Më shumë se çfarë TOKËS OR MARS

Author: | 2019/01/10

 Nga madhësia lineare Mars Gati gjysma e Tokës - rreze e saj Ekuatoriale 3.396,9 km (53.2% e tokës). Sipërfaqja e Marsit është përafërsisht e barabartë me një sipërfaqe të tokës në Tokë.
Mars Rrezja polare e rreth 20 km është më pak se Ekuatoriale, planetit masë 6,418 × 10 23 kg (11% e masës së tokës).
përshpejtim gravitetit në ekuator është e barabartë me 3,711 m / s² (0,378 tokë); shpejtësia shpëtojnë është 3.6 km / s dhe e dyta -5,027 km / s. Periudha e rrotullimit të planetit - 24 orë 37 minuta 22.7 sekonda. Kështu, viti marsian është e 668.6 ditës marsian diellore (i quajtur solami).

Mars rrotullohet rreth boshtit të saj , tilted në aeroplan pingul
e orbitës në një kënd prej 24 ° 56 '. Prirja e boshtit të rrotullimit lejon ndryshimin e stinëve.
Kur kjo orbitë zgjatim çon në dallime të mëdha në e tyre
kohëzgjatje.
Northern pranverë dhe verë, vënë së bashku të zgjasë 371 kripë, që është dukshëm më shumë se gjysmë viti marsian. Në të njëjtën kohë, ata vijnë në vendin e orbitën e Marsit, larg nga dielli. Prandaj, në Mars, vera e veriut janë të gjatë dhe të ftohtë, dhe në jug - të shkurtër dhe të nxehtë. Temperatura globale varion nga -153 ° C në dimër dhe pol deri +20 ° C më shumë në ekuator në mesditë. Temperatura mesatare eshte -50 ° C.

Atmosfera e Marsit , e përbërë kryesisht nga dioksidi i karbonit, është shumë e rrallë. Presioni në sipërfaqen e Marsit 160 herë më pak tokësore - 6.1 mbar
në një sipërfaqe të nivelit të mesëm. Për shkak të diferencës të madhe të nivelit në Mars
presion në sipërfaqen ndryshon në masë të madhe. Një trashësi shembullor i atmosferës - 110 km. presion atmosferik me rreze mesme është 6.36 mb.

Ndryshe nga toka, Mars atmosfera në masë ndryshon shumë gjatë gjithë vitit për shkak të shkrirjes së akullnajave polare interpretohet si ngrirjes dhe përmban dioksid karboni. Gjatë dimrit të 20-30 për qind të atmosferës është e ngrirë në kapak polar i përbërë nga dioksidi i karbonit.

Klima , si në Tokë, është sezonale. Në sezonin e ftohtë, madje edhe jashtë kurorëzon polare, të lehta acar mund të formojnë në sipërfaqe. Aparatet "Phoenix", regjistruar reshje bore, snowflakes, por avullohet para se të arrijnë në sipërfaqe.

Ka dëshmi se në të kaluarën, atmosfera mund të jenë më të dendura dhe
klima - ngrohtë dhe i lagësht, dhe në sipërfaqen e Marsit, ujë të lëngshme ekzistuar dhe ra shi. Dëshmi e kësaj hipoteze është analiza e meteorit ALH84001, i cili tregoi se rreth 4 miliardë vjet më parë temperatura Mars ishte 18 ± 4 gradë C.

Perberja thelbësor i shtresës së sipërfaqes së tokës Marsi sipas
aparatit shtrojë ndryshon në vende të ndryshme. Komponenti kryesor i
tokës - silikat (20-25%), papastërti permbajtur oksid hekuri hidrat
(15%), dhënia e ngjyrës të kuqe të tokës. Ka domethënëse
komponimet papastërti të squfurit, kalcium, aluminium, magnez, sodium (njësitë e
përqind për secilin).

Marsi ka një fushë magnetike e dobët është regjistruar. Sipas stacionet magnetometer Mars-2 dhe Mars-3, forca magnetike fushë në ekuator e rreth 60 gammas, pole 120 gammas, e cila është 500 herë më e dobët se e Tokës.

Phobos dhe Deimos

satelitë natyrore e Marsit janë Phobos dhe Deimos. Të dyja janë hapur nga Amerikan astronomi Asafit Hall në vitin 1877. Phobos dhe Deimos
janë të parregullt në formë dhe dimensione shumë të vogla.

Sipas një
hipoteze, ata mund të kapur nga fusha gravitacionale
e asteroids Mars. Satelitët janë emëruar pas personazhet që shoqërojnë zot Ares (Marsi) - Phobos dhe Deimos, simbolizon frikën dhe tmerrin që
ndihmuan perëndinë e luftës në betejat.

Sunset në Mars (Foto NASA)

Të dy satelitët rrotullohen rreth boshteve të tyre në të njëjtën periudhë, dhe se
rreth Marsit, kështu që gjithmonë ndërrohen në planetin e së njëjtës
parti. ndikimi baticës
e Marsit gradualisht ngadalëson lëvizjen e Phobos, dhe, në fund, të çojë në
rënien e satelitëve në Mars (duke ruajtur trendin aktual), apo të saj
shpërbërjes.

Në të kundërt, Deimos lëviz larg nga Marsi. Të dy satelitët kanë një formë të përafrimit në një ellipsoid triaxial. Phobos (26,6 × 22,2 × 18,6 km) Deymos disi më të mëdha (15 × 12.2 × 10.4 km).
Sipërfaqja e Deimos duket shumë më e duhur për shkak të faktit se
shumica e kratereve të mbuluara me material gjobë-trashë.

Gjatë lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit qiell marsian  në zenitin ka një ngjyrë të kuqe-rozë, dhe në afërsi të diskut të Diellit, nga blu në vjollcë, e cila është krejt e kundërta fotografia e lind tokë.

Madhësia këndore e diellit siç shihet nga Marsi më pak të dukshme nga toka dhe është 2/3 e këtij të fundit. Merkuri me Mars do të jetë pothuajse i paarritshëm për vërejtjet zhveshur sy të afërsisë ekstreme ndaj diellit. planet të zgjuarit në qiellin e Marsit është Venus, e dyta-Jupiter (katër hënave të tij më të mëdha mund të shihet pa teleskop), i treti-Toke.

Toka në lidhje me Mars është një planet i brendshëm si Venus dhe Toka. Në përputhje me rrethanat, Mars Toka shihet si një yll mëngjes ose në mbrëmje, në rritje para agimit apo të dukshme në qiell në mbrëmje, pas perëndimit të diellit.

Nga tema:


Mars: Cascading dunat Rabe Crater
mozaik i ri i fotografive Orbiter Mars Agjencisë Evropiane Express Hapësirës (ESA) tregon sipërfaqen ngjyra i dunave të errët kaskadave të rrjedhin në thellësitë e një krater të madh të ndikimit


Mars: "Heart Broken" në Askriyskoy malor

Një ekip shkencëtarësh Orbiter Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ka zbuluar fotografitë në sipërfaqe lehtësim të pazakontë në planetin e kuq, e përshkruan të cilat janë të ngjashme me simbolin e një zemër të thyer, NASA ka në plan për të kryer hulumtime shtesë për të shpjeguar këtë fenomen


Ulet Asimov krater

kamera me rezolucion të lartë Hirise Sonda orbitale Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ka shënuar shkatërrim të pazakontë në rim jugore e kraterit marsian Asimov


Qiellore "blueberries" Mars

topa të vogla në Mars, të quajtur "blueberries" ishin një mister për studiuesit për një dekadë. Tani shkencëtarët thonë se shpërndaj "blueberries" Për zonat e sipërfaqes mund të meteorit. Kjo kundërshton teorinë se konsideron praninë e strukturave sferike e një prej provave vënë përpara përpara ekzistencës së ujit rrjedh në planet miliarda vjet më parë
Likenet në Mars

Astrobiologists Instituti i Tokës Kërkimeve të Hapësirë ​​ajrore Qendrës gjermane dhe kolegët e tyre nga Shtetet e Bashkuara kryer një eksperiment me liken Antarktik - shkencëtarët kanë gjetur se nëse kërpudhave konglomerati simbioze dhe algat mikroskopike të gjelbër mund të mbijetojnë në kushte sa më të ngushtë në Mars
Hebe Canyon - Sonda Mars Express look të ri

Martian kanion Hebe (Hebes Chasma) dhe rrjetit fqinje gabimet kanë lindur si pasojë e shpërthimit të sipërfaqes së planetit me forcat e mëdha tektonike. Këto plagët gjigante të mbajnë gjurmët e historisë së hershme të planetit të kuq


Fatkeqësi në krater Aram Chaos, dhe jeta në Mars

Martian origjina ndikimi krater Chaos Aram (Arami Chaos) ka fituar një pamje moderne në një shkrirje katastrofik dhe derdhje kjo ndodh në akull të liqenit. Në kohët e lashta, ka mund të ketë qenë të favorshme për habitatin mikrobike


 binjakët gjeologjike Gale Crater

rrjedhat e ujit dhe erës skalitur modelet e pazakontë të shkëmbinjve sedimentarë në kratereve të Marsit. Më erozioni pësuar zonën më të vjetër të planetit - rajoni Arabia Terra. Ai është i mbuluar dendur me kratere dhe prerë nga kanione të shumta. Këtu është krater Becquerel, çuditërisht të ngjashme me kraterit Gale, i cili tani është duke bërë hulumtime shkencore Rover Curiosity, dhe Vernal Crater nga rajoni herë pretenduar të jetë një vend të mundshëm ulje "kurioz" Rover


Me ujë në shkretëtirë marsian

Pasi kratere Red Planet ishin të mbushur deri në buzë me ujë dhe sedimentet, dhe edhe pse uji ka avulluar gjatë, gjurmët e së kaluarës në formën e liqeneve baltë thata ngulitur përgjithmonë në shkretëtirat marsian
Icefall në Mars

Sipas Jet Propulsion Laboratory i NASA-s, shkencëtarët kanë gjetur se grooves gjata thellë vërejtur në sipërfaqe, mund të jetë rezultat i jo vetëm shkrihet ujë të, por edhe blloqet e akullit të thatë, që është ngrirë dioksidi i karbonit


Mars Meteor dushe

Shkencëtarët e NASA kanë analizuar imazhe të Marsit të marra nga orbital Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), dhe llogaritur se çdo vit sipërfaqja e planetit të kuq është e ekspozuar "bombardohet" me asteroids vogla apo fragmente kometë mbi dyqind herë, me kratere formuar me një diametër prej të paktën 3.9 metra
kratere Martian dhe kaosi - djepi i mundshëm i jetës primitive

Duke analizuar shkëmbinj sedimentarë, të formuara me pjesëmarrjen e ujit thellë në kratereve marsian dhe fusha të tilla si kaos, shkencëtarët kanë sugjeruar se nën sipërfaqen e planetit të kuq, si në Tokë, nuk mund të jetë një kohë të gjatë kushteve kohë të volitshme për jetën mikrobike, edhe pas zhdukjes së oqeaneveMartian lumi - një vështrim të ri
Orbiter i Agjencisë Hapësinore Evropiane (ESA) Mars Express fotografuar në strukturën sipërfaqen e planetit të kuq e dredha-dredha, e cila i ngjan një shtratit të lumit. Imazhet tregojnë pjesë të sipërme të luginës Reull Vallis, e cila mund të formohet nga rrjedhat e ujitSalt mburojë e Marsit dhe lumit të Kuq

Shkencëtarët janë të mikroorganizmave që jetojnë të zhytur në një mjedis acid dhe depozitat gjëndrave kripës në Rio Tinto, Spanjë. Këto kushte ekstreme mund të korrespondojnë me depozita të ngjashme kripës mikronish mbi Marsit dhe Jupiterit - Europa

Lexo më shumë:   Çfarë duhet të bëni nëse kompjuteri juaj është kthyer mbi SCREEN
evolucioni Mars klimës


Ekspertët e Agjencisë Hapësinore Europiane (ESA) për të konfirmuar teorinë e evolucionit të klimës marsian për shkak të ndryshimeve në anim të planetit boshtit të rrotullimit


MARS Wikipedia

Bruno Mars: Biografia

Bruno Mars - Këngëtarja amerikane, kompozitor dhe producent muzikë, fituese e "Grammy" për të fituar popullaritet, pasi duke marrë pjesë në regjistrimin e këngë Rappers Bob (përbërja «Nothin 'në Ti») dhe Travis McCoy (përbërja «Billionaire»).

Fëmijërisë dhe adoleshencës

Peter Gene Hernandez (emri i vërtetë i artistit) ka lindur nën shenjën e Libra October 8, 1985 në Honolulu - kryeqytetin e Hawaii, të vendosura në ishullin e Oahu. Në mesin e paraardhësve të djalit - përfaqësuesit e të tre grupeve etnike: Puerto Ricans, filipinas dhe hebrenjve. Është e njohur se këngëtarja ka një motër Jamie, Tiara, Tahiti dhe Hernandez, si dhe gjysmë-vëlla Eric. Kur vajzat u rritën, ata krijuan grupin e tyre muzikor Lylas dhe madje edhe të nisur një reality show. Hapat e parë në biznesin e tregojnë, gratë kanë bërë në Hawaii.

Bruno Mars në fëmijëri
Bruno Mars në fëmijëri

Është e njohur se edukimi muzikor i Bruno angazhuar atin Pjetrin, një anëtar i një grupi rok lokale që nga një moshë të re ka qenë e pranishme në të gjitha shfaqjet këngëtar. Në një koncert Mars foli me kreun e familjes. Pasi ata kënduan një këngë duet, këngëtarja kërkohet të paraqesin tregojnë audienca veçmas duartrokasin Pjetrin, i cili mësoi atij çdo gjë që ai e di vetë.

Rreth artisti i njohur vetëm një nënë që emri i saj ishte Bernadette, dhe ajo gjithashtu kishte një edukim muzikor. Për fat të keq, në vitin 2013, një grua vdiq më vonë në "Super 2014" muzikant i përkushtuar punën e saj në bateri. Pavarësisht nga fakti se prindërit e aktorit divorcuar kur ai ishte shumë i ri, ata kanë arritur të mbajë marrëdhënie miqësore.

Bruno Mars ka qenë i dhënë pas krijimtarisë së Michael Jackson
Bruno Mars ka qenë i dhënë pas krijimtarisë së Michael Jackson

Mars u rrit fëmijë të gjallë. Në dy vjet, këngëtari u mbiquajtur Bruno (në nder të njohura në kohën mundës Bruno Sammartino, i cili kontrast me një fytyrë të rrumbullakët). Nga mosha e hershme Mars i dhënë pas krijimtarisë së Michael Jackson, Elvis Presley dhe grupeve «The Isley Brothers» dhe «tundimet». Në moshën shtatë, djali ka luajtur legjenda e Rock 'n' roll në filmin "Muajin e mjaltit në Vegas." Peter mësuar në mënyrë të rolit që një kohë të gjatë në repertorin e muzikantit të ri përfshinte godet Presley, me të cilin ai dha koncerte në Hawaii.

Bruno shpesh shfaqet në ngjarjet në kapele të ngjashme me ato të veshur nga Frank Sinatra. Sipas këngëtares, kjo është për shkak të faktit se si një fëmijë mbi kokën e tij ishte një shok i tërë curls, dhe kur ata janë të shkurtohet, atëherë ndjerë të pakëndshme. Hats e shpëtoi atë nga kjo përvojë.

hat Bruno Mars
Bruno Mars në një kapelë dhe pa syze

Në vitin 2003, Mars u zhvendos në Los Anxhelos për të filluar të bërë muzikë. Në të njëjtin vit ai doli me një pseudonim. Bruno ka nënshkruar një kontratë me «Records Atlantikut» etiketë në 2006. Aktori për herë të parë të angazhuar në shkruar këngë për artistë të tjerë dhe prodhimin.

Në shtator të vitit 2010, këngëtari i shquar u arrestua në Las Vegas për posedim të kokainës. Në një bisedë me policinë, ai ka pohuar se substancat e ndaluara nuk i përkasin, dhe se ai kishte përdorur kurrë drogë. Seanca Gjykata u mbajt në shkurt 2011. Pastaj Mars mund të marrë një mandat 4 vjeçar dhe një gjobë prej $ 50 mijë. Për posedim të gram dy dhe një gjysmë të kokainës.

Bruno Mars u përpoq për posedim droge
Bruno Mars u përpoq për posedim droge

Si rezultat, Bruno u dënua me 200 orë shërbim të komunitetit dhe të paguajë një gjobë prej $ 2 mijë. Gjykata urdhëroi gjithashtu yll për disa muaj që të ndjekin mësimet në temën e dëmit të drogës.

muzikë

Para se të bëhej një interpretues i suksesshëm solo, Bruno ishte autor i këngëve Alexandra Burke, Trevi McCoy, Adam Levine, Sean Kingston Flo Rida dhe grupi «Sugababes».

Paraqitja e tij e parë si një artist muzikor u përfshinë në regjistrimin e albumit «Animal» grupit «Far East Movement». Popullariteti erdhi pas këngë Bob «nothin 'për ju» dhe Trevi McCoy «Billionaire», në të cilën Mars ishte si interpretues dhe bashkë-autor.

Bruno Mars dhe Trevi McCoy - «Billionaire»

Maj 11, 2010 artisti lëshuar PE «Është më mirë nëse ju nuk e kuptoni», e cila u zhvillua 99 në Billboard 200. Në gusht të vitit 2010, bashkë-shkroi vetme, Cee Lo Green - «! Fuck you», dhe më 12 shtator në një ceremoni «MTV Video Awards Music 2010 "është bërë në të njëjtën skenë me Bob dhe Hayley Williams.

«Doo-wops & Hooligans» albumin debutues këngëtarit u lirua në tetor të vitit 2010. e vetme e parë ishte kënga «Vetëm Way You Are», botuar 19 korrik 2010 dhe u drejtuan Billboard Hot 100 për disa javë. Dy teke e ardhshme u bë muzikë «Liquor Store Blues» dhe «Grenade». Në tetor të të njëjtit vit këngëtarja kryer aktin e hapjes për koncertet e turneut «Maroon 5" në mbështetje të albumit të tyre «Hands All Over».

Kantautori Bruno Mars
Kantautori Bruno Mars

Së dyti album studio «joortodoks Jukebox» u lirua në dhjetor të vitit 2012. Record «joortodoks Jukebox» përmbante pop dhe R & B- përbërjen dhe gjithashtu të përfshira stileve muzikore shkëmb, shpirt dhe Reggae. Në SHBA, albumi debutuar në vendin e dytë në Billboard 200 me një tirazh prej 192 mijë. Kopje në javën e saj të parë të lirimit.

Në nëntor të vitit 2014 artisti lëshuar në dritën e vetme «Uptown funk», kënduar një duet me Mark Ronson, mori në clip këngën, dhe pas turne koncerti «Moonshine Jungle Tour» deklaruar që filloi punën në një album 3.

Bruno Mars dhe Mark Ronson - «Uptown Funk»

Si rezultat, pjatë me hitet e reja të «24K Magic» u lirua në nëntor 2016 dhe ka marrë reagime pozitive nga publiku dhe publikimeve në internet «Irish Times», «AllMusic», «Slant Magazine», «Entertainment Weekly», «Cleveland.com» dhe «USA Today».

Gjatë gjithë albumi u ndikuar nga heronjtë e fëmijërisë Mars: «Edition New», «Boyz II Men» dhe shumë artistë të tjerë legjendarë të epokës së artë të R & B zhanër që frymëzoi këngëtarin për të krijuar CD.

Bruno Mars është në një premium "Grammy"
Bruno Mars me "Grammy"

Në «24K Magic» Bruno mbron në mënyrë të qartë pikëpamjen e tij, duke theksuar nevojën për të kujtuar shkollën e vjetër, dhe në vend të mbushur bashkëpunimeve pjatë me epokën artistëve të mahnitshme, artist bind fëmijët 80 për të mbetur përgjithmonë i ri. Sipas kritikëve të muzikës, «24K Magic» shenja jete në cilësisë së mirë R & B, e cila është luajtur në një mënyrë të re dhe në 2016.

Në mars 2017, premiera e video për të vetme, «Kjo është ajo që unë doja», dhe në gusht lëshuar një video për këngën «Versace në katin e parë». Së shpejti, këngëtarja nxituan nëpër qytet me programin koncert në mbështetje të albumit «24K Magic». Është e njohur se në tetor vizituar aktorin shquar me shfaqjet e Orlando, Philadelphia, Raleigh, Miami dhe Tampa.

jeta personale

Rreth marrëdhënies me gjysmën më të drejtë të njerëzimit Bruno nuk foli. Pavarësisht nga përpjekjet e një muzikant jo për të publikuar jetën e tyre personale, gazetarët Sly gjithmonë arriti të gjetur se detajet me lëng dhe skandaloze rreth aktor komunikimit me gratë jashtë skenës.

Bruno Mars dhe Chanel Malvar
Bruno Mars dhe Chanel Malvar

Kështu, në vitin 2006, paparacët fotografuar këngëtarin në shoqërinë e një balerin profesional dhe aktore Chanel Malvar. Megjithatë, këto marrëdhënie, të cilat zgjatën 4 vjet, dhe nuk e kanë përfunduar një marshim nga Mendelssohn. Përfaqësuesit e medias në gjendje për të gjetur arsye për të cilën ka pushuar së ekzistuari këtë palë.

Në vitin 2009, Marsi është parë duke pushuar në një jaht në shoqërinë modelin rus Yulia Lukashkin. Më pas aktori ka thënë se ajo është e lidhur me një model të modës vetëm miqësi.

Në vitin 2011, pas kryerjes së Bruno Mars dy opsione «Grenade» këngë, njëra prej të cilave ka të bëjë me vajzën këngëtares, dhe të tjera - të riun, disa tifozë të muzikës pop filluan të flasin për muzikant homoseksuale. Por doli se ashtu-aktori ka treguar sensin e tij të humorit, përveç rritjes së të përzënë shitjes.

Bruno Mars - «Grenade»

Në vitin 2011 Cupid shigjetë përsëri goditur zemrën e artistit "Grenada" këngë, dhe i bukur në shikim të parë ra në dashuri me Rita Ouro, aktore, e cila, si tifozët mendohet do të jetë gruaja e këngëtarit. Pavarësisht parashikojnë jetës së tyre martesore të gjatë, çifti shkatërroi. Mes tyre të punës u ngrit nga të cilat asnjë nga dashuruar nuk janë të destinuara të refuzojnë.

Bruno Mars dhe Rita Ora
Bruno Mars dhe Rita Ora

Në fund të atij viti, shtypi ishte në gjendje për të kapur Bruno me një të dashurën e re, aktore dhe model Jessica Kebeney. Tani dashuruar fshehin më lidhjen e tyre. Pra, në Kebeney tij "Instagrame" shpesh i vë ata së bashku me Bruno fotot.

Bruno Mars dhe Jessica Kebeney
Bruno Mars dhe Jessica Kebeney

Rritja e Bruno Mars është 165 cm, pesha 67 kg, me këngëtaren në vitin 2009 edhe fitoi "Star vogël në botë është" në prezantimin e shpërblimeve MTV Movie Awards. Por artisti nuk do të shqetësohen për të. Duket se Bruno edhe një kënaqësi për të dalë në festimet e rrethuar nga modelet e gjatë.

Lexo më shumë:   KARTOLINE GRUAJA Happy Birthday to duart
Bruno Mars nuk është komplekse në lidhje me rritjen e
Bruno Mars nuk është komplekse në lidhje me rritjen e

Bruno Mars nuk qëndrojnë larg nga të modës për dekorim trupin me tatuazhe. Në duart e tij zbukuro disa tatuazhe. Ky imazh i zemrës me emrin e nënës dhe mbishkrim kushtuar babait të tij, dhe një spirancë embossed në nder të gjyshit të tij, një marinar. Si një nuskë image tattooed këngëtarja ka krijuar një portret të një fallxhore.

Mars nuk e harron atdheun e tyre dhe rregullisht merr pjesë në ngjarje bamirësie me qëllim në kohë të ndryshme për të ndihmuar viktimat e veprimeve të elementeve Havai.

Bruno Mars është

Pavarësisht orarit të zënë, interpretues i këngës «vetëm mënyrë që ju jeni» harroni për abonentët. Në "Instagrame" Bruno rregullisht ngarkoni fotot nga shfaqje dhe relaksim. Ndër të tjera, në faqen zyrtare të këngëtares, çdokush mund të porositur produktet me një të shtypura të turneut «24K Magic», si dhe për t'u njohur me orarin e koncerteve ardhshme.

Vlen të përmendet se rrjetet sociale - nuk është i vetmi burim, duke i thënë tifozët për të rejat e fundit nga jeta e Marsit. Në portalet e ndryshme të internetit dhe mediat e shkruara edhe shpesh publikon artikuj në lidhje me biografinë krijuese të yllit të Hollivudit.

Bruno Mars dhe Cardi Bi - «Me anë»

Tani Bruno Mars është në kulmin e biografisë muzikore. Ai vazhdon të përzierje me sukses traditën dhe përmban muzikë të stileve të ndryshme dhe epokave. Së bashku me këngëtarin hip-hop Cardy Bi Bruno Mars ka regjistruar një remix i hit «Finesse», e cila ka dërguar të pranishmit në 90 largët. Videoja për këngën ka mbledhur rreth gjysmë miliardë shikime në vetëm gjashtë muaj. Video Bruno postuar në një YouTube-kanal personal, e cila u hap në vitin 2006.

Kreativiteti Bruno Mars vëzhguar rregullisht çmime të rëndësishme. 2017 solli çmimin e aktorit American Music Awards në "Artist i Vitit" nominimin. Bruno përpara kolegëve të tyre Ed Sheeran, Drake dhe Kendrick Lamar, DJ duo «The Chainsmokers».

Bruno Mars - «Kjo është ajo që unë doja»

Në fillim të vitit 2018 Mars dha tre statuja e "Grammy" në kategorinë "Best Song i Vitit", "Best R & B Song" dhe "Best R & B Performance". Kënga, e cila ishte shkaku i një këngëtari të tillë pop nga kritikët e muzikës, u bë një përbërje muzikore «Kjo është ajo që unë doja». Në internet, numri i pikëpamjeve video për të vetme, duke arritur në 1.3 miliardë. Gjithashtu, dy çmime u shënua nga një disk «24K Magic».

Discography

  • 2010 - Doo-wops & Hooligans
  • 2012 - joortodoks Jukebox
  • 2016 - 24K Magic

foto

MARS TEMPERATURE

Red Planet - qëllimi afërt kozmike e njerëzimit. Tashmë në këtë shekull, ajo do të shkojë tek njerëzit e parë që duhet të kalojnë nëpër shumë sprova vetëm për vetëm për të qëndruar gjallë. Për të mësuar se si të lehtë të vdekur në Mars, ka thënë burimi Popular Science.

NASA planifikon të tokës njerëzit e parë në Mars në 2030-ta, Mars One projekt përfshin dërgimin e njerëzve të parë në 2027, në kolonizimin e planetit të kuq, dhe të interesuar kompani private hapësirë ​​SpaceX Elon Musk.

Fluturojnë, tokës dhe të rritet rrënjët në Mars - një detyrë në prag të mundësive teknike të njerëzimit. Por edhe me të gjitha fluturimi nevojshme pajisje mund të përfundojë tragjikisht për shkak të një llogaritje e gabuar lehtë apo faktorit njerëzor.

Ju nuk fluturojnë deri tani

Edhe në qoftë se për më shumë se gjashtë muaj fluturimit anije kozmike juaj nuk do të ndodhë - nuk do të ketë dëme, ka zhvilluar takime me copëra hapësirë ​​- ju do të jetë një rrezik shumë më serioze - rrezet kozmike (grimcat elementare dhe berthamat atomike duke lëvizur me energjive të larta në hapësirën e jashtme ).

Ky rrezatim kozmik lehtë depërton murin e anijes, dhe ka të ngjarë të ketë një ndikim serioz në shëndetin e njeriut.
Një studim i kohëve të fundit në minj kanë treguar se ekspozimi i zgjatur në rrezet kozmike mund të shkaktojë ndryshime anormale në tru. Shkencëtarët kanë vënë re se minjtë humbur një shumë të synapses të rëndësishme të trurit të bëhet më pak kurioz dhe madje dukej i frikësuar.

Si do të ndikimi afatgjatë i rrezeve kozmike në tru e udhëtarëve të parë në Mars mbetet një mister. Megjithatë, ajo është e njohur se ky rrezatim në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e kancerit.

Astronautët ISS nga efektet e dëmshme mbron fushën magnetike të Tokës, por kjo mbrojtje do të zhduket si ju lëvizin larg nga planetit tonë. Hulumtuesit e NASA-s mendojnë se rreziku i shfaqjes të kancerit të gjatë në hapësirë ​​të udhëtimit afatgjatë është më e lartë tek gratë, të cilat mund të përjashtojnë ato nga udhëtarët e parë në planetin e kuq.

Ju do të thyejnë kur ulje

Le të thonë se ju keni vuajtur asnjë problem fluturues dhe afrohet Marsi. Por peizazhi i planetit të kuq për illuminator mund të jetë gjëja e fundit që ju shihni. Fakti se atmosfera marsian është rreth 110 herë më pak i dendur se Toka, e cila në masë të madhe komplikon ulje (ose më mirë, "primarsenie").

Kapsula duke dhënë astronautët në Tokë, është përdorur si parachutes dhe rezistenca e ajrit, dhe i fundit në Mars nuk do të jetë e mjaftueshme për një ulje të butë. Më të rënda moduli zbritja do të jetë, aq më shpejt ajo do të jetë më afër në sipërfaqe.

Bret Drake, ekspert i NASA, vuri në dukje se mundësitë aktuale teknike të lejuar me sukses të tokës në Mars është vetëm 1 ton të ngarkesave, por të gjitha pajisjet e nevojshme per kolonizimin fillestar dhe për të siguruar kolonët e jetës, do të peshojnë 20-30 ton.

Sistemi për të ndihmuar të ofruar një ngarkesë të tillë të rëndë në Mars, NASA ka përjetuar vetëm, por ishte i pasuksesshëm. Një pajisje për frenim me shpejtësi supersonik në një atmosferë rarefied (LDSD) është një disk i rrethuar nga një rrip inflatable në formën e një donut.

Sa për projekte të tjera marsian - Mars One, dhe SpaceX, - këtu dhe nuk kanë asnjë informacion specifik në lidhje me rrugën "primarseniya".

ju ngrijë

Mirë se vini në Mars! Ju ende keni zbarkoi dhe tani është koha për të marrë të dini kushtet e motit e shtëpisë tuaj të re. Temperatura mesatare në Mars - rreth -40 ° C. Në kushtet më të favorshme në ditën e verës gjysma planetin ajri ngrohet në 20 ° C, por temperatura mund të arrijë nate dimri -125 ° C, dhe polet dhe bën -170 gradë.

Këtu njerëzimi, duket se tashmë kanë një përvojë të mirë - temperatura e jashtme kur ISS nën diell rreth 200 ° C, në anën e errët - minus 200 ° C. Por, sipas ekspertëve, kostume, në të cilat njerëzit janë në hapësirë, kjo nuk është diçka që njerëzit kanë nevojë në Mars.

Atmosfera në Mars është mjaft e hollë, por ai përmban gazra që e dallon atë nga boshllëkun e hapësirës. Një gaz do të jetë shumë më shpejt kostume Ngrohje / Ftohje kolonët se ajo ka në hapësirë. Në mënyrë të ngjashme, era e ftohtë do të ftohet më shpejt se një temperaturë të ulët të ambientit.

"Padia në një vakum është shumë e ngjashme me një termos, ndërsa kostum në Mars është më shumë si një filxhan kafe në tryezë. Një kafe në tryezë të ftohet shumë më shpejt se në një termos », - ekspert të NASA-s. E gjithë kjo kërkon zhvillimin e një shumë më rezistente ndaj ndryshimeve të temperaturës, kostume, pohon specialisti.

Ju do të vdisni nga uria

Jeta në Mars është si jeta e hulumtuesit polare në Antarktidë. Por në qoftë se furnizimet nga kontinente të tjera për të dhënë mjaft thjesht, në Mars ajo nuk do të funksionojë. Dëmtime aksidentale pas shpërndarjen e produkteve ushqimore nga Toka kolonët e parë mund të duhet të prisni disa vjet, kështu që ju duhet të kujdeset për të vetë-mbështetës.

Mars Një projekt shpreson të organizojë kultivimin e bimëve në një zonë të mbyllur prej 80 metra katrore me ndriçim artificial. Bimësia do të mbahet me ndihmën e ujit, për të gjetur në Mars, dhe dioksidit të karbonit emetuar nga ana e ekuipazhit.

Sipas vlerësimeve fillestare, kjo do të jetë e mjaftueshme për të ushqyer gjysmën e ekuipazhit, megjithatë, hulumtuesit në Universitetin e Massachusetts nuk pajtohen me llogaritje të tilla.

Sipas shkencëtarëve, dioksidi i karbonit lirohet edhe katër persona, jo të mjaftueshme për të mbështetur jetën bimore për një kohë të gjatë. Ajo do të zgjasë vetëm për 12-18 ditë. Dhe në qoftë se ju të rritur numrin e njerëzve, atëherë ata do të nuk kanë ushqim të mjaftueshëm rritur.

Zgjidhur problemin mund të jetë me ndihmën e pajisjeve të veçanta të cilat do të thithin dioksidin e karbonit nga atmosfera e planetit të kuq. Por, ndërkohë që zhvillimi i tyre është ende në një fazë të hershme.

Ju mbytem (ose shpërthejnë)

Rritje të bimëve në Mars, është e nevojshme jo vetëm për astronautët të etur për pushtet. Ata gjithashtu do të shërbejë si një burim i rëndësishëm për prodhimin e oksigjenit e nevojshme njerëzve. Ajo është shumë më e lirë dhe më e lehtë për të transportuar gaz të lëngshëm natyror nga toka.

Studimet kanë treguar se bimët tokësore mund të jetojnë në tokë marsian, por kultura nuk rritur nën gravitetit marsian - ajo ka nevojë për të kryer studime të mëtejshme. Por edhe në qoftë se të gjithë punën, jo fakti se prodhimi i sasive të mëdha të oksigjenit do të ketë vetëm një efekt pozitiv.

Too shumë oksigjen në hapësirë ​​të mbyllur mund të çojë në një rritje të rrezikut të toksicitetit oksigjen, dhe madje edhe të ekuipazhit të ekspozimit të gazit. Për të shmangur këtë, oksigjeni duhet të drenazhuar nga vendet ku jetojnë njerëzit.

Lexo më shumë:   Crafts duart prej metali

Për këtë qëllim, astronautët do të duhet një metodë të specializuar të ndarjes oksigjenit nga lumë gazit. On Earth tashmë është duke bërë (për shembull, nga distilim cryogenic), por asnjë nga metodat nuk është testuar në kushtet e mjedisit marsian.

kërkime të konsiderueshme dhe të investimeve, ekspertët thonë se duhet të jenë në gjendje për lirimin e oksigjenit në Mars. Pajisjet ekzistuese duhet të zhvillohet më tej - për të zvogëluar madhësinë dhe koston, për t'i bërë ato më të besueshme.

Jo shumë kohë më parë, ekspertët e NASA-s kanë shprehur plane për të krijuar ecopoiesis - një ekosistem që mund të mbështesin jetën në Mars. Ideja është për të dërguar në cyanobacteria veçantë Red Planet, e cila do të ushqehen me një sipërfaqe shkëmbore, duke i dhënë off oksigjen. Ato përcaktojnë vendin e astronautëve që jetojnë. Megjithatë, nuk dihet sa të qëndrueshme procesi është i ngjashëm me evoluimin e oksigjenit.

Nuk është një tjetër variant të prodhimit të oksigjenit në Mars, e cila nuk kërkon bimë ose mikroorganizmave. Pajisja Moxie zhvilluar në MIT, mund të konvertohet dioksidit të karbonit nga atmosfera Mars oksigjenit dhe monoksidit të karbonit.

Kjo metodë e marrjes së oksigjenit është e vërtetë dhe do të testohen tashmë në vitin 2020 në planetin e kuq - një version më të vogël të inverter do të dërgohet me Rover ardhshëm.

Njerëzimi duhet të zgjidhë shumë çështje që lidhen me udhëtim në Mars, dhe shpesh jo vetëm përpjekjet e specialistëve të agjencive hapësinore. Kjo është arsyeja pse NASA filloi një garë e ideve të dobishme për të ndihmuar njerëzit të arritur dhe të mbijetojnë në Mars - Udhëtim në Mars Challenge, tre fituesit të cilët do të marrin $ 5,000.

NASA theksoi se, pavarësisht përpjekjeve të kompanive private si SpaceX fluturimit të organizimit në planetin e kuq, ata nuk kanë gjasa për të marrë diçka pa ndihmën e departamentit të hapësirës publike.

Një gjë është pothuajse e sigurt: asnjë vështirësi, teknike ose financiare, nuk do të pengojë njerëzimin në shekullin e 21 për të marrë në planetin fqinj. Ajo do të jetë udhëtimi i vështirë, por emocionuese.

Lexoni gjithashtu: Tre arsye pse ju nuk duhet të mbështetet në zhvillimin e turizmit hapësirë ​​në dekadat e ardhshme

MARS GOD

Mars: The Story e karakterit

Mars ka vlerësuar në Itali lashtë si një zot i pjellorisë, si dhe themeluesi dhe kuratore e Romës. Ajo ishte vetëm më vonë ai u bë një mbrojtës i luftës si Ares në mitologji greke. Në nder të karakterin e famshme të quajtur muajin e parë të vitit Roman - mars.

Historia e

Zot i pjellorisë, dhe mjeshtër i vegjetacionit romakët e lashtë adhuronin veç e veç. Ai ishte frikë, sepse ai nuk është në humor, në gjendje të lehtë të shkatërruar të lashtat ose bagëti. Dhe respekti - sepse nëse hyjnisë mikloj, fatkeqësia do të jetë një parti. "Mirë" Mars vetëmohim luftuan me ftohjet dhe stuhitë, luftuan me frymërat e liga sulmojnë kulture, mbrojtës i barinjve, shikuar ekonomisë.

Perëndia Mars
Perëndia Mars

Hyjnia quajtur shpesh Gradiva. Fjala vjen nga folja "për të rritur", që është, me përpjekjet e tij varej nga numri i bagëtisë dhe vëllimin e kulture. Hulumtuesit gjithashtu besojnë se fjala - një derivat i "shëtitje". Më vonë, kur Marsi ishte perëndia e luftës, që do të thoshte se ai "vjen (hapa) në frontin e ushtrisë romake."

Gradualisht Mars ka gjetur një funksion të ri - mbrojti muret e qytetit, duke ndihmuar ushtrinë në fushëbetejat e armikut me perëndeshë militant Bellona. Edhe pse ajo është identifikuar me Ares greke, por të gjithë të njëjtën mbrojtës romak i luftëtarëve të nderuar në shtëpi më shumë për shkak se këto dy hyjnitë ishin të kundërt të madh. Ares ishte përgjegjës për Luftën e shkatërruese, vrasjeve dhe plaçkitjeve, dhe Marsi është parë si themelues i rendit. Ai jo vetëm që e ndihmoi të fitojë vendin, por postuar pas fitoreve për mirëqenien e vartësve të territoreve, të mbrojtur nga fqinjët fshehta. Por Bellona vetëm pajisur egërsinë e luftës, personifikuar shkatërrim dhe vdekje.

Ares
Ares

Mars para betejat portretizuar dhuratat bujare kurban, dhe u kthye me një fitore, prezantoi kalin më të mirë të Quadriga.

Pallati mbretëror mbajtur shtizën e Marsit, si dhe mburojë hyjni, i cili thuhet të ketë rënë nga qielli, duke u bërë pararendës i sukseseve ushtarake të romakëve. Më vonë sundimtar Numa Pompilius urdhëroi krijimin e 11 paneleve të tilla, në mënyrë që hajdutët nuk mund të llogarisin gjë e vërtetë. Sipas versionet e tjera të armës mbështetej në tempull ngritur në nder të Marsit. Para komandanti fushata ushtarake kap një shtizë dhe një mburojë të quajtur "Mars, nuk fle!" Në vendbanimin e shenjtë që do të vijnë dhe edhe ata të afërmit e të cilëve vrarë padrejtësisht. Njerëzit besojnë se Perëndia do të marrë hak.

Bellona
Bellona

Një nga tempujt më të vjetër të ndërtuar në një vend të vetmuar jashtë qytetit, ku dikur shtrihej tokës së punueshme. Një pjesë e madhe e tokës të quajtur Fusha e Marsit. Nuk është - liria për ushtrinë, sepse njerëz të armatosur ishin të ndaluar për të hyrë në qytet. Exception - march fitimtare ushtria, e cila për herë të parë u mblodhën në fushë.

Mars ka arritur lartësi të paparë: imazhi i Perëndisë u splashed në monedha, famën e tij si një "fitues", "Asistent për të zgjeruar perandorinë."

Perëndia Mars me shpatë
Perëndia Mars me shpatë

Mars mbajti natyrë të dyfishtë, duke qëndruar me romakët dhe Perëndia i pjellorisë, si dhe mbrojtës i ushtarëve, kështu që në nder të tij të vendosur për tre pushime. Në shkurt, ushtria hapi sezonin në fillim të pranverës lutemi për rendimentet verë, dhe në tetor falënderoi për fitore në betejë, dhe është pezulluar për muajt e ftohtë të fushatave ushtarake.

Legjendat dhe mitet

Në Romë, Mars u ngrit më i lartë se Ares në Greqi, edhe për shkak se "italiane" Perëndia konsiderohet si babai i themeluesit të madh të qytetit.

Sipas legjendës, Mars - fryt i dashurisë së Jupiterit dhe Juno. Perëndia e mori një personifying guxim gruaja Nereinu. Kjo gjithashtu është perëndeshë e parëndësishme është identifikuar me Venus dhe Minerva. Në mitologjinë romake, mbrojtës i luftës u shfaq në fushën e betejës shoqëruar nga hyjnitë më të vogla - Hir dhe Pallora, të cilët ishin përgjegjës për shkak të frikës dhe terrorit, dhe Virtus dhe honos autoriteti i të cilit shqetësuar trima dhe nder.

Jupiteri dhe Juno
Jupiteri dhe Juno

Mars - bijtë binjake, dhe absolutisht në heroinë tjetër. Rohm dhe Romulus që themeloi Romën, Vestal lindi (ess perëndeshë Vesta) Rhea Silvia.

Në mitet përmendur zot tjetër kardiake dashuri e luftës. Pasi Marsi është i çmendur në dashuri me Minerva dhe vrapoi për ndihmë në perëndeshë e vjetër e gruas Anna Perrin - me shpresën se ajo do të sjellë për mirësi dashuri objekt. Anna solli lajmin e mirë: Minerva rënë dakord për t'u bërë gruaja e Marsit. Frymëzuar nga zot ai u ngut për të dashurit e tij, dhe kur hidhet hoqi velin e saj në fytyrë, pa me tmerr se në vend të nuses e bukur në frontin e tij Perrin. Perënditë pastaj qeshi me për vite të mirë, shaka perëndeshë moshuar.

version ekran

Mars në formë njerëzore u shfaq para publikut në vitin 1961. Filmi me regji të Richard Pott "përdhunimin e Grave Sabine" tregon historinë se si trim dhe fisnik Romulus, i pari i Romës, doli me një plan për të plotësoj popullsinë e qytetit të grave - burrat vuajtur nga mungesa e nuset. Vajzat përfunduar fqinjët e tyre, e Sabines, një më të bukur se sa të tjera. Romulus njoftoi fillimin e Lojrave Olimpike, e cila nisi në muret e Romës. Natyrisht, një radhë e grave që duan të admirojnë guys hijerëndë. Në këtë përshtatjen e Marsit luajtur nga aktori Jean Marais.

Aktori Jean Marais
Aktori Jean Marais

Gratë e botës ra në dashuri me hyjnisë romake në vitin 1962 - në ekranet lëshuar film drejtuar nga Marcello Baldi "Marsi, zot i luftës", e cila luajti amerikan Roger Brown. Aktori me një fytyrë mashkullore dhe një bust muskulor kapur zemrat e zonjat. Foto kthehet betejë zi trupat e pamëshirshme të udhëhequr nga Afros pushtues me ushtrinë e mbretit të Kronos. Barbarians kanë humbur pushtetin, por shpëtimi erdhi një tradhtar, hapi portat e qytetit. Kronos mori mëshirë për Jupiterit, duke dërguar poshtë në tokë në formën e një përforcim të Mars birit.

I ri i pashëm, zot i luftës është i pashpresë në dashuri me një trashëgimtar të ri të mbretit të Daphne (aktore Jocelyn Lane). Megjithatë, heroi i zhytur në një luftë të re - duke pritur për fatin e priftëreshave dashur, dhe për të ruajtur e saj, në Mars për të luftuar me motrën e tij Venus.

fakte interesante

  • Romakët dhanë Mars të tre jetën, dhe kafshët e shenjta të hyjnisë quajtur ujku, demin, kalë dhe qukapiku.
Statuja e perëndisë Mars
Statuja e perëndisë Mars
  • Mars është i përkushtuar për një shpërndajnë e statujave. Statuja më e famshme është e dekoruar me Portën e Brandenburgut në Berlin.
  • Në Rilindjes, artistë entuziast Mars në mënyrë që Perëndia u bë pjesë e "modelit" për kryeveprat e pikturës. Ndonjëherë Masters furçë tallën, përshkruan perëndinë e luftës në tregimet humoristike. Këto fotografi Padovanino lidhet Web (Padovanino) "Mars ose Venus duke luajtur shah".
  • Planet Mars në kohët e lashta është quajtur "përgjakshme". Në 1877 astronomi amerikan Asaf Hall regjistroi një palë e organeve të satelitëve qiellorë që janë emëruar Deimos dhe Phobos. Megjithatë, "parashikoi" ekzistencën e një shkrimtari satelitore Jonathan Swift në kapitullin e tretë të librit "Udhëtimet e Guliverit", 150 vjet para zbulimit të astrolog amerikan.

foto

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *