Ajo që është e ndryshme nga fëmija zakonshme KESARENOK

Author: | 2018/08/27

Çdo vit, rreth 1/5 e të gjithë fëmijët e botës lindur me prerje cezariane. Sipas OBSH, në vitin 2014 kjo shifër ishte 18.7% e numrit të përgjithshëm të lindjeve. Në Rusi, kjo është jo më shumë se 15%. Indikacione për operacion cezarian faktorë të ndryshëm. Legen anatomike ngushta të mbetur shtatzënë, fetusi peshon 4 kg ose më shumë, previa placenta, të rënda nënat kronike ose Sëmundjeve Infektive, shtatzënisë të shumta, etj cezariane është opsioni më i sigurtë për të lindë një fëmijë të shëndetshëm në të gjitha këto raste. Në këtë rast, është supozuar se fëmijët kesaryata më të dobët se sa moshatarët e tyre që kanë lindur natyrshëm.

Ndikimi i anestezisë

Fakti se problemi më i madh është ndikimi mbi fëmijën e anestezi dhe muskujve relaxants, i cili merr çdo gjë obstetrit saj share nënë. Këto substanca lehtësimin e dhimbjeve dhe spazma e muskujve të butë, duke lejuar mjekët të shpejt dhe më pak traumatike për nënën dhe fëmijën për të kryer kirurgji. Por droga të bien në gjak e porsalindur.

Anestezi bën fëmijën moronic, por ajo zvogëlon aktivitetin motor në ditët e para të jetës. Newborn jo gji, ajo duket e ngadaltë në krahasim me foshnjat e zakonshme dhe në përgjithësi manifestohet jo si aktive. Por e gjithë kjo ndodh me kalimin e kohës, nëse nëna përmbahet në mënyrë rigoroze për rekomandimet mjekësore dhe jep birin ose bijën e vëmendjes maksimale.

Probleme me sistemit të frymëmarrjes

Gjatë lëngun normale lindjes amniotik që mbush mushkëritë e foshnjës është dëbuar natyrshëm. Nëse një fëmijë është i lindur me operacion, mushkëritë e tij nuk janë pastruar plotësisht nga lëngu fetusit, e cila mund të rezultojë me probleme në të ardhmen me sistemin e frymëmarrjes.

Ky lëng është një terren i shkëlqyer mbarështimit për patogjene që thithin ajër. Në funksion të kësaj është e mundshme që në vitet e para të jetës kesarenok do të "marr" infeksioni është shumë më e zakonshme se sa fëmijë zakonshme. Prindërit duhet të marrin në konsideratë këtë pikë dhe të bëjë çdo përpjekje për të siguruar që fëmija u rrit fortë dhe të shëndetshme.

Features mentaliteti

Dallimet në zhvillimin mendor dhe disponueshmërinë e Cezarit për vështirësitë e jetës të përshkruara në detaje psikiatri amerikan Stanistav Grof. Sipas teorisë së tij fëmija gjatë lindjes kalon nëpër disa faza, secila prej të cilave korrespondon me skedën e cilësi të caktuara psikologjike.

Gjatë punës crumbs formuar aftësinë për të duruar dhimbjen, për të pritur dhe për t'iu përshtatur kushteve të vështira. Caesar këto cilësi gjatë operacionit nuk janë formuar, në mënyrë që fëmijët të tilla janë shumë të padurueshëm, me humor dhe të pambrojtur përballë vështirësive. Gjatë kalimit të kanalit të lindjes fëmija mëson për të kapërcyer pengesat, ai formoi përkushtim, e cila privuar kesaryata.

Ky opinion është ndarë nga Grof dhe shkencëtarët evropianë. Për më tepër, fëmijët e lindur me operacion kanë më shumë gjasa të vuajnë një sot çrregullim shumë të zakonshme deficitit vëmendje (SGDV). Sipas burimeve të ndryshme, në Rusi ajo vuan nga dy deri në 18% e fëmijëve dhe adoleshentëve. Të gjitha këto karakteristika Caesar Nënat e fëmijëve duhet të marrë parasysh dhe të bëjë çdo gjë të mundshme në mënyrë që fëmija të shpejt të përshtaten me mjedisin.

Ajo do të jetë interesante:   ÇFARË TË rrit gjoksin

ÇFARË "KESARENOK" është i ndryshëm nga një fëmijë normal? | RUSISHT ...

photobank Laurie

Aktualisht, seksioni cezariane mund të bëhet jo vetëm për arsye mjekësore, por edhe për nënat do. Nganjëherë frika e dhimbjes së kontraktimet punës shtyn ata për atë që ata janë duke kërkuar mjekët në lidhje me mënyrën e funksionimit të ofrimit të, edhe pse nuk ka arsye objektive për këtë. Nuk është një stereotip që cezariane - një formë pa dhimbje e dorëzimit. Në fakt ajo nuk është. Vetëm efekt dhimbshme është zhvendosur në kohë, është e nevojshme jo në lindjen e fëmijës, dhe në periudhën e rehabilitimit pas. seksion cezariane - me siguri mënyrë e përsosur për të dorëzimit, nëse nëna ime gjeti një infeksion, dhe ajo kërcënon shëndetin e fëmijës së palindur, ka probleme shëndetësore që mund të shkojnë në një fazë aktive të zhvillimit gjatë lindjes. Por ky është një operacion serioz, dhe nuk është e nevojshme të përdorë vetëm për shkak të faktit se të frikësuar për të lindur! Zgjedhja mënyrën e dorëzimit, prindërit duhet të udhëhiqet nga rekomandimet e një gjinekologu.

Në ditët e vjetër, njerëzit besonin se fëmijët që i kishin shpëtuar vështirësitë e para gjatë lindjes së fëmijës, rritet më të fortë, dashur, të fortë. Shkencëtarët e fundit kërkimore thonë të kundërtën. Gjatë lindjes ekziston e ashtuquajtura "tab" të cilësive të tilla personale si guxim, guxim dhe aftësinë për të soberly vlerësuar situatën dhe për të gjetur rrugën e drejtë nga ajo, për të caktuar objektivat dhe të punojnë në drejtim të implementimit të tyre. Foshnja, i lindur nëpërmjet prerje cezariane, këto tipare janë të pazhvilluara. Prindërit duhet të nxisin formimin e tyre në procesin e rritjes.

Besohet se kesaryatam ndjeshmërisë së veçantë (si një fëmijë që bërtet për të kërkuar ndonjë arsye), konfuzion, ankthi dhe shtytje e tepruar, durimin. Psikologët evropiane ia atribuojnë këtë për faktin se fëmijët nuk janë "zotëruar" kontraktimet fazë gjatë lindjes. fëmijë të tillë, nga rruga, kanë më shumë gjasa se sa lind natyrshëm, është diagnostikuar me çrregullim hyperactivity dhe vëmendje deficitit (SGDV).

Kesarenku vështirë për të kapërcyer vështirësitë e jetës. Dhe kjo nuk është se ai është nga natyra të lirë të aftësisë. Vetëm frikëson atij nevojën për të mësuar ndonjë aftësi të reja. Për më tepër, fëmija nuk është i interesuar në atë që për të arritur një rezultat pozitiv, ajo i mungon kureshtjen dhe dëshirën për të provuar veten për forcë.

cezariane nuk mund të, natyrisht, nuk pasqyron në shëndetin fizik të porsalindur. Vjen në botë kundër vullnetit të tij, dhe, siç thonë ata, një "derë të pasme", fëmija u përball menjëherë me mjedisin e ri. Në këtë rast, fëmija ndau me shpejtësi me nënën e saj të prerë kordonin e kërthizës. Por, nëna ime - një mbrojtje e besueshme dhe paqe e mendjes, garancitë e sigurisë për të porsalindurit. Pasi fëmijët Cezariane janë zakonisht nuk zbatohen në gjoks, dhe pas një moment të "dashurisë" kanë veshur në boks për të sapolindur. Mami dhe foshnja e saj duhet të kalojnë disa ditë larg, pasi ajo ka nevojë të shërohet. Por kjo është në ditët e para dhe më e vështirë për një të porsalindur!

Ajo do të jetë interesante:   SI TË BËJE Cake në një gotë e madhe

Anashkaluar në fazën e kalimit nëpër kanalin e lindjes, fëmija e humb mundësinë për të fiziologjikisht përshtatur në botën tonë: për të përshtatur gradualisht me presion atmosferik dhe për të marrë larg nga nëna ime, "një pjesë" e baktereve që do të kontribuojnë në zhvillimin dhe forcimin e sistemit imunitar. Ata shpesh diagnostikuar papjekuri dhe jetën ulët kohëzgjatja e neutrofileve, qelizave të bardha të gjakut - ata janë të nevojshme për të mbrojtur trupin ndaj viruseve dhe baktereve të dëmshme. Qelizat e bardha të gjakut të ndihmojë për të rivendosur indet pas lëndimeve.

Caesar shpesh vërejtur patologji e sistemit nervor. Mjekët diagnostikuar ato ulin prodhimin e kortizolit, hormoni përgjegjës për reagimin e trupit ndaj stresit, dhe hormoneve tiroide. Kjo është për shkak të faktit se endotracheal anestezi ishte zgjedhur si anestezi. Edhe pse sot ajo është përdorur rrallë.

Gjithashtu mund të jetë në telashe me sistemin e frymëmarrjes. Ato janë shkaktuar kryesisht nga fakti se për shkak të një shërim të mprehtë nga barku i nënës sistemi respirator foshnja nuk mund të bëhet asnjë shlyerje lëngjeve fetusit. Në këtë drejtim, ajo është rritur rrezikun e pneumonisë, bronkit dhe sëmundjeve të tjera respiratore. Për shembull, probabiliteti i zhvillimit të astmës Cezarit 20% më e lartë. Është vërtetuar se disa nga drogat anestezisë që përdoren gjatë lindjes kirurgjikale, mund të ngadalësojë fillimin e sistemit të frymëmarrjes.

cezariane vonon formimin e microflora zorrëve. Fëmija mund të ketë probleme me tretje të ushqimit, të zhvilluar një alergji ushqimore.

Megjithatë, në shumicën e rasteve, brenda një muaji për të vlerësuar shëndetin fiziologjike kesarenok nuk është e ndryshme nga foshnjat e lindura natyrshëm.

Shumë më e vështirë situata me shëndetin psikologjik. Për fëmijën e lindur me prerje cezariane, ajo është marrëdhënia shumë e rëndësishme të ngushtë me nënën time, sepse në momentin e lindjes, ai ka marrë më pak vëmendje dhe nënën e dashur. Për këta fëmijë, veçanërisht e rëndësishme për të mbajtur gji për aq kohë sa të jetë e mundur. Nga ditët e para roming fëmija ka nevojë për të folur për dashurinë e tij. Mos u shqetësoni, fëmijë dëgjon rrëfimin, ndihet e tyre, dhe ata janë shumë të rëndësishme për të. Si komunikim shumë i prekshëm: e bëjnë atë një masazh të përditshme, hugging. Edhe Pediatër, duke folur për kesaryatah, lejohet nëna ime për të fjetur me fëmijën. Me pak fjalë, nuk pajis keq në dashuri, mos kini frikë për të bërë fëmija shumë i butë dhe i butë - si ata rriten u mbajtur larg nga ju. Por në vitin e parë të jetës së foshnjës janë jetike për butësi nënës sime dhe ngrohtësi.

Ajo do të jetë interesante:   trajtimi i mjeteve juridike popullore veshkave NË SHTËPI

Ajo që e dallon fëmijët e zakonshëm Cezare - enciklopedi e dallimeve

Duke pasur një fëmijë në botë është shoqëruar gjithmonë nga një shumëllojshmëri të vështirësive dhe shqetësimet. Shumica e foshnjave lindin natyrshëm. Megjithatë, me kalimin e çdo viti rrit përqindjen e fëmijëve që e panë botën përmes seksion cezariane. Prindërit dhe psikologët shpesh janë të mendimit se ndërhyrja kirurgjikale gjatë lindjes imponon gjurmë të caktuar në foshnjore. Është me të vërtetë? Ajo që është e ndryshme nga fëmijët normale të Cezarit?

Mjekët thonë se lindja e natyrshme vë disa momente pozitive në zhvillimin e fëmijës. Pra, duke kaluar nëpër kanalin e lindjes, fëmija gradualisht të përshtaten me presion atmosferik, ndërsa kesaryata zhytur në mënyrë dramatike në një mjedis të panjohur. Përveç kësaj, fëmijët e zakonshëm nga nëna transferuar një pjesë të microflora dhe lactobacilli, e cila privuar fëmijët e lindur në tryezë operativ. Kjo shpjegon problemet shpeshta ndihmon tretjen e ushqimit dhe dhimbje barku në Cezare. Me mundim të fundit të cilat përballen shumica e foshnjave. Dhe dhimbje barku në Cezare mund të jetë mjaft e gjatë dhe e dhimbshme, dhe nuk ka ilaçe nuk kanë efektin e dëshiruar. Gjithashtu, kesaryata zakonisht më keq se fituar peshë.

Mos harroni se nevoja për të futur medikamente të ndryshme (anestezike, analgesics, etj) për gratë pëson operacion. Vetëm sa një droge të veçantë do të ndikojë në shëndetin e foshnjës është i panjohur. Si pasojë, shumë mjekë shkruaj vlefshme off sëmundjet e sistemit nervor dhe kardiovaskulare në efekt anësor Kesari e kirurgjisë. Kjo është vënë re se shumë foshnjat gjatë microbleeds lindjes artificiale të marrë në tru.

Besohet se fëmijët e lindur natyrshëm, më të durueshëm dhe rezistent ndaj dhimbjes. Në të njëjtën kohë kesaryata karakterizuar nga rritje nervozizmi, pagjumësi, agresion, hyperactivity, ndjeshmërisë. Pasojë e operacioneve janë konsideruar gjithashtu të këqija të shpeshta dhe frika e ndryshimit.

Një pasojë negative e seksion cezariane janë shpesh probleme me dhënien e gjirit. qumështi normal vjen në një datë të mëvonshme ose jo-ekzistente. Ditët e para, në varësi të shëndetit të nënës, fëmija mund të qëndrojë në repartin e maternitetit në të ushqyerit artificial. Më pas, ajo mund të ndikojë në shëndetin në formën e reaksioneve alergjike, dhe në psikologjinë - ankthit dhe tearfulness.

Mjekët thonë se në adoleshencë shpesh kesaryata vuajnë nga dystonia enëve të gjakut, ndryshimet në presionin e gjakut, meteosensitivity. Ata janë subjekt i dhimbje koke dhe zalisur.

konkluzionet:

  1. Lindja natyrore fëmija gradualisht të përshtaten me presion atmosferik, ndërsa kesaryata zhytur në mënyrë dramatike në një mjedis të panjohur.
  2. Kesaryatam nuk transmetohet microflora nënës, kështu që ata kanë më shumë probleme me tretje.
  3. Kesaryata zakonisht më keq se fituar peshë.
  4. Kesaryata karakterizuar nga rritja e nervozizmit, pagjumësisë, agresion, hiperaktivitet, ndjeshmërisë.
  5. Caesarea shpesh ndjekin këqija.
  6. Në adoleshencë shpesh kesaryata vuajnë nga dystonia vaskulare.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *