Cilat janë përfitimet e burrave acidit folik

Author: | 2018/08/23

acid folik për burra

Planifikimi për shtatzëninë - një proces i gjatë dhe i rëndësishëm, i cili varet nga dy grua shtatzënë dhe nga Papa. Shumë shpesh roli i këtij të fundit nuk është vlerësuar si duhet, dhe të gjitha detyrat, analizon dhe diagnostifikimit të bien vetëm mbi supet e grave. Kjo qasje analfabetë dhe të vjetëruara, e cila është shkaktuar nga mungesa e informacionit. Të plotësoj ofertën e saj për të dini se çfarë acid folik, çfarë është roli i saj në planifikimin e shtatzënisë dhe pse ajo është e nevojshme për të marrë papë të ardhmen.

përmbajtje

Shkurtimisht rreth acidit folik

acid folik - gjë si vitaminës B9, i cili është i tretshëm në ujë. Kjo vitaminë në trupin tonë nuk sintetizohet, kështu që furnizimi i saj duhet të furnizohet rregullisht. Acidi folik fjala për ushqimin, por jo gjithmonë, ato përmbajnë një sasi e cila është e nevojshme për funksionimin normal të trupit.

Vitamina B9, së bashku me vitamina B6 dhe B12 mbështet nivelet e homocysteine, e cila është e lidhur me rritjen e sëmundjeve të zemrës. Acidi folik mund të luajë rolin e një enzimë ndihmëse si një katalizator për metabolizmin. Në mungesë të kësaj vitamine në njerëzit zhvillon anemi, ndonjëherë formë të rëndë. Vitaminat B9 dhe E janë të nevojshme për një person të mbajtjes së aktivitetit të trurit, të nivelit normal të shëndetit mendor.

absorbimi folik acid nga trupi pasi është bashkangjitur me enzimë dhe është e përfshirë në procesin e metabolike. Ajo stimulon aktivitetin e trurit dhe përmirëson performancën e përgjithshme, të zhvillojnë kujtesën e njeriut dhe të zbulimit, përmirëson metabolizmin yndyrë dhe ekuilibrin hormonal të trupit, forcon murin e zorrëve dhe për të nxitur sekrecionet e stomakut. Normalisht, marrja e acidit folik për një person i shëndoshë duhet të jetë rreth 200 mikrogramë në ditë. Kur planifikoni një shtatzëni ndodh dhe, si rregull, kjo shifër dyfishohet. Por për të caktojë dozën e saktë duhet të jetë një mjek.

Veç kësaj, acid folik është e përfshirë drejtpërdrejt në ADN dhe sinteza ARN. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për strehimin fëmijë.

Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme të mos harrojmë për përdorimin B9 kur planifikon shtatzëninë dhe rëndësinë e saj në mënyrë të barabartë për burrat dhe gratë. Pas pjesëmarrjes në konceptimin e dy!

Gjuha e shkencës për rolin e acidit folik për burrat

Statistikat tregojnë se edhe një sasi e vogël e spermës është absolutisht njerëz të shëndetshëm përmban sasi të pamjaftueshme ose të tepërt të kromozomeve. Ky fenomen është gjuha e mjekësisë quajtur aneuploidy. Ajo të çon në vështirësi konceptues, ose në të ardhmen mund të shkaktojnë sëmundje gjenetike pasardhës.

Studimet shkencore kanë treguar se në meshkuj të shëndetshëm jo-pirja e duhanit është acid folik mund të zvogëlojë fenomenin e aneuploidy, e cila rrit shanset e konceptimit dhe lindjes së një fëmijë të shëndetshëm.

Shkencëtarët nga Shtetet e Bashkuara ka kryer një hulumtim ndikimin e vitaminës B9, e cila përdoret burrat në procesin e konceptimit dhe lindjes së fëmijëve. Ata konfirmuan efektin pozitiv të acidit folik për të zvogëluar rrezikun e të pasurit fëmijë me anomalitë kromozomale. Ra fjala, këto studime janë kryer në meshkuj të shëndetshëm. Në qoftë se ne po flasim për njerëzit që kanë sëmundje të ndryshme dhe zakonet e dëmshme, aq më shumë B9 mangësi rrit rrezikun e të paturit pasardhës i sëmurë.

E përkthyer në gjuhën e numrave, ju duhet të dini: përdorin një njeri nga 700 deri në 1100 mikrogramë të acidit folik çdo ditë për 25-30% e zvogëlon rrezikun e spermës me anomalitë kromozomale. Kjo është arsyeja pse etërit e ardhshme duhet të jenë të konsumuar vitaminë B9 dhe me ushqim, në formën e një shtesë të veçantë.

Zakonisht acid folik është caktuar për njeriun mjekun nëse çiftet kanë probleme konceptues. Pastaj mjeku rekomandon pritje B9 dhe një grua dhe një burrë. Pas patologji, duke çuar në pamundësinë e konceptues, në kohën tonë në mënyrë të barabartë karakteristikë e të dy bashkëshortëve. Në raste të tilla, mjeku rekomandon marrjen tableta Acid folik (paketë standarde e 50 copë).

Në qoftë se një njeri merr vitamina B9 dhe E, ajo duke stimulon prodhimin e spermës, sasinë e saj. Kjo, nga ana tjetër, në masë të madhe rrit shanset e konceptimit të suksesshëm.

Mbani në mend se vitamina B9 është një komponent i barnave të destinuara për parandalimin dhe trajtimin e infertilitetit.

Endpoint e transportit folate në trup është mëlçisë. Atje ajo është konvertuar në acid tetrahidrofolik dhe është i përfshirë në metabolizmin e aminoacideve në këtë formë. Në këtë rast, vitaminë B9 është e domosdoshme për njerëzit, sepse ajo është përgjegjëse për palca e eshtrave normale dhe të sistemit nervor qendror.

Simptomet kryesore të mangësi folate në meshkujt janë humbja e kujtesës, ul oreksin, probleme me traktin gastrointestinal dhe për të rritur numrin e spermës dëmtuar.

Acidi folik është i pranishëm në bukë, perime, perimet me gjethe dhe fruta, arra, elbi, kërpudha, portokalli, bizele, hikërror, mish pule, vezë e verdhë veze, salmon, djathë, ton. Prandaj, kur planifikoni një shtatzëni, dhe burrat dhe gratë kanë nevojë për të forcuar dietën tuaj të përditshme me këto produkte.

Acidi folik për planifikimin e shtatzënisë

Nëse Mami ardhmen dhe Dad marrë një qëndrim të përgjegjshëm për lindjen e fëmijëve, ata janë duke planifikuar një shtatëzani. Me këtë lidhje të vetëdijshme për gruan e tij të ardhshëm duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor për të ndihmuar të zbuluar praninë e sëmundjes në prindërit e ardhshëm.

Acidi folik është përshkruar zakonisht për të dy bashkëshortëve disa muaj përpara se një shtatzëni të planifikuar, edhe në qoftë se shqyrtimi nuk ka zbuluar ndonjë anomali dhe sëmundje në meshkuj dhe femra. Pas formimit të anomalitë fetale dhe defekte të ndodhë në tremujorin e parë të shtatzënisë.

Pika e rëndësishme! Në qoftë se ai ose ajo është pirja e duhanit, detyra kryesore është që refuzimi i cigareve. Sepse acidi folik nën ndikimin e nikotinës është shkatërruar, dhe kështu ju do të reduktohet në përgatitjen zero për konceptim.

Statistikat tregojnë se gjithnjë e më shumë çifte të ndërgjegjshme të bëjnë me lindjen e fëmijëve dhe të kuptojnë rëndësinë e marrjes së acidit folik për lindjen e foshnjave të shëndetshme. Ajo duhet të prekje e gjatë para konceptimit, siç është përgjegjëse për funksionet vitale të trupit në çdo moshë. Një jetë e re duhet të dalë në një trup të shëndetshëm.

Mjeku duhet të shpjegojë në çift dozë e vitaminës B9, sepse ajo tejkaluar planifikimin e konceptimit mund të shkaktojë hypervitaminosis.

Nëse jeni duke planifikuar një shtatzëni, acidi folik nuk pranohet të paktën njëri nga prindërit shtatzëna, ajo zvogëlon shanset e një konceptimi të suksesshëm, apo perspektivën e zhvillimit normal të fëmijës në barkun e nënës. Studimet afatgjata sugjerojnë se vitamina B9 luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e ardhshëm të fëmijës tuaj. Mungesa e tij në trupin e një gruaje shtatzënë - është rreziku i defekteve të lindjes. Gjegjësisht, nervore defekte tub, kequshqyerja, hidrocefalus. Ka prova se sëmundjeve të tilla si qiellzës çarë e çarjes labio janë të lidhura me mangësi acid folik. Prandaj, është e rëndësishme për të marrë një të përditshme këto vitamina të vogla dhe të dobishme të dy prindërit.

Referencat për përdorimin e acidit folik

Acidi folik është treguar dhe në planifikimin e konceptimit dhe gjatë ushqyerjes me gji. Kundërindikimet për aplikimin e tij janë të intolerance individual dhe reagimi alergjik. Zakonisht njerëzit që rrallë ndodh.

Në asnjë çiftëzimit nuk mund të kombinohet me futje acid folik e painkillers, sulfonamides dhe Anticonvulsants, citostatikëve, antibiotikë dhe medikamente për të ulur aciditetin.

Nëse ju jeni një kohë të gjatë konsumoni acid folik, ajo është e rekomanduar për të herë pas here të bërë analizat e gjakut për vitaminë B12. Kjo është për shkak se, B9 dhe B12 janë të ndërlidhur në punën për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hekurit në trupin tonë.

Ajo do të jetë interesante:   kontakte DYJA VATSAPE bllokuara

Pra, Papa i ardhshëm, i cili dëshiron të jetë fëmijë të shëndetshëm, të fortë dhe inteligjente, të jetë i sigurt për të përdorur vitaminë B9 për 2-3 muaj para bashkëshortëve të planifikuara shtatzënisë. Kështu, ai tregon një përgjegjësi mashkull për pasardhësit e ardhshëm dhe për të ndihmuar gruan e tij për të shmangur lajme të pakëndshme dhe stresi gjatë fëmijën shtatzënisë.

Sidomos për beremennost.net Elena TOLOCHIK

Foshnja me javë

shikojnë në internet

test shtatzënie

Të gjitha videot

Nëse një grua është duke u përgatitur për lindjen e afërt, se ajo ishte e interesuar të dinë gjithçka në lidhje me të. Ku ajo mund ta shohin atë? Në faqen tonë, të gjithë kanë mundësi për të parë "punë" për të lira dhe pa regjistrim. Pajtohem, ai është i përshtatshëm. Ne kemi bërë të sigurt se procesi është xhiruar sa më plotësisht të jetë e mundur, për shkak se nënat e ardhshme janë të interesuar.

Shumica e të gjithë frikëson panjohur. Dhe lindjes. Story të dashurën, i cili lindi kohët e fundit, nuk mund të përcjellë të gjitha detajet, dhe në qoftë se ju të shikojnë ofrimit të lirë, nuk mund të studioj të gjitha, çdo gjë të vogël.

Ne mendojmë për ju, ne duam që ju të jetë i informuar sa më shumë që të jetë e mundur. Prandaj, ne ju ofrojmë mundësi për të parë në shpërndarjen e videove për të lira , pa numrat e telefonit celularë mesazh dhe për të dërguar SMS.

Jeni të interesuar në jo vetëm procesin normal të lindjes së fëmijës dhe të lindë në ujë apo edhe me delfinët? Ne gjithashtu kemi këto video. pamje interesante dhe të lehta lindjes tuaj!

Acidi folik për burrat: '' Po ç'të shërbimeve dhe ...

Pse njerëzit kanë nevojë për acid folik

Fakti që gratë që duan të mbeten shtatzënë, shpesh e përshkruajnë këtë ilaç është i njohur për shumë njerëz, dhe kjo është ajo që njerëzit kanë nevojë për acid folik, jo të gjithë e dinë. Por, sipas ekspertëve, ky material nuk ka nevojë vetëm për gratë shtatzëna, por edhe djemtë. Prandaj, le të shohim se çfarë dobishme acid folik për burrat dhe kur mjekët rekomandojnë marrë atë.

Perdorimi i acidit folik për burra

Emri i dytë i kësaj substance vitaminë B9, dhe ajo ka efekte të dobishme në disa sisteme të trupit të njeriut. Së pari, vitaminë B9 efekt në proceset metabolike, ajo është përshkruar shpesh për shkëmbimet njerëz kanë ngadalësuar substanca. Së dyti, acid folik ndihmon për të përmirësuar gjakun, dhe ky funksion luan një rol të rëndësishëm, sepse përbërja e gjakut dhe për të rivendosur normën e saj vëllimi humbja e gjakut varet se sa dhe të gjitha organet dhe sistemet e trupit të njeriut të tjera të punës. Së treti, vitaminë B9 është e përfshirë në sintezën e proteinave, dhe për këtë arsye ka një ndikim të rëndësishëm në karakterin e indit nervor, dhe më në fund, kjo vitaminë është në gjendje për të rritur sasinë dhe cilësinë e spermës, acid kështu folik për burrat kur planifikon konceptim nevojë jo më pak se femrat . Për shkak të ndikimit të faktorëve të ndryshëm negative, cilësia e spermës dhe sasia mund të reduktohet në masë të madhe edhe në djalë të shëndetshëm ri, vitaminë B9 ndihmon për të zgjidhur këtë problem sa më shpejt.

Sipas studimeve të shumta, mungesa e vitaminës B9 provokon shfaqjen e një numri të madh të spermës dëmtuar, të cilat nuk janë në gjendje të krijoj, kështu që për konceptimin, kur përgatitja mangësi acid folik veçantë do të emërohet për një njeri të aftë për pothuajse tërësisht të eliminuar këtë lloj problemi. Nëse një çift nuk mund të krijoj një fëmijë për një kohë të gjatë, njeriu duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të veçantë, i cili do të zbulojë përqindjen e spermës dëmtuar. Në rastin kur numri i tyre tejkalon normën, mjeku do të përshkruajnë vitaminë B9, e cila është një mjet efektiv për marrjen e shpëtoj të këtij problemi. Acidi folik është disa herë rrit shanset e një njeriu të bëhet baba një fëmijë të shëndetshëm.

Nga rruga, pritja e substancës për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër dhe infarkti, si vitamina B9 bëjë muret e enëve të gjakut më shumë elastike.

dozimit acid folik për burra

Ky medikament është në dispozicion në shumëfisha të 50 dhe 100 tableta zakonisht pavarësisht vëllimit të paketimit në çdo kapsulë përmban 1 mg të vitaminës B9, por ende më mirë shikoni nga afër me mjetet annotation. Në shumicën e rasteve, mjeku bën shkrim për të marrë 1 në ditë për kapsulë, që është, 1 mg të acidit folik, edhe pse supozohet se norma mund të rritet në 5 mg. Vendimi për pranimin e drogës, pikërisht si ju të rritur ose ulur dozen mund të marrë vetëm një ekspert, kështu që të bëjë vetë-mjekoj, shihni mjekun tuaj, i cili do të përcaktojë nevojën për trajtim mjekësor.

Acidi folik është gjetur në ushqime të tilla si spinaq, qepë jeshile, kungull, karrota dhe asparagus, kështu që nëse ju doni të rritur nivelin e saj në mënyrë të pavarur dhe pa frikë e dëmtojnë trupin, hani perime dhe barëra të listuara.

Është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje se rënia në nivelin e vitaminës B9 mund të ndodhë duke marrë drogë të caktuara, të tilla si Biseptol ose aspirina. Gjatë trajtimit me këtë drogë, mjekët rekomandojnë të hahet ushqime të mësipërme, ajo ndihmon trupin të shërohet më shpejt.

dozimit acid folik për burra

MEN Acid folik - WOMANADVICE.RU

acid folik për burra
Çfarë e bën acid folik?

Për rolin e madh të acidit folik gjatë planifikimit të shtatzënisë tek gratë e di se çdo gjë ka një shumë e informacionit në faqet e internetit. Por, acid folik sa është e dobishme për njerëzit që duan të përjetojnë gëzimin e të qenit prind - ne nuk dimë shumë.

Acidi folik është quajtur edhe vitaminë B9, dhe ajo luan një rol të rëndësishëm në trupin e një gruaje, dhe në trupin e mashkullit. Pra, e konsiderojnë atë të mirat e acidit folik:

 • acid folik është pjesë e shumë enzimave përfshira në metabolizmin;
 • përfshirë në hematopoiesis (formimin e eritrociteve, leukociteve, trombociteve);
 • merr një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave dhe sintezen e acideve nukleike (ADN dhe ARN), të cilat janë të transportuesit e informacionit trashëguar, si dhe një pjesë e qelizave nervore;
 • Ajo luan një rol të rëndësishëm në spermatogenesis (ndikon në sasinë dhe cilësinë e spermës).

Në mungesë të acidit folik rrit numrin e dëmtuar pike (pa kokë ose bisht, vendosur zgjeruar ose reduktohet prej kromozomet), që rezulton në një dështim i konceptit ose lindjen e fëmijëve me anomalive gjeneve. Është vërtetuar se kur merren me vitamina të acidit folik, cilësia e spermës përmirësohet në mënyrë të konsiderueshme.

Pse burrat pi acid folik?

Me mungesën e acidit folik në trup mund të zhvillojnë arteriosklerozës dhe anemi megaloblastike. Ateroskleroza zhvillohet si pasojë e çrregullimeve metabolike aminoacidet squfurit permban, që të çon në zhvillimin e substancave të rrezikshme - homocysteine, e cila kontribon në shkatërrimin e anijeve. Dhe sipas statistikave, meshkujt kanë më shumë gjasa të vuajnë nga sulmet në zemër dhe tru sesa femrat.

E dyta kusht - anemi megaloblastike, ku palca e kockave për të prodhuar më shumë qeliza të kuqe të gjakut nuk e pjekur, duke rezultuar në një anemi progresive, e cila mund të çojë në vdekje.

Sistemi riprodhues vërtetuar se acidi folik në burrat e trupit mungesa mund të çojë në prodhimin e spermës dëmtuar paaftë të fekondimit. Prandaj, acid folik për spermën e një njeriu që është i gatshëm të krijoj, është një domosdoshmëri.

Çdokush që ka një informacion të tillë, nuk do të pyesin: "A kemi nevojë njerëzve acid folik?".

Si për të marrë acid folik për burrat?

Burimi kryesor i acidit folik është microflora zorrëve, kështu që në rast të problemeve me zorrët mund të ndodhë deficitin e saj. Gjëja më e mirë që mungon acid folik merret nga ushqimi. Sasi të mëdha të saj është të përfshira në të gjelbër (nga "Folium" - fletë) dhe perimet jeshile spinaq, qepë jeshile, asparagus, karrota, kungull, avokado, etj Nga trajtimit të ngrohjes mund të shpërbëhen.. nivelet e acidit folik në serum mund të zvogëlohet kur marrë medikamente të caktuara (Biseptolum, kontraceptivëve oral, aspirina).

acid folik për burra - dozimit

nivelet normale të acidit folik në serum konsiderohet 3-17 ng / ml.

Preparatet acid folik

acid folik ditore normë - 400 mikrogram. formulime acid folik lirimin tableta dhe kapsula 1 dhe 5 mg 50 ose 100 tableta në paketë. Profilaktik dozimit acid folik për njeriun është 1 mg 1 herë në ditë (një tabletë) doza maksimale terapeutik mund të jetë 5 mg në ditë.

Kur planifikoni një shtatzëni, apo përpjekje të zgjatur të pasuksesshme të krijoj një fëmijë duhet për të parë një specialist, i cili do të caktojë mbledhur siç duhet historinë dërguar për analiza të konfirmuar ose të hedhur poshtë mangësi acidit folik. Propil acid folik, ju mund të shihni një mundësi reale për të krijoj një fëmijë të shëndetshëm.

Acidi folik për burrat: Përfitimet e vitaminës

Çdo njeri do të qëndrojnë të shëndetshme dhe aktive për një kohë të gjatë. Por në fakt, ajo nuk gjithmonë punë mënyrën që ju dëshironi. Në rrugën për të dëshiruar ka shumë pengesa. ekologji keq, stresi, dietë e varfër, faktorët gjenetik - e gjithë kjo dhe shumë më tepër të dëmshme për njeriun trupit. Por forca e çdo personi për të ndihmuar trupin tuaj të jetë i fortë dhe të shëndetshme. Si saktësisht? Për shembull, me ndihmën e miratimit të ushqyesve të caktuara.

Ajo do të jetë interesante:   si për të gjetur formulën e TRIANGLE AREA drejtkëndëshe

mënyrë jetese të shëndetshme
mënyrë jetese të shëndetshme

acid domosdoshme dhe nje folik është e nevojshme për njerëzit. Ata flasin për atë pak, por ajo është me të vërtetë shumë i dobishëm. Për disa arsye, ajo supozohet se acidi folik është e dobishme për gratë shtatzëna, megjithatë, dhe seksi i fortë nuk është kursyer ndikimin pozitiv të këtij elementi.

Përfitimet acid folik për burrat e përgjithshme shëndetësore

Acidi folik: ky është emri i vitaminës B9. Vlera e saj është shumë e madhe për trupin e çdo personi, kështu që nuk do të mjaft të arsyeshme injorojë acid folik.

acid folik
acid folik

Nuk ka reagime pozitive. Për shembull, vitamina B9 është përgjegjës për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo do të thotë se pa këtë element në njerëz nuk do të kishte hemoglobinë. Megjithatë, kjo ndikon shumë nga treguesit e shëndetit të njeriut. Nëse niveli i hemoglobinës është i ulët, e cila çon në lodhje, dobësi, dhe pasoja të tjera të pakëndshme. Shpesh, një transfuzioni i gjakut është e nevojshme, dhe në qoftë se çështja është mjaft e running, kjo mund të rezultojë në edhe fatale. Në këtë mënyrë, acid folik siguron njeri hematopoiesis normale.

acid folik Si të dobishme përveç kësaj? Për shembull, për tretje normale. Në përgjithësi, vitamina B janë të përfshirë në shumë procese metabolike në trup. Sidomos ky element është e dobishme për ata që vuajnë nga aciditetit të reduktuar në stomak. Për shkak të këtij fenomeni mund të bllokoj zorrët, e cila është shumë e pakëndshme, dhe çon në probleme të mëdha me tretje. Acidi folik është në gjendje për të zgjidhur këtë çështje.

Vitaminë B9 acid folik =
Vitaminë B9 acid folik =

Një element i rëndësishëm për sistemin nervor. Njeriu me një mungesë të vitaminës B9 identifikuar lehtë nga nervozizëm të tepruar, nervozizëm, lodhje, dhe madje edhe agresion. Vështirë të besohet, por në vitamina B9 varet edhe humor! Shumica shqyrtime e njerëzve tregojnë se ata të ndaluar torturuar bezdi të paarsyeshme dhe apati pas përdorimit të acidit folik.

Ne kemi nevojë për vitaminë B9, dhe për një njeri të aktivitetit të trurit. Në sajë të trurit të saj punon shumë më mirë, një person bëhet më e lehtë për të zgjidhur shumë probleme, ajo bëhet më të fokusuar dhe të koncentruar. produktiviteti intelektual po rritet para syve tanë.

Sa për dëmin, të acidit folik vetëm të rrezikshme në mbidozë. Megjithatë, e njëjta mund të thuhet për absolutisht çdo substancë, sepse çdo gjë në moderim. Por vetitë pozitive të vitaminës B9 nuk ka fund. Ka arsye të tjera pse ju duhet të pini acid folik dhe hanë ushqime me përmbajtjen e saj. Kjo dëshmohet nga komente të mira.

Acidi folik për Men: Shëndeti seksual dhe Fertility

acid folik përmirëson fuqinë
acid folik përmirëson fuqinë

Tema e shëndetit seksual është veçanërisht e rëndësishme për të seksit të fortë, sepse kjo është përcaktimi i tyre për veten e tyre si burrat. Por kjo nuk është vetëm në lidhje me qëndrueshmërinë seksuale, por edhe për disa aspekte të tjera.

Aftësia e elementit në fjalë për të kryer formimin e gjakut ka një efekt pozitiv në potencë mashkull. Nëse qarkullimi i gjakut dhe gjithçka është në rregull, atëherë njeriu potencë për një kohë të gjatë do të mbetet e mirë. Kjo ka kuptim, në qoftë se ju e dini se çfarë një mbledhje seksi i fortë është për shkak të nxitojnë të fuqishme të gjakut në organet gjenitale.

Tani është koha për të folur për ndikimin e vitaminës B9 në funksionin riprodhues në meshkuj. Së pari, ajo rrit mundësinë e konceptimit është për shkak të formimit të më shumë spermës. Shumë substancë të bëhet fara mashkull e cilësisë së mirë. Së dyti, acidi folik mund të zvogëlojë numrin e spermës mangët që përmbajnë ndonjë mutacione, imperfections gjenetike, dhe të metat e tjera. Si rezultat, 10 herë reduktuar probabilitetin e konceptim fetusit sëmurë me anomalitë. Dhe kjo është e njohur se në spermës së çdo njeriu përmban rreth 4% të spermës e dobët të cilësisë. Dhe në qoftë se veza është fertilizuar atë, kjo është një shans të mirë që fëmija do të lindë me ndonjë sindrom. Sindromi më të zakonshme poshtë. Kjo do të ndihmojë për të shmangur marrja e acidit folik. Por si për ta bërë atë? Në çfarë forme?

Si për të marrë vitaminë B9?

Burimi i acidit folik
Burimi i acidit folik

Acidi folik për meshkujt është me vlerë të madhe, por substanca vetë ka pronë, për shkak të cilat ajo nuk mund të mblidhen në trupin e njeriut. Kjo do të thotë se aksioneve të tilla një element i rëndësishëm për të ardhmen thjesht e pamundur. Prandaj, është e nevojshme të plotësoj rezervat çdo ditë. Merrni vitamina B9 mund të jetë si nga dietë dhe nga shtojcave vitaminë.

Në lidhje me opsionet e farmaceutike, madje edhe një ilaç i vetëm është shitur në një farmaci. Ajo është mjaft e një deklaratë e thjeshtë, por ajo përmban acid folik. Guide ofron norma përdorimit të substancave. Për shembull, gjatë planifikimit të fëmijës duhet të përdorin të drogës për tre muaj. Pastaj ju mund të filloni mbarësuese. Nga rruga, komente sugjerojnë se konceptimi acidi folik ndodh shumë më shpejt se pa të. Nuk është e nevojshme për të marrë një numër të madh të përpjekjeve.

Në qoftë se përdorimi i një substance në pllakat nuk duhet të pëlqen atë, ju duhet të plotësoni ushqimet tuaja dietë që janë të pasura me acid folik. Ajo gjendet në spinaq, në mëlçi e kafshës, maja që bën birrë, lakër, Bruksel në gjethe marule, në soje, portokall, kajsi, fasule, lëpjetë, pjeshkë, arra dhe shumë të tjerë. Veçanërisht i kënaqur që të gjitha këto produkte janë shumë të shijshme. Pse duhet të kënaq në to, nëse ata janë ende të dobishme?

Kështu, acid folik për burrat me të vërtetë nevojë. Kjo është me të vërtetë një element i rëndësishëm duhet të përfshijnë në dietën tuaj në sa më shumë të jetë e mundur.

Ju nuk mund të "qetësuar" partnerin e tij? Vetëm para afinitet të marrë tuaj ...

Për të shmangur duke u bërë impotent për të mirë, ju keni nevojë për 2 herë në ditë ...

Acidi folik për burrat: çfarë është ajo për të dhe se si ...

acid folik

hekur

B9

diagnoza e anemisë

hekur

acid folik ose vitaminë B9, është një nga vitamina më esenciale. Trupi ynë - më konkretisht, microflora zorrëve - mund të prodhojë vetë, por në doza shumë të vogla. Shumica e acidit folik duhet të vijë nga ushqimi. Por ka një problem të veçantë: dietë mesatare qytetari ushqime të varfër që përmbajnë këtë vitaminë të vlefshme, kështu deficitit - nuk janë të rralla.

Për një grup të procesit të ndodhura në trup, acid folik është e nevojshme. Kjo substancë është përgjegjës për rritjen e qelizave dhe ruajtjen e integritetit të ADN-së. Shkeljet e këtyre proceseve të çojë në formimin e tumoreve, por Acid folik në një masë të caktuar pengon shfaqjen e tumoreve. Për më tepër, është e nevojshme për funksionimin e duhur të sistemit imunitar, të zemrës dhe enëve të gjakut, sinteza amino acid. Acidi folik ka një efekt pozitiv në sistemin nervor, kështu që - disponimin tonë dhe të performancës. Së fundi, acid folik është thelbësor për formimin e gjakut - kur është e nevojshme në mënyrë që mungesa e saj mund të shkaktojë anemi.

Ajo argumentoi se marrja shtesë acidi folik është vetëm e nevojshme gjatë shtatzënisë. Por kjo është një mit. nënat e ardhshme me të vërtetë duhet të marrin acid folik, si mungesa e kësaj vitamine rrit rrezikun e lindjes abort dhe e parakohshme, anomalitë në fetus dhe depresionit post-natal të nënave. Gjatë nevojën riprodhuese për rritjen e acidit folik, megjithatë, kjo vitaminë është thelbësore për pothuajse të gjithë.

Sa e rrezikshme është mungesa e acidit folik dhe një tepricë

nivelet e acidit folik mund të përcaktohet shumë të saktë, që ka kaluar një test të gjakut. normat normale të ndryshojnë brenda 7 në 45 nmol / L.

Kjo është me të vërtetë doza mikroskopike, por edhe rritja e tyre të vogël ose ulje të çon në pasoja shumë të pakëndshme.

mangësi acid folik

Më shpesh, mungesa e acidit folik për shkak të kequshqyerjes. Por shpesh çojnë në dysbacteriosis vitaminë mangësi dhe sëmundjet e zorrëve, në të cilën kjo vitaminë nuk është zhytur. absorbimi acid folik ndikojnë negativisht Anticonvulsants, kontraceptive orale, barbiturates dhe alkoolit. Nëse vitamina B9 nuk është e mjaftueshme, ju keni pasojat e mëposhtme:

 • Megaloblastike anemi - i ashtuquajturi variant i anemi, e cila zvogëlon numrin e eritrociteve dhe funksioni i tyre normal është i shqetësuar. Simptomat e sëmundjes - çrregullime të tretjes, humbje e flokëve, lodhje të vazhdueshme, plagë në mukozën orale.
 • Problemet e shumta në shtatzëni - ofrimit preterm, abruption placental, abortimet spontane në shtatzëninë e hershme.
 • Steriliteti në të dy gjinitë, por në një masë më të madhe - në femra.
 • Fetale patologji - nga vonuar mendor dhe hidrocefalus të problemeve me zhvillimin e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe "cik dysh".
 • humor të keq, të cilat eventualisht mund të shkojnë në depresion klinik.
 • Njohës dëmtim - humbja e kujtesës, pagjumësi, lodhje të vazhdueshme, nervozizmi, ankthi dhe agresioni papërligjur.

Simptomat e mungesës së acidit folik të ndodhë shumë shpejt - brenda 5-30 ditëve pas uljen e nivelit të saj në gjak. Shenjat e para të mungesës së vitaminës B9 - lodhje, mungesa e oreksit, nervozizëm. Simptomat jospecifik, kështu që shumica thjesht nuk i kushtoj vëmendje të tyre. Dhe më kot - mungesa e acidit folik është një nga llojet më të përhapura të beriberi. Në disa rajone, ajo është gjetur në 100% të popullsisë, dhe madje edhe në zonat më të begatë të mungesës së acidit folik çdo pesë vuan. Nëse nuk ndërmerren veprime dhe të sigurojë marrjen e kësaj vitamine, 3-4 muaj mund të zhvillojnë anemi, në të cilën simptomat vazhdimisht do të rritet.

Ajo do të jetë interesante:   Çfarë është dallimi në biosintezën karbohidrate NGA biosintezën e proteinave

Acidi folik tepërt

Për të arritur një rritje e acidit folik është mjaft e vështirë. Ky ujë i shpjegueshëm vitaminë, dhe çdo tejkalim zakonisht excreted shpejt në urinë, pa shkaktuar dëm. Problemet mund të lindin me të mëlçisë të rënda dhe të veshkave. folik përballet tepërta acid:

 • Gjatë shtatzënisë - rritja e tepruar e peshës së fetusit. Ai gjithashtu rrit rrezikun e obezitetit dhe diabetit në fëmijën. Nuk mund të ketë pasoja të tjera - astma, sensibilitet për alergji.
 • Burrat - një rritje të lehtë në rrezikun e zhvillimit të tumoreve të prostatës.
 • ndryshime të sjelljes - në rritje dhe nervozizëm pa arsye, pagjumësi, nervozizëm. Shpesh, njerëzit me vitaminë B9 tepërt ankohen për një shije të hidhur apo metalike në gojë.

Norma ditore e konsumit dhe dietik burime të vitaminës

Në mënyrë që të mbajë nivele normale të vitaminës B9 në gjak, është e nevojshme marrja e përditshme. Foshnjat nën moshën 6 muajsh duhet të marrin 65 mcg e acidit folik në ditë, nga 6 muaj deri në një vit - 80 mg, nga një vit deri në 3 vjet - 150 g, me 3 vjet deri në adoleshencë - 200 mikrogramë. Doza optimale ditore e acidit folik për të rriturit është 400 mikrogramë në ditë, dhe gratë shtatzëna kanë nevojë për pak më shumë - deri në 600 mikrogramë.

Nevoja për rritjen e acidit folik kur shëruar nga dëmtime dhe operacionet gjatë sportet aktive, ajo është e nevojshme dhe të moshuarit.

Kampion nga përmbajtja e vitaminës B9 - perime. Spinaq, marule dhe lakër - burimet e paçmuar të kësaj substance. Ajo është nga këto acid folik merr emrin e vet (nga Folium latine që do të thotë "gjethe"). Vitamina B9 është gjithashtu onions pasur jeshile, brokoli dhe në përgjithësi të gjitha perimet jeshile.

Një sasi e konsiderueshme e acideve folik përfshira në arra, kikirikë, domate, fruta agrume, panxhar, germinated grurë, fasule, hikërror, viçi dhe pule mëlçisë.

Shumë prej këtyre produkteve - të ftuar rrallë në tryezën tonë. Përveç zarzavate rritur në një serë, acid folik përmban më pak se frutave dhe perimeve me kopshte organike. Megjithatë, jo çdo familje mund të përballojë për të blerë vazhdimisht produkte të shtrenjta në tregjet e fermerëve.

Preparatet tabletë që përmbajnë acid folik

Nëse ju nuk keni të mjaftueshme vitaminë B9, ajo është me vlerë duke marrë më tej. Ka shumë komplekset përshtatshme vitamina dhe shtojcave dietike dhe droga të pastër vitaminë B9.

Opsion lehtë - vitamina pastra B9 tableta. Ai është i përshtatshëm për aplikime që kërkojnë vetëm një korrigjim folik nivelit acid, dhe përmbajtjen e vitaminave të tjera në mënyrë. Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të dozen: përgatitjet lartë dozimit janë për trajtimin e mangësi të rëndë të vitaminës B9, nuk mund të merren për parandalimin, vetëm në rast.

Vitamina komplekset me acid folik kanë një avantazh të rëndësishëm - përveç vitaminë B9, ato përmbajnë substanca të tjera që ndihmojnë të thithin. Në veçanti për thithjen normal te acidit folik nevojshme komplekset vitaminë C. multivitamin përgjithësisht përmbajnë doza shtatzënë në rritje të acidit folik, si dhe të substancave të tjera të nevojshme nga grua shtatzënë trupit.

Supplements nuk janë shumë të ndryshme nga vitamina - si komplekset vitaminë, ata nuk janë konsideruar si një ilaç dhe përdoren për parandalimin e hypovitaminosis dhe për të rritur nivelin e acidit folik në deficitin e saj të vogël. Nëse vitamina janë kryesisht në dispozicion në formën e pilula dhe tableta, të shtojcave më të ndryshme - kjo mund të jetë lozenges përtypëse, pluhurat për përgatitjen e koktej proteinave, tableta shkumëzuese për mbarështim. Në shtojcave dietike me acid folik është shtuar shpesh produkte maja - ata janë një burim i vlefshëm i kësaj vitamine.

Çfarëdo forme çështjen që ju zgjidhni, të jetë i sigurt para se të marrë konsultoheni me mjekun tuaj dhe për të diskutuar me dozën optimale ditore e acidit folik. Numri i kërkuar i B9 individualisht, ajo ndryshon në varësi të moshës, mënyrën e jetesës dhe shëndetin.

Acidi folik për burrat: PSE, Si për të marrë ...

Pse nuk kam nevojë për acid folik gjatë shtatzënisë?

Acidi folik (vitamina B 9 ) siguron shpejtësinë e nevojshme të rritjes dhe zhvillimit të fëmijës, sidomos në shtatzëninë e hershme. mangësi acid folik në shtatzëni konsiderueshme rrit riskun e keqformimeve fetusit kongjenitale, veçanërisht të tubit neural defektet (p.sh., hark çarë vertebral) hidrocefalus, anencephaly, si dhe kequshqyerjen dhe pjëkjen e shpejtë.

Që ka qenë mangësi acid folik?

mangësi acid folik është i pranishëm në çdo grua dyte. Një përqindje edhe më e lartë në mesin e grave që marrin drogë hormon dhe alkool.

Acidi folik para se të shtatzënisë: B9, kur më nevojitet?

Trupi i grave shtatzëna acid folik është më e nevojshme në muajin e parë pas konceptimit, që është deri në 2 javë vonesë, sepse tubi neural është formuar në 16-28 ditë pas ngjizjes, kur nëna shtatzënë ndonjëherë ka as edhe një dyshim se ajo ishte shtatzënë.

Si për të parandaluar mungesën e acidit folik gjatë shtatzënisë?

Edhe para konceptimit (tre deri në gjashtë muaj para saj), si dhe gjatë shtatzënisë për të parandaluar çrregullime të embrionit gruaja duhet të marrë çdo ditë të paktën 800mkg (0,8mg) e acidit folik.

Që ka nevojë acid folik të pija?

Acidi folik është dhënë për të gjitha gratë shtatzëna, pavarësisht nga natyra e pushtetit të tyre. Në qoftë se një grua më parë ka pasur një fëmijë me një defekt apo në familje ka pasur raste të këtyre sëmundjeve - doza e vitaminës duhet të rritet në 4 mg në ditë. keqformime tilla si çarjes labio-palatine dysh mund të jetë gjithashtu për shkak të mungesës së vitaminës B 9 në femra shtatzëna.

A tepërt acid folik është e mundur?

Në qoftë se doza e marrë është shumë më e lartë se kërkesat e përditshme të acidit folik, veshkat fillojnë të nxjerr atë në një gjendje të pandryshuar. 5 mg të acidit folik prekje, excreted pas 5 oresh.

Sa pirja e acidit folik gjatë shtatzënisë? acid folik kur planifikuar shtatzënia normë

Kufizimi i acidit folik doza profilaktik i 400 mikrogramë është beremennsoti dhe 800 mg para dhe gjatë për shkak të saj të faktit se pacientët me një mangësi të vitaminës B 12 (kjo është krejt tjetër vitaminë!) Tepërt acid folik mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm të sistemit nervor, që nga përdorimi acidit folik në doza të lartë (5 mg / në ditë) parandalon ngritjen e diagnozën e dëmshëm anemi (d.m.th., mungesa e vitaminës B 12 ) për shkak të fakti që acidi folik mund të reduktojë shfaqjet neurologjike të gjendjes. Kështu, acidi folik nuk është të shkaktojë anemi dëmshëm, por parandalon diagnoza në kohë.

Çfarë lloj i dozës së acidit folik të marra para dhe gjatë shtatzënisë?

Jo më pak se 0.8 mg - kjo dozë nuk vë në dyshim në çdo vend të botës. Për më tepër, studimet e fundit thonë forcimin e efektit parandalues të keqformime kongjenitale kur të marrë doza të mëdha të acidit folik - 3-4 mg në ditë. Kjo është doza e acidit folik për gratë shtatzëna duhet të pini në të cilën nuk ka rrezik nga mungesa e vitaminës B 12 , që është, ata të cilët janë gjithashtu duke marrë "shtatzënë" multivitamin. Pra, shikoni, acid folik si shumë në multivitamina tuaj dhe për të arritur një dozë të 3-4 mg, në mënyrë të barabartë të shpërndarë acid folik të njëjtën kohë me një vakt gjatë ditës.

Dhe sa është në pllakat?

Zakonisht acid folik shitet në një dozë prej 1 mg = 1000 mcg. Kjo është doza minimale prej 800 mikrogramë - pak më pak se një tabletë. Por duke pasur parasysh se shumë mjekë rekomandojnë planifikimin e 3-4 mg, për të thyer jashtë një copë të vogël vetëm nuk është e vlefshme 🙂

A kam nevojë për të marrë acid folik për burrat?

Që acidi folik luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e qelizave, mangësi Acid folik në meshkujt mund të zvogëlojë numrin e spermës të shëndetshme. Prandaj, disa muaj para konceptimit (jo më pak se tre) njeriu duhet të fillojë të marrë acid folik në një dozë prej jo më pak se një parandalues - 0,4 mg .

Lidhje për "acidit folik (vitaminës B9)"

 • Në disa produkte përmbajnë acid folik
  si për të llogaritur sasinë e kërkuar të vitaminës B9 (acidi folik) dhe në të cilën ushqimi përmbante
 • Njihuni vitamina. acid folik
  acid folik gjatë shtatzaninë dhe gjirit-ushqyerit

Në faqen punimeve:

koment

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *