Dylbi GJUETIA SI TE ZGJEDHIM

Author: | 2019/08/01

binocular Universal | Katalogu të plotë 2019

Dylbi na lejon të marrin në konsideratë në detaje artikujt që janë në një distancë të konsiderueshme nga vëzhguesit. Kur duke i kushtuar vëmendje për zgjedhjen e përforcim, diametër lente, një lloj prizma dhe një vlerë e nxënësit dalje. Renditjen e dylbi të mira në vitin 2018, ne e mori parasysh jo vetëm ato parametra, por edhe vlerë për para, duke marrë në parapëlqimet e përdoruesit llogari, dhe firma do të nxjerrë produktin.

Renditja e modeleve më të mira të dylbi 2018-2019

10. Rekam Robinzon Voyage Kit 7 * 50/4 * 30

Rekam Robinzon Voyage Kit 7 * 50/4 * 30

Kjo nuk është një palë dylbi, dhe një grup i dy. Cdo model është i pajisur me një lente të mirë optik zoom, përmes të cilit ju mund të shihni objekte në një distancë prej 1 kilometër. Lente duke përdorur dritë natyrore për qartësi më të madhe të imazhit. Strehimi secili prej dylbi është bërë e materialeve të përbërë - kjo nuk do të kaloj ose në duart apo doreza. dylbi të mëdha ka një rritje prej shtatë-fish, vogël - katër herë. Diametri i lente të vendosura në lente është përkatësisht 50 dhe 30 mm. Të përfshira janë dy mbuluar dhe rrip.

Këto dylbi janë të përshtatshme edhe për një pamje jo ideale e vëzhguesit. Dioptri mund të korrigjohet nëse është e nevojshme. Të dy modelet janë të pajisura me sistemin standard të rregullimit distancë ndër-perdës, vendosjen rrota është në qendër. Dylbi janë të mëdha për monitorimin gjatë ditës. Në mënyrë tipike, ato janë përdorur për shikimin pamje, zog shikuar ose duke gjuetisë.

avantazhet:

 • Seti është vetëm dy dylbi;
 • përshtatshme edhe për qëllime të ndryshme;
 • optikë cilësi;
 • mbulon të plotë janë dhënë;
 • çmim të ulët.

disavantazhet:

 • Kuvendi nuk është cilësi shumë të lartë - detajet bumped me kalimin e kohës;
 • binocular i madh ka një asamble rregullim bërë prej plastike hollë, e cila ngurtësohet në temperaturë të ulët dhe të bëhet i brishtë.

9. USCamel UW035 HD 10 * 42

USCamel UW035 HD 10 * 42

Produkte të tilla janë perfekte për udhëtarët dhe tifozët për të parë kafshë të egra. Lente të sigurojë cilësi të shkëlqyer, të veshura gjithashtu me shtresë diamanti, duke arritur qartësi maksimale foto. Lentja ka një diametër prej 42 mm, e cila ofron një dizajn kompakt.

Strehimin e dylbi në magnez, lagështi, duke i lejuar për të ruajtur qartësinë e imazhit të transmetueshme. Lente të ketë një rritje të dhjetëfishuar, përmes të cilit ju mund të shihni pothuajse si pëllëmba e një kafshë ose një zog, që ndodhet mjaft larg. Fusha e parë është rreth njëqind metra për kilometër të distancës. Dizajni ka një masë të vogël, e cila ju lejon për të veshin atë për një kohë të gjatë. Ajo vjen me mbante rast dhe një rrip mjaft të gjatë rregullueshme.

avantazhet:

 • Ai jep një pasqyrë mjaft të qartë në mes të ditës;
 • Nëse është e nevojshme, secili prej lente mund të konfigurohet ne menyre te pavarur;
 • çmim të arsyeshëm;
 • peshë të vogël;
 • Spray lente;
 • A strehim të papërshkueshëm nga uji;
 • Prania e mekanizmit rregullues.

disavantazhet:

 • Në muzg, kjo nuk do të të japë një imazh të qartë dhe mjaft të ndritshme;
 • Me mekanizmi rregullimi duhet të trajtohet me kujdes, pasi përdorimi i shpeshtë i tij mund të bëhet lirshme.

8. Nikon Aculon A211

Nikon Aculon A211

Kjo xhami ka performancë të lartë optike mbi një çmim mjaft të arsyeshëm. Lente janë të pajisura me multi-veshura, ata kanë një diametër të madhe në vend për të siguruar një imazh të ndritshme. Syze montuar lente aspheric që të sigurojë një fushë të gjerë të mendimit. Një nga karakteristikat kryesore të projektimit të dylbi është prania e anim-rrëshqitje vrima të bëra prej gome elastike, në kurriz të këtyre eyepieces do të jetë i instaluar direkt në frontin e syrit.

Strehimit gjithashtu ka një shtresë gome që mbron atë nga dëmtimi gjatë goditje. Është e lehtë për të trajtuar, mund të vihet në një stol me tri këmbë nëse është e nevojshme - për këtë ka një fole të veçantë. Fusha e parë e dylbi është 105 metra në një kilometër. Produkti peshon mjaft shumë në krahasim me bashkëmoshatarët - 760

avantazhet:

 • Çmim të ulët;
 • Availability sistem lente prizmi;
 • Një rritje dhjetëfish;
 • Ndikimi-rezistente, gome-veshura;
 • Prania e aksesorëve shtesë - rrip dhe qese.

disavantazhet:

 • Përgjatë skajeve të imazhit pak blurry;
 • Mbuluar nga syze bashkangjitur shumë fort;
 • Shtrënguar rregullim timon në distancë.

7. Olympus 8-16 * 40 Zoom DPS I

Olympus 8-16 * 40 Zoom DPS I

Binocular është pesha të lehta dhe kompakt, duke e bërë atë një nga ndihmësit më të mira për udhëtime dhe shikimin fusha. Disa përdorues në kritikat e tyre i referohen atë në një pajisje profesionale, por ajo ende i takon kategorisë amator. Cilësisë foto është mjaft i pranueshëm, në qoftë se ju mësoni se si për të rregulluar lente saktë. Përgjatë skajeve ju mund të vëreni disa lëvizje turbullira. Ajo vjen me mbante rast, bërë prej pëlhure veshur me një shkumë të hollë - kjo mund të besueshme të mbrojtur produktin kundër shiut dhe pluhuri, por nga bie, ai do të jetë në gjendje për të mbrojtur jo. dylbi sam vendosura në qese të shtrënguar të mjaftueshme dhe nuk të lirshme gjatë transportit. mbuluar syze veshur fort, e përjashton mundësinë e rrëshqitje aksidentale, por ata nuk janë të bashkangjitur në trupin e vetë.

Më shumë:   Top 9 teleskopët më 2018-2019

Në binocular ka një zmadhim origjinale konfigurimit të sistemit - ajo është e vendosur në anën e djathtë e beholder, dhe ka një dizajn mjaft i përshtatshëm që ju lejon të kaloni në mes mënyrave pa u larguar nga vëzhgimi. Distanca Interpupillary është e rregulluar shumë lehtë dhe shpejt. Strehimi i dylbi është e mbuluar me gome, për shkak të cilat ajo është e përshtatshme të përshtatet në dorën tuaj, në përgjithësi ajo është ergonomik. Nën kapak me logon e prodhuesit është një fije për stol me tri këmbë mali.

avantazhet:

 • kuvendi i besueshëm;
 • Sistemi shumëllojshmëri variable;
 • User-friendly projektimit, të lehtë për të shtrirë në duart e tij;
 • Madhësia e vogla;
 • shikimit të shkëlqyer;
 • kosto të arsyeshme.

disavantazhet:

 • Kasë e butë që mbante, i cili nuk lejon pajisjen për të mbrojtur kundër bie;
 • Rrip është shumë e ngushtë, ajo nuk ka rreshtim;
 • Përgjatë skajeve të imazhit ka disa zamylennost;
 • Në mot me diell të qartë të dukshme shmangie me ngjyra;
 • kaloni levë Mënyra zoom dhe bërë prej plastike.

6. Bresser National Geographic 10 * 42 WP

Bresser National Geographic 10 * 42 WP

Ky është i pari nga dylbi universale në këtë shqyrtim. Ai është e përkryer për çdo kushtet e motit. trupi i saj është i mbrojtur plotësisht nga lagështi brenda, kështu që dylbi të përshtatshme për përdorim në tokë dhe ujë. elementet optike janë rregulluar në ndërtimeve kallkanit e sistemit. Lente parashikuara në shtresa të shumta të veshjeve antireflective, të aftë për të ulur sasinë e shoh me inat dhe dritën e reflektuar nga sipërfaqet. Për shkak të kësaj, imazhi është aq i qartë me riprodhim shumë të mirë me ngjyra.

Dylbi projektuar për një audiencë të gjerë: ai siguron sistem korrigjim dioptri në secilën prej syze mund të përdoret edhe me syzet shkak për të vënë përpara vrima të. Fokusi Wheel ndodhet në pjesën qendrore të strukturës, ajo mund të jetë pa probleme të rregullojë mprehtësinë e imazhit të transmetueshme. Plastike strehimit të veshura plotësisht me gome, e cila e mbron atë ndaj goditjeve, kjo nuk do të mbajë poshtër, borë ose ujë. Ajo do të shërbejë edhe ju në të gjitha kushtet e motit.

avantazhet:

 • ngjyrat e saktë;
 • Një kontrast i mirë;
 • Aftësinë për të përdorur një trekëmbësh;
 • A strehim të papërshkueshëm nga uji;
 • Mund të përdoret me syze;
 • Lente nuk do mjegull deri për shkak të depozitimit të azotit.

disavantazhet:

 • Çmimi i lartë;
 • mbuluar syze nuk është e bashkangjitur për të trupit.

5. Levenhuk Jo Pro 10 * 42

Levenhuk Jo Pro 10 * 42

Kjo është dylbi të mira për gjueti në mesin e të gjithë të pranishmit në këtë vlerësim. Ajo ka një rritje të dhjetë fish, e cila lejon të marrin në konsideratë vendndodhjen e lojës, madje edhe nga një distancë të konsiderueshme. Lente kanë një diametër të madh, e cila lejon për dukshmëri të mirë, i përshtatshëm për të lëvizur objekte. Dizajni është i mbrojtur kundër lagështisë për shkak të zorrë rubberized.

Struktura instaluar kulmi-Prism siguruar një madhësi të vogël dhe pesha të lehta e dylbi. Secili prej syze përbëhet nga katër elemente. Okular pajisur shtresë shumështresore Antireflection që rrit penetrimin lehta. Distanca në mes tyre është e mbushur me azot, i cili siguron mbrojtje nga fogging edhe në lagështia e lartë. Dylbi lehtë mund të rregullohet nga vetë: ajo është e pajisur me vrima të rrotulluese-rrëshqitje me një funksion mbyllje në pozicionin e zgjedhur. Grooved sipërfaqe, ku produkti është i lehtë për të mbajtur.

avantazhet:

 • Një rritje dhjetëfish;
 • Fusha e zgjeruar e parë - 101 metra për kilometër;
 • Sistemi anti-pip;
 • pesha e ulët
 • kosto të arsyeshme;
 • Nëse e dëshiruar, hipur mbi një stol me tri këmbë.

disavantazhet:

 • Blur lehtë rreth edges;
 • Në ngjyrë muzg cilësia është reduktuar në masë të madhe;
 • Nuk mund të rregullojë dioptri për çdo syze.
Lexo më shumë:   Kartolinë DUART ditët e të Moshuarve

4. Leica Ultravid Colorline 25 10 *

Leica Ultravid Colorline 25 10 *

Ky model i takon klasës premium, ajo do të jetë një dhuratë e përkryer për udhëtarët. Optika janë drejtimin e një prej më të mirë, e cila siguron performancë të lartë. Për të parë jashtë e dylbi gjithashtu nuk kanë ankesa: atë të përshtatshme përshtatet në dorën tuaj, dhe duket shumë presentable. Lente janë të pajisura me një rritje dhjetëfish, duke bërë të mundur të lehtë të parë objekte, madje edhe duke qenë në një distancë të konsiderueshme nga vëzhguesit.

Dylbi është i vogël dhe lente janë trajtuar me veshje të veçanta, Phase-korrigjim dhe tipit anti-reflektuese. Hapësira midis tyre është e mbushur me azot, e cila pengon lente fogging në një mot të lagësht. Distanca Interpupillary mund të shpejt dhe me lehtësi rregulluar, kështu që ky dizajn mund të përshtaten lehtë si një i rritur dhe një fëmijë. Ashpërsia është e rregulluar në të njëjtën kohë në të dy eyepieces, por me kusht sistemin e rregullimit dioptri. Trupi është bërë nga alumini, kjo nuk do të depërtojnë në lagështi ose papastërtitë nga jashtë është i mbuluar me lëkurë. Ai është në gjendje të përballojë edhe rënien në ujë në një thellësi prej pesë metrash.

Më shumë:   Top 10 ujore më të mirë 2018

avantazhet:

 • Lente nuk do mjegull deri në mot të lagësht;
 • Fusha e parë e deri në 90 metra për kilometër;
 • Forca e strehim;
 • Ujë- dhe pluhur-provë;
 • Prania e rrip, të mbuluar dendur dhe kapele për eyepieces.

disavantazhet:

 • Nuk është shumë i përshtatshëm për t'u përdorur në mot të ftohtë.

3. Canon 50 IS 18 *

Canon IS 18 * 50

Kjo është një nga dylbi të mira në botë - ajo ka sistem stabilizimin e imazhit që do të vlerësoi nga profesionistët dhe përdoruesit, duke respektuar cilësi të lartë dhe të produkteve praktike. Për shkak të një monitorimi të tillë sistem mund të kryhet nga një makinë në lëvizje, dhe gjithashtu për të vëzhguar objektet lëvizin me shpejtësi të lartë. Cilësisë foto është në asnjë mënyrë të prekur.

optikë japanese instaluar, grupi i dyfishtë lente është dhënë në strukturën që nuk lejon lakim të fushës së mendimit. Për shkak të kësaj, imazhi është një linjë dhe mjaft e qartë. Lente të ketë një diametër prej 50 mm, rritjen e tyre maksimal 18-fish, duke i lejuar për të ndjekur objektet vendosur në një distancë të madhe. fushë të gjerë të mendimit - rreth 67 gradë.

avantazhet:

 • rritja 18-fish;
 • Një fushë e rëndësishme e vizionit;
 • Mundësia e një largimit të madh të nxënësit;
 • stabilizimin e imazhit;
 • Duke përdorur një lente me shpërndarje të ekstra-të ulët;
 • Perfectly tregon veten në të gjitha kushtet e motit.

disavantazhet:

 • Sistemi Enhanced lente e bën të vështirë;
 • Rrip është e bashkangjitur në syze - jo shumë e rehatshme;
 • Kur aktivizohet, rregullatori shikoni detaje fine është e paqartë;
 • Çmimi i lartë.

2. Leica Ultravid 10 * 42 HD

Leica Ultravid HD 10 * 42

Ajo është mjaft e dylbi kompakte që i përkasin klasës premium. Kjo ju lejon të merrni një imazh shumë të qartë dhe të mprehtë, të lehtë të përballojë edhe kushtet e motit të kundërt: i mirë bën borë, pluhur ose rërë stuhitë, temperaturat e larta dhe të ulëta, zhytje në thellësi të vogël. Lente janë në vend në vjeshtë nga një lartësi të ulët. Strehimi mbyllur plotësisht.

dylbi të tilla të përshtatshme të përkryer për gjueti apo kafshët respektuar në të egra. Kjo është bërë duke përdorur çati-prizëm, të pajisur gjithashtu me korrigjimin faza. Në mes, foto është shumë e natyrshme, nuk ka lajthitje ngjyra të tilla si shtrembërim. Strehim është bërë e magnezit, të mbushur me azot.

avantazhet:

 • Lente trajtuar me shtresë anti-reflektues;
 • Corpus load mirë tonazh;
 • Madhësia e vogla dhe peshë;
 • besueshmëria;
 • jetë të gjatë shërbimi;
 • cilësi të lartë të imazhit.

disavantazhet:

 • Kostoja e lartë.

1. Karl Zeiss Victory 8 * 56 T * RF

Karl Zeiss Victory 8 * 56 T * RF

Ky model është renditur me të drejtë herë të parë në top 10 dylbi të mira 2018. Dallimi kryesor i saj nga dylbi e tjera është prania e ndërtuar në lazer tipit varg finder, e cila lejon prekjen e një butoni për të përcaktuar distancën në objekt. Të gjitha pikat e tjera janë të vendosura edhe në një lartësi prej: optikë të përcaktuara të cilësisë më të lartë. Ai siguron një imazh të ndritshme dhe të qartë.

Kjo njësi është praktikisht i domosdoshëm në gjueti: duke përdorur Llogaritësi fundit balistike të shpejt të llogaritur distancën e një plumbi, koha për të arritur qëllimin, të gjitha llogaritjet do të shfaqet në një ekran të veçantë. Lente është nga katër lente bëra me fluoride shtuar, e cila lejon për të këmbimit inclusions qelqi nga gazrat e ndryshme. Zorrë është bërë nga aliazh magnezi mbrohet me tej me anë të një shtresë rubberized vulosur plotësisht, të mbushur me azot të thatë.

avantazhet:

 • Rritja 8-fish;
 • Aftësia për të parë në muzg pa humbur përkufizim;
 • fushë të gjerë të mendimit;
 • Ujit-rezistente;
 • Funksionet përgjigje të shpejtë;
 • Punojnë me bateri rechargeable;
 • peshë të ulët dhe dimensionet.

disavantazhet:

 • Asnjë përjashtim çmim të lartë.

Së fundi, një video interesante në lidhje me dylbi

Dylbi janë shitur gjithmonë për një qëllim të veçantë - nuk ka nevojë për t'i ndjekur produkte të shtrenjta, si një prodhim profesional shpesh ka aftësi të tilla, të cilat përdorin një tifoz dhe nuk e bëri. Ne jemi përpjekur për të marrë në konsideratë dylbi në të gjitha kategoritë e çmimeve, në mënyrë që çdo person mund të zgjedhin për veten e tyre modelin më të përshtatshëm. Për atë që është paraqitur në renditjen e më të pëlqyer, ju mund të ndajnë në komentet, na tregoni se ku ju përdorni atë, dhe çfarë cilësitë që ai është i kënaqur me ty, ose, në të kundërtën, i mërzitur.

nuk i pëlqenteAjo mund të jetë më mirëVlerësimi mesatarNjë vlerësim i mirë, por ka shlyenVlerësimi Excellent!( 3 ratings, mesatare: 5.00 nga 5)

Loading ...

Ndihmë mua zgjidhni dylbi për gjueti - Bisedimet GUNS.RU

Zgjedhja dylbi - një detyrë e vështirë. Kjo mund të shpjegohet me faktin se kjo është një pajisje komplekse optike. Në terma të veçanta, përshkruani karakteristikat teknike e dylbi, shumë pak njerëz përgatitur. Për një gamë të gjerë të konsumatorëve, ata shpesh - një frazë boshe. Po sot, varg e dylbi me karakteristika të ndryshme funksionale është shumë e gjerë. Dhe rishtar, që ka njohuri sipërfaqësore të asaj që është dhe atë që ha, nuk ka gjasa për të bërë zgjedhjen e duhur. Ne do t'ju ndihmojë të kuptoni konceptet themelore dhe të vendosë në modelin që ju duhet në mënyrë specifike.

 

image Dylbi foto prodhimit

 

përmbajtje

 1. Pse keni nevojë për dylbi dhe madhësive të dylbi.
 2. Shumëllojshmëria dhe lente diametër.
 3. Skema binocular optik.
 4. Fusha e parë.
 5. Karakteristika të tjera të dylbi.
 6. parametrat shtesë të përzgjedhjes.
 7. Prodhuesit dhe garanci.
 8. Disa dylbi me cilësi të ulët.
 9. Përmbledhje.

 

Dylbi-klasë premium image-picture

 

Pse keni nevojë për dylbi dhe madhësive të dylbi  

Biznesmeni përdorur dylbi

Hobbies, përfshin përdorimin e dylbi, një shumë. Surf apo të shikojnë zogjtë apo yjet, gjurmuar kafshët në gjueti ose të angazhohen në orienteering, vizitoni teatrin ose të shkojnë në një anije - asnjë nga këto aktivitete do të jetë shumë më interesante, në qoftë se në duart e dylbi do të jetë. Sigurisht, kjo pajisje optike është gjithashtu një dhuratë universale për çdo njeri apo adoleshent

 

Duke pas dylbi - vetë ose për një dhuratë, para së gjithash të fillojë me një pyetje të thjeshtë qëndron, pse keni nevojë për të dhe në çfarë kushtesh do të përdoret (nga rruga, ndoshta ju do të donte dhe monokël). Përgjigja varet në zgjedhjen tuaj të mëtejshëm.

 

Pro Mariner Premium klasën e lartë Deti Detare dylbi-image-pictureVarësisht se për çfarë qëllimi do të përdorin dylbi, ju mund të zgjidhni një model të thjeshtë ose të sofistikuar në dispozicion, e cila është projektuar për një distancë të gjatë, dhe përfshin karakteristika të tilla të dobishme si një sistem i varg afër-fokus finder, një ndërtuar në busull, dhe jo vetëm

 

Varg përfshin modele të dylbi për përdorim profesional në fusha të ndryshme. Kjo gjueti, hiking, zog-watching, kërko dhe puna shpëtimit. Përzgjedhje e madhe e dylbi per fansat dhe për qëllime të tilla si vëzhgimi i natyrës, ndonjë gjë gjatë udhëtimit, teatër, sportive dhe tregon argëtuese.

 

Vëzhgimi i ngjarjes, me dylbi

 

Pa hyrë në detaje teknike, veçanërisht e përshtatshme për të kërkuar madhësinë e dylbi. E di se:

•     Modelet Compact janë të paktën 30 mm lente. Zakonisht, ata janë të lehtë dhe të lehtë për të trajtuar. Megjithatë, kërkesa prej tyre nuk vlen shumë. Dhe një palë dylbi ka gjasa që ju do të jetë në dispozicion gjatë natës ose në kushte të këqija të shikimit.

•    dylbi të mesme , të mesme të artë, të pajisura me lente nga 30 deri në 40mm. Si rregull, ata janë të vogla, por mjaft e bukur të lehta mbledhje. Ato mund të shihen në një ngjarje sportive. Përdorin modele të tilla dhe për të kryer vëzhgime të anketimit. Ashtu si dylbi kompakt, ata nuk do të ndihmojë në kushte të këqija të shikimit.

•    dylbi Full-size janë të pajisur me lente nga 40 deri në 60mm, në mënyrë që ata të mbledhur sa më shumë dritë. Këto modele të sigurojë një kontrast dhe imazhe të ndritshme edhe në kushte të pafavorshme. Vini re se klasa më të shumta e dylbi përshtatet të gjithë: dhe turistët dhe gjahtarët dhe astronom amator. Megjithatë, modele të plotë-size nuk janë të lirë. Përveç kësaj, ata janë mjaft të rënda dhe të përgjithshëm.

•     dylbi përgjithshme me lente 60 deri 110 mm janë një klasë të veçantë. Qëllimi kryesor i tyre - kryerjen e vëzhgimit në një zmadhim të lartë (deri në 30x). Zbatohen ato në astronomi. Për modele të tilla shpesh përdorin një stol me tri këmbë, sepse nuk është e lehtë për të mbajtur një model të ngjashëm (deri në 6.5 kg) në duart e tyre.

Lexo më shumë:   Si të Bëni një dritë mbi një ekran kompjuteri

Duke folur në lidhje me fushëveprimin e dylbi, do të shpërndajë ato si më poshtë:

- turizmit;

- gjahu;

- histori natyral;

- Teatri dhe sportet;

- detare dhe taktike;

- astronomik;

- fëmijëve;

- Qëllimi i përgjithshëm.

Më shumë informacion mbi secilën kategori.

dylbi turistike janë zakonisht kompakt dhe i lehtë. Ata kanë fuqi të mjaftueshme. Useful në ekskursione, në shëtitjet në pyll, në fushatat.

 

dylbi turistike

 

Qëllimi i çdo dylbi turistike është që të sigurohet vëzhgim efektiv në pasdite dhe në mbrëmje. Është e dëshirueshme për të mbrojtur nga depërtimit lagështi.

Një diametër arsyeshme maksimal i lente në këto modele - 42 mm, si dhe rritja nuk do të kalojë 12 herë. Opsioni më i mirë - 8 x 40 ose 10 x 42. Të gjitha këto vlera dhe figurave ne do të themi.

dylbi Gjuetia janë shumë të njohura sot. Dhe asnjë gjuetia nuk është pa këtë pajisje optike. Kjo ju lejon për të parë nga një distancë të prodhimit në të ardhmen, iu afrua pa u vënë re e saj.

 

Dylbi-gjueti

 

Kërkesat për pajisjet dhe cilësinë e dylbi gjuetisë afër standardeve ushtarake. Ata duhet të kenë:

- Kapaciteti grumbullimin e dritë të lartë;

- shumëllojshmëri madh;

- transmetimi i saktë i formës dhe ngjyrës.

 

Dylbi-gjueti

 

Përveç kësaj, nuk anulohet besueshmërinë dhe kompaktësinë e tyre. Furnizimi model i tillë Rangefinder të jetë në gjendje për të përcaktuar distancën me objektin vërejtur, stabilizator imazhi, busulla, lartesie dhe termometra.

 

Dylbi Gjuetia Foto

 

historia e natyrshme e dylbi janë të nevojshme për të vëzhguar kafshë të egra. Ata ndryshojnë në varësi të llojeve të vëzhgimeve. Kështu, për shembull, për të admirojnë zogjtë shtegtarë, modeli është i mjaftueshëm për zmadhim moderuar dhe fushë të gjerë të mendimit (për shembull, 8x42). Një tjetër i rëndësishëm images shpejtë përqendruar për të lejuar vëzhgim gjatë gjithë fluturimit të zogjve.

 

Dylbi, zog shikuar

 

syzet opera janë të lehta dhe kompakt. Përveç kësaj, ata kanë një pamje estetike. Megjithatë, pas tyre "konkluzionet në dritë."

 

dylbi teatri

 

Modele të tilla janë përdorur për monitorimin e ndonjë përfaqësime: teatër, cirk, shumëllojshmëri dhe sportive.

 

dylbi teatri

 

Ata kanë një rritje pesë-fish për të. Diametri i lente është zakonisht më pak se 30 mm.

Nga rruga, nëse ju jeni duke kërkuar për syzet opera, ju lutem vini re se një rritje në këtë rast - nuk është zgjedhja çelësi parametër. Ajo duhet të ndihmojë në rreshtat e pasme të sallës ose arenën fokusohen në objekte në vendin e ngjarjes. Është e rëndësishme që dylbi kanë një fushë të madhe të mendimit, dhe të "shohin" në terr.

 

Dylbi, për detarë

 

Detare dhe taktike dylbi - një pajisje komplekse optike që mund të përballojë pothuajse çdo kushtet e motit.

 

binokli- detare

 

binokli- detare

 

 

dylbi detare kanë shkallë të ndryshme të mbrojtjes nga standarde lagështi Japoni Standardet Industriale (JIS). Shumica e këtyre modeleve përkasin standarde JIS 6. Ajo premton mbrojtje kundër ujit, mjegulla dhe pluhuri. Kur bien në ujë që do të mbijetojë. Shumë modele janë shënuar me JIS 4. Ata nuk janë të prekur nga bora, shiu dhe mjegull, si dhe i pajisur me një O-ring, por për të zhyt ata në ujë është e pamundur.

 

dylbi detare

 

Çdo palë dylbi ka një shtresë e jashtme rubberized që lejon pajisjen nuk kaloj nga duart. Ai e mbron atë nga mjedisi gërryes dhe korrozionit nën kushte lagështia e lartë.

dylbi detare tradicionalisht karakterizohet parametrat klasike - 7 x 50 mm.

 

Profesionale-Dylbi

 

Detarë dylbi përgjithësi përdoret me një stabilizator, pasi asnjë kuvertë tundur ka për të vëzhguar me përdorimin e duarve dhe një stol me tri këmbë.

dylbi astronomike përdoret në teleskopët më të vogla, për shkak se ata janë më të lira se sa ata, dhe më i përshtatshëm. Për të eksploruar yjet, modele të tilla janë ideale.

 

Dylbi astronomike modeli

 

Për të shqyrtuar vërejtjet e përdorur në qëllime astronomike dylbi 8 x 40 me eyepieces-kënd të gjerë. Ato ofrojnë një fushë e parë deri në nëntë gradë.

 

objekte astronomike vrima të

 

Më opsion universal - 10 x 50. Për vëzhgimet e detajuara të objekteve qiellore nevojshme për të zgjidhur të paktën 12 x 60. Ndoshta kjo është alternativa e fundit e mundur, vëzhgimi i cili mund të kryhet pa një stol me tri këmbë, që do të thotë me të. Por një model me një rritje të 30x dhe diametra lente deri në 110 mm nuk do të menaxhojë pa të. Ata janë të nevojshme për të mbajtur një vëzhgim të rehatshme e mjegullnajave dhe grupimeve yll. Mesatare të artë në këtë klasë - 20 x 80 dylbi.

 

Një formë tipike e disa objekteve me dylbiNebula i Madh në Orion

 

Kjo është veçanërisht e vërtetë në prani të stabilizator binocular imazhit. Kjo do të rrisë cilësinë e vëzhgimeve.

Kids Dylbi për hulumtuesit e rinj do të jetë një mjet magjik i ditur botën. Fëmija deri në dhjetë vjet për të dhënë modelin më të mirë, pa u përqendruar (FF - fokus të lirë), ju nuk keni nevojë që të rregullohen. Fokusi i saj është i ekspozuar gjithmonë në pafundësi.

 

Dylbi-fokus aftësive

 

fëmijët më të vjetër të përshtaten modelin me fokus, por mos e blej dylbi me zmadhim ndryshueshme ose më të madhe, pasi fëmija nuk mund të bllokohet në këtë temë dhe për të mbajtur atë në sytë. Rritja maksimale e arsyeshme për modelin e fëmijëve është 10 herë.

Dhe, sigurisht, të jetë i sigurt për të paguar vëmendje të peshës dhe madhësisë së modeleve të fëmijëve. Ajo duhet të jetë e lehtë dhe kompakte, sipas moshës së fëmijës.

 

Kids dylbi

 

Bazuar në sa më sipër, konkludojmë se diametri i lente binocular fëmija nuk duhet të kalojë 35 mm.

Modeli Utility - kategoria më e shumta e dylbi. Ajo ofron modele të përballueshme universale. Nëse ju peshë dhe dimensionet nuk janë kritike, hidhini një sy në to.

Modele të tilla janë fillore në qarkullim. Zakonisht ata janë bërë të projektimit optike Porro (më tej shpjegoi se është), kanë karakteristika mesatare të konsumit, dhe një tag çmim të mirë.

Sa për diametër të lente është 35-52 mm. Rritja është 16 herë. Modeli më i zakonshëm me parametra të tilla si 7 x 50, 10 x 50 dhe 12 x 50.

 

Shumëllojshmëria dhe diametër lente

Dylbi premium-klasëZgjidhni "kalibrit" të modelit. Gjithashtu zmadhim, është gjithashtu e rëndësishme për t'u marrë parasysh diametrin lente. Rregulli është e thjeshtë: sa më e lartë, aq më mirë për të vëzhguar me dylbi në errësirë, më mirë imazhi përdoruesi sheh. Por ka një downside: kjo është reflektuar shpesh në madhësinë dhe peshën e pajisjes. Prandaj, si në rastin e një rritje, është e nevojshme për kompromis

 

Përcaktoni se cili Dylbi qëllime kërkon merr për të hyrë në kryesore të përdorura në art terminologjinë. Në fakt, kjo nuk është një shkencë e madhe, dhe nuk e kuptojnë aq e vështirë sa duket në shikim të parë.

 

Dylbi-rritjeDuke rritur është fikse (model shënohet: 7 x 50, 10 x 42, etj), dhe variable (Zoom)

 

Me të gjitha karakteristikat teknike të më e rëndësishme për zgjedhjen e duhur: shumëllojshmëria dhe diametri i lente. Shumëllojshmëri tregon përforcim këndore, e cila është në gjendje të japin syzet. Ajo mund të jetë ose konstante ose të ndryshueshme.

 

Diametri i lente, binocular

 

Vini re se në modelin me aftësinë për të rregulluar rritjen do të duhet të paguajnë më shumë se ata që nuk janë. Por ata lejojnë që të përshtaten me kushtet e vëzhgimit.

 

Dylbi size-varësia e diametër lente

 

Vini re, më të mëdha zmadhim, më e vështirë për të shmangur luhatjet, duke mbajtur në dorë pajisjen në duart e tij. Prandaj, dylbi zoom janë të pajisur me trekëmbësh, i cili do t'ju lejojë të mos mendojnë për inconveniences të tilla.

Një tjetër tipar i dylbi, diameter lente (aperture), matur në milimetra, thotë se më të gjerë lente, sa më gjatë gjatësia fokale dhe zmadhim. Në të njëjtën kohë ajo është në rritje dhe zona e dobishme lente. Kjo nga ana tjetër rrit shkëlqimin e imazheve dhe një kënd të mëdha shikimin. Me fjalë të tjera, një numër më i madh i objekteve do të jetë në horizont.

 

dylbi shënuarShifra e parë - zmadhues aftësive. Model etiketuar 10 x 42 imazhi do të rritet dhjetëfish. Shifra e dytë tregon diametrin e lente kryesore. Parametri është matur në milimetra. Me fjalë të tjera, lente 10 me shënimin 42 x 42 mm lente diametër. Diametri i trare prodhimit të dritës që arrin nxënësi mund të merret duke pjesëtuar numrin e dytë për të parë

 

Këto dy karakteristika janë të specifikuara në lentet e dylbi përmes një shenjë shumëzimit. Shembulli 7 x 35 ose 10 x 50.

NB Për të përcaktuar shumëllojshmërinë e dylbi, hidhini një sy në shenjat në trupin e tij. Ajo është treguar si më poshtë: 10 x 45. Shifra e parë është zmadhim, ndërsa e dyta - është diametri i lente objektivi. Shënim lente të mëdha diametër, konturet e objektit më qartë.

Këshilluar që të marrin në konsideratë disa fakte të njohura për të mirat:

• Niveli më i lartë zmadhim, foto është dimmer. Ju do të shihni objekte të mëdha, por fushën tuaj të vizionit është ngushtuar. Për këtë arsye, më e vështirë për të mbajtur imazhin në fokus. Mbajtja e një model me sy me zmadhim të lartë, mos harroni stol me tri këmbë, për të siguruar bazën e saj të qëndrueshme. Nëse ju keni një pasqyrë të gjerë të rëndësishme, përzgjidhni një rritje më të ulët të energjisë.

 

Lexo më shumë:   Sa vite ne si shtet

Dylbi, një stol me tri këmbë

 

• Sa më e madhe lentet e dylbi, në mënyrë që ata të mbledhur më shumë dritë. Ajo luan një rol në rastet kur drita është e ulët, të tilla si gjatë gjueti të natës. Por mbani në mend të madh lente, më të rënda dylbi. Në mënyrë tipike, modelet më lente ka një diametër prej 30 deri në 50 mm. mishërimet kompakte karakterizuar lente prej 25 mm ose më pak, astronomike - më shumë se 50 mm.

• mëdha nxënësi dalje, aq më shumë dritë që hyn në syrin e përdoruesit. Në varësi nga sasia e dritës që hyn në të, nxënësi e syri i njeriut mund të shkojnë 2-8 mm. E pra, në qoftë se ju ka pëlqyer dalja nxënës i modelit korrespondon me nxënësit e syrit tuaj.

 

Dylbi-diametër dalje nxënësDalja Nxënësi mund të shihet përmes lenteve kur mbajnë pajisjen në gjatësinë e krahut. Gjithashtu, ajo është llogaritur duke pjesëtuar rritjen e diametër lente. Diametri i nxënësit daljes është përgjegjës për sasinë e dritës transmetohen syve dhe aftësinë për të vëzhguar një objekt në muzg ose në një defekt luminance. Sa më e madhe figura, të ndritshme imazhi. Ajo është konsideruar se për operacionin në muzg dalje nxënësi duhet të jetë të paktën katër milimetra

 

Dhe një tjetër. Për të lehtësuar zgjedhjen tuaj të dylbi, ne japim një tabelë të veçantë. Në përputhje me destinimin e tij mund të zgjidhni parametrat optimale dhe zmadhim. Nëse keni nevojë për një palë dylbi për disa qëllime, për të krahasuar rezultatet dhe të zgjedhin më të përshtatshme për çdo rast.

 

Zgjedhja dylbi për qëllime të tabelës

 

+ - më pak të përshtatshme

++++ - është më i përshtatshëm

Nuancë. Kjo tabelë merr parasysh vetëm parametrat e përgjithshme të modeleve, të tilla si: madhësia e lente dhe shumëllojshmërisë së qasjes. Raporti i këtyre treguesve të drejtpërdrejtë ndikon në detaj të imazhit, shkëlqim e saj, gjerësi dhe thellësinë e fushës së mendimit. Megjithatë, kur zgjedh një palë dylbi dhe mos harroni në lidhje me treguesit cilësorë.

NB Është e rëndësishme që dylbi ofrojnë imazhe të qarta në kushte mjegull dhe në muzg. Në të njëjtën kohë ajo nuk duhet të ndikojë negativisht në shikimin. Për të zgjedhur shumën e rritjes së objektit, shumësinë e saj, ju duhet të vendosni se si ju do të përdorni pajisjen. Nëse keni ndërmend për të monitoruar gjatë dhe të vështirë, nuk do të blej më shumë se një palë dylbi me 8x zmadhim. Por, për afat të shkurtër vëzhgimi nuk pengohet nga blerjen e një model me një rritje të fortë.

 

Optika-picture

 

Skema binocular optike

Ndërtim dylbi binocular-pajisje

 

dylbi strukturore shquar Porro dhe çati.

 

Skema Dylbi-optik

 

Ish kanë një vështrim tradicional. Në këtë skemë, prizma janë rregulluar në mënyrë që boshti i lente nuk është aksi simetrike e eyepieces. Modele të tilla janë të mjaftueshme në përgjithësi dhe të rëndë, por relativisht i lirë për prodhimin. Ata ofrojnë shkëlqyer imazh tre-dimensional.

 

Bresser Spezial-ASTRO-Porro-dylbiBresser Spezial-ASTRO 20 × 80 - Skema optike binocular Porro

 

Në lente Kulmi-binocular, prizmat, dhe syze janë të theksuara. Prandaj, ata janë më kompakte se Porro. Përveç kësaj, ata mund të ju lutemi riprodhimin natyral të ngjyrave. Ndër të metat - çmimi. Fakti që optikë Kulmi vështirë. Ajo kërkon materiale të shtrenjta dhe veshje. Në këtë rast, ajo është e mirë dylbi Kulmi-ndërtimit.

 

prizmat Dylbi tipit

 

pamje

Zgjedhja e dylbi, eyepieces

 

 

Një tjetër faktor i rëndësishëm kur zgjedh një palë dylbi - parit. Dalluar kënd (hapësirë ​​të dukshme kënd vërejtur në pajisje) dhe lineare (gjerësia e zonës së dukshme imazhit për mijëra metra distancë).

 

Zgjedhja e fushës binocular-kënd e parëfushë këndor e parë

 

Zgjedhja e fushës binocular-lineare e parëfushë Linear e parë

 

Ndonjëherë në modele me karakteristika të njëjta nga prodhues të ndryshëm fushën e mendimit është e ndryshme. Arsyeja - në sistemin syze kompleksitetit.

fushë të gjerë të mendimit e bën atë të rehatshme për të ndjekur objekti në lëvizje. Nëse ju keni një palë dylbi me një fushë të gjerë të parë, ju mund të, për shembull, ajo është e lehtë për të gjetur të shpendëve dhe të ndjekin lëvizjet e.

 

Sa më i madh rritja në njësinë, më të vogla në fushën e mendimitMarrëdhënia e njohur: rritja në njësinë, më pak sytë

 

Karakteristika të tjera të dylbi 

Watching përmes dylbi,

 

 

Përveç kësaj, kur zgjedh një palë dylbi është e rekomanduar për të i kushtoj vëmendje për:

• Ashpërsia dhe sistemi fokus. Një model i mirë siguron një thellësi të madhe të imazhit. Objektet që janë fshirë nga vëzhgues 20 dhe 200 metra të, duhet të jetë po aq e qartë të dukshme.

• Fokusi varg. Ata thonë minimale dhe distancën maksimale, ku ju mund të merrni një imazh të mprehtë.

Zakonisht Dylbi me çati-prizmat fokus syze qendrore, ndërsa në modelet me Porro-prizmave - të veçantë.

• ndriçimin relative, është aftësia e dylbi për të mbledhur dritën. Në qoftë se ajo arrin 16 mm, ju mund të shihni objektet në mes. Për vlera nga 16 në 25 - dhe madje edhe në muzg. Nëse dylbi karakterizohet nga një vlerë prej më shumë se 25 - pastaj në të gjitha kushtet e ndriçimit.

• Faktori Twilight që ndikon në cilësinë e imazhit në dritë të ulët.

• Zgjimi - një shtresë të hollë transparent në sipërfaqen e elementeve optike të nevojshme për të minimizuar shtrembërim optike dhe humbje të lehta. Nëse ka ndriçimi, duke përmirësuar cilësinë e imazhit.

 

Dylbi-iluminizmi

 

Dylbi që kanë optikë të paveshura humbet rreth 50% të dritës me aplikimin e veshjes antireflective në një shtresë të vetme (Soated) - 40%, me pastrimin e plotë të shtresave një molekulare (plotësisht të veshura) - 15-20%, por me plotë multi-veshjes (plotësisht multi veshura ) - vetëm 10%.

 

parametrat shtesë të përzgjedhjes  

Zgjedhja e materialit binocular-lente

 

 

Për më tepër, jo tepër dembel për të kërkuar material nga i cili lente. shumica dylbi kanë lente qelqi. Ata janë plastike më të mirë në aspektin e cilësisë foto. Por modele të tilla janë shpesh më të shtrenjta se ato që kanë lente plastike. Ndërkohë që pajisja me lente plastike, e cila i jep të njëjtën cilësi foto si qelqi me lente qelqi, do të kushtojë edhe më shumë. Plus, në qoftë se xhami ka një shtresë të veçantë.

Mos të jetë e gabuar për informacion në lidhje me materialet e trupit, sidomos në rastin e përzgjedhjes model për turizëm ekstrem.

 

Dylbi-mbrojtje kundër ujit

 

A kam nevojë për ndonjë ujit dhe korrozioni mbrojtjen, natyrisht, kjo varet më shumë nga ajo që ju duhet dylbi për ndonjë qëllim. Për shembull, modeli për boaters dhe gjuetarët pa atë në asnjë mënyrë.

 

Dylbi, i papërshkueshëm nga ujiJu planifikoni të përdorni dylbi në mot të keq, ose në kushtet nën të cilat ai shpesh do të merrni lagur, zgjidhni një model me një roje të thjeshtë spërkatje. Këtu, për shembull, të nevojshme për rafting dylbi i papërshkueshëm nga uji

 

 Prodhuesit dhe garanci

Kur zgjedh një vëmendje binocular paguajnë për reputacionin e prodhuesit, si dhe garanci në dispozicion të tyre.

 

Zgjedhja e dylbi, sigurimit 

 

Ndër më të njohura firmat-Manufacturers - Nikon, Canon, Olimp, Pentax, Praktica, Carl Zeiss, Alpen, Arsenalit, Barska, Bresser, Celestron, Hawke, Kowa.

 

dylbi Alpen-series

 

Disa dylbi, cilësia e ulët  

Ndër të metat e dylbi që mund të ndikojnë në vizionin tuaj pas përdorimit të zgjatur, përmendja e parë e fokusit apo imazhit me ngjyrë dhe të lehta overexposed të bardhë, në mënyrë të veçantë, në buzë të fushës së mendimit. Më mirë të mos përdorin dylbi, në qoftë se probleme të tilla lindin në qoftë se ka një vështirësi me mprehje ose ghosting objekt.

Kur zgjedh një model, i kushtoj vëmendje për lehtësi e butonave lokacionit. Ajo do të jetë mirë në qoftë se është e mundur për të testuar butësi vendosjen arratisje dhe testuar pajisjen në mes të ditës. Mos harroni se sytë e tu dhe vizionin tuaj - janë të pavlefshëm.

 

Zgjedhja e një palë dylbi,

 

përmbledhje

image Dylbi foto prodhimit

 

Pasioni për rritjen e vonesave. Edhe pa dylbi në këtë rast nuk mund të bëjë. Zgjedhja atë, gjëja e parë për të përcaktuar se në çfarë kushtesh ju më shpesh do të kryejë mbikqyrje, për të cilën keni nevojë për të. Bazuar në këtë varg dhe fraksionet që keni nevojë, zgjedhjen e instrumenteve me e duhur zmadhim dhe lente diametër.

 

Infra të kuqe vegim nate dylbi,Ju keni vendosur për të marrë dylbi dhe nuk e di ku të fillojë? Zgjedhja e modelit të varet nga planet e ardhshme. Është e nevojshme si pajisje hiking ose për të gjuajtur, ngjarje orienteering? Shikoni në syzet terren. Gabuar dhe sportive model, e cila, që ra fjala, me siguri do të vlerësojmë çdo adoleshent. Shquar, nuk do të humbasë një lojë të vetme, si syzet opera. Tifozët e sporteve ekstreme në dispozicion dylbi vegim nate. Ajo është gjithashtu një dhuratë cool. Yachtsmen dhe astronomi entuziast nevojë për një model me një zmadhim të fuqishëm

 

I kushtoj vëmendje të madhësisë dhe peshës së pajisjes. Për shembull, në fushatë, kur çdo gram është e rëndësishme për të vjellë mbi supet e shpinës (se si për të zgjedhur atë këtu), dylbi rënda, madje edhe një tekë të papërshtatshme.

 

Njeriu me dylbi

 

Interesante dhe të tjera "patate të skuqura" - i papërshkueshëm nga uji, fokusi dhe kështu me radhë. Dhe kjo do të ishte mirë për të testuar modelin për të kuptuar nivelin e tij.

 

Njeriu me dylbi

 

Mos të jetë dembel për të kaluar kohë duke studiuar çështjen dhe për të gjetur "tuaj" palë dylbi. Zgjidhni mjetet e drejtë për një kohë të gjatë do të kënaqet me funksionalitetin e saj, por blerë në mënyrë të rastësishme, madje edhe për një shumë të holla, mund të jetë fjalë për fjalë një zgjedhën në qafë.

 

Suksesshëm ju pazar!

Gama e dylbi.

Foto mirësjellje: www.ru.wikihow.com, www.binokli.com.ua, www.opticspace.com.ua.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *