skuqje alergjik në të rriturit simptomat dhe trajtimi PHOTOS

Author: | 2019/01/10

alergji kurë është e pamundur, por ju pothuajse gjithmonë mund të marrë sëmundje e fshehtë nën kontroll.

"Observer" do të ju tregojnë se si për të gjetur se çfarë ju jeni alergjik.

Para fillimit të trajtimit, e cila është përshkruar shpesh për periudhën e dimrit, në mungesë të alergeneve, të tilla si polen, është e nevojshme të dinë se çfarë saktësisht jeni alergjik.

Që mund të shkaktojnë alergji

- Produktet ushqimore mund të shkaktojnë dy shtete të ndryshme: alergji ushqimore dhe intolerancës ushqimore;

- Ilaçet: The më shpesh - aspirina, antibiotikët, sulfonamidet, dhe medikamente kardiovaskulare;

- Infeksionet dhe sëmundjet parazitare;

- thithur alergene: polen, spore fungale, shkarkimit, pështymë dhe pezmatim i kafshëve dhe shtëpia mikrokleschey pluhur, aerosole dhe komponimet kimike avullueshme;

- Stresi dhe rritje stresi psiko-emocional;

- Faktorët fizike: fërkime, compression, dridhje, temperatura të ulëta dhe të larta, rrezatimi UV, ujit dhe shumë më tepër.

Metodat laboratorike për përcaktimin alergjen

Ka raste kur një person e di se ai është alergjik. Edhe në raste të tilla, ekspertët rekomandojnë për t'u testuar për alergji, sepse shpesh personi nuk i përgjigjet një stimul, por për disa. Vetëm duke e ditur saktësisht se çfarë tërheq pacientit alergjik mund të lehtësojë gjendjen tuaj.

testet e lëkurës

Më shpesh kryer teste të lëkurës. Në mënyrë tipike, testimi lëkurës është se alergeneve sinqertë janë futur në sasi të vogla në lëkurë e parakrah. Ekzistojnë tri lloje të testeve të lëkurës - trick-testit (testi shpoj), testi shpoj (shtresën e sipërme të lëkurës gërvishtem nën një rënie të alergjen), test intradermal (alergjen shiringë).

Më informative konsiderohen teste provokuese, në të cilat alergeneve janë futur në trup Shock - dmth, në trup që është prekur më alergji. Kështu, në alergjen alergjik konjuktivit u futur në harar ulët conjunctival me alergjik rinitit - nazale, bronkiale astmës kryer mbytje alergjenit nëpër pompa, në alergji të ftohtë copë kryer e testit akull nën ngrohje - në lëkurën e parakrah ishte vendosur peshon shishe me ujë të nxehtë, për diagnozën e ushqim alergji pacienti japin për të marrë produktin, është alergjen e mundur, dhe të kryejë testin për numrin e qelizave të bardha të gjakut.

Lexo më shumë:   AS knotted LITTLE rreth shall qafës së tij

Spotlight testet provokuese përfshijnë vendosjen e pacientit në një gjendje ku ata mund të veprojë alergeneve mundshme. Me fjalë të tjera, testet provokuese - një lloj i gjykimit laboratorike dhe gabim: Pacienti apo të japë alergjen parashikuar dhe reagim provë me të, duke konfirmuar apo përjashtuar alergji, raporton woman.ru.

Pavarësisht mbizotërimit të saj, shumë mjekë janë të sigurt për të bërë edhe një test të gjakut për të konfirmuar një apo një tjetër lloj të alergjisë.

Këto lloje të analizave ryshfet shpejtësinë e tij. Pas vetëm 30 minutash, ju tashmë e dini përgjigjen për atë që ju jeni alergjik. Kur trick-test - pas 2 ditësh.

testi i gjakut

Një test i gjakut për imunoglobulinave specifike E (IgE) më në fund do të bëjë disa alergjen provokon alergji. Çdo organ alergjen prodhon një përgjigje - një imunoglobulinave të veçantë E (IgE). Në neallergika përmbajtjen e saj është jashtëzakonisht i ulët: në të rriturit koncentrimi i jo më shumë se 100 IU / mL. Testi i gjakut - një analizë e thjeshtë dhe të lira është shumë e dobishme në situata ku testet e lëkurës nuk janë të mundshme - për shembull, në fëmijët e vegjël, me pezmatim i lëkurës ose lëkurë të ndjeshme, sipas revistës "Shëndeti".

rezultatet e testit të gjakut në IgE ndaj alergeneve të presim deri në 7 ditë.

Si për të përcaktuar se çfarë alergji në shtëpi

Farmaci mund të blini teste për diagnozën e alergjive në shtëpi. Pacienti merr gjakun dhe janë vendosur në një rrip të veçantë test. Pra, nëse reagimi zbuluar në një farë alergjen, shfaqet në strip, plus, në mungesë të reagimit - negativ.

Rezultati i çdo test është i njohur si fillim si 30 minuta.

Natyrisht, një grup i alergeneve në teste të tilla është i kufizuar, dhe saktësia e tyre është e çalë. A nuk mbështeten në teste të tilla.

Jo teknikat laboratorike për të identifikuar alergji përfshijnë vetë-përjashtimin e alergeneve të caktuara të dyshuar. Nëse ju thotë se shkaku i macen tuaj sëmundje apo qen - Merrni kafshën për disa ditë në një tjetër apartament. hiqni me kujdes e tij, dhe të shohim nëse ju do të ndjeheni më mirë.

Lexo më shumë:   si një ambasador, kërpudha të egra për të dimrit pa uthull

Alergjia mund të shkaktohet nga pluhuri shtëpiak dhe marimangat që ai përmban. Zbutur ose hequr tërësisht simptome mund të jetë një pastrim dhe ajrit të rregullta lagësht pastrit.

simptomat

Zbuloni se çfarë ju jeni alergjik ndaj thjeshta. Kjo mjafton për të vëzhguar problemet e frymëmarrjes, një të ftohtë të keqe, e cila nuk përfundon në një javë pas fillimit, ënjtje e mukozës, sytë e përlotur, probleme gëlltitjes, skuqje e natyrës të ndryshme, kruajtje. Nuk është e nevojshme për të vonuar fushatën te mjeku për një specialist nëse simptomat e alergjisë ndodhin vazhdimisht dhe të helmojnë jetën tuaj.

Siç është raportuar nga "Observer", shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të trajtuar alergji ushqimore vdekjeprurëse.

alergji të lëkurës

nënës dhe fëmijës, shëndetin e fëmijës
Share në WhatsApp

Skin alergji në fëmijët

Alergji në lëkurë fëmijë mund të ndodhë në përgjigje të antigjeneve të ndryshme. Për shembull, shpesh skuqje është një përgjigje ndaj kontaktit të drejtpërdrejtë me një ngacmues, por shpesh një simptomë - tregues të alergjen, i cili ishte në sistemin e tretjes.

Shkaqet e alergjive të lëkurës dhe simptomat e saj

Që nga skuqje në një fëmijë mund të tregojë të tjera, sëmundjet më të rënda të fëmijërisë (sëmundje meningjokoku, fruthi, rubeola), është shumë e rëndësishme që të jenë në gjendje për të identifikuar burimin e saj. Në qoftë se ne po flasim për një reaksion alergjik, simptomat shfaqen në kompleks dhe të shpejtë të mjaftueshme pas ekspozimit ndaj antigjenit. Përveç acarim të lëkurës do të respektohen:

  • Lacrimation.
  • Kruarje dhe ënjtje e mukozës.
  • Teshtitjes, rrufë e papritur të bollshme.

dermatit atopic (alergji të lëkurës te fëmijët) shpesh karakterizohet nga reliev, skuqje qartë të dukshme, të cilat sjellin siklet fëmijëve - kruarje dhe kruarje. Dhe më e rëndësishmja, pas marrjes antihistamines acarim kalon shpejt apo ulur ndjeshëm. I vetmi përjashtim është një alergji ushqimore, e cila mund të provokojë skuqjen vazhdueshme dhe mbahet vetëm disa ditë pas eliminimit të produkteve të rrezikshme nga dietë. Ndër arsyet për zhvillimin e urtikarie të tilla më shpesh të referuara si: qumësht, vezë, çokollatë, fruta agrume, peshk, arra dhe mjaltë.

Lexo më shumë:   Si të merrni për të ndarë ishullin për shkak të Stormwind

dermatit kontakti (alergjen që dalin kur preku në lëkurë) është shkaktuar nga substanca të tilla:

  • kimike shtëpiake, duke përfshirë mbetjet e detergjentit për të pastruar rroba, në shtrat.
  • Pet inat.
  • pickimin e insekteve.
  • Bojra dhe verniqe.
  • Metale.
  • Disa pëlhura.

Përveç kësaj, alergji të lëkurës te fëmijët mund të zhvillohet në pacientët që marrin drogë. Kështu skuqjen paraqiten pas marrjes së parë, dhe pas disa kohe.

Trajtimi i alergjive të lëkurës tek fëmijët

Nëse ju nuk do të marrë masat e nevojshme, një skuqje të lëkurës alergjik mund të bëhet i përflakur, sfondi i saj do të zhvillojë infeksione të lidhura lëkurës mund të përkeqësojë gjendjen e përgjithshme. Për shkak të fëmija konstante kruarje bëhet i shqetësuar, ajo do të jetë i keq për të ngrënë dhe të fle. Prandaj, alergji të lëkurës tek fëmijët kërkojnë trajtim nën drejtimin e një specialisti. Për të filluar, mjeku do të përshkruajnë gjakut apo lëkurës teste, me të cilat antigjene mund të përcaktohet. Suksesi i trajtimit është e mundur vetëm në qoftë se kontakti me substanca të rrezikshme do të eliminohen plotësisht. Pas kësaj, një allergist emërojë antihistamines, koshere ose dermatit - mjekësore krem ​​dhe ointments.

Trupat e fëmijëve janë më të ndjeshme, kështu që shpesh pas trajtimit të suksesshëm dhe masat e mëtejshme (me përjashtim të alergeneve), fëmija është në gjendje të zhvillojë alergji në moshën e rritur e reaksioneve të tilla të sistemit imunitar të mos vuajnë.

Shto një koment

e-mail juaj nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *