IPhone 5S Како да исечете видео

Автор: | 2018/08/28

Со секое наредно издание на iOS kupertinovtsy спроведе нова функционалност, благодарение на кои можеме да се откажат од многу бесплатни и платени колеги од App Store, содржината со редовни апликации. Во оваа статија ние ќе ви објасниме како да се намали на видео со помош на "Слики" редовна примена на iPhone и iPad.

Како да се намали вашиот видео на iPhone и iPad без апликации од трети страни

Искрено, кога бев замолен да се напише овој материјал, јас веднаш помислив дека тоа е неопходно да се инсталира програма за бесплатни iMovie, што е одлично за средување на видео се занимава со видео монтажа, целосно заборавајќи за "Photo". Нормалната гледачот iOS има одлична алатка која е идеална за нашиот проблем.

ТЕМА: Повратна информација застрелан на iPhone-от, или видео снимање "наназад".

Како да се намали видеа на вашиот iPhone или iPad со помош на "Фото"

1 . Кликнете на " Слики ".

2 . Во "табот албуми " отидете на папка " Видео " или за други видео лесен начин да се погледне.

Како да се намали видеа на вашиот iPhone или iPad со помош на "Фото"

3 . Се отвори видео во горниот десен агол, кликнете на " Change ".

Како да се намали вашиот видео на iPhone и iPad без апликации од трети страни

4 . На дното на екранот е на сценариото, а во десната и левата страна на тастатурата, кои можете да drag and drop, да се скрати или продолжување на времетраењето на видеото. Кога ќе почне да работи со нив, на снимката ќе се претвори жолта боја. Можно да се репродуцира како резултат на дел ако е потребно.

Како да се намали вашиот видео на iPhone и iPad без апликации од трети страни

5 . Кликнете на " Готово " и изберете акцијата " Намали Original " или " Зачувај како нови ". На првата точка, да се биде внимателен, затоа што тоа не е правилно скратите видео, можете да изгубите драгоцено персонал. Каде подобро да се спаси "како нови", и да го избришете оригиналниот одделно. Така што се уште ќе се чуваат во кошница за 30 дена.

Како да се намали вашиот видео на iPhone и iPad без апликации од трети страни

Готово!

Видете исто така:

Како да се намали iPhone видео - YouTube

Магазин iPhonePiter - Apple опрема и прибор

//iPhonePiter.ru/you

Група VKontakte: //vk.com/iphonepiterru

Instagram: //instagram.com/iphonepiter

Како да се намали iPhone ВИДЕО: Најдобар софтвер - Оперативен систем HELPER

логото

Вграден паметен телефон камера го прави лесен за снимање на настаните што се случуваат околу нив. Претпоставувам, кога ќе има една интересна точка, тоа е речиси невозможно, така што видео секогаш се наоѓаат многу непотребни информации. Да се ​​отстранат непотребните и да се направи датотека информативни, треба да знаете како да го скратите видео iPhone. Обработените видео може да се испрати до пријателите или пост на социјалните мрежи директно од вашиот паметен телефон.

На "Слики"

Секој корисник побара функција е обично брзо се продаваат на Apple во firmware-от. На iPhone, сите слики и видеа се зачувани во "Слики" евиденција апликација. Програмата им овозможува да ги уредувате видео и да го споделат тоа со испраќање на Instagram или поставени на YouTube.

 1. Албумот се отвора со "Видео" и изберете шут или симнат на видео паметен телефон кој сакате да се процесира.

Клип за средување

 1. Кликнете на виртуелна копчето во центарот на екранот за да почне да работи.

Прикажи копче

 1. На дното на сечење лента на екранот и индикатор на тековната позиција на репродукција, проследено со времето печат. Притиснете на иконата за пауза, рече дека бројот "2" за да запрете.

култура

 1. "Промена на поле" ќе се појави на врвот на екранот. Кликнете на неа за да ја активирате вграден во уредувач.

промена на ставка

 1. На секоја страна на кадрирање на лента ќе бидат наведени запира стрели.

копче за култура

 1. Влечење на било кој од нив ќе го активира уредување жолтата рамка. Движејќи се запира, се сече на фрагмент од предната и задната страна на тастатурата. Индивидуални марки време не се направи, па може да уредувате датотеката "со очите", визуелно се утврди соодветна граници. Звук песна што ја придружува сликата е поделена автоматски.

уредување

 1. Да се ​​прошири на работната површина, може да ја промените ориентацијата на телефонот од портрет на пејзаж. Завршувањето на дефинирање на границите на фрагмент од видеото, кликнете на "Finish" во долниот десен агол на екранот.

допрете Заврши

 1. Во менито, изберете точка спаси означени во екранот. Значи, ние ја напушти оригиналниот недопрена и може да се справи со неа повторно, изборот на различни фрагмент.

зачувување

Уредниците на трети лица

На "Слики" ни дава само најосновните алатки за уредување, претпоставувајќи едноставна кастрење на изворна датотека. Корисниците кои треба напредни карактеристики, може да се направи употреба на апликации од трети лица.

Потполно бесплатна сплетка уредник има рејтинг од 4,8 од максимум 5 поени на располагање. Во времето на пишување, најновата верзија на материјалите е надграден за 3.5.3.

 1. По стартување првото нешто сплетка нуди да се создаде нов проект. Кликнете на еден виртуелен копче во средината на екранот.

Новиот проект

 1. Им овозможува на програмата за пристап до библиотеката на паметен телефон.

пристап

 1. Ние ја потврдуваме дозволата издадена, позитивен одговор на барањето на оперативниот систем.

Пристап до оперативниот систем

 1. На врвот на екранот, кликнете на зборовите "Camera Roll". Се отвора како што е прикажано во менито за избор на екранот папка. Транзиција на точка на укинување.
Тоа ќе биде интересно:   Како да уредам PDF датотеки во Adobe Reader

филм

 1. Главната прозорецот прикажува чуваат и снимени видео клипови. Изберете што сакате да го уредите.

Избор на клип

 1. Еден допир на фрагмент на видеото е придружена со знакот за проверка на него и активирање на "Додај" копчето во горниот десен агол на екранот. Кликнете на неа за да се стави на клипот во нов проект.

Додај копче

 1. Следниве екранот покажува стандардните поставувања за проблемот создадена од нас. Вие не може да се промени ништо, и веднаш кликнете на копчето означено.

копчето Finish

 1. Работата на проектот во апликацијата е поделена во два дела. Исто изменето видео и аудио песна. Во овој случај, ние сме заинтересирани само во првиот дел. Притисни за средување на видео клип.

Избери видео

 1. А pop-up менито, од кои одберете го објектот "обработка".

обработка на

 1. Кога за прв пат ја стартувате програмата ќе се прикаже совети за ставки од менито. Ние се сврти кон алатката, означени со зелена рамка боја.

градинарски

 1. "Стегнатост" одберете менито. Со елементи на стрелките поврзани со времето марки, ние изберете фрагмент. Кликнете на копчето означено како "3"? завршувањето на операцијата. Поставете го телефонот "на страна" во менито Уреди не може да биде - на програмата поддржува пејзажот на владата само за време на репродукцијата.

трим

 1. Потврдуваме согласност за обработка на избраните видео.

потврда

 1. Кога работата е завршена, во горниот десен агол се појавува стилизирано иконата "Сподели".

Сподели

 1. Стандардна програма ќе им понуди да го поставите на резултатите од проектот на YouTube или да се испрати во социјална мрежа. Стандардно поддржан од страна на Фејсбук и Инстаграм. Конфигурирање на соодветниот профил за овие поставки може да биде во сплетка. Обележан со број "2", изберете "Повеќе" отвора интегриран систем менито "Сподели" со сопствени програми. кликнете на копчето "3" за да се чуваат во општата папка iOS.

Сподели точка

 1. pop-up менито на дното на екранот нуди на располагање за генерирана видео резолуции листата. Можете да изберете како просечен квалитет и Hight Definition. На оригиналната датотека ќе остане во проектот, па во секое време може да се вратат во неа и изберете различна големина за складирање.

Изборот на големина

Ако сакате да се создаде филм, можете да додадете различни звучни и визуелни ефекти, да наметне глас или музика од музиката на Apple.

Уште еден уредник отценети - Совршен видео. Во App Store имаше 4,7 поени. Тековната верзија 5.2 е прилагодена на дизајнот на iPhone X.

 1. Работа со програмата, исто така почнува со создавањето на нов проект од постоечките записи.

совршен видео

 1. Совршен Видео добро документирани, а првиот рок дава на корисникот многу совети. нивните екранот ќе се исклучи со притискање на прашалник, кој е определен бројот "1". За да додадете на уредник на вашиот видео, изберете ја иконата во долниот лев агол, означени од страна на две.

Им помогне на Совршен видео

 1. прозорец на стандардни подесувања за нов проект. Како што се гледа веднаш достапен формат, ориентација, и Сооднос на сликата на екранот. Особено за Instagramm обезбеди 1: 1 режим, кој овозможува да го промените скала, така што висината на видео совпаѓа со својата ширина.

режим на поставување

 1. Следниве екранот покажува сет од загатки, која се отвора во видео едитор.

совети

 1. кастри режим се активира со притискање на копчето на стрелката "кастри".

кастри

 1. Како и во претходно споменатите програми, влечење на работ на култура на лента, тоа е можно да се скрати на видео до саканата големина. Кога ќе бидете подготвени, кликнете на полето за штиклирање означени двојка. Избраниот дел ќе продолжи и во форма на завршен проект. Карактеристика на програмата е дека оригиналниот треба да се остави во албумот "Видео" на iPhone. Совршен видео не го копирате во правилно складирање, и проектот е симболичка врска. тоа е невозможно да го направите од апликација Кога ќе се избрише оригиналната датотека.

култура

 1. Монтирани видео може да биде било подолго, промена на брзината на репродукција, ако сакате да се намали во некоја точка. Извоз на слободен ролери во олицетворение може да биде само за период од 30 секунди и воден печат. Да го отстрани ограничувањето, ќе треба да се купи Про верзија, која ќе чини 379 рубли.

ограничување

Горенаведените програми се компатибилни со сите "јаболко" паметен телефон преку iOS 9 години или постари. Тоа е почеток на оперативниот систем за iPhone 5 CE, објавен во 2016 година. Соодветно на тоа, поновите уреди, како што се 6 или 10, тие исто така ќе работат.

Стандардна апликација iMovie од iLife апликации вклучени со iOS, исто така, ви овозможува да исечете видео. Всушност, целиот овој сет на алатки за креирање на мултимедијални содржини кои може да се користи на било кој уред на Apple.

 1. Главниот прозорец прикажува видео во форма на ленти кадрирање. Префрлување на јазичето "Проекти" со избирање на тоа од врвот.

iMovie

 1. Кликнете на "плус" за да додадете видео кое ќе се справи со.

Додај видео

 1. Бидејќи ние само треба да се промени големината, изберете мени означени рамка.

филм

 1. Исечете саканиот дел со поместување на водичи на рабовите. Истакнувајќи почетокот и на крајот позиции, на стрелката за да им помогнам на проверка.

Изберете песна

 1. Кога ќе завршите со сечење, на програмата ќе се прикаже на името и датумот на создавање на ролери веднаш до сликата. Отворете го менито систем "Сподели" на tapnuv на соодветната икона.
Тоа ќе биде интересно:   PCI контролер едноставен комуникациски Возачот на ШТО Е

Допрете на Сподели

 1. За да ја зачувате датотеката подготвени во библиотеката на уредот, одберете го објектот означени во екранот.

Зачувај точка

 1. Ние се утврди потребниот квалитет, а заврши на операција.

Избор на квалитет

Aymuv преку оптимизирање на експонати добра брзина на обработка, но прилично барајќи на ресурси. На iPhone 5SE c 2 GB RAM меморија на програмата работи без проблеми, но може значително да го "јаде" на батеријата на постарите паметни телефони.

во заклучок

Поправете видео на "Епл" уреди лесно се изведува природно. Ако нивниот капацитет за некоја причина не е доволно, во App Store, можете да најдете уредници за сите вкусови - двете платени и бесплатни.

Објавено преглед видеото подолу ќе ви овозможи да се разбере подобро го опиша процесот и да научат повеќе за програми што се користат.

Како да се намали Видео на iPhone-от. И вградени алатки ...

Не е важно колку искусни корисници, ние сме со вас се, во секој случај, порано или подоцна ќе се најде во оперативниот систем iOS е нешто ново, што не знаев пред тоа. Слично на тоа, понекогаш доаѓа време кога треба да се изврши некои прилично едноставна операција, но ние едноставно не знаат како тоа е брзо и лесно да се направи. Денес ние се погледне во едно нешто што често предизвикува многу прашања и проблеми од корисниците на iPhone и iPad.

Ова прашање се јавува кога некоја зачувана веќе снимен и видео сакате да се намали малку да го отстрани од непотребен и несакан рамки, но не сакате да се плеткаме со компјутер, кабли, таинствени програми. Ова е особено точно ако скратена видео ви се случува да се испрати во социјална мрежа директно од меморијата на iPhone, и тоа не прави никаква смисла да се симнете го фајлот на вашиот компјутер, а потоа повторно ќе се врати.

Денес ние се погледне во неколку опции и програми за да брзо и лесно да го намали вашиот видео директно на самиот уред. Многу е веројатно, тоа е можност која многумина од нас дури и не знаат, бидејќи тоа се спроведува во Apple уреди не е сосема јасно и очигледно. Сепак, за брзо видео уредување на движење, за да се намали времетраењето или во случај кога вие само треба да се намали на дополнителни неколку секунди, стандардна алатка за iOS е многу подобро од било аналоген.

стандардни алатки на оперативниот систем

Подготвени видео што го сними, зачувани на вашиот iPhone во стандардната апликација "на филмот / видеото." Еве, како по правило, многу корисници ги видите овие видеа што ќе ги додадете во омилени а со тоа и отстранување на не успеа случаи. Малкумина знаат дека тоа е мени видео репродукција во примената на филмот, вклучува алатка која ви овозможува да исечете видео.

При разгледување на готовиот филм на вашиот iPhone екранот на горниот раб е скала која го покажува напредокот на репродукција. Од другата страна на скалата се наредени стрелки кои посочуваа лево и десно. Можеби, на идејата за iOS дизајнери, тие треба ни да алудираат на фактот дека за нив тоа е можно да се повлече на левата или десната страна, но како што покажува практиката, ова не е очигледно за многу корисници.

kak-obrezaty-видео-img-1
Порамнување на видео во мајчин уредник

Фаќањето на прст на еден од овие стрели, држење и движење на прстот низ екранот на лево или на десно, вие ќе свртите уредување алатка која го намалува времетраењето на видео снимката. Поместување на раце во саканата положба, можете лесно може да се определи каде видео треба да почне и каде да се стави крај. По извршената манипулација, можете веднаш да повторно да започне репродукција, гледање на она што се случува на крајот.

Кога уредување е завршено и сте сигурни да се добие посакуваниот резултат, вие можете безбедно да го притиснете копчето во горниот десен агол на копчето на екранот за да го намали. Безбедно бидејќи уредот е потребно за да ви понуди дополнителна опција, што може да бидат доста корисни. Ќе ви бидат понудени избор - да се намали на оригиналниот видео и да ги применуваат на промената или да ја зачувате изменетата верзија како посебна датотека. Ако во иднина ќе треба да се ре-уредување на клип малку поинаку, не заборавајте да бидете сигурни дека за да се спаси оригиналот.

алтернативни методи

Не е важно колку едноставни или интуитивно или бил мајчин јазик алатка, вградена во секој iPhone, тој се уште има една значајна ограничување, која може да биде критична. Тоа ви овозможува да исечете видео само од почетокот или на крајот. И што да направам во случаите каде што сакате да се намали од дополнителни видео фрагмент кој падна во објективот во средината на снимањето? Овде ќе се дојде до помош на трети апликации кои може да се најде во продавница AppStore.

Додаток Клипови Video Editor

Се разбира, тие се дизајнирани за различни задачи и се платени и бесплатни верзии. Како што се препорачува решенија, ние сакаме да ви понудиме бесплатна апликација Клипови видео едитор, кој ќе ви помогне да се намали вашиот видео многу повеќе функционално и прецизно отколку стандардот на филм на вашиот iPhone апликација.

 • ClipsVideoEditor

  Клипови програма Video Editor може да работи со готови, снимени клипови, а исто така може да снима видео непосредно пред уредување на вградена камера. Додавање на видео на "картон", ќе имаат можност да се види од почеток до крај, со користење на лесен премотување да ја најдете саканата песна.

Визуелната скала кој го прикажува видео репродукција изгледа повеќето како оној што го видовме во стандардната iOS апликации. Вие само може да се движат на лизгачи со отстранување на почетокот или крајот на видеото, или внесете специфични фрагмент во средината. Единствената разлика е во тоа додадете иста видео едитор можеш било кој број на пати. Секој следен пасус ќе се одигра без пауза, откако претходниот и рабовите.

Влечење на намалување на парчиња нагоре и надолу на десктоп апликација, можете да ги променат нивните приоритети. Така, може да се намали неколку одделни фрагменти на истото видео, и ги организираме во секој ред. По спроведувањето на промени, Клипови програма Video Editor сам ќе го спаси готовиот филм, сечење и вметнување пасуси во овие локации.

kak-obrezaty-видео-img-2
Screenshot-апликација Клипови Video Editor

Корисни за вас Таквата програма ќе биде повеќе, бидејќи во прилог на намалување на видеото, тоа е на располагање многу повеќе дополнителни алатки кои не се предвидени во оперативниот систем iOS. Само неколку од славините на екранот и можете да ги менувате ефекти блок промени во областа на лепење два пасуси, да додадете на врвот на готовиот видео мелодии од стандарден сет или директно од вашиот iTunes библиотека, и веднаш испрати резултат на вашиот уредување во било која социјална мрежа или инстант месинџер.

Важна предност на Клипови видео едитор, пред вградена во iPhone видео уредник е исто така во фактот дека без разлика колку софистицирани манипулација сте го направиле со видео, оригиналниот клипови нема да бидат погодени, како и на готовиот проект е зачувана во Клипови и ќе биде достапна за повторно уредување или мали прилагодувања во секое време.

стан iMovie

Исто така, за средување на видео должина соодветен комерцијален софтвер од компанијата Apple - iMovie. Таа има многу повеќе функционалност од Клипови апликација, но поради тоа не е толку брзо на iPhone постарите генерации и е потребно многу простор во меморијата на уредот.

 • iMovie, исто така, ви овозможува да се намали и да се сплетка видео, се применуваат различни визуелни ефекти и видео звук уредување, но ако ретко се потребни такви можности, а често и вие само треба да се уреди на времетраењето на видео снимката, не постои причина да се задржи толку масивна програма за iPhone. Треба да го користите стандарден начин или Клипови примена видео едитор.

Неколку видеа на можностите iMovie:

објавено ProfiAppler

Не заборавајте да го прочитате коментарите, исто така има и многу корисни информации. Ако вашето прашање не е одговорено, но во поново коментари имаат одговор, тогаш одговорот на вашето прашање е содржан во член, го почитуваат времето на другите луѓе.

Вие исто така може да бидат заинтересирани во

IMG 3
Сврзување видеа во рамките на Instagram за iPhone

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Снимање и видео монтажа на iPhone одложен

Како да се намали Видео на iPhone (iPhone) - ЛОГО IZBAVSA.RU

видео култура

уредување на видео

видео инсталација

IPhone 6s плус

сечење видео на iPhone

Видео уредување на iPhone, како и, и други мобилни уреди, и компјутерот е составен дел на видео креативност. Оваа статија ќе ви кажам како можете да го намали вашиот видео на системот за iPhone iOS со редовни средства и со помош на посебни апликации.

Порамнување интегриран видео едитор

1. Отворете го видеото што сакате да го исечете.

одберете видео
2. За да може полесно да го измените, вклучете го iPhone во хоризонтална положба.

хоризонтална предлози инсталација
3. Tapnite во горниот лента "Измени".

Измени почеток
4. Погледни го видеото со поместување на покажувачот на снимка на песната за да се утврди кој дел треба да се намали, а кои да ја напушти (Држете го прстот на авион на екранот, да ја преместите на скалата).

Поместување на курсорот
5. Ако треба да се отстрани почетокот на видеото, повлечете ја рачката лево кон десно (фрагмент да се избришат zatoniruetsya):

инсталација на левата граница
Ако ви треба да ја отстрани последната снимки, се движат на десно рачката на лево:

движењето на правото маркер
Така, по намалувањето на снимката ќе фрагмент кој се наоѓа помеѓу маркери.

6. Кликнете "Заврши" за да се отстрани дополнителни рамки.

Измени почеток
7. Изберете опција за зачувување на изменето материјал:

 • "Стегнатост оригинал" - системот ќе го замени оригиналната датотека е променет (т.е. неиздаден видео ќе остане на телефон);
 • "Зачувај како ново" - исечени видео ќе остане како посебен фајл, и "извор" ќе остане непроменета.

начини да се спаси
Употреба на посебни апликации

Ако ви треба напредни карактеристики на видео монтажа, вклучувајќи сечење, вметнување, лепење фрагменти, итн, тоа го прави смисла да се инсталира на вашиот телефон видео едитор. Ајде да погледнеме во најпопуларните решенија.

Програмата има истиот принцип на порамнување на краевите, како и вграден во iOS опција (поставување снимки маркери поле кастри).

Видео клипови на уредникот

Но, во исто време се уште им овозможува на корисникот да го додадете во десктоп видео и други видео повторно, веќе натоварени во уредувачот, отсечени неколку фрагменти, промена на приоритет на нивната игра.

исечени на парчиња

Подготвени Клипови видео инсталација автоматски намалувања, лепила и го снима во една датотека.

Smart уредник е опремен со многу функции. Во прилог на отсекување и лепење, може да се додаде на видео преводи, воден печат, шалче и да додадете на аудио песна, внесете текст. Тоа функционира одлично со филмови, снимени во висока дефиниција 4K и Full HD (1920 × 1080) на iPhone 6s / 6s Плус.

совршен видео
На барање на корисникот да се прилагоди на видеото може да се извезуваат на Instagram, YouTube, Facebook албум "на филмот". Таа поддржува уредување во хоризонтална и вертикална ориентација на екранот.

Доволно "масовно" видео уредник: нејзиниот волумен на дистрибуција е 647 MB. Таа троши релативно голема количина на системските ресурси, но тоа е супериорен во однос на можноста за адаптација и уредување на видео претходните уредници.

iMovie
Делење на видео лента и неговите делови, ги зачувува како одделни датотеки. Таа има 14 убави шаблони (графика, музика, лого прилагодување, наслови) за намалување на приколката.

уредник работна маса
Таа поддржува различни ефекти (забрзување и забавување, слика-во-слика, Сплит екран) и транзиции. Тоа ви овозможува да додадете видео на вашиот сопствен глас инструкциите, музика.

Среќно за вас во видео монтажа!

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *