Bitcoin ÇFARE ESHTE fjalë të thjeshta VIDEO

Author: | 2019/09/01

Bitcoin ÇFARË ËSHTË dhe si punon FJALET Post. Bitcoin është ...

Si për të përcaktuar Bitcoin (Bitcoin, BTC, BTK, Bitcoin) Me fjalë të thjeshta? Ky brez i ri i monedhës decentralizuar dixhitale është dhe drejtimin vetëm në internet. Kjo nuk është e kontrolluar, emetimi monedha ndodh nëpërmjet punës së miliona kompjutera në mbarë botën me përdorimin e programit për llogaritjen e algoritme matematikore. Ky është pikërisht thelbi i Bitcoin.

Cilat janë dallimet e saj nga paratë tradicionale elektronike, të tilla si Yandex, WebMoney, QIWI?

Për Bitcoins Ju mund të bleni çdo gjë në internet, si në dollarë, euro apo rubla ruse, dhe ai gjithashtu tregtohen në bursat. Dallimi më i rëndësishëm mes Bitcoin nga të gjitha format e tjera të parave - decentralizimi. Asnjë agjenci monitoron botën Bitcoin. Në kushtet e pavarësisë është një plus, por disa, një situatë e tillë mund të shkaktojë mosbesim.

Kush e krijoi Bitcoin?

Zhvilluesi program quajtur veten Satoshi Nakamoto (Satoshi Nakamoto), ai sugjeroi se sistemi elektronik të pagesave bazuar në llogaritjet matematikore. Ideja ishte për të ruajtur shkëmbimin e monedhave pa kontroll të centralizuar, në formë elektronike, pak a shumë në çast dhe me kosto minimale. Mëso më shumë rreth asaj se kush është Satoshi Nakamoto, lexoni artikullin tonë.

Por kush shtyp BitCoins?

ASKUSH. Kjo monedhë nuk është shtypur nga banka qendrore, dhe nuk punon sipas rregullave të saj. Bankat mund të lëshojë ndonjë sasinë e parave për të mbuluar borxhin kombëtar, duke zhvlerësuar monedhën e tyre.

Në të kundërtën, çështja e Bitcoins është e mundur vetëm në një formë digjitale, dhe kushdo mund të fillojë për të nxjerrë, ose, siç thonë ata, Mein Bitcoins në çdo kohë. Mining Bitcoins ndodh nëpërmjet përdorimit të kapacitetit informatikë në një rrjet kompjuterik të shpërndarë. Kur transferimin transaksionet Bitcoin janë të përpunuara të njëjtin rrjet, duke e kthyer në një sistem të pavarur dixhital të pagesave Bitcoin. Për më shumë informacion rreth minierave Bitcoin - në artikullin tonë.

A mund të marr një miliardë Bitcoin?

Ju nuk mund të. Kodi Bitcoin është një kufi: ju mund të merrni një maksimum prej 21 milion Bitcoins .. Në këtë rast, Bitcoin mund të ndahet një kohë të pacaktuar në pjesë më të vogla - kjo është monedhë dixhitale! Një Satoshi (emëruar pas krijuesi i kësaj cryptocurrency) - është ,00000001 BTC.

Bitcoin me kusht?

monedhat kombëtare në fillim të siguruar nga ari ose argjendi, tani - GDP. Teorikisht, ju mund të vijnë në ndonjë bankë në vend dhe për të shkëmbyer paratë e tyre letër për ekuivalent në ar dhe anasjelltas. Bitcoin nuk është siguruar nga çdo gjë, ajo është matematikë të pastër.

Kushdo kudo në botë mund të drejtuar script në minierat Bitcoin në kompjuterin tuaj dhe të ndjehen si një bankë qendrore në një miniaturë. Kodi burimor i shkrimit të publikuar në të qartë, mund të shohim se si funksionon.

Cilat janë karakteristikat e Bitcoin?

Karakteristika themelore në një Bitcoins pak. Lexoni rreth tyre poshtë.

decentralizim

Organi qendror i kontrollit në rrjetin Bitcoin nuk ekziston: ajo është e shpërndarë për të gjithë pjesëmarrësit, dhe secili kompjuter Bitcoin minierave është një pjesëmarrës i barabartë në sistemin. Kjo do të thotë se nuk ka autoritet qendror nuk ka asnjë mënyrë për të diktojë rregullat e pronarëve Bitcoin si, për shembull, që ishte në fillim të vitit 2013 në Qipro. Dhe edhe në qoftë se një pjesë e rrjetit do të shkojë në sistemin e pagesave off-line do të vazhdojë të punojë në mënyrë të qëndrueshme.

Lehtë për t'u përdorur

Për të hapur një llogari rrjedhëse për kompaninë në bankat tona, e nevojshme për të kaluar shtatë rrathët e ferrit. Si rezultat i kësaj, ju mund të mohohet pa shpjegim. Me Bitcoins për këtë çështje, ju mund të harrojmë: ju duhet pesë minuta për të krijuar Bitcoin portofolin, dhe menjëherë të fillojnë duke e përdorur atë. Pa dyshim, pa komisione. Për më shumë informacion rreth asaj se si për të krijuar Bitcoin-çantë, lexoni artikullin tonë.

anonimitet

Po, po. Ajo është plotësisht anonim dhe në të njëjtën kohë është tërësisht transparent. Ju mund të krijoni një numër të pafund të adresave Bitcoin pa iu referuar emrit, adresës ose çdo informacion tjetër. Megjithatë ...

transparenca

dyqane Bitcoin gjithë historisë transaksion që u zhvillua ndonjëherë. Kjo quhet zinxhir vazhdues bllok, ose blokcheynom. Blokcheyn di çdo gjë. Prandaj, në qoftë se ju keni përdorur një fjalim publik Bitcoin, çdokush mund të shihni se sa shumë Bitcoins keni në llogari. Askush nuk do të dinë se adresa takon për ju, nëse ju nuk e raportojnë atë. Ata që duan anonimitet të plotë, zakonisht duke përdorur një adresë të re Bitcoin për çdo transaksion.

Komisioni është i papërfillshëm

Banka juaj mund të sigurtë të anullojë $ 50 tarifë për një transferim ndërkombëtar. Bitcoin - nr.

shpejtësia e transferimit

Dërgoni para mund të jetë kudo dhe kushdo. Ata do të fluturojnë në disa minuta pas rrjetit Bitcoin do të procesit të pagesës.

transaksionet e pakthyeshme

Pas dërgimit BitCoins nuk mund të kthehet në qoftë se marrësi nuk duan për të bërë atë.

Dëshironi më shumë lajme? Facebook. Më të shpejtë? Telegram dhe Twitter. Subscribe!

Lexo më shumë Bitcoin udhëzuesin tonë:
Çfarë është Bitcoin portofolin-zgjedhur?
Çfarë është blokcheyn?
Bitcoin Minierave dhe cryptocurrency tjera
Si për të blerë Bitcoin?
Fitimet Bitcoin: vinça Bitcoin
që shpiku Bitcoin?
Pse të përdorni Bitcoin?
Si funksionon Bitcoin?

# # Blokcheyn Bitcoin Wallet Bitcoin #


 • Choknutyj

  "Një milionta e Bitcoin, ka 0.000001 BTC emëruar pas krijuesin - e Satoshi"
  Unë do të doja të sqaruar, Satoshi - njëqind miliontë pjesë të Bitcoins (shtatë zero pas presjes dhjetore)


  • https://wiki.4-u.info dre

   Thanks, korrigjohet


  • pseudonim

   1E-8


 • Valery

  që mund të blihet në Bitcoins? si ata të përkthehet në monedhën e rregullt?


 • Igor

  Translate në monedhë të mund të jetë në pothuajse çdo exchanger. Ju mund të bleni ndonjë produkt në dyqan që pranon BitCoins


  • ilya

   Igor, mos e humbni fuqinë tuaj në ata .... !!!! Che për të shpjeguar atyre !!!! Unë do të shoh në një vit në fytyrat e tyre kur topi sugjerim do t'ju kushtojë 20K !!! dhe ata na kujtohet !!! Topin sugjerim është mbështetur nga kërkesa !!!! Kërkesa nga njerëzit e zakonshëm, dhe jo nga pushteti !!!! Decentralizimi, kjo është ajo që ka rëndësi !!!! Se asnjë kafshë qelbur nga qeveria jonë nuk e di në lidhje me të ardhurat dhe shpenzimet e mia !!!!


 • http://vk.com/id106514963 Alexander Loza

  por së pari ata duhet të fitojnë atë! I vendosur për të bërë edinalichno, t. E. Pa një rekomandim dhe pa mayniniga. (Pa referime sepse unë nuk e ndyrë të marrë ato për të ftuar, në -problema.A përgjithshme në miniera, unë nuk kisha para për të investuar) .Në të rezultojë nga 2015 deri më sot e sotme në llogarinë time 0 095 643 241 Satoshi. përkthyer në russkiy- ajo është diku $ 80 (ndryshimet e kursit të vazhdueshme).
  konkludojmë:
  Pa një numër të madh të referime ju nuk do të bëjë një mallkim (Oh, harrova të them se kur kam filluar, unë kam faqet ku në një kohë që ishte e mundur për të fituar deri në 3000satoshey, dhe më shumë ishin vinça, të cilat janë të ngarkuar automatikisht. (me një çift të pjesëve të vinça, unë nuk jam ngritur keq) Tani ne nuk kemi asgjë. më së shumti, mesatarisht, se ajo mund të jetë 300satoshey zarabotat- në të mirë.


  • https://plus.google.com/101447829963911688799 Andrew Lukyanchikov

   Përgjigja shumë informative është e thjeshtë dhe e qartë, në sajë)


   • egor

    Unë ju shikoni në këtë rast.
    Good luck 🙂


  • http://vk.com/id25408273 Alexander Tsegelsky

   Jo mjaft, ka mundësi, dhe tani, në vitin 2017 duke marrë 500-1000-2000 Satoshi me vinç, çdo 15-20-45 minuta.
   Dhe me referime natyrisht shumë herë më shumë!
   E gjitha varet nga vullneti dhe një qasje më serioze ndaj biznesit.


   • http://vk.com/id67510677 Nikolai Zharnasek

    dhe kjo është e mundur më në detaje për projektet përmbledhje? (Forward Referral) në qoftë se personi paguan Projekte)


   • http://vk.com/id8601978 Ilya Stepanov

    Minierave është tani nuk është më 🙂 jo gjithmonë të merrni edhe të energjisë elektrike mblidhte 🙂
    në përvojën time rezulton të bërë një plus ose minus cryptocurrency para normale janë:
    1. Resources ku ajo ishte paguar për gjenerimin e përmbajtjes.
    2. Të gjitha llojet e projekteve MLM, por ka rreziqe atje, por edhe shumë herë më shumë shter.

    Advertise konkrete nuk do të, të cilët janë të interesuar - Mauger kërkoni në PM në QV.


  • ilya

   Hey, budalla !!!! A e dini se ku referime !!!! Në një piramidë, UNMIK pasaporta !!!! A nuk e ngatërruar Bitcoin, dhe piramidat që janë të lidhura me Bitcoins !!!! Kjo është për shkak të tyre dhe ju mut në kokën tuaj !!!!!


   • Anfi

    Të lumtë! ide Sensible !!


 • http://twitter.com/pekkapelttonen i Pekka

  I drejtuar bitkokoriny monedhës - dikush në një personal! Projekti ka për qëllim për të dërguar punën Kokorin)))!


  • Igor

   Na vjen keq, kjo është me të vërtetë e mundur për të fituar


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/488976004781227/ nga Andrey Kuleshov

  Brad disa. Paratë duhet të jetë diçka me kusht. Këtu janë zakonisht të holla dhënë nga fakti se për ta është e mundur për të shpejt dhe me lehtësi të marrë pasurinë. Dhe ka shumë që duan të shkëmbejnë pasuritë e tyre në të holla, duke e ditur se paratë pastaj përsëri, ju mund të shkëmbejnë pasurinë tuaj. Dhe cili është i gatshëm për të ndryshuar e saj viston për Bitcoins? Po në zhist. Ky lloj i dëngla. MMM ri elektronik për suckers në botë.


  • http://vk.com/id430382880 Daniel Kosmorov

   kështu që këtu është shkruar, dhe ndoshta me kusht Bitcoin PBB, por jo vend, si dhe numrin e përdoruesve.


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1470002573120041/ Sergey Vetoshkin

   skanachala ju të zgjidhur këtë çështje. fiatnye para për të plotësuar kërkesën për ta. Kërkesa në tregun e këmbimeve valutore. natyrisht kjo varet nga kërkesa.
   vetëm dhe Bitcoin. ajo tregton në bursë.


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1470002573120041/ Sergey Vetoshkin

   si mund të jetë kjo nëse nuk ka mmm përfitues? dhe norma është e bazuar në kërkesën


   • http://vk.com/id190090872 Olga Harutyunyan

    Sa nuk është ajo ??? Kush doli me Bitcoins e tyre të parë nastrogal dhe sektit të tyre ilk dhe kanë të njëjtat përfitues, ndërsa fuckers tjera. "Ylli" e tyre orë më shumë do të vijnë.


   • ilya

    Po qij ata të shpjegojnë pjerdh mmm vjetër ofenduar në atë kohë !! Ata të gjithë nuk e bankës Piramida !! Dhe ju e dini fare se çfarë fondi juaj ndyrë të daljes në pension është një pirpmida pastër financiare dhe banka të preferuar në të cilën ju janë kapitali juaj, ajo është e njëjtë piramida ????? AAAAA? umnki !!!! Ale !!!! Ju shtetit, ose më mirë të udhëheqjes obsasyvvaet shtetit nga koka deri te këmbët, dhe ju dhe të lumtur për të provoni !!! Apo ndoshta MMM tuaj dhe kjo ishte një nga levat e shtetit, e ndjekur nga një kolaps (siç është bërë me qëllim) ju si arinj cirku kanë filluar të besojnë në banka dhe nuk beson në VSE tjetër !!!! Sigurisht !!! Është e nevojshme në pushtet !! Çfarë do të cheled. për ta në një pjatë argjendi monedhë juaj veshur !!!!


 • Dana

  nëse holla Bitcoin?


 • Kostya

  Projekti i ardhshëm i z Mavrodi pas vuajtjes pas hekurave. Mmm marrë të dytë.


 • http://twitter.com/Alex__Lek Alex Lek

  Kam lexuar artikullin. I përsëris pyetjen: Çfarë është kjo? Ku ka kjo të vijë nga? Ky artikull përgjigjet këtyre pyetjeve anashkaluar butë. Zëvendësoi dukshmërinë e shpjegimit. E vetmja gjë që ne mund të themi me besim, Bitcoin është një fiction, ajo është më pak se ajri. Si mund ata të blejnë artikuj nga bota reale? Kjo është e njëjtë si të shitur në lojë valutë dhe ateymy e lojrave online për të holla të vërtetë.


 • BitKolya

  a. Numri i monedhave është i kufizuar në 21.000.000 aksione, dhe Bitcoins humbur nuk kthehen. dmth furnizimi paratë nuk do të bëhet për dhe teorikisht në të ardhmen e ndritshme ju mund të shkoni pa Bitcoins fare. Sigurisht kjo nuk do të jetë nesër dhe më shumë gjasa të nesërmen, por një amëz të pakëndshme mbetet. Pse ai duhej të fut në algorithm? HZ por në qoftë se yjet janë ndezur ...


 • BitKolya

  b. Bitcoin është dhënë vetëm ̶s̶m̶e̶s̶̶yu̶ ̶ a̶z̶o̶t̶a̶, ̶ ̶ ̶ k̶i̶s̶l̶o̶r̶o̶d̶a̶ unë ̶u̶g̶l̶e̶k̶i̶s̶l̶o̶g̶o̶ Gaza ̶ ̶ ̶ V n̶e̶r̶a̶v̶n̶y̶h̶ ̶ p̶r̶o̶p̶o̶r̶ts̶i̶ya̶h̶ besim pronarët dhe kërkesën e tyre në kontigjentin ̶m̶ya̶s̶a̶ freskët gati të lëshoj bankat e tyre derrkuc. Ju mund të shpenzojnë shumë për një kohë të gjatë që monedha të tjera kombëtare e dhënë me të njëjtën përzierje e gazrave, por të gjithë të njëjtën gjë në rastin e fundit, ragu i lepuri, ne kemi të paktën cat. Dhe në qoftë se, të themi, rënia e ekonomisë së UWB, është e nevojshme për të kërkuar një planet tjetër do të dashurisë. Kursi i tërbuar buffeting Bitcoins gjithashtu jep (sidomos spekullatorët).


 • BitKolya

  në. Kishte kohë të bie në makinat e para përdoruesve duke u përpjekur për të përcjellë në mendjen nuk e ka mjaft të marrë në fund të mbajtësit avancuar denznakov se Bitcoin - është para së gjithash një teknologji të përparuar. Thonë fjalën "Blokcheyn" dhe të bëjë sytë si kjo. Vetëm asnjë lidhje mes blokcheynami dhe Bitcoin nuk ka. Vetë Blokcheyn një gjë e dobishme, ju mund të ruajë informacionin ajo tashmë se dikush e saj qij lart ose shtrembëruar. Por ajo që është lidhja nga skuter në autostradë? Dhe rrokulliset ju dëshironi. Dhe askush nuk e shtyn mbrapa ... Pas një kurs rritet vetëm me çdo blerje e re.


 • BitKolya

  Të gjitha të otvestvennost për mbajtjen e portofolin - tërësisht mbi ju. Vodhi fjalëkalimin tuaj? Shaval Trojan dhe ai u ngjit në ju në xhep? Ju jeni vetë ligësia juaj Pinocchio. kartë krediti kompani kthen Solntse vjedhur, si në rastin e Bitcoin, ju mund të shkoni V ̶e̶r̶o̶t̶i̶ch̶e̶s̶k̶o̶e̶ ̶p̶u̶t̶e̶sh̶e̶s̶t̶v̶i̶e̶ të magjistari, për të na dhënë një mrekulli.
  d. Philo transaksion ka kaluar tashmë për 120 GB. Dhe kjo pavarësisht nga fakti se Bitcoin përdor një pjesë e vogël e për qind të popullsisë së botës, dhe të tregtisë veçanërisht aktive atje. Ashobudet kur të gjithë e mbushur? Po, ka spikes në formën e një version të lehta dhe bitkoinist Private mund të mbajnë vetëm të bllokojë fundit. Rreth beftë lexuar më lart ..


  • ilya

   Dëgjoni dre, ju che hu nd shkruaj nude çfarë është aaa ???? A e di edhe atë që është ???? Kush je ti, një kafshë ????


   • Antoshka

    Ju Ceto Ilyukha gjithë pidhi dhe pidhi ... .. mut nga ju dhe VSP Pret interpretojnë ... Ndoshta ju mut në të njëjtën programku mendojnë të m? Count up, më shumë ju mut në rezultatin e më shumë që të fitoni! Class! Dhe fëmijët do të kenë diçka për të treguar! Një monedhë Bittkau emrit të tij))


 • BitKolya

  transaksionet e. çastit shkuar. Transfertat falas duhet të presin ditë ose të paguajnë denyushku. Por atëherë, unë besoj në programuesit tona tokësore - ato chenit plagë. eksabity lopatë fermë sotme dhe gigawatt-orë të energjisë elektrike për Mama mos qaj. Unë nuk jam duke folur për djegien përmes burimeve dhe madje edhe mjedisin.


 • BitKolya

  Well. Ai ishte i njohur për disa që viti i parë Bitcoins gërmuan një person (ose grup njerëzish) me ndihmën e zanyuhany primitive kompika toying paralele Tetris 2. Unë dyshoj se kjo ishte një "drejtimin-në" e sistemit nga zhvilluesi i saj. Ai gërmoi gërmova dhe gërmuan gjatë vitit të fundit ai është i ulur në kuletat e jo më pak se një monedha magjike (1) Lam që janë në ndonjë transaksion nuk janë të përfshira. Deri më sot shkalla Bitcoin është diku 4500 me gjelbërim të përjetshëm. dmth tovarisch teorikisht ka kapitaltsem 4.5 miliardë. MNT. Dhe tani imagjinoni, ai do të të çojë një mësuese dhe vendos shumën e ̶o̶t̶zh̶a̶t̶̶ të holla për të korrin frytet e punës së saj. Mendoj Shoku deri sa ajo nuk shkon, kështu që prisni për momentin kur ky i fundit shiti Bitcoin tij do të kushtojë të paktën dollarit. Atëherë të gjithë do të kenë ̶s̶o̶s̶n̶u̶t̶̶ këndojnë "Mbërrijnë papritmas Walsh-e-e-E-bnik"


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/160194601242424/ Inna Tarasova

   :))))) Respekt për komentet bindëse


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/160194601242424/ Inna Tarasova

   :)))) Respekti për komentet! Kanë më shumë shqyrtimet e specialistëve kompetentë! Kur Speciale dhe shumë humor - Unë mendoj se vjen në mashtrueshmëri edhe më të mirë))))


   • ilya

    Këtu, shkoni dhe pishe nga njëri-tjetri !!!
    Respect !!!!


 • BitKolya

  h. E njëjta gjë mund të jenë të ekzagjeruara në këtë mënyrë ̶p̶u̶z̶y̶r̶̶ mrekullueshme për të paguar? tërheqjen Vetëm përdoruesit e rinj dhe të prerë shtresa ̶l̶o̶h̶o̶v̶ lakër nga shtresa deri në horizont nuk duket helikopterin proverbial blu. Si është bërë? Duke promovuar, tregime si çdo gjë këtu shkëlqen dhe ̶l̶e̶n̶e̶y̶ ̶g̶o̶l̶u̶b̶k̶o̶v̶y̶m̶ dhe heshtjen fakte errëta që askush nuk është e dobishme të dinë masat. All vecherochka mirë.


  • sidor

   New Russian Seling shtëpi. Së pari - oh, sa e mrekullueshme, dhe pastaj zhurmë, dhe piramida shembur !!!


 • http://vk.com/id190090872 Olga Harutyunyan

  Para syve tanë piqen shekullit scam - cryptocurrency (kundër asgjë blokchenov - një, shpikje të dobishme mrekullueshme). Por Bitcoin dhe forks tjera - kjo flluskë budalla. Çfarë është një mall-para marrëdhënieve? Ky shkëmbimi i rezultateve të punës, të nevojshme për shoqërinë, me anë të pagesës (si dikush do të bien dakord: madje edhe predha, edhe $ / RUB, etj ..). Të njëjtat jo-cash pagesat - kjo është në pagesat e parave të vërtetë, por lyhet gjeografikisht. Menjëherë ndryshon mallrat reale në cryptocurrency ... Pyetja kryesore për çdo shoqëri kërkoi produkt i prodhuar (qoftë material, nëse shërbimi) është marrë ??? Kjo është një fiction që tovarischi bashkuar për të sektit, rënë dakord midis tyre për të ndryshuar për përfitime të veçanta. dmth Unë kam një pjesë të ajrit tuaj (dhe për cryptocurrency pavlefshme), dhe të më jepni një litër qumësht ... Pra, le ato në mes vete dhe mua - ajo do të jetë problemi i tyre. Si çdo piramidë do të jetojnë për aq kohë sa ata të vijnë Pinocchio ri varrosur para në Fushën e Mrekullive. Por ju nuk mund të ndryshojë përgjithmonë ajrin në produkte të veçanta. Unë sugjeroj që ju të lënë këtë mrekulli zabugore nga ku ai erdhi. Well blokcheyna sistem për të zbatuar në mënyrë të plotë, edhe pse kjo ka ekzistuar tashmë para vitit 2009. Kushdo që ka punuar në kompanitë e mëdha, u përball me një shumëllojshmëri të sistemeve të kontrollit të automatizuara, kontabilitetin dhe kontrollin.


  • ilya

   Olya, më mirë hesht !!!! Nëse ju nuk e kuptoni një mallkim !!! dhe të tjerët nuk e ngatërruar !!!


 • http://vk.com/id190090872 Olga Harutyunyan

  Kjo është qesharake! Dhe kompanitë e vërtetë të shitur ju Shërbime: Real para për ajër ???


  • ilya

   Olya I keni thënë, të merrni nga këtu !!!


 • speca ftohtë

  Nuk është e qartë, dhe pa garanci. Fjala art, po, unë jam dakord. "Bitcoin" vesh si moderne dhe teknologjikisht! Dhe fraza "llogaritja e algoritme matematikore" bëjë zombiruet dhe premton lumturi. Unë mendoj se, edhe pse koktelchik sjellë një kazino ...)


  • ilya

   Që wali në kazino!


 • diamant

  Olga Harutyunyan
  Ju, me ndershmëri, lloj qull në kokën tuaj, ju jeni duke u përpjekur për të mbushur deri pjesën tjetër! Në disa mënyra që ju jeni të drejtë, diçka - nuk ka, në fund të fundit - është e pakuptimtë.
  "Këto jo-cash pagesat - kjo është në fakt pagesave me para", - çfarë është kjo marrëzi?! Llogaritjet transfertë bankare - këto janë të njëjta, në fakt, Bitcoins, dmth regjistrimi!
  Pastaj, ju Bitcoins - "Kjo është një fiction që tovarischi bashkuar për të sektit, rënë dakord midis tyre për të ndryshuar në dobi të veçantë." Kapets! - dhe dollarë ose rubla - jo një trillim! Të gjitha paratë modern pas heqjes së obescheniya ari - fiction i pastër, një konventë! Dhe në përgjithësi, e gjithë historia e parave - kjo është një mënyrë për të akoma më shumë Fiksioni, rregullim të pastër, në mënyrë që Bitcoin - një zhvillim mjaft e natyrshme e marrëveshjeve të tilla!
  "Për cryptocurrency pavlerë", - i respektuar, por ajo është me vlerë dollari apo rubla?!
  Pra - Po, Bitcoin - kjo nuk është edhe ajri, dhe marrëveshja, por edhe paratë e sotëm - të njëjtën marrëveshje!


  • Dmitry

   Të gjithë të drejtë!


 • http://vk.com/id248192756 Guzman Zakirov

  asgjë që nuk mund të krijoni nga ajri hollë, përveç flluska sapuni! Në atë që këto suckers janë të dizajnuara BitCoins?


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/227394137796129/ Oleg Yartsev

   dhe fuqia, dhe kriptografia është edhe ajri, dhe kostoja e mirëmbajtjes së rrjetit dhe eelekritchestvo)) filozofisë Bitkoin- blokcheyn parash dhe një teknologji ... nuk e kuptojnë se njerëzit vetëm të trashë) Unë mendoj se "Loh" këtu je)), asgjë personale vetëm biznes) Qëndro larg dhe të shikojnë edhe 5 vjet)), ndërsa ne pomaynim bërxolla)) ndoshta kjo do të kushtojë 10k bucks tashmë në vitin 2018))


   • nppir

    në qoftë se ju vetëm mund të bëni të holla nga ajri hollë atëherë pse bankat shtetërore nuk e ka bërë? pse shteti nuk ka të njëjtat Bitcoins për të marrë të pasur?


    • ilya

     Po, ku e keni marrë atë nga ajri. Këtu ju bl! Jini të gjithë ai bollëk dëgjuar të dre dhe pastaj shurrë "Çdo fëmijë e mut !!!! A e dini se si kjo ndodh dhe ku çdo gjë është marrë ???? JO!? Pra, u ngjit në Google dhe lexoni atë !!!!! përpara se të shkruajë atë nga ajri? A keni 50K për të blerë vidyahu dhe Mayne? ... nga ajri ... Vetëm një kartë të vetme apo ndonjë gjë që ju nuk mund të fitojnë ekstra !!!! A e dini se ndërtimi i një fermë dhe blerjen vidyahi dhe Asik !!!! AAA, nerd ???? Nga ajo që bl! Jetë Air !!!!! Milion njerëz VKIDYVAYUTSYA për Mein !!!! ! Blo bl! Bëhu !!!! Tashmë besish !!!!


     • http://vk.com/id23668676 Vladislav Bogatyrov

      Ahahaha, një copë e hekurit për 50 copë, çmimi kotoronu 1 copë. Dhe kjo është diçka në lidhje me bisedime suckers)))


   • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/180552292291531/ i Shimon Hammer

    Ti e di unë shoh në këto Bitcoin, kështu që ju mund të përgjigjet në pyetjen. A mund të ndryshojë Bitcoins për dollarë?


    • Agalar

     Po, ju mund të!


    • Trachtenberg

     mund sigurisht


    • Dmitry

     Ju mund të!


   • https://plus.google.com/101048522670562133460 regjimin pa viza

    Filozofia e parave nuk do të tingëllojë krejtësisht të qarta. Paratë është atje, ata mund të shihet në llogari, të tërhiqet dhe të shpenzojnë në fund. Dhe për të blerë në internet ... jo të gjithë shitësit janë ulur në internet, dhe me Rondelet për të punuar me humbje. Pas luftës, kur shkelur rrjet global, me Bitcoins nuk do të vijnë së bashku, IMHO, dhe pastaj, kur paratë është i kufizuar, nuk do të jetë gjithmonë njerëz me ndikim që duan të kenë një masë të tërë të Bitcoin. Ki kujdes minator fat.


   • Lyudmila

    Po, tha se "Banderlog" kur shkon për Mavrodi - kjo është më për ju dhe të avancuara Loja!


    • ilya

     A ju shkoni në HJ Shko në fabrikë të gjedhit "fabrikë budalla"!


  • Dmitry

   një argument i tillë njerëzit janë në nivele të ulëta të zhvillimit të tyre ... Ajri nuk është substanca përfundimtar i universit ... Ata që e kuptojnë se çfarë është pas ajrit arsyetim i tillë nuk ka të bëjë ...


   • Lyudmila

    E pra ju nuk jeni saktësisht jashtë galaktikës sonë! Kjo është në lidhje me ajër kështu që ju e dini në një nivel të akademik ... Një formulë nuk më thoni?


  • unë

   Dollarë dhe euro too, letër vetëm


   • ilya

    Unë pajtohem!


   • natasha

    Dollar mbështetur nga armët amerikane, fuqia bankirov.Posle Botërore themeluar Fed pas e dytë të detyruar të marrë të gjitha ari depozituar në Shtetet e Bashkuara dhe vendosur botën dollar monedhën. Dhe tani që të gjithë më kot? Bankers besojnë se për ne? Çdo hov mund të jetë një milioner?


  • Lyudmila

   Dhe edhe për flluska nevojshme komponent ...


 • http://vk.com/id155897875 Eugene Sazhnev

  dhe çfarë të them në lidhje me këtë Mavrodi


  • http://twitter.com/ax_test All dev Android

   nga Mavrodi ka qenë prej kohësh virtual coin 🙂 mavrokoiny e tij ose diçka të tillë


  • Lyudmila

   Ai do të tregojë japonezët: Healthy, bro, ne jemi të njëjtin gjak ...


 • Sergei

  Unë përfaqësoj fytyrat e atyre suckers që dhanë këtë piramidë për të holla të vërtetë, kur asgjë dhe të deklarojë Bitcoin asgjë


  • ilya

   Kur njoftoi, fuckers janë në Ostrava tyre jetojnë është blerë me urdhëra tuaj të preferuar !!! Ju "nuk budalla" si bychil në fabrikë dhe do bychit !!!


   • Anatoly

    Ilya
    budalla ju


  • ilya

   Dëgjojnë "mos budalla." Kur u njoftua, "fuckers" do të jetë në ishull e vet LIVE !!!! Dhe bleu për urdhëra janë të drejtë tani në trondisin tuaj xhep. Por ju nuk jeni "budalla", do të të dy obsosy çdo mëngjes në fabrikë për të shkuar ... "mos budalla" ju jeni tonë !!! Me përvojë do të ju them, me qasje të drejtë mund të dyfishohet në disa ditë.
   Pra, ju "mos budalla" mendoni rreth saj para gojës tuaj qelbur hap!


 • nppir

  në qoftë se ju vetëm mund të bëni të holla nga ajri hollë atëherë pse bankat shtetërore nuk e ka bërë?


  • Trachtenberg

   të cilat janë bankat shtetërore?


  • unë

   Nëse ju jeni duke folur në lidhje me bankat që tsenr deliveredzhi kur ata publikojnë re
   faturën s


 • stas

  Në rregull. Kush paguan? (Akuzon Coin?) Dhe në qoftë se ne mund të paguajnë për blerjet në internet, në mënyrë që ata mund të jenë dhe të holla? Por, ku dhe si? përfundim në portofolin? Cili është rezultati përfundimtar i monedhës? Dhe atë lloj të parave gjithmonë në qarkullim, kanë vlerë, sigurisht ... Si mund të krenar që ju jeni në ju nuk mund të prekin? HETE në një "ujë", si një çështje të vërtetë askush nuk e thotë Nitsche. Kohl u përdorur kështu që tani të gjithë ata që kanë para kanë derdhur ato në monedhën kripto dhe ferma Minierave))) dhe nuk tregtohen në treg apo në zyrë. Unë besoj se çdo gjë duhet të jenë të mbështetura nga letra. Mos na fajësuar për mos ditur dhe nuk e kupton. Kush shkruan përgjigjet zgjuar, ndoshta për një kohë të gjatë e bën një cryptocurrency ... Ose ju ngatërruar rreziqe të caktuara dhe ju them vetëm se ne jemi në nivelin më të ulët të zhvillimit dhe ju jeni në krye?)))


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/153234865044348/ Yuriy Bashtovës

   "Në jo ato një" ujë ", si një çështje të vërtetë askush nuk e thotë Nitsche." - 100%


 • Kirill

  mirëpritur të doja të di, atëherë unë u transferua bitkoint thjesht nga rastësia, por kam ndezur një numër karte Banská, dhe ata duan mua për të përkthyer ato me respekt Bitcoin mbrapa ... .mne interesante, por në qoftë se unë nuk e përkthejnë. që është për të?


 • https://plus.google.com/112543118757562202565 Peter Suhodrischev

  asgjë quajtur të gërmoj - gërmoj për gramatikën dhe shenjat e pikësimit))


 • Voldemar

  Kam lexuar komentet. Po, njerëzit nuk do të arrijë deri me një fushatë për gjëra të thjeshta. Paratë duhet të jetë diçka ... dhënë. Cilat janë ato ofrohen? Kjo nuk është asgjë më shumë se një copë letër që ka një kosto edhe sot. Apo se askush nuk është lënë denezhek me Leninin? Bashkatdhetarët e shtrenjtë, sepse ju keni parë tashmë një shumë të parave publike, dhe shumica e tyre nuk kanë vlerë përfaqëson. Pra, - çfarë është ndryshimi që njësitë për të paguar bukëpjekës me berber, në qoftë se nuk quhet, paratë duhet vetëm të popullit ishte e mundur për të blerë-shes. Dhe kjo tërhoqi sistemin bankar, në mënyrë që të ishte e gjitha bakers, mjekët, dhe mjeshtrit të tjera Tanners rehat me njëri-tjetrin për të paguar për mallra dhe shërbime. Por pastaj ndodhi në mënyrë që bankierët dhe ilk e tyre filluan të fituar disa herë më shumë se të gjithë këta punëtorë vështirë, dhe për përdorimin e letrës së tyre denezhek marrë një ryshfet, që njerëzit që punojnë në kredi. Tani - Bitcoin. Ju mund të them se çdo gjë është tani bankierët vetë. Rrjeti - International, Bitcoin kursit të këmbimit nuk varet nga politika e një shteti. Është e madhe. Po, ky është një kërcënim serioz për kompjuterin e tyre të tërë financiar. Nëse shumica e atyre që prodhojnë diçka, ose ofron shërbime për të lëvizur për të Bitcoin (mirë, ose ndonjë cryptocurrency tjetër) bankat do të jetë në fluturim. Ata nuk marrin një përqindje, për të cilën ata kanë bërë për të mësuar. Pra, pse jo? Unë nuk jam duke thënë se dyqani në kursime cryptocurrency vetëm për të paguar shpenzimet aktuale, edhe pse në një formë - i madh. Dhe bankierët janë ... mirë, le të shkojnë për të mbjellë thekër - grurë. Dhe njerëzit me njëri-tjetrin në lidhje me çmimin e mallrave dhe shërbimeve të tyre do të jetë në gjendje për të negociuar pa bankat dhe bankierët, të cilët, përsëri, janë tani jetojnë më mirë se të gjithë të tjerët. Ajo do të, sipas mendimit tim, të mëdha, universale, ndërkombëtarisht)


 • mysafir

  Neni gramatikisht i trishtuar. Çfarë mund të në lidhje me Bitcoin zayasnyat autorëve ...


 • Vitali

  kaq e thjeshtë, por ku mund ta merrni kapital fillestar-up


 • Vitali

  në mënyrë të thjeshtë por ku për të marrë kapital fillestar-up


 • Baba Masha

  Nuk është e qartë për të cilin ajo është shkruar, për atë që është shkruar !!! Kjo është e gabuar! Por në kohën tonë (1967), kur unë isha ende në shkollë, çdo gjë ishte e qartë. Ka qenë 50 vjeç, unë ende kujtohet historinë, algjebër, gjeometri, kimi, ruse dhe gjermane! I biri do të kërkoni diçka të kurrikulës, nuk mbani mend asgjë, tha se kanë kaluar shumë vite, pse duhet unë?
  Flasin shkurtimisht dhe në mënyrë të qartë. Yeah, tani, laces poglazhu! Në të kundërtën, ajo është aq e shkurtër dhe nuk është e qartë. Edhe mbesa ime shpjegon më qartë, jo atë që ju jeni!
  Nëse ju mendoni se unë nuk kanë asgjë të kompukterah në Bitcoins nuk e kuptojnë, atëherë ju jeni shumë të gabuar. I mësuar djali i parë, mbesën dhe pastaj filloi të ndihmuar. Së paku unë kam njohuritë e nevojshme për të kuptuar se çfarë po Bitcoin. Ju merrni për të kuptuar ??? !!!


  • Lyudmila

   E pra, truri juaj zvogëlohet tashmë ... sapo ju të kërkoni për të cilët dhe atë që është. Dhe ju nuk e kuptoni informacionin. Age çmenduri - kjo kur kujtohet në mënyrë të qartë të kaluarën e largët dhe nuk mund ta kuptojnë të tashmen e vërtetë ...


   • Baba Masha

    Unë vetëm e di se çfarë Bitcoin


   • Baba Masha

    zgjidhni, atëherë unë Zonjë, teza kryesore e këtij informacioni, sapo ju të kuptoni gjithçka këtu


 • https://ok.ru/profile/553063544785 Alex Bogomazov

  mbeturina


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1995413957400595/ Alexey Alexandrov

  zakonisht në shkallë piramidale globale.


 • http://vk.com/id159669497 Irina Zubkov

  Davolno ende interesante))


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1763971073889775/ Svetlana Koshevaya

  Unë nuk kam frikë të jenë të vjetëruara ose prapa, por përshtypja e parë e matematikës e fëmijëve ishte nga libri "matematikë zbavitëse" Pelermana të ashtuquajturat "letrat e lumturisë": "Rishkruani këtë letër për 10 (20, 25 dhe, etj herë) , e vënë atë në një zarf çdo 1 rubla dhe për të dërguar atë në adresën e specifikuar "(të qeshura tmerrshme rreptë, ajo dukej për mua, për faqet e librit!) Pyramid - quajtur! Çelësi Neni Fjala - Decentralizimi, mirë, operacionet më shumë dhe matematikore kryhet nga kompjuteri (e cila është e rëndësishme)! Nëse ka suckers keni pyetje, përgjigjet janë fillore - "Ah, ju nuk e kuptoni asgjë!" "Mein nuk mund të bëjë gjithçka" Oh, dhe të bëjë një budalla e vëllait tonë! Këtu është mirë që në këtë rast, artificial do të bjerë jo pensionery, dhe pasardhësit tonë të mirë-arsimuar. Ata të gjithë e kuptojnë dhe shumë të avancuar, por nuk do të duan të jetojnë deri në momentin e vetëvrasjes, pas përfundimit të historisë së MMM, "Tibet" dhe banka "Chara". Në epokën e gënjeshtrave universale vetëm një optimist absolute (lexo - idiot i) mund të marrë seriozisht këtë scam. Paratë u shpik për të bërë një shkëmbim ose mashtrim (lexuar aq sa dikush më shumë si ajo), diçka të prekshme të paprekshme. Nëpërmjet kontaktit të ngushtë gjatë gjithë kohës mëparshme ishte e mundur për të humbur jetën, dhe tani bukurinë, sepse bukuria dhe ajo është quajtur "transparencë". Unë shpresoj se në Rusi ka ende kompetent dhe e di se si për të lexuar "Bitcoin nuk është siguruar nga çdo gjë, ajo është matematikë të pastër." Kjo mund të vënë një yndyrë e zezë këtë pikë.


  • Jaroslav

   Ai siguroi teknologjinë. Dhe, ndërsa kjo teknologji nuk mund të plas kursin ajo do të rritet vetëm. Dhe ju si Mesjeta do të mbajnë paratë e tyre nën jastëk derisa ata janë të pavlera. E ardhmja e monedhës dixhitale kjo është e sigurt. Dollari është edhe asgjë nuk është dhënë në qoftë se ju nuk e dini, por të gjitha pagesat ndërkombëtare janë bërë në të


   • Andrew

    Oh piramidale mallkuar vërtetë, vetëm niveli i vetëm rrotullon mbi. Çfarë doni? Very scam ftohtë bëni. Ku ka mmm. Kjo është një shkallë në të gjithë botën. Por me të mund një luftë globale apo një kryengritje të makinave. Askush ndonjëherë të lirë dhe të lehtë për të bërë për të mirën e popullit.


    • ilya

     Shpjegoni budalla me Përtypet këtë piramidë ???? Ose ju bëni vetëm pesdanut që pa dallim ???


   • vasya

    Nëse ju e dini se si për të hedhur tjegull, ose riparuar makinën (me pak fjalë, të punojë me duart e tij), atëherë ju jeni 100 vjet të vjetra nuk do të dorëzohet se çfarë njësi dhe kalon rrjetit, të cilat nuk mund të shkëmbehen për një copë bukë në dyqan. Dhe informacione dhe monedhë teknologjik e fjalëve të atyre fjalë të tjera se sa prodhime nichrome ardhmen-vetëm e bukur dhe nuk mund.


   • Kostya

    Kur çdo gjë bie, ju do të keni të teknologjisë tuaj, në formën e minierave pas kartën tuaj grafike))


 • doktor

  E gjithë kjo nuk është Bitkin por fakti që ajo mban atij një normë të tillë të lartë ... sepse ne tashme kohore gjithçka deri më tani është vlerësuar në dollarë do të thotë Bitcoin hani mbajtësit çantë të programit financiar, dollarit dhe kush është më ne kemi në pronësi dollarë ... .ugadali Walt Rruga dhe Co. ( i Behnke york..morgan nude Stanley ... ji ri Morgan këtu Fed dhe TNCs të tjera) për të lobuar për Bitcoin në një moment ishte e mundur për të blerë ndonjë gjë me mëlçi dhe bën asnjë siguri se ata shkruajnë në fakt e çështjes në dmth ajrit pomenyatsya nem.A në këtë moment ajo është reklamat "nga investimet bezraskhodnyh në llojin e kompanisë së vlerësimit dhe interpretimin e saj në media prostranstve.I vosche ndonjë bazat prograimist znayushy në tre prgrammirovaniya di pa menaxhimin e programit nuk mund të jenë të gjithë një atë sozdavat.A papritur, ku çështja e asaj që dështon disa sistem Bitcoin dhe ku sigurimi sepse presë në Bitcoins jo .. pse dollar Pindos pretendon të paktën me fjalë. Ka përdorur për të praktikuar teorinë e fitimit maksimal me kosto minimale (në këtë sistem raskhoduestya vetmja kohë që kështu dhe kështu është shpenzuar), dhe në çdo kohë të $ megaderzhateli mund të sjellë poshtë Bitcoins tuaja nedavnopriobretenny përpjekjet e shumta të kota në një shkëlqyer net.Poetomu finansovpya piramidës shumë neobychnayapotomu se çdo asnjë justifikim edinytsy kjo çon në një fund të vdekur si ajo opravdanie.Za krijimi i saj ishin shumë mendjet famshme të universiteteve perëndimore dhe jo kakogoto Satoshi ... si avtodillery të n lloj makine do të ju tregojnë legjenda e femrave nuk është kur nuk ka shkuar në makinën e tij dhe vendosi për të shitur atë për të, sepse ai është i priglinulsya..Bitkoin sbosob likuidimi djegësi likuiditetit të saj të ardhme për mass.On holla ende të varur në dollarit ... dhe pse jo naobaoot ... ...


  • Sasha

   gishtat janë përpara të trurit tuaj. Mezi lexuar deri në fund.


  • https://plus.google.com/107966430772731514879 Alexey Solovyov

   Tochnyak. Dje lajmi dëgjuar se Bitcoin çmimet arritur 500000rubley. Prandaj krijimi i makinacioneve Bitcoin e CBR. LOOOOL


   • dikush

    Në këtë moment, tashmë 656598₽


 • http://vk.com/id443847257 Perëndia Mercury

  Stop.
  1. Kjo do të thotë se në qoftë se ju të pastruar, dhe ju keni pastruar, sepse Bitcoin - kjo është vetëm një minierë ari për vjedhje, ju nuk mund të ankohen në bankë si më parë? Atëherë kush do të kompensojë humbjen? Jo, ajo rezulton?
  2. Kjo është vetëm një koleksion i zero dhe ato? Nëse është kështu, moshën e re të piraterisë deklarojë hapur!


 • front

  Është shumë e thjeshtë. Ne jemi duke testuar një sistem monetar cashless. Njerëzit jetojnë me patate të skuqura që do të ndërmerren të gjitha transaksionet. Çdo gjë do të jetë nën kontrollin e bankave. Nëse një person është i lig - ajo është shkëputur nga sistemi dhe nuk kishte asgjë që ai nuk do të jetë në gjendje për të blerë ose shitur. Të gjitha fondet nën konrolya plotë dhe njerëzit shumë. kontrolli i përgjithshëm. Ky është qëllimi thelbësor i globaliste! Dhe kjo do të jetë e nevojshme. Lexoni Biblën.


  • Jaroslav

   Po. Ndoshta ajo do. Ky është një plus i madh dhe një minus i madh. E gjitha varet nga kënd e parë. Ne tani jetojmë në një moshë të teknologjisë që për transplantim "mëlçisë re" (në të ardhmen) dhe ju jeni gati për të chip në një kompjuter në trupin tuaj për jetën. Çdo gjë do të vijë, por jo menjëherë. Por parajsë në tokë nuk do të jetë e saktë))). Ai nuk është vetëm e mundur.


  • Yana

   Në mënyrë të veçantë, ku në Bibël është përmendur? ps Lexoni klasike!


   • Kostya

    Apokalipsi i Gjonit Theologut


  • kolyan

   plotësisht pajtohem, i pashëm, djathë besrlatny vetëm në një mousetrap


   • Volcker

    djathë të lirë në një mousetrap edhe nuk ndodh, ajo që dikush blerë dhe të vënë ...


 • Twitty

  Neni 15 daton nga viti Data:


 • kotele

  Kjo është e gjitha loja virtuale që nuk do të thotë asgjë? Apo është kjo një të holla të vërtetë virtuale për të zëvendësuar të vërtetë?


 • http://www.odnoklassniki.ru/profile/583285473077 Sergey Zakharov

  Nëse Bitcoin nuk me kusht, atëherë ajo duhet të jetë me vlerë asgjë. Por kjo nuk ndodh, sepse ata që e blejnë atë ka ndërmend të rishes për dikë më shumë. Pra, kjo do të jetë për aq kohë sa të gjithë nuk do të hyjë në të, dhe askush nuk do të shesë, pastaj rritja e ndalon. Nëse rritja e ndalon, atëherë nuk ka asgjë më shumë për të kapur të gjitha duke filluar për të shitur. Rënia ndodh. Në qoftë se ajo është më pak se gjysmën e vlerës maksimale, atëherë çmimi do të shërohen me kalimin e kohës, dhe në qoftë se një rënie prej më shumë se 50%, atëherë kjo është e gjitha dhe do të përfundojë si një herë Mmm. Përveç kësaj, cryptocurrency të tilla mund të drejtuar një numër të pakufizuar të cilat, nga vlera e tyre nuk ndryshojnë nga Bitcoins pranishëm. Kjo është, çdokush mund të bëhet një Ministri i Financave me monedhën e vet si një Popandopulo nga Odessa


 • Jock

  Bitcoin plotësuar kërkesën, ndërkohë që ka kërkesa - rritet norma. Kjo MMM ujë të pastër. çifti i fundit i normës mujore u rrit sërish në 7 vjet, por për një herë në 2500. Jo ekonomia reale nuk mund të sigurojë rritjen. lirimin e pakontrolluar e emërtimeve dhe kërkesa çmendur. Botha, i cili gjithmonë shkruajnë - të sigurojë infobum. Rrezikuan fat dhe njerëzit që kanë informacion të brendshëm në lidhje me Bitcoin, tani është i ngritur, por lakmia e tyre në fund të shkatërruar ato gjithsesi, edhe pse në fund ata do të jenë në të zezë. Por më mbetet me asgjë)) shumë shpejt)


 • https://plus.google.com/100832362545020340217 Alex Ilin

  Bitcoin nga piramidës do të kthehet në një "predhë" të vërtetë (të holla) sa më shpejt që prodhuesit do të pranojë atë si pagesa për mallra reale dhe të vlerësojë produktin pa iu referuar / konvertimin në / në dollarit. Piramida në vetvete Bitcoin është një mall spekulative, dhe vetëm ai, me paraqitjen e mallrave të vërtetë, ajo do të automatikisht të shfaqet.
  Dhe sigurisht, i gjithë sistemi do të punojë për aq kohë sa ajo do të jetë interesante minatorë Mein thjeshta dhe komunitetet e tyre. Përndryshe, çfarë është interesi për të siguruar burime të veta për të ruajtur një bazë të dhënash të shpërndarë,
  wildly argreydit ato për paratë e njëjtë? Eliminimin e shkaqeve të idesë së adhurimit dhe magazinimit "nën jastëk" grushte akumuluar sitoshek. 'Gjëra' mbeturinave do të çojë në centralizimit të resurseve dhe sistemit të kontrollit dhe ndikimin mbi të.
  Dhe ende qesharake për të besuar se proceset që rrjedhin përmes internetit, anonim dhe nuk kontrollohen.
  Nga rruga, para rritjes ortek-si, sistemi është tronditur edhe lart, në shumë mënyra rishpërndara fituara më parë lehtësisht monedha puçrra programues mbajtur operacione aktive rrjet-marketingut dhe Oops ..!
  Mendimi im është se Bitcoin - një karotë ëmbël para gomarit, i cili ka disa qëllime, shefi në mesin e tyre - rritja komplektuhi prodhuesit biznesi, minatorët Zombie në teknikën argreyd e tij personale për përdorim të mëvonshëm khaljavnogo kompjuterin madhe shpërndarë quajtur "rrjeti Bitcoin '. Dhe për çdo problem, këto burime janë përdorur vetëm e njeh pronarin e vërtetë të sistemit.
  E pra, si gjithmonë kur 'shijshme' shfaqet financierët dhe të fitojnë paratë e tyre, duke nxitur interes


  • http://vk.com/id93830073 Inna Arutyunov

   Me interes kam lexuar komentin tuaj, është e qartë se ju e kuptoni këtë temë. Shpjegoni për mua ju lutem pse të dalë me Bitcoins në qoftë se ata nuk mund të paguajnë (ose mund të jetë)?


   • https://plus.google.com/100832362545020340217 Alex Ilin

    Diçka ku ju mund të paguani me Bitcoins tashmë, por jo në normën e tyre, dhe duke iu referuar monedhave reale. Bitcoin është në fakt një mjet pagese, kur mallrat do të shprehura në Bitcoins, dhe për të rritur vlerën e saj nuk do të shfaqet si një reduktim të numrit të Bitcoins në tags çmim të mallrave (në shifra çmimi tag në Bitcoins do të mbetet e njëjtë), si dhe zhvlerësimi i monedhave të tjera.
    Sipas mendimit tim (pasi ai Bitcoin pak të lagur për një mjet të drejta të plota të pagesës) në radhë të parë krijimin e një rrjeti informatikë shpërndarë në interesin e askujt. Bitcoin në një shkallë globale - kjo është një gjë e vogël. 16mln i Bitcoins në ankand marrin pjesë në të gjitha 400tys. Vëllimi i tregtare globale në Bitcoins ~ 5bn. dollarë. Për shembull, ajo është vëllimi ditor i tregtimit në dollarit në bursën e Moskës apo qarkullimit dollarit 0.03 në bursën e Nju Jorkut. Në këto vëllime shtyjë norma nuk mund edhe fondi i pishinë lartë. Interesi në earner kryeministrit ka rënë në masë të madhe që nga viti Unë kam vështirësi në shpagim. Kompleksiteti rritet, burimet kompjuterike të nevojshme më të fuqishme dhe më të fuqishme, fuqia absorbohet nga kaq shumë që do të zgjasë për disa një vend nuk është mjaft i vogël.


    • https://plus.google.com/100832362545020340217 Alex Ilin

     Por se vendi i dytë. Pesha Dollar në botë është jashtëzakonisht i lartë. Autoritetet amerikane njoftuan përfshirjen e "fshesë me korrent" për reduktimin e tij. Ajo mund të reduktohet në vend, por kjo është në dëm të qytetarëve të vet. Ajo është e mirë për të filluar për të thith atë nga burime të huaja. Ashtu si për të thënë: "Na jep mbrapa dollarë," ju nuk mund të - do të kërkojë diçka në kthim (ari, burimet, mallrave, shërbimeve, etj), dhe japin në thelb asgjë (pesha dollar tejkaluar në mënyrë të përsëritur software e saj). Mënyra më e lehtë për të shitur për dikë tjetër (jo në pronësi nga Shtetet e Bashkuara) dollarë që në fakt nuk kushton asgjë (Bitcoin), shitet për çmimin më të lartë të mundshme. Dhe pastaj kostoja e këtij "asgjë" në mënyrë dramatike më të ulët, ose ia plas (që do të jetë e kundërta këmbimit procedura dollar dështuar), dhe madje edhe arsye të mos për të kërkuar, për shkak se për cryptocurrency asnjë përgjigje. Dhe për të marrë një operacion shumë fitimprurës - numri i dollarë në vend ka mbetur "thithur" dollarë jashtëm mund të shkatërrohet në mënyrë për të reduktuar peshën dhe në këtë mënyrë asgjë për të humbur. Në fakt, për të kryer këtë operacion nga instochnikov jashtëm. Dhe, si gjithmonë ndodh - Shtetet e Bashkuara në çokollatë, e gjithë bota ....


     • vladimir

      Alex, çfarë mendoni se do të rritet më të Bitcoin në gjashtë muajt e ardhshëm, një vit? dhe se si ai të rritet? shumë të interesuar për mendimin tuaj ...


    • http://vk.com/id93830073 Inna Arutyunov

     Bitcoin është diçka nga seria "ajo është, por ajo nuk është parë." Ai nuk ka dhënë asnjë arin dhe monedhat. Për të llogaritur algoritme, siç keni thënë, duhet software të shtrenjtë - është kostoja. Edhe pse kam lexuar diku se sot 1 Bitcoin është e barabartë me 7000 dollarë amerikanë. Duke përmbledhur të gjitha të mirat dhe të këqijat Kam përshtypjen se ky është një rosë për njerëzit.


 • Ivan

  Po, unë starpore 70 Është e vështirë për të kuptuar dhe të hyjë ...


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/116686712137609/ Mila Malinina

  Unë nuk kam shumë për të kuptuar këtë cryptocurrency


 • KAMAZ

  qij do të duhet atë. Neher bëjë ata të gjithë


 • KAMAZ

  shpikur një scam të re


  • https://plus.google.com/102165116986592183684 Alexander Zolotukhin

   Po, një të ri. Dhe sa do të jetë e dëshirojnë diçka tjetër !!!!


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/110582856356519/ Leonid është Mochalov

  Mavrodi tjetër ....


 • Sasha

  lOshary organizon dhe shtyllave, dhe për të blerë Socko ... dhe kapur e ajrit në internet, dikush ka kohë, diçka për të holla nga -Kjo llogarisë suaj sigurisht, por shumica mbeten me ajër të pastër, unë nuk do të jetë i habitur se kjo është një tjetër piramidë Mavrodi, jo disa -Kjo atje Moto))))) !!!!


 • Sanya

  Dhe ne u përpoq për të punuar?


 • https://my.mail.ru/mail/nina.klat/ Nina Klat

  Shpikur më e komplikuar se Mavrodi piramidës.


 • Kostya

  Kjo nuk është një piramidë, kjo është një flluskë, nuk se si është dhënë. Paratë duhet të jenë të mbështetura disa lloj vlerë, nëse ajo është një produkt apo shërbim i vërtetë. Pse ju do të hani llogaritjet matematikore? Dhe ajo që është kusht Bitcoin? Shitja e procesorë, apo shpenzuar në energji elektrike të minierave? Çfarë lloj të pakuptimta ... me qëndrueshmërinë e Bitcoin ende mbështesin popullin dhe qeverinë, të cilët vendosën për të bërë të rrezikoj me këtë monedhë. Rritje rëndësinë e pretenduar "monedhën e së ardhmes." Sa më shpejt që ajo nuk bëhet fitimprurës, flluskoj do ia plas. Gjëja kryesore që të ketë kohë për të shpenzuar BitCoins tuaja.


  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1188345904618536/ Oleg Grushko

   Absolutisht unë jam dakord!


 • Kostya

  Mbi të ka me qindra e mijëra slackers dhe freeloaders, parazitët me një fjalë, nuk krijojnë asgjë, vetëm konsumojnë ...


  • Kirill

   Vetëm mbi të dikush që është puna-dikush-tashmë jo një dembel - ajo punon.


   • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/483655581818687/ nga Georg Fermanov

    Loja e "thimbles" të punojnë !!!


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/199336633878253/ Dmitry Filatov

  MMM si të gjithë letër raseyskoy prerë


  • http://vk.com/id415420375 mbështetësi i Diktatura

   ju duhet të shkoni në një vend tjetër


 • Andrew

  MMM ka punuar vetëm një vit e gjysmë, në mënyrë aktive, dhe BTC është tashmë 9. lakmia e njeriut, më të mirë monedhat software.


 • vladimir

  tjetër obebalovo pa punuar për të fituar para dhe pastaj ka morons besojnë


 • Dmitry

  Unë kam një vëlla në ligj programmist.reshil përpiqet të bitkointami, pas një kohë erdhi në FSB me një urdhër të gjykatës përshkroi PC Phones dhe u bastisën etj Th tani është duke pritur në demokraci budet.Vot dhe Federatës Ruse.


  • http://vk.com/id415420375 mbështetësi i Diktatura

   në ferr me demokracinë


  • http://vk.com/id415420375 mbështetësi i Diktatura

   valixhe Station


  • yana

   dhe me të drejtë


 • Immanuel

  Sigurisht mashtrues përsëri ofron shërbimet e saj do të thotë se është aq fitimprurës.


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/866601360163167/ VI Ilyin

  Unë mendoj se, të gjithë zamutka synon për të hequr shitjes guximshëm, dhe software më vonë dhe antiviralë, etj etj sepse freebie si paronoidalnaya në shpirtrat tanë pavdekshme ... është natyra e njeriut për të besuar në një të ardhme të ndritshme ... pabesueshëm si në shëmbëlltyrën rreth bretkocë në qumësht ...


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/518234971846170/ Hamza Sharipkulov

  Është e njohur se universi nuk ka kufij as në hapësirë, as në kohë, çdo gjë është në një formë të ngrirë, pa fillim dhe pa fund, dhe një valë të ngrihet si mendimet e një personi. Në këtë mënyrë mund të vizualizohet dhe të ardhmen e Bitcoin, vlera e të cilave është rritur në $ 20,000. Nëse ju shkoni edhe më tej në një format filozofike, ju nuk mund të përjashtojë faktin se Bitcoin - jo vetëm si afat të parë provë për zhvillimin dhe implementimin në jetën e përditshme të Earthlings parave të reja, të cilat eventualisht mund të zhvendoste ari si një garantues i çdo valutë ...


  • http://vk.com/id264046575 Nikolai Kolychev

   Unë thjesht mendoj se ajo është një qytet i plotë


  • http://my.mail.ru/bk/abatskiy/ Gennady Mikhailovich Kislov

   Në fakt, në aspektin material, flluskë -Mylny e çdo madhësi, më shumë Bitcoins!

   Flluskë - edhe materiale shell, dhe ajrit të nxjerrë i avullit të ujit dhe dioksidit të karbonit, me shije pas qejf - dukshëm ...

   Por, si një tregues i parametri degjenerimit - Bitcoin - tepër i çmuar!


 • http://vk.com/id264046575 Nikolai Kolychev

  Si për të instaluar koshilek


  • Sergey

   Në asnjë mënyrë! KoshIlkov nuk ekziston.


   • MICHAEL

    dhe kuletat atje?


 • migel

  Brothers! Kam nevojë për ndihmë për të lëvizur me familjen time në Evropë! All-llahu është i Madh!
  1NG8xUKRpazdqBFy7RSpC51JMAZwwMsZ8m


  • G

   qij ju


 • Nicolai Moraru

  na grani fantastiki


 • Nicolai Moraru

  Udobno


 • Sergey

  Por shumë interesante - kush dhe pse keni nevojë për shumë llogaritje matematikore ???


  • https://plus.google.com/106482645938045759572 Igor Stankevich

   Njeriu - një person shumë misterioz ...


  • Oleg

   Kjo është një scam. piramidale të parave.


   • Lenya

    Ushqyer, se themeli i të gjitha mashtrimet moderne financiare. Të gjithë të tjerët - një mbulesë për të larë e të lyer.


   • https://plus.google.com/117570799272473842394 Iryna A.

    Unë mund t'ju siguroj se kjo nuk është një scam, dhe çdo gjë works fine. Bitcoins janë përfituar financiarisht në të holla fiatnye dhe përdoret në diskrecionin tuaj dhe qëllimin. Bitcoin - kjo nuk është një piramidë dhe jo një flluskë, por në qoftë se ju mendoni kështu, atëherë më thoni se nuk është një piramidë? Buxheti i vendit - piramida, fondi pensional - e njëjta piramidale fiatnye holla për të cilat ju jeni mësuar të - vetëm mbështjellësve dhe çdo gjë që ata nuk janë të mbështetur, pasi standard ari u shfuqizua në vitin 1971. Nesër dollarë, rubla, euro, etj, si të njëjtën flluskë ia plas dhe pastaj ju thoni. Vetëm çdo gjë e re është gjithmonë e frikshme, dhe piramidat, të cilat na rrethojnë kudo në ndërmarrjet, bankat në fondin e pensionit shtetëror, ne jemi duke përdorur për të dhe nuk i kushtoj vëmendje të tyre. Bitcoin - një monedhë të ardhmen. Ju e përdorni internetin sot. Dhe mos harroni të viteve '90. A besoni në faktin se letra mund të dërgohen në lidhje me rrjetin? Por tani ajo është duke punuar. Kur ka qenë kartat e kreditit. Mund të shihni të holla kredituar të saj? Jo, sepse ajo është e para elektronike, por ju mund të holla e tyre. Pra, kjo është Bitcoin. Sot 1 Bitcoin është me vlerë $ 14.000, sipas parashikimeve në mars 2018 ajo do të jetë me vlerë $ 20,000 dhe do të vazhdojë të rritet. Me sot Bitcoin, ju millirner potencial. Nëse ju keni një interes për të mësuar më shumë, unë mund të ndajnë informacion. shkruaj


    • Kuzma

     Pra, sa do të kushtojë në mars 2018?


  • http://vk.com/id297396243 Ilya Sadakov

   kështu sistemi funksionon. ju duhet të marr një hash për të marrë njësi Koynov - me përafërsi, kjo është e minierave. pa këto llogaritje nuk punon në rregullat themelore të Bitcoin. ajo vetëm ka nevojë për të kuptuar dhe pranuar, si një aksiomë në gjeometri. populli u përgjigj më parë, nuk do të dëgjojnë, ata nuk janë as afër për të kuptuar realitetin - dhe, me sa duket, nuk e kërkojnë.


 • http://vk.com/id187065030 Alina Romieu

  kështu që unë nuk e kuptoj
  një pallto lesh mund këto Bitcoins për të blerë apo jo?
  E pra, qumësht, bukë, sallam, etj etj


  • http://vk.com/id371406464 Sergej Goncharov-së

   çdo gjë Alina! pas hyrjes në Bitcoin si një monedhë të pavarur në treg Forex ajo u bë shumë shpejt rritet nga valotilnosti e saj në raport me monedhat e tjera!


 • http://my.mail.ru/bk/abatskiy/ Gennady Mikhailovich Kislov

  "Sepse njeriu i përçmuar nuk ka nevojë për një thikë!
  Ai me tre kuti navrosh-
  dhe e bën atë -që ai i pëlqen ... "

  Në fakt, në aspektin material, flluskë -Mylny e çdo madhësi, më shumë Bitcoins!

  Flluskë - edhe materiale shell, dhe ajrit të nxjerrë nga avujt e ujit dhe dioksidit të karbonit flavorants pas qejf ...

  Por, si një tregues i parametri degjenerimit - Bitcoin - tepër i çmuar!


  • http://vk.com/id297396243 Ilya Sadakov

   Vetëm në të njëjtën naobrot, i cryptocurrency - është rruga për të, le ta quajmë të ardhmen në mënyrë protoekonomike (më fal neologjizëm im), ku çdo gjë është e drejtë, anonim, i decentralizuar dhe ndërtuar në matematikë të pastër.


   • Mykh

    T'iu përgjigjur një sërë pyetjesh (për veten e tyre)
    - që është në qoftë se pjesa e rrjetit shkon offline
    - çfarë ndodh në qoftë se një pjesë e rrjetit (bolshey..tnaprimer gjithë e Kinës) do të vijnë nga pjesa tjetër e botës, por të dyja palët do të vazhdojnë të punojnë "në mënyrë të pavarur",
    - çfarë ndodh në qoftë se të dy pjesët do të ketë një monedhë me një heshom? (Bazat e të dhënave nuk janë të lidhura, dhe për këtë arsye ajo është e vërtetë)
    Çfarë do të ndodhë në qoftë se rrjeti më vonë të bashkuar? (Kopje identike do të gjenden, dhe madje edhe zinxhirët e të cilave ata janë të nënshkruar)
    Çfarë ndodh nëse përdoruesi do të ketë qasje në dy rrjete të ndryshëm dhe për të blerë Bitcoins në diçka reale (p.sh. ari) në secilin nga sistemet


 • http://facebook.com/profile.php?id=100003293788037 Yuri Tsybulkin

  Sistemi për hajdutë dhe zyrtarët e korruptuar


 • Danil

  Mbiemri vetë Anton flet për thelbin e mesazhit të tij


 • https://plus.google.com/117570799272473842394 Iryna A.

  Plotësisht pajtohem me ju, Alexander. Ata që nuk e kuptojnë do të kuptoni më vonë, por jo të gjithë sukses. Unë gjithashtu investuar dhe i lumtur.


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/1466500900114190/ Aleks Goncharov-së

  E pra, çdo gjë shkoi reklamat! Sa shumë njerëz, sa shumë mendime! Cryptocurrency kanë lindur dhe jetojnë. Dëshira e ekonomisë botërore për të ligët kundër diçka diçka të qëndrueshme dhe të pathyeshme (furrë) nga e cila për të shtyrë jashtë ajo ishte gjithmonë (rruaza qelqi, tulips, ari, dollar, etj.) Kërko "sobë" dhe çon në krijimin e diçka të re me atë që do të krahasohet me të tjera ekonomia (natyrisht jo pa spekulime, shumë prej tyre) .Zhelanie të hequr qafe të varësisë dollarit po rritet çdo ditë, dhe se do të vijë dita shumë shpejt (vetë shtypi amerikan të varrosur) .Zorna kjo e dukshme në çdo gjë dhe dëshirojnë të tregtisë në NAT. monedhat dhe shkëmbim të drejtpërdrejtë (në kohët parahistorike) .Koroche mungon vetëm "sobë" dhe ajo është ngritur i detyrueshëm. Cryptocurrency një nga versionet që do të jetë kreditor, koha, energjia, ose tokës vetëm koha do ta tregojë.


 • http://soundcloud.com/user-166917894 bitcoinzcash

  artikull mjaft të mirë


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/411633752591079/ Roman Orlov

  Tani është gjithashtu duke fituar terren nga ana e blokcheyn platformë multifunksionale TokenGo, unë mendoj se ju tashmë mund të filloni duke marrë parasysh mundësitë për të punuar me ta, nuk është lëshuar ende, sepse pasi ju vetë tashmë të shihni se ajo do të ketë një grup të madh të karakteristikave. Kompania ka në plan për lirimin pas bashkëpunimit TokenGo me shumë kompani të cilët janë të gatshëm për të punuar dhe për të kryer llogaritjet në cryptocurrency, të cilat do të vendosë një tarifë minimale dhe shpejtësi të shpejtë të transferimit. Cilët janë të interesuar të marrin një vështrim në kohë të lirë tuaj: https://tokengoplatform.com


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/195607327641360/ Vladimir Nikolaev

  E pra, urime budallenjtë bien me 25%. Bitcoin menaxhuar dhe shumë efikase. Kina ka hedhur mbi të me një rimorkio. Banned.
  Pse ajo u shemb. Ajo ishte shumë e thjeshtë. sepse. se ata që i qeverisin ato vendosin këto para virtuale me para të gatshme. për të marrë fitim të vërtetë dhe kosit idiots. ju nuk mund të dëgjoni avokatët tërbuar të Bitcoin. Ata morën paratë e tyre dhe ata i la ata virtual. Kjo është suckers këpucë për të përfunduar. Tani këto Pinocchio duhet të them kreks Pécs, Feakes dhe qaj në kursimet e tyre, dhe mund të ketë disa kredi?


 • bustards

  Kur të gjithë (të gjithë!) Do të jetë Mein sallam?


  • Valera Valera

   🙂 virtual


 • vladimir Lobaev

  Bitcoin dhe të tjerët nim- nuk është monedhë dixhitale dhe karrota banale në gomarë hundë, duke e lejuar për një lëmoshë për të shijuar pushtetin e tyre informatikë në rrjetet shpërndara, bazave të të dhënave të NSA.
  Një ide e mirë erdhi amerikosy në kokë: pse nuk e përdorin kompjuterat personale rreth botës për llogaritjet e tyre? Dhe përdoruesit e zakonshëm të bëjë procesin e të dhënave ata kanë nevojë? Shumë e thjeshtë! Organizojë ato karrota penny-çmim, për të cilat ata do të vazhdojnë të luftojnë dhe madje edhe për të vlerësuar atë - karrota në bursë.
  ide e shkëlqyer!
  Ne kemi lëshuar edhe cryptocurrency e tyre për individët në kompjuterët e tyre personal procesin e informacionit ka nevojë vendi ynë. E pra, për të dhënë një karrota ...

  vladimir Lobaev


  • Deniz

   ju, Vladimir, jo në këtë temë.
   NSA (dhe të tjerët) kjo nuk zbatohet.

   të gjitha të kodit në domenin publik. në qoftë se ju nuk e dini se si për të bërë - konsultohen ekspertët.
   orabatyvayutsya vetëm funksionimin e rrjetit (transaksion dhe njësi brez).


  • http://vk.com/id104334 Elena Manitou

   Si për të paguar për komente të tilla?


  • Vladislav

   Perëndia im, Vladimir! Ju absolutisht kundërindikuar shikojnë TV. Është e vështirë për të thënë këtë, por duket se ju keni filluar një proces të pakthyeshëm të mutacionit dhe për fat të keq ju keni tashmë zombies të mbetet përgjithmonë në këtë botë.


 • Kuzma

  Ka vetëm një gjë. Ndërsa ai do të holla nga crypto marrë, ku është garanci se ai nuk do të shembet nga 8000 në 5000?


 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/334556400395272/ Ana Sirota

  Full Mui Ne


 • http://vk.com/id283498088 Kirill Sukhov

  ..Gy-gee .. paratë Tradicionale - ekuivalenti i punës suaj .. shpërblimi për trud..Za ndërtuar shtëpi, makina dhe madje edhe për funksionimin e apendiksit .. Bitcoin ekuivalente me çfarë? KWh kaluar? .. informacion MegaTegabaytov është shkatërruar për shkak të mungesës së kërkesës pastaj? .. Shpenzimet ari e vërtetë për prodhimin e energjisë në pushtet në kompjuter, të marrë një zinxhir të pulses elektronike që nuk stimulojnë krijimin e vlerës reale .. Vetëm të bëhet "fermer" dhe afër ndjekur nga ftohje priborchiki) ))) para shumë interesante .. veçanërisht nëse ata pastaj mund të shkëmbehen për monedhën e vërtetë))))


  • https://ok.ru/profile/571333291888 Polina belousova

   Paraja nuk është më një ekuivalent të punës. kjo është vetëm numra. disa prej tyre janë në të gjitha për asgjë, nuk ka burokrat ynë


  • Vladislav

   Në moshën e teknologjisë së informacionit nevojë të jetë tru në këto tema, por për fat të keq, shumë njerëz, duke përfshirë edhe ju, Kirili, vlen për të gjitha të reja me skepticizëm, dhe ata që janë kuptuar pak në këtë çështje dhe ishte në gjendje për të marrë nga disa të përfitojnë ju derdh litra selektive Heit. Ju totalisht nuk e kuptojnë thelbin e kësaj teknologjie dhe është vetëm duke u përpjekur për të obsmeyat atë. "Është vetëm të bëhet një" fermer "dhe të monitorojë nga afër priborchiki ftohjes" çfarë është problemi? Provoni atë vetë dhe në 70% të rasteve ju nuk paguani përsëri pajisjet e tyre, sepse duke gjykuar nga komentin tuaj për ju të gjitha të reja dhe të huaj për të kuptuar këtë ju nuk keni dëshirë të vogël.


 • Tatiana

  Che për jerm ... shpejt fëmijët përmes internetit do të shfaqet, mallkuar ... ugh tashmë i lodhur që njerëzit e mbështesin atë, tërë dhjamin mallkuar dhe dembel, nuk duan të punojnë të gjitha freebies janë duke pritur ...


  • Gulpihnur

   Pra, këto Bitcoins ndjekur në asnjë mënyrë. dmth nuk paguajnë taksa. Ai nuk është i kënaqur me gjendjen. Dhe të gjithë "errët" dhe transfertave të kryera.


  • https://plus.google.com/104106757097293139989 Sergey Alexandrov

   Puna - punë, por në këtë jetë, ju keni diçka tjetër për të bërë dhe të dobishme (C).


 • alexander

  Përshëndetje të gjithëve! Unë kam qenë pas medaljes Electronium (ETN). Ajo ka një platformë shumë interesante dhe perspektivat. ETN - cryptocurrency synon integrimin në celular, lojrave, me pakicë dhe rrjetit të shërbimeve.
  Ajo është e fokusuar në përdoruesit pa ndonjë njohuri dhe aftësi të veçanta:
  - transferimit të lehtë të fondeve;
  - Përdorimi i dy numra pas presjes dhjetore;
  - Prodhimi me ndihmën e aplikacioneve mobile.
  Bazuar në blokcheyne Monero, algorithm CryptoNight.
  Dhe zhvilluesit 05.03.2018g në fund filloi Miner për pajisjet mobile. E gjithë kjo është e nevojshme për pranimin, ruajtjen dhe transmetimin e medaljes, ju tani keni një telefon celular !!! Ju duhet të instaloni app, të krijojë një llogari dhe të fillojnë Main. Ajo është mbajtur edhe konkursin javore, ku ju mund të fitojë 5000 ETN. Për të marrë pjesë në konkurs duhet të shkruani kodin tim referimit dhe ju automatikisht bëhet një pjesëmarrës i konkursit. Për të hyrë në kodin, shkoni në tab "More" dhe zgjidh «program Referimit». Vetëm pas hyrjes kodin, ju do të merrni 1% të prodhimit të monedhave. Këtu është kodi im: 6E869E
  Coin Togra tashmë aktive në tregjet e ndryshme, kështu që kur 10 monedhat në bilancin, ju mund t'i merrni ato pa ndonjë problem.
  Të gjitha minierat e suksesshme !!!
  Këtu është një lidhje për aplikim: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.electroneum.mobile


 • Jasseines

  fjalë të thjeshta ???? Po, unë nuk e ndyrë kuptojnë se tani lexuar


 • marco

  Një alternativë e mirë për ari, unë mendoj se dhjetë vjet më vonë monedha do të bëhet në botë! Këtu janë aktuale për çdo shtet nuk ka si të Bitcoin si
  1 monedhë takon të gjithë
  2 kufizimin e saj të rreptë në shtyp si unë e kuptoj
  3 ju nuk që nuk paguajnë interes për përdorimin e tij
  4 gjurmë transaksionet si unë e kuptoj
  alternativë = ndryshimet dollarit vetëm në të vogla


 • dhe

  Mavrodi dhe Chubais
  heshtje pirja e duhanit në mënjanë


 • Jeka

  Artikulli i ftohtë


 • juri

  artikull mjaft të detajuar. Edhe pse pak më shumë nga ata të cilët janë duke u përpjekur për të fituar para virtuale


 • https://cryptoe.ru/mezhbirzhevoj-arbitrazh-kriptovaljut/ cryptocurrency arbitrazhit interbourse | Sigurisht cryptocurrency

  [...] Bitcoin - një asetet e reja dhe mjaft të lëngshme, kështu që gjetja e një ndryshim të rëndësishëm është mjaft e thjeshtë në shkëmbimet e ndryshme. [...]


 • https://newsqe.com/2018/08/24/mezhbirzhevoj-arbitrazh-kriptovaljut/ News sotme - interbourse arbitrazhit cryptocurrency

  [...] Bitcoin - një asetet e reja dhe mjaft të lëngshme, kështu që gjetja e një ndryshim të rëndësishëm është mjaft e thjeshtë në shkëmbimet e ndryshme. [...]


 • C

  Thjesht dhe të shpjegojë. Fraudsters kanë hedhur disa para në të ashtuquajturin cryptocurrency. Dhe pastaj vetë njerëzit kanë filluar për të blerë dhe shitur atë me njëri-tjetrin duke u përpjekur për të qij nxehtë në kurs në mënyrë që të flasin. Disa që e fitoi dhe humbi, por shumica. Fraudsters të cilët drejtuan scam në një plus i madh. Kjo është e gjitha. Rreth matematikë Ypres. chuzh as shkruaj


 • Katia

  artikull shumë të dobishme për ata që janë ende "të frikësuar" Bitcoin dhe të gjitha që ju nuk mund ta prekë atë. I këshilloj fillestar për të vizituar https://offeringico.com/category/bitkoin/ të tillë, të marrë një shumë gjëra të dobishme për veten e tyre

Gjithë të vërtetën rreth Bitcoins vetëm fjalë - YouTube

Çfarë është Bitcoin fjalë të thjeshta - Complete Guide

Çfarë është Bitcoin - një udhëzues të plotë

frekuenca Bitcoin i përmend në shtyp dhe burimet elektronike po rritet në mënyrë eksponenciale. Përkundrejt këtij sfondi, gjithnjë e më shumë bëhen të njohur me këtë term, drejtpërdrejt ose tërthorazi. Bitcoin ka pushuar gjatë të jetë një zonë e interesave "geek", por mjaft të ngulitur fort në jetën e njerëzve të zakonshëm. Dhe herët apo vonë ju duhet të merren me Bitcoin direkt. Ne ju sugjerojmë të përgatitur për këtë takim, dhe të mësojnë Bitcoin më afër me këtë udhëzues për fillestar.

Çfarë është Bitcoin dhe pse keni nevojë për të

Bitcoin (shkurtuar si BTC) - një sistem elektronik të pagesave, e cila qarkullon virtuale "para" (Bitcoin).
A keni kartave plastike Visa ose MasterCard? Dhe Visa dhe Mastercard - është gjithashtu sistemet elektronike të pagesave. Megjithatë, ata përdorin një e njohur për ne monedhës - dollarit, euro, hryvnia, rubla dhe të gjitha transaksionet janë të përpunimit bankare. monedhë e tillë quhet fiatnymi.
Sistemi Bitcoin përdor cryptocurrency - thjesht digital valutë, me asnjë të detyrueshme për çdo bankë ndërkombëtare apo ekonominë e çdo vendi. Ajo ka koston e vet (natyrisht), është formuar në sfondin e kërkesës.

Karakteristikat kryesore të Bitcoin:

 • I gjithë sistemi është i decentralizuar. Kjo do të thotë se Bitcoin nuk rregullohet nga ndonjë bankë, agjenci ose entitet qeveritare. Të gjithë anëtarët e rrjetit janë absolutisht të barabartë, pavarësisht nga kombësia e tyre apo karakteristikat tjera. Për shembull, në kartat e Visa dhe MasterCard kanë Gold, Platinum, Vip, në sistemet si Webmoney ose QIWI kanë nivele të përdoruesit. Ka kufizime në madhësinë e transaksionit. Dhe Bitcoin - të gjithë janë të barabartë dhe nuk ka kufizime.

 • Psevdoanonimnost. Transferet për pjesëmarrësit BTC nuk bëri të ditur identitetin e tij. Për transaksionet duke përdorur adresën (hash me 27-34 karaktere) pa zbuluar marrësin e tjera të të dhënave dhe dërguesit. Mos harroni transferet në mes karta apo sistemeve të tjera elektronike. Kur transaksionet shpesh zbulon emrin apo kompani e një personi emrin.

 • Pakthyeshmërinë. Të gjitha transaksionet në Bitcoin janë të pakthyeshme. Ato nuk mund të anulohet, ndaluar apo bllokuar. Teorikisht e mundur e sistemit të plotë riktheje (blokcheyn). Në praktikë, kjo është zbatuar është jashtëzakonisht e vështirë.

 • Sigurimit. Hack Bitcoin portofolin e pamundur. Të gjitha të dhënat është ruajtur në një dosje të veçantë, qasja në të cilat vetëm ju keni. Ajo është realiste për të zbatuar dhe "përgjimi" i të dhënave gjatë një transaksioni, siç është rasti në sistemin bankar. Bitcoin përdor kriptografike regjistrimit - të dhëna të koduara për të siguruar privatësinë dhe sigurinë.

 • Natyra i drejtpërdrejtë i operacioneve. Transfertat Bitcoin të zhvillohet drejtpërdrejt midis palëve - parimi i përdorimit të P2P (kolegëve të kolegëve). Transaksioni zhvillohet pa përfshirjen e një pale të tretë: banka qendra të përpunimit server. Prandaj, operacioni në Bitcoin nuk mund të gjetur askënd tjetër përveç anëtarëve të tij.


Historia e Bitcoin

Historia e cryptocurrency ka një kronologji të qartë. Për dekada me radhë në fushën e ekspertëve kriptografike kanë punuar për krijimin e një sistemi unik të decentralizuar, operacioni i cili është i bazuar në llogaritjet matematikore. Duke përdorur përvojën e paraardhësve të tyre, si dhe punën e vet, Satoshi Nakamoto, dhe Hal Finney në vitin 2008 krijoi cryptocurrency e parë në botë - Bitcoin.
Nakamoto ishte lavdia kryesore - ai botoi një fotografi me protokollin Bitcoin dhe shkurtimisht përshkruar tiparet e sistemit të ri të pagesave. Ajo është emëruar pas pjesës vogël pjesshëm të medaljes - 0 000 000 01 BTC.

Pse u krijuar Bitcoin? Pjesë nga arsyet për zhvillimet në cryptocurrency zbulojnë karakteristikat e tyre: anonimiteti, decentralizimin, sigurinë, qasjen. Idealisht, ekosistemi Bitcoin duhet të sigurojë transaksionet e shpejtë pa përfshirjen e një pale të tretë (një bankë, zyrat) me një nivel të lartë të sigurisë.

Pika interesante e parë ishte shprehur nga biznesmeni i njohur rus Sergei Mavrodi mbrapa në vitin 2013, vit:

"Të gjitha hype rreth cryptocurrency lidhur me anonimitet e tyre. Njerëzit janë të lodhur nga fakti se veprimi i tyre çdo të shikuar Big Brother. Kjo është e gjitha lodhur. Dhe Bitcoin në këtë plan -. Një frymë e ajrit të freskët "

Ky citat i përgjigjet pyetjes zachemu nevojshme BitCoins. transaksionet e privatësisë - është tipari më i rëndësishëm i cryptocurrency.

Si funksionon Bitcoin

Të gjithë ekosistemit Bitcoin është mbajtur në blokcheyne. Duke folur e vështirë, blokcheyn - një zinxhir i vazhdueshëm i blloqeve të të gjitha transaksioneve. Njësia Mbyllja ndodh pas zgjedhjen e një nënshkrim dixhital. Pas kësaj, një njësi e re mund të formohet.
Tani, le të deshifroj atë në fjalë të thjeshta. Paramendoni që çdo transfer (transaksion) në Bitcoin është shkruar në një faqe të veçantë. Gjeneron një sekuencë e faqeve të kapitullit Book - bllok.

Për të shkruar një faqe të re (të mbajë transaksion të ri), ne kemi nevojë për të "rrokullisje" të gjitha faqet e mëparshme dhe kapituj. Kjo është, çdo transaksion i ri kryhet përmes zinxhirit - nga përpunimi i blloqeve të vjetra (i kthyer faqe dhe kapituj).
Një kapitull i ri i librit mund të jetë nisur vetëm pasi përfundoi një të vjetër. Dhe të gjithë krerët e formë të librit, dhe blloqe - blokcheyn. Faqet dhe kapituj nuk mund të tërhiqet nga ose të ndryshojë. Dhe qasje në blokcheynu hapur për të gjithë pjesëmarrësit në sistemin.
Kjo është, blokcheyn - një bazë të dhënash të madhe të hapur që ruan informacion të koduar për të gjithë transaksionit.

Blokcheyn dhe potencialin e saj - kjo është një nga arsyet për rritjen e vazhdueshme të Bitcoin kursit të këmbimit të monedhës në lidhje fiatnyh dhe një tipar kryesor i BTC. Ja se çfarë tjetër ka dallime në mes të holla "virtuale" Bitcoin dhe konvencionale:

 • Formë. Bitcoin - monedhën elektronike që nuk është aspekti material. Nuk janë fizike, "monedhë" me QR-kodin, ose drives në formën e monedhave, ku BTC është ruajtur. Megjithatë, ata nuk mund të quhet paraja në kuptimin truest të fjalës. Ne mund të themi se Bitcoin - një grup i numrave të krijuara nga algorithm. Jo kartëmonedha ose monedha metalike.

 • Kosto. monedhë fiatnoy Sigurisht varet nga zhvillimi ekonomik dhe politik të vendit ose konfederatë, në të cilën është e bashkangjitur. Në fakt, paratë në më shumë se 100 vende të botës fort lidhura me dollarin. Vlera Bitcoin përcaktohet nga oferta dhe kërkesa nuk janë drejtpërdrejt të varur nga proceset ekonomike (edhe pse të lidhura në mënyrë indirekte).

 • Emisioni. Teorikisht, nuk ka emisionet tavanin e parave konvencionale. Ju mund të printoni ato si ata duan. BTC ka një tavan të përcaktuar në sistemin - 21 milion monedha (20999999, 9769). Sipas parashikimeve, kjo shifër do të arrihet në mesin e shekullit të 22-të.

 • Përkthime të drejtpërdrejtë. Edhe në qoftë se bëhet fjalë për versionin elektronik të parave konvencionale (portofolin kartë), ekzekutimi i transaksionit ndodh me pjesëmarrjen e një pale të tretë. Operacioni është kryer direkt Bitcoin (P2P).

Objektivisht vlerësoni BTC nuk është kaq e thjeshtë. karakteristika individuale Bitcoins mund t'i atribuohet avantazhet e tij dhe disavantazhet e saj. Merrni këtë përgjigje si një operacion të pakthyeshme. Nga njëra anë, ju merrni cryptocurrency gjithsesi - asnjë dështim sistematik nuk bllokojnë transaksionin. Nga ana tjetër - kjo është një linjë e fraudsters Bitcoin shfrytëzuar ose përfaqësuesit e "tregun e zi".

Përparësitë kryesore përfshijnë:

 • Anonimati - pala tjetër të transaksionit do të dini vetëm Bitcoin-adresën tuaj ose një QR-kod. Detaje të tjera nuk janë zbuluar.

 • Natyra e decentralizuar e sistemit - të gjithë anëtarët e rrjetit janë të barabartë dhe të pavarur.

 • Siguria - thyer purses, zëvendësimi i të dhënave, përgjimi i transfereve nuk janë të mundshme.

 • Globality - Bitcoin ju lejon të shpejt të kryer transaksione midis njerëzve nga vende të ndryshme, zona kohore.

 • Mining - nuk është një mënyrë të veçantë për prodhimin BTC, konsiderohet nga shumë si të ardhurat.

Shpesh atribuohet pluses Bitcoin operacionet e shpejtësisë. Të gjitha nuk është aq e thjeshtë. Një transaksion mund të zgjasë 10-20 minuta, dhe ndonjëherë orë. Ju duhet të plotësoni 6 prova të pjesëmarrësve të tjerë. Ato ndodhin automatikisht. Me një rrjet të lartë transfertat ngarkesës ngadalësuar.
Një tjetër negative - rregullimin e veprimtarive të autoriteteve të vendeve të ndryshme në lidhje me cryptocurrency. Formalisht BTC krijon një fushë të barabartë për të gjithë anëtarët e mundshme të rrjetit. Megjithatë, në disa vende (Vietnam, Indi, Ekuador, një pjesë e Kinës) lëshoi ndalime.

këqijat e tjera:

 • kursit të paqëndrueshme këmbimit - për shkak të kësaj, potenciali i BTC si një alternativë e pagesës ul;

 • Mashtrimi - Bitcoin vetvete është shumë i besueshëm. Megjithatë, njerëzit të papërvojë mund të bien për skemat e divorcit: feykovye Këmbyesit mashtruese projektet e investimeve viruset.

Ku mund të merrni Bitcoin

Bitcoin, si çdo cryptocurrency tjetër, është nxjerrë nëpërmjet përdorimit të pushtetit hardware informatikë, ose më mirë përpunuesit dhe grafika karta. Ky proces quhet minierave. Në qoftë se në 2009-2010. për Bitcoins minerare mund të përdorni një kompjuter të rregullt, por tani ajo kërkon makina të fuqishme - fermë. Në këto ferma janë dhjetëra të kombinuara dhe ndonjëherë qindra e kartave apo të veçanta CPU ASIC tipit. A ja vlen të mijëra dollarë në pajisje dhe kërkon shumë kujdes dhe disponueshmërinë e aftësive teknike.
Për fillestar, kjo mënyrë e BTC nuk është i përshtatshëm. Së pari, ju keni nevojë për një shumë të shpenzimeve. Së dyti, shumë nuanca. Dhe në disa vende, minierave është e ndaluar krejtësisht.
Ka mënyra të tjera për të fitojnë BitCoins:

 • Këmbyesit. Në rrjet ka shumë shërbime, shkëmbimi monedhën në fiatnuyu cryptocurrency. Në Web gëzon të madh të burimeve prestigj AlfaCashier. Absolutisht të sigurt dhe të shërbimit provuar duke ofruar shërbime të këmbimit cryptocurrency.

 • Exchange cryptocurrency. Burimet, të cilat janë tregtuar cryptocurrency. shkëmbimin më e madhe e aksioneve: CEX.IO, EXMO, Livecoin. Kurse Bitcoins në vende të ndryshme mund të ndryshojnë.

 • vinça Bitcoin. Këto janë shërbime, të shpërndara falas për vizitorët cryptocurrency. Për një sasi të vogël të BTC të mjaftueshme për të mbushur captcha ose të bëjë një ndryshim. Në qindra e tyre të rrjetit. Për më shumë informacion rreth asaj se si për të filluar përdorimin Bitcoin, vinça, ju lutemi klikoni këtu.

 • Sheshe. Dhe për Bitcoin mund të shesin prodhimet. Ku? Po, të paktën në Amazon ose Ebay. Nuk është një website dedikuar në këtë fushë - Purse.io.

 • terminalet vetë-shërbimit. Get BTC mundur dhe përmes terminaleve konvencionale. Nuk janë të specializuar edhe Bitcoin-ATM - ata dhe sigurisht më të mirë dhe më të teknologjisë moderne. Megjithatë përhapur, ata nuk kanë marrë në CIS.

Detajet se si për të blerë Bitcoin, shikoni Haidee tonë të madh.

Si të përdorni Bitcoin

E pra, ne e dimë se çfarë është Bitcoin dhe si për të marrë atë. Tani ne duhet të njihen me këtë cryptocurrency Tool Storage. Ajo kuletat. Pronari i çdo çantë merr çelësin privat që ju lejon për të kryer transaksione. Ju nuk e përdorni atë direkt, dhe për të hyrë në një fjalëkalim për të fituar qasje në to. Në mënyrë që të fillojnë duke përdorur Bitcoin, ajo është e mjaftueshme për të krijuar dhe të plotësoj çantë, në përputhje me udhëzimet.

Çfarë mund të blini për Bitcoin

Bitcoin - një sistem të pagesave. Prandaj, ajo mund të ndihmojë për të bërë blerje. Në vitet e para të cryptocurrency të gjitha transaksionet e kryera në mënyrë joformale. Blerësit dhe shitësit të komunikuar në chat dhoma (Mirc, Miranda), rrjetet sociale, forume. Kjo ndodhi në forum blerjes më të famshme të mallrave për Bitcoin. Ajo konsiderohet si asgjë para blerjes për cryptocurrency.
Një përdorues me nofkën Laslo 18 maj 2010, viti krijuar një fije në forum BitcoinTalk quajtur «Pizza për Bitcoins?» (Pizza për Bitcoins?). Në të, ai pyeti, i cili do të ketë atë urdhëroi dy pizzas për 10,000 BTC. Në atë kohë ajo ishte e barabartë me 30 $. Një përdorues English rënë dakord për propozimin dhe urdhëroi një Laszlo pica. Dhe e bëri blerjen e parë dhe më të famshme duke përdorur BTC.

Që nga ajo nuk ka marrë shumë kohë, dhe BTC si opsion pagese zhvilluar në shkallë globale. Në verën e vitit 2017, është raportuar se 260,000 dyqane me pakicë në Japoni do të marrë BTC. Ky është një hap i rëndësishëm në drejtim të globalizimit të pagesave në BTC. Ku mund të shpenzojnë Bitcoins botën, lexoni këto gjëra.

Çdo muaj nuk është një lajm se në një moment bota hapi një dyqan kafeje, bar apo restorant me pagesat mbështetëse cryptocurrency. Në disa vende, Bitcoins janë shoferët e taksive. kartë Coinmap jep mundësinë për të gjetur dyqane dhe shërbime të cilat pranojnë Bitcoin pranë jush.
Për të kuptuar mundësitë e pagesës Bitcoin, ne kemi përpiluar një tabelë të kompanive të njohura mbështetëse cryptocurrency.

luginë pajisje kompjuterike, IT SHBA
AppStore IT SHBA
Microsoft IT SHBA
Expedia Turizmi (akomodim hoteli dhe bileta) SHBA
Amazona tregtisë SHBA
ebay tregtisë SHBA
Sacramento Kings sport SHBA
Wikipedia internet SHBA
RE / MAX të pasurive të patundshme Angli
Secret Victoria-së rroba SHBA
Tesla Auto SHBA
Reddit internet SHBA
Valve / avulli internet SHBA
T-mobile Poland lidhje Poloni
America Naughty i rritur SHBA
metro ushqim SHBA

BTC është i përshtatshëm për të blerë ushqim, makinë, apartament, prenotim një fluturim ose hotel rezervimin. Për më tepër, disa universitete të marrë pagesat për shkollim në Bitcoin. Në mbështetësit e Shtetet e Bashkuara të Partisë Republikane mund të dhurojnë të holla për zhvillimin e saj në BTC. Cryptocurrency madje arriti hapësirën e jashtme. Ajo është përdorur nga Virgin Galactic që punojnë në fushën e turizmit hapësirë.

Shih gjithashtu:

 • Ku mund të kalojnë një Bitcoin në Rusi
 • Ku mund të kalojnë një Bitcoin në Ukrainë
 • Ku mund të kalojnë një Bitcoin në Bjellorusi
 • Ku mund të kalojnë një Bitcoin në Kazakistan

Në pagesat e ardhshme në Bitcoins mund të zëvendësojë kartat e pagesës. transaksionet aktuale Kriptovalyutnye kryer duke përdorur vetëm një pajisje të lëvizshme. Një hetim i thjeshtë i një QR-Code - dhe operacionit është e përfunduar.

përfundim

Çdo gjë në lidhje me të është e pamundur të di Bitcoin. Në këtë udhëzues për Dummies Në terma të thjeshtë, kemi biseduar në lidhje me karakteristikat kryesore të cryptocurrency kryesore. Tani që ju e dini se si për të fituar Bitcoins që kanë nevojë për ato, dhe si të zbatohen ato. Nëse e keni lexuar nëpër materiale më poshtë, atëherë ju jeni të garantuar ndonjë pyetje më shumë. Përgjigje për disa prej tyre mund të gjenden në faqen tonë të internetit dhe në burimet tematike:

 • Bitcoin.org
 • Bitcoin Wiki
 • Blockcain Info
 • Bitcoin Talk

Shih edhe

Si për të bërë Bitcoin dhe cryptocurrency të tjera të lira pa investime

game Bitcoin - si për të fituar para pa investuar cryptocurrency

Ku mund të kalojnë një Bitcoin (e-shitoreve, vende hartat)

Lexo më shumë:   Si të Bëni një dritë mbi një ekran kompjuteri

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *