ÇFARË izoluar tavan nga shtëpia papafingo

Author: | 2018/08/22

Në këtë artikull:

Çdo fëmijë nga kursi fizikës shkollore di tri gjëra: Distanca është e barabartë me shpejtësinë e shumëzuar me kohën kur foto është në të vërtetë vizatim në dritë letër, dhe ajri i ngrohtë është shumë më lehtë se ajrit të ftohtë dhe, në përputhje me rrethanat, në dhomë, në çdo rast do të ngrihet. Lart në një shtëpi private, nën çati, natyrisht, kjo është një hapësirë ​​papafingo. Nëse ju nuk e izolojnë papafingo në kohë, sa më shpejt që do të vijë vjeshtë dhe pranverë të ftohtë, qiramarrësit mendojnë se tavani defekt era e ftohtë, dhe ngrohjes është e humbur kush e di se ku. Por në këtë rast, në qoftë se papafingo nuk është e izoluar.

izolimin tavan nga papafingo
Si të izolojnë tavan e papafingo

Sigurisht, shumë njerëz të kujtojmë në lidhje me problemin e arkitekturës moderne: ndërtesat që janë ndërtuar në 20-21 shekuj, e brishtë dhe jetëshkurtër, si kisha guri, kisha, pallate të vjetra të qëndrojë për shekuj, mijëvjeçarë dhe ende brenda është gjithmonë e thatë dhe të ngrohtë. Fakti që më parë në mungesë të materialeve moderne dhe teknologjive detyra të tilla ishin zgjidhja arkitektonike: temperatura e drejtë dhe lagështia në këto zona mbështet ajrin vetë. Kjo ide është zbatuar edhe në shumë materiale moderne, të tilla si leshi mjedisit. Kulmet e ndërtesave në ditët e vjetër shpesh Gable, të bora dimrit ngurronte më në sipërfaqe dhe për të parandaluar depërtimin e ajrit të ftohtë në dhomë; papafingo bërë me dritare të veçanta të vogla në anët - përdorimin e tyre për të kontrolluar temperaturën në një zonë banimi në dimër dhe verë. Pjerrësia e një çati të izolojnë nevojën nuk ishte atje. Por në shekullin e 21 mbështetet në asgjë, por pronat izolues e dëborës (mjaft të dobëta, edhe pse ka pasur të mjaftueshme në atë kohë) është e paarsyeshme, dhe nevoja në komoditetin e njerëzimit që nga koha e rritur ndjeshëm, në mënyrë që temperatura + 15-20 gradë në dhomë në dimër ajo nuk konsiderohet e pranueshme.

Çdo pronar i kërkesave të tyre të punëve në shtëpi, disa përpiqen për standardet e cilësisë së lartë, të tjerët - për të riparuar sa më shumë ekonomikisht, përveç kësaj, dikush mund të vendosë për të punësuar punëtorë, dhe të tjerët - për të mbajtur izolimin vetëm në shtëpi. Kjo është për lloji i dytë i njerëzve është ky artikull, edhe pse e lexuar atë do të jetë e dobishme për ata që vendosën të punësojë profesionistë për të punuar: në mënyrë që ne mund të imagjinojmë procesin e ardhshëm. Shih gjithashtu: "të ftohtë papafingo: pajisjen".

izolimin e tavan e papafingo
izolimin tavan nga papafingo

Çmimi, cilësia, koha, puna do të varet direkt në çfarë lloj i materialit do të zgjedhë pronari i shtëpisë për izolim. Me progresin shkencor u bë e mundur të sintetizojnë një shumëllojshmëri të materialeve të reja, disa - veçanërisht me veti të larta izoluese termike. Dhe dikush, në e vjetër, preferon të izolojnë kashtë papafingo apo kubitë eko-miqësore. Është ku carousing dashuroj.

Pothuajse gjithmonë izolimin bërë pirg në tri shtresa: e para është Treatment mbivendosje - nganjëherë e nevojshme për të hedhur film izolimit për një tavan, argjila nganjëherë thjesht push shtresa; dytë - shtresë e materialit izolimin, trashesia e cila mund të variojë nga dy deri në pesë centimetra; Së treti, me dëshirë, mund të jetë një shtresë e mbulesë çimento-rërë, pas së cilës do të vendosen në katin e.

Si të izolojnë tavan e papafingo
izolimin tavan në papafingo

Quajtur izoluar hapësirë ​​papafingo papafingo është e vështirë, ajo është mjaft e mirë për titullin e papafingo. Ai që vendosi të mbajë izolimin tavan - Loft nuk do të jetë, dhe do të jetë një papafingo, një dhomë të ngrohtë, të cilat eventualisht do të konvertohet në një dhomë mysafir, një dhomë gjumi për një fëmijë apo një kopsht komod dimrit, në të cilën e gjithë familja do të mblidhen në mbrëmje. Attic - Gjeni fat për njerëzit kreativ dhe vetëm për ata që duan të rrethojnë veten me një atmosferë komod.

klasifikimi i materialeve

Për të pronarit, është konceptuar për herë të parë se si ngrohtë tavani i papafingo është me vlerë një pyetje e vështirë. Tavanit ngrohtë në një shtëpi private? Kjo nuk është e mjaftueshme për të hedhur materiali është gjithashtu e rëndësishme për të zgjedhur atë të saktë. Pas të gjitha materialet aktualisht në treg një sasi të madhe, dhe nuk është gjithmonë e qartë nëse ato janë për zonën në të cilën shtëpi është e përshtatshme; në disa zona temperatura është më e ulët, në disa - më sipër.

Varësisht nga lloji dhe projektimin e izolimin e kulmit mund të përdoret për tri lloje të materialeve: "Drita", pjesa më e madhe, ose roll, ose "të rënda" pllakë. Lloji i parë është i përshtatshëm nëse e përbashkët kulmit konfiguruar me trarëve prej druri, ndërsa materiali i shtëpisë është ndërtuar, do të "frymë" dhe lejojnë ajrin të overlappings; fundit - në qoftë se kufiri është bërë nga betoni, atëherë nuk është ndryshimi që vënë, nuk do të. Materialet roll atje janë të ndryshme, por shumica e tyre janë mjaft të padëmshme, dhe mund të përdoret në shtëpinë e materialeve natyrore (Read More artikullin: "Si dhe çfarë duhet të izolojnë tavan").

Si të izolojnë një tavan papafingo me duart e tij
se si duhet të izolojnë tavan e papafingo

Shpesh, nëse pronari përdor një material pjesa më e madhe, ajo po përballet me vështirësi, pasi, nëse vendos të kthehet papafingo në një papafingo të plotë dhe të hedhur në dysheme. Me pllakë dhe roll materialeve probleme të tilla në përgjithësi nuk do të ndodhë.

Zgjedhja është e gjerë, kështu që ju mund të zgjidhni kategorinë e dëshiruar materiale të çmimeve, të përballueshme dhe me cilësi të lartë. Sipas një faktor i parë i rëndësishëm është pronat izolues, e dyta - rezistenca ndaj goditjeve termike, e treta - përdorshmërisë. Për më tepër, secili material ka një numër të pronave të tjera që duhet të merren parasysh në përzgjedhjen.

Kushton asgjë për të zgjedhur eko-miqësore apo edhe një material natyror, përdorimi i këtyre materialeve, e cila është e rëndësishme, nuk do të ndikojë në shëndetin e banorëve në negativ, i cili nuk është zëvendësues toksike. Përveç kësaj, i njëjti shkumë të kontribuojë në çati shpejtë kalbur prej druri. Zgjedhja e materialit duhet të jetë i butë.

Shumë shitësit, të pandershëm, të etur për të shitur sa më shumë material të jetë e mundur dhe më të shtrenjtë, pa shqetësuese në lidhje me nëse qasjen këtë lloj të izolimit termik pronarit konkrete, e cila është arsyeja pse zgjedhja e materialit duhet të jenë të kujdesshëm.

Ngrohja e tavan papafingo - procesi është mjaft e thjeshtë, pasi ajo është e mundur për të përballuar të tyre, madje edhe një laik.

Ngrohja e materialeve pjesa më e madhe

Metoda më e vjetër e izolimit është konsideruar izolimin e tavanit në një shtëpi private të materialit të mbushur. Të përshtatshme në rast të mbivendosjes janë bërë nga druri.

Si materialet pjesa më e madhe mund të përdoren tallash, kashtë, kallam, lesh xhami, balta zgjeruar, li. Ata janë të lira dhe janë gjerësisht në dispozicion. Kushtueshme për leshi ekologjike. Ndonjëherë, si një material pjesa më e madhe për izolim termik përdorur alga deti, shkumë shllak. Mbi materialet pjesa më e madhe, si rregull, nuk kat është hedhur, disa bordeve mund të vihet për lehtësimin e lëvizjes.

izolimin tavan nga materialet papafingo pjesa më e madhe
Si të izolojnë tavan e materialeve papafingo pjesa më e madhe

Tallash - një nga materialet më të lirë që ju mund të merrni edhe ato për të lira, nëse ju keni një sharra ngushtë pune. Tallash si një izolant përdorur qindra vjet më parë. Një dëm të konsiderueshëm të ngrohjes e tallash tavan është se ata shpesh goditi minj vend, dhe ata të kënaqur me vrima e tyre në tallash, kështu që puna duhet së pari të derdh një shtresë e gëlqere e shuar me një karabit apo edhe të përdorin disa ilaç popullore. Derdhur tallash shtresë 1-2 cm Tallash -. Material përflakshme kështu që në mënyrë që shtresa nuk është i ndezur, të lara në krye të trajtimin e skorjeve ose materiale të ngjashme. Sidomos me kujdes është e nevojshme për të përdorur tallash rreth oxhaqe dhe burime të tjera të ngrohjes.

Campfire (li) - material të lirë, rezistent ndaj kalbur, lehtë, sypchaty. Len nuk ka si brejtësve dhe insekteve, si veprim të fibrave liri është i papërshtatshëm - materiali showered shpejt. Izolimi termik i tavanit në papafingo me ndihmën e zjarreve ka një numër të metat, për shembull, ky material është i ngjeshur shpesh, por pastaj një shtresë të re, ju mund të bie në gjumë përgjithmonë! Gjithashtu, materiali është e ndezshme, që është edhe në plus shfrytëzimit dhe një operacion minus. fibër liri derdhur 1,5-4 cm. Nëse pronari vendosi të izolojnë papafingo zjarrin, kati plotë atje tashmë nuk punojnë, por ju mund të vë bordet për lehtësimin e lëvizjes. Li kërkon tharje, në mënyrë të përshtatshme në rast se ventilimi papafingo është dhënë.

Shtresa kashtë është derdhur në 2-5 cm. Mbi të shmangur zjarret para të mbushur materiale, mbivendosje duhet push balta. Kashtë, si tallash, brejtësve të ekspozuar ndaj sulmeve, kështu që ajo do të kanë nevojë për mbrojtje.

Si të izolojnë tavan e kashtë papafingo
izolimin tavan nga kashtë papafingo

Leshi mjedisor përbëhet nga tul riciklohen (letër të ricikluar) dhe aditivëve që reduktojnë ndezshmëri. Ecowool - materiali më të besueshme dhe Fireproof përfshirë pjesa më e madhe, një bonus bukur do të jetë në pronat e tij të shëndosha izolimin. Në përgjithësi, izolimi i zhurmës nuk është asnjëherë e tepërt në shtëpi. Pronarët e shtëpive private ndonjëherë mund të të dëgjojë, në kushte me erë, si lulëzon diçka e bie dhe rrotullon diku lart në papafingo. Në fakt - kjo është vetëm një lojë e erës, rastësi të shpeshta. Ecowool vendosur në film izolimin, kështu që nuk ka më shumë lojëra elektronike në një shtresë 2.5-5 cm (është e rëndësishme që të mbajnë në mend se ecowool caked me kalimin e kohës, në mënyrë që në këtë rast, më shumë - më të mirë) .. Top ecowool shpejti, dy javë më vonë, ka lignin, një kore mbrojtëse.

Tekstil me fije qelqi - mënyrë e vjetër e provuar për të izolojnë papafingo. Në shumë avantazhe xhami: Siguria, rezistencës lagështi, etj dhe një dëm i madh: toksiciteti i lartë. Instalimi duhet të kryhet vetëm në veshje të shtrënguar, një respirator. Pas vendosjes rrobat djegur. Përveç kësaj, qelqi i ngjeshur shpejt, dhe ajo do të duhet të zëvendësohet shpesh. Glass leshi është hedhur një shtresë e 2-2,5 cm.

izolimin e tavanit të balta papafingo zgjeruar
Si të izolojnë tavan e balta papafingo zgjeruar

Zgjeruar balta, edhe pse pjesa më e madhe materiali është i përshtatshëm për izolimin e pllaka betoni (Lexoni gjithashtu: "Ngrohja e tavan konkrete nga brenda"). Ai është i përshtatshëm në atë që, pas hedhjen është e mundur për të bërë papafingo një kat të plotë, e cila është e vështirë për të arritur me materialet më të pjesa më e madhe. Zgjeruar argjilore shtresa e Stack 2-2.5 cm, krye me shtresën e derdhjes sand-çimento në 0.5 cm.

Si të izolojnë një papafingo materiale pjesa më e madhe tavan, teknologji:

 1. Vë në një pllakë të letër kraft. Si zëvendësues ju mund të përdorni kartoni, lëmuar, apo edhe diçka si kjo. Nje mishërim i dytë i përgatitjes: push mbivendosen 2-3 cm argjile dhe rërë - që në rast të formimit të çara në argjile sand mbuluar ato ..
 2. Absorbuar materiale. Trashësia Shtresa varet nga materiali dhe temperaturat dhënë lokalitet.
 3. Ajo është e mirë për të prodhuar izolimi nuk është një, por dy shtresa.
 4. Vënë në krye të bordit, të cilat mund të lëvizet.

Mos harroni se dera për papafingo, gjithashtu, duhet të ngrohtë!

Si të izolojnë një tavan papafingo me materialin e internetit

Avantazhi kryesor i materialeve web është se ata janë të përshtatshëm për t'u përdorur në hapësirën në mes të joists. Udhëheqësi në mesin e materialit të tillë është leshi mineral. Teknologji e hedhjen e materialeve të ndryshme ndryshojnë. Shih gjithashtu: "Si të izolojnë tavan në një shtëpi prej druri."

Pra, para se hedhjen leshi mineral duhet të vë një shtresë pengesë avull për të parandaluar trashje (Detaji: "Si të izolojnë tavan në një shtëpi private me lesh mineral"). Nyjeve dhe të çara duhet të zam me kujdes për këtë qëllim ka një kasetë të veçantë. Gjithashtu, për mbrojtje kundër lagështisë mund të përhapet mbi një shtresë hidroizolim, por izolim i tillë i attics zakonisht nuk e bëjnë. Hidroizolim kërkohet nëse pronari vendos të izolojnë çati (lexo: "Si të izolojnë tavanet në shtëpi: jashtë dhe brenda").

izolimin e tavanit papafingo me duart e tij
leshi rock izolimin e tavanit të papafingo

Rock leshi jo më pak toksik se leshi, kështu që puna duhet të kryhet me të njëjtën masë paraprake.

lesh mineral - materiali më i zakonshëm web për izolim.

leshi pro mineral:

 • leshi rock nuk kalbet dhe do të shërbejë pronari i saj për një kohë të gjatë;
 • leshi rock nuk djeg, e cila është shumë e rëndësishme në aspektin e sigurisë;
 • lesh guri mbrohet nga brejtësve dhe insekteve;
 • leshi mineral ka një veti izoluese zhurma.

izolojnë tavan papafingo
izolimin tavan në papafingo me duart e veta

Ekologjikisht miqësore materiale natyrore janë algat. Shkallë nga avantazhet e algave të shumta, të tilla si:

 • Alga nuk kalbet;
 • Alga nuk kanë frikë të baktereve dhe mikroorganizmave të tjerë;
 • për shkak të fakti që algave janë të ngopur plotësisht me jod dhe kripe e detit brejtësve nuk pre e materialit;
 • alga deti praktikisht nuk djeg, por me anë të përpunimit të veçantë mund të reduktohet në pothuajse zero ndezshmëri;
 • algat janë të padëmshme.

Alga kanë të njëjtat veti izoluese si material sintetizuara. kurthe të vendosura algat shtresë e 2-3 cm. Në krye të saj është mjaft e mundshme për të hedhur një kat të vërtetë. Ndoshta algat janë materiali më miqësore me mjedisin dhe më e dobishme për shtresë izoluese të tilla një ndikim pozitiv në shëndetin e banorëve është kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të jodit, styling është e thjeshtë, të shërbejë alga deti për një kohë të gjatë dhe me përdorim.

izolimin liri

izolim liri tejkalon leshi mineral është fakti se ajo është shumë më e gjelbër se fundit. Ai është i përsosur, në qoftë se shtëpia është ndërtuar nga materiale natyrore si druri, etj

sesa të izolojnë tavan të papafingo
izolojnë tavan papafingo

Vendin materiali është shumë e thjeshtë. Para hedhjen liri rrotullon çarë pllaka leu me balte, ajo ka qenë në vazhdim e sipër që nga vetë materialit. Çarje në ndërfaqen nuk duhet të jetë.

Izolimin e tavanit të tallash, detaje në video:

Materialet pjatë izolimin

materiale pllakë plotësisht të bllokojë qasjen e oksigjenit në tavanet, kështu që nuk ka asnjë arsye për të përdorur izolimin e tavanit nga papafingo me anë të targave, në qoftë se shtëpia është ndërtuar nga materiale natyrore.

Materialet pjatë janë të njohura si shkumë plastik, lesh mineral në pllaka, kashtë, alga deti, kallam.

Materialet bordit vendosur në një sipërfaqe nivel, në qoftë se ka mangësi, është më mirë për të rregulluar atë. kate në krye të vënë film izolim. Pas hedhjen materialin pllakë, në papafingo mund të jetë për të hedhur një kat të vërtetë.

Dendura shkumë extruded plastik (aka shkumë) e përshtatshme edhe për izolimin e papafingo. Një pengesë e rëndësishme është e ndezshme dhe toksike. Kur hedhjen e hendekut në nyje pllaka duhet të jetë e mbushur me shkumë. pllaka e vendosur në krye të çimento-rërë mallë shtresë prej 4-5 cm. mallë plotësisht e aftë për të zëvendësuar fjalën e plotë, por nëse dëshironi mund të vë bordet, etj ..

izolimin tavan nga papafingo e materialeve pjatë
izolojnë materialet pjatë tavan papafingo

Kulmak - materiale ekologjike natyrore, e cila u shfaq në treg izolimin kohët e fundit. Kjo është absolutisht jo-toksike, natyrisht, të sigurt, djegiet keq, është e mundur për të arritur sigurinë e plotë zjarri pas trajtimit. Reeds - një nga materialet e pakta bordit, të cilat janë të përshtatshme për izolim termik të shtëpive nga materiale natyrore.

Zgjedhja e materialit për izolim termik - një çështje serioze, është më mirë të mos bëjnë gabime. Pas të gjitha, kjo varet nga temperatura e izolimit termik në ndërtesë, në cilësinë e jetës së një familje që jetojnë në të, dhe strukturës operative të periudhës si një e tërë, në mënyrë që izolimin tavan nga papafingo - diçka e rëndësishme dhe e nevojshme.

SI deri në tavan izolojnë nën çati të ftohtë ...

dizajn tavan. hollësitë FotogalereyaVse dekoratë tavan! Tavan . Fotografitë: Dizajn intererovKuhni fotoGostinyeDetskaya komnataphotocatalog.onlineSkryt Ads
900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklama
Prodhimi i basalt vataOOO Lotus dhe furnizimin me shumicë e leshi basalt në Rusi dhe SNGlotos-komi.ruSkryt Ads

Sot, strukturat e tipit pothuajse të gjithë e banimit instaluar pajisje elektrike ose ngrohjes gazi gjeneruese që është vendosur edhe në kopsht dhe vendit shtëpitë ku njerëzit jetojnë vetëm sezonale. Shumica e ndërtesave operuar përkohësisht, e pajisur me lloje të lira e të ftohtë të tipit çati. izolimin pasues i tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë është bërë në mënyrë që të krijojnë pengesat për prodhim nxehtësie prej dhomave të jetesës.

Izolimi termik i tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë: Metodat e zakonshme
Kulmi tip i ftohtë ka një peshë relativisht të ulët, dhe instalimi i saj do të kushtojë më pak dhe do të jetë më e thjeshtë sesa variantin izoluar e strukturës së kulmit

 • 3 Cilat janë ngrohje në tavan në një shtëpi prej druri është e mirë për të përdorur

Izolimi termik i tavanit në shtëpi me çati të ftohtë dhe të ngrohtë: specifikat e ndërtimeve

Organizata pronë çati pjesë dhe një përzgjedhje e parametrave të përbashkëta për çati mbi bazën e dy shfrytëzimin e ardhshëm të ndërtesës do të ndodhë.

Parametrat e përgjithshme të çatinë e vilë përfshijnë:

 • formë dhe lloji i kulmit;
 • lloji i materialit për trim çati;
 • Sistemi demet Skema;
 • specifikat e hapësirës nën çati;
 • prania ose mungesa e shtresës përgjegjës për izolimin termik.

mbulim i ngrohtë është ngritur zakonisht në shtëpitë e projektuar për të jetuar në to gjatë gjithë vitit, të ftohtë - në ndërtesa që përdoren sezonale
mbulim i ngrohtë është ngritur zakonisht në shtëpitë e projektuar për të jetuar në to gjatë gjithë vitit, të ftohtë - në ndërtesa që përdoren sezonale

I kushtoj vëmendje! Gjatë ndërtimit të dy llojeve të kulmit mund të përdoren shtëpitë e vendit: të ftohtë dhe të ngrohtë. Secila prej këtyre strukturave ka karakteristikat e veta. Ata më pas ndikojnë në funksionimin e vazhdueshëm, për këtë arsye, është e nevojshme për të reflektuar mbi zgjedhjen e kulmit në fazën e hartimit të projektit të ndërtesës.

Ngrohtë kulmi - struktura lloji, që përmban një patina plotë izoluese. instalimi i tij është kryer në qoftë se dhoma vendosur nën ramps, operuar si një lokaleve të banimit. Sot, një numër mjaft i madh i projekteve të shtëpive moderne përfshin përdorimin e hapësirës papafingo për pajisjet e dhoma të jetesës.

Çatitë e këtij lloji duhet të jetë i instaluar në shtëpitë dhe ndërtesat, të cilat janë operuar dhe të nxehta gjatë gjithë vitit. Kjo do t'ju lejojë të eliminuar humbjen e nxehtësisë nëpër shpatet. Ne nuk duhet të dal një detaj: shpenzimet e instalimit dhe blerjen e materialeve në këto rrethana është shumë më e lartë se sa në ndërtimin e strukturave të tilla si ftohtë.

Tavan e objektit në një kulm ftohtë avantazhuar izoluar fiber tipi apo materiale pjesa më e madhe
Tavan e objektit në një kulm ftohtë avantazhuar izoluar fiber tipi apo materiale pjesa më e madhe

Kulmi i ftohtë ka një strukturë pak më të ndryshme, që nga ndërtimi i saj nuk është përdorur skemën e zakonshme, ku layering e materialeve është kryer në rendin e mëposhtëm:

 • papërshkueshëm nga uji;
 • izolimin termik;
 • çati.

lloj ftohtë e ndërtimit të përdorura në shtëpitë, në të cilën hapësira nën çati nuk është e gjallë dhe jo të nxehtë në dimër. Në fakt, të ftohtë ndërtimi i kulmit është një sistem demet. Në krye të saj kryer instalimin e shtresës hidroizolim dhe material për mbulim.

Ky lloj i kulmit ka lehtësuar peshën, shoqërohet me kosto të ulët të ndërtimit dhe instalimit të sistemit është shumë më e thjeshtë se sa në krijimin e ri mishërim të ngrohtë. Prandaj, kulmi ftohtë mund të shihet si një mënyrë praktike të organizimit të buxhetit dhe çati për një shtëpi vend.

Izolojnë tavan në ndërtimin e tipit çati të ftohtë mund të dyja Procesi i vet dhe të aftë besuar
Izolojnë tavan në ndërtimin e tipit çati të ftohtë mund të dyja Procesi i vet dhe të aftë besuar

I kushtoj vëmendje! Nëse papafingo nuk është duke u përmirësuar e ajrit në këtë zonë shërben si një tampon, duke siguruar uljen e humbjes së nxehtësisë. Në përputhje me funksionimin e një fenomeni të tillë si convection, ajër të nxehtë që ngrihet nga lokalet e nxehta të vendosura më poshtë nënshtrohet ftohje graduale. Si rezultat, nuk ka patina të brendshme të ngrohjes i cili eliminon mundësinë e akullit formimin mbi ta.

Të mbajë ngrohjes dhe për të zvogëluar koston e shpenzimeve të karburantit izolim tavan vendosur nën çati të ftohtë, shpesh në kurriz të instalimit të materialeve termoizoluese ose llojit fijor sediment. Kjo procedurë mund të konsiderohet si më efektive, pasi flukset nxehtë e ajrit janë drejtuar gjithnjë lart.

dizajn tavan. hollësitë FotogalereyaVse dekoratë tavan! Tavan . Fotografitë: Dizajn intererovKuhni fotoGostinyeDetskaya komnataphotocatalog.onlineSkryt Ads900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklamaProdhimi i basalt vataOOO Lotus dhe furnizimin me shumicë e leshi basalt në Rusi dhe SNGlotos-komi.ruSkryt Ads

Driving lloj pajisje kulmi ftohtë
Driving lloj pajisje kulmi ftohtë

Sigurisht, çështja e ngrohjes duhet të trajtohet në fazën e ndërtimit të projektimit. Megjithatë, nëse është e nevojshme, procedura mund të kryhet vetëm pas ndërtimit, për shembull, në qoftë se shtëpia është e vjetër dhe nuk nxehtit izolim është dhënë.

Nëse ju bëni izolimin e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë (sidomos ndërtimet e drurit), ju merrni përfitime të caktuara:

 1. material izolues do të sigurojë izolimin shtesë të shëndoshë, kështu që qiramarrësit nuk do të ndjehen të parehatshme, nëse rruga është e zhurmshme, shi i rëndë, ose ka gusts të mprehta të erës.
 2. Gjatë verës, izolimi do të parandalojë depërtimin e ajrit në shtëpi të nxehtë nga rruga. Ajo do të mbajë një klime të rehatshme shtëpie.
 3. material ngrohje dimrit do të parandaluar lirimin e nxehtësisë nga hapësira në pjesën e jashtme.

Imager do të ndihmojë për të identifikuar fushat me probleme në dhomë, përmes të cilit humbja e nxehtësisë ndodh
Imager do të ndihmojë për të identifikuar fushat me probleme në dhomë, përmes të cilit humbja e nxehtësisë ndodh

Për të izoluar zonën tavan në një shtëpi prej druri, ju mund të kërkoni ndihmë të kualifikuar profesionale. Megjithatë, opsioni më i favorshëm në lidhje me çmimin dhe cilësinë është zbatimi i procedurës me duart e veta.

Hint dobishme! veprat izolimin e vilë mund të bëhet në mënyrë të pavarur. Gjëja kryesore me këtë - edhe e konsiderojnë: shihni vetitë e materialeve të ndryshme, avantazhet dhe disavantazhet e tyre, për të studiuar specifikat e teknologjisë së izolimit me zbatimin e tyre, për të hap krahun e hapi instruksionet dhe video.

izolimin efektive mund të zvogëlojë koston e shkuar në sistemin e ngrohjes e një shtëpi vend, pothuajse 30% për shkak të reduktimit të humbjes së nxehtësisë. Kjo procedurë në mënyrë të konsiderueshme kursen para nga buxheti familjar.

Izolimin e tavanit nga zona papafingo
Izolimin e tavanit nga zona papafingo

Instalimi izolim mund të bëhet në dy mënyra: nga dysheme apo anën e poshtme zonë papafingo.

Zona më të sakta dhe efektive tavan izolimin teknologji nën çati të ftohtë rritje metodë të një materiali izolues ngrohjes nga papafingo. Në shumicën e rasteve struktura tavan është bërë nga druri, pronat izolues termike e natyrshme e të cilit.

Pas grumbulluar një ngrohës kryer në tavanet papafingo, formuar mbi sipërfaqen e pjesës së nën-kat. Kur izolimin ekzekutohet brenda nga papafingo mund të përdoren apo llojin e web materiale backfill.

Izolimi termik i tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë do të reduktojë ndjeshëm shpenzimet për ngrohje
Izolimi termik i tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë do të reduktojë ndjeshëm shpenzimet për ngrohje

Izolimi punon nga kati i bërë në rast se:

 • kryer rindërtimin e ndërtesave të vjetra me dysheme gatshme papafingo;
 • nuk kanë qasje në hapësirën papafingo.

Teknologjia përfshin instalimin e:

 • Struktura therur e shirita prej druri ose elementet metalike profilizuar;
 • Material izolues ne formen e pllakave;
 • drywall si veshja.

Në këtë metodë ka një dëm të konsiderueshëm. Me rritje kornizë dhe zorrë është ulur ndjeshëm sasinë e hapësirës në dhomë (lartësia tavan është reduktuar). Për më tepër, puna instalimi në krye të dhomës kërkojnë më shumë kohë dhe përpjekje.

Instalimi i një barrierë avulli ne izolimin tavan
Instalimi i një barrierë avulli ne izolimin tavan

Hint dobishme! Cilësia dhe izolimin termik efikas mund të arrihet vetëm në një kompleks. Për të zgjidhur problemet me humbjen e nxehtësisë në ndërtimin e një lloji të ftohtë izolimin e kulmit është e rekomanduar që të gjithë hapje, duke përfshirë dyerve dhe dritareve, si dhe gjinisë. Duke përdorur një imager termike, ju do të jetë në gjendje për të identifikuar zonat më problematike. Zonat me ngjyrë në të verdhë dhe të kuqe, tërësisht të ngrohtë, sepse ajo është me anë të tyre të ngrohjes shkon jashtë.

Duke pasur parasysh faktin se kjo mënyrë e izolimit është më pak efektive, ekspertët rekomandojnë duke bërë atë vetëm kur reduktimi i humbjes së nxehtësisë nga një tjetër metodë nuk është e mundur. Për shembull, për të shmangur çmontimin tavanet.

Izolimi termik i tavanit në shtëpi me izolimin termik nga katin e parë: 1 - Përgatitja e tavan për izolim; 2 - Montimi i izolimit; 3 - sheathing plasterboard; 4 - përfunduar punimet
Izolimi termik i tavanit në shtëpi me izolimin termik nga katin e parë: 1 - Përgatitja e tavan për izolim; 2 - Montimi i izolimit; 3 - sheathing plasterboard; 4 - përfunduar punimet

materialeve të ndërtimit të tregut ofron një shumë e ngrohje për shtëpitë private. Për të përcaktuar zgjedhjen e materialit, është e nevojshme për të analizuar gamën e ngrohje për pajtueshmëri me kërkesat thelbësore.

Kriteret për përzgjedhjen e materialeve:

 1. përçueshmëri termike (materialet me përçueshmëri të ulët termike janë konsideruar më të mirë).
 2. lagështirës (ky opsion është me vlerë të veçantë, nëse kryhet montimin izolimin në anën e jashtme, dhe veshja çati ka veshur mjaft).
 3. Qëndrueshmëri.
 4. mirëdashësi mjedisore (materialet nuk duhet të jenë të rrezikshme për shëndetin e njeriut).
 5. Niveli i Djegshmëria (gjatë punimeve izoluese, përdorin materiale jo-djegshme ose pak të djegshme).

materialeve të ndërtimit të tregut ofron një shumëllojshmëri të gjerë të ngrohje për shtëpi
materialeve të ndërtimit të tregut ofron një shumëllojshmëri të gjerë të ngrohje për shtëpi

Shumica ngrohje running janë:

 • balte zgjeruar;
 • ashkël vogla apo tallashi;
 • Të gjitha varieteteve të lesh guri;
 • ecowool celulozë me bazë;
 • plastik;
 • shkumë;
 • poliuretani (spërkatur material lloji).

Izolimi termik i tavanit nga zona papafingo kryhet duke vendosur termikisht izolues material mbi mbivendosjes ose voids brenda tij (nëse ka).

Options izolimin e dyshemeve prej druri: A, B, C, D - izolimin mezhbalochnoe; d - Izolimi i plotë
Options izolimin e dyshemeve prej druri: A, B, C, D - izolimin mezhbalochnoe; d - Izolimi i plotë

Zgjedhja e materialit dhe teknologjisë në rritje është plotësisht e varur nga lloji i mbivendosjes, e cila mund të jetë konkret ose druri. Beton është i izoluar me anë të materialit të ngjeshur në formën e pllakave ose shtroja dhe ngrohje rënda të tipit sediment. Për dysheme druri bazuar në vonesë duhet të përdoren materiale të lehta lloji sedimenteve ose roll.

Përveç izolimit, është bërë në bazë të natyrshme dhe artificiale, për punët izoluese duke përdorur materiale me origjinë natyrale.

Këto materiale përfshijnë:

 • tallashi;
 • argjila;
 • alga deti;
 • xunkthin;
 • gjilpërat;
 • hay;
 • gjethet e vjetra;
 • kashtë dhe m. p.

patate të skuqura të vogla është një izolim të shkëlqyer me origjinë natyrale
patate të skuqura të vogla është një izolim të shkëlqyer me origjinë natyrale

I kushtoj vëmendje! Këto lloje të materialeve (përjashtuar tallash) janë shumë të ndjeshëm ndaj proceseve të kalbjes. Prandaj izolimin me zbatimin e tyre do të jetë jetëshkurtër.

Ngrohja e përdorur patate të skuqura të vogla ose tallash është konsideruar si një nga metodat më të lashta për të përmirësuar mikroklimë në lokalet. Në ato rajone ku zhvillimi i industrisë së përpunimit të drurit, ky lloj materiali mund të blihet për një denar, dhe në disa raste edhe të merrni për të lira në qoftë se kontratës me fabrikë. Kompanitë shpesh Njoftime, ata nuk e dinë se si të shpëtoj nga tallash, kështu që problemet me blerjen e një ngrohës nuk duhet të jetë.

Izolimi termik i tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë me ndihmën e pllakave kallam
Izolimi termik i tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë me ndihmën e pllakave kallam

Tallash është e rekomanduar për të rregulluar një shtresë ngrohje-izolues në krye të dysheme druri. E vetmja pengesë e këtij izolimit është ndezshmëri saj. Por ky disavantazh mund të kompensohet nga zbatimi i metodave të ndryshme të instalimit.

Ngrohja tallash do të jetë efektive vetëm nëse e drejta për të zgjedhur trashësi shtresë. Ky indeks është llogaritur në bazë të temperaturës karakteristike e sezonit të dimrit në zonën tuaj.

Tabela për përcaktimin e trashësisë së opilochnoj interlayer:

Identifikimi i substancësTrashësia e shtresës (cm) në varësi të tregues temperature (° C) Peshë n / m (n = 1 deri 100 kg)
-15-25-20
patate të skuqura të vogla6873
tallash5652.5

Në disa raste, roli i materialeve izoluese termike mund të përdoren fishekëve bëra nga patate të skuqura të vogla, sepse ke formën e granula. Për të reduktuar ndezshmëri tallash rekomanduar përzier me retardants flakë (mjetet flakë të specializuara dhe mbrojtjen biologjike).

Përveç patate të skuqura druri dhe patate të skuqura të vogla mund të përdoret për izolim termik dhe materialet më të pazakonta me origjinë natyrale.

Tabela materiale termike përçueshmëri:

Identifikimi i substancëskoeficienti përçueshmëriPeshë n / m
(n = 1 deri 100 kg)
Felt (lloje të ndryshme)0,031-0,05-
Gjethet (thatë)0,05-0,06-
tërheqje0,037-0,0411.8
myshk0.041.35
hala0.084.3
Mats kashtë0,05-0,06-
vatë00370.8
patate të skuqura hollë (paketim)0,05-11,4-3
Zjarri (të llojeve të ndryshme)0,04-0,0651,5-3,5
Sphagnum (torfe)0,05-0,071.5
tallash0,05-0,081,9-2,5
Kashtë (mbushje, vjaskuar)0.041.2

Hint dobishme! Për arsye sigurie, të kryer izolimin shtesë e kabllove elektrike. Është e rekomanduar për të përdorur përkatës Diametri i tubit të valëzuar.

Sipas kësaj metode, eliminimin e mangësive, e cila mund të jetë një dysheme druri, është kryer duke përdorur balta. cilësi e saj duhet të jetë pak të lëngshme. Pas sipërfaqe promazyvaniya është e spërkatën me një shtresë e hollë e rërës, për shkak të temperaturës së tepruar, pas tharjes balta mund të plas, duke thyer integritetin e shtresës izoluese. Në rrethana të tilla, rërë merr në të çara dhe të nënshkruar boshllëqet.

Tallash dhe gjobë patate të skuqura janë shumë ekologjike
Tallash dhe gjobë patate të skuqura janë shumë ekologjike

Tallash - një habitat i preferuar i brejtësve të vogla. Për të shmangur dëmtimin e minj izolimin, derdhur një shtresë e karabit me gëlqere e shuar. Pas kësaj, një shtresë e tallashi. Në varësi të karakteristikave klimatike specifike për rajonin tuaj, trashësia e izolimit mund të jenë të ndryshme. Shtresa minimale është 15-20 cm, por është më mirë për të kryer lartësinë tumë prej 25-30 cm.

Që nga patate të skuqura janë relativisht të lehtë për të djegies, në krye duhet të jetë lehtë spërkatën skorje mbeturinave. Sidomos me kujdes është e nevojshme për të bërë në zonën ku sistemet e nxehtë e komunikimit, të tilla si oxhak. Në krye të izolimit termik nuk është e nevojshme për të hedhur asgjë. Për lehtësi, në qoftë se ju përdorni papafingo duhet të jetë bordet vihet.

Ngrohja e dyshemesë nga papafingo me anë të patate të skuqura
Ngrohja e dyshemesë nga papafingo me anë të patate të skuqura

Një tjetër teknikë kërkon masa mbrojtëse për të parandaluar dëmtimin e lagështisë kat. Për ta bërë këtë, ju mund të marrë një film i papërshkueshëm nga uji e cila është vënë në krye të dysheme druri, apo të gjithë sipërfaqen me balte.

Hint dobishme! Përdorur një film i papërshkueshëm nga uji, e cila është e aftë për të kaluar grimcat e avullit nga dhoma e ndjenjes.

Pas kësaj tallash janë të përziera me çimento dhe i holluar me ujë sipas recetës:

 • tallashi (10 pjesë);
 • çimento (1-2 pjesët);
 • Ujit (1.5 pjesë).

Për çimento mbërthyer në patate të skuqura druri, ata kanë pak i lagësht. Përzierje rezultuar është e veshur në të gjithë sipërfaqen e katit në papafingo, ose ju mund të plotësoni hapësirën e saj në mes të joists. Trashësia e shtresës -. 20 cm Është e rekomanduar për të kryer këtë lloj të punës në pranverë, si tallash metali kërkohet gjatë gjithë verës për një tharje të plotë. Për të kontrolluar cilësinë e tharjes, ju duhet të shkoni në krye të tumë. Nëse patate të skuqura janë plotësisht të thatë, ata lëshojnë një përtypje të lehta, dhe sipërfaqja e izolimit nuk do të rrudhë.

Përgatitja për izolimin e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë: përzierjen tallash me balte
Përgatitja për izolimin e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë: përzierjen tallash me balte

Nuk është një tjetër teknikë e ngrohjes me tallash. Kjo metodë është e ngjashme me metodën e përshkruar më lartë, vetëm çimentos në formulimin zëvendësohet nga balta.

Dhe më në fund, të fundit të teknologjisë. Ajo përfshin zbatimin e izolimit në mënyrë më të thjeshtë. Nga ekuacioni përjashton skorje, të cilat nuk kanë nevojë për ta spërkatur tallash. Në këtë rast, një ngrohës është lubrifikuar balta. Përzierje nuk duhet të jetë shumë fluide për të parandaluar rrjedhjet nga tallash tumë thellësi.

Clay është më i vjetër material të përdorura në ndërtim. balta pastër nuk është përdorur si një ngrohës pavarur, që të sigurojë një nivel të plotë të izolimit termik, ju do të duhet për të formuar një shtresë prej rreth 50-80 cm të trasha. një sasi të tillë të materialit një tavan druri thjesht të paaftë për t'i bërë ballë, megjithatë, vlen përzierje të veçantë të balta dhe tallash .

Procesi i përgatitjes së një përzierje argjilore-tallashi
Procesi i përgatitjes së një përzierje argjilore-tallashi

Hint dobishme! Së pari ne kemi nevojë për të mbuluar film kat me pronat e avullit pengesë dhe aftësinë për të mos kaluar lagështi.

Përgatitjen e përzierjes argjila-tallash:

 1. Merrni fuçi të madhe dhe të mbushur me ujë.
 2. Fuçi e ujit është shtuar në balta në një vlerë prej 4-5 kanaçe.
 3. Lëngu është trazuar derisa balta është tretur pothuajse tërësisht në të, dhe uji nuk do të marrë ngjyrë baltë.
 4. Pjesa e përzierjes që rezulton derdhur në mikser betoni.
 5. Tallash janë shtuar, përzierjen është kryer.
 6. Nën nxitje balta dhe tallash përzierje është shtuar ujë.

Si rezultat i kësaj, ju duhet të merrni një zgjidhje me cilësi optimale që nuk do të jetë tepër i trashë ose të lëngshme. Kjo përzierje duhet të jenë të mbuluara me shtresë tavan prej 15-20 cm. Pas aplikimit sipërfaqen rrafshoi. Atëherë ajo duhet t'i jepet kohë nga të thatë. Ndërsa zgjidhja është e thatë, të çara mund të shfaqet në shtresën izoluese. Ata janë eliminuar nga smearing balta.

Midis mbivendosje, dhe balta është e nevojshme për të vendosur filmin me pronat avull pengesë
Midis mbivendosje, dhe balta është e nevojshme për të vendosur filmin me pronat avull pengesë

Leca është një material miqësore me mjedisin. Lëndëve të para të përdorura në e saj balta prodhimin natyror. Ky lloj i izolimit tërësisht jo-të ndezshme, dhe kur të nxehtë ajo nuk lëshojnë substanca toksike.

Mound formuar nga balta zgjeruar, mund të ketë një nivel të ndryshëm densitet, pasi materiali është shkarkuar në formën e prodhuesit me fraksionet madhësi të ndryshme. E grimcave gjobë formuar nga shtresa të dendura ngrohje-izolues.

Dendësia Tabela me parametra:

Madhësia
e zgjeruara
rruaza cm
Treguesi
Forca në
compression, MPa
Niveli densitet
(volumi), n / m
(n = 1 deri 100 kg)
Niveli densitet
(pjesa) n / m
(n = 1 deri 100 kg)
1-30,9-1,14,5-6,52-2,5
0,1-0,42-38-124
0,4-11,2-1,45,5-83,35-3,5

Për ngrohjen tavan zonë rekomanduar zgjeruar granula balte me një madhësi prej 0.4-1 cm.

I kushtoj vëmendje! Pas rritje balta zgjeruar bëhet një burim i pluhurit dhe nuk është në gjendje të shkaktojë një reaksion alergjik. Ajo ka periudha të gjata të shërbimit operativ dhe nuk humbasin pronat e saj dhe karakteristikat gjatë gjithë kësaj kohe.

Në pjesën e izolimit kati përdhes tavan duhet bërë lloje të vetëm të sigurta të lesh mineral
Në pjesën e izolimit kati përdhes tavan duhet bërë lloje të vetëm të sigurta të lesh mineral

granula zgjeruar balte kanë një indeks të lartë të rezistencë për ngrohje, kështu që ky material është përdorur për të ndarë mbuluar prej druri nga oxhaku. Për këtë oxhakut është ndërtuar rreth një shportë të veçantë, e cila është e mbushur me granula.

Për të kuptuar më plotësisht vetitë e balta zgjeruar, është e mundur për të krahasuar performancën e saj me atë të tjera miqësore me mjedisin materiale - Fiber Celuloza.

Karakteristikat krahasuese:

prona materialleshi celulozëagregat zgjeruar balta
niveli densitet, i / m0,42-0,752-4
Niveli i mbylljes në vetvete kimike-neutral
Përqind thithjen e ujit ne lidhje me peshen1518-20
Niveli i përçueshmërisë termike0,037-0,0400,10-0,15
densitet shtresëdensitet të lartë dhe të çara mbushjemadhësi grimcë:
1.5-2 cm - voids;
0,5-1 cm - densitet të lartë
avujt e ujit pėrshkueshmėrisė0.670.3
Niveli i Djegshmëriai ulët (për shkak të zjarrit-retardant trajtohen)nonflammable

Teknologjia izolimin përdorur thyesat zgjeruar balte luan një peshë të konsiderueshme materiale rol. Për shkak të ashpërsia e saj nuk është e rekomanduar për të përdorur këtë ngrohës kur punojnë me tavanet prej druri si dysheme nën presionin e peshës së rëndë mund të dështojnë. Prandaj, balta zgjeruar është i zbatueshëm vetëm për strukturave të betonit.

Hapi i parë është për të kryer punën përgatitore: pastruar sipërfaqen e betonit dhe do ta mbulojë me pronat petë paroizoliruyuschimi.

balta zgjeruar është bërë nga balta natyrore dhe është plotësisht i sigurt nga një pikëpamja mjedisore
balta zgjeruar është bërë nga balta natyrore dhe është plotësisht i sigurt nga një pikëpamja mjedisore

Hint dobishme! Stacking shtresa e filmit bërë të mbivendosura një shtresë encapsulated. Places joints janë ngjitur me shirit ngjitës. Mos harroni të bëni një xhiro në mur me një diferencë prej 0.4-0.5 m. Me filmit veshja të jenë të përpunuara oxhak dhe demet çati sistemi bërë nga druri.

Pas kësaj ju duhet të gatuaj balta dhe e vënë atë në shtresën e filmit. bllok betoni të vendosur në krye të saj. Për të siguruar një nivel të lartë të izolimit termik, ekspertët rekomandojnë për të bërë një përzierje e granula trashë dhe gjobë. Si rezultat i argjinaturës do të jenë uniforme.

Në qoftë se shtëpia është e vendosur në rajonin me një klimë të ftohtë, një shtresë e trashësi 150-200 mm të rritet deri në 500 mm. Përndryshe, vepra izoluese do të ketë efekt. Për këtë arsye, tumë të balta zgjeruar janë përdorur rrallë për izolimin termik të ndërtesave, si izolimin merr më shumë peshë.

Skema e izolimit tavan në një shtëpi prej druri me ndihmën e balta zgjeruar
Skema e izolimit tavan në një shtëpi prej druri me ndihmën e balta zgjeruar

Sipër topth kryhet mallë, e përbërë nga një çimento-rërë llac 50 mm e trashë. Përzierje duhet të jetë i trashë, në mënyrë që grimcat nuk janë derdhur lidhin më thellë në izolim. Si rezultat i kësaj, ju do të keni një sipërfaqe të fortë të mjaftueshme kat, e cila lejon për të ruajtur në papafingo e një gjë masive ose instaloni kazan. Avantazhi i madh i kësaj teknologjie është ekologjikisht miqësore dhe zjarri materiale sigurisë.

lesh mineral është konsideruar si një nga më të përdorura ngrohje dhe popullore. Ky material është përpunuar zonë papafingo, sepse karakteristikat e tij janë optimale për këto lloje të veprave.

materiale të ndryshme janë përdorur si lëndë e parë në prodhimin e leshit mineral:

 • cullet;
 • sand;
 • Shpërthimi skorje furre;
 • shkëmbinj guri (bazalti).

Mineral leshi \ u2013 material më i popullarizuar për izolim tavan
lesh mineral - materiali më i popullarizuar për izolim tavan

Për këtë arsye, gama e ngrohje të merrni mjaft e gjerë:

 • skorje;
 • leshi qelq;
 • basalt leshi.

I kushtoj vëmendje! Një grup i materialeve izoluese me bazë lesh ka një pengesë të rëndësishme. Në prodhimin rrëshirë phenolformaldehyde si lidhës. Në funksionimin e ngrohje lëshojnë substanca të dëmshme në ajër për shëndetin e njeriut. Kjo mbart një rrezik për të gjithë banorët.

izolimin proces tavan me lesh mineral
izolimin proces tavan me lesh mineral

Shllak është prodhuar duke përdorur furrë martin skorje. Si një ngrohës për shtëpitë e banimit është e përdorimit të vogël. Në papafingo zonë niveli lagështi mund të rritet. Probabiliteti i formimit të kushteve të tilla është rritur në periudhën e tranzicionit (vjeshtë, pranverë).

Për shkak të hygroscopicity të lartë të materialit është nënshtruar Veting të shpejtë, e cila në masë të madhe redukton karakteristikat e saj izolues. Aciditeti i cili është formuar kur i lagësht, edhe pas largimit të leshit shllak ka një ndikim negativ në llojet e tjera të materialeve të ndërtimit. Veçanërisht e dukshme është efekti ndikimi në metaleve me ngjyra.

Shllak nuk duhet të përdoret si një ngrohës në ndërtesë banimi
Shllak nuk duhet të përdoret si një ngrohës në ndërtesë banimi

Shllak përbëhet nga fibra kaustike. Për këtë arsye, ky lloj i ngrohës nuk është e rekomanduar për të hedhur premisat për qëndrim. Struktura leshi shllak është jashtëzakonisht e brishtë. Kur ndonjë dëmtim të grimcave gjobë janë formuar, të cilat janë aq të lehta që ata mund të jenë në ajër në një gjendje të pezulluar. Dhe kjo është e rrezikshme për shëndetin.

Në Lesh zgjyre, ka vetëm një avantazh - me kosto të ulët në krahasim me llojet e tjera të materialeve izoluese.

Qelqi leshi i takon grupit të materialeve të referuara si leshi mineral. Baza e teknologjisë së saj të prodhimit është përdorimi i masës qelqi në formë të shkrirë. Në prodhimin e kësaj mase të hollë tërhequr fibër. Pasi që ata të formojnë web, e cila konvertohet me metodën e kodrina në materialin e internetit. Varg është i pranishëm një formë tjetër e produkteve lesh xhami - Mats.

Me izolim lesh xhami tavan kërkohet veshje mbrojtëse dhe doreza dhe një respirator
Me izolim lesh xhami tavan kërkohet veshje mbrojtëse dhe doreza dhe një respirator

I kushtoj vëmendje! Përçueshmëri termike e qelqi është shumë më e ulët se ajo e materialit bërë nga slags. 0,55-0,8 kursit thithjen e ujit është 1 kg për katrore. m.

Glass leshi nuk është materiali më i përshtatshëm për izolimin, megjithatë ajo është përdorur shpesh për trajtimin e kate papafingo. Shpesh materiali është e kombinuar me ngrohje të tjera.

Për të njëjtën arsye, si në rastin e Lesh zgjyre, lesh xhami mund të vendoset vetëm në pjesën e hapësirës papafingo. grimcat e imta e fibrave të irritojë mukozës dhe lëkurës, prandaj është e nevojshme për të mbrojtur objektet nga kontakti me këtë lloj materiali.

Simple qark izolimin e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë
Simple qark izolimin e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë

shkëmbinj gabro-basalt përdorur për prodhimin e izolimit basalt. Ky material është optimale për punë në ngrohjen aeroplan tavan me pjesën e brendshme të lokaleve. fibrave leshi basalt janë më plastike të gjithë, kështu që niveli i tyre i brishtësisë është jashtëzakonisht i ulët.

Materiali i futur në treg në formën e një Mats ngjeshur fort me karakteristika forca të lartë. Që nga leshi basalt paprekshëm për faktorët e jashtëm, operacioni ngrohje mund të kryhet edhe nga papafingo. Përveç rrotullon, pllaka mund të blihet nga shkëmbi gabro-basalt që ka dendësi të ndryshme indekseve.

Disa prodhues të pajisur basalt shtresë leshi e fletë metalike, e cila ka për qëllim rritjen pronat izolues. Veshje Brilliant petë të përkryer pasqyron ngrohjes përsëri në dhomë, duke parandaluar daljen e saj.

Izolimi përdorur leshi basalt mund të kryhet nga katin më të ulët, dhe nga papafingo
Izolimi përdorur leshi basalt mund të kryhet nga katin më të ulët, dhe nga papafingo

Kompania URSA ofron klientëve llojin më të kërkuar të izolimit - lesh mineral. Ky prodhues i specializuar në prodhimin e materialeve për izolim qelqi fibra dhe minerale. Mineral leshi "Urs" ka dy forma të lirimit: Fletë ngurtë dhe rrotullon.

Hint dobishme! Produkti mbështjellë është përdorur më mirë për izolimin e ndërtesave me trarëve prej druri, duke e vendosur materialin mes trarëve. Pllaka janë më të përshtatshme për të kryer punën izolimin në cottages me dysheme prej betoni, edhe pse përdorimi i tyre është i lejuar në struktura të bëra nga druri.

Të izolojnë sipërfaqen e dysheme betoni duhet të jetë një linjë me kujdes planin për punë të mëtejshme. Kjo zonë mbuluan shtresë film pastaj mund të vazhdojë për shtrimin e pllakave. Instalimi është vrazbezhku.

Kompania URSA prodhon materiale për izolim fibër qelqi dhe minerale
Kompania URSA prodhon materiale për izolim fibër qelqi dhe minerale

Sipërfaqja është e mbuluar me copë çarafësh, të cilat mund të jenë formuar nga kompensatë apo dërrasa druri. Pėrshkueshmėrisė avujt e ujit të betonit është shumë e ulët, kështu që nuk është e nevojshme për të kryer një mallë në krye të pllakave. Kjo procedurë do të reduktojë pronat izolues të materialit.

Driving prodhimi leshi izolim kompani URSA pllaka prej druri:

 • hapësira midis joists është e mbuluar me pronat fotografi paroizoliruyuschimi. Kjo fazë nuk mund të kapërcehen, sepse leshi mineral humb vetitë e saj të dobishme kur lagësht. film Coanda kryer përkime dhe nyjet janë mbyllur duke i qëndruar besnik kasetë. Kërkohet lapping në muret është 150-250 mm;

Skema e prerjes izolimin e formave të ndryshme, dhe shembuj të vendosjes korrekte dhe të gabuar të materialit
Skema e prerjes izolimin e formave të ndryshme, dhe shembuj të vendosjes korrekte dhe të gabuar të materialit

 • Filmi është hedhur mbi roll variantin leshi mineral të trashësi të duhur. Kjo normë varet nga niveli i humbjeve të nxehtësisë në ndërtesë dhe mund të jetë në varg 10-25 cm. Montimi bëhet në një mënyrë të tillë që materiali i vendosur në hapësirën në mes të joists me një përpjekje të vogël. Për të siguruar vulën e nevojshëm ndërmjet lesh mineral duhet të jetë prerë me një diferencë. Madhësia e segmenteve duhet të tejkalojë përmasat e hapësirës në mes të trarëve rreth 20 mm;
 • formuar mbulesën dysheme. Sigurisht, ju nuk mund të mbulojë ngrohës, por në këtë rast papafingo nuk do të jetë në gjendje të ecin. Ajo është e rekomanduar në këtë fazë për të kryer instalimin e dysheme druri. Stacking bordet është bërë në mënyrë që mes tyre dhe të materialeve izoluese kishte një hapësirë ​​të lirë prej 3 mm.

Produktet mbështjellë janë përdorur në mënyrë optimale në kate drurë, duke izolimin në mes të joists
Produktet mbështjellë janë përdorur në mënyrë optimale në kate drurë, duke izolimin në mes të joists

I kushtoj vëmendje! lesh mineral në lidhje me sigurinë nga zjarri është shumë i përshtatshëm, kështu që organizimi i dysheme druri në krye të izolimit do të ishte zgjidhja.

Mats formuar nga kallami bëhet izolant të shkëlqyer termik. Produktet janë të lidhura me tel ose spango. Instalimi i izolimit kryhet mbi dysheme në mënyrë që seams janë vendosur vrazbezhku.

Është e rekomanduar për të hedhur Mats në dy shtresa. Kjo është bërë në mënyrë që shtresa e dytë përputhet nyjeve të cilat janë formuar në mes Mats e parë shtresë. Kjo skemë vendosje synon të shmangur krijimin e urave të ftohtë.

Korrje kallam destinuara për izolim termik e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë
Korrje kallam destinuara për izolim termik e tavanit në shtëpi me një çati të ftohtë

Për materialet natyrore për izolimin dhe janë algat. Bregdet qytetet e rajonit, ky lloj i materialit mund të blihet për një këngë apo ofrimit të rendit për pothuajse çdo pjesë të vendit.

Shkalle, të bëra nga algat kanë përparësi të shumta:

 • hypoallergenic;
 • efekt terapeutik ne trupin e njeriut për shkak të sasi të madhe të kripës të detit dhe jod në përbërjen (në veprim nga algave të ndarë palë të dobishëm);
 • mungesa e problemeve të tilla si dëmtim të izolimit të brejtësve të vogla;

Reed panele izoluese: një \ u2013 me një marrëveshje kryq rrjedh; b \ u2013 për rregullimin gjatesor te rrjedh; në \ u2013 firmware produkteve version përdorur klip tel; Produktet G \ u2013 variant EEPROM damar vazhdueshëm
Reed panele izoluese: dhe - me vendndodhjen tërthor e rrjedh; b - me rregullimin gjatesor te rrjedh; in - EEPROM produktet variant duke clips teli; r - EEPROM produktet variant i vazhdueshëm qepjeje

 • material është i aftë për ruajtjen e procesit të djegies dhe absolutisht nuk lëshojnë tym;
 • materiali nuk ka frikë nga insektet dhe nuk ka kushte për rritjen mikrobike.

I kushtoj vëmendje! Montimi ladders nga algat nuk kërkon para-organizimin e një pengesë avull.

Hedhjen kurthe kryhet direkt në dysheme ose tavan. Trashësia optimale Shtresa -. 20 cm Alga duhet të vendosen në bordet e lartë ose për të organizuar një dysheme të plotë druri.

Përgatitja e izolimit nga algat: tharjes kurthe diellin
Përgatitja e izolimit nga algat: tharjes kurthe diellin

Së dyti Fiber Emri Celuloza - izolim celulozë. Materiali i brezit të tanishëm është më pak popullor se llojet e minerale e ngrohje, megjithatë ai është më miqësore me mjedisin dhe ka një origjinë natyrore.

Avantazhet e produkteve të bërë nga celulozë të bazuara në:

 • kur zbatohet në sipërfaqe të izolimit duke u trajtuar sikur të ruajtur - asnjë shans për rritjen mikrobike dhe myk në bazë të saj;
 • Ajo lejohet stacking shtresa të çdo trashësi, pasi materiali ka një peshë të ulët edhe me compaction dendur. Si rezultat, mbivendosje në papafingo nuk do barrë për shkak të një numri të madh të Celuloza Fiber, ndërsa niveli i izolimit tavan është shumë e lartë;
 • jetë të gjatë shërbimi me pronat e plotë gjatë kësaj periudhe;
 • Izolimi është plotësisht miqësore me mjedisin, dhe puna e tij nuk është shoqëruar me lirimin e gazrave toksike;

Ecowool karakterizohet me jetë të gjatë shërbimit dhe është me origjinë natyrale
Ecowool karakterizohet me jetë të gjatë shërbimit dhe është me origjinë natyrale

 • nëse lind nevoja, shtresa materiali mund të jetë më kompakt. Instalimi i izolimit termik kryhet mjaft i shpejtë, veçanërisht nëse ajo është hedhur duke përdorur pajisje të specializuara;
 • kur instalimi izolimin është formuar shtresë seamless dhe plotësisht hermetik që nuk kalojnë as ngrohjes apo të ftohtë;
 • ulët mbushjet celulozike ndezshmëri është plotësuar me një tjetër dhe aftësinë për të vetë-shuarjes. Këto prona janë marrë duke e trajtuar materialin me një retardant zjarr në direkt prodhimin. Kur djegur nuk është formuar e sasive të mëdha të tymit dhe të materialeve izoluese të ngrohjes nuk lëshojnë rrezikshme të produkteve të shëndetit të njeriut të djegies;
 • Struktura breathable material nuk lejon bllokuar lagështi brenda izolimit.

I kushtoj vëmendje! Procedura Payback dhënat materiale izoluese tavan do të jetë pas 2-3 vjetësh. Kjo periudhë varet nga mënyra e vënies mbushje celulozike dhe trashësi interlayer.

Metoda sputtering ofron një mbulesë seamless dhe plotësisht të mbyllur, nuk do të humbasë asnjë ngrohjes apo të ftohtë
Metoda sputtering ofron një mbulesë seamless dhe plotësisht të mbyllur, nuk do të humbasë asnjë ngrohjes apo të ftohtë

strukturë Ekovaty përbëhet nga fibra vogla celuloze. Procesi i montimit një ngrohës në dy mënyra: "thatë" dhe "i lagësht".

Baza e teknologjisë "thatë" është derdhje e materialit, e ndjekur nga ndarje dhe kompakt në hapësirën në mes të joists. Ecowool është një absorbues i natyrshëm, nuk ka nevojë për të hedhur një para-film.

instalimeve metodë "lagësht" zbatuar duke përdorur hardware të specializuar, e cila shkakton fibrave celulozike përzier me zam mbi sipërfaqen në një presion të mbivendosen.

Blown sistem goditje ecowool lejon të gjithë slot - si rezultat i veshjes së sipërfaqes është formuar integrale me grimcat e ajrit brenda. Për shumicën e rajoneve konsiderohen optimal trashësi shtresë materiali prej 25 cm. Shtëpive të vendosura në rajone të ftohta kanë nevojë për të rritur trashësinë e 0.4-0.5 m.

Ecowool është shumë efektive dhe të izolimit të sigurt për tavan
Ecowool është shumë efektive dhe të izolimit të sigurt për tavan

Skema ngrohës rritje me llak e ujit ka avantazhet e tij. Prania e lagështisë përshpejtohet formimin e lignin. Mbushjet celulozike në krye të kores forcoi në 1-3 javë pas aplikimit. Duke pasur parasysh faktin se materiali është subjekt i caking, ju duhet gjithmonë të përfshijë një diferencë të caktuar (rreth 5-15%) me kohë.

Një material i quajtur Penoplex takon kategorisë tipit shkume extruded plastik. Ky lloj i izolimit është shumë më e fortë se sa shkuma e zakonshme, edhe pse ajo ka karakteristikat e lidhura me të. Përmes këtij penoplex mund të përdoret për veprat Izolimi në dysheme betoni para kryerjes formimin e dysheme betoni në papafingo.

Hint dobishme! Aplikoni materialin aktive në procesin e ngrohjes dy katet e para në ndërtimin rritje të ulët të një lloji të veçantë.

Për shkak të pronave të saj penoplex shkëlqyer për izolimin e pllaka betoni
Për shkak të pronave të saj penoplex shkëlqyer për izolimin e pllaka betoni

Në praninë në shtëpinë e trarëve prej druri në aplikimin e Penoplex duhet të braktiset. Sipërfaqja e produkteve nuk ka lejuar që ajri të kalojë, e cila do të kërkojë akumulimin e lagështisë, e cila krijon kushte të favorshme për zhvillimin e myk.

Sipërfaqja trajtuar duhet të kontrollohet për praninë e parregullsive. Nëse janë identifikuar defekte, ato duhet të eliminohen nga shtrirjes. Vetëm pas kësaj mund të merren për instalimin e materialit avullit pengesë.

Shtresa tjetër - pjatë Penoplex. Layout në sipërfaqen e tyre - vrazbezhku. Fiksimi i izolimit në sipërfaqe është kryer duke përdorur priza Special Lloji ekuipazh hat "kërpudha".

Skema izolimin papafingo lloj konkrete pllakë
Skema izolimin papafingo lloj konkrete pllakë

Nyjet ndërmjet pllakave duhet të trajtohet me ndihmën e shkumë, me kujdes duke plotësuar të gjithë hapësirën në dispozicion. Pas tharjes plotë i sealant është kryer derdhje mallë çimento-rërë. Trashësia minimale Shtresa - 50 mm. Kur zgjidhja e ka ngurtësuar, që ju të merrni një sipërfaqe solide kat themeli në katin e dytë apo papafingo.

Faqet artikull:

uteplitel-dlya-sten-doma-vnutri-51

Izolim për muret e shtëpisë dhe përmban përzgjedhje shtëpie materiale. Klasifikimi Materiali: Zgjedhja karakteristika, avantazhet dhe disavantazhet e ngrohje. Çmimet për lloje të ndryshme të izolimit.

Izolimi i brendshëm i hapësirës papafingo nga lokalet është konsideruar të jetë një zgjidhje e padëshirueshme të humbjes së nxehtësisë. Kjo procedurë jo vetëm që redukton lartësinë e përgjithshme të tavanit në dhomë, por edhe rrit rrezikun e gjetjes së gazrave të dëmshme ose grimcat në dhomën e ndenjjes.

I kushtoj vëmendje! Teknologji mbushur me izolim të brendshëm dhe efekte të tjera, për shembull, zhvillim në materialin e myk dhe mikroorganizmave të tjera të rrezikshme.

Megjithatë, zbatimi i kësaj metode është e lejuar, por me disa rezerva në situata të caktuara:

 1. Përdorimi i lesh mineral është rreptësisht e ndaluar.
 2. Është e nevojshme për të lënë një boshllëk për ventilim në mes të sipërfaqes të përfundojë tavan dhe materiale izoluese.

Procesi izolimin tavan nga katin e parë
Procesi izolimin tavan nga katin e parë

Penofol nga natyra e tij është një polietileni foamed. Nga njëra anë në shtresën e materiale ka një petë. Penofol ka aftësi të ulët izolimin termik, megjithatë lejoi përdorimin e saj në ndërtesat ku ka një nivel të ulët të humbjeve të nxehtësisë.

Para penofol aktuale instalimit në sipërfaqen tavan duhet të jetë arkë organizuar. Në këtë kuadër do të jetë e bashkangjitur materialin që të vendosen në mënyrë që shtresa petë ishte duke kërkuar në dhomë. Izolimi mund të jetë fikse me thonjtë.

Mos harroni të dy palët penofol lënë boshllëqet ventilimit. Për të siguruar që kushtet e kërkuara për krijimin e boshllëqeve të tilla, është e nevojshme për të formuar në krye të izolimit një arkë, e cila më pas do të jenë të mbyllura plasterboard. Në vend të përfunduar drywall, ju mund të instaloni pezulluar tavanet sistemin.

Kur në rritje shtresë petë penofol duhet të shikoni në dhomë
Kur në rritje shtresë petë penofol duhet të shikoni në dhomë

Penofol mund të përdoret në lidhje me Penoplex për të kryer vepra izoluese. Procedura kryhet në një mënyrë të ngjashme. Para mbarimit të zbatojë plasterboard në veshje me listela penofol fikse.

XPS nuk është vetëm i përshtatshëm për procedurën izolimin e sipërfaqeve të betonit nga papafingo, por edhe nga ana e banesës.

Skema izolimin në këtë rast është si në vijim:

 1. Në sipërfaqe tavan formuar nga veshje me listela me tepërt trashësi Penoplex lartësi drusore prej rreth 0,2-0,3 cm. Reiki janë të vendosur në increments e gjerësi ngrohës, prandaj është e nevojshme për të marrë larg 0,1-0,2 cm nga treguesi.
 2. Midis strips Batten vendosura material izolues. Nëse Kuvendi trupave të pajetë është kryer në mënyrë korrekte, penoplex hyjnë në këtë hapësirë, por me një përpjekje të vogël.
 3. Në arkë është kryer instalimin drywall. Rezultati është një strukturë tavan tip pezullimin. Kjo skemë ju lejon për të kryer izolimin punon instalimin e tavaneve pezulluar.

Mishërimet aplikuar pllakën ngjitës Penoplex
Mishërimet aplikuar pllakën ngjitës Penoplex

Hint dobishme! Për të përmirësuar besueshmërinë e bllokohet izolimin, bashkëngjitni atë në bazën e tavanit duke përdorur dowels.

Për materiale moderne që përdoren për izolim termik të ndërtesave, vlen shkumë poliuretani. Në një kohë të shkurtër ai ishte në gjendje për të marrë statusin e izolimit termik ideal për attics dhe tavanet.

Avantazhet poliuretani:

 • paprekshëm të insekteve dhe mikroorganizmave;
 • rezistence ndaj zjarrit;
 • veti të shkëlqyera hidroizolim;
 • niveli i lartë i ngjitjen;

Përçueshmëri ekuivalente termike e materialeve të ndërtimit
Përçueshmëri ekuivalente termike e materialeve të ndërtimit

 • rezistenca për ndryshime të menjëhershme të temperaturës;
 • izolim të mirë të shëndoshë;
 • ura nuk ka të ftohtë.

Të metat e materialit mund të kryejë pėrshkueshmėrisė e saj të plotë avull. Sipërfaqja e ngrohës nuk ka lejuar që ajri të kalojë, e cila mund të ndikojë negativisht në kushtet klimatike të dhomës.

Për kryerjen e punëve të izolimit termik me përdorimin e shkume poliuretani kërkojnë sfidë profesionale. material sputtering kryhet nën presion të lartë, e cila siguron mbushjen e plotë të çara dhe enveloping spikatur anëtarët strukturore premisa, për shembull, lakuar protrusions kolona. çrregulluar një trashësi shtrese e 100-120 mm.

Ka Llaçe të destinuara për punë në ngrohjen nga dhomen e ndjenjes
Ka Llaçe të destinuara për punë në ngrohjen nga dhomen e ndjenjes

Sa i përket zbatimit të përzierjeve suva, kjo metodë është për disa arsye jo shumë të njohura. Megjithatë, suva është e përkryer për izolues tavanet konkrete.

Materiali ka përparësi të shumta:

 • veshja dekorative;
 • mirëdashësi mjedisore;
 • rezistence ndaj zjarrit;
 • pacenueshmëri para ekspozimit në avull, lagështi;
 • paprekshëm të myk.

I kushtoj vëmendje! Disa prodhues janë lloje të Llaçe janë të dizajnuara për punët e brendshme të izolimit nga ana e dhomen e ndjenjes.

diagram instalime elektrike për instalimin e komponentëve për spërkatje shkumë poliuretani
diagram instalime elektrike për instalimin e komponentëve për spërkatje shkumë poliuretani

Për 50 vitet e fundit, shkumë është përdorur si një material efektiv izolim. Pavarësisht të metave të tij, çmimi i ulët i ngrohës ende e lejon atë të mbajë një pozitë të lartë në mesin e konsumatorëve.

Në shumicën e rasteve, shtrimin shkuma kryhet në kombinim me një sealant. Përmes aplikimit të nxjerr shkumë nga goja në nyje eliminon ura gjithë ftohtë. Low përçueshmëri termike - përparësia më e rëndësishme e këtij izolimit. Kjo vlerë numerike mund të ndryshojnë në varësi të dendësisë produktit dhe trashësi.

tavan ngrohjes izolimin shkumë është opsioni i buxhetit, ndonëse e dëshirueshme nga pikëpamja e sigurisë
tavan ngrohjes izolimin shkumë është opsioni i buxhetit, ndonëse e dëshirueshme nga pikëpamja e sigurisë

Në shkumë ka një dobësi - Djegshmëria mirë. Përveç kësaj, ngrohës, kur ndezi lëshon sasi të mëdha të produkteve të djegies: tymit dhe substancave toksike me veprim. Për këtë arsye, përdorimi i materialit në disa vende të ndaluara plotësisht.

Si një zëvendësim për përdorimin e plastik extruded, i cili tashmë është përshkruar më parë. Ky lloj i izolimit nuk është vetëm keq ndezshme, por gjithashtu karakterizohet nga një kapacitet të lartë për vetë-shuarjes. Përkundër kësaj, djegia e plastik ka jo më pak se toksiciteti shkuma, kështu që ju duhet të peshojnë me kujdes vendimin para kryerjes izolimin punon këto materiale në ambiente të mbyllura.

Ulët termike përçueshmëri \ u2013 avantazh i madh i pllakave shkumë
Low përçueshmëri termike - përparësia më e rëndësishme e targave shkumë

aglomerat i bardhë është bërë nga leh e pemë tape. Ky lloj i izolimit është me origjinë natyrale dhe është e karakterizuar nga pastërtinë ekologjike. Shpesh tub është përdorur në procesin e instalimit të strukturave pezulluar tavan Armstrong - materiali është fiksuar në arkë. Sinter nuk ka frikë nga efektet negative të lagështisë, kështu që nuk ka nevojë për para-hedhjen pengesë avull.

Të gjitha teknologjitë e diskutuara këtu janë ndër metoda më e popullarizuar e izolimit. Lista e materialeve termoizoluese, të përshtatshme për përdorim, nuk ka fund.

Kur zgjedhjen e izolimit është shumë e rëndësishme të marrin në konsideratë tiparet e ndërtesës. Për muret prej druri nuk janë të përshtatshme materiale tejdukshme options (penofol, penoplex) - janë lënë më të mirë për shtëpitë konkrete. Më e përshtatshme në këtë rast për të përdorur izolimin natyrore dhe breathable termike: tallash, alga deti, ecowool, kallam Mats.

dizajn tavan. hollësitë FotogalereyaVse dekoratë tavan! Tavan . Fotografitë: Dizajn intererovKuhni fotoGostinyeDetskaya komnataphotocatalog.onlineSkryt Ads900 + kanale televizive! 5 EURO / muaj! 900 + kanale ruse! Pa pagesë provë! Garanci Quality! 5, EURO / Përmbledhje servisaRegistratsiya muaj! / VhodPreimuschestvaOtzyvytelevizor.tv18 + Fshih reklamaProdhimi i basalt vataOOO Lotus dhe furnizimin me shumicë e leshi basalt në Rusi dhe SNGlotos-komi.ruSkryt Ads

Ajo do të jetë interesante:   RT për të formuar gurit

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *