë të ngopjes.

chto-dat-rebenku-v-shkolu-na-obed.jpg

Nuk është një top nga më të zakonshme gabimet që prindërit bëjnë kur u përgatitur mëngjesin për fëmijët e saj.

Gabimi i parë është se mëngjes përmban një sasi të vogël të proteinave (ose nuk përmban atë në të gjitha). Moms të cilët janë në një dietë, konsiderojnë se mëngjes të mirë për të gjithë familjen - bollgur, e cila është në thelb një karbohidrate. Çfarëdo karbohidrateve (të thjeshta ose komplekse), tipar të saj është thithjen e shpejtë nga trupi, dhe ndjenja e urisë shpejt kthehet. Proteina - është mish, djathë, vezë dhe kështu me radhë. Çdo kombinim i këtyre produkteve me drithëra, fruta dhe perime do të jetë një alternativë e madhe për mëngjes.

Gabimi i dytë - mungesa e fibrave. Është e nevojshme për të brendshmet e trupit të fëmijës punuar si duhet dhe për të siguruar se uria nuk kthehet shumë shpejt. Fiber - është perime, fruta, drithëra, etj Fiber praktikisht nuk është zhytur, ajo është e gjatë në stomak dhe krijon një ndjenjë të ngopjes.

E treta gabim - frika e yndyrë. Fëmijë ka nevojë për ushqime të yndyrshëm në moderim, si një burim i energjisë, një mjedis të madh për copëtim të vitaminave dhe kështu me radhë. Dhe i fundit i mëngjes shtëpi. Mëngjes ideal duhet të jetë jo më vonë se një orë pas zgjimit.

Çfarë nuk duhet të japin fëmijën në shkollë për drekë?

Për drekë e shkollës nuk ka gjithmonë të përshtatet të gjithë më të dobishme të. Për shembull, kos ose djathë vilë është më mirë të largohet nga shtëpia, sepse e cila u hap në shpinës, ata mund të njollë të gjitha mjete shkollore, dhe përveç kësaj, qumështi dhe kosi produkte janë jeta shumë e shkurtër raft, dhe fëmija mund të merrni helmim nga ushqimi pasi ngrënie në shkollë produkte të tilla.

chto-dat-rebenku-v-shkolu-na-obed.jpg

E njëjta gjë vlen edhe për salcice. Sanduiç me suxhuk, natyrisht, e shijshme dhe i jep një ndjenjë e plotësi, por suxhuk mund të shpejt të shkojnë keq pa ngrirje. Përveç kësaj, salcice kanë një aromë të athët të erëza, që nuk është gjithmonë e përshtatshme në vende publike, dhe njollat ​​yndyrat lënë në libra, fletore apo veshje gjasa për të kënaqur të dy ju dhe fëmijën tuaj.

Nëse zgjedhja e frutave, është e nevojshme për të braktisur format e buta, për shembull, pjeshkë, kajsi, si dhe nga shumë të pasur. karamele çokollatë vetëm koha do të vrasin oreksin, përveç një konsum të madh të çokollatë dhe të ketë një ndikim negativ në shëndetin e përgjithshëm, si dhe shëndetin e dhëmbëve.

Çfarë mund të japë një fëmijë në shkollë për drekë?

Pra, çfarë mund të ju ofrojnë studentin tuaj si një meze të lehtë? E gjitha varet nga preferencat individuale të fëmijës së moshës së tij. Përveç kësaj, disa fëmijë ndjehen të turpëruar që të ketë në ekip, kështu që detyra e prindërve është jo vetëm për të të jetë në gjendje të zgjedhin më të përshtatshme për ushqimin e fëmijës suaj, por edhe për të shpjeguar atij nevojën për dreka shkollore, rëndësinë dhe dobinë e tyre për shëndetin dhe fëmijës zhvillimit.

chto-dat-rebenku-v-shkolu-na-obed.jpg

Nga rruga, në qoftë se ne po flasim për darkë për të parë klasën, atëherë të jetë i sigurt për të blerë një kuti të veçantë drekë për të. Kids dashuri për të treguar off dhe kështu do të jetë i kënaqur të hanë drekë kutinë tuaj për të treguar shokët e klasës e produkteve.

Pra, ne japim një listë mostër të asaj që ju mund të jepni një fëmijë për drekë në shkollë :

 1. Big sanduiç mezi duket fëmijën tërheqëse, edhe nëse ajo është super-dobishme. Është më mirë për të ndarë atë në copa të vogla, shtoni produkte të saj në formën e canapes vogla. Për sanduiçe, ju mund të përdorni djathë, pule dhe perime.
 2. Nëse fëmija e ka provuar tashmë rrotullon dhe ata e gëzojnë atë, ajo ndonjëherë është e mundur për të përgatitur për drekë është një pjatë e tillë. Vërtetë në vend të peshkut është më mirë të përdorni mish gaforre, pule, gjeldeti.
 3. Nëse ka degë të shumta, ju mund të vënë në departamente të ndryshme të produkteve të ndryshme në kuti drekë: një - sallatë, në një tjetër - një pjatë e dytë dhe myasko, në të tretë - fruta.
 4. Perimet dhe frutat janë të prerë në copa më të mirë. Ata mund të ofrojnë të freskëta, dhe të pjekur. Fruta është e mirë për të zgjedhur durum: mollë, dardha, banane. Perimet përmbajnë shumë fibra, dhe pastaj do të jetë e dobishme për snacks fëmijëve: prerë karrota në shirita, bell peppers, dhe perime të tjera të forta. Edhe pse më mirë se ata nuk kombinohen me mish ose peshk, se sa për të përtyp karrota të papërpunuara.
 5. Nëse çdo ditë për të përgatitur fëmijën për sanduiçe të lehta, ata shpejt të marrë fëmijë mërzitur. Dhe në aspektin e vlefshmërisë së këtij pushteti shumë pyetje mund të lindin. Alternate sanduiçe mund të jetë ëmbëlsira shtëpi, rrotullon pica shtëpi, të bëra nga bukë pita ose pastë.
 6. Ju mund të piqem pule ose vlim me erëza dhe perime. fileto gatshme të prera në pjesë të vogla dhe vihet në një drekë kuti me feta buke ose pita.
 7. Si një rostiçeri arra aftë (jo kripur), fruta të thata, marshmallows, waffles.
 8. Mos harrojmë për të pijshëm një fëmijë, uri sepse dehidratim keq. Sigurisht, në qoftë se me lëngje të paketuara nuk mund të refuzojë, atëherë ne mund të marrin ato. Por, së pari, këto lëngje përmbajnë shumë sheqer, dhe së dyti, në qoftë se fëmija nuk e dopet, ajo mund të del nga shtrati në portofolin dhe gjëra të pista. Është më mirë për të marrë me kompotik ose lëng. Për të pirë nuk është prokis, ju mund të shtoni një lëng limoni pak. Ju gjithashtu mund të bëjë çaj dhe derdh atë në një shishe të veçantë, për të sjellë fëmijën në shkollë. Ju vetëm mund të japin për të një ujë të pijshëm, në qoftë se klasa nuk është e freskët.

në vend të një përfundim

chto-dat-rebenku-v-shkolu-na-obed.jpg

Mundohuni të mendoni më parë se çfarë për të dhënë për një fëmijë në shkollë për drekë, kështu që ky problem nuk është kapur ju në befasi në mëngjes. Sigurohuni që fëmija në mëngjes nuk ka shkuar larg uritur nga shtëpia, dhe të jetë i sigurt për të fort mëngjes.

Edhe në qoftë se ai ha shumë ushqim për mëngjes, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar si të gjithë të hahet në mëngjes do të kenë kohë për të tretet dhe asimiluar.

Shpjegoni nevojën për ushqimin e fëmijëve dhe në veçanti për nevojën për të furnizuar shkollën. Janë të bashkangjitur në përgatitjen e fëmijës për dreka shkollore në pas një kohë, pak rritur, ai mund të përgatisë ushqime të tyre të dobishme.

SCHOOL Snack: diçka për të dhënë një fëmijë në shkollë - Charter'97 ...

Duke ditur situatën në shkollë, çfarë për të ngrënë ushqim restorantin e pamundur !!!!

I bleu një kuti për sanduiçe me asgjë për të vënë një fëmijë për të ngrënë.

Child kategorikisht refuzoi të marrë atë.

Motivi - ne nuk lejohet të vijë me kutitë e tyre në dhomën e ngrënies, dhe vende të tjera ku për të ngrënë - JO !!!

Absurd !!!!

Me sa duket vetëm Prince Crown është ushqyer nga fakti se ajo është e mundur dhe e nevojshme që të ketë një fëmijë në shkollë, dhe njeriu i thjeshtë tona mund të "helm" ndaluar më shumë ... ose plotësisht.

Ajo do të jetë interesante:   si në shtëpi Grow Kombucha

përgjigje

për "Banor":

Nëse një fëmijë refuzon të marrë një kuti të sanduiçe në shkollë, pastaj në єtom ka kuptim ... Mos prishin fëmijës jetën, mendo për pasojat e veprimeve të tyre ... Ju keni rritur ndoshta njeriu, por kjo nuk është një vizionar ... Fëmija duhet të mësojnë të jetojnë në një mjedis që është, nuk in vitro ... duan të hanë do të hanë në shkollë. Shoqëria Belarusian nuk është më e keqja e shoqërisë në krahasim me disa vende të tjera (Afrikë, Azi).

përgjigje

për "Andrew", në lidhje me atë kuptim do të thotë?

Në lidhje me kuptimin e të qenit i uritur gjatë gjithë ditës?!? Dita e shkollës mbaron në 15-00, ose 16-00.

Ju keni rritur ndoshta njeri, dhe ju doni që fëmija juaj të jetë i uritur nga 8-00 për 16-00?!?!?

Haha, mos i thoni, kur shkrim për mjedisin në të cilin fëmija ka për të jetuar ... ..

Fëmija duhet të jetë i shëndetshëm, jo ​​të uritur për një ditë të tillë të gjatë në shkollë.

përgjigje

Ju jeni të verbër - nuk do ta shohësh qartë. Ju bëjë fëmija juaj psikologjikisht dhimbshme (dhimbja psikologjike është e njëjtë si dhimbje fizike). Ju bëni fëmijën tuaj të aksioneve qeshur para shokëve të tij. Ju jeni vrarë fëmijën e saj. Shoqëria nuk do të zhgenjeheni. Shoqëria nuk ka rëndësi nëse fëmija juaj është, ju ose mua. Shkolla ka një ushqim - le të hajë ushqimin që është në shkollë. Overprotection e prindërve, nuk e lejon fëmijën për të përballuar me problemet e tyre në jetë.

përgjigje

20.000 ushqimi për 1 fëmijë 1 herë në ditë, për 3 - 60 tysyach.Esli mendoj kështu, dhe duke pasur parasysh se një i rritur duhet më shumë servings 2 herë, pastaj e liruan atë për 3 vakte në ditë për një familje prej 5 njerëzve sot duhet (shumëzuar 3detey nga 20 dhe mijëra herë 3 herë në ditë = 180 ton shumëzuar me 30 ditë = 5400tysyach.Berem 2 të rritur, ata kanë nevojë për 2 herë më shumë servings., ruani dhe të marrë të paktën të njëjtën poltora.Poluchim të 5400 2.Slozhim marrë çmimet e shkollës darka shuma për një muaj 10.8 milionë dhe kjo është vetëm në pitanie.Ya kuptojnë dreka në projektimin tashmë të fortë për fëmijë të bëjë shumë dhe duke pasur parasysh nd se çdo shkollë e 500 + ose edhe po1000 + rroba chelovek.Dobavlyaem, objektet komunale të përdorimit të përditshëm (paste sapun letër shampo WC), në gjëra të vogla të telefonisë mobile, medikamentet (sidomos duke pasur parasysh dimri), udhëtimi në transporte.Dobavlyaem këtë shpenzim në veshje (jo fig fletë prikroesh) dhe obuv.Esli marrim parasysh koston e certifikatave + exactions në shkolla / pyetje. se sa ne të paguhen dhe duhet të paguaj?

përgjigje

Çfarë për të dhënë fëmijën në shkollë për një meze të lehtë - një hap pas hapi recetave

fëmijët e sotëm kalojnë në shkollë disa orë. Edhe në shkollën fillore mësime të zgjasë rreth pesë orë. Për një foshnjë ose një adoleshent është zhytur edhe nga materiali, ishte aktiv dhe i aftë në të gjitha lëndët, ai duhet të jetë i shëndetshëm dhe të ushqyer mirë.

Shpesh shkolla ofron studentëve të saj me breakfasts nxehtë dhe dreka. Por, çfarë nëse fëmija juaj është alergjik ndaj ushqimeve të caktuara, ajo nuk ka servings sugjeruara, ose ju nuk jeni vetëm të sigurt për cilësinë e pjatave tona? Në këtë rast shpëtim të mbledhura e dalë nga prindërit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët e regjistruar në shkollën fillore. Një sasi e vogël e ushqimit do të ndihmojë fëmijën për të kënaqur urinë dhe të lehtë për të pritur për drekë të plotë në shtëpi.

Neni Përmbajtja

Çfarë duhet të japin fëmijës për të rostiçeri në shkollë?

 • Së pari, le të fëmijëve ushqime me vlera ushqyese. ngopje duhet të shpëtuar fëmijën para se të vijnë në shtëpi.
 • Së dyti, snacks duhet të jenë të dobishme dhe të balancuar në shkollë. Dhe fëmijë, dhe i ri të moshës shkollore duhet të kuptojnë se patate të skuqura nuk janë të hahet.
 • Së treti, dreka shkollore duhet të jetë i freskët. Pas të gjitha, ai do të ketë dy ose tre orë të qëndrojnë në portofolin pa një frigorifer.
 • Së katërti, snack duhet të jetë i përshtatshëm. Fëmijët në shkolla nuk janë gjithmonë në gjendje të përdorin një pirun ose lugë. Shpesh ata duhet të kafshojë direkt në klasë në pushim, prandaj sigurohuni që nxënës ishte komode në çdo situatë.
 • Së pesti, të përgatitur për ushqim për fëmijë duhet të jetë e shijshme dhe e këndshme për fëmijë.
 • Së gjashti, fëmija rostiçeri duhet të jetë e mbushur me kujdes. Tani në shitje një shumë prej kutive të lehta plastike. Zgjidhni për paketimin rostiçeri me një kapak që është e lehtë, por të mbyllur fort.

Kuti për snacking
Përgatitja e një rostiçeri në shtëpi pak të lehtë shqetësuar. Nëse fëmija nuk ka drekë në shkollë, atëherë ai ka nevojë për një drekë të ngushtë.

Sandwiches ose sandwiches

Receta e një nga snacks më të njohura, ka shumë. Ne kemi përgatitur tashmë tillë Butera:

Prindërit kujdesen përgatisë sanduiçe të shpejtë me sallam, vezë të ziera, djathë, mish i zier dhe Henin, ky opsion është për drekë e shkollës duhet të bëhet më e dobishme duke shtuar zarzavate sallatë dhe trangujve.

Merrni dy feta bukë miell i pasitur, shtronin djathë i shkrirë, të vënë suxhuk, sallam, proshutë ose mish pjekur. Feta domate dhe thith shpejt prishin pamjen e një sanduiç. Është më mirë të le fëmijën tuaj me domate qershi.

rostiçeri në shkollë

Këshilli. Fëmija do të jetë më e lehtë për të ngrënë një sanduiç - ajo është e lehtë për të mbajtur me gishtat tuaj për dy feta buke. Duart në të njëjtën kohë të mbetet i pastër.

Snacks dhe canapés

canapés Recipes janë mjaft të thjeshta. Le fëmijë të marrë në ushqimin e shkollës në skewers: a snack pastrimin ngjall oreksin dhe kënaqësinë tuaj fëmijët. Gatuaj ato të jetë e mundur në mëngjes me fëmijët. Ha këtë drekë është i thjeshtë dhe i përshtatshëm, sepse ajo është e prerë tashmë në copa. Përgatitja snacks shpejtë dhe të ndritshme sanduiçe vogël do të ju lutem pak i shqetësuar.

Recipes canapés që ju mund të gatuaj në shkollë:

Celebrities atëherë dhe tani
reklamë
Foto Galeria e famshëm atëherë ...
Stanton Daily
Shiko Tani

Këshilli. Të jetë një fantazi - mund të jetë i lidhur në skewers, topa patate, nuggets, kërpudha pjekur.

Përfundojë hollë pita mund të jetë një shumë e dobishme dhe ushqyese. Përhapjen bazën e gjizë ose djathë krem, të vënë copëtuar perime steamed, mish i zier ose vezë, peshk ose djathë dhe shkoni në një listë. Për komoditetin Pritini rrokulliset në racione copa.

Recipes Disa rrotullon dhe ëmbëlsira Lavash:

rostiçeri dritë

Nëse fëmija vjen në shtëpi për drekë, ju mund të bëni një rostiçeri dritë.

Biskota apo ëmbëlsira shtëpi përgatitur nga nëna e tij, si të gjithë fëmijët. Për përgatitjen e zarfeve pudre, trekëndësha ose croissants mund të marrë të gatshme brumë ngrirë. Përdorimi si mbushje reçel, jam, djathë, lakër zier ngadalë, fruta të grira skuqur. Fëmijë do të jenë të lumtur dhe patties tjera, gatuar duart kujdeseni nënes sime.

biskota

Nëse nxënësi nuk është alergjik ndaj proteinave të qumështit dhe ai e do produktet e qumështit, si një meze të lehtë të shpejtë në pushim, ju mund të jepni fëmijën kos pijen tuaj. Ky produkt është i ruajtur pa një frigorifer për 2-3 orë, nuk kanë nevojë për një lugë për konsumin e saj, dhe mbetjet e paketimit është thjesht duke hedhur jashtë.

Kos në shkollë

Perfectly kënaqur urinë e fruta të thata dhe arra. Përveç kësaj, substancat e përfshira në arra, janë të nevojshme për të trurit, dhe koncentrohen fruta të thata janë të dobishme për micronutrients organizmit dhe vitamina. Këto produkte nuk njollë duart dhe janë praktikisht të domosdoshme për një meze të lehtë të lehta.

studenti Nuts

Këshilli. Arra dhe fruta të thata të blera në treg, ju duhet të shkoni, të larë dhe të thatë e tyre para se të japë një fëmijë. nuk duhet të jepet për fëmijë për të farave të shkollave të patrajtuara ose arra - mbi ta shumë mbeturina.

Një rostiçeri shumë i zakonshëm dhe i përshtatshëm është fryt. Klasik version - një mollë apo banane. Gjithashtu një mundësi e shkëlqyer është durum dardhë, kajsi ose pjeshkë. Ju nuk duhet të jepni fëmijën tuaj fruta të buta dhe manaferrat, si disa orë në portofolin bëhen pelte jondjellës. Përveç frutave të vështira përpiqet të ofrojë fëmijën si një meze të lehtë karrota shkopinj - është e pazakontë, e bukur dhe e dobishme.

Fruta për nxënës drekë

Ndonjëherë nëna i jep fëmijës një meze të lehtë në ëmbëlsirat. Në këtë rast, duhet pasur kujdes se ëmbël ishte ushqimi i vetëm gjatë kohës së shkollës. Përveç një vakt të plotë mund të jetë një çokollatë të vogël, xhel frutash, kozinaki, marshmallows hematogen.

çokollatë

Këshilli. Nëse shkolla nuk ka coolers me ujë të pijshëm, përveç ushqimit, le fëmijën me një shishe me ujë. Fëmija nuk do të jetë i etur dhe do të jetë në gjendje për shpëlarje dhëmbët pas ngrënies.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *